PZC Onderzoek Sluis krijgt voorrang Dow-trein moet even omrijden O Contact met patiënt wordt minder Oorzaak radiostoring rond gsm-mast is nog niet boven water 13 Provincie vraagt rijksbijdrage voor in kaart brengen cultuur-historie Aromalampje Nu 24* zaterdag 21 oktober 2000 doorRinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur draagt West- Zeeuws-Vlaanderen voor als gebied waar de cultuur-historie extra aandacht moet krijgen. In Belvedere, de beleidsnota over de relatie cultuur-historie en ruimtelijke inrichting van staatssecretaris R. van der Ploeg (Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen), staat de regio al genoemd als gebied met veel cultuur-historische elementen, die het waard zijn een 'kwali teitsimpuls' te krijgen. Gedepu teerde Staten willen daar nu werk van maken en vragen de staatssecretaris om te beginnen 400.000 gulden voor archeolo gisch onderzoek. Er zijn in de nota Belvedere meer Zeeuwse gebieden opge nomen (Kop van Schouwen, Duiveland, Tholen, Walcheren, Zuid-Beveland), maar West- Zeeuws-Vlaanderen is als eer ste eruit gelicht vanwege het project Sluis aan Zee. Dit plan beoogt de (cultuur)historische verbinding van de stad Sluis met de zee te herstellen en een jachthaven op de oude havenlo catie aan te leggen, in combina tie met luxe huizen. Volgens GS levert het project een belangrij ke bijdrage aan het handhaven en uitbouwen van de toeristi sche positie van Sluis en de re gio, 'die mede gebaseerd is op de (cultuur)historische betekenis (Advertentie) ind. olie in geschenkverpakking GIJsbrecht van Amstelstraat 166, Hilversum, tel: 035 683 8320 Samen selecteren wij het beste van deze eens zo belangrijke ha- ven- en vestingstad aan de Zwingeul'. Bij de uitwerking van het plan Sluis aan Zee kunnen de moge lijkheden die de nota Belvedere (Italiaans voor mooi uitzicht) biedt, goede diensten bewijzen. Onder meer moet er een visie komen op de landschapsont wikkeling, oftewel natuuront wikkeling en herstel van de cul tuur-historische structuren en landschapselementen. Daar voor is nader onderzoek naar de archeologische betekenis en uitgangssituatie noodzakelijk, aldus het dagelijks provinciebe stuur. Zo'n onderzoek is een ty pisch Belvedere-project. Het gaat vooral om het in kaart brengen van de archeologische overblijfselen en verdedigings structuren rond Sluis. Zijn die vastgelegd, dan kunnen ze wor den ingepast in Sluis aan Zee. Hoewel over de uitvoering van Sluis aan Zee nog heel wat be sluiten moeten vallen en niet vaststaat of het allemaal door gaat, vinden GS het archeolo gisch onderzoek sowieso zinvol. Het vormt mede een basis voor instandhouding en ontwikke ling van de cultuur-historische identiteit, waaraan in de nota Belvedere hoge voorrang wordt toegekend. /Üs de archeologi sche waarden bekend zijn, draagt dat ook bij aan een goede inbreng van de cultuur-historie binnen de bestemmingsplannen Buitengebied die in voorberei ding zijn. In de beleidsnota Belvedere staan als belangrijke cultuur historische elementen in West- Zeeuws-Vlaanderen onder meer: de pleistocene zandop- duikingen met bewoning vanaf het Mesolithicum (midden- steentijd 9000-5000 voor Chris tus): het Romeinse castellum Aardenburg; de vroegmiddel eeuwse ringwalburg van Oost burg; de historische verdedi gingswerken op de Staats- Spaanse grens met vier linies, forten en schansen en ves tingsteden; de gave 13e-eeuwse omwalling van Aardenburg; de langgerekte smalle polders op voormalige getijdegeulen; de bochtige, met bomen beplante dijken; het fraaie stadsgezicht van Sint-Anna ter Muiden. Vrijdag is begonnen met de verhuizing van een stukje spoor ter hoogte van buurtschap De Knol. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - De spoorlijn tussen Dow Benelux in de Nieuw Neuzenpolder bij Ter- neuzen en de grens bij Sas van Gent wordt een stukje verlegd. Een deel van het huidige tracé moet wijken voor de weg die leidt naar de Westerschelde- tunnel. Het gaat om een tijde lijke verplaatsing. Voor de de finitieve kruising van het weg en spoorttracé wordt binnen nu en een jaar een hangtrog- brug gebouwd. Vrijdagmiddag, nadat de laat ste goederentrein voor Dow was gepasseerd, begonnen de Nederlandse Spoorwegen met de verhuizing van een stukje spoor van ongeveer driehon derd meter, ter hoogte van buurtschap De Knol. Het landschap ter plekke wordt al maanden getekend door de aanleg van de weg tussen de tunnel en de N61 van Sluiskil- brug naar Hoek. De contouren van dit wegtracé beginnen zich steeds duidelijker af te te kenen. Het wegverkeer wordt ■ter hoogte van De Knol op ver schillende manieren omgeleid. Straks rijden dus ook de goe derentreinen tijdelijk een stukje om. Spoorwegwerkers begonnen vrijdagmiddag met het aan brengen van een fundering voor die omleiding. Vandaag (zaterdag) wordt het nieuwe spoor gelegd en zondag sturen de NS een speciale stopshift- machine naar Zeeuws-Vlaan deren om het spoor uit te lijnen en precies op hoogte te bren gen. Dat gebeurt volledig com putergestuurd. Als het spoor is verlegd, kan direct worden begonnen met de bouw van de hangtrogbrug, een brug die is opgehangen tussen twee portalen. Half no vember begint het heien voor die portalen en de brughoof- den en wordt een tijdelijke damwand geslagen. De bouw van de brug neemt naar ver wachting anderhalf jaar in be- slag. In het voorjaar van 2002 kan het treinverkeer er gebruik van maken en wordt de omlei ding overbodig. Kabels Dit weekeinde worden ook voorbereidingen getroffen voor het verleggen van kabels en leidingen van Delta Nuts en KPN bij De Knol. Afgelopen nacht zijn daarvoor vu er man telbuizen aangebracht in de spoordijk. Eén VVV in Zeeuws-Vlaanderen TERNEUZEN - De organisaties voor toerisme in Zeeuws- Vlaanderen sluiten de rijen. Vanaf 1 januari wordt de regio aangeprezen en 'verkocht' door één VVV, waarin ook het al- oude Toeristisch Bureau Zeeuws-Vlaanderen is opgegaan. Vrijdag keurden de besturen van de verschillende WV's (al verenigd in een federatie) de fusie goed. Het besluit werd bekrachtigd door de betrokken wethouders van de zeven ge meenten. De nieuwe VW-Zeeuws-Vlaanderen heeft bewust gekozen vooreen eigen koers. Samenwerking met andere toe ristische organisaties wordt niet uitgesloten, mits het eigene van de regio daardoor niet wordt ondergesneeuwd. Zeeuws-Vlaanderen gaat de komende tijd meer reclame ma ken voor zichzelf, met alleen in België en Duitsland, maar voortaan ook in landen als Engeland en Frankrijk. De kleine re VW-kantoren in de regio worden gehandhaafd en ook met het personeel zijn sluitende afspraken gemaakt. Hoogste punt nieuw politiebureau HULST - Het nieuwe politiebureau van Hulst heeft vrijdag haar hoogste punt bereikt. Het bureau is herrezen aan de Van der Maelstedeweg 52, de locatie waar eerst het oude politie bureau stond. De eerste paal ging in maart van dit jaar de grond in. Politie Zeeland verwacht de oplevering van het ge bouw op 31 december. Het korps in Hulst is het eerste dat een nieuw gebouw kan be trekken. Ook voor de bureaus in Oostburg, Terneuzen, Mid delburg, Vlissingen, Zierikzee en Serooskerke bestaan bouw- of verbouwplannen. De politie realiseert de nieuwbouw in het kader van de wijkzorg. Sinds enkele maanden zijn er in iedere Zeeuwse gemeente een of meerdere wijkteams actie, waar voor in elke gemeente een functioneel bureau gewenst is. De sloop van het oude bureau in Hulst startte in maart. Sinds dien verblijft de politie in een loods van een voormalige dran kenhandel aan de Absdaalseweg. Het nieuwe gebouw is ont worpen door architectenbureau Rienks DBM uit Hulst. Het pand is gedeeltelijk in laagbouw en gedeeltelijk in twee bouwlagen uitgevoerd. De begane grond bevat de kantoren, kleedruimten en spreek-, verhoor- en ophoudkamers. Boven zijn de technische ruimten en de kantine gepland. Buurthuis Sas geen jeugdsoos SAS VAN GENT - Het buurthuis van de wijk Sint Albert in Sas van Gent is geen geschikte locatie voor een jongerensoos. Het stichtingsbestuur ziet geen rek in het strakke activitei tenschema van het buurtgebouw, waar verenigingen weke lijks komen kaarten, sjoelen, biljarten en tafeltennissen Bovendien is de ruimte te krap bemeten om jongeren een ge schikte 'hangplek' te bieden'. Twee weken geleden nog zei voorzitter U. Lehmann van Bewoners Belangenvereniging Sint Albert een jongerenkot in het wijkgebouw bespreekbaar te willen maken, omdat de Sasse jongeren een dergelijke voorziening missen. ,,De jongeren van Sas van Gent moeten hun eigen ruimte krijgen en niet een plek waar ze maar een avond in de week, van vijf tot zeven, kunnen blijven'', zegt voorzitter Henk Janssen. „Dat werkt niet. We zullen een an dere oplossing moeten bedenken." Aanhangwagen met mest kantelt NIEUWERKERK - Op de Oudepolderdijk in Nieuwerkerk is donderdagmiddag een aanhangwagen gekanteld die geladen was met acht ton kunstmest. Een groot deel van de mest be landde daardoor in de sloot Het ongeluk gebeurde rond kwart voor drie, toen een 53-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn tractor plus aanhangwagen aan de kant ging om een personenauto te laten passeren. De aanhanger zakte weg in de drassige berm en viel om. Het wa terschap heeft de kunstmest uit de sloot geruimd. Spoedig gesprek over dorpscentrum voor Groede OOSTBURG - De Oost- burgse wethouder R. Leentfaar gaat binnen kort opnieuw met de dorpsvereniging Groede om de tafel om het bouw plan voor een nieuw mul tifunctioneel centrum te bespreken. De dorpsvereniging zou graag zien dat de gymzaal zo'n twee meter langer wordt. Bij dit gesprek betrekt hij ook de mogelijke vorming van een 'brede school', een bundeling van onderwijs- en culturele voorzienin gen in het dorp. PvdA'er J. Wielakker sug gereerde tijdens de raads vergadering van donder dag dat dit niet alleen voor de gemeente, maar voor de school en de sport verenigingen en andere clubs voordelen kan ople veren. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsespaat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus B.J.G. Pelgrim J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl S. van Doorsselaer R.E.A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl BMW maakt rijden geweldig Hulster huisarts W. Gielen gaat met pensioen verbrugge, uw BMW dealer. Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG Terneuzen Telefoon (0115) 68 12 00 door Bas Lippmann TERNEUZEN - Het Hilversum- se communicatiebedrijf Broad cast Company meent dat het niets kan doen aan de gestoorde radio-ontvangst in een deel van Terneuzen. Sinds het bedrijf be gin deze maand de zendmast op het terrein van KPN Telecom huurt, klagen omwonenden en automobilisten dat ze bepaalde omroepen niet goed meer kun nen ontvangen. Het probleem doet zich voor in de buurt tussen de Churchill- laan en de Van Steenbergen laan, en alleen bij radio's die niet op de kabel zijn aangeslo ten. Automobilisten die de zendmast passeren hebben bin nen een straal van een halve tot een hele kilometer last van ra diostoringen. Voor de bewoners van onder andere De Veste-flats duren de storingen nu al drie weken. „Ik wil al weken weten wanneer er iets aan gedaan wordt", spreekt S. Verschoor uit de Emmalaan namens haar kla gende buurtgenoten. „Normaal gesproken luister ik de hele dag naar Omroep Zeeland, maar nu kan ik die niet meer ontvangen. Op de frequenties 79.8 en 101.8, waarop normaal gesproken Omroep Zeeland te ontvangen is, wordt nu al drie weken Radio Noordzee uitgezonden en dat staat me niet aanIk heb een mo derne draagbare radio van vier honderd gulden. Daar zal het niet aan liggenzegt Verschoor. De omwonenden van de straal- verbindingsmast weten niet waar ze met hun klachten naar toe moeten. Verschoor nam con tact op met verschillende in stanties van KPN Telecom, maar die konden haar niet hel pen. Hoofd voorlichting M. Pot man van KPN Telecom zegt dat de klachten niet op het bord van het telecommunicatiebedrijf gelegd kunnen worden. „Die to ren is niet meer van ons. Wij hebben hem verhuurd aan de Broadcast Company." Verschoor klopte echter ook aan bij het Terneuzense filiaal van de Broadcast Company aan de Axelsestraat. En ook hier kreeg ze nul op het rekest. „Daar werd me verteld dat zij er niets mee te maken hebben, dan sta je als ou de vrouw wel machteloos Directeur R. van der Hoeve van de Broadcast Company meldt dat het hoofdkantoor in Hilver sum nog geen klachten heeft binnengekregen. „En dat ter- door René Hoonhorst HULST - Of de Hulster patiënt er echt op vooruit gaat als er over een paar jaar één grote groepspraktijk van huisartsen komt bij zorgcentrum De Blaauwe Hoeve, weet huisarts W. Gielen nog niet zonet. De technisch-medische kennis van het huisartsencollectief neemt ongetwijfeld toe, maar het menselijke aspect ver dwijnt verder naar de achter grond. Gielen is nog van de generatie dat mensen uit roeping arts werden. Toen hij zijn praktijk in Hulst bijna dertig jaar gele den begon, ging hij er vanuit dokter te zijn tot hij daar licha melijk niet meer toe in staat zou zijn. Aan een door wettelij ke regels opgedrongen pensi oen had hij nooit gedacht. En kele, vooral oudere, patiënten lieten Gielen al weten 'nooit naar een andere dokter' te zul len gaan, maar na woensdag 1 november hebben ze geen an dere keus. Er kunnen dan geen patiënten meer terecht in de karakteristieke spreekkamer aan de Grote Markt in Hulst, want dokter Gielen vierde op 6 oktober zijn 65ste verjaardag en houdt ermee op. Gielen vindt het jammer dat het persoonlijke contact met patiënten naar de achtergrond dreigt te verdwijnen. Hij on derkent dat de concentratie van kennis in steeds groter wordende groepspraktijken de medische behandelingen waarschijnlij k ten goede komt. Gebundelde kennis levert im mers een beter onderbouwde diagnose op. „Maar het mense lijk contact verdwijnt steeds meer. De functie van vertrou wenspersoon verdwijnt lang zamerhand naar de achtergrond. In een platte- landsstreek als Oost-Zeeuws- Vlaanderen heeft een dokter die functie echter nog steeds. Vooral voor ouderen. Maar in mijn eigen praktijk hebben ook jongeren me vaak heel wat meer verteld dan ze hun eigen ouders vertelden." Oorlogsschip Gielen mag dan een huisarts van de oude stempel zijn, hij is zeker niet ouderwets. Zijn spreekkamer met de betimme ring van een oud Engels oor logsschip ('misschien wel dat van admiraal Nelson, maar wijl voor ons al een halve klacht genoeg is om tot actie over te gaan." Voordat het bedrijf de mast in bedrijf nam heeft het een onderzoek ingesteld, maar geen onregelmatigheden kun nen vaststellen. Van der Hoeve. „Maar met die vooringenomen heid komen we natuurlijk niet tot een oplossing. Als er klach ten komen, kunnen we zowel onze apparatuur als de radio's van die omwonenden controle ren. Maar ik neem nog altijd aan dat onze apparatuur voldoet Als de consument dat wenst kunnen we ook het onafhanke lijke orgaan voor de Rijksdienst voor radio en telefonie in Gro ningen inschakelen, die moet dan maar beslissen wat ze met deze zaak gaat doen." Prijsuitreiking zuinig stoken SAS VAN GENT - De Hulster wethouder W. D. M. Kaïjser uit Hulst reikt op woensdag 25 ok tober om 20.00 uur in het stad huis van Sas van Gent een prijs uit aan de zeven winnaars van de actie 'Zuinig stoken, zuinig aan' 1999-2000. De meterkaart- actie is een initiatief van het Sa menwerkingsverband Milieu zaken Zeeuws-Vlaanderen. vertel dat niet verder') ademt één en al historie. Een prachti ge Reynaertpop wijst op de liefde van de van oorsprong Bossche dokter voor Het Land van Hulst. De plastic 'li chaamsdelen' op de venster bank vloeken hevig met de verantwoorde historische aan kleding. „Die dingen zouden hier ook niet staan als dit geen spreekkamer was. Maar met deze attributen kan ik mensen vaak duidelijk maken wat ze mankeren. Met het bloedvat is bijvoorbeeld het dichtslibben met cholesterol aanschouwe lijk te maken en iemand die last heeft van afgesleten of ver schoven wervels kan door de buigzame voorbeelden zien wat er bij hem of haar mis zit. Zo'n voorbeeldje is beter voor het begrip dan een mondelinge uitleg met een boel medische termen." Generalist Hij slaat zichzelf niet op de borst, maar Gielen is met zijn tijd meegegaan. Toen hij begon heeft hij nog genoeg oudere collega's gezien, die de patiënt duidelijk lieten voelen dat hun wil wet was. Aan de deskun digheid en alwetendheid van de dokter mocht niet worden getwijfeld. Gielen heeft niet het idee dat hij onfeilbaar is. Als generalist hoort hij graag het oordeel van een specialist. Maar hij wil dat oordeel wel snél horen en ergert zich er vre selijk aan dat patiënten die door hem worden doorge stuurd weken thuis zitten voor ze bij een specialist terecht kunnen. „Het is toch te gek voor woorden dat de koppeling tussen Ziektewet en medische zorg nog niet is gemaakt. Te rugdringen van het ziektever zuim is al sinds jaar en dag het adagium, maar mensen zitten thuis weken te wachten voor er nog maar een goede diagnose is gesteld." Gielen heeft anno 2000 nog af en toe de indruk dat Zeeuws- Vlaanderen, drieënhalve eeuw na Frederik-Hendrik, nog im mer als generaliteitsland wordt gezien door Den Haag en Middelburg. Dat er na ver dwijning van de ziekenhuizen in Sluiskil, Terneuzen en Hulst een nieuw streekziekenhuis in Terneuzen moest komen, vindt hij nog steeds een gemiste kans. De Zeeuws-Vlaamse ge zondheidszorg zou er in zijn ogen heel wat gezonder heb- (Advertentié) ben uitgezien als destijds lij nen naai- België waren uitge zet. „Hulst, Terneuzen en Oostburg zijn altijd al gericht geweest op Antwerpen. Gent en Brugge Plaatsen met ge weldige medische voorziening waarvan we zonder problemen gebruik zouden kunnen ma ken. Naast die A-klinieken zijn er in de grensstreek ook nog zat B-klinieken, ziekenhuizen met iets minder specialisaties maar goede voorzieningen voor de streek. Denk aan Sint Niklaas, Beveren, Eeklo, Maldegem en Knokke. De commissaris van de koningin, toch zo'n vechter voor Zeeuwse rechten, had zich daar veel sterker voor moeten maken." De Hulster huisarts heeft er een hard hoofd in dat streekziekenhuis De Honte nog een lang leven beschoren is als de Wester- scheldetunnel eenmaal open is. De manier waarop minister Borst de belangen van de ge zondheidszorg verkwanselt, maakt hem ook luttelijke we ken voor zijn pensioen nog 'hels, gloeiend nijdig'. Niet in de eerste plaats omdat de huis artsen te zwaar worden belast tegen te geringe vergoeding (waartegen veel van Gielens collega's afgelopen week actie voerden). Maar vooral omdat oudere gehandicapte mensen zelf hun broodnodige medicij nen moeten betalen van him karige spaarcenten. „De mi nister doet net of ze de zorg nu rijkelijk bedeelt. Maar de mil joenen die ze nu teruggeeft, zijn peanuts vergeleken bij de miljarden die ze eerder heeft bezuinigd." De strijdbare arts, die na 1 no vember meer tijd zal besteden aan vorsing in het Hulster ver leden en de studie van oude fa bels, houdt zaterdag 11 no vember een afscheidsreceptie. Ieder die dokter Gielen per soonlijk de hand wil drukken, kan die dag tussen 15.00 en 18.00 uur terecht in gemeen schapscentrum Den Dullaert. Dokter W. Gielen: ...Zeeuws-Vlaanderen had aansluiting moeten zoeken bij de Vlaamse ziekenhui zen... foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 65