Stichting Oranjezon in geldnood PZC PZC Wereldse speurtocht in Vlissingen Wethouder belooft voortbestaan j onger encentrum Proef met ophalen afgewerkte olie mist Schouws draagvlak Wedstrijd biertappen trekt 122 deelnemers Minder inkomsten door lagere projectsubsidies Verbouwing zwembad Goes in volle gang Themamiddag gaat niet door Zevibel bezorgd over duikers Pui bank Terneuzen geramd Jongen geslagen om Pokémonkaart Inbraak in vakantiewoning Eerste prijs Zeeuwse rangers Tholen krijgt klachtencoördinator Bushokje in brand gestoken Kampioenschap politiehonden in Clinge dinsdag 24 oktober 2000 door Miriam van den Broek DOMBURG - De StichtingEdu- catiei' Toeristisch Centrum Oranjezon Zeeland in Oostka- pelle verkeert in financiële nood. Een adviesbureau uit Amsterdam gaat de komende maanden onderzoeken of de tien jaar oude stichting nog toe komst heeft. De stichting ontwikkelt en or ganiseert activiteiten en cursus sen op educatief, cultureel en re creatief gebied. Ze richt zich GOES - De verbouwing van het zwembad bij Sportpunt Zee land in Goes is maandag begon nen. De eerste klus was het verwijde ren van de glijbaan. Hier komen twee nieuwe voor in de plaats. Eén supersnelle van acht meter hoog en één van vier meter met speciale licht- en geluidseffec ten. Om de grote hoeveelheid zwemmers de ruimte te bieden, wordt een extra bad van tien bij twintig meter aangelegd. Dit krijgt een beweegbare bodem die varieert van twintig centi meter tot twee meter diepte. Verder komt er een aparte kleedruimte voor gehandicap ten. De verbouwing kost 6,5 miljoen gulden en wordt betaald door de gemeente Goes. In juli 2001 moeten de werkzaamheden zijn afgerond. De toegangsprijs zal dan iets omhoog gaan. Het zwembad probeert de bezoekers zo min mogelijk overlast te laten ondervinden van de verbou wing. ARNEMUIDEN - De the mamiddag van de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, aangekondigd voor morgen, woensdag 25 oktober, gaat niet door. vooral op de oudere toeristen in het voor- en naseizoen. Er wor den schildersweken gehouden, kooklessen gegeven en de stich ting houdt activiteiten die te maken hebben met kunst en cul tuur, natuur en landschap en creativiteit. Deze worden ge combineerd met een weekje va kantie of een dagje uit. Jaarlijks komen er ruim tweeduizend deelnemers. De stichting krijgt geen jaarlijkse subsidie, maar eenmalige projectsubsidie voor vernieuwende activiteiten. Het centrum kreeg de laatste ja ren minder inkomsten doordat de gemeente en de provincie be knibbelden op projectsubsidies. Dat zegt D. S. Bom van de stich ting. Volgens haar kon Centrum Oranjezon altijd al krap rond komen, maar zodra de subsidies afnamen, werd het moeilijk. „Bovendien deden wij altijd mee aan projecten zoals Zee land Natuurmaand en Zeeland Nazomerfestivals. Nazomerfes tivals bijvoorbeeld, is in een andere vorm doorgegaan waar door wij niet meer in het pro gramma paste. Dat scheelde niet alleen in de bijdragen van gemeente en provincie, maar ook in de inkomsten door deel nemers aan deze activiteiten." Zodra de stichtmg zag dat het financieel bergafwaarts ging, heeft ze de gemeente, de provin cie, Rabobank Noord west-Wal cheren en het Bureau voor Toe risme Zeeland ingeschakeld om mee te denken over een oplos sing. Waar het de stichting met name aan ontbreekt, is een pro fessionele organisatorische, marktgerichte aanpak, conclu deren zij. „Het adviesbureau gaat onder zoeken of we in de toekomst an dere doelgroepen kunnen aan boren zoals bedrijven", zegt Bom. „Dat hebben wij de laatste jaren ook al zelf geprobeerd, maar ons is het niet gelukt. Het adviesbureau kan zo'n aanpak helemaal uitstippelen. Ik heb er goede hoop op dat het ons daar mee wel lukt." Dit onderzoek van het bureau Lagroup, Lei sure Arts kost 30.000 gulden. De gemeente, de provincie en de Rabobank delen deze kosten evenredig. Het onderzoek zal eind december of begin januari gereed zijn. Vlissingse leerlingen beantwoorden vragen over producten die zij op hun speurtocht tegenkomen. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Driehonderd leerlingen van Vlissingse scholen speuren binnenkort door de binnenstad, op zoek naar de derde wereld en het milieu. Het Centrum voor In ternationale Samenwerking (COS) en het Milieu Educatie Centrum (MEC) hebben een speurtocht uitgezet langs winkels en restaurants. De kinderen moeten tijdens de ze mondiale milieuspeurtocht allerlei vra gen beantwoorden. De route leidt langs de bloemenwinkel in de Kasteelstraat, de parkeerplaats aan de Hel- lingbaan, een groentenboer, de wereldwin kel en een Chinees restaurant. Over elke plaats in de stad worden vragen gesteld, bij voorbeeld waar de produkten in de winkels vandaan komen of waar ze van gemaakt zijn. Terug op het MEC kunnen de kinderen een video bekijken. De deelnemende scho len krijgen een leskist in bruikleen, gevuld met speelgoed dat uit afval gemaakt is en in formatiemateriaal over de derde wereld en het milieu. Geert Tiersma was maandagmiddag inge huurd om de eerste groep kinderen feeste lijk te verwelkomen. Hij liet leerlingen van de groepen zeven en acht van de Raven- steinschool zien hoe ze op een eenvoudige manier muziekinstrumenten van afval kun nen maken. Razendsnel maakte hij trom mels van kartonnen kokers, castagnetten van oude keukenkastjes en sambaballen van wc-rollen. Tiersma demonstreerde verschillende in strumenten uit de derde wereld. Hij liet een snaarinstrument uit India zien, gemaakt van een oude typemachine. Hij nodigde de kinderen uit om mee te spelen, maar ze rea geerden wat bedeesd. Pas toen hij iedereen voorzien had van een zelfgemaakt instru ment - vooral de trommels waren populair - brak de hel los. De pogingen van Tiersma om de herrie te structureren, haalden wei nig meer uit. Het is de tweede keer dat de mondiale mi lieuspeurtocht in Vlissingen wordt georga niseerd. Vorig jaar deden vier scholen mee aan het project, dit jaar zijn het er tien. In het voorjaar verhuist de leskist naar Goes, waar het project voor het eerst wordt geor ganiseerd. YERSEKE - Het bestuur van Zevibel, de vereniging tot be vordering van Zeeuwse visserijbelangen, heeft in een brief aan gedeputeerde J. G. van Zwieten haar zorgen kenbaar gemaakt over het afhaken van de Nederlandse Onderwater sportbond (NOB) van eerder dit jaar overeengekomen afspra ken De NOB wijst het convenant, dat samenleven door sport- duikers en beroepsvissers mogelijk moet maken, af omdat ze weigert extra leges te betalen voor speciale duikplaatsen. Ze vibel maakt zich zorgen omdat de vissers het convenant slechts met moeite hebben aanvaard en niet opnieuw aan het onderhandelen willen. Ze vindt bovendien dat het bestuur van de NOB vast moet houden aan afspraken die eerder zijn gemaakt. TERNEUZEN - Een negentienj arige man uit Terneuzen heeft maandagavond de pui van een bank in zijn woonplaats zwaar beschadigd. Hij wilde tot aan de pinautomaat van het gebouw rijden - het regende immers - maar remde te laat. De schade aan de pui bedraagt enkele tienduizenden guldens. De man deed zelf aangifte bij de politie. VLISSINGEN - Een twaalfjarige jongen is maandag in Vlis singen beroofd van een Pokémonkaart. Drie jongens vroegen hem of hij Pokémonkaarten had. Toen hij er een liet zien, pak ten ze de kaart af. De jongen probeerde nog de kaart terug te pakken, maar daarop kreeg hij enkele rake klappen. WEMELDINGE - Bij een inbraak in een vakantiewoning in Wemeldinge zijn een televisie en een geluidsinstallatie gesto len. De diefstal vond plaats tussen zondag en maandag. De waarde van de goederen is onbekend. EDE - Het Zeeuwse rangerteam heeft de eerste prijs in de wacht heeft gesleept bij de olympiade van het Wereld Natuur Fonds in Ede. Naast verdiende punten bij sportieve en wa genspelletjes. welke alle in het teken stonden van het klimaat, kreeg het Zeeuwse tëam ook veel punten voor de zelf ontwor pen T-shirts en de team-samenwerking. Rangers, jeugdleden van het WNF, uit heel Nederland deden aan de strijd mee. SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse gemeenteambtenaar L. Vermeij wordt het aanspreekpunt voor klachten van bur gers uit die gemeente. Burgemeester W. Nuis meldde dat gis teravond aan de gemeenteraad bij de behandeling van de „Verordening op de behandeling van klachten" De aanstelling van de klachtencoördinator moet er toe leiden dat er binnen de gemeentelijke organisatie eenduidig met klachten wordt omgegaan. Vermeij krijgt de verantwoording voor registratie van klachten, bewaking en uitvoering van de procedures van afhandeling, en het opstellen van een jaarver slag. MIDDELBURG - Aan de Torenweg in Middelburg is zondag avond brand gesticht in een bushokje. Een buschauffeur ont dekte de brand rond elf uur. Hij kon het vuur zelf doven. door Marcel Modde ZEERIKZEE - Agrarisch Schouwen-Duiveland heeft geen behoefte aan een ander systeem voor het ophalen van afgewerkte olie bij de boerenbe drijven. De huidige regeling werkt volgens ASD-voorzitter P. de Koeijer naar tevredenheid en is bovendien gratis. Daarmee lijkt het draagvlak op het eiland voor een collectieve inzameling in de gemeenten boven de Wes- terschelde minimaal. Ook ge meentelijk milieu-inspecteur J. van Dalen is die opvatting toegedaan. De negen gemeenten, Veere uit gezonderd, kwamen begin deze maand een regeling overeen met een groot afvalophaalbedrijf. Dat behelst het inzamelen van afgewerkte olie tegen een gere duceerd tarief bij boerenbedrij ven boven de Westerschelde. Daarmee wordt voorkomen dat de smurrie langer dan verant woord staat opgeslagen op het boerenerf, met alle milieurisi- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax- (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L, Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl co's van dien. Afgifte van een kleine hoeveelheid olie bij de milieustraten, kost de agrariërs nu al snel zo'n honderdvijftig gulden. De boeren in Midden- en Noord- Zeeland zijn aangeschreven om te peilen of ze bereid zijn ge bruik te maken van de collectie ve regeling. Ook de gemeente Schouwen-Duiveland heeft zich aangesloten bij het experi ment, dat tot stand is gekomen naar aanleiding van soortgelij ke ervaringen in Zeeuws- Vlaanderen. De agrarische on dernemers hadden tot maandag de tijd zich aan te melden voor deelname. Hoe groot de belangstelling is, had milieu-inspecteur J. van Dalen van de gemeente Schou wen-Duiveland gisteren nog niet in beeld. De reacties zijn di rect doorgestuurd naar het co- ordinerende bureau van de re gionale milieu-inspectie. Van Dalen betwijfelt evenwel of de animo benoorden de Ooster- schelde groot is. Het bestaande ophaalsysteem werkt naar zijn inschatting 'redelijk effectief'. Dat de gemeente zich deson danks achter de proef heeft geschaard, is volgens de inspec teur omwille van de eensgezind heid in het regionale verband. Minimum Voorzitter De Koeijer van de be langenorganisatie Agrarisch Schouwen-Duiveland bevestigt de indruk van Van Dalen. „Nu is het zo dat de leverancier op ver zoek een rondje langs de bedrij ven doet om de afgewerkte olie op te halenDat doet-ie gratis en voor niks. Het enige waar dit systeem een beetje wringt, is de minimale hoeveelheid van tweehonderd liter die kan wor den meegegeven. Grote bedrij ven met een paar tractors zitten daar al snel aan, voor de kleine re ondernemers betekent dat soms een paar jaar sparen. De bedrijven op Schouwen-Duive land zijn op deze methodiek in gericht. Het lijkt me weinig zin vol dat nu aan te passen, omdat er iemand is geweest die heeft bedacht dat het aardig zou zijn de hele boel collectief op te ha len", aldus De Koeijer. Van Dalen benadrukt dat de ge meente Schouwen-Duiveland strenger gaat toezien op nale ving van de regels binnen dit ka der. Van de regionale inspectie milieuhygiëne was gisteren nie mand bereikbaar voor commen taar. Voor de eigenlijke wedstrijd begon mochten de deelnemers proeftappen foto Lex de Meester door Ferdinand Koppejan VLISSINGEN - De ronde ta feltjes zijn gevuld met glazen bier. Slierten sigarettenrook cirkelen richting het plafond. Een geroezemoes van stem men doet gezelligheid vermoe den. In het Arsenaaltheater in Vlissingen hebben zich maan dagmiddag 122 tappers en tapsters verzameld om mee te doen met de regiowedstrijd voor de Nationale Biertap Wedstrijden die 31 januari plaatsvinden in Maastricht. Er hebben zich 122 verschil lende bedrijventeams aange meld Dit getal verleidde de speaker ertoe de wedstrijd een heuse klassieker te noemen. Met de 122 deelnemers staat Vlissingen in de top vijf van deelnemersaantallen. Er wordt gestreden in twee cate gorieën teams en individuen. Omdat er meer dan honderd deelnemers zijn, kwalificeren zich niet alleen de nummers een, maar ook de nummers twee zich voor de Nationale Biertap Wedstrijden. Op het podium staan twee tap installaties. Bij allebei staan twee juryleden die de taptech- niek van de deelnemer nauw lettend in de gaten houden. Met een vorsende blik zien ze toe hoe de glazen gespoeld wordenLaat de kandidaat het glas lang genoeg uitlekken zo dat er geen water in glas ach terblijft? Hoe houdt de deelne mer het glas vast? Gaat er niet te veel bier verloren bij het tappen? Is de schuimkraag niet te hoog en niet te breed? Wordt het bier in een keer rechtstandig afgeschuimd en hoe worden de glazen op het dienblad gezet? Helft Dan zijn de tappers nog maar op de helft van het parcours van de biertapwedstrijd. Na het tappen moeten ze de gla zen op een dienblad zetten en serveren aan de zittende jury leden. Gespitst kijken die naar het uitserveren van de goudge le rakkers. De kandidaten moeten de glazen middenon der beetpakken. Als alles goed is gegaan, bevat het bier een licht bollende schuimkraag van ongeveer twee vingers dik zonder luchtbellen. De glazen moeten op een bierviltje met het merk naar de jury toe ge serveerd worden. De wedstrijd telt twee voor rondes, waarin steeds twee glazen bier getapt moeten worden. Aan het einde hiervan blijft twintig procent van de deelnemers over, die zich plaatsen voor de selectieron de. Daarbij moet de deelnemer vier glazen bier tappen en een flesje uitschenken. Belangrijk is dat ze het druppelvangertje bij de voet van het glas niet vergeten. Voor de ogen van de jury moet het flesje worden leeggeschonken en het glas moet een mooie bolle kraag krijgen. Het flesje hoeft niet leeg en de deelnemer moet vanuit het oogpunt van de jury rechts naast het glas zetten. Regels Tenslotte volgen twee finale rondes. waarbij de overgeble ven deelnemers aan allebei de taps een glas moeten vullen. De regels voor de biertap wed strijd zijn opgesteld door de organisator van de wedstrijd, het Centraal Brouwerij Kan toor. De jury bestaat voor de helft uit horecaondernemers, die vaak zelf ooit landskampi oen biertappen zijn geweest. In het andere gedeelte van de jury zitten mensen die de ver schillende Nederlandse brou werijen vertegenwoordigen. Publiek Het getapte bier wordt geser veerd aan de deelnemers en het publiek. Maar de biertjes die tijdens de wedstrijd zijn ge tapt voldoen meestal niet aan de vraag. De organiserende horecaonderneming heeft vaak ook een prachtige omzet. Rond 19.00 uur maakt de jury de uitslag bekend. In de cate gorie teams wint Hotel Arion te Vlissingen met Joost van Damme en Kanna Soto. Van de 1700 te behalen punten hadden ze er 1601. Tweede werd Dijkpaviljoen De West kaap te Westkapelle, een team bestaande uit Jaco Duvekot en Pascal Butz (1568 punten). Bij de individuen was Jaco Duvekot van de West kaap de beste (795 punten op maximumscore van 850), ge volgd door Carina Soto (Anon 787 punten De nummers een en twee bij de teams en indivi dueel gaan naar de finale in Maastricht. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Midgard blijft bestaan als stedelijk jon gerencentrum in Middelburg. Wethouder J. C. van Dijk- Sturm (Jongerenbeleid) beloof de dat maandagavond tijdens de raadsvergadering. De SGP- fractie had gevraagd de aan dacht meer te richten op de wij ken. De christelijke partij vroeg zich af of een stedelijk jongeren - centrum niet achterhaald is. De toekomst van het jongeren centrum kwam aan de orde bij de behandeling van de nota 'Jeugd, ieders verantwoorde lijkheid' Daarin staat onder meer te lezen dat Midgard een roerige tijd achter de rug heeft, met onder meer twee verhuizin gen in korte tijd. De geplande nieuwbouw op de plek van het zwembad Poelendaele gaat niet door, omdat Middelburg de lo catie vergeven heeft aan Rijks waterstaat. Wethouder Van Dijk-Sturm is niet van plan het stedelijk jon gerencentrum aan zijn lot over te laten. Integendeel, zij vindt dat Midgard over het diepte punt heen in. Er is een nieuwe beheerder aangetrokken en het centrum biedt meer ruimte aan beginnende bands. Voor het ein de van 2001 moet Midgard op nieuw verhuizen. De gemeente Middelburg heeft andere plan nen met het huidige gebouw aan de Bachtensteene. Herbezinning Het SGP-raadslid C. Dekker vroeg het college of een herbe zinning op de functie van Mid gard niet nodig is. Wethouder Van Dijk-Sturm maakte onom wonden duidelijk dat zij het ste delijk jongerencentrum wil behouden. Vorige maand nog hebben de raadsleden een stap penplan ontvangen, waarin B en W uiteenzetten hoe een nieuw, modern Midgard eruit moet gaat zien. „We moeten niet voortborduren op de formule uit de jaren zeventig, maar we heb ben een jongerencentrum van deze tijd nodig", aldus de wet houder. De gemeenteraad ging unaniem akkoord met de nota 'Jeugd, ie ders verantwoordelijkheid'. Helemaal tevreden waren de politieke partijen niet. Vooral het PvdA-raadslid W. Kooiman drong aan op uitvoering van al lerlei, concrete projecten. „Doen is 't belangrijkste. We willen dat deze stapel papier wordt omgezet in daden We moeten jongeren serieus nemen en hen verantwoordelijkheid geven." De PvdA betreurde het dat het college niet met het voorstel kwam om een apart be drag opzij te zetten voor wat hij noemde impulsieve ideeën van jongeren Alle fracties vroegen wethouder Van Dijk-Sturm om toch vooral jongeren mee te laten beslissen over wat zij willen. De WD stel de bij monde van C. Koster voor om jaarlijks bij basisscholen langs te gaan. Ambtenaren, raadsleden en collegeleden gin gen tot nu toe alleen op bezoek bij scholen voor voortgezet on derwijs om te luisteren naar de wensen van middelbare scholie ren. De frequentie zal worden opgevoerd naar twee maal per jaar. Luisteren Van Dijk-Sturm toonde zich be reid om goed te luisteren naar Middelburgse jongeren als zij tenminste ook gehoord willen worden. Tijdens een onlangs ge houden spreekuur van de wet houder jongerenbeleid, ver scheen geen enkele jeugdige Middelburger. B en W hebben inmiddels de provinciale wel zijnsorganisatie Scoop ge vraagd hoe zij het contact met de jongeren in Middelburg kan verstevigen. CLINGE - Op het terrein van de politiehondenvereniging Saef- tinghe aan de Bisschoppendreef in Clingestrijden zaterdag 28 oktober tien combinaties om het Zeeuws kampioenschap Poli tiehond 1. De viervoeters en hun bazen gaan vanaf 9.00 uur aan het werk met de appèl, spring-, zwem- en revieroefeningen. 's Middags krijgt de titelstrijd vanaf 14.00 uur een vervolg met steloefeningen, waarbij de hond op commando van zijn baas, de helper in beschermende kleding dient te achtervolgen en aan.,^ houden. De eindwinnaar is om streeks 17 00 uurbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 11