Bouterse betuigt onschuld PZC Red Ken schokt met beeldenstorm Londen Duikteams op plaats gezonken duikboot Koersk Groot-Brittannië minst aardig voor kinderen Vrees voor Creutzfeld in Brits poliovaecin Zware autobom in hartje Marseille Watersnood Afwezig bij decembermoorden De oplossing 'Lijn bach De problemen '.Lijnbach Brand in megadisco Mexico-Stad zaterdag 21 oktober 2000 van onze redactie buitenland LONDEN - Van tien onderzoch te EU-lidstaten is Groot-Brit tannië het meest kindonvrien delijke land. Britse ouders moe ten vooral goede verlofregelin gen ontberen. Er zijn te weinig crècheplaatsen en ook in restaurants en pubs zijn kinderen niet echt welkom. Nederland zit volgens het on derzoek in de middenmoot. De studie is uitgevoerd door het Britse National Family and Pa- renting Institute De regering doet wel haar bestmaar het kan veel beter, luidt de aanbeveling van de onderzoekers. Ze roemen Nederland om zijn 6500 woon erven, die de straat veiliger ma ken voor spelende kinderen. Het Britse volk is niet erg tole rant ten opzichte van kinderen, blijkt uit de cijfers. Ouders zijn met hun kinderen niet overal welkom. Uitjes en vakanties zijn erg duur. Groot-Brittannië steekt vooral wat betreft verlofregelingen schril af bij de andere onder zochte landen. De werkweek is lang (de langste in Europa) en het zwanger- schaps- en bevallingsverlof is te kort. Slechts één op de twintig werknemers kan gebruik ma ken van gezinsvriendelijke re gelingen als kinderopvang en flexibel werken. Britse ouders regelen voor kin deropvang vaak een familielid of een buurvrouw of proberen alleen binnen schooltijd te wer ken. ANP (Advertentie) HEERLIJK SLAPEN! bel ZANT EROVER! Roelf Zant, Psycholoog met hart en ziel Adviseur, coach en trainer (tel.: 01 13-232013) Britse activist uit cel Myanmar RANGOON - De Britse mensenrechtenactivist James Mawdsley is gisteren vrijgelaten uit een gevangenis in Myan mar (het voormalige Birma), waar hij een straf van zeventien jaar cel uitzat. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dat bekendgemaakt. De 27-jarige activist was in september 1999 veroordeeld na dat hij Myanmar illegaal was binnengekomen om actie te voe ren tegen het militaire regime. Hij was aangeklaagd wegens illegale grensoverschrijding en het schenden van de publica- tiewet door folders te verspreiden. AP Carter breekt met zijn kerk ATLANTA - De Amerikaanse oud-president Jimmy Carter heeft gisteren aangekondigd dat hij zijn banden verbreekt met zijn kerk, de Unie van de Southern Baptists. Deze is met bijna zestien miljoen leden de grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten Carter, die al sinds zijn achttiende les geeft aan de zondagsschool, kwam tot zijn besluit omdat de baptis ten de laatste jaren steeds conservatiever werden Carter zei dat hij zich al jaren 'steeds minder op mijn gemak en een beetje een buitenstaander' voelde. De laatste druppel was voor de 76-jarige oud-staatsman dat de kerk onlangs besloot dat vrouwen niet meer als pastor mogen werken. Twee jaar geleden stelden de Southern Baptists al dat vrou wen zich moeten onderwerpen aan hun echtgenoten. AP Duitsers oneens over verbod NPD BERLIJN - De Duitse deelstaatministers van Binnenlandse Zaken hebben gisteren nog geen overeenstemming kunnen bereiken over een verbod van de NPD. De extreem-rechtse partij wordt gezien als een van de aanstichters van het geweld tegen immigranten en andere minderheden, dat dit jaar al drie mensenlevens heeft gekost Federaal minister van Binnenlandse Zaken Schily is voor stander van een verbod. Een aantal deelstaatministers wil echter meer bewijzen tegen de NPD voor ze de partij in de ban willen doen. Donderdag komen de deelstaatministers op nieuw bij elkaar. AP Na negen jaar regering Somalië MOGADISHU - Voor het eerst in negen jaar tijd heeft Somalië weer een centrale regering. Die bestaat uit 23 ministers uit verschillende clans. In het bijzijn van president Abdoulkassim Salat Hassan zwoeren dertien ministers en de premier, Osman Jama Ali Kalun gisteren trouw op de Koran De nieuwe regering is een uitvloeisel van het vredesproces dat de afgelopen jaren door buurland Djibouti werd geleid onder toezicht van de internationale gemeenschap. Verscheidene groepen in het door burgeroorlog verscheurde Somalië weigeren de centrale overheid te erkennen. AFP Breuk rails oorzaak treinongeluk LONDEN - Een breuk in de spoorrails is de oorzaak van het treinongeluk ten noorden van Londen dat dinsdag vier men senlevens eiste. De inspecteur van de Britse spoorwegen, Vice Coleman, heeft dat gisteren verklaard. De breuk zou het gevolg zijn geweest van metaalmoeheid, die was ontstaan door de hoge snelheden en het gewicht van de treinen. Railtrack, het bedrijf dat voor het onderhoud van het Britse spoor verantwoordelijk is, heeft ingestemd met een onafhan kelijk onderzoek, zei Coleman. De rails op het baanvak waar de intercity ontspoorde lagen er pas sinds 1995, maar zou al worden vervangen. AP van onze redactie buitenland MOSKOU - Britse, Scandinavi sche en Russische duikers zijn gisteren aangekomen op de plek waar de Russische kernonder zeeër Koersk is vergaan. Vol gens de Russische vice-premier Klebanov zal het tot maandag duren voor de voorbereidingen zijn afgerond, waarna 'dinsdag of woensdag' de berging van de lichamen van de 118 opvaren den kan beginnen. Een woordvoerder van de Rus sische marine, Igor Dygalo, zei dat de weersomstandigheden gunstig waren voor het ber gingswerk. De opperbevelheb ber van de marine, Vladimir Koerojedov, had donderdag nog gezegd dat de berging mogelijk niet doorgaat, omdat er te veel gevaren aan zijn verbonden. Als Koerojedov wel toestem ming geeft voor de bergingsope ratie, dan zullen eerst op af stand bestuurbare camera's en vervolgens groepjes duikers af dalen naar de op 12 augustus ge zonken Koersk, die op een diep te van ongeveer 100 meter in de Barentszzee ligt.Klebanov be vestigde gisteren dat de duikers gaten zullen maken in de romp van de kemonderzeeboot. Dat moet het makkelijker maken de stoffelijke overschotten uit het schip te halen. Critici hebben er echter op ge wezen dat de structuur van de Koersk verzwakt zal raken door het willekeurig boren van ga ten, wat de kans op het weglek ken van radioactieve stoffen vergroot. Vooralsnog hebben de kernreactoren aan boord van de Koersk niet gelekt De Noorse stralingsdienst ver klaarde gisteren metingen te hebben verricht op de plaats van de ramp, waarbij geen ver hoogde radioactiviteit is aange troffen. AP ROME - Het aantal doden door de watersnood in de Italiaanse Alpen is gestegen tot 25. De Italiaanse minister van Bin- nelandse Zaken, Enzo Bianco, heeft dit gisteren meegedeeld, Er worden in het noorden van het land nog vier mensen ver mist. Achttien slachtoffers vie len in het noordwestelijke Valle d'Aosta. De noodtoestand voor de Po-vlakte en -delta blijft ze ker tot en met morgen van kracht. DPA/AFP door Armand Snijders PARAMARIBO - De Surinaam se ex-dictator Dési Bouterse heeft gisteren verklaard niet di rect betrokken te zijn geweest bij de decembermoorden van 1982. „Ik heb niemand ver moord. Ik ben er honderd pro cent zeker van dat ik onschuldig ben. Niet alleen God is mijn ge tuige, ook een groot deel van het leger. Tijdens het schieten was ik er niet", aldus Bouterse op een persconferentie. Bouterse ging voor het eerst uit gebreid in op de gebeurtenissen, waarbij vijftien tegenstanders van zijn militaire regime uit de weg werden geruimd in Fort Zeelandia in Paramaribo. Bouterse maakt er in het partij- centrum van zijn Nationale De mocratische Partij (NDP) in Pa ramaribo een mediashow van. Beetje bij beetje lichtte hij een tipje van de sluier op over wat zich op 8 december 1982 heeft voltrokken. Gisteren was de eerste aflevering; de komende tijd komen nog minstens twee optredens. Na afloop moet de wereld er volgens hem van over tuigd zijn dat hij onschuldig is. Volgens Bouterse zijn in decem ber 1982 'de zaken uit de hand gelopen'. Hij zegt in de voor avond van 8 december Fort Zee landia te hebben verlaten. „Als commandant van het leger heb ik altijd de politieke verant woordelijkheid hiervoor geno men. Maar opdrachten om men sen te vermoorden zijn door mij niet gegeven. Als ik mensen zou hebben vermoord, zou ik moe ten hangen. Maar ik heb ze niet vermoord. Ik heb het nare ge voel dat men mij er koste wat het kost voor op wil laten draaien." De vijftien latere slachtoffers waren aangehouden omdat, zo stelt Bouterse, er harde bewij- door Harm Harkema LONDEN - Begint 'Red' Ken Livingstone's revolutie op Traf algar Square? Kortgeleden joeg Londens nieuwe, als zeer links bekendstaande burgemeester de dierenactivisten tegen zich in liet harnas met een oorlogsver klaring aan de vele duizenden duiven op het plein. En nu trapt Livingstone de hoe ders van het roemruchte Britse erfgoed op hun tenen en weer staat het beroemde plein cen traal. Livingstone wil namelijk de metershoge standbeelden van generaal-majoor Sir Henry Havelock (1798-1857) en gene raal Sir Charles Napier (1782- 1853) verbannen naar een min der prominente plek. Want: „Ik heb geen idee wie het zijn", al dus Livingstone eerder deze week. Geen idee wie Sir Henry en Sir Charles waren? Het Britse es tablishment stond paf. Beide edelmannen hebben destijds immers, ter meerdere glorie van het British Empire, onver schrokken ingehakt op opstan dige autochtonen in India, Per- zië en Birma. Niet voor niets staan ze (sinds midden negen tiende eeuw) met getrokken zwaard op hun sokkels. Omdat.de pas begin dit jaar ge vormde gemeenteraad van Lon den ook gaat over de standbeel den op onder andere Parliament Square, wordt eveneens ge vreesd voor de beelden van on der anderen Lord Derby, Lord Canning en Disraeli. Aan Chur chill, zo is het gevoelen, durft Livingstone vast niet te komen. Links complot Conservatieven die met trots te rugkijken op het Britse verle den, beschouwen Livingstone's plan als onderdeel van een om vangrijk links complot om dat roemrijke verleden met terug werkende kracht zwart te ma ken. ,D it is een nieuw voorbeeld van linkse politici die proberen in te hakken op Groot-Brittan nië", zei de Conservatieve woordvoerder in het Lagerhuis, Bernard Jenkins Anderen suggereren boosaardig dat Livingstone meer met zich zelf bezig is dan met het lot van Groot-Britannië. Zo schreef de Daily Mail dat er niets nieuws onder de zon is, en greep terug op het oude Egypte onder farao Ramses de Tweede. Die verving alle standbeelden van voorgan gers door die van zichzelf. Uit het verleden van 'Red Ken' is bekend dat hij een hekel heeft aan alles wat naar leger en mili tarisme riekt. Volgens Livings tone gaat het er om beelden van Advertentie (Advertentie) •Net Pro 17 4462 DZ Go« T«l. 0113-224466 LONDEN - Het Britse ministerie van Gezondheid heeft het polio- vaccin Medeva teruggeroepen uit angst dat de entstof de ziekte van Creutzfeld-Jacob, de menselijke variant van de gekkekoeienziekte, kan veroorzaken. Het ministerie heeft ontdekt dat bij de productie van het vaccin weefsel van kalver-foetussen is gebruikt. De inenting wordt toege diend aan kleine kinderen en reizigers naar bepaalde landen. De kans op besmetting met het dodelijke Creutzfeld-Jacob via inen ting met Medeva is volgens de autoriteiten echter uiterst klein. Ook vaccins van andere fabrikanten zijn gecontroleerd. Die hielden zich echter allemaal aan de in 1999 gestelde Europese richtlijntegen het gebruik van runderproducten uit landen waar ooit gekkekoei enziekte is geconstateerd. Een gebrek aan vaccinstof zal niet ont staan omdat andere fabrikanten meer kunnen leveren. ANP/AFP E-mail wordt op dezelfde manier gebruikt als de fax: vanaf I centrale plaats; Elk werkstation heeft een eigen modem om e-mail mogelijk te maken; Uw netwerk heeft te lijden onder virussen die middels e-mail berichten binnen komen; U twijfelt over de implementatie van e-mail, omdat u denkt dat het dan noodzakelijk is Internettoegang op iedere werkplek te creëren; E-mail wordt nog te vaak voor privé doeleinden gebruikt. "Net Pro Staoontpork 47 4462 DZ GoesTel.0113-224466 helden uit vervlogen tijden die niemand kent, te vervangen door beelden van mensen die 'de gewone man' aanspreken. Na men wilde hij niet noemen, want eerst breekt 'een periode van consultatie' aan. Zeeslag Ook in de jaren dertig is al eens voorgesteld de beelden van de beide generaals te vervangen. Toen zouden ze plaats hebben moeten maken voor andere mi litaire helden: de admiraals Beatty en Jellicoe, die zich had den onderscheiden in de Slag bij Jutland in 1916. Hun beelden hebben uiteindelijk elders in de stad een plek gekregen. GPD Huis VS trekt resolutie genocide Armenië in WASHINGTON - Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardig den heeft op verzoek van presi dent Clinton een resolutie inge trokken die de dood van 1,5 mil joen Armeniërs rond 1915 be stempelt als volkerenmoord door Turken. De resolutie zorgde voor veel onrust in Turkije, dat spreekt van een burgeroorlog en zeker niet van moord. Volgens Clinton kan de resolutie olie op het vuur gooien in het toch al onrustige Midden-Oos ten, meldt de Britse omroep BBC. Bovendien schaadt het de contacten met Turkije. Het Amerikaanse Congres keurde de resolutie begin oktober goed, waarop de Turkije meteen pro testeerde. ANP/RTR Een brandweerman baant zich een weg door een gat in een muur van de disco. foto Alfredo Estrella/EPA van onze redactie buitenland MEXICO-ST.AD - Bij een brand in een van de grootste discothe ken in het centrum van Mexico- Stad zijn gistermorgen zeker twintig mensen omgekomen, zo hebben de autoriteiten meege deeld. Vierentwintig bezoekers liepen verwondingen op. De brand in discotheek Lobo- hombo, waarvan de oorzaak niet bekend is, brak uit rond vijf uur. De meesten van de meer dan drieduizend bezoekers had den een paar minuten daarvoor de dansgelegenheid verlaten. Of dat gebeurde na een waarschu wing, was met direct duidelijk De discotheek, met een vloerop pervlakte van drieduizend vier kante meter, was volgens de au toriteiten sinds drie maanden il legaal in bedrijf en voldeed nog niet aan de minimumeisen voor de veiligheid. Niettemin werd Lobohombo dagelijks door dui zenden mensen bezocht. Tijdens de brand sloot de politie een deel van de belangrijkste doorgaande weg door de Mexi caanse hoofdstad af om de brandweer doorgang te verle nen. Daardoor ontstond een verkeerschaos. AP/EFE E-mail is niet meer weg te denken als communicatiemiddel.Toch is de noodzaak voor iedereen anders.Voor de één volstaat alleen interne mail, voor de ander is het onontbeerlijk om extern te kunnen mailen. Om al de verschillende mogelijkheden van een e-mail functionaliteit op een passende en veilige manier te implementeren, hebben wij de juiste kennis in huis. zen waren dat zij het wettig ge zag omver wilden werpen. „De legerleiding en toppers zouden worden vermoord, andere bur gers die lijnen zouden hebben met de militairen moesten om zeep worden geholpen." Die feiten kreeg het militaire re gime te horen via een infiltrant, een 'rat', die gedetailleerde in formatie doorspeelde over bij eenkomsten van de gearresteer den. Bouterse noemde de 'rat' niet bij naam. „Hetwaseen klei ne, grote rat die nu een hele gro te mond in het land heeft." Bouterse doelde daarmee vol gens kenners op vakbondsleider en parlementariër Fred Derby, die momenteel met zijn Suri naamse Partij van de Arbeid (SPA) deel uitmaakt van de coa litieregering van president Ro nald Venetiaan. Derby was de enige van de zes tien arrestanten die in de be wuste decembernacht niet werd vermoord, maar heelhuids naar buiten mocht lopen. Hij heeft altijd gezegd niet te weten wat zich precies in Fort Zeelandia heeft afgespeeld. GPD Franse politieagenten zoeken naar sporen rond de bomauto in Marseille. foto Claude Paris/AP van onze redactie buitenland MARSEILLE - De Franse politie heeft gistermiddag na een tip in het centrum van Marseille een autobom met zestig kilo explosieven gevonden. De tip kwam van een man die anomiem een krant waarschuwde dat om zes uur een springlading zou ontploffen in een witte auto bij het station. De beller had een sterk Corsicaans accent en zei dat het om een waarschuwing ging aan het adres van premier Lionel Jospin. De politie zette onmiddellijk een groot deel van het centrum af en vond de auto voor een politiebureau, nabij het station. De auto bleek gestolen te zijn en bevatte springstoffen plus een tijdontste- ker. Premier Jospm heeft Corsica onlangs een akkoord over verregaan de autonomie in het vooruitzicht gesteld. Dat leidde tot het opstap pen van zijn minister van Binnenlandse Zaken Chevenement we gens kritiek op het plan. AFP Lijnbach NetworkPro adviseert u over een veilig en optimaal gebruik van e-mail in uw organisatie. 01 13 - 22 44 66 oplossing@lijnbach.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5