PZC Tholen verliest twee supermarkten In Villa Kakelbont kan heel veel Verschillende visies op Auvergnepolder Vervuilde grond van benzinepomp weg uit Oost-Souburg 14 Spar Koppejan in Sint-Annaland en Kopak Houtman in Scherpenisse stoppen Stadsschuur kan er weer eeuwen tegen V lezers schrijven Blok III Paralympics Uitzending Pleziervaart Karei V zaterdag 21 oktober 2000 door Anita Hoekman BERGEN OP ZOOM - De ge meente Bergen op Zoom heeft zo zijn eigen visie op de toe komst. Over dertig jaar moet er een nieuw bedrijventerrein in de Auvergnepolder zijn verre zen en zijn er rondom de stad nog woonwijken bijgekomen. Maar de provincie Noord-Bra bant heeft ook een eigen toe komstvisie op het gebied tussen Bergen op Zoom en Roo sendaal. In grote lijnen lijken Den Bosch en Bergen op Zoom het met elkaar eens, maar er zijn ook conflictpunten. De opdracht voor het maken van de Structuurvisie Plus kwam van de provincie Noord- Brabant. Die wil weten hoe Roosendaal en Bergen op Zoom in de toekomst om den ken te gaan met zaken als wo ningbouw, bedrijventerreinen, verkeer, natuur en water. Zo wel Bergen op Zoom als Roo sendaal had al een eigen struc tuurvisie, maar nu heeft de provincie met landschapsar chitectenbureau H+N+S een Structuurvisie Plus gemaakt, zodat kan worden afgestemd welke ontwikkelingen beter passen bij Bergen op Zoom en welke bij Roosendaal. Over het algemeen wijkt de Structuurvisie Plus niet bij zonder veel af van de afzonder lijke Bergse structuurvisie. Maar de Auvergnepolder wordt wel genoemd als een mo gelijk obstakel. De gemeente Bergen op Zoom wil van het natuurgebied een industrieter rein maken. In de nieuwe visie wordt echter gehamerd op het beschermen en herstellen van de zogenaamde watermachine. Beekjes die ooit krom waren en recht zijn gemaakt, moeten zich volgens de provincie weer kronkelend een weg door het landschap gaan zoeken. Het water wordt met al die bochten minder snel afgevoerd, wat verdroging in de zomermaan den vermindert. In de kleipol- ders aan de voet van de Brabantse Wal zou water opge vangen moeten worden voor de productie van drink- en indu striewater. De Auvergnepolder ligt in zo'n kwelgebied. De pro vincie ziet meer in het volprop pen van de huidige bedrijven terreinen. De provincie zou in de toe komst het liefst ook de Bra bantse Wal meer beschermd willen zien. Dat betekent min der versnippering door wegen en spoorlijnen. Bepaalde bos wegen zouden zelfs afgesloten moeten worden. Voorgesteld wordt, over de snelweg A58 bij Bergen op Zoom ecoducten te leggen en zo grote stukken bos aan elkaar te koppelen. Ook voor grootschalige woning bouw lijkt geen plaats meer te zijn. Bergen op Zoom zit inge klemd tussen de Binnenschel de en de Brabantse Wal. De ge meente had vage plannen om daar ooit nog woningen te bou wen, maar in de Structuurvisie Plus staat ook dat plan ter dis cussie. Ook hier geldt het ad vies van de provincie, het ste delijk gebied te verdichten. door Esme Soesman SINT-ANNALAND - De ge meente Tholen is na dit week einde twee supermarkten ar mer. In Sint-Annaland valt zaterdagmiddag het doek voor Spar Koppejan in de Raffeisen- straat. Ook Kopak Houtman in Scherpenisse draait vandaag, zaterdag, de laatste uren. Vervelend voor de plaatselijke bevolking, en zeker voor de ou deren. Daarover zijn de onder nemer J. Koppejan uit Sint-An- naland en onderneemster P. Houtman uit Scherpenisse het roerend eens. „Daar heb ik wel een tijdje mee rondgelopen", er kent de laatste. „Vooral met de ouderen. Zij hangen aan je. Ko men dagelijks langs en maken een praatje.Makkelijk is de be slissing om te stoppen dus zeker niet. Tegelijkertijd vraagt het onder nemerschap, zo blijkt, een zeke re nuchterheid. Toekomstge richt denken betekende voor beide supermarkthouders dat er een knoop moest worden doorgehakt. Zowel in Scherpe nisse als in Sint-Annaland blijft er nog een supermarkt bestaan; respectievelijk zijn dat Spar Moerland en C1000 Gunter. Plagen Blijven zitten zou over een aan tal jaren waarschijnlijk alsnog einde-verhaal (en dan noodge dwongen) betekenen. Houtman: „Met twee supermarkten op een door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De restaura tie van de Stadsschuur in Mid delburg is klaar. Het gebouw werd deze week opgeleverd door bouwgroep Peters bv. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan het schilder werk. De restauratie kostte 1,8 miljoen gulden. De nieuwe ge bruiker wordt het architecten bureau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft uit Middelburg. De oudste stadsschuur annex stadstimmerwerkplaats en am- munitiemagazijn bevond zich aan de zuidzijde van de Dam. In 1585 verhuisde de stadsschuur naar de huidige locatie. Tot 1998 was het Rijksmonument in gebruik als timmerwerkplaats en magazijn. In het gebouw werkten de timmerlieden, de stratenmakers en de schilders. Het stond van onder tot boven vol met materiaal, waaronder verkeersborden. Met de opleve ringvan het nieuwe kantoor van de buitendienst aan de Waldam- meweg, kwam een einde aan de functie van de Stadsschuur. De restauratie van het monu mentale gebouw gebeurde in opdracht van de BV Monumen- tenbeheer Middelburg. Die ven nootschap koopt oude vervallen panden op, waarvoor particu lieren geen interesse hebben. De BV is volledig in handen van het gemeentebestuur. De grootste kostenpost van de restauratie vormde de houten kap. De eiken balken, die de ver diepingsvloer dragen, kregen een extra steun. De kap zelf werd voor zeker twintig procent vernieuwd. Ook de vloer werd grotendeels vernieuwd. „De houten constructie", weet sec tiehoofd bouwkunde W. Th. van der Veur, „was grotendeels nog intact al was de constructie op punten aangetast door de bonte knaagkever." Het glas in lood is geheel vernieuwd. Daarnaast werd inwendig het metselwerk nagelopen en kreeg het pand een nieuwe betonnen vloer. Onderhoud „Bij normaal onderhoud kan het casco weer vierhonderd jaar mee", verzekert Van der Veur. .Dakbedekking gaat gemiddeld vijftien jaar mee, het metsel werk twintig tot dertig jaar en de kap ook jarenlang als er ten minste regelmatig geïnspec teerd wordt. Behalve het interi eur is ook de buitenkant van de Stadsschuur opgeknapt.e zon newijzer gerestaureerd. dorp moet je elkaar gaan pla gen. Want ga ik verbouwen, dan bezorg ik de ander een steek. En daar heb ik helemaal geen zin in." Bovendien worden steeds hogere eisen aan bijvoorbeeld hygiëne gesteld. Om in de toe komst nog verse vleeswaren te mogen snijden, moest flink wor den geïnvesteerd. Onhaalbaar, volgens Houtman. Koppejan: „Voorzieningen ver dwijnen, die trend zet zich door. De lat komt ook steeds hoger te liggen. Ik had best nog een aan tal jaren in Sint-Annaland kun nen zitten, maar ik kreeg een an dere kans. Bovendien daalde de omzet de laatste tijd aanmerke lijk." Koppejan nam eerder dit jaar Albert Heijn in Sint Philipsland over en vestigde daar de Meer- markt. Deze stap kostte hem omzet in zijn woonplaats, waar gunning mede het koopgedrag bepaalt. Want het feit dat hij minder vaak in zijn oude zaak aanwezig was, leek ook klanten weg te houden. Bovendien ziet hij in Sint Philipsland - waar maar één levensmiddelenzaak gevestigd is - meer toekomst perspectief. Ook voor zijn be oogd opvolger, zijn zestienjari ge zoon. De Meermarkt wordt intern verbouwd. „Ik hoop nog voor december, maar anders wordt het januari." Koppejan zelf blijft wonen bo ven zijn winkel in Sint-Anna land. Hij is vooralsnog niet van plan het pand te ver kopen. Het echtpaar Houtman zit nog volop in de onderhandelingen over hun gebouw. Zij vertrek ken naar de Oosterflank in Rot terdam, waar ze een Volume- markt gaan draaien. Terug naar de regio waar ze vier jaar gele den vandaan zijn gekomen. „We hebben hier een goede tijd gehad, maar dat gebied daar blijft altijd trekken." In de buitenschoolse opvang van Kinderdagverblij f Puk en Muk vinden nu rond de veertig kinderen gezelligheid en bescherming. foto's Willem Mieras door Jeanne de Nijs THOLEN - „Ik ga lekker klei en", zingt Thomas vrolijk. „Ik ga kleuren", schuift Titia aan tafel. Davey zet zijn computer spelletje af en zoekt eveneens de viltstiften op. Shariva, Mar leen en Timo hoor je niet, die zijn druk bezig met de verzor ging van hun barbiekinderen. Het beeld van een gezinnetje in de herfstvakantie. Alleen zijn de kinderen niet thuis, maar in de Buitenschoolse Opvang (BSO) van Kinderdagverblijf Puk en Muk in Tholen. „De BSO is hier zo explosief gegroeid, dat we razendsnel naar een andere ruimte moes ten zoeken", vertelt leidster Diana Goudzwaard. Het nieu we onderkomen is gevonden in het gebouw van peuterspeel zaal De Fabeltuin in Tholen „Villa Kakelbont", noemt de vijfjarige Titia trots de naam van het nieuwe onderkomen. Tijdens de herfstvakantie maakt de groep weer even ge bruik van de personeelsruimte van Puk en Muk, waar de BSO een paar jaar geleden begon. „In het begin ging het vooral om kinderen die doorstroom den uit de groepen peuters. De laatste tijd krijgen we steeds meer inschrijvingen van ou ders met schoolgaande kinde ren die weer gaan werken. We hebben nu in totaal rond de veertig kinderen in de BSO." Thomas port de leidster intus sen met zelfgemaakte knotsen van stokjes en klei. Op het 'au, au', reageert hij met een „dat doet toch niet echt pijn?" Om even later, bij wijze van goed- makertje, allerlei speelgoedjes voor Diana aan te dragen. Met dus steeds een 'dankjewel Thomas' tussendoor, legt de leidster de normale gang van zaken uit. „We gaan rond kwart voor drie met twee of drie leidsters naar de drie basisscholen om de kin deren op te halen. Dan lopen we met z'n allen door het park naar onze nieuwe ruimte. Daar staat drinken en wat lekkers gereed. We hebben natuurlijk wel bepaalde regels, maar de kinderen zijn niet verplicht daarvoor aan tafel te gaan. Ze hebben de hele dag op school al stil moeten zitten. Bij ons kunnen ze zich dan even lek ker uitleven, of juist even een stil hoekje opzoeken. Vooral de jongste kinderen zijn na zo'n schooldag soms heel moe en willen dan weieens naar mama. Dan nemen we ze even lekker op schoot, even kroelen of praten Ze mogen immers verdriet hebben en boos zijn. Je kunt moeilijk zeg gen; je moet niet huilen, zo werkt dat niet." Klimbomen Meestal hebben de kinderen het op de BSO volgens Diana echter prima naar hun zin. „Sommige kinderen gaan juist huilen als ze weer naar huis moeten. Het gebeurt op woens dagmiddag weieens dat ouders zeggen: ik kom over een uurtje wel terug. We hebben bij onze nieuwe ruimte ook twee enor me klimbomen. Er zijn kinde ren die zitten daar in zo gauw we aankomen, en komen er pas weer uit als ze opgehaald wor den." Of er wel op een deken gelijmd mag worden, komen de jonge dames aan Diana vragen. Tho mas heeft een grote doek met knopen en plakband aan een kastje vastgemaakt en uitge spreid tot in de gang. Omdat alles niet bleef liggen zoals hij wenste, heeft hij de lijmpot er maar bijgehaald. De leidster komt tussenbeide en wijst Da vey en passant de tissues om zijn neus te poetsen. Om de televisie vragen de kin deren maar zelden, is de erva ring van Diana. „Wanneer ze aan het eind van de dag moe zijn, of het loopt even niet zo lekker, zetten we weieens een videofilmpje op. Maar over het algemeen vragen ze er niet zelf om." Er blijkt ook genoeg te doen. „Jij moet eerst in bad kind", klinkt het uit de barbie- hoek, waar water, zeep en theedoeken ruimschoots wor den ingezet. Titia aait, ver diept in haar kleurwerk, even liefkozend en tevreden over het been van de leidster naast haar. Haar moeder kan haar normaal gesproken na werk tijd zelf van school halen. In de vakanties maakt Titia gebruik van de buitenschoolse opvang. Op die manier probeert de BSO de mogelijkheden zo flexibel mogelijk te houden. Gastouders Ook als de kinderen een vriendje of vriendinnetje mee willen nemen om te spelen kan dat meestal wel. Of kinderen beter af zijn met gastouders of met de BSO moeten ouders uit maken, is de mening van Diana. „Het is wel zo dat wij een pedagogische opleiding hebben. Je neemt tenslotte voor een korte tijd de opvoe ding van de ouders over en wilt dat zo goed mogelijk doen. Verder denk ik dat de BSO meer mogelijkheden om te spe len heeft. Maar daarmee wil ik absoluut niet zeggen dat het één beter is dan het andere. Je moet dat gewoon per kind be kijken." In de vakanties heeft de BSO meestal wat extraatjes. „We zijn al met de groep naar de bioscoop geweest, naar de kin derboerderij en naar MacDo- nalds." „Daar kregen we een Furby", weet Titia nog en vult enthousiast aan: „en we heb ben een keer in het bos zelf fo to's gemaakt." „En nu ga ik voor jullie frietjes bakken", belooft Diana „Veel leuker dan thuis, hier kan ik lekker computerspelle tjes doen", vindt Davey. „En andere spelletjes", vult Titia aan „Thuis kan dat niet want daar is mijn zusje nog véél te klein voor." door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - In op dracht van de gemeente Vlissin- gen is vrijdag begonnen met de bodemsanering van het oude tankstation van firma De Pree aan het Oranjcplein in Oost- Souburg. Vermeer Infrastructuur is onge veer drie weken bezig om de naar schatting achthonderd ku bieke meter ernstig verontrei nigde grond af te voeren. De grond is zo vervuild dat het niet gestort mag worden op een re guliere vuilstortplaats. De benzinepomp van de firma De Pree, de twee woningen, de rijwielwinkel en de garage zijn enige tijd geleden al gesloopt. Het bedrijf zou aanvankelijk verhuizen naar de Bermweg, maar dat stuitte op protest van veel Souburgers, omdat een parkje zou moeten verdwijnen. De firma De Pree gaat nu een nieuw servicestation bouwen op het nog te ontwikkelen indu strieterrein Ritthemsestraat/ A58. De grond aan het Oranjeplein is verontreinigd met olie en vluch tige stoffenzoals benzeen en to lueen. Vrijdag is begonnen met het afgraven van het terrein. Ook worden enkele olietanks verwijderd. Behalve de grond is ook het grondwater verontrei nigd. Een zuiveringsinstallatie zal er gedurende twee jaar voor zorgen dat het grondwater wordt schoongemaakt. Na de bodemsaneringsoperatie zal er nieuwe, schone grond worden aangebracht. Op de plek van het oude benzi nestation gaat de Woningstich ting Walcheren nieuwe senio renwoningen bouwen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De reactie van mevrouw Van Dijk (PZC, Lezers Schrijven, 16-10) op mijn bijdrage over het Vlaams Blok is voor mij aanlei ding tot het maken van de na volgende opmerkingen. De va der en moeder van een gezin hebben in de eerste plaats de taak te zorgen dat zij en hun kinderen zelf niets te tekortko men. Eerst als in deze behoeften is voorzien, kunnen zij zich om de noden van anderen bekom meren en deze door financiële steun enigszins verlichten. Wanneer nu vaststaat, dat Ne derland een staatsschuld heeft van vierhonderd miljard gulden - ik vergis mij niet - is het duide lijk, dat de verhalen van het rij ke Nederland niet anders zijn dan sprookjes en dat er voor de Nederlandse overheid nog werk genoeg is om eerst deze schuld weg te werken. Reeds minister Luns dreef de spot met die Ka merleden die vonden dat hij als Atlas het leed van de gehele we reld moest torsen. Ik blijf er bij, dat de uitdrukking 'eigen volk eerst' niets met racisme te ma ken heeft en evenmin getuigt van vreemdelingenhaat. Dege ne die mij van het tegendeel kan overtuigen, moet nog geboren worden. mr. J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Hulde aan de PZC voor de mooie, paginavolle, voorbe schouwing op de Olympische Spelen voor gehandicapten op 13 oktober. Wat is topsport? 'Normale' mensen, die al of niet onder invloed van versterkende middelen hun wedstrijden af werken, of gehandicapten, die hetzelfde doen, maar dan in een rolstoel of zonder arm of been? Tennissers, die soms zonder ge kreun geen bal kunnen slaan of rolstoeltennis die de ballen wél gewoon terugslaan? Zwem mers, die met alle ledematen goede prestaties neerzetten, of zwemmers die dat net zo goed doen, maar dan zonder één van de vier? Topsport komt op tv. Tijdens de 'normale' Olympi sche Spelen waren er dagelijks uitzendingen van twaalf uur 's nachts tot twee uur 's middags: veertien uur per dag en dan twee weken lang. En de Olympische Spelen die nu bezig zijn? Helaas, ik heb net de tv-gids ontvangen niets. Nog geen half uurtje per dag. Gelukkig dat het gastland Australië een andere mentali teit heeft: alle plaatsen uitverkocht voor bijna alle eve nementen. Klasse! Wat zou de Nederlandse televisiemakers weerhouden? Geld? Kijkcijfers? Men kan hier beter program ma's uitzenden over een paar meiden die met een miljonair willen trouwen. Dat trekt kij kers! Het doet me denken aan een zwemwedstrijd van een aantal jaren geleden in (ik dacht Amerika. Een gehandicapt meisje deed mee aan een zwem wedstrijd, samen met 'normale' meisjes. Ze won, maar werd la ter gediskwalificeerd, omdat ze niet met twee handen aantikte. Ze had maar één arm. Thijs Schipper Breeweg 8 Middelburg Mijns inziens is het volstrekt on verantwoord om deel te nemen aan een vredesmissie in het grensgebied van Eritrea en Ethiopië (PZC, 19-10). Tot op dit moment is er nog geen vre desakkoord en er is geen zeker heid over aflossing en evacuatie bij het oplaaien van de strijd. Als wij nu militairen sturen, leidt dit tot hospitaliseren van het conflict. De VN houdt dan namelijk toezicht op een vrede die er niet is. Het rapport van de commissie Bakker 'Vertrekpunt Den Haag', hekelt juist het ge brek aan informatie en zekerhe den rond vredesoperaties. Tevens wordt in dit rapport in gegaan op de onduidelijke af spraken over luchtsteun en de problematiek van aflossing (zie Srebrenica). Dat het kabinet het aandurft om met dezelfde onze kerheden aan een vredesmissie deel te nemen, is werkelijk on begrijpelijk. Wat men zeker moet doen is in de Veiligheids raad aandringen op het bespoe digen van onderhandelingen die leiden tot een vredesak koord. Pas bij het bereiken hier van zou Nederland het sturen van militairen kunnen overwe gen. Hebben wij dan niets ge leerd van Srebrenica? Hans Elzenga Duunmede 43 Middelburg De PZC van 17-10 meldde dat belasting voor de pleziervaart in Zeeland voor een deel van de Zeeuwse Staten bespreekbaar is. Wat betreft vaarbelasting of vignet, hiervoor hebben we di verse overlegorganen om tegen gas te geven. Het argument van D66-statenlid P. van Veen om het idee te steunen, trok onze speciale aandacht. Sinds enige jaren is rode diesel verboden voor de pleziervaart. Van Veen wil de watersport belasten voor een vervuiling die zij niet heeft kunnen veroorzaken. Altijd ge dacht dat 'de vervuiler betaalt' een democratisch standpunt was. Als politici zich als be stuurders willen profileren is het voor betrokkenen wel pret tig dat enige deskundigheid merkbaar is. J. P. Hannewijk Dahlialaan 6 Yerseke In de PZC van 17 oktober wordt melding gemaakt dat Karei V afstand deed van zijn keizer schap in Souburg. Dit historisch feit zou pas in 1998 zijn geble ken, althans nadat de Stichting Aldegonde onderzoek deed naar de bewoners van Kasteel Souburg. De in 1882 in Oost burg geboren en in 1966 overle den, tot 1945 hoofdonderwijzer in Ritthem, tevens bekend Zeeuws historicus, B. J. de Meij, schreef op 7 september 1956 in de PZC ter gelegenheid van het feit dat het op die dag vierhon derd jaar geleden was dat Karei V in Souburg was toen hij als keizer van Duitsland afstand deed ten gunste van zijn broer koning Ferdinand van Oosten rijk. De Meij beschrijft dus reeds ruim veertig jaar geleden het bestaan van het Edict van Souburg, toen Karei V (hij woonde in Brussel) op doorreis naar Spanje en via Gent op het Kasteel Souburg logeerde, al waar hij op 17 september 1556 bij Rammekens scheep ging van de Spaanse vloot. Karei V was keizer van Duitsland, koning van Spanje, Heer der Nederlan den en Graaf van Zeeland. In ja nuari 1556 te Brussel deed hij reeds afstand als koning van Spanje ten gunste van Phi I ips II. Merkwaardig dus, dat in de ge schiedenisboeken wordt ver meld, dat Karei V schriftelijk afstand van zijn keizerschap te Brussel deed, en men pas in 1998 achter het bestaan van het Edict van Souburg is gekomen. A Maas Zaanenlaan 14 Haarlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 52