Prijs voor Schelde International Verstilde herfstsfeer op expositie Galerie Esprit PZC Internetbedrijf legt uitvaartwensen vast Personeel wil bij moederbedrijf van Albert Heijn blijven Milde ironie van Rob Urgert verraadt zwak voor underdog No Jack's zorgt voor broeierige avond tijdens Bluesroute 12 Leverancier van sporttoestellen wint Ondernemers Contact Goes-Trofee ondernemend zeeland Deloitte Touche kunst cultuur Pillars of heaven wint Unplugged Competitie Expositie in bieb Oost-Souburg zaterdag 21 oktober 2000 door Marco de Swart GOES - De Olympische Spelen leggen het Goese Schelde In ternational, leverancier van sporttoestellen, geen windeie ren. Naast concrete orders van 450.000 gulden uit Japan, Tai wan en de Filipijnen start het bedrijf agentschappen in Chi na. Hier kwam de uitreiking van de Ondernemers Contact Goes-Trofee vrijdagavond in Goes bij. Volgens directeur Hans Dekker komt dit alles door de vele aandacht voor de spelen in Sydney. De trofee wordt elke drie jaar uitgereikt doorOCG. De Goese burgemeester D.J. van der Zaag overhandigde de prijs aan Dekker. Dit jaar kozen ze ventig andere Goese bedrijven de winnaar door een enquête in te vullen. De wisseltrofee be staat uit een sculptuur die is gemaakt door de Goese kun stenaar George Shade. Het is de tweede keer dat de prijs werd toegekend. Een verrassing was het winnen van de OCG-Trofee niet voor Dekker .,Zes weken geleden wist ik het al. We moesten na melijk bij de uitreiking in de Grote Kerk in Goes een presen tatie geven. Zoiets moet je goed voorbereiden. En dat pakken we groots aan." Daarin kan ]e hem geen ongelijk geven. Met twee abseilers, trommelaars van het CIOS die op sporttoe stellen drummen en een springdemonstratie van de beste springers van Nederland maakte Schelde International de plechtigheid tot een waar spektakel. Schelde International bestaat ruim honderd jaar. Het bedrijf De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. levert een totaalpakket van ruim 3000 sport producten. Van hoepels en springtouwen tot basketbalvloeren en uitschuif- tribunes. De hele wereld weet sinds de jaren tachtig waar een kleine plaats als Goes groot in kan zijn. Sindsdien richtte de onderneming zijn pijlen op de topsport. Voor de spelen in Sydney werden zestien basket balinstallaties en handbaldoe len naar Australië verscheept. De spelen openden de deur naar China, dat met haar één miljard inwoners het grootste basketballand ter wereld is. Twee firma's meldden zich al bij Schelde International met de wens een agentschap op te zetten. Dekker denkt aan mini maal drie of vier agentschap pen om de reusachtige markt te bedienen. „Ze moeten elkaar niet beconcurreren, maar on derling samenwerken," meent Dekker. Volgende maand be gint de bouw van een 1200 vier kante meter groot complex naast het pand bij industrie terrein De Poel in Goes. Hierin wordt de grootste sportshow- room van Europa onderge bracht. Dekker hoopt hier 1000 van zijn 3000 artikelen te to nen. De expeditieruimte komt in de oude showroom. Onge veer een jaar geleden kocht Schelde International 4000 vierkante meter naastgelegen grond. De bouw duurt ruim een half jaar en kost anderhalf mil joen gulden. Dekker noemt het 'hartstikke leuk' dat hij de wisseltrofee mee naar huis mag nemen. „Het spreekt mij vooral aan dat het een prijs is die door zeven tig grote, Goese bedrijven aan ons is gegund." Hij gaat er ech ter niet vanuit dat de toeken ning een berg aan nieuwe opdrachten oplevert. „Ik on derschat de trofee niet, maar ik denk niet dat we hierdoor meer verkopen." Directeur Hans Dekker van Schelde International: „Het spreekt mij vooral aan dat het een prijs is die door zeventig grote, Goese be drijven aan ons is gegund." foto Willem Mieras door Claudia Sondervan KRUININGEN - Van grafdiepte, rouw kaartteksten en bloemstuk tot gezangen en de koffietafel: op de nieuwe internetsite www.uitvaartcodicil.nl kan iedereen in detail zijn eigen uitvaartwensen vastleg gen. De uitgebreide site is het initiatief van de Kruiningse ondernemers I. Janssen en A. van Erk. De site, die vanaf dit weekein de zijn definitieve vorm heeft, biedt een groot aantal opties voor alle facetten van de uitvaart. Het landelijke aanbod wordt toegespitst op een regio door de postcode in te vullen. Heeft een bezoeker zijn keuze gemaakt, dan kan die vastgelegd worden in de data base van het bedrijf, waarna een boekje wordt samengesteld. Daarvoor wordt een eenmalig abonnementsgeld van veertig gulden geheven. Voor nog geen vijf euro ontvangt de abonnee een halfjaarlijkse nieuwsbrief over wijzigingen in de uitvaartwetgeving. Het opgeslagen codicil kan middels een individueel wachtwoord worden opgeroepen en aangepast. De nieuwsbrief verschijnt op papier voor de genen die Internet vanuit een openbare ge legenheid bezoeken, legt Janssen uit. De informatie verschijnt echter ook op de site. De site biedt ook ruimte voor advertenties van bedrijven die een rol spelen bij uit vaarten, maar de informatie uit de codicils wordt op geen enkele wijze teruggespeeld naar de ondernemers, stelt Janssen. „De privacywetgeving gebiedt dat ook." Naast het aanbod van de adverteerders biedt de site volgens Janssen een algemeen aanbod van wat er in Nederland op dit gebied te vinden is. Foto's van kisten, grafmonu menten, bloemarrangementen en druk werk zijn te zien naast reeksen van tekstvoorstellen voor op kaart, steen en rouwlint. Liturgische teksten en liederen moet de klant zelf invullen. Janssen heeft zijn bedrijf, de Reimers- waalse Uitvaartonderneming in Kruinin- gen overgedragen aan mevrouw I. Markse om zich met zakenpartner A. van Erk te wijden aan het nieuwe internetbedrijf. „Ik zag de afgelopen jaren dat er grote behoef te is aan zo'n voorkeuzemogelijkheid. Wij willen het publiek onafhankelijk bedie nen, zonder gebonden te zijn aan enige uit vaartonderneming of ander bedrijf. Daar voor heb ik me vrijgemaakt." door Sheila van Doorsselaer TERNEUZEN - De overname van de twee Albert Heijnfilialen in Terneuzen door T. Mat- theeuws, franchisehouder van de Albert Heijn in Hulst, gaat niet door. De ondernemings raad en de voedingsbonden van FNV en CNV zijn tegen de over name. Volgens moedermaat schappij Ahold blijven beide su permarkten 'vooralsnog' wel geopend. Per 1 december zouden de Al- bert Heijn-supers in Zuidpolder en het ABC-complex in de bin nenstad overgaan naar Mat- theeuws. De familie Mat- theeuws zou hierdoor eigenaar worden van vier van de zes AH's in Zeeuws-Vlaanderen. Nu al zijn zij eigenaar van de filialen in Hulst en Sas van Gent. De on dernemingsraad (OR) is echter fel tegenstander van de overna me van de Terneuzense super markten en heeft een negatief advies afgegeven. Dit advies is eerst door de bonden en daarna door Ahold overgenomen. De OR velde het negatieve oordeel omdat de werknemers van beide AH's geen keuzemogelijkheid wordt geboden. Bij andere over names van Nederlandse Ahold- vestigingen door een franchiser mogen de werknemers kiezen of zij mee gaan in de overname of liever te werk worden gesteld in een andere AH-vestiging. In Zeeuws-Vlaanderen is deze tweede optie bijna niet moge lijk, omdat Oostburg de dichtst bijzijnde Ahold-vestiging is. De Terneuzense werknemers kla gen over die afstand. Volgens Ahold-woordvoerster 1. van Kuilenburg hebben de Terneuzense werknemers aan gegeven liever voor Ahold te blijven werken. „De meeste werknemers willen onderdeel blijven uitmaken van onze mul tinational. Dat biedt hen nogal wat voordelen. Zo kunnen zij, als ze dat wensen, overgeplaatst worden naar andere onderdelen van het Aholdconcern zoals drogisterij Etos of drankenhan del Gall Gall. Een franchiser kan deze mogelijkheden na tuurlijk niet bieden. Ook kun nen ze cadeaubonnen krijgen die in alle Ahold-ondernemin- gen zijn in te wisselen." Volgens Van Kuilenburg heeft het afket sen van de onderhandelingen niets te maken met eventueel verschil in salaris. Hoewel de AH-vestiging in de binnenstad niet goed loopt, is Ahold 'voor alsnog' wel van zins beide AH's in Terneuzen open te houden. „Dicht gooien zou een beetje vreemd zijn, want dan zouden de werknemers op straat komen te staan. Als dat de keus was. had de OR natuurlijk wel posi tief over overname geadviseerd- ."Mattheeuws wilde vrijdag niet op de kwestie ingaan. Wel wilde hij kwijt zeer teleurge steld te zijn. (Advertentie) De jaarlijkse speurtocht van de Junior Kamer Schouwen-Duiveland naar de Beste Ondernemers Visie Ondernemers: noteer 24 november in uw agenda voor de zinderende ontknoping van de BOV-verkiezing Schouwen-Duiveland. Hoofdsponsor SNS bank Zeeland koster co Gesponsord door Bijdevaate, Zeelandia, LnO drukkerij, Zwartepoorte Goes, Flexibekleding. De Zeeuwse Stromen, Mol Agrocom en Mol Schuddebeurs. Van PijkererWan Leeuwen advocaten en Coen Honig Optiek VLISSINGEN, Theater Vestzak99 'Leuk voor later', cabaret programma van Rob Urgert door Willem Nijssen Rob Urgert is nog niet zo'n bekende naam in cabaret- land. hoewel hij binnen Come- dytrain toch wel een zekere faam beeft opgebouwd. In zijn avondvullende programma Leuk voor later zijn die sporen van stand-up comedy nog dui delijk te herkennen. Zo moet hij het hebben van louter tekst; geen liedjes, geen pasjes, geen kostumering, sketches, rollen spelletjes of wat dan ook. Lou ter vertellen, een verhaal opzet ten en dat dan doorspekken met allerlei invallen. Vertellen kan Rob Urgert goed. En dat ondanks zijn nasale, wat VLISSINGEN - Pillars of heaven heeft de finale van de Zeeuwse Unplugged Competi tie gewonnen. De eindstrijd tus sen acht bands werd gestreden in het Vlissingse Arsenaalthea ter. De competitie was voor de vijfde keer georganiseerd door het strandpaviljoen Panta Rhei. De afgelopen drie maanden werden in Panta Rhei de voor rondes gehouden. In totaal de den daaraan achttien bands mee, acht daarvan gingen door naar de finale. Dit waren 2xBakboord, Da Iss en B(oh), Appensuus. Till Dawn. Pillars of heaven, Mobunk en Two To nes. Het trio Pillars of heaven uit Oost-Souburg en Domburg kwam daarbij vannacht als bes te uit de bus. De jury bestond uit Kees den Hoedt (bassist van Rob de Nijs), gitaarbouwer Jaques Zwier (werkt voor onder meer Blof en Doe Maar) en Peter Toussaint van de Stichting Popmuziek Zeeland. Tijdens de finale zijn, evenals vorige jaren, cd-opnames ge maakt. Daarnaast mag de winnende band twee dagen een studio in op nummers op te nemen. geknepen stem, die op zich hele maal niet zo lekker luistert. Maar zijn prachtige, levendige mimiek maakt veel goed, en ei genlijk is het meer dan dat: heel zijn lichaamstaal, de losse open houding, roept spontaan op om toch naar hem te luisteren. Hij zou evengoed een perfect marktkoopman kunnen zijn. Groots is de boodschap van Rob Urgert niet, hij heeft ook niet die pretentie. Zijn verhaal valt uit een in twee losse stukken, één over de logeerpartijen bij zijn opa, de ander over zijn werk als 'hoofd glaswerk' in een labora torium. Daarrond spint hij met losse invallen een web van grap pige observaties en (meestal leuke) woordspelingen. Varië rend van „Geluk is gelul met een k" tot „Daar zat je dan, te luiste ren naar het tikken van je biolo gische klok." Of over zijn jeugd in Yerseke („in het hol van de Zeeuw"), waar hij als vijf-jarig jongetje vanuit Den Haag be landde: „Import in Yerseke: niet bestand tegen Gods toorn maar wel tegen polio." In de toon van zijn verhalen - en ook al in zijn stem - schuilt een voortdurende ironie, een milde ironie die een zwak voor de un derdog verraadt. „Over films hebben ze van alles uitgezocht, bijvoorbeeld dat in een achter volging mannen altijd kijken naar de achtervolger, maar vrouwen vooral naar de achter volgde. Typisch, hè. Maar wie kijkt er naar dat mannetje met zijn karretje meloenen dat om vergereden wordt? Niemand toch." Die underdog dus, het mannetje met zijn meloenen. Maar nooit 'maatschappelijk betrokken', geen vlammende aanklacht tegen politiek, media of ander modem geneuzel. Persiflage Nee, boos wordt Rob Urgert lie ver niet, hij blijft bij de persifla ge (een schitterende op de recla meboodschap, over de nieuwste fallusreiniger, „eentje die tot onder het randje komt"). En bij de overdrijvende, bijna clow neske humor, hier en daar heel even doorschietend naar heel zwart. Redelijk gelijkmatig maar niet vlak. Afwisselend genoeg om boeiend te blijven, maar zonder het imponerende hoogtepunt dat je bij zal blijven, zonder de vlijmscherpe doodsteek voor wat voor domme misstand dan ook. Schilderijen van Guy Jaspar en een pot van Mieke Selleslagh. foto Charles Strijd door Trees van Herpen CLINGE - De herfstsfeer van buiten zet zich in Galerie Es prit naadloos voort in het ge- exposeerde werk van Guy Jas par en Mieke Selleslagh. Verstilde beweging, ingetogen tinten en een heiige atmosfeer met een enkele kleuruitbar- sting kenmerken zowel de schilderijen en keramieken als de natuur van het moment. Onderweg naar Clinge toont het landschap lege, donkere akkers met slierten mist en van water verzadigde lucht erbo ven. Kale takken aan de hori zon kondigen de winter aan, soms priemt een zonnestraal door het wolkendek. Hoewel Guy Jaspar puur abstracte werken maakt, komt de sfeer ervan sterk overeen met wat daarbuiten is te zien. Op pane len, groot en klein, brengt hij laag na laag voornamelijk aan de natuur verwante kleuren aan. Donkere tinten als antra ciet en koel regenwolkengrijs, zandtinten van donker tot licht maar ook warm gloeien de bruinen die doen denken aan brons of roestig metaal. Door de verf plaatselijk weer weg te schuren ontstaan aller lei kleurnuances. Soms wordt een scherpe lijn een horizon, dan weer overheersen omfloerste contouren. Een af druk van grof jute legt een ras ter over de onderste laag, on leesbare tekens lijken een boodschap te willen overbren gen, transparante vormen als rijstkorrels voegen iets speels toe aan de strenge vlakverde ling. Toch is het meer de sfeer, het mysterieuze licht en don ker spel, dat fascineert dan de techniek. Een diep oranje-rode gloed heeft de indruk dat ver weg een felle brand woedt, een hel dere lichtplek in een donker geheel lijkt vanuit een licht bron achter het ondoorzichti ge paneel te komen. Kou trekt door de botten bij het zien van ijzige grijswitte vlakken waarover vale vegen als mist drijven. Verstild en meditatief is het werk van Jasper en ook sober, de enige frivoliteit die hij zich veroorlooft is een mi nuscuul rood lijntje op elk werk, de befaamde rode draad. Bolle vormen Sober, in de zin van eenvoudig van vorm en kleur, is ook het werk van Mieke Selleslagh. Haar potten en schalen vor men een natuurlijke band met Jaspars' werk. De krachtige bolle vormen zijn allemaal handgedraaid en vertonen een ongelijkmatig lijnenspel dat wordt verkregen door de toe gepaste raku baktechniek en de grote temperatuurverschil len De strakke vorm met als enig ornament het puntige deksel en het grillige lijnenpa- troon dat soms iets weg heeft van een stratenplan met hoofd- en zijwegen, plus de meestal ingetogen kleuren maken deze ronde potten even verstild en herfstig als het werk van Jaspar. Grijs-wit, teer groen, terra en aquama rijn zijn de glazuurtinten die Selleslagh gebruikt maar er is ook diep lavendelblauw en to- matenrood. Op een aantal pot ten en schalen heeft ze een bre de band van de donkere klei zichtbaar gelaten als om de overeenkomst met de streng heid van Guy Jaspar te bena drukken. De expositie van Guy Jaspar en Mieke Selleslagh is tot en met 12 november te zien in Ga lerie Esprit te Clinge. Vandaag (zaterdag) en zondag in ver band met het nationale gale rieweekend van 12.00 tot 18.00 uur Daarna van donder dag tot zondag tussen 13.30 en 17 30 uur, donderdagavond ook tussen 19.00 en 21.00 uur. door Michelle Koek GOES - In de Ierse pub Mur phy's Corner zat de sfeer er vrij dagavond goed in. Het tot de nok gevulde café deed dit jaar voor het eerst mee aan de Blues route in Goes en ging met een optreden van bluesband No Jack's een lange broeierige avond tegemoet. Precies om kwart over tien be leefde Murphy's Corner met een optreden van No Jack's haar première van de Goese Blues route. Onder aanvoering van ex-Albratros bassist Ruud We ber, zette de vierkoppige band een laid-back bluesnummer in over hoe prachtig de liefde kan zijn. No Jacks verstoorde die roze wolk echter al snel. In de liefde kan het raar verkeren en er bestaat geen beter genre dat zich zo goed leent voor het ver tolken van rauw hartzeer als de blues „Geweldig!", roept F. Schipper, mede-eigenaar van Murphy's Corner. „Prachtige muziek, vol gevoel." Schipper, die door de organisatie van de Bluesroute werd benaderd, zei meteen 'ja' tegen het initiatief. „En ik heb er geen spijt van", zegt hij en thousiast. „De organisatie heeft een fantastische akoestische band voor ons geprogram meerd. No Jack's overtreft onze verwachtingen. No Jacks speelde akoestische, veelal bekende, nummers van onder andere Stevie Ray Vaug- han. Zo relatief rustig als het er in Murphy's Comer aan toeging, zo heftig was het elders in het Goese uitgaanscentrum. In café Lambiek stond wellicht de stoerste muzikante op het podi um, bassiste Liesbeth Spran- gers. Zij speelde met haar band Herman Brock Jr. The Euro- casters snoeiharde rauwe blues uit het Jimmy Hendrix vat. Ook in het naast gelegen café Pub bles stond swingende blues band a la ZZ Top op het podium met de Belgische band Nightli fe. In totaal namen dertien binnen- en buitenlandse bluesbands, in evenveel cafés, deel aan de ze vende editie van de Bluesroute. De route werd afgesloten met een nachtoptreden van de Black Birds in Pake Sake, voorheen Toreador. Zij speelden tot in de kleine uurtjes gedreven blues, rock 'n roll, soul, tex-mex en muziek uit de fifties. No Jack's in de Ierse pub Murphy's Corner in Goes. foto Willem Mieras OOST-SOUBURG - Ter gelegenheid van de Week van het Zeeuwse Boek(vanl tot 11 november) wordt inde bibliotheek van Oost-Sou burg een expositie gehouden. Er zijn tekeningen te zien van onder meer oud-Vlissingen, gemaakt door F. Buyzer. Buyzer heeft ge werkt bij de Amsterdamse tekenaar Joh. van Dijk en bij de architect Hellingman. Verder is er in de bibliotheek een presentatie van re cent uitgebrachte Zeeuwse boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 56