In eindeloze cadans genieten van stilte Skiën met je neus tegen de sprookjesberg Zweden Pays du Mont Blanc Op wintersportvakantie in Zweden? Nou nee, be dankt. Als je niet zo'n lief hebber bent van langlaufen, dan heb je daar toch niets te zoeken. Een eerste bezoek aan het land van Pipi Lang kous, jaren geleden, ver sterkte die overtuiging alleen maar. Het bezochte skigebied bestond uit een veredelde molshoop waarop een handvol kinderlijk een voudige mini-afdalingen was gedrapeerd. Nee, dat was niet voor herhaling vat baar. Toen zich toch een her haling aandiende, revan cheerde Zweden zich niet alleen, maar voegde ook een meerwaarde toe aan de bele ving van de wintersport. T X Tintersporten is voor velen V V een synoniem voor alpine skiën. Skiën, skiën en nog eens skiën, anders is de winterva- kantie niet geslaagd. Een week je in de Zweedse provincie Dalarna was echter genoeg om te ontdekken dat je ook anders tegen zo'n winters tripje kunt aankijken en er in de meest let terlijke zin van het woord een allround sneeuwvakantie van kunt maken. Saai? Nee, hele maal niet. Heerlijk juist. Dat besef dringt overigens niet direct door als we arriveren in ldre Fjall. Het woord fjall bete kent in het Zweeds zoiets als 'berg met een top boven de boomgrens'. Daarvoor is in Zweden overigens niet zoveel nodig, zo leert ldre, want de huisberg daar reikt net iets bo ven de elfhonderd meter. Anders dan in de Alpenlanden is die hoogte in Zweden ruim vol doende om een sneeuwgarantie te kunnen geven van december tot half april. „Als er in die pe riode niet ten minste dertien pistes en vijftig kilometer loipe beschikbaar zijn, krijgen de gasten hun geld terug. En geloof me, in al die 3 7 jaar dat ldre Fjall nu bestaat, heeft het nooit tot uitbetaling hoeven komen", vertelt Henk Klein Poelhuis. Deze Tukker vestigde zich twee jaar geleden definitief in ldre. Hij verdient daar in de zomer maanden de kost met het geven van vliegviscursussen. Een tak van de vissport die hem al vele jaren geleden naar Zweden lok te en hem steeds weer deed te rugkeren, tot hij er uiteindelijk maar bleef. ldre Fjall laat zich het best om schrijven als een ski-resort. Het is een vakantie-enclave, zo'n kleine tien kilometer boven het dorpje ldre. Het centrale mid delpunt vormt het hoofdge bouw. Fraai gelegen met een fa belachtig panoramisch uitzicht richting Noorwegen. In het ge bouw zijn alle belangrijke voor zieningen ondergebracht; res taurants, een sportwinkel, een supermarkt en diverse confe rentiezalen. Verder zijn er een zwembad, een sporthal, ruim ten voor fitness en aerobic, een dan ook niet moeilijk te doen over een metertje meer of min der. En dat geldt ook voor de mensen die met de caravan naar ldre Fjall komen. Zij vinden een riante plek op de camping direct aan de piste. Die ruimte en de daarmee ge paard gaande vrijheid, voor ons Nederlanders een ongekende weelde, geven Zweden als win- tersportland beslist een meer waarde. Het stelt je immers in staat activiteiten te onderne men die in het overbevolkte Ne derland en zelfs in de Alpenlan den ondenkbaar zijn. Zoals een tocht maken met een hon denslee, of - bijna het andere ui terste - onbeschoft raggen op een sneeuwscooter. Waar dat laatste in meer dicht bevolkte gebieden storend en le vensgevaarlij k is, kun je in Zwe den je gang gaan. Gillend van de sensatie met 70 kilometer per uur over een bergweggetje scheuren, voorzichtig manoeu vrerend over bospaden, heuvel tje op heuveltje af. Om dan de al gesloten skipiste op te stuiven en in duizelingwekkende vaart naar beneden te denderen. En niemand die last heeft van het helse geknetter der scooters. En waar anders dan in Zweden, krijg je de kans een rit te maken met een hondenslee. Niet van dat passieve en ijskoude meeg- lijden met een ervaren honden menner, maar zelf op de glij- ijzers staan en proberen die on stuimige meute honden met de daar achteraan dansende en bonkende slee onder controle te houden. Ervaren dat het alleen al een kunst is om de zaak in ba lans te houden als dat uitgelaten viertal de bochten wat krapper wil aansnijden dan de slee toe laat. Simpel is het niet, maar wel heel bijzonder. Waar je dergelijke activiteiten in de Alpenlanden beschouwd als een incidentele extraatjes, lijkt het er in Zweden bijna als vanzelfsprekend bij te horen. Overal kom je de hondensleeën en snowscooters tegen. Dus waarom zou je zelf ook niet eens opstappen? Bovendien zijn de skigebieden er niet van die om vang dat je iedere dag een ande re tocht kunt maken In ldre Fjall kom je om relaxt te skiën, ontspannen samen van de sneeuw te genieten. Dan is een of twee dagen wat anders doen helemaal geen straf. Je bent im mers op sneeuwvakantie en dat moet je volledig uitbuiten. En zo kan het gebeuren dat je opeens toch op de langlauf-ski's staat, terwijl je jezelf had be zworen dat nooit meer te doen. Goed materiaal en een dito le raar nemen een flinke portie weerzin weg, de omgeving doet de rest. Kilometers lang kom je geen mens tegen. Groter is de kans dat je oog in oog komt te staan met een kudde rendieren of een paar kolossen van elan den. De beren, die er leven, doen 's winters een flinke tuk en de aanwezige wolven en lynxen gaan mensen liever uit de weg, dus daarover geen zorgen. In die ambiance ontdek je dan dat wintersporten meer kan zijn dan alpineskiën alleen en geniet je in eindeloze cadans van de uitgestrekte besneeuwde Zweedse stilte. Mirjam van Twisk Id re Fjall heeft vijftig liften en 55 geprepareerde pisten, waarvan er dertig besneeuwd kunnen worden met kanonnen. Verder zijn er een snowboard- park en 150 km. gespoorde loi pen. Wachttijden bij de liften zijn er niet of nauwelijks. Voor de weken 7. 8 en 9 is tijdig boe ken geboden. De reis is altijd het grootste struikelblok voor een skivakan tie in Zweden. De hogere kosten die zo'n reis met zich meebren gen worden enigszin gecompen seerd door de kosten voor les sen, liften en onderdak, die onder het niveau van de Alpen landen blijven. Zo kost een stu- ga in het hoogseizoen gemiddels zeven- a achthonderd gulden per week. Het snelst is de afstand te over bruggen per vliegtuig, eerst naar Stockholm, dan met een binnenlandse vlucht naar Mora en per lijnbus naar ldre. Boot verbindingen zijn er ondermeer naar Göteborg en Oslo. Een al ternatief voor automobilisten is tegenwoordig de nieuwe brug tussen Kopenhagen en Malmö. Meer informatie geeft het Zweeds Verkeersbureau, tel. 0900-2025.200 (75 cent p.m.), internet: wwAV.visitsweden.com en info@idrefjall.se tennis- en badmintonhal, een bowlingbaan en natuurlijk een café waar de après-ski uitbun dig wordt beleefd. Tweeëndertig liften en zevenen dertig afdalingen, waarvan de langste bijna drie kilometer telt het gebiedje. En dat zijn echt niet allemaal van die kinder achtige afdalingen. Maar liefst dertien ervan hebben de kwali ficatie 'zwart'. Nee, pikzwart zijn de meeste niet, maar een paar boezemen toch wel enig respect in. Met als absolute hor rortopper de beruchte Chocken, de steilste afdaling van Zweden. Een hellingspercentage van 47 procent, maakt hem zo steil, dat zelfs de pistenbull alleen kan prepareren als hij met een staal kabel aan een mast gezekerd is. Zo loodrecht stort Chocken zich naar beneden, dat hij gebruikt wordt voor wereldcupwedstrij den speedskiën. De andere pisten van het gebied laten zich karakteriseren als erg geschikt voor beginners en ide aal voor gezinnen met kleine kinderen. ldre Fjall kreeg erin 1997 zelfs een prijs voor. Tarieven Dat uit zich in een heerlijke speeltuin met heuse mini- sneeuwscootertjes, in een oog strelend parkje waar de ski- schooi de kleintjes de eerste beginselen van het skiën bij brengt, maar bijvoorbeeld ook in de tarieven. Voor kinderen tot en met zeven jaar is de liftkaart gratis. Kinderen tot en met zes jaar eten gratis mee in het res taurant en tot en met elf jaar eten ze er voor half geld. ldre Fjall beschikt over zesdui zend bedden, die zijn onderge bracht in 650 stuga's. Die char mante, typisch Zweedse, houten vakantiehuisjes zijn er in kleine en grote uitvoeringen, eenvoudig en luxueus. Het com plex is zeer ruim opgezet. Maar ja in Zweden, dat 8,9 miljoen in woners telt en twaalf keer gro ter is dan Nederland, hoeven ze zaterdag 21 oktober 2000 Het ski-resort ldre Fjall, enkele honderden stuga's en een camping omgeven door pistes. Lausanne aN GENEVE Annecy Aix-les-Bains #T In volle vaart de piste af. In het skigebied van de Mont Blanc is er voor iedereen wel een geschikte piste. Wie denkt aan skiën in Frankrijk krijgt wel licht visioenen van trendy wintersportcomplexen vol moderne nieuwbouw en ver laten spookdorpen in de zo mer. Maar er zijn ook au thentieke dorpen waar de oorspronkelijke bevolking ondanks het wintertoerisme gewoon koeien melkt om er reblouchon-kaas van te ma ken en 's avonds een pastis drinkt aan de bar. Winter en zomer. Bijvoorbeeld in de Pays du Mont Blanc in het hart van de Franse Alpen in de Haute-Savoie, ten zuiden van Genève. Op de kaart ziet het elegante skigebied Pays du Mont Blanc er enigszins petieterig uit. Een klein stukje in dat grote Frankrijk. Maar bungelend tus sen hemel en aarde in een stoelt- jeslift voor vier, dringt het besef door dat dit een typisch hori zontale opvatting is van een mens uit een land zonder ber gen. Wintersport in de streek van de Mont Blanc, metz'n 700 kilometer aan skipistes van ver schillend niveau, is bijzonder. Niet alleen omdat die prachtige bergreus van 4807 meter, West- Europa's hoogste berg, voortdu rend in het vizier komt. Maar ook omdat de authentieke sfeer in de dorpen, die zich terrasge- wijs over het gebergte uitstrek ken, niet door internationaal skivertier is vermoord. De be volking woont er winter en zo mer, het vee staat op stal, in het midden staan oude barokke kerken en 's avonds drinkt men een aperitief aan de bar. De winterse gasten zijn welkom in de bergdorpen tegenover de Mont Blanc, maar overheersen niet. De overheid ziet hier nauwlettend op toe; zo mag er geen hotel of chalet worden ge bouwd dat boven de klok van de plaatselijke kerk uitsteekt. Ook ziet men niet graag alle sportie- velingen met de auto naar de piste vertrekken. Omwille van het milieu en verdere overlast wordt het openbaar vervoer met grote regelmaat ingezet om de wintersporters te vervoeren naar de skiliften, die hen vervol gens in een minuut of twintig ver omhoog brengt. Elk dorp in het uitgestrekte ski gebied heeft min of meer zijn ei gen mogelijkheden. Zo is er Combloux, dat gezegend is met een sprookjesachtig zicht op de Mont Blanc en een burgemees ter die ook loodgieter is. Vooral beginners kunnen hier goed te recht. Oog in oog met de Mont- Blanc kunnen ze op de beboste hellingen gebruik maken van de diensten van een legioen skile raren van de Ecole de Ski Fran- fais om de beginselen van de sport onder de knie te krijgen Dan is er Les Contamines- Montjoie, met z'n 120 kilometer piste van verschillend niveau lang niet gek voor families Voor iedereen is er wel een geschikte skibaan bij. En dat is wel 'trés classe' of 'nickelchrome', zoals de trendy snowboarders in hun wijde broeken voortdurend roe pen wanneer iets ze bevalt. Voor hen is er een speciale piste aangelegd met snowpipes en een racebaan om te stunten on der de begeleidende klanken van technomuziek. Maar lang laufen, telemarken, sneeuw- wandelen of een ski-safari bui ten de piste kan ook. Die trend willen we volgen en huren de gids - drie keer op de top van de Mont Blanc - Francis in. Hij gaat voorop in een tocht met 'raquettes', hetgeen er op neer komt dat hij een soort ten nisracket onder mijn voeten bindt en me sommeert te lopen. Omhoog uiteraard, dwars door de natuur van het hooggebergte. Die is van een adembenemende schoonheid en intense stilte, zo dat we zwijgend achter elkaar omhoog ploeteren. De onele gante, doch praktische sneeuw- schoenen voorkomen dat we wegzakken in de diepe sneeuw. Af en toe wijst Francis op een bevroren gentiaan en lacht me bemoedigend toe. Dit is de ma nier waarop men zich van ouds her door de bergen verplaatst. Francis verklapt een verticaal berggeheim. „Inde 'montagne' ben je nooit alleen. Vanuit het dal turen ze met verrekijkers de hellingen af. Er is er altijd wel iemand die je ziet." Dat heeft voordelen: 's avonds worden we als oude bekenden begroet door de kok van een restaurant dat gespecialiseerd is in traditione le gerechten uit de Savoie. Hij trakteert ons op 'gésiers', een ty pische lekkernij uit de streek, bestaande uit malse kippen- strotjes. Vervolgens eten we lamsbout met tijm en ovenaard appeltjes met pruimen. Natuur lijk is er een kaasplank, waarop de reblouchon niet ontbreekt. Het verderop gelegen dorp Me- gève is een aardig ski-alterna tief voor de rijken der aarde. Het dorp en de bergen waren vroe ger bezit van de miljonairsfami lie Rothschild en dat is nog steeds te merken, Chique win- tergasten laten zich vervoeren in door paarden getrokken calè ches met bontbekleding, winke len in uiterst luxe winkels of spelen polo in de sneeuw. Ge vorderden op de ski, met voor keur voor veel en moeilijk, vin den ongetwijfeld hun draai op een van de vele pistes rond het grote Chamonix. En wanneer de 'grand ski' gaat vervelen, zijn er genoeg andere mogelijkheden voor wintersportvermaak. Dat geldt overigens ook op het ge bied van de après-ski. Bij het dorpje Saint-Gervais kan ook prima worden geskied, maar het mooiste hier is wel licht een nachtelijke tocht met de bergtrein Tramway du Mont Blanc omhoog door een surrea listisch decor van dramatische bergpieken en -dalen naar de hooggelegen Col de Voza. De wijze van terugkeer is faculta tief: de cracks maken een ro mantische fakkelafdaling, an deren nemen een enkeltje dal met de telecabine. De kans op een ontmoeting met gemzen is in het laatste geval groot. Shyra Hueting Het skigebied Pays du Mont Blanc ligt in de Haute Savoie en telt 14 gemeenten, waarvan Chamonix internationale bekendheid geniet. De minder bekende bergdorpen zijn Combloux, Cordon, De- mi-Quartier, Domancy, Les Contamines-Montjoie, Les Houches, Megève, Passy, Praz-sur-Arly, Saint-Gervais, Sallanches, Vallorci- ne. Elk dorp heeft een eigen VVV. Vervoer: het gebied ligt op een kleine 1000 km. vanaf Midden-Ne derland en is bereikbaar per auto (via Luxemburg), trein (via Brus sel naar Saint-Gervais; vandaar met de lokale trein naar Chamonix en Les Houches, of met bus en taxi naar de andere skidorpen in het gebied) en vliegtuig (Genève). Activiteiten: Behalve alpine-skiën zijn er in het gebied onder meer mogelijkheden voor langlaufen, snowboarden, sneeuwscooteren, gletsjerskiën en surfen buiten de piste, wandelingen, raquettes, telemarken, ski-safari's, helikopter- tochten en autoraces op het ijs. Skipistes: 700 km Loipes: 250 km Skipas: per station, maar ook voor gehele gebied (zo'n f 400 voor 6 dagen). Sneeuwberichten: www.me- teoconsult.fr Informatie: tel. 00-33-4-50-781210. Of via internet, bijvoorbeeld www.combloux.com;www.lescontamines.com; www.leshouches.com;www.st-gervais.net;www.megeve.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37