PZC Wijk krijgt eindelijk speelplaatsen Met naaldhout kun je praten PZC Wijkteams van alle markten thuis Museumhaven wacht met smart op status openluchtmuseum 13 Bewoners Poortambacht blijven ontstemd over voorzieningen Jaarvergadering FNV en CNV Drankrijder veroorzaakt ongeluk Aanhangwagen met mest kantelt Pleidooi voor subsidie kassen Luchtkasteel Maartensdijk onthuld Dieven nemen ladder mee Auto gestolen in Poortvliet EMM geeft try-out concert Bezoek aan bakkerijmuseum Drogist Burgh wil uitbreiding AH tegenhouden zaterdag 21 oktober 2000 door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De speelplaatsen in de Zierikzeese nieuwbouw wijk Poortambacht 10 kunnen wat de gemeente Schouwen- Duiveland betreft worden inge richt. Een goed begin om de leefbaarheid van de wijk op peil te brengen, vindt het Belangen- comité Poortambacht 10. Des ondanks is de onvrede onder de bevolking nog lang niet gewe ken. Na lang beraad is deze week vergunning verleend om op vier locaties in de wijk speeltoestel len als de Dinozwaai en het Fun Frame te plaatsen. De vier speelplaatsen bij de Kluut straat, Scholeksterstraat. Gras- pieperstraat en nabij de Ooster- scheldestraat worden voor verschillende leeftijdsgroepen ingericht. De ontwerpen zijn gemaakt door het Bredase bureau Witte- veen en Bos, dat de aanpak van de infrastructuur in de wijk be geleidt. Volgens woordvoerder G. Rozie hadden de toestellen er I al lang moeten staan. „Er is de afgelopen periode veel heen en weer gepraat over het ontwerp met de gemeente. Men wil ver mijden dat hangjongeren zich op de speelplaatsen verzame len. Ook is het ontwerp aange past omdat er anders te weinig parkeerplaatsen zouden komen op bepaalde plekken in de wijk." Als de bezwaartermijn is ver streken, wordt begonnen met de daadwerkelijke aanleg van de speelplaatsen. Rozie hoopt dat de toestellen ZIERIKZEE - De werkgroep FNV/UGO en CNV-Senioren houden op woensdag 29 novem ber hun jaarvergadering. De vakcentrales lichten hun le den in over hun activiteiten en hun plannen voor 2001. Aan sluitend is er een bingo. De bijeenkomst wordt gehou den in het Multi Funtioneel Centrum in Zierikzee en begint om 14.00 uur. nog voor de kerst kunnen wor den geplaatst. Voor het einde van het jaar moet volgens hem ook het groenplan zijn uitge voerd en de bestrating van de hoofdweg op orde zijn Het belangencomité van Poort ambacht vindt het 'heel belang rijk' dat de speelplaatsen wor den ingericht. „Maar het houdt wel in dat er weer grond wordt afgegraven", stelt Kemink. Buurtbewoners ergeren zich al een tijd aan de grote bult zand die ligt opgeslagen in de wijk. Volgens Kemink gaat het zover dat er actiebereidheid aan het ontstaan is. „Er wordt gespro ken over handtekeningenacties, en zelfs het blokkeren van de vrachtwagens die zand lossen." Het comité zal dergelijke acties niet ondersteunen, maar heeft er wel begrip voor, voegt hij er aan toe. Bestemming De projectontwikkelaar heeft inmiddels naar alle waarschijn lijkheid een bestemming gevon den voor 'de bult'. Op korte termijn zal de grond worden ge transporteerd naar de plaats waar het nieuwe gemeentehuis wordt gebouwd. Op die plek is nog een tekort aan bouwgrond. „Daarover zijn inmiddels af spraken gemaakt", stelt woord voerder ARijk. Ondertussen bereidt het belan gencomité zich voor op het kernbezoek van de gemeente Schouwen-Duiveland aan Zie rikzee, dat op dinsdag 24 okto ber om 19.30 uur wordt gehou den in theater Mondragon. Dan zal de verkeerssituatie in de Grevelingenstraat en hert ont breken van openbaarvervoer in de wijk ter sprake worden ge bracht. Ook wordt dan een nieuw plan gelanceerd voor de invulling van de 'groene schil' tussen het oude stadscentrum en de wijk Poortambacht. „Op de plek waar mogelijk de nieuwe Rabobank gebouwd gaat worden, zouden wij veel liever een multifunctioneel cen trum gerealiseerd zien. Daar zou dan ook meteen een nieuwe theatervoorziening in onder ge bracht kunnen worden. Nu is er helemaal geen ontmoetings ruimte in Poortambacht", aldus Kemink. foto Janne Wolterbeek In de boswachterij Westerschouwen rijden de wagens met boomstammen af en aan. Tweeduizend kubieke meter hout rijp voor jaarlijkse kap door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Er wordt nijver gewerkt in het noordelijke middengedeelte van de boswachterij Wester schouwen. De jaarlijkse hout- oogst is er in volle gang. De oogst wordt geschat op zo'n 2000 kubieke nieter naaldhout. Er wordt nog tot eind november gekapt in het bos. De houtoogst in de Boswachte rij is op moderne leest ge schoeid. De tijd dat gespierde houthakkers met trekzaag en bijl de bomen te lijf gingen, ligt ver achter ons. Al zo'n elf jaar wordt in de boswachterij ge bruik gemaakt van een geavan ceerde computergestuurde houtvestersmachine. Deze grijpt de te vellen boom beet, zaagt de stam zo dicht mogelijk bij de grond door, ontdoet de stam vervolgens van zijtakken en zaagt de kale stam in moot jes. De oogst van 2000 kubieke me ter is volgens boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer aan de hoge kant dit jaar. „Ik denk dat het zo'n 500 a 600 ku bieke meter meer is dan nor maal, terwij 1 het toch gewoon de jaarlijkse dunningsronde is. Fluijt legt uit dat Staatsbosbe heer toe wil naar ongeveer 100 bomen per hectare. ,We zitten nu denk ik nog op on geveer 150 bomen per hectare, dus we kunnen nog wel even verder. Het hout dat uit het bos komt gaat richting houthandel. Het grenenhout van de den en het vurenhout van de spar wordt gebruikt als kisthout en balk- hout en voor de productie van spaanplaat. Vroeger werd naaldhout gebruikt voor het stutten van mijngangen. Voor naaldhout werd gekozen omdat dat hout is dat 'praat'. Voordat het breekt waarschuwt het met luid gekraak. De houtoogst wordt in de boswachterij ge combineerd met de omvorming van naaldbos tot gemengd bos Op strategische plaatsen wor den eiken en berken geplant en om die de kans te geven zichzelf te vermenigvuldigen wordt een stuk boswachterij rond de 'zaadbronnen' kaal gemaakt De zaden hebben namelijk veel licht nodig om te ontkiemen en de boom die eruit voortkomt veel ruimte om te groeien. Op termijn levert de omvorming van naaldbos naar gemengd bos volgens Fluijt een heel gevari eerd beeld op en dat zal volgens hem door de recreant zeker op prijs worden gesteld. „Het geeft een heel andere natuurbele ving." Ondergroei Een naaldbos is donker, en in de regel is er praktisch geen onder groei. De bodem is heel kaal. In een loofbos is wel veel onder groei in de vorm van kruiden en kleine struiken. Daar komen veel dieren op af en als dan de boswachterij op som mige plaatsen ook nog eens ver- nat wordt, trekt dat weer amfi- biën als kikkers en salaman ders. ZONNEMAIRE - Een 34-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland veroorzaakte donderdagavond een aanrij ding in Zonnemaire terwijl hij onder invloed van alcohol ver keerde. De man reed rond zeven uur over de Kruisweg en verleende op de kruising met de Zuidweg geen voorrang aan een 22-jarige automobilist die van links kwam. De toegesnel de politie rook een alcoholadem en hield de man aan. Een blaastest op het politiebureau wees uit dat de man twee keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een rijver bod van vier uur en een proces-verbaal. De voertuigen waren zo erg beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. NIEUWERKERK - Op de Oudepolderdijk in Nieuwerkerk is donderdagmiddag een aanhangwagen gekanteld die geladen was met acht ton kunstmest. Een groot deel van de mest be landde daardoor in de sloot. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor drie, toen een 53-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn tractor plus aanhangwagen aan de kant ging om een auto te laten passeren. De aanhanger zakte weg in de drassige berm en viel om. Er moest een kraan aan te pas komen om de aanhangwagen weer op de weg te zet ten. Het waterschap heeft de kunstmest uit de sloot geruimd. GOES - Zeeland moet ook delen in de rijkssubsidie die be schikbaar komt voor de vorming van duurzame glastuin bouwgebieden. Op de lijst van Nederlandse gemeenten die in aanmerking komen voor die pot van 54 miljoen gulden, ont breken echter de namen van Borsele, Kapelle en Reimers- waal. De CDA-Kamerleden S. Buijs uit Goes en A. M. A. van Ardenne-van der Hoeven hebben daarom minister L. Brink horst (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) vrijdag schrifte lijk gevraagd wat daarvan de reden is. Volgens beide Kamer leden staat er op de lijst 'een belangrijk aantal' gemeenten die dit jaar nog geen beroep op de stimuleringsregeling zullen doen, terwijl de drie Bevelandse gemeenten volgens hen juist nu wel in aanmerking komen. Buijs en Van Ardenne willen binnen een week antwoord hebben op hun vragen, omdat de sluitingsdatum voor de subsidie 1 november is. SINT-MAARTENSDIJK - Het laatste werk in de rij kunst werken die de gemeente Tholen in haar kernen heeft gereali seerd wordt zaterdag 11 november onthuld. Het gaat om het object Luchtkasteel, gemaakt door beeldend kunstenaar Mi chel Kuipers uit Eindhoven. De onthulling wordt verricht door burgemeester W. Nuis en H. J. W. van Gelder-Wiggers, echtgenote van de Commissaris der Koningin. De ceremonie heeft plaats op de hoek Onder de Linden/Oostsingel in Sint- Maartensdijk om 19.30 uur. MIDDELBURG - Een glazenwassersladder die vastzat op een auto is in de nacht van donderdag op vrijdag gestolen. De auto stond aan het Middelburgse Parelplein. De ladder telt twaalf aluminium treden, de waarde is onbekend. POORTVLIET - Aan de Paasdijkstraat in Poortvliet is tussen dinsdag en vrijdag een auto gestolen. Het gaat om een bor deauxrode Dodge, type Mini Ram Van met kenteken VX-40- JG. KORTGENE - Mensen die een voorproefje willen van de con coursnummers van de Konink lijke Muziekvereniging Een dracht Maakt Macht (EMM) moeten zondag 5 november naar Kortgene komen. Door middel van applaus kun nen mensen laten horen welke van de twee nummers die de ver eniging speelt hun voorkeur hebben. Als een deskundige jury op 19 november in Nuenen haar oordeel uitbrengt, wordt geke ken of het publiek het bij het rechte eind had. De muzikale avond begint om half acht in de hervormde kerk in Kortgene. ZIERIKZEE - De themacom missie van de ANBO afdeling Zierikzee organiseert op don derdag 26 oktober een bezoek aan het Zeelandia Bakkerijmu seum Om de Broode in Zierik zee. Belangstellenden kunnen zich om 13.30 uur verzamelen in het gebouw De Paternoster in de Paternosterstraat 1. Voor ver- voer kan gebruik worden ge maakt van de Wijkbus 60+ REDACTIE NOORDZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Burenruzies kunnen ze niet oplossen, maar problemen met zwerfvuil, ver zakte tegels, verstopte straat putjes en hinderlijk overhan gend gemeentelijk groen wel. De medewerkers van de Schouwse gemeentelijke wijk teams - door wethouder G. J. van der Velde-de Wilde als Vliegende Brigades betiteld - moeten van alle markten thuis zijn om de klachten van Schouwen-Duivelanders over manco's in hun woonomgeving te kunnen verhelpen. De wijkteams bestaan al een paar jaar, maar het werken met een servicelijn - één loket voor alle Schouwse ongemak ken - doet de gemeente Schou wen-Duiveland pas ruim een jaar. En het werkt volgens de bemanning van de brigades. „Alleen had je vroeger per ge meente één opzichter, en nu zijn het er 32.000", stelt Peter Bodbijl van District West. „Want iedereen ziet wel man kementen. In Haamstede is een man die vrij veel fietst en als hij tijdens zo'n tochtje bijvoor beeld een scheve stoeptegel ziet, duikt hij meteen een tele fooncel in om dat te melden. De werkwijze van de service lijn (0111-452111) is even sim pel als doeltreffend. De klacht meldingen - per jaar zo'n 1900 - komen binnen bij Jopie den Engelsman. Die speelt ze door naar het desbetreffende wijk team, dat vervolgens zo snel mogelijk na de melding con tact opneemt met de klager. Want deze mag niet het gevoel krijgen dat hij of zij niet seri eus genomen wordt. De af spraak is dat klachten, als ze terecht blijken en binnen de competentie van de gemeente vallen, binnen twee dagen be handeld worden. Enig door vragen is bij het aanhoren van de klachten wel gewenst. Ook om precies te weten waar even tueel een ploeg naar toe ge stuurd moet worden. „Neem de Moggestraat. Die heb je in Zie rikzee, maar ook in Dreischor." Dode ree Bij de servicelijn komen de meest uiteenlopen klachten binnen. De meeste betreffen wegen en paden, gemeentelijk groen en riolering. Bodbijl. „Maar we hebben ook een keer een melding gehad over een dode ree in de achtertuin"Col lega Martien Kleemans (dis- Eén van de wijkteams van district West in actie in Renesse waar een boom wordt ontdaan van mogelijk gevaar opleverende takken. foto Marijke Folkertsma trict Oost): „Of een dode rat bijvoorbeeld, dat hebben we ook weieens meegemaakt Aan sommige klachten valt weinig te doen. De shoarma- boer die veronderstelt dat op zijn dak poepende duiven on der verantwoordelijkheid van de gemeente vallen, krijgt nul op 't rekest en ook voor de man de klaagt over de onvoldoende gesnoeide heg van de buren, kan de gemeente niet veel bete kenen En een burenruzie is toch echt een kwestie die de buren onderling moeten zien op te lossen. Voor wat betreft rioleringspro blemen ligt het genuanceerd. Ligt de oorzaak van een ver stopping in een slecht werkend rioleringsysteem in de straat, dan komt de gemeente in actie, maar als het louter een ver stopte wc betreft niet. Op basis van ervaring kunnen de mede werkers van de wijkteams meestal aardig inschatten waar het manco zit. William van der Hulle (district midden „Als uit een buurt meerdere klachten over rioleringspro blemen komen, weet je wel hoe laat het is. Dan moet de straat open." Openbare verlichting blijkt ook een niet te onder schatten bron van klachten. Vaak gaat het daarbij niet zo zeer om slecht functionerende straatlampen, maar meer om - volgens de bewoners - hinder lijk geplaatste lantaarnpalen. De een is blij met een lantaarn paal voor de deur, maar een ander klaagt dat hij verduiste ringsgordijnen moet aan schaffen om 's nachts de slaap nog te kunnen vatten. Klee mans: „Alleen hebben wij daar als gemeente geen vat op. Dan moeten de mensen toch echt bij Deltan zijn en dat laten we ook altijd weten. Als wij de klacht niet op kunnen lossen, verwij zen we door naar de instantie die dat wel kan." Invloed Het weer heeft veel invloed op aantal en aard van de klachten Den Engelsman: „Na een storm stromen de klachten binnen over afgevallen lak ken. Dan krijg je soms wel 150 klachten per dag." Van der Hulle: „En bij extreem veel re gen krijg je de slecht werkende rioleringen en verzakkingen in wegen of op opritten." Over af vallend herfstblad wordt re gelmatig geklaagd en hetzelf de geldt voor boomwortels die trottoirtegels omhoog duwen. Vandalisme bezorgt de wijk teams behoorlijk wat werk. Wat er vernield wordt verschilt per district. Bodbijl: „In de zo mer worden in Renesse veel straatnaamborden en ver keersborden vernield". Klee mans: „Bij ons in district oost worden nogal eens jonge boompjes geknakt en zwerf vuil neergegooid, tot kapotte fietsen die ergens gedumpt worden aan toe". In en om Zie rikzee hebben de wijkteams in de nieuwbouwwijken veel werk aan het verhelpen van klachten over gemeentelijk groen en moeten ze in de oude binnenstad vooral uitrukken voor rioleringsproblemen. Zwerfvuil komt vooral in de buitenwijken voor. Voeling Het werk voor de wijkteams is afwisselend. Het ene moment staan de gemeentewerkers in een hoogwerker om een boom terug te snoeien en een paar uur later graven ze de straat open op zoek naar een riole ringsverstopping, vervangen een vernield verkeersbord of zijn bezig kuilen uit een oprit te halen De contacten met de klagers zijn heel belangrijk. Van der Hulle „Je moet voe ling houden met de mensen. Ze moeten hun verhaal kwijt kun nen en niet het gevoel krijgen dat de gemeente hen niet seri eus neemt." De gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland heeft heel wat veranderd voor de in woners van het eiland. Dorps bewoners raakten hun 'vaste' gemeentewerkers kwijt en wisten niet meer waar ze met hun klachten naar toe moes ten. Zij zijn, is de ervaring van de Vliegende Brigades, blij met de wijkteams waarmee de ge meente probeert toch weer vaste gezichten op vaste plaat sen te krijgen. Ontevreden mensen zullen er altijd blijven realiseren de wijkteams zich. Bodbijl: Je kunt het nu een maal niet iedereen naar de zin maken, maar over het alge meen wordt ons werk zeker ge waardeerd." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Museumha ven Zierikzee is nog steeds in af wachting van een beslissing op de aanvraag voor de status van openluchtmuseum. Voorzitter P. J. Huijbrecht acht dat predi kaat van groot belang voor het aanboren van landelijke en Eu ropese subsidiebronnen en het stimuleren van geldschieters. De aanvraag ging deze zomer de deur uit, maar de landelijk mu seumvereniging moet er nog een besluit over nemen. Inmiddels is wel het samenwer kingscontract ondertekend met het Scheepvaartmuseum Baas rode in het Belgische Dender- monde en met de Belgische stad Blankenberghe, waar een aan de scheepvaart gewijd open luchtmuseum is gevestigd. Die samenwerking moet vol gend seizoen meer gestalte krij gen, maar deze zomer heeft de Museumhaven al enkele spullen voor de tijdelijke expositie aan boord van de Wipper 'Mijn Ge noegen' kunnen lenen. Met concrete plannen van de drie musea gezamenlijk hopen de partners ook eerder in aan merking te komen voor subsidie uit de Europese subsidiepot In- tereglll Volgens voorzitter Huijbrecht is de stemming onder de vrijwilli gers van de Museumhaven Zie rikzee aanzienlijk verbeterd sinds de gemeente zich bereid toonde de financiële tekorten van vorig jaar (39 648 gulden) en dit jaar (44.331 gulden) te dekken. „Daarmee konden we weer met een schone lei begin nen. Als je voortdurend tegen een groeiend tekort aankijkt, wordt de sfeer er niet beter op. Dan kun je geen plannen meer maken, dan overweeg je de or ganisatie maar op te heffen", al dus Huijbrecht Werkkleding Dankzij die financiële handrei king van de gemeente kunnen nu ook de door de Arbo voorge schreven werkkleding en hand schoenen worden aangeschaft voor de vrijwilligers, die zich in zetten voor renovatie en onder houd van de historische sche pen. Volgens Huijbrecht is het echter wel hoogtijd dat het aan tal vrijwilligers wordt uitge breid, vooral met mensen die bereid zijn hand- en spandien sten te verlenen. „Het gaat ons niet zozeer om deskundige am bachtslieden, maar om mannen en vrouwen die ook willen op ruimen, schoonmaken en admi nistratie willen doen. De krapte op de arbeidsmarkt speelt ons wat parten. Veel vrijwilligers hebben een baantje of klussen elders wat bij en sommigen stoppen natuurlijk ook omdat ze wat ouder worden", zegt de voorzitter. Om belangstellenden een in druk te geven wat de betrokken heid met de Museumhaven inhoudt, wordt zaterdag 28 ok tober een informatiemiddag ge houden aan boord van de klip per 'Mijn Genoegen'. Om 14 uur vertrekt het schip vanaf de stei ger aan de Nieuwe Haven in Zie rikzee voor een zeiltocht over de Oosterschelde. Bij slecht weer blijft de klipper aan de wal lig gen. De huidige vrijwilligers vertellen over de verschillende activiteiten die zij ten behoeve van de Museumhaven verrich ten. DEN HAAG - Drogist L. Kik aan de Ring in Burgh vreest veel klanten kwijt te raken als Al- bert Heijn (AH) zijn supermarkt met een drogisterij mag uitbrei den. Hij hoopt daarom dat de Raad van State een stokje voor de uitbreiding zal steken. Maar gisteren tijdens de behan deling van de bezwaren van Kik, leek staatsraad J. de Vries weinig goede redenen te zien om het bestemmingsplan dat de uitbreiding regelt te schorsen De gemeente Schouwen-Duive land heeft immers de mogelijk heden voor de supermarktuit- breiding in Burgh voldoende onderzocht. Kik wees er tijdens de zitting echter op dat er in het centrum van Burgh intussen al weer drie winkels leeg staan. Een uitbrei ding van de AH kan betekenen dat nog meer winkelpubliek - vooral toeristen - de Ring laat voor wat het is. Staatsraad De Vries benadrukte echter dat hij het plan alleen om planologische redenen en niet uit concurrentie-overwegingen kan schorsen. Als het plan in stand blijft, kan AH zijn winkel uitbreiden De staatsraad doet over enkele weken uitspr iak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57