Telefooncel wordt schaars goed PZC Per helikopter het huwelijksbootje in Project Jeugd in beweging zet sportbeleid Goes op de rails 17 KPN Telecom haalt voor de zomer 260 groene zuilen weg uit Zeeland I it Zeeuwen doen mee aan landelijke strijd om titel Kern met Pit Hengstdijkse maakt zich sterk voor behoud voetveer in Perkpolder Nieuwe burgemeester voor Bergen op Zoom zaterdag 21 oktober 2000 door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - Eén telefoon cel per 3705 Zeeuwen. Daar komt het ongeveer op neer. Het vertrouwde groene hokje ver dwijnt uit het landschap. Niet langzaam, maar wel zeker. Van de vierhonderd cellen die Zee land nu nog telt, blijven er 140 over. Zo rond juni moet de drastische saneringsactie van KPN Telecom afgerond zijn. De reden voor de ingreep is duidelijk: het mobieltje ver drijft de behoefte aan de ou derwetse telefooncel. Een voorbeeld uit de gemeente Reimerswaal: in Kruiningen staat een telefooncel waar over het hele jaar 1999 één keer ge beld is. Om bestaansrecht te hebben moeten er ongeveer tien gesprekken per dag ge voerd worden. Weg met het be wuste Kruiningse hokje dus. Voor de zomer moeten in heel Nederland rond de 3250 bel- hokjes afgeserveerd zijn. Ge meenten die het met de maatre gel oneens zijn, mogen de cellen zelf exploiteren, maar dat wil haast niemand. Het overeind houden van een on rendabele telefooncel kost minstens vierduizend gulden per jaar. Mobieltjes De telecom-maatschappij schrijft de teloorgang van de telefooncel toe aan het toene mende gebruik van mobieltjes. Volgens de Opta, het orgaan dat toezicht houdt op de tele communicatiemarkt, is zestig procent van de Nederlanders tegenwoordig mobiel. De groe ne zuilen zullen vooral uit de kleinere kernen verdwijnen, en daar heeft Zeeland er een groot aantal van. „De norm die wij hanteren is één telefooncel per vijfduizend inwoners", licht KPN-woord voerster C. van Lom wel toe. „Plaatsen die meer inwoners hebben, hoeven niet bang te zijn." Klinkt heel plausibel, maar de Schouwse loco-burgemeester G. van de Velde weet beter. „We hebben hier op het eiland nu nog 78 cellen. Naar de mening I I J Hl I 4ÜS Vijf jaar geleden investeerde KPN nog in nieuwe groene hokjes. In Koudekerke stonden de telefooncellen destijds te wachten op plaatsing. van KPN moeten er daarvan 72 weg. Dan blijven er op heel Schouwen-Duiveland zes over." Schouwen-Duiveland zou de belvoorziening best zelf in stand willen houden, „maar dat kost gewoon te veel", zegt Van de Velde. „Eén cel kost ons vierduizend gulden per jaar, alles bij elkaar wordt dat 325.000 gulden. Het is triest, maar de tien gesprekken per dag die nodig zijn om een tele fooncel rendabel te houden, halen we bij lange na niet." Dat het triest en vervelend is vindt iedereen wel, maar echt verontwaardigd is niemand. Ook de Zeeuwse afdeling van Recron, organisatie van recre atie-ondernemers, niet. Het verdwijnen van zoveel cellen in een toeristisch gebied als Schouwen-Duiveland heeft volgens secretaris J. de Witte nauwelijks een negatief effect op het toerisme. „Heel veel toe risten hebben tegenwoordig een gsm'tje. Het gebruik van telefooncellen door recreanten neemt al langer af. En als ze er toch één nodig hebben, staan er op alle campings munttele- foons." De Zeeuwse tak van ouderen bond Anbo heeft evenmin moeite met de KPN-maatregel. „Je kunt wel overal tegen zijn", vindt woordvoerder J. van We zel, „maar het moet wel ergens over gaan. Ouderen hebben weliswaar vaak geen mobiel tje, maarthuis wel telefoon. En ik ken geen klachten over een gebrek aan belmogelijkhe- den." Van Wezel merkt op dat er nog niet met de achterban is gesproken. „Maar ik verwacht geen klachten." Van de negen cellen op het ei land Tholen blijft er na de zo mer alleen een in de kern Tho len staan. Een ambtenaar van de gemeente zegt dit te betreu ren. maar de tienduizenden guldens die gemoeid zijn met het zelf exploiteren van de cel len, zijn voor de gemeente sim pelweg niet op te brengen. Ook in de gemeenten Goes (21 van de 28 weg). Vlissingen (50 van de 70), Borsele (22 van de 24), en Sas van Gent (drie van de zes) blijft er weinig gelegen heid over om openbaar te bel len. Rendabel Waar de groene cel verdwijnt komt er op sommige plaatsen een grijze voor terug. Het tele- foto Ruben Oreel communicatiebedrijf Telfort exploiteert al een aantal jaren telefooncellen op treinstations en wil ondanks de groei van mobiele telefonie 'gestaag' uit breiden op andere plaatsen. Volgens woordvoerster I. van der Meulen zijn Telforts pu blieke munttelefoons, waar van er nu rond de duizend in Nederland staan, rendabel. „Dat komt omdat de beller met geld kan betalen. Wij zijn ook zeker niet van plan om cellen weg te halen, maar juist om op plaatsen waar nu niets meer staat, nieuwe neer te zetten. Daar is best een markt voor." door Rinus Antonisse VLISSINGEN - Vier Zeeuwse groepen doen mee aan de wed strijd Kern met Pit. Dat is een project van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij (KNHM), met als doel het verbeteren van de leefom geving van wijken, dorpen of steden. De dorpsraad in Eede dingt mee met een levensgrote kerststal. Vanuit Terneuzen is de binnen tuin van wijkcentrum de Triangel aangemeld. Door de dorpsraad in Zonnemaire is in standhouding van een wandel pad bij het sportveld ingediend. De openbare basisschool de Sprong in Koudekerke heeft een natuurproject ingezonden. Bin nenkort wordt de uitslag van de wedstrijd bekendgemaakt. De KNHM, een ideële organisa tie met als doelstelling het leve ren van een bijdrage aan de kwaliteit van de leefomgeving, houdt de wedstrijd sinds 1978. Groepen bewoners worden uit gedaagd eigenhandig hun woomomgeving te verbeteren. Slagen zij daarin, dan krijgen ze het predikaat Kern met Pit en een bedrag van 1.000 gulden. Groepen die door tegenslag van buitenaf hun project niet kon den verwezenlijken, ontvangen een aanmoedigingsprijs van 750 gulden. Uitgangspunt van Kern met Pit is dat bewoners zelf het beste weten hoe zij hun woonomge ving kunnen verbeteren. De wedstrijd nodigt hen uit het heft in eigen handen te nemen, in plaats van het initiatief over te laten aan bijvoorbeeld de ge meente. De enige criteria voor deelname zijn: het project moet plaatsvinden in de eigen woon omgeving en moet door bewo ners zelf worden uitgevoerd. Speel-o-theek In de zeven vorige rondes zijn al meer dan duizend projecten ge realiseerd, variërend van speel terreinen en dorpshuizen, tot een schelpenpad en een speel- o-theek. Nieuw in de achtste ronde is het thema 'Natuur dichtbi] huis'. Voor ideeën die binnen dit thema passen, stelt de KNHM een extra prijs be schikbaar Regionale jury's van vrijwilligers hebben afgelopen maanden alle projecten bezocht en een advies gegeven aan de hoofdjury. Die heeft inmiddels een oordeel geveld. Van de ruim 160 deelnemende groepen ontvangen er ruim 140 een pre dikaat. De prijsuitreikingen vinden plaats tijdens twaalf bij - eenkomsten in de provinciehui zen. Tijdens deze bijeenkom sten kunnen de deelnemers hun projecten presenteren op een soort markt. Tien van de meest bijzondere projecten worden beloond met een trofee en een extra bedrag van 1.500 gulden. De trofee-uit reiking gebeurt tijdens een lan delijke manifestatie op 3 maart 2001 in Arnhem. Legervoertuigen botsen op elkaar tijdens oefening SEROOSKERKE - Vrijdagoch tend is een deel van de N57 bij de Serooskerke afgesloten ge weest, nadat twee voertuigen van de Koninklijk Landmacht op elkaar gebotst waren. Het leger hield deze ochtend op Schouwen-Duiveland een oefe ning 'colonne verplaatsing'. Op het kruispunt van de N57 en de Delingsdijk liet één van de chauffeurs zich verrassen door de wegafzetting, die nog altijd een deel van de N59 afgesloten houdt wegens wegwerkzaam heden. Ook de volgende chauf feur had hier niet opgerekend, zodat een kop-staart botsing ontstond. Door de schade aan de tweede wagen kwam er olie op het wegdek terecht. De weg werd afgezet en er is zand ge strooid om het asfalt schoon te maken. De militairen van Veegploeg 310 Herst. 108 peloton uit Nieuw- Milligem, die de staart van de colonne vormden, heloben ver volgens zelf de bezem ter hand genomen en het zand opge veegd. Rond 11.30 uur was de weg weer vrij voor het verkeer. door Barend Pelgrim PERKPOLDER - Hoewel het een gelopen koers lijkt, mogen de inwoners, het gemeentebe stuur en de ondernemers van Hontenisse het er niet bij laten zitten. Want het opdoeken van de veerdienst tussen Perkpolder en Kruiningen na voltooiing van de Westerscheldetunnel staat synoniem aan het voor goed doven van het licht. De Hengstdijkse Jeanne van Geloven-van der Toorn begrijpt er niks van. de ogenschijnlijke lankmoedigheid die rond lijkt te waren in de kop van Oost- Zeeuws-Vlaanderen Onlangs richtte zij zich per brief tot het Zeeuwse provinciebestuur, met de simpele vraag- „Wie maakt er een positief plan voor de fietsers van Hontenisse? Zij zijn name lijk ook inwoners van de provin cie Zeeland!" Bij Van Geloven gaat het er maar moeilijk in dat het binnen een jaar of drie over en sluiten is voor voetgangers, maar vooral voor fietsers uit haar eigen re gio. Al drie jaar geleden trok ze bij de gemeentelijke politiek aan de bel om de kwestie aan te kaarten. Of er ooit wel eens na gedacht was over hoe het na 2003 verder moet met de recrea tieve fietser, met de scholieren uit Oost-Zeeuws-Vlaanderen die een studie volgen aan de overkant of met de man of vrouw die vanuit Hontenisse of Hulst een kort familiebezoekje aan de tante wil brengen in Kruiningen maar niet over een eigen automobiel beschikt? „Op mijn brieven aan de lokale politiek, nu drie jaar geleden, heb ik nooit een reactie gehad", vertelt zij. Het West-Zeeuws- Vlaamse plan voor een vervan gend fiets-voetveer voor de hui dige PSD-verbinding tussen Breskens en Vlissingen kon wel licht ook uitkomst bieden voor het oosten van de regio? „Ze praten niet over deze kant. Ik ben daar zeer boos over. Gezien de plannen voor toeristische ontwikkelingen die er hier le ven, kan men een recreatieve overzet vanuit Perkpolder op zijn minst overwegen, vind ik." Recreatievisie Van Geloven staat niet alleen in haar vraag, want het afgelopen voorjaar verzocht ook raadslid Leo de Nijs (fractie Groot Hon tenisse) burgemeester A. Voge laar eens te peinzen over een fiets-voetveer, in samenhang met de toekomstige gemeente lijke recreatievisie. Sindsdien zwijgt het Horttenisser college echter in alle talen. Gedeputeerde Staten stellen dat het geringe gebruik door fietsers en wandelaars van het Perkpolderse veer - wat geble ken is uit een onderzoek uit 1988 - geen fiets-voetveer rechtvaar digt. Van Geloven heeft echter bijval gekregen uit de hoek van de Fietsersbond ENFB. Het Westdorpse ENFB-lid Marina Govaert gaat bij het landelijk bestuur pleiten voor het voeren van een uitgebreide lobby om een klein pontje in te stellen. Woordvoerder J. Goossen van de Ondernemersverening Hon tenisse is vooralsnog terughou dend over de instelling van een voetgangerspontje vanuit Perk polder „Zoiets zal enkel kunnen vanuit particulier initiatief en ik weet niet of dat economisch interes sant is. Maar misschien dat er iets mogelijk is in combinatie met de plannen voor een kanaal naar Kloosterzande, of zelfs vanuit het haventje van Wals oorden. De gemeente voert op dit ogenblik een vervolgonder zoek uit naar de recreatieve mo gelijkheden in Oost-Zeeuws- Vlaanderen en daarbij komt dit zeker aan bod." Klachten over tapijtverkoper aan de deur HULST - De politie heeft de afgelopen dagen mel dingen gekregen van in woners uit Hulst en omge ving die een man aan de deur hebben gehad die ta pijten probeerde te verko pen tegen lage prijzen. De man hanteerde ver schillende methodes om de tapijten, die volgens hem een waarde vertegen woordigden van een paar duizend gulden, te slijten voor een paar honderd gulden. De tapijten zijn van slechtere kwaliteit dan hij doet voorkomen. Het betreft een man van dertig a vijfendertig jaar. Hij gaat netjes gekleed en heeft een stevig postuur. De man rijdt vermoede lijk in een blauwe Volks wagen Passat door Rolf Bosboom GOES - Het Goese project Jeugd in Beweging is meer dan geslaagd. In de evaluatie die aan het slot van het tweejarig pro ject is opgesteld, staan vrijwel uitsluitend lovende woorden. „Dankzij het project Jeugd in Beweging en de grote inzet van alle betrokkenen, is het totale Goese sportbeleid op de rails ge zet en zeker gesteld voor de ko mende jaren. Een prestatie om trots op te zijn." Het project is opgezet om de jeugd te stimuleren meer te sporten en te bewegen. Leer krachten van de groep 3/4 op twaalf van de twintig basis scholen in de gemeente hebben hulp gekregen van sportlesas sistenten ('een gouden greep', volgens de evaluatie). Verder worden er binnen en buiten schooltijd diverse sportieve ac tiviteiten georganiseerd en kun nen kinderen kennismaken met sportverenigingen. door Esme Soesman BERGEN OP ZOOM P. A. C. M. (Peter) van der Vel den (46) is per 16 november be noemd tot burgemeester van de gemeente Bergen op Zoom. Hij volgt Ans van den Berg (VVD) op, die op 1 juli van dit jaar haar functie neerlegde. Van der Velden is nu nog burge meester van de gemeente Em- men. Een functie die hij vanaf 1998 vervult. Voor de gemeente Bergen op Zoom is de PvdA-er overigens geen onbekende. De in die stad geboren Van der Vel den was tussen 1978 en 1981 fractievoorzitter van de PvdA in de Bergse gemeenteraad. Van juli 1981 tot augustus 1988 be mande hij een wethouderspost bij diezelfde gemeente. In die ja ren had hij onder meer de taken stadsvernieuwing, openbare werken, verkeer, ruimtelijke or dening en volkshuisvesting in zijn pakket. Zijn loopbaan als burgemeester begon in 1988 in Nieuw-Ginne- ken. In 1994 werd hij tot eerste burger van de gemeente Rosma len benoemd. In 1996 stapte hij als waarnemend burgemeester over naar Emmen, waar hij later Bij het begin van het project, in oktober 1998, werd afgesproken dat na twee jaar een evaluatie zou volgen. Dat die uiterst posi tief is uitgevallen, is echter ze ker geen verrassing meer. Al herhaaldelijk is duidelijk ge worden dat het enthousiasme bij alle betrokkenen groot is. Een jaar geleden al besloot de gemeenteraad geld opzij te zet ten voor een vervolg. Pleintjesactiviteiten „Vergeleken met twee jaar gele den is het bewegingsonderwijs op de deelnemende basisscho len enorm verbeterd", luidt een van de conclusies van de evalua tie. De lessen zijn nu beter afge stemd op de mogelijkheden en interesses van de leerlingen en ook de intensiteit van de lessen is toegenomen. Daarnaast is er meer aanbod aan sport- en bewegingsmogelijkheden geko men, dankzij de 'pleintjesacti viteiten' die voor schoolkinde ren worden georganiseerd. Jeugd in Beweging heeft vol- een vaste benoeming kreeg. Van der Velden is verder als voorzit ter actief bij onder meer de Ver eniging van Drentse Gemeenten (VDG), Eems Dollai-d Regio en het Drents Jeugdorkest. Bij de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten maakt hij deel uit van het algemeen en dagelijks bestuur. Eerder was hij in diver se bestuursgedaanten betrok ken bij onder meer het Woonwa genschap Westelijk Noord- Brabant, het dagelijks bestuur Stadsgewest Breda en de raad van beheer categorale psychia trische ziekenhuizen voor ver slaafdenzorg in West- en Mid den-Brabant. Na de bekendmaking van zijn benoeming, vrijdag, zijn een paar betrokkenen vanuit Ber gen op Zoom meteen naar Em men afgereisd. Deze delegatie, bestaande uit loco-burgemees ter G. Janssen, voorzitter J Roks van de vertrouwenscom missie en gemeentesecretaris P Thomassen, heeft wijn en een stropdas met Bergs embleem bij de toekomstige burgemeester afgeleverd. De officiële installa tie volgt vrijdag 17 november in een speciale raadsvergadering. Aansluitend wordt een openba re receptie gehouden gens de evaluatie ook het besef doen groeien dat voor het bewe gingsonderwijs op basisscholen aparte vakleerkrachten nodig zijn. Nu worden de lessen nog gegeven door groepsleerkrach ten. Daarnaast raakt men er bij de gemeente Goes steeds meer van overtuigd dat sport-, jeugd- en onderwijsbeleid nauw met elkaar samenhangen en dus ge zamenlijk moeten worden aan gepakt. De evaluatie wijst ook op één minpunt: het voortgezet onder wijs is nauwelijks aan bod geko men. Daar was geen tijd voor en bovendien kennen de middelba re scholen wél vakleerkrachten voor het bewegingsonderwijs. De bedoeling is om in het ver volg op het project alle energie te richten op het basisonder wijs, met een uitbreiding naar de groepen 5/6 en 7/8. Jeugd in Beweging wordt ko mend jaar onderdeel van het project breedtesport, dat beoogt bij allerlei doelgroepen en op al lerlei niveaus sport en bewegen te stimuleren. Goes heeft als eerste Zeeuwse gemeente, voor de komende jaren een rijkssub sidie van zeven ton gekregen om het project op te zetten. Binnen dat kader is het onder meer de bedoeling Jeugd in Be weging uit te breiden naar meer scholen en groepen, een vierde sportlesassistent te werven, in dien mogelijk gymnastieklera ren op basisscholen aan te stellen en meer aandacht te schenken aan leerlingen met een motorische achterstand. Kogels treffen telefooncel SCHARENDIJKE - In Scharen- dijke is donderdag een telefoon cel geraakt door schoten. De politie haalde drie kogels uit de totaal vernielde cel aan de Kabbelaarsbank. Door de scho ten waren zowel de ruiten, het telefoontoestel als de verlich ting kapot gegaan. Parkeerbon VLISSINGEN - Een 34-jange man uit Vlissingen is donderdag in zijn woonplaats door de poli tie aangehouden na een ruzie met een parkeercontroleur. De man was het niet eens met de bon die de controleur uit schreef. Na enkele beledigingen en bedreigingen ontstond een handgemeen. De politie achter haalde de man even later op de Boulevard de Ruijter. door René van Stee TERNEUZEN - Sommigen verkiezen de koets, anderen een klassieke oldtimer. Soms gaat de droom van de bruidegom in vervulling (Fer rari), of die van de bruid (limousine). Annet van Alten uit Terneuzen en Martin van Weele uit Brouwershaven kozen voor een heel andere oplossing. Het kersverse echtpaar liet zich vrijdagmid dag met twee helikopters vanuit Terneuzen naar het stadhuis in Brouwershaven vliegen om daar het huwelijk te laten voltrekken. Be halve de bruid en de bruidegom vlogen ook en kele naaste familieleden mee. De helikoptervlucht was een verrassing van de vader van de bruid. Hij had hiervoor een speci ale vergunning aangevraagd. Beide wentel wieken hadden hiermee toestemming verkre gen om te landen en te vertrekken vanaf het grasveld achter het ouderlijke appartement van de bruid aan de Scheldeboulevard in Ter neuzen. Onder grote belangstelling van men sen op de grond en op de balkons van de belen dende appartementen kozen de helikopters om half één 's middags het luchtruim. Na een af- scheidsrondje boven de Westerschelde zetten zij vervolgens koers naar Brouwershaven, de toekomstige woonplaats van de jonggehuw den. foto's Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69