Meepraten voor een bredere blik PZC Ze maken ons blij met een dooie mus Kerkelijk Zeeland bijeen uit solidariteit met Molukkers Commissie adviseert samenwerking voor duurzame bedrijven 15 Het Lagerhuis Dagje houthakken in Dintelse Gorzen zaterdag 21 oktober 2000 door A. J. Snel Aangezien de deelnemers aan het discussieprogramma Het Lager huis van de Vara verondersteld wor den geheel en al zichzelf te zijn, zullen de kijkers de enige Zeeuwse deelne mer, Kinus van 't Westeinde (1954), nimmer getooid zien met een strop das. De fruitteler uit Nisse zal even min ooit een poging doen zijn Beve- landse accent te verdoezelen. „Je gedraagt je zoals je bent. Wat de kijkers zien, is een spontane discussie. Het programma is natuurlijk wel voorbereid, maar niet voorgekookt. Er vindt een debat plaats zonder dat de deelnemers tevoren eikaars stand punten kennen. Iedereen is gewoon zichzelf. Dat kan ook niet anders. Als je er een theaterstukje van gaat ma ken, dan val je door de mand. Je geeft je mening op een manier zoals je dat in ieder willekeurig gezelschap zou doen." Sinds 23 september maakt Van 't Westeinde deel uit van de groep van achttien mensen die elke zaterdag avond onder leiding van Paul Witte- man en bijgestaan dan wel dwarsge zeten door Marcel van Dam het programma Het Lagerhuis maken. De fruitteler zal in ieder geval tot decem ber van de partij zijn; tot zo lang loopt zijn toezegging om mee te werken. Waarom hij meedoet? „Het is een leu ke uitdaging. Ik ben actief in de fruit telersorganisatie en de milieucoöpe ratie voor de Zak van Zuid-Beveland en in hpt verleden heb ik jarenlang aan amateurtoneel gedaan. Toen ik, via, via, gevraagd werd voor het program ma heb ik 'ja' gezegd omdat het weer eens een heel nieuwe ervaring is. Je komt in contact met programmama kers en met de andere deelnemers die vanuit alle hoeken van het land en van de samenleving komen. Dat is aardig. Je ogen gaan wat wijder open, je kijkt eens anders tegen de dingen aan." Selectie Van 't Westeinde is geselecteerd uit een groep van zestig mensen. Die heb ben in groepen van twintig laten zien en horen hoe ze op televisie overkwa men. Van die zestig zijn zes nieuwelin gen overgebleven die de opengevallen plaatsen bezetten. Die zes, en twaalf deelnemers van eerdere lichtingen, komen wekelijks in De Rode Hoed in Amsterdam bij elkaar. Van 't Westein de: ..In de dagen daarvoor heeft de re dactie al contact met ons gezocht om ons stellingen voor te leggen. Blijkt dat iedereen daarover dezelfde opvat De Bevelandse fruitteler Rinus van 't Westeinde hoopt dat Het Lagerhuis mensen aan het denken zet. tingen heeft, dan vervalt een onder werp. Je krijgt dan namelijk geen dis cussie. Er wordt gezocht naar actuele zaken waarover de opvattingen ver schillen. De makers van Het Lager huis komen op die manier tot een keus van onderwerpen en die wordt op za terdagavond tijdens een maaltijd die we samen hebben, bekendgemaakt. Op dat moment ken je de stellingen. Nee, daar wordt voor het rechtstreek se programma begint niet over ge praat. Je weet dus nooit tevoren wie welk standpunt zal innemen. Het mag niet gekunsteld zijn." Presentator Paul Witteman is, zo heeft Rinus van 't Westeinde in de af gelopen weken van dichtbij gezien, de man die het debat aaneensmeedt. Soms met vinnige opmerkingen, soms humoristisch. Marcel van Dam zorgt voor extra prikkels.,Die laat zich niet vlug onder tafel praten. Soms doet hij het wel een beetje té, misschien. Je vraagt je wel eens af of hij het niet een beetje speelt. Maar dat is nu eenmaal zijn rol. Bij de deelnemers die niet pro fessioneel aan het programma mee werken, ligt het anders. Zij vormen echt een dwarsdoorsnede van de maatschappij. Het is een leuke club. Natuurlijk klikt het tussen sommige mensen wat beter dan tussen anderen maar dat heb je overal. Ik vind het leuk om met iedereen te praten; dat is de aard van het beestje." Het programma wordt bekeken door een publiek van tussen de 600.000 en de 800.000 mensen. Dat idee legt geen druk op Van 't Westeinde. „Voor je be gint, heb je wel een zekere spanning. Dat heb ik in vergaderingen ook wel als ik mijn standpunt uiteen ga zetten. Het heeft te maken met het feit dat je je goed concentreert. Maar als de dis cussie op gang is, heb je helemaal niet meer het idee dat er camera's op je ge richt staan. De spanning valt weg." De kwaliteit van de debatten wisselt, zo heeft Van 't Westeinde intussen er varen. „Het nieuws is steeds wisse lend en het ene onderwerp leent zich beter voor discussie dan het andere. Als wij na afloop een goed gevoel heb ben, blijkt dat de waarderingscijfers ook goed zijn. Ikzelfmengme graag in het debat als het om wat concretere zaken gaat, die je kunt overzien. De si tuatie in Israël, ik vind het moeilijk om daarover een mening te geven. Dat is al tientallen jaren aan de gang zon- foto Willem Mieras der dat iemand een oplossing heeft weten te vinden. Ik praat makkelijker over het asielzoekersbeleid, waar ik iets mee te maken heb als we in de fruitteelt plukkers zoeken. Zo'n on derwerp staat dichter bij mij. Ik ben een doener." Confronteren Voor het geld hoeft niemand aan Het Lagerhuis mee te doen. De deelne mers krijgen een vergoeding van on kosten. „Ik ben er 's zaterdag van vier uur 's middags tot twaalf uur 's avonds mee bezig, de reistijd meegerekend, en het levert niet veel op. Maar daar gaat het ook niet om. Het is me ook niet om bekendheid te doen. Wat schiet je daarmee op. Ik zie het nut van het pro gramma daarin, dat kijkers gecon fronteerd worden met allerlei opvat tingen waardoor ze zelf aan het denken gezet worden Het draagt iets bij aan de meningsvorming. Dat is al tijd meegenomen." Textielpersoneel Neckerinann morrend akkoord met voorstellen De FNV lichtte vrijdagochtend met behulp van flyers de medewerkers van de afdeling textiel en logistiek in over voorstellen de arbeidsom standigheden te verbeteren. foto Charles Strijd DINTELOORD - Natuur monumenten zoekt vrij willigers die op zaterdag 29 oktober willen helpen met het verwijderen van jonge berkjes bij de schor ren van Dinteloord. De bomen worden verwij derd om het uitzicht van uit de vogelhut van de Dintelse Gorzen goed te houden. Het verwijderen van de boompjes duurt van 9 tot 16 uur. Voor de vrijwilligers zijn koffie, thee, soep en versnaperin gen aanwezig. Het vertrekpunt is het sluisje in de Benedensas, aan de monding van de t Steenbergse Vliet (tussen j Dinteloord en Steenber- j gen). Het dragen van laar zen, werkhandschoenen en een lange broek is noodzakelijk. I Aanmelden bij de bos wachter. (Advertentie) Zeeuws Veilinghuis Jeroen de Kuijper Taxateur in kunst en antiek te ontbieden voor verzekeringstaxaties van al uw kostbaarheden! Tel.: 0118-650680 door Sheila van Doorsselaer HULST - De werknemers van postorderbedrijf Neckermann in Sint Jansteen gaan morrend akkoord met de voorstellen de arbeidsomstandigheden te ver beteren en met de uitkering van een eenmalige bonus. Hiermee is een staking voorkomen. Tij dens de vrijdagavond opgezette bijeenkomst door FNV Bondge noten Detailhandel bleek dat er iets goed scheef zit binnen het bedrijf. De FNV vindt dan ook dat het roer drastisch om moet. Vooral de communicatie tussen directie en de werkvloer moet verbeteren. De medewerkers van de afde ling textiel en logistiek legden afgelopen dinsdag en woensdag het werk spontaan neer uit on vrede met een loonsverhoging voor de werknemers in het ex peditiecentrum. De textielme- dewerkers vragen naar eigen zeggen al langer om een hoger loon, maar krijgen dit niet en voor hen was de maat dinsdag vol. De bond en de directie zijn daarop in overleg getreden en voerden volgens bestuurslid K. de Meij van FNV Bondgenoten een constructief gesprek waar uit drie concrete voorstellen rol den. De FNV en kaderleden kre gen echter van de directie geen toestemming hun leden hier over in te lichten en daarom werd vrijdagochtend een poort- actie gehouden, waarbij de FNV flyers met daarop de voorstellen uitdeelde. Bond en directie zijn overeenge komen dat er een plan van aan pak wordt opgesteld over hoe er zal worden omgegaan met za ken als Arbo, ziekteverzuim, werkdruk, communicatie en werkoverleg. Ook wordt er een eenmalige bonus van 250 gul den uitgekeerd aan de fulltime medewerkers. Salarisverho ging zit er verder alleen in als de medewerkers bereid zijn in ploegen te gaan werken zoals dat ook in het expeditiecentrum het geval is. De Meij is tevreden over de voorstellen. De Meij: „Ik denk dat dit een goed begin is. Er was ook niet meer uit te sle pen." De werknemers die de bijeen komst bezochten waren echter absoluut niet tevreden over de voorstellen. Daarnaast was slechts een kleine 25 medewer kers (bijna alleen vrouwen) ko men opdagen. Volgens hen was de opkomst niet groot omdat de meeste medewerkers niet durf den te komen uit angst voor re presailles van de afdelings teamleiding. De medewerkers voelen er in ieder geval niks voor om in tweeploegendienst te gaan werken. Dat is volgens hen onmogelijk omdat de meesten van hen (jonge) kinderen heb ben. De uitkering van de bonus werd afgedaan als een 'zoethou dertje'. „Vroeger kregen we op het eind van het jaar een veel groter bedrag, dat is ons al ten dele afgepakt. Ze maken ons blij met een dooie mus." Ook de be lofte dat er meer aandacht zal komen voor werkdruk, commu nicatie en werkoverleg, vinden zij een wassen neus. „Beloften van beterschap hebben we al zo vaak gehad. Als wij onderling, op de werkvloer, met elkaar wil len praten, staat de teamleiding er direct met de neus bovenop. We durven bijna niks meer te zeggen." De voorstellen werden toch aangenomen omdat de werkne mers vinden dat ze met de rug tegen de muur staan. „Als we niet akkoord gaan, krijgen we helemaal niks." Tijdens de bijeenkomst werden nog veel meer pijnpunten op ta fel gelegd. Zaken waar de FNV in eerste instantie niks aan kan doen. Zo werd er geklaagd over de uitbetaling van overuren (aantal jaar geleden zes, nu slechts vier op een zaterdag). Ook de wijze van evalueren stuit de werknemers tegen de borst. Een medewerkster: „Eindelijk gaat de beerput open." Neckermann directeur R. van der Berg zegt geschrokken te zijn over de werkonderbreking „Ik had absoluut geen idee dat er zoveel onrust heerst onder het personeel. We gaan er echt aan werken om de klachten aan te pakken. Ik geef toe dat de com municatie inderdaad beter kan." De Meij en de directie hebben aanstaande donderdag een gesprek over hoe de afspra ken geregeld zullen worden. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Provincia le Raad van Kerken in Zeeland houdt zaterdag 11 november een bijeenkomst met en voor de Molukse kerken en de Molukse gemeenschap in Zeeland. De raad ziet het samenzijn als een gebaar van begrip, medeleven, solidariteit en bemoediging. De bijeenkomst wordt gehouden in de Nieuwe Kerk te Middelburg en begint om 14 uur. De Provinciale Raad van Ker ken is een interkerkelijk plat form. Deelnemers zijn: de rooms-katholieke kerk. de Sa men op Weg-kerken, de Doops gezinde Gemeenten, de Remon strantse Gemeente Midden- Zeeland. de Anglicaanse Kerk en de oud-katholieke Statie in Zeeland. De Raad heeft op diverse manie ren kennis genomen van de gro te gevoelens van angst, zorg, verdriet en spanning onder Mo lukkers in Zeeland als gevolg van de voortdurende ernstige onlusten in de Molukken. „Te gelijkertijd waren er diverse signalen", aldusderaad, „datde Molukse gemeenschap zich al leen voelde staan en weinig er kenning vond voor de proble men. Ook niet bij de kerken met wie men toch nauw verwant is." Inmiddels is een brief de deur uitgegaan aan alle kerkelijke gemeenten, parochies en lokale raden. Daarin wijst de provinci ale raad op de gevoelens onder de Molukkers in Zeeland. De raad geeft aan dat de kerken het probleem op de Molukken ook niet kunnen oplossen, maar dat de kerken de Molukkers in Zee land wel duidelijk kunnen ma ken dat ze niet alleen staan. De bijeenkomst op 11 november wordt voorbereid door een werkgroep uit de Raad van Ker ken samen met vertegenwoordi gers van de Molukse kerken, zo als de Geredja Indjili Maluku (GIM) uit Middelburg en Oost- Souburg en de Geredja Kristen Maluku Selatan di Belanda (GMKS) uit Oost-Souburg. Ook de Molukse welzijnsstichting Mae Uku en de werkgroep Satu Bangsa, Satu Dji wa hebben hun medewerking toegezegd, even als andere, kleinere Molukse door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Bedrijfster reinen in Zeeland moeten duur zamer worden ingericht en be heerd. Het betekent een beter gebruik van grondstoffen, ener gie en ruimte, zonder dat de milieubelasting en het ruimte beslag groter worden. Samen werking tussen bedrijven en overheden (provincie en ge meenten) is voor het milieu vriendelijker maken van bedrijfsterreinen van levensbe lang. Dit stelt de provinciale commissie Milieubeheer en Wa terhuishouding in een advies aan Gedeputeerde Staten. De commissie heeft de Katho lieke Universiteit Nijmegen on derzoek laten doen naar duur zame bedrijfsterreinen. Daar zijn wat algemene aanbevelin gen uit voort gekomen. Ook in het nieuwe milieuplan Groen Licht van de provincie is er aan dacht aan besteed. Daar moet het niet bij blijven, meent de commissie. Er moetén duidelij ke plannen en acties komen om de ontwikkeling en instandhou ding van duurzame bedrijfster reinen - zowel bestaande als nieuwe - daadwerkelijk aan te pakken. Duurzaam Wil een bedrijfsterrein het eti ket duurzaam krijgen dan zijn in elk geval noodzakelijk: ver andering in bedrijfsprocessen, aanpassing van de inrichting van de terreinen, een beter ge bruik van de beschikbare ruim te en minder milieubelasting Dat hoeft lang niet altijd tot ho gere kosten te leiden. Integen deel, er zijn doorgaans betere bedrijfsresultaten te behalen en dat betekent winst voor zowel een onderneming als het milieu. Het is vooral aan provincie en gemeenten om bedrijven ertoe te bewegen op de duurzame toer te gaan, vindt de commissie. Samenwerking op het gebied van bedrijfsprocessen is één van de belangrijkste pijlers voor het duurzaam maken van terreinen. Energiegebruik, ontstaan van afval en de aanwending van (schaarse) grondstoffen moeten worden teruggedrongen. Indu strieel afval en afgedankte pro ducten kunnen worden ge bruikt als grondstof voor andere processen. Het project Reststof- fenregister van Zeeland Sea ports - afval van de ene fabriek toepassen als grondstof bij de kerkgenootschappen. Tijdens de gevoerde besprekingen is al een voorlopig programma sa mengesteld. Dat bestaat uit een informatief deel en een gedeelte met een kerkelijk karakter. Een expositie, ingericht door Mae Uku. toont feiten, foto's, achter gronden en reportages. De ten toonstelling wordt gehouden in de Wandelkerk, die grenst aan de Nieuwe Kerk. Vooraf en in de pauze is er voldoende tijd voor persoonlijke gesprekken. De di recteur van Infodoc Moluku, een onafhankelijk instituut dat informatie verspreid over de Molukken, houdt een inleiding. Tijdens de bijeenkomst met een kerkelijk karakter wordt het woord gevoerd namens de SOW-kerken, het rooms-atho- liek dekenaat, het bisdom van Breda en de Molukse kerken zelf. Daarnaast is er een gebeds dienst. waaraan waarschijnlijk ook vertegenwoordigers van de Moluks Islamitische gemeen schap van buiten Zeeland deel nemen. Een speciaal voor deze gelegenheid samengevoegd Mo luks koor zingt liederen Aan het einde van de bijeen komst wordt een gezamenlijk appèl voor vrede en verzoening ondertekend, dat zal worden verstuurd naar de Nederlandse en Indonesische overheid. Alle bezoekers van de solidariteits- bijeenkomst kunnen via hand tekeningenlijsten het appèl on derschrijven. Stille tochten De Appèlgroep Westerbork roept de Nederlandse samenle ving tijdens drie stille tochten op tot meer solidariteit met de slachtoffers op de Molukken. Volgens de organisatie doet Ne derland te weinig voor de men sen daar, die momenteel gebukt gaan onder grootschalig ge weld „Molukse organisaties uit Nederland verlenen veel huma nitaire hulp aan de slachtoffers. Maar dat is niet voldoende", schrijft de belangenorganisatie. De Appèlgroep houdt op de laatste zondagen van de maand stille tochten om meer solidari teit in Nederland los te maken. Zondag 29 oktober de eerste vanaf de kuil bij het Herinne ringscentrum Kamp Wester bork andere - is daar een voorbeeld van, evenals het gebruik van restwarmte en een gezamenlijke afvalwaterzuivering. Zo ook het combineren van vrachten en de gezamenlijke inzameling en afvoer van afval (bijvoorbeeld een collectief afvalcontract). Duurzaam vervoer van goede ren en personen is, ook voor het bedrijfsleven zelf, in toenemen-, de mate een voorname bouw steen voor een duurzaam be drijfsterrein. Er dient dan ook meer aandacht te worden be steed aan goede bereikbaar heid, de betrouwbaarheid van aan- en afvoer van goederen en personen. Derhalve een slimme inrichting van het logistieke proces, waarbij inbegrepen het verschuiven van transport over de weg naar spoor, water en buis. De commissie beveelt on der meer aan: het invoeren van vervoersmanagement (coördi natie en combinatie van ver voersstromen), opzet van een lo gistiek centrum, het maken van vervoersplannen van busdien sten en cle coördinatie van car poolers. Haventerreinen waar goederen per schip aan- en afgevoerd worden, moeten zo worden in gericht dat het wegvervoer min der goed wordt bediend. Spoor wegverbindingen oostelijk van het Kanaal Terneuzen-Gent en de ontwikkeling van binnen- vaarthavens zijn gewenst. Er dient voldoende ruimte te ko men voor nieuwe vormen van buisleidingenvervoer (bunde ling van leidingen). Volgens de provinciale commissie heeft het ministerie van Economische Zaken subsidiemogelijkheden voor projecten van bedrijven die minder tr.ansportbewegin gen opleveren. Autoriteit Het is niet eenvoudig allerlei maatregelen die leiden tot duur zame bedrijfsterreinen vlot in te voeren. Afdwingen is er meestal niet bij. De commissie pleit voor het oprichten van een zoge naamde gebiedsautoriteit. die boven de partijen staat maar wel geaccepteerd wordt door overheid en bedrijfsleven. Zo'n gebiedsautoriteit kan zorgen voor een bedrij venmilieuplan of parkmilieuplan (voor een com pleet terrein of een deel ervan), waarin staat welke maatregelen er gericht op duurzame ontwik keling worden genomen. Dat is ook voor de voorlichting aan het publiek nuttig. COR DE JONGE Vmsonvi&itmfc ne&je'tn/erm/w&.nl< /rvtauóienieaivt kivee/c fte weef^smucrueeei 5ouu/é cfer- c-eommeeos, fusies. 20 hap ik ie ikk»/6eifj ftesouefi meer kzyt&ienicr - m&h&i ofrucheb ww/ve fin en ais ik mcbovop mrnkcm esj/hde lees cmfiijnwiée I/offa 0JV ohkfivminé

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 53