PZC Verlengen NS-tunnel pas in 2001 Tuinmeubelen Met naaldhout kun je praten 11 Maar wie heeft dat goud verstopt? Zeeuwen houden zich vaker aan limiet op 80-km-wegen Importcapaciteit van elektriciteit volgens producenten genoeg Braaklegregeling voor landbouwers soepeler Kerncentrale levert weer stroom aan net VANDAAG OPEN HUIS! Doorgang onder station Goes voor voetgangers op z'n vroegst over twee jaar klaar zeeuwse almanak Modegril MIDDEN zaterdag 21 oktober 2000 door Rolf Bosboom GOES - Het verlengen van het voetgangerstunneltje onder het NS-station in Goes begint pas in de loop van volgend jaar. De tunnel is op z'n vroegst medio 2002 gereed. Aanvankelijk was het de bedoeling nog dit jaar met het werk te beginnen. Met het doortrekken van het tunneltje ontstaat voor voet gangers een directe verbinding tussen het station en het kanto- rengebied Stationspark én een snelle looproute tussen de bin nenstad en Goes-Zuid. Het pro ject is een oude wens van de ge meente Goes, die dankzij een bijdrage van de NS en subsidie van het Rijk kan worden gerea liseerd. Aan de rijkssubsidie, afkomstig uit de zogeheten De Boer-gel- den, was echter de voorwaarde gekoppeld dat het werk in 2000 moest beginnen. Die datum wordt niet gehaald, zo blijkt uit een bijgestelde planning van de gemeente Goes. Het afwikkelen van de procedures en praktische problemen zorgen voor een lan gere voorbereidingstijd. De bedoeling is nu dat de ge meente eind volgende maand een overeenkomst tekent met NS Railinfrabeheer. Het werk kan vervolgens in december worden aanbesteed en gegund. Dan is het nog wachten op de bemalingsvergunning die de provincie moet verstrekken. Dat gebeurt waarschijnlijk in mei 2001, zodat het karwei in ju ni kan beginnen. De uitvoering van het project vergt ongeveer een jaar. Haast Doordat de termijnen voor de DeBoer-gelden een jaar zijn op geschoven, komt de rijkssubsi die nog niet in gevaar. Wel blijft haast geboden, omdat de begin datum van medio 2001 alleen met moeite haalbaar zal zijn. Er mogen dus niet veel meer kin ken in de kabel komen. Op de plaats waar de tunnel aan de kant van het Stationspark uitkomt, wordt een voorplein aangelegd, met bijvoorbeeld ruimte voor taxi's en bussen. Ook komt daar een fietsenstal ling met - in aanvulling op de 1000 plaatsen aan de andere kant van het stationsgebouw - ruimte voor 660 tweewielers. De bedoeling is de helft bewaakt te maken, in de vorm van fietsklui zen. Het programma van eisen voor het voorplein en de fietsen stalling is inmiddels gereed. De uitvoering gebeurt aansluitend op de bouw van de tunnel. Volgend jaar wordt begonnen met de uitbreiding van het Sta tionspark, dat sinds 1990 als kantorengebied wordt ontwik keld. De weg die al door het ge bied loopt, wordt doorgetrok ken richting de aansluiting bij de Van Hertumweg. Kantoren Verder moet er ongeveer 13.500 vierkante meter kantoorgrond beschikbaar komen. De bespre kingen met de NS over de aan koop van gronden worden de komende weken afgerond met het tekenen van de aankoop overeenkomst. Het bouwrijp maken begint volgens de plan ning in januari. Wanneer er daadwerkelijk ge bouwd kan worden, hangt af van de voortgang van de plano logische procedure. Het voor ontwerp van het bestemmings plan is nagenoeg gereed en komt volgende maand in de inspraak. In maart 2001 moet definitief duidelijk zijn hoe de Provinciale Planologische Commissie over het bestemmingsplan denkt. Als de commissie geen grote bezwa ren heeft, kunnen vanaf dat mo ment bouwplannen via een ver snelde planologische procedure worden afgehandeld en kan er worden gebouwd. Het laatste onderdeel van de plannen rondom het Stations park is de aanleg van een gratis parkeerterrein langs het spoor, nabij de bedrijven Carels en Beekman. Het terrein is mede bedoeld voor mensen die in de stad werken, vooral als het nieuwe parkeersysteem in en rond de Goese binnenstad van kracht wordt. De aanleg van het terrein wordt volgende maand aanbesteed. Zodra de NS de gronden heeft overgedragen aan de gemeente, kan het werk beginnen. Pas als het terrein klaar is, wordt het nieuwe parkeersysteem in gevoerd. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - „Ik geloof dat ik beter mijn mond kon hou den over onze muntenvondst dan mijn vader", lacht Tvvan Hanse (12 uit Brouwershaven. De jonge schatgraver staat plots in het cen trum van de belangstelling nu hij en zijn ouders hun geheim hebben prijsgegeven. Er zijn in totaal ze venenzeventig gouden handels munten gevonden in de bodem van het ponyveld bij hun woning aan de Spuiweg. Ze vertegenwoordi gen een getaxeerde waarde van circa 125.000 gulden. „Dit is pas leuke geschiedenis. Op schoolhoud ik er niet zo van. Daar leer je toch alleen maar over wat Philips II heeft gedaan en zo. Maar ik zou wel graag willen weten wie nou die pot geld in de grond heeft gestopt. We hebben van die pot ook een paar scherven gevonden", zegt Twan. Zijn schat wordt voor lopig bewaard in de kluis op het bedrijf van zijn vader. Wie belang stelling heeft, mag daar de collec tie komen bekijken. Er gaat nog minstens een jaar overheen voor de munten geveild worden. De op brengst is voor de kinderen, vindt zijn vader. Twan verschilt daarover nog enigszins van mening. „Paula, mijn zusje, heeft haast niet meegezocht." door Ben Jansen MIDDELBURG - De snelheid op 80-kilometerwegen in Zee land is de afgelopen jaren flink teruggelopen. In 1996 over schreed 47 procent van de auto mobilisten op de 54 vaste meet punten van de provincie de maximum snelheid van 80 km per uur, in 1997 43 procent, in 1998 42 procent, in 1999 37 pro cent en dit jaar 30 procent. Deze daling is nog niet voldoende. Het landelijke streven is dat op den duur hooguit 10 procent van de weggebruikers de grens van 80 km per uur overschrijdt. A. Lodder van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land (ROVZ) is ingenomen met de daling. De forse afname van het percentage overschrijdin gen tussen 1999 en 2000 is vol gens hem ongetwijfeld toe te schijven aan de intensieve ver keerscontroles die de politie vo rig jaar is begonnen. Dat blijkt duidelijk uit de vergelijking tussen het vierde kwartaal van 1998 en dat van 1999, toen de snelheidscontroles goed op gang begonnen te komen. De overschrijdingspercentages waren in deze kwartalen respec tievelijk 42 en 30. Ook vóór de politie intensiever op snelheidsovertredingen ging letten, was al sprake van een ge leidelijke vermindering van de overschrijdingen. Die is volgens Lodder te danken aan het feit dat het steeds drukker wordt op de weg, waardoor het moeilijker is hard te rijden. Slachtoffers Naar de overtuiging van het ROVZ blijft het nodig te probe ren de overschrijdingen van de maximum snelheid verder terug te dringen. Als iedereen zich aan de limieten zou houden, zou dat ieder jaar een fors aantal dodelijke en gewonde verkeers slachtoffers schelen. Uit onder zoek blijkt dat het aantal ver keersdoden met 15 procent afneemt als de snelheid met 5 procent daalt. Lodder is zich ervan bewust dat het een lastige opgave is de snel heidsoverschrijdingen verder omlaag te brengen tot het lande- lij ke streefpercentage van 10. Juist die laatste procenten ver gen grote inspanningen. Je moet er dan natuurlijk voor oppassen dat niet zodanig zware maatre gelen worden getroffen dat je het draagvlak verspeelt voor het beleid om de overschrijdingen terug te dringen. Anders heeft het een averechts effect." Het ROVZ houdt in elk geval van 23 oktober tot en met 30 no vember een snelheidscampag ne. Die richt zich op 80-km-we gen (met als actiemotto 'Minder snel, dankjewel) en op wegen m de bebouwde kom waar 50 of 30 km per uur mag worden gereden (motto: 'Neem de tijd, kies voor veiligheid'). Bij dit laatste mot to hoort een poster die is ontworpen door Adeleid Joris- sen van de Pontes Scholengroep m Zierikzee. De wegbeheerders (Rijkswaterstaat, provincie, ge meenten en waterschappen), verkeersveiligheidsorganisatie 3VO en de politie werken aan de campagne mee. Ook in bedrij ven, ziekenhuizen en bibliothe ken wordt de aandacht erop ge vestigd met behulp van affiches en folders. Het aantal dodelijke slachtof fers in het Zeeuwse verkeer in 2000 bedroeg tot vrijdag 29. Vo rig jaar waren op dezelfde da tum 35 Slachtoffers te baseren Lodder waarschuwt ervoor dat niet mag worden geconcludeerd dat het Zeeuwse verkeer veili ger is geworden. „In oktober 1999 zijn er zeven verkeersdo den bij gekomen en in november niet één. Met dit soort kleine aantallen kan het beeld snel veranderen." Bedrijfsfeest? 0113-551177 www.depoortvanantwerpen.nl WÊÊm door Harmen van der Werf DEN HAAG - Grootverbruikers als het Vlissingse aluminiumbe- drijf Pechiney kunnen voldoen de aan hun trekken komen bij de import van goedkope buiten landse stroom, volgens de elek triciteitsproducenten. De im portcapaciteit van Nederland behoort tot de grootste in West- Europa. Met deze verklaring openden de grote elektriciteitsbedrijven, waaronder EPZ, vrijdagde aan val op de lobby van firma's als Pechiney om de importmoge lijkheden voor stroom volledig vrij te geven. Dat zou in hun vi sie niet goed zijn, omdat zij met een aantal buitenlandse produ centen verplichtingen zijn aan gegaan. Die moeten naar hun mening nagekomen worden, an ders toont Nederland zich onbe trouwbaar. De elektriciteitsproducenten hebben buitenlandse verplich tingen voor de afname van 1500 megaWatt. Volgens hen is de Ne derlandse importcapaciteit bij na 4000 megaWatt. Daar komt in 2002 nog 1000 megaWatt bij. Met 4000 megaWatt wordt al een kwart tot een derde van het totale Nederlandse stroomver bruik afgedekt. Vrije ruimte Pechiney schat de huidige in- voercapaciteit op jaarbasis ove rigens op 'slechts' 2100 mega Watt. In een wetsvoorstel van minister A. Jorritsma van Eco nomische Zaken gaat daar 1500 megaWatt voor buitenlandse verplichtingen van de elektrici teitsbedrijven vanaf. De vrije ruimte is in Pechiney's reken som beperkt tot 600 megaWatt. Het Vlissingse aluminiumbe- drijf heeft alleen al bijna 400 mW nodig. Geconfronteerd met deze informatie bleven de direc tieleden van de elektriciteitsbe drijven vasthouden aan 4000 mW importcapaciteit. Van hun buitenlandse verplichtingen zullen ze nog wel proberen 600 mW af te snoepen, zoals is over eengekomen met de rijksover heid. In ruil daarvoor koopt het Rijk het hoogspanningsnet voor 2,55 miljard gulden. Contracten Of het haalbaar is 600 mega Watt aan importverplichtingen kwijt te raken, durfden de elek triciteitsproducenten niet te ga randeren. De importovereen komst met het Franse Edf van 600 mW is opgezegd, maar dat is nog lang niet rond. De produ centen gaan ook over andere im- portcontracten, met Duitse leveranciers, opnieuw onder handelen. De prijsstelling van die contracten is erg hoog. Het verlies voor de elektriciteitsbe drijven wordt op 3,5 tot 8 mil jard gulden geschat, wat ver oorzaakt wordt door de huidige lage stroomprijs. Jorritsma wil dus importcapa citeit voor de elektriciteitsbe drijven reserveren. Grootver bruikers als Pechiney zijn daar fel tegen, omdat zij dan minder gemakkelijk goedkope stroom kunnen invoeren. De Tweede Kamer velt begin volgende maand een oordeel over het wetsvoorstel van Jor ritsma. Tot nu toe lijkt een meer derheid voor het totaal vrijge ven van de importcapaciteit. De producenten zouden dat on rechtvaardig vinden, want de capaciteit in Nederland is juist zo groot gemaakt vanwege de door hen afgesloten importcon tracten. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Minister L. J. Brinkhorst van Landbouw heeft de regeling voor het braak laten liggen van landbouw grond versoepeld. Boeren zijn niet meer verplicht stroken van minimaal twintig meter onbe bouwd te laten; tien meter is voortaan het minimum. Met deze maatregel is Brink horst tegemoet gekomen aan WD-Kamerlid J. Geluk. Die wilde versoepeling van de braaklegregeling, omdat dit voor de bedrijfsvoering van veel boeren beter uitkomt. Zij zijn al verplicht een strook langs de sloten onbebouwd te laten, om te voorkomen dat be strijdingsmiddelen in het water terecht komen. Daarvoor krij gen zij echter geen financiële vergoeding. Voor het officieel braak laten liggen van grond ontvangen zij wel subsidie, uit Brussel. Maar omdat het ministerie een minimale strookbreedte voor de braaklegregeling hanteerde van twintig meter, was dat geen op lossing. Een strookbreedte van tien meter komt beter uit. Dan kunnen akkerbouwers die voor de braaklegregeling in aanmer king komen, tenminste behoor lijk lange stroken langs sloten onbebouwd laten. Zij voldoen daarmee gelijk aan de eis om het gebruik van bestrijdingsmidde len langs slootkanten te beper ken. J. M. Klompe uit Wolphaarts- dijk, voorzitter van de vakgroep akkerbouw van de land- en tuinbouworganisatie ZLTO, kring Zeeland, noemt in een re actie de versoepeling 'een stap in de goede richting'. Hij verzet zich met een grote groep boeren in een bodemprocedure tegen verplicht onbebouwd laten van stroken langs sloten, zonder dat daar compensatie tegenover staat. Een minimale strook breedte van tien meter vindt hij aan de ruime kant. Drie meter zou volgens hem effectiever zijn. Kamerlid Geluk telt zijn zegeningen. „De boeren kunnen hier nog rekening mee houden bij inzaaien van wintertarwe." foto Janne Wolterbeek In de boswachterij Westerschouwen rijden de wagens met boomstammen af en aan. Tweeduizend kubieke meter hout rijp voor jaarlijkse kap Advertentie (Advertentie) Restanten en showmodellen Exclusieve Donderdag 19 oktober 14.00 -22.00 uur Vrijdag Zaterdag 1 20 oktober 1 21 oktober 1 114.00 22.00 uur 112.00 -22.00 uur|* Zondag 22 oktober 12.00-18.00 uurl Beurs wonen wensen zeelandhallen goes door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Er wordt nijver gewerkt in het noordelijke middengedeelte van de boswachterij Wester schouwen. De jaarlijkse hout- oogst is er in volle gang. De oogst wordt geschat op zo'n 2000 kubieke meter naaldhout. Er wordt nog tot eind november gekapt in het bos. De houtoogst in de Boswachte rij is op moderne leest ge schoeid. De tijd dat gespierde houthakkers met trekzaag en bijl de bomen te lijf gingen, ligt ver achter ons. Al zo'n elf jaar wordt in de boswachterij ge bruik gemaakt van een geavan ceerde computergestuurde houtvestersmachine. Deze grijpt de te vellen boom beet, zaagt de stam zo dicht mogelijk bij de grond door, ontdoet de stam vervolgens van zijtakken en zaagt de kale stam in moot jes. De oogst van 2000 kubieke me ter is volgens boswachter D. Fluijt van Staatsbosbeheer aan de hoge kant dit jaar. „Ik denk dat het zo'n 500 a 600 ku bieke meter meer is dan nor maal, terwijl het toch gewoon de jaarlijkse dunningsronde is. Fluijt legt uit dat Staatsbosbe heer toe wil naar ongeveer 100 bomen per hectare. „We zitten nu denk ik nog op ongeveer 150 bomen per hectare, dus we kun nen nog wel even verder. Het hout dat uit het bos komt gaat richting houthandel. Het grenenhout van de den en het vurenhout van de spar wordt gebruikt als kisthout en balk- hout en voor de prpductie van spaanplaat. Vroeger werd naaldhout gebruikt voor het stutten van mijngangen. Voor naaldhout werd gekozen omdat dat hout is dat 'praat'. Voordat het breekt waarschuwt het met door Ben Jansen BORSSELE - De kernenergie centrale Borssele levert weer stroom aan het elektriciteitsnet. De centrale is achttien dagen buiten bedrijf geweest in ver band met de jaarlijkse splijt stofwisseling. Niet alleen zijn 28 splijtstofele menten vervangen, ook is on derhoud gepleegd en zijn perio dieke inspecties en tests verricht. De exploitant, de Elektriciteits Productiemaat schappij Zuid-Nederland, stelt steeds vast welke collectieve stralingsdosis het personeel dat bij de splijtstofwisseling is be trokken, mag oplopen Dat was 466 millisievert. De uiteindelijk gemeten collectieve stralings- dosis kwam 31 millisievert lager uit. Een radiologisch werker mag maximaal 20 millisievert per jaar krijgen. Tijdens de splijtstofwisselling waren er dagen dat er enkele honderden eigen werknemers van EPZ en personeel van aannemers in de kercentrale actief waren. luid, gekraak. De houtoogst wordt in de boswachterij ge combineerd met de omvorming van naaldbos tot gemengd bos. Op strategische plaatsen wor den eiken en berken geplant en om die de kans te geven zichzelf te vermenigvuldigen wordt een stuk boswachterij rond de 'zaadbronnen' kaal gemaakt. De zaden hebben namelijk veel licht nodig om te ontkiemen en de boom die eruit voortkomt veel ruimte om te groeien. Op termijn levert de omvorming van naaldbos naar gemengd bos volgens Fluijt een heel gevari eerd beeld op en dat zal volgens hem door de recreant zeker op prijs worden gesteld. „Het geeft een heel andere natuurbele ving." Ondergroei Een naaldbos is donker, en in de regel is er praktisch geen onder groei. De bodem is heel kaal In een loofbos is wel veel onder groei in de vorm van kruiden en kleine struiken. Daar komen veel dieren op af en als dan de boswachterij op sommige plaatsen ook nog eens vernat wordt, trekt dat weer amfibiën als kikkers en salamanders. j'*) ttieelen van der weele 0118-413920 Het is zo'n bedrijf waar het klokje rond gewerkt wordt en de automaat met koelvers voedsel dus frequent bezocht wordt. Steeds is deze gevuld met gezonde en voedzame zaken. Maar toen die Koude kerkenaar vorig jaar z'n tan den in het broodje kaas zette, viel zijn blik op de plastic verpakking die hij eraf ge trokken had en las hij tot zijn schrik: Uiterste houdbaar- j heid: 5 november 1970. Hij was niet de enige. Zijn collega had er een van janua- ri dat jaar. Ze weten het nu j zeker: de seventies zijn terug. I Tvvan Hanse (12) met de detector waarmee hij de munten opgespoord heeft. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49