Tolpoorten alleen bij krimp files PZC Protest kunstenaars leidt tot doofheid en zware hoofdpijn CDA verwijt Kok slappe houding op Eurotop Biarritz Weghalen vuurwerk Haarman geoorloofd Joodse instellingen worden extra in de gaten gehouden SECOND HOME Netelenbos doet toezegging Doek vernield Universiteit Groningen eert Kohl Fiat voor muntloze parkeermeter Buren van Yasmina verhuizen GGZ eist beloofd extra geld op Cipiers boos over idee Korthals Pension oudere verslaafden open Lee Towers bij afscheid onderscheiden Actie voor geluidsmeters Schiphol Boze militairen Bosnië geven medaille terug zaterdag 21 oktober 2000 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Netelen bos (Verkeer) gaat er onder druk van het kabinet mee akkoord dat de invoering van het spitsta- rief afhangt van de lengte van files tijdens het experiment met rekeningrijden. Vice-premier Borst zei gisteren na afloop van de ministerraad dat het inzicht van minister Ne telenbos 'zich bewogen heeft' in de richting van concrete metin gen van de lengte van files. Tot nu toe zag Netelenbos daar niets in. Dat had zij haar collega's ook schriftelijk laten weten. Voor de WD is meting van de files één van de voorwaarden om in te stemmen met het spitstarief. Het kabinet heeft afgesproken dat zowel op snelwegen waar spitstarief of betaalstroken worden ingevoerd als op snel wegen waar dat niet gebeurt, al voor het experiment 'nulmetin gen' zullen plaatsvinden. Het spitstarief wordt pas definitief ingevoerd als uit de proef blijkt dat er 'betekenisvolle' verschil len optreden bij snel wegen waar tolpoortjes komen en bij snel wegen waar dat niet het geval is. De ministers hebben nog niet BEETSTERZWAAG - Het schilderij Birkenau 1 van de schilder Roland Ophuis is in de nacht van donderdag op vrijdag in Galerie Wagemans in Beet- sterzwaag vernield. Galerie-eigenaar A. Wagemans sprak van een bewuste actie te gen het omstreden doek. Daarop is te zien hoe in een barak van een concentratiekamp een jood se vrouw verkracht wordt door twee andere joden. ANP gesproken over concrete per centages om het succes van re keningrijden te beoordelen. Tweede-Kamerlid Hofstra van de VVD is blij dat Netelenbos bakzeil heeft gehaald en nu cri teria uitdoktert. „We hadden ook niet anders verwacht. An- ders had ze ons wel erg gebruus keerd." Volgens de WD'er moet de bewindsvrouwe nog aan vijf andere eisen voldoen wil zijn fractie instemmen met het reke ningrijden. Bovendien wil hij slechts voorwaardelijk instem men met investeringen die sa menhangen met het anti-fi leplan, maar waarover de Kamer al volgende maand moet beslissen, De voorwaarde waarop de libe ralen nu gaan inzetten, zijn hoorzittingen. Daarbij zouden belangenorganisaties als VNO/NCW en FNV, verkeers- deskundig'en en gemeentebe stuurders hun mening moeten geven over de effecten van de spitsheffing. Alleen zo kan de Kamer een afgewogen oordeel geven, meent Hofstra. Goed idee Over de toezegging van fileme tingen vóór en tijdens het expe riment toonden de andere coali tiepartijen, PvdA en D66, zich gisteren eveneens tevreden: „Een hartstikke goed idee. Zijn we altijd voor geweest", aldus PvdA'er Van Gijzel. Hij denkt net als Hofstra aan een percen tage van 20 a 25 procent waar mee het aantal 'verliesuren' voor automobilisten moet afne men. D66 benadrukt dat 'één strikt percentage' niet werk baar is. Een zekere 'bandbreed te' is noodzakelijk. De tweejarige proef met tol poorten begint uiterlijk in 2003 rond Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en mogelijk ook Utrecht. GPD/ANP GRONINGEN -„Duitsland heeft nu vrienden aan de grenzen," zegt de zojuist met een eredoctoraat geschiedenis onderscheiden oud bondskanselier Helmut Kohl. Tijdens zijn ontvangstspeech giste ren in de aula van Rijksuniversiteit Groningen analyseerde Kohl de gevolgen van de Duitse eenwording en gaf hij zijn visie op het Euro pa van de 21e eeuw. Erepromoter en rector magnificus D. Bosscher roemde Kohls ver diensten voor de eenwording. „We hebben uit de verte, maar met aandacht gevolgd wat er in Duitsland is voorgevallen sinds wij u het eredoctoraat aanboden", zei Bosscher, die daarmee refereerde aan de CDU-partijkasaffaire. foto Michel Porro/AP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De gemeente Enschede heeft gisteren niet verkeerd gehandeld door 12.000 kilo vuurwerk in beslag te nemen van vuurwerkhandel Haarman in Enschede De Raad van State (RvS) stelde dit gisteren in een voorlopige beslissing. Enschede haalde de partij eve nementenvuurwerk gisteren bij het bedrijf weg, omdat het tot een zwaardere klasse zou behoren dan de etiketten aan gaven. Met de uitspraak van de RvS is het verzoek van vuurwerkopslagbedrijf Haar man om een voorlopige voor ziening te treffen afgewezen. Het bedrijf vond dat de ge- meente deze bestuursdwang niet had mogen uitoefenen. Voorzitter H. Beekhuis van de Raad keurde de handelwijze goed, omdat Enschede terecht vaststelde dat er zeer gevaar lijk vuurwerk bij Haarman lag. Dat moest zo snel mogelijk worden verwijderd. De voor zitter meende bovendien dat Haarman weinig belang had bij het schorsen van het ge- meentebesluit. Het vuurwerk is namelijk al grotendeels ver wijderd, redeneerde Beekhuis. Dat het vuurwerk zwaarder was dan op de etiketten stond vermeld, is gebleken uit een controle door het Milieu In lichtingen en Opsporing Team van het ministerie van VROM, Dit team onderzoekt de zwaarte van het vuurwerk bij 46 grote vuurwerkbedrijven. Haarman kon na een aanma ning van de gemeente om het vuurwerk uiterlijk donderdag weg te halen niet op tijd een andere opslagplaats vinden. Eigenaar K. Haarman erkende dat een klein deel van het in beslag genomen vuurwerk be hoort tot de zwaarste klasse. Dit soort vuurwerk mag zijn bedrijf niet opslaan. Onwetend Maar volgens de eigenaar kon hij niet weten dat hij zich niet aan de regels hield. „Het vuur werk zit goed verpakt, dat zie je niet op het eerste oog. Op het etiket stond het ook niet." Hij denkt dat er in China al een fout is gemaakt bij de classifi- catie.Haarman zegt alleen lichter vuurwerk te hebben besteld. Het in beslag genomen vuur werk is naar twee munitiede pots van Defensie in Drenthe en Brabant gebracht. ANP DEN HAAG - Het kabinet geeft gemeenten toestemming om het gebruik van contant geld bij parkeerautomaten onmoge lijk te maken. Bij de automaten kan voortaan alleen nog een chip- of andere betaalkaart worden gebruikt. Parkeerautomaten worden nu vaak vernield vanwege het geld dat er te halen valt. Dat is bij gebruik van plastic geld voorbij. Bovendien besparen de gemeenten veel geld doordat de automaten niet meer hoeven te worden geleegd. De gemeenten moeten wel zorgen voor voldoende verkoop punten van de chipkaarten. Anders zouden automobilisten te veel gehinderd worden bij het parkeren van hun auto. ANP UTRECHT - De ouders van de veertienjarige jongen die heeft bekend verantwoordelijk te zijn voor de dood van de vijfjari ge Yasmina Habchi uit Utrecht, zijn naar een andere gemeen te verhuisd. Verhuizers hebben donderdag het huis leegge haald. Volgens de politie ligt het initiatief voor de verhuizing bij de ouders. Zij vonden het niet verstandig om terug te keren in de wijk. De kinderrechter besliste gisteren dat het voorarrest van de veertienjarige verdachte en zijn achttienjarige broer wordt verlengd. De jongste verdachte bekende eerder verantwoor delijk te zijn voor de dood van Yasmina. Zijn oudere broer ontkent elke betrokkenheid. GPD/ANP DEN HAAG - De verenigingen voor geestelijke gezondheids zorg, verenigd in de GGZ Nederland, zijn het wachten op ex tra geld beu. Ze eisen in een brief aan het kabinet snel duide lijkheid over het beloofde extra geld om de wachtlijsten weg te werken. De plannen liggen klaar, aldus GGZ Nederland. Net als de reguliere gezondheidszorg kampt ook de geestelij ke met grote wachtlijsten. In mei beloofden GGZ en minister Borst van Volksgezondheid elkaar te steunen bij de aanpak van de wachtlijsten. De instellingen hebben daartoe massaal plannen ingediend. Minister Zalm van Financiën moet het verlossende ja-woord spreken. GPD DEN HAAG - Cipiers zijn in hun wiek geschoten door het voorstel van minister Korthals (Justitie) om te onderzoeken of ex-gedetineerden aan de slag kunnen bij Justitie. Woensdag beloofde Korthals in de Tweede Kamer te zullen kijken of oud-bajesklanten in dienst kunnen treden bij zijn ministerie. Hij zag vooral mogelijkheden om hen als gevange- nenbewaker aan te stellen. Maar volgens de vakbonden moet de betrouwbaarheid van gevangenisbewaarders boven elke twijfel verheven zijn. De cipiers voelen er weinig voor om een nieuwe collega te krijgen die zij hebben meegemaakt als gevangene. ANP AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam heeft gisteren een sociaal pension in Zuidoost in gebruik genomen voor oudere dakloze drugsverslaafden. Het pension is bedoeld voor veertien verslaafden die moeten leren weer op eigen benen te staan. Zij zullen er maximaal an derhalf jaar verblijven, waarna ze moeten doorstromen naar zelfstandige huisvesting of een vorm van begeleid wonen. Begin dit jaar hepen de emoties nog hoog opomdat de buurt bewoners bang waren voor overlast. Inmiddels zijn er afge- spraken gemaakt en komt er een begeleidingscommissie waarin ook buurtbewoners zitten. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De overheid neemt extra maatregelen om sy nagogen en andere joodse in stellingen in Nederland te be schermen. Dat heeft minister De Vries van Binnenlandse Za ken toegezegd aan de joodse ge meenschap, die om permanente bewaking vroeg. Het is niet bekend of De vries het verzoek om permanente be- ROTTERDAM - Lee To wers is gisteren tijdens zijn galaconcert in Ahoy' in Rotterdam geridderd in de Orde van de Neder landse Leeuw. De zanger was net begon nen aan een lied, toen bur gemeester I. Opstelten van Rotterdam op het po dium klom en de onder scheiding overhandigde. Towers is in 1994 ook on derscheiden. Toen werd hij Ridder in Orde van Orapje Nassau. Met vijf 'Gala of the Year'- avonden in het zalencom plex neemt Lee Towers af scheid van Ahoy'. Daarna gaat hij het rustiger aan doen. Gisteren was het eerste concert. Eind september kreeg de Rotterdamse zanger de Wolfert van Borsselepen- ning van de gemeente Rotterdam. Deze is be doeld voor mensen die zich verdienstelijk heb ben gemaakt voor de stad. ANP waking heeft gehonoreerd. De bewindsman wilde gisteren niets zeggen over de aard van de maatregelen. Ook secretaris R. Vis van het Nederlands Israëli tisch Kerkgenootschap (NIK) zweeg daarover. Eerder deze week spraken jood se organisaties met het ministe rie over enkele incidenten van de afgelopen weken waarbij mogelijk antisemitisme een rol speelde. Enkele daarvan wor den zowel door politie als door de joodse gemeenschap afge daan als kwajongens werk, an dere worden serieuzer geno men. Het eerste incident dat verband houdt met de toestand in Israël was een demonstratie bij de Is raëlische ambassade in Den Haag op 6 oktober. Die werd door de politie overigens al ont bonden voordat ze goed en wel was begonnen. Enkele betogers riepen racistische leuzen en droegen vlaggen met haken kruisen met zich mee. Vier de monstranten werden aange houden. Het onderzoek in deze zaak loopt nog. In het weekeinde van 7 en 8 ok tober zijn bij een synagoge aan de Oude Kerkstraat in Oss rui ten ingegooid en is een dienst verstoord met kreten als 'Heil Hitier De politie hield vier jon gens van veertien jaar aan. Het zou om 'kwajongenswerk' gaan. In de nacht van 8 op 9 oktober is gepoogd brand te stichten in de synagoge in Emmen. De politie zette het onderzoek naar deze zaak op een laag pitje, omdat er geen aanwijzingen waren in de richting van mogelijke daders. Op zaterdag 14 oktober, richt ten Marokkanen vernielingen aan in Amsterdam na een beto ging tegen het geweld in Israël. Zij riepen hierbij antisemiti sche leuzen en scandeerden de naam van Hitier, Volgens getui gen greep de politie niet in. Ook is een synagoge in de Lekstraat bekogeld met stenen. ANP INTERNATIONAL KWALITATIEF EN KWANTITATIEF EUROPA'S GROOTSTE ONROEREND GOED BEURS IIJ III l'I.ÏÏl 20-21-22 OKTOBER CliïlUi" JAARBEURS UTRECHT Open: Vrijdag 20 oktober u.00-18.00 uur - zaterdag 2t en zondag 22 oktober 10.00-17.00 uur Seminars op zaterdag en zondag: Frankrijk 09.30 uur - Italië 12.00 uur - Spanje 14.30 uur Kindercrèche zaterdag en zondag infolijn tel. 035 - 628 45 92 www-secondhome.nl DEN HAAG - De ministers Pronk van Milieu (1) en Netelenbos van Verkeer nemen op het Binnenhof ruim 22.000 handtekeningen in ontvangst van omwonenden van Schiphol. Volgens de initiatiefne mers moet er op elke straathoek in de buurt van de luchthaven een geluidsmeter wordt geplaatst. Dat zou de enige manier om het ge luid echt goed te meten. In totaal dienen er volgens de onderteke naars vierhonderd meters te komen. Netelenbos vindt dat te gortig. De nieuwe normen voor Schiphol voorzien voor het eerst in meten van lawaai in plaats van berekenen. foto Govert Coebergh/ANP door Monique Brandt AMSTERDAM - Tijdelijke doofheid, bar stende hoofdpijn en geïrriteerde slijmvlie zen: de kunstenaarsactie tegen het cultuur beleid bij het Amsterdamse Theater Instituut Nederland levert in ieder geval al meteen iets op. Vele honderden leden van koepelorganisa ties als FNV Kiem, de Federatie van Kun- stenaarsbelangen en de Vereniging van Schouwburg- en Concertgebouwdirecties, hebben zich deze vrijdag voor het eeuwen oude pand aan de Herengracht verzameld voor een protest waarbij horen en zien je vergaat. „Kunst is oorlog", roept iemand strijdbaar, als de menigte oplost in een wolk van inkt zwarte rook die het gebouw vrijwel geheel aan het zicht onttrekt. De tientallen toeters, ratels en rode vuurtoortsen geven voorbij gangers het angstige vermoeden dat ze in een menigte rellende voetbalsupporters verzeild zijn geraakt. De drie felgekleurde elfachtige wezens, die sprakeloos en met lege spandoekjes tussen de menigte door lijken te zweven, lijken echter geheel niet op het gemiddelde lid van de F-side. De stem van Adelheid Roosen, die ergens vanuit het hart van de rookmassa aanzwelt, geeft de dolende zielen gelukkig weer houvast. Het protest, zo legt ze uil, is bedoeld om het kunstbeleid van staatssecretaris Rick van der Ploeg en het advies van de Raad van Cultuur aan de kaak te stellen. De veertig miljoen die de Tweede Kamer extra voor de kunstensector heeft uitgetrokken, maakt het leed er niet minder om De organisaties eisen onder meer 175 miljoen gulden extra voor de sector. „Een implodering van de de mocratie", zo verwoordt Roosen de algeme ne verontwaardiging over de plannen die bedreigend zijn voor het voortbestaan van aanwezige organisaties als Het Noord-Hol lands Orkest, Orkater, de Hoofdstadoperet te en Bewegingstheater Bewht. Ook het Ne derlands Theater Instituut is de klos met dertig procent minder subsidie. Het Thea termuseum moet vanwege die korting per 1 januari sluiten, al kondigt directeur Dragan Klaic aan in beroep te gaan. Nog boven de uitlopers van de zwarte rookpluimen han gen, uit een raam van de eerste verdieping, acteurs Pierre Bokma, Kees Hulst, Peter Blok en Paradiso-directeur Pierre Ballings. Ook zij zijn opgetrommeld om hun zegje te doen. „Van der Ploeg wil een grotere cultu rele diversiteit. Maar waarvan? De kunsten sector moet meer ondernemen Maar waar mee?", vraagt Bokma zich af. Peter Blok roept kunstenaars mee te doen aan een alge mene staking die vermoedelijk 11 november plaatsvindt. Kekke snor In het Theatermuseum wordt intussen de expositie 'En hij ploegde voort' geopend die er nog het hele weekeinde is te zien. Het is een verzameling foto's, video's en artikelen van en over de vermaledijde staatssecreta ris. Bezoekers kunnen zijn foto's met behulp van dikke zwarte stiften desgewenst aan passen met een kekke snor. zwarte wratten of een pijl door het hoofd. Intussen schalt Van der Ploegs stem onafgebroken door de zalen 'Luister, ik heb geen smaak'. GPD door Paul Koopman DEN HAAG - De Tweede Ka mer moet premier Kok terug fluiten voor zijn concessies in de onderhandelingen over een nieuw Europees verdrag. Kok had nooit het voortbestaan van een eigen Nederlandse verte genwoordiger in de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EU) ter discussie mogen stellen, meent het CDA. Politiek leider Jaap de Hoop Scheffer vindt dat Kok zijn boekje ver te buiten is gegaan door al binnen twee weken van een toezegging aan de Kamer terug te komen. Begin deze maand beloofde Kok in de Kamer dat Nederland bij de onderhandelingen over een nieuw Europees verdrag, die eind dit jaar in Nice worden af gerond, zal vasthouden aan een eigen Europees Commissaris. Met name Frankrijk en Duits land pleiten voor een kleinere, meer slagvaardige commissie, waarin niet alle lidstaten zijn vertegenwoordigd. Als de EU verder uitbreidt tot 27 lidstaten kan immers moeilijk worden volgehouden dat elk land een afgevaardigde in het EU-be- stuur heeft. Rouleren Afgelopen weekeinde blijkt Kok echter tijdens een informe le ontmoeting met zijn Europese collega's in Biarritz te hebben laten weten dat Nederland be reid is een roulerend lidmaat schap van de Europese Commis sie te onderzoeken. Met zo'n systeem krijgen lidstaten bij toerbeurt een zetel in de com missie. „Dat is onmogelijk te rij men met het kabinetsbeleid tot nu toe en met de toezeggingen aan de Kamer", aldus De Hoop Scheffer. De CDA-leider vindt het ook onbegrijpelijk dat Nederland concessies deed terwijl de echte onderhandelingen over een nieuw verdrag nog moeten be ginnen. „Kok geeft dit weg nog voordat er met deuren wordt ge smeten of glaswerk is gebro ken", stelt De Hoop Scheffer vast. Misverstand Ook PvdA-woordvoerder Frans Timmermans wil opheldering van Kok ,.Als klopt wat Kok over Biarritz aan de Kamer heeft geschreven, val t dat niet te rijmen met wat is afgesproken: het behoud van een eigen com missaris", aldus Timmermans Het Pvd A-Kamerlid neemt ech ter aan dat er sprake is van een misverstand. „Ik denk dat het niet klopt. Nu al zo'n belangrijk punt weggeven, dat kan ik ge woon niet geloven PvdA en CDA willen de premier zo snel mogelijk in de Kamer ter verantwoording roepen. D66 heeft minder problemen. Vol gens een fractiewoordvoerder heeft het kabinet een roulerend lidmaatschap van de commissie nooit categorisch afgewezen. Maar in Nice zou het nog wel te vroeg zijn voor zo'n radicale stap. GPD DEN HAAG - Zo'n dertig Ne derlandse SFOR-officieren en onderofficieren die dienen in Bosnië, sturen hun onlangs ont vangen NAVO-medaille terug naar minister De Grave van De fensie. Ook zullen ze in decem ber de Nederlandse herinne ringsmedaille weigeren. De kaderleden doen dat omdat ze vinden dat tien militairen met een lagere rang niet zwaar genoeg zijn gestraft voor een il legaal nachtelijk cafébezoek buiten de nieuwe Nederlandse basis in het Bosnische Bugojno. De straf die de tien militairen van het eerste gemechaniseerd bataljon kregen, was een maxi male geldboete van 200 gulden elk, een aantekening in het per soneelsdossier en het niet toe kennen van de herinneringsme daille. De tien werden begin oktober betrapt toen zij 's ochtends te rugkwamen van een bezoek aan het plaatselijk uitgaansleven in Bugojno. SFOR-militairen mo gen niet zonder toestemming 'passagieren'. De kaderleden hebben hun on vrede gemotiveerd in een brief aan minister De Grave. „De mi nister acht de mate van bestraf fing een aangelegenheid van hun superieuren, evenals de ac tie van de kaderleden", aldus Defensie in een reactie. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3