Landschapscamping bij Bokkegat Wk! PZC ZIJ GENIETEN DUBBEL VAN HUN VAKANTIE Kinderen blazen stoom af in Ecoscope ADVERTEREN? met Giro 145 14 Noord-Beveland spreekt voorkeur uit voor plan fruitteler Wissenkerke Rommelmarkt voor Roemeense kinderen Voorlichting over astma lezers schrijven Blok III Paralympics Karei V Uitzending Pleziervaart de Zonnebloem ZIEN IS ...WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN GIRO 330070 Zl zaterdag 21 oktober 2000 door Michelle Koek WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland zet een stap vooruit naar de vestiging van een landschapscamping op het eiland. De gemeente heeft een notitie opgesteld waarin de ini tiatieven van R. de Regt uit Co- lijnsplaat en R. M. A. van 't Westeinde uit Wissenkerke op uitvoerbaarheid zijn getoetst. Het initiatief van Van 't West einde geniet de voorkeur. Als de raad donderdag 26 oktober met de notitie instemt, kan met de ontwikkeling van een land schapscamping worden begon nen. Zowel landbouwer De Regt als fruitteler Van 't Westeinde wil op een gedeelte van zijn grond, aan respectievelijk de Noord- langeweg in Colijnsplaat en de Vlietenburgweg in Wissenker ke, een landschapscamping realiseren. De provincie staat echter maar één landschaps camping op Noord-Beveland toe, dus moet er een keuze wor den gemaakt. De plannen van De Regt dreigen buiten de boot te vallen, omdat zijn perceel aansluit op een be staand natuurgebied en dat is bij het creëren van een land schapscamping, wat wordt aan gemerkt als natuur, niet de be doeling. De locatie van Van 't Westeinde grenst aan natuurgebied Bok kegat en komt daarom als beste keuze uit de bus. Tussen zijn toekomstige landschapscam ping en het Bokkegat kan namelijk gemakkelijk een eco logische verbinding worden ge maakt. Daarvoor is wel een aanpassing van het bestemmingsplan Lan delijk Gebied nodig. De locatie van Van 't Westeinde valt niet binnen de zone waarin dergelij ke ontwikkelingen op Noord- Beveland zijn toegestaan. Een aanpassing van het bestem mingsplan zal, na goedkeuring van de notitie, nog wel enige tijd vergen. Van 't Westeinde, dolblij met de conclusie van de notitie, is zich daarvan danig bewust: ,,Ik er vaar de uitkomst als een eerste stapje vooruit. Als de raad de notitie goedkeurt, moet ik nog met een plan komen. Pas daarna gaan de gemeente en de provin cie aan de slag en wordt écht be keken of mijn plannen uitvoer baar zijn. Ik juich niet te vroeg, want ik heb nog een lange weg te gaan." De Regt is teleurgesteld over de uitkomsten van de notitie. Hoe wel hij Van 't Westeinde van harte een landschapscamping gunt, vindt hij dat er sprake is van een zekere onrechtvaardig heid. „Ik was de eerste die bij de gemeente een plan indiende voor een landschapscamping. Daarnaast ben ik al 22 jaar be zig met het ontwikkelen en uit voeren van natuurprojecten op mijn gronden. Een landschaps camping past daar perfect bij." Broedeiland Landbouwer De Regt bezit 58 hectare grond. Daarvan heeft hij 30 hectare als natuurland schap ingericht. Hij is eigenaar van een ecologisch aangelegde minicamping. heeft op zijn grond een drijvend broedeiland voor vogels gerealiseerd, is be zig met het creëren van een ze ventien hectare groot veenmos- rietland en legt volgend jaar een palinggoot, vogelschermen en een vogelkijkhut aan. Hoewel De Regt teleurgesteld is, ziet hij nog volop mogelijkheden voor de toekomst. „Ik laat de moed niet zakken en blijf de weg be wandelen die ik al dik twintig jaar volg." Burgemeester M. L. Everaers betreurt het dat de plannen van De Regt buiten de boot dreigen te vallen. „De provincie geeft GOES - Medicijngebruik is hel thema van de voorlichtings avond over astma, op dinsdag 31 oktober in Goes. Een longarts en een apotheker zijn present in de Oosterschel- dezaal van Hotel Goes aan de Anthony Fokkerstraat. Oefe nen in het inhaleren van de me dicijnen kan bij de aanwezige Cara-verpleegkundige. Er mag niet worden gerookt en bezoe kers wordt verzocht geen par fum of aftershave te gebruiken. slechts toestemming voor de vestiging van één landschaps camping, dus moeten we een keuze maken. Het liefst willen we beide aanvragen honoreren. Mocht de provincie in de toe komst toestemming geven voor een tweede landschapscam ping, dan zullen we ook de plan nen van De Regt proberen uit te voeren. Zo'n kans grijpen we dan met beide handen aan." door Famke van Loon RENESSE - Als één brok energie waren de kinderen naar het milieueductaief centrum gekomen. Ze hadden maar weinig interesse in de uitleg, die medewerker John gaf over de zonnepanelen en schone energie. Eén ding leerden ze deze ochtend wel: in het Ecoscope kun je goed je eigen energie kwijt. Ter afsluiting van de herfstvakantie waren de kinderen van het asielzoekerscentrum in Burgh-Haamstede uitgenodigd voor een bezoek aan het Ecoscope. Het milieueduca- tief centrum zet regelmatig de deuren op voor leerlingen van basisscholen. Maar juist het bezoek van deze jonge internationale delegatie sluit volgens directeur L. Jacobs goed aan bij de doelstelling van het centrum de 'mondiale' milieueducatie 'vorm te ge ven'. Ruim dertig kinderen maakten gretig gebruik van de uitnodiging en togen vrij dagmorgen met hun begeleiders richting Renesse. En nadat iedereen een persoonlijk toegangskaartje op naam had gemaakt, kon de bestorming van de expositie beginnen. John ondernam een poging uit te leggen wat er in het Ecoscope allemaal te doen en te be leven valt, maar de kinderen hadden zich al op de verschillende attracties geworpen Op de afdeling 'de natuur is maakbaar' klauterden de eersten al in het klimblok, terwijl de jongere gasten uitgelaten over de vloer kropen. Door knoppen, die in de vloer zijn aangebracht, in te drukken konden huishoudelijke apparaten aangezet wor den. De bedoeling van dit spel was de ver schillende geluiden thuis te brengen, maai de kinderen leken vooral het produceren van het geluid zelf interessant te vinden. Een stofzuiger, een mixer en een boor en een föhn staan constant door elkaar heen te loeien, tot groot genoegen van de bezoekers. Veel aandacht was er ook voor de verschil lende interactieve computerspelletjes. Eén van de jongens haalt zijn toegangskaartje langs de magneetstrip en tevreden consta teert hij dat de computer hem bij zijn eigen naam begroet: „Serenk, dat ben ik", glim lacht hijVervolgens begint hi j met de herin richting van Schouwen-Duiveland. De westhoek verandert in een krekengebied, terwijl Bruinisse en omgeving het veld moe ten ruimen voor een gigantische golfbaan. Dat daarbij vijf diersoorten van het eiland zullen verdwijnen, lijkt hem niet zo veel uit te maken. TEL.: 0118-484321 of FAX 0118-470100! Wanneer ook de bovenverdieping van het centrum wordt vrijgegeven, wordt het speel en klauterterrein alleen maar vergroot. Al lemaal tegelijk willen ze op de fiets, waar mee ze al trappend energie produceren. Een enkele schermutseling daargelaten over wie nu aan de beurt is, vermaken de kinderen zich wel met de spelletjes. Na een uur zitten de eerste kinderen al hun lunchpakketten op te eten. Ze .verzamelen nieuwe energie voor een tweede ronde door Ecoscope. Het klimrek in 'de natuur is maakbaar' in Ecoscope is populair bij de kinderen van het asiel zoekerscentrum. foto Janne Wolterbeek door Marco de Swart GOES - Het Leger des Heils houdt zaterdag 28 en dinsdag 31 oktober een rommelmarkt in de Meubelhal aan de Leliestraat in Goes. De opbrengst gaat naar de zogenaamde riool kinderen in de Roemeense hoofdstad Boeka rest. Naar schatting wonen zo'n 7000 rioolkinderen in Boekarest. Ve len van hen zijn verslaafd aan lijmsnuiven, een goedkoop roesmiddel om tijdelijk uit hun ellendige situatie te ontsnap pen, en lijden aan aids, schurft of open TBC. Vroeger schuilden zij in de Roemeense riolen, die waren voorzien van verwar ming. De politie laste echter de putdeksels dicht naar de onder grondse gangen om de kinderen te verdrijven. De oproerpolitie verdrijft de jonge daklozen zoveel mogelijk uit het straatbeeld, omdat zij slecht zouden zijn voor het ima go van het Oost-Europese land. Roemenië wil binnenkort lid worden van de Europese Unie en is de kinderen liever kwijt dan rijk. Na sluiting van de rio len zochten de daklozen be schutting bij de kiosken van Station-Noord. Als antwoord hierop walste de overheid deze kiosken plat. Óm iets te doen aan de situatie van deze kinderen kocht de Stichting Roemenië-Hulp Oost- Souburg samen met drie Roe meense stichtingen een aan loophuis. Vanuit dit pand in het centrum van Boekarest organi seert zij de opvang van de zwerf kinderen. De Roemeense overheid en de Nederlandse am bassade werken samen om de kinderen een beter leven te kun nen geven. Binnenkort begint de bouw van een gaarkeuken waar de jongeren gratis kunnen eten. Kinderen die er het slechtst aan toe zijn, krijgen nachtopvang. De Roemeense kinderen zijn al bekend met de organisatie, wat het leggen van contact makkelijker maakt. De rommelmarkt aan de Lelie straat moet de nodige gelden opleveren om dit project tot een succes te maken. Zaterdag speelt de gospelgroep Founda tion en is de markt open van tien uur 's ochtends tot één uur 's middags. Dinsdag is de markt open van negen uur 's ochtends tot drie uur 's middags. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De reactie van mevrouw Van Dijk (PZC, Lezers Schrijven, 16-10) op mijn bijdrage over het Vlaams Blok is voor mij aanlei ding tot het maken van de na volgende opmerkingen. De va der en moeder van een gezin hebben in de eerste plaats de taak te zorgen dat zij en hun kinderen zelf niets te tekortko men. Eerst als in deze behoeften is voorzien, kunnen zij zich om de noden van anderen bekom meren en deze door financiële steun enigszins verlichten. Wanneer nu vaststaat, dat Ne derland een staatsschuld heeft van vierhonderd miljard gulden - ik vergis mij niet - is het duide lijk, dat de verhalen van het rij ke Nederland niet anders zijn dan sprookjes en dat er voor de Nederlandse overheid nog werk genoeg is om eerst deze schuld weg te werken. Reeds minister Luns dreef de spot met die Ka merleden die vonden dat hij als Atlas het leed van de gehele we reld moest torsen. Ik blijf er bij, dat de uitdrukking 'eigen volk eerst' niets met racisme te ma ken heeft en evenmin getuigt van vreemdelingenhaat. Dege ne die mij van het tegendeel kan overtuigen, moet nog geboren worden. mr. J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Hulde aan de PZC voor de mooie, paginavolle, voorbe schouwing op de Olympische Spelen voor gehandicapten op 13 oktober. Wat is topsport? 'Normale' mensen, die al of niet onder invloed van versterkende middelen hun wedstrijden af werken, of gehandicapten, die hetzelfde doen, maar dan in een rolstoel of zonder arm of been? Tennissers, die soms zonder ge kreun geen bal kunnen slaan of rolstoeltennis die de ballen wél gewoon terugslaan? Zwem mers, die met alle ledematen goede prestaties neerzetten, of zwemmers die dat net zo goed doen, maar dan zonder één van de vier? Topsport komt op tv. Tijdens de 'normale' Olympi sche Spelen waren er dagelijks uitzendingen van twaalf uur 's nachts tot twee uur 's middags: veertien uur per dag en dan twee weken lang. En de Olympische Spelen die nu bezigzijn?Helaas, ik heb net de tv-gids ontvangen: niets. Nog geen half uurtje per dag. Gelukkig dat het gastland Australië een andere mentali teit heeft: alle plaatsen uitverkocht voor bijna alle eve nementen. Klasse! Wat zou de Nederlandse televisiemakers weerhouden? Geld? Kijkcijfers? Men kan hier beter program ma's uitzenden over een paar meiden die met een miljonair willen trouwen. Dat trekt kij kers! Het doet me denken aan een zwemwedstrijd van een aantal jaren geleden in (ik dacht Amerika. Een gehandicapt meisje deed mee aan een zwem wedstrijd, samen met 'normale' meisjes. Ze won, maar werd la ter gediskwalificeerd, omdat ze niet met twee handen aantikte. Ze had maar één arm. Thijs Schipper Breeweg 8 Middelburg In de PZC van 17 oktober wordt melding gemaakt dat Karei V afstand deed van zijn keizer schap in Souburg. Dit historisch feit zou pas in 1998 zijn geble ken. althans nadat de Stichting Aldegonde onderzoek deed naar de bewoners van Kasteel Souburg. De in 1882 in Oost burg geboren en in 1966 overle den, tot 1945 hoofdonderwijzer in Ritthem, tevens bekend Zeeuws historicus, B. J. de Meij, schreef op 7 september 1956 in de PZC ter gelegenheid van het feit dat het op die dag vierhon derd jaar geleden was dat Karei V in Souburg was toen hij als keizer van Duitsland afstand deed ten gunste van zijn broer koning Ferdinand van Oosten rijk. De Meij beschrijft dus reeds ruim veertig jaar geleden het bestaan van het Edict van Souburg, toen Karei V (hij woonde in Brussel) op doorreis naar Spanje en via Gent op het Kasteel Souburg logeerde, al waar hij op 17 september 1556 bij Rammekens scheep ging van de Spaanse vloot. Karei V was keizer van Duitsland, koning van Spanje, Heer der Nederlan den en Graaf van Zeeland. In ja nuari 1556 te Brussel deed hij reeds afstand als koning van Spanje ten gunste van Philips II. Merkwaardig dus, dat in de ge schiedenisboeken wordt ver meld, dat Karei V schriftelijk afstand van zijn keizerschap te Brussel deed, en men pas in 1998 achter het bestaan van het Edict van Souburg is gekomen. A. Maas Zaanenlaan 14 Haarlem Mijns inziens is het volstrekt on verantwoord om deel te nemen aan een vredesmissie in het grensgebied van Eritrea en Ethiopië (PZC, 19-10). Tot op dit moment is er nog geen vre desakkoord en er is geen zeker heid over aflossing en evacuatie bij het oplaaien van de strijd. Als wij nu militairen sturen, leidt dit tot hospitaliseren van het conflict. De VN houdt dan namelijk toezicht op een vrede die er niet is. Het rapport van de commissie Bakker 'Vertrekpunt Den Haag', hekelt juist het ge brek aan informatie en zekerhe den rond vredesoperaties. Tevens wordt in dit rapport in gegaan op de onduidelijke af- I spraken over luchtsteun en de problematiek van aflossing (zie Srebrenica). Dat het kabinet het aandurft om met dezelfde onze kerheden aan een vredesmissie deel te nemen, is werkelijk on begrijpelijk. Wat men zeker, moet doen is in de Veiligheids raad aandringen op het bespoe digen van onderhandelingen die leiden tot een vredesak koord. Pas bij het bereiken hier van zou Nederland het sturen van militairen kunnen overwe gen. Hebben wij dan niets ge leerd van Srebrenica? Hans Elzenga Duunmede 43 Middelburg De PZC van 17-10 meldde dat belasting voor de pleziervaart in Zeeland voor een deel van de Zeeuwse Staten bespreekbaar is. Wat betreft vaarbelasting of vignet, hiervoor hebben we di verse overlegorganen om tegen gas te geven. Het argument van D66-statenlid P. van Veen om het idee te steunen, trok onze speciale aandacht. Sinds enige jaren is rode diesel verboden voor de pleziervaart. Van Veen wil de watersport belasten voor een vervuiling die zij niet heeft kunnen veroorzaken. Altijd ge dacht dat 'de vervuiler betaalt' een democratisch standpunt was. Als politici zich als be stuurders willen profileren is het voor betrokkenen wel pret tig dat enige deskundigheid merkbaar is J. P. Hannewijk Dahlialaan 6, Yérseke Als je een doe-het-zelf winkel uit laat groeien tot een klantvriendelijke bouwmarkt mét Otak meubeltrendshop dan sla je de plank bepaalt niet mis. Een creatieve en klantgerichte onder nemer, Coert Walhout. Hij werkte de laatste twee jaar trefzeker aan het doen slagen van zijn spijkerharde formule, Samen met een bank aie zijn ideeën niet gék vond, maar vertrouwde op zijn ondernemerschap. Wederzijds vertrouwen, want Walhout is lid van de coöperatieve Rabobank. Dus Coert, wat vind je van de Rabobank Schouwen-Zierikzee (steek je duim maar op) (wél goed) Rabobank Schouwen - Zienkzee Havenpark 4, Zierikzee 0111 418500 'OOK IK HELP MEE' Postbus 2100 4800 CC Breda Tel (0761 564 63 62 E-mail info@zonnebloem nl hitp wwwzonnebloem.nl Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of emsiig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede probleem U kunt helpen Een volledige staaroperatie t vooronderzoek Een SlBSroperdtie kOSt opname, operatie, maaltijden en nacontroleI kost slechts jp India f 70, - 70.- In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut teen kind blind door een lekort aan luminc in de v i>eding Uw bijdrage geeft iemand uitzicht op een nieuwe toekon u/icniopccr. m M Dit jaar gaan ruim 6200 langdurig zieken en zwaar lichamelijk gehan dicapten met de Zonnebloem op vakantie. Het gdat om mensen die afhankelijk zijn van inten sieve verpleging en verzorging Mensen die door hun ziekte of handicap bovendien vaak ongewild aan huis gebonden zijn. Daarom genieten zij dub bel van hun vakantie De Zonnebloem kan deze volledig aangepaste en ver zorgde vakanties organiseren dankzij de hulp van meer dan 6500 vri|willigers. Ooi% kunt helpen' Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties', Giro 145, Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58