Landschapscamping bij Bokkegat PZC No Jack's zorgt voor broeierige avond tijdens Bluesroute Goes Medaille voor held tegen wil en dank Dorpsvereniging vreest uitstel fietspad bij Wolphaartsdijk Leger des Heils houdt rommelmarkt voor Roemeense kinderen Pleidooi voor subsidie kassen Luchtkasteel Maartensdijk onthuld Aanhangwagen met mest kantelt Drankrijder veroorzaakt ongeluk Dieven nemen ladder mee Auto gestolen in Poortvliet Noord-Beveland spreekt voorkeur uit voor plan fruitteler Wissenkerke Voorlichting over astma Geloven in de toekomst Luisteren naar bijbelverhalen Onderzoek naar lijk in tuin van oud-Zeeuw Foto-expositie over viering van jubileum Sint-Annaland door Esme Soesman KRUININGEN - Zonder hoogdravende woorden van de kant van de Reimerswaalse burgemeester A. Verbree werd Tonnie Paauwe uit Yerseke vrijdag een bronzen Carnegie- medaille opgespeld. Zoals de Yersekenaar het het liefste wil: „Ik hou niet van al die poespas. Op zo'n moment handel je ei genlijk gewoon in een reflex." De Stichting Carnegie Hel denfonds deelt medailles uit aan mensen die met gevaar voor eigen leven een helden daad hebben verricht. En dat kan zeker gezegd worden van Paauwe, die op 25 juli 1996 een 48-jarige vrouw uit een bran dende auto bevrijdde. Zonder te aarzelen, ondanks het ge vaar voor ontploffing dat er op dat moment was. Voor de Bel gische zustervereniging, het Carnegie Hero Fund-Belgie, genoeg reden om de medaille toe te kennen. Vrijdagmorgen werd deze, onder toeziend oog van secretaris P. J. E. Krimpen van de Nederlandse stichting Carnegie, samen met een oor konde in het gemeentehuis in Kruiningen uitgereikt. Bij het ongeval, dat plaats vond in het Belgische Sint- Gillis-Waas, vielen zeker vijf doden. Het drama ontstond toen een Duitse dronken vrachtwagenchauffeur door een rood verkeerslicht dender de. Twee auto's werden finaal vernield. Een derde auto vloog in brand. Paauwe zette zijn auto meteen aan de kant en probeerde de vrouw in die laatste wagen te redden. „On voorstelbaar. Zo'n gordel ruk je gewoon kapot. Ik heb dat la ter nog weieens geprobeerd te doen, maar dat lukte toch echt niet." Kind De man naast de bestuurster kreeg Paauwe niet meer gered. Wel keerde hij nog naar het voertuig terug omdat de vrouw om haar kind riep. „En dan ga je toch kijken. Al brandt die auto als een fak kel." Zijn heldhaftig optreden werd aanvankelijk niet be paald beloond De politie zag hem in eerste instantie als da der en liet hem, in een busje, uren aan zijn lot over. Jaren na dato volgt uiteinde lijk dan toch de erkenning. Paauwe stapte, met vrouw Marja en kinderen Antoine en Melissa, schoorvoetend over de drempel van het Kruiningse gemeentehuis. Wat hem be treft had die medaille met ge hoeven. „De één staat verstijfd en de ander helpt. Daar kun je zelf niets aan doen", vindt hij zaterdag 21 oktober 2000 Tonnie Paauwe bekijkt met zijn vrouw de medaille die burgemeester Verbree (midden) hem heeft opgespeld. Paauwe kreeg de me daille omdat hij een vrouw uit een brandende auto redde. foto Willem Mieras GOES - Zeeland moet ook delen in de rijkssubsidie die be schikbaar komt voor de vorming van duurzame glastuin bouwgebieden. Op de lijst van Nederlandse gemeenten die in aanmerking komen voor die pot van 54 miljoen gulden, ont breken echter de namen van Borsele, Kapelle en Reimers- waal. De CDA-Kamerleden S Buijs uit Goes en A. M. A. van Ardenne-van der Hoeven hebben daarom minister L. Brink horst (Landbouw, Natuurbeheer en Visserij) vrijdag schrifte lijk gevraagd wat daarvan de reden is. Volgens beide Kamer leden staat er op de lijst 'een belangrijk aantal' gemeenten die dit jaar nog geen beroep op de stimuleringsregeling zullen doen, terwijl de drie Bevelandse gemeenten volgens hen juist nu wel in aanmerking komen. Buijs en Van Ardenne willen binnen een week antwoord hebben op hun vragen, omdat de sluitingsdatum voor de subsidie 1 november is. SINT-MAARTENSDIJK - Het laatste werk in de rij kunst werken die de gemeente Tholen in haar kernen heeft gereali seerd wordt zaterdag 11 november onthuld. Het gaat om het object Luchtkasteel, gemaakt door beeldend kunstenaar Mi chel Kuipers uit Eindhoven. De onthulling wordt verricht door burgemeester W. Nuis en H. J. W. van Gelder-Wiggers, echtgenote van de Commissaris der Koningin. De ceremonie heeft plaats op de hoek Onder de Linden/Oostsingel in Sint- Maartensdijk om 19.30 uur. NIEUWERKERK - Op de Oudepolderdijk in Nieuwerkerk is donderdagmiddag een aanhangwagen gekanteld die geladen was met acht ton kunstmest. Een groot deel van de mest be landde daardoor in de sloot. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor drie, toen een 53-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland met zijn tractor plus aanhangwagen aan de kant ging om een personenauto te laten passeren. De aanhanger zakte weg in de drassige berm en viel omEr moest een kraan aan te pas komen om de aanhangwagen weer op de weg te zetten. Het waterschap heeft de kunstmest uit de sloot geruimd. ZONNEMAIRE - Een 34-jarige man uit de gemeente Schou wen-Duiveland veroorzaakte donderdagavond een aanrij ding in Zonnemaire terwijl hij onder invloed van alcohol ver keerde. De man reed rond zeven uur over de Kruisweg en verleende op de kruising met de Zuidweg geen voorrang aan een 22-jarige automobilist die van links kwam. De toegesnel de politie rook een alcoholadem en hield de man aan. Een blaastest op het politiebureau wees uit dat de man twee keer zoveel had gedronken dan is toegestaan. Hij kreeg een rijver bod van vier uur en een proces-verbaal. De voertuigen waren zo erg beschadigd dat ze moesten worden weggesleept. MIDDELBURG - Een glazenwassersladder die vastzat op een auto is in de nacht van donderdag op vrij dag gestolen De auto stond aan het Middelburgse Parelplem. De ladder telt twaalf aluminium treden; de waarde is onbekend. POORTVLIET - Aan de Paasdijkstraat in Poortvliet is tussen dinsdag en vrijdag een auto gestolen. Het gaat om een bor deauxrode Dodge, type Mini Ram Van, kenteken VX-40-JG. door Michelle Koek WISSENKERKE - De gemeente Noord-Beveland zet een stap vooruit naar de vestiging van een landschapscamping op het eiland. De gemeente heeft een notitie opgesteld waarin de ini tiatieven van R. de Regt uit Co- lijnsplaat en R. M. A. van 't Westeinde uit Wissenkerke op uitvoerbaarheid zijn getoetst. Het initiatief van Van 't West einde geniet de voorkeur. Als de raad donderdag 26 oktober met de notitie instemt, kan met de ontwikkeling van een land schapscamping worden begon nen. Zowel landbouwer De Regt als fruitteler Van 't Westeinde wil op een gedeelte van zijn grond, aan respectievelijk de Noord - langeweg in Colijnsplaat en de Vlietenburgweg in Wissenker ke, een landschapscamping realiseren. De provincie staat echter maar één landschaps camping op Noord-Beveland toe, dus moet er een keuze wor den gemaakt. De plannen van De Regt dreigen buiten de boot te vallen, omdat zijn perceel aansluit op een be staand natuurgebied en dat is bij het creëren van een land schapscamping, wat wordt aan gemerkt als natuur, niet de be doeling. De locatie van Van 't Westeinde grenst aan natuurgebied Bok kegat en komt daarom als beste keuze uit de bus. Tussen zijn toekomstige landschapscam- GOES - Medicijngebruik is het thema van de voorlichtings avond over astma, op dinsdag 31 oktober in Goes. Het Nederlands Astmafonds or ganiseert de bijeenkomst die om acht uur begint. Een longarts en een apotheker zijn present in Hotel Goes aan de Anthony Fokkerstraat. Oefenen in het in haleren van de medicijnen kan bij de aanwezige Cara-ver- pleegkundige. Bezoekers wordt verzocht geen parfum of after shave te gebruiken. ping en het Bokkegat kan namelijk gemakkelijk een eco logische verbinding worden ge maakt. Daarvoor is wel een aanpassing van het bestemmingsplan Lan delijk Gebied nodig. De locatie van Van 't Westeinde valt niet binnen de zone waarin dergelij ke ontwikkelingen op Noord- Beveland zijn toegestaan. Een aanpassing van het bestem mingsplan zal, na goedkeuring van de notitie, nog wel enige tijd vergen. Van 't Westeinde, dolblij met de conclusie van de notitie, is zich daarvan bewust: „Ik ervaar de uitkomst als een eerste stapje vooruit. Als de raad de notitie goedkeurt, moet ik nog met een plan komen. Pas daarna gaan de gemeente en de provincie aan de slag en wordt écht bekeken of mijn plannen uitvoerbaar zijn. Ik juich niet te vroeg, want ik heb nog een lange weg te gaan." De Regt is teleurgesteld over de uitkomsten van de notitie. Hoe wel hij Van 't Westeinde van harte een landschapscamping gunt, vindt hij dat er sprake is van een zekere onrechtvaardig heid. ,,Ik was de eerste die bij de gemeente een plan indiende voor een landschapscamping. Daarnaast ben ik al 22 jaar be zig met het ontwikkelen en uit voeren van natuurprojecten op mijn gronden. Een landschaps camping past daar perfect bij." Broedeiland Landbouwer De Regt bezit 58 hectare grond. Daarvan heeft hij 30 hectare als natuurland schap ingericht. Hij is eigenaar van een ecologisch aangelegde minicamping, heeft op zijn grond een drijvend broedeiland voor vogels gerealiseerd, is be zig met het creëren van een ze ventien hectare groot veenmos- rietland en legt volgend jaar een palinggoot, vogelschermen en een vogelkijkhut aan. Burgemeester M. L. Everaers betreurt het dat de plannen van De Regt buiten de boot dreigen te vallenWe moeten een keuze maken. Mocht de provincie in de toekomst toestemming geven voor een tweede landschaps camping, dan zullen we ook de plannen van De Regt proberen uit te voeren." door Rolf Bosboom WOLPHAARTSDIJK - De aan leg van het fietspad Kwisten- burg-Schelphoek bij Wol phaartsdijk duldt weinig uitstel. Dat zegt de Vereniging Gemeenschap Wolfaartsdijk. „Wij vinden het hele traject veel te gevaarlijk", zegt voorzitter S. Huissoon-Schrijver. In de beleidsnota recreatie en toerisme, waarover de gemeen teraad van Goes woensdag 25 oktober een definitieve beslis sing neemt, staat de fietsroute tussen Kwistenburg en de Schelphoek bovenaan het ver langlijstje van het college. Toch maakt de dorpsvereniging zich zorgen, omdat de raadsfracties meer waarde lijken te hechten aan de situatie voor fietsers rondom Kattendijke. Volgens de vereniging staat het buiten kijf dat de wegen rond Wolphaartsdijk voor fietsers nu 'levensgevaarlijk' zijn en dat een oplossing dringend nodig is. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder R.H. Hoving E.L. Ramakers M.J. van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Met name op de Aardebolleweg brengt te hard rijdend (vracht)verkeer fietsers, maar ook wandelaars en skeeleraars, in gevaar. Op de kruising met de Veerweg en de Muidenweg zijn dit jaar al vier ongevallen met gewonden gebeurd. In een brief aan alle raadsfrac ties heeft de dorpsvereniging enige tijd geleden ervoor gepleit de route tussen Kwistenburg en de Schelphoek voorrang te ge ven. Het argument van het col lege dat daarmee het recreatieve fietsrondje om het Veerse Meer wordt voltooid, vindt de vereni ging niet het voornaamste. „Ons gaat het in eerste instantie om de veiligheid van de wandelen de, skeelerende en fietsende toe rist en vooral niet te vergeten onze dorpsgenoten die vaak van deze wegen gebruiken." Slechts twee fracties hebben ge reageerd: CDA schriftelijk en SGP/ChristenUnie mondeling. Zij lieten merken dat ze de pro blemen rond Wolphaartsdijk wel degelijk kennen en onder kennen, maar evenzeer belang hechten aan de situatie bij Kat tendijke. De dorpsvereniging hoopt in elk geval dat Wol phaartsdijk daar niet de dupe van wordt. „Van mij mag het ook allebei zijn, als er hier maar iets gebeurt", zegt voorzitter Huissoon. Onderzoek Het college van burgemeester en wethouders wil, in overleg met het waterschap, een onder zoek laten doen naar de Katten- dijkse situatie. De aanleg van het fietspad tussen Kwisten burg en de Schelphoek moet onderdeel worden van het grootscheepse herstructure ringsproject Veerse Meer. De verwachting is dat in 2002 wordt begonnen met het opstel len van uitvoeringsplannen. GOES - In de Maranathakerk aan de Bergweg in Goes wordt zondag 29 oktober een wel- komstdienst gehouden. Domi nee M. C. Mulder spreekt over geloven in de toekomst. Het in terkerkelijke koor Sheborim uit Middelburg zorgt voor een mu zikale bijdrage. Voor de kinde ren is een crèche ingericht en de dienst begint om vijf uur 's mid dags. door Marco de Swart GOES - Het Leger des Heils houdt zaterdag 28 en dinsdag 31 oktober een rommelmarkt in de Meubelhal aan de Leliestraat in Goes. De opbrengst gaat naar de zogenaamde rioolkinderen in de Roemeense hoofdstad Boeka rest. Naar schatting wonen zo'n 7000 rioolkinderen in Boekarest. Ve len van hen zijn verslaafd aan lijmsnuiven, een goedkoop roesmiddel om tijdelijk uit hun ellendige situatie te ontsnap pen, en lijden aan aids, schurft of open TBC. Vroeger schuilden zij in de Roemeense riolen, die waren voorzien van verwar ming. De politie laste echter de putdeksels dicht naar de onder grondse gangen om de kinderen te verdrijven. De oproerpolitie verdrijft de jonge daklozen zoveel mogelijk uit het straatbeeld, omdat zij slecht zouden zijn voor het ima go van het Oost-Europese land. Roemenië wil binnenkort lid worden van de Europese Unie en is de kinderen liever kwijt dan rijk. Na sluiting van de rio len zochten de daklozen be schutting bij de kiosken van Station-Noord. Als antwoord hierop walste de overheid deze kiosken plat. Om iets te doen aan de situatie van deze kinderen kocht de Stichting Roemenië-Hulp Oost- Souburg samen met drie Roe meense stichtingen een aan- loophuis. Vanuit dit pand in het GOES - De hervormde gemeen te Goes organiseert vanaf 1 no vember eens in de twee weken op woensdagmiddag een Goed Nieuws Club voor kinderen. Op deze middagen worden spel letjes gedaan, er is poppenkast en de kinderen kunnen knutse len en zingen. Ook wordt aan de kinderen een bijbelverhaal verteld. De mid dag is onder meer bedoeld voor kinderen van ouders die niet meer naar de kerk gaan, maar die het wel belangrijk vinden dat hun kinderen de verhalen uit de bijbel kermen. De middagen vinden in de even weken plaats van 14.00 tot 15.30 uur in kerkgebouw De Levens bron, Mansholtlaan 1 in Goes centrum van Boekarest organi seert zij de opvang van de zwerf kinderen. De Roemeense overheid en de Nederlandse am bassade werken samen om de kinderen een beter leven te kun nen geven. Binnenkort begint de bouw van een gaarkeuken waar de jonge ren gratis kunnen eten. Kinde ren die er het slechtst aan toe zijn, krijgen nachtopvang. De Roemeense kinderen zijn al be kend met de organisatie, wat het leggen van contact makkelijker maakt. De rommelmarkt aan de Lelie straat moet de nodige gelden opleveren om dit project tot een succes te maken. Zaterdag speelt de gospelgroep Founda tion en is de markt open van tien uur 's ochtends tot één uur 's middags. Dinsdag is de markt open van negen uur 's ochtends tot drie uur 's middags. DOETINCHEM - Op last van de politie is in een achtertuin van een wo ning in de Doetinchemse wijk De Huet een minuti eus bodemonderzoek uit gevoerd. Dat gebeurde nadat er tips waren bin nen gekomen dat zich daar mogelijk menselijke resten zouden bevinden. De bewoner van het huis verhuisde iets meer dan tien jaar geleden naar Zeeland. De inmiddels overleden man bracht in 1990 zijn vrouw door wur ging om het leven in de echtelijke woning, in de Middelburgse wijk Reij- ershove. Vervolgens depo neerde hij het afgehakte hoofd bij een bushokje Bij het deze week in de Doetinchemse tuin uitge voerde onderzoek is vast gesteld dat de bodemstructuur een lich te differentiatie vertoont. Waardoor het verschil is veroorzaakt, is nog niet duidelijk. De uiteindelij ke resultaten van het on derzoek worden over en kele dagen verwacht. No Jack's in de Ierse pub Murphy's Corner. foto Willem Mieras door Michelle Koek GOES - In de Ierse pub Murphy's Corner zat de sfeer er vrijdagavond goed in. Het tot de nok gevulde café deed dit jaar voor bet eerst mee aan de Bluesroute in Goes en ging met een optreden van bluesband No Jack's een lange broeierige avond tegemoet. Precies om kwart over tien beleefde Mur phy's Comer met een optreden van No Jack's haar première van de Goese Blues route. Onder aanvoering van ex-Albratros bassist Ruud Weber, zette de vierkoppige band een laid-back bluesnummer in over hoe prachtig de liefde kan zijn. No Jack's verstoorde die roze wolk echter al snel, In de liefde kan het raar verkeren en er bestaat geen beter genre dat zich zo goed leent voor het vertolken van rauw hartzeer als de blues. „Geweldig!roept F. Schipper, mede-eige naar van Murphy's Corner. „Prachtige mu ziek, vol gevoel." Schipper, die door de or ganisatie van de Bluesroute werd benaderd, zei meteen 'ja' tegen het initiatief. „En ik heb er geen spijt van", zegt hij enthousiast. „De organisatie heeft een fantastische akoestische band voor ons geprogram meerd. No Jack's overtreft onze verwach tingen." No Jack's speelde akoestische, veelal be kende, nummers van onder andere Stevie Ray Vaughan. Zo relatief rustig als het er in Murphy's Cor ner aan toeging, zo heftig was het elders in het Goese uitgaanscentrum. In café Lam biek stond wellicht de stoerste muzikante op het podium, bassiste Liesbeth Spran- gers. Zij speelde met haar band Herman Brock Jr. The Eurocasters snoeiharde rauwe blues uit het Jimi Hendrix vat. Ook in het naast gelegen café Pubbles stond swin gende bluesband a la ZZ Top op het podium met de Belgische band Nightlife. In totaal namen dertien binnen- en buiten landse bluesbands, in evenveel cafés, deel aan de zevende editie van de Bluesroute in Goes. De route werd afgesloten met een nachtop treden van de Black Birds in Pake Sake, voorheen Toreador. Zij speelden tot in de kleine uurtjes gedreven blues, rock 'n roll, soul, tex-mex en muziek uit de fifties. SINT-ANNALAND - In de Wel- levaele in Sint-Annaland wordt vandaag een openbare foto- en filmvertoning gehouden, ge wijd aan de viering van het 525- jarig bestaan van dit dorp. Met onder meer het Setallands Spektakel, een straattheater en muziekfestival en een Bour gondische maaltijd, heeft het organiserend comité eerder dit jaar praktisch de hele bevolking van Sint-Annaland op de been weten te krijgen. Ter herinne ring aan dit feest kunnen alle belangstellenden vandaag op nieuw in dorpshuis de Welle- vaete terecht. Daar worden honderden foto's geëxposeerd, die gemaakt zijn tijdens de fees telijkheden. Ook is er een sa menvatting te zien van één van de twee videobanden die tijdens de feest week zijn gemaakt. Behalve een video over de groot schalige openluchtvoorstelling Setallands Spektakel is er ook een video van de overige festivi teiten gemaaktVan deze laatste zijn fragmenten te zien. De band van het spektakel wordt niet in het openbaar vertoond, om de primeur te gunnen aan mensen die hebben meegewerkt aan het grote feest. Zij komen vanavond in de Wellevaete samen. Overige belangstellenden kunnen tus sen een en zes uur 's middags in de Wellevaete terecht. Daar zijn de videobanden ook te bestel len.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51