Wintersport-weg wijzer Zespersoons liften en handsfree skipassen PZC HïïSsr™" Voor alle skiërs een stekkie De Alpen 36 Huisdier mee Ruimtevaart Madurodam Modelbouw zaterdag 21 oktober 2000 Ltersportbestem- ming? Kwestie van smaak. En van geld. Maar in de allereerste plaats zal de vakantie ganger zich toch moeten afvragen hoe goed (of hoe slecht) hij kan skiën. Een beginner heeft in een klein skigebied meer ple zier dan in een groot en voor keien geldt juist het omgekeerde. Ook zijn er plaatsen die meer ge schikt zijn voor gezinnen met kinderen. Of voor wintersporters die après- ski net zo belangrijk vin den als het skiën zelf. Of voor de 'rich and the fa mous', voor wie geld geen rol speelt. Een overzicht. Mallnitz Oostenrijk Een idealer oord voor 'Anfanger' is nauwelijks te vinden. Komt door de Ankogel. Hoog (2600 meter), zonnig (want we zijn hier in het diepe zuiden van Oostenrijk) en niet te steil. Nadeel is dat je met de skibus vanuit de dorpskom eerst vijf kilometer moet rijden om bij het dalstation te komen. Mautendorf Oostenrijk Kostelijk dorp met klein, gezellig skigebied. Met de nadruk op gezellig. Helaas ligt Mautendorf relatief nogal laag. Sneeuw ligt er lang niet altijd. Een ander nadeel: die aartslangzame stoeltjeslift naar de 'Idiotenwiese', zoals een beginnershelling in Oostenrijk bij voorkeur wordt genoemd. Sörenberg Zwitserland Onbekend maakt onbemind, dus zie je hier nauwelijks Nederlanders. En dat is raar. Ten eerste is het er - zeker naar Zwitserse begrippen - relatief goedkoop en ten tweede wemelt het er van de brede, blauwe makkelijke) pistes. Minpunt zijn de vele sleepliften. Een beginner wil daar nog wel eens uitvallen. Gerlos Oostenrijk Centrum van Hollandse wintersportlol. Maar er valt best aardig te skiën ook. De Isskogel is boven zó vlak, dat je desnoods achterstevoren naar beneden kan, maar de Fürstalm en de pistes bij zowel Königsleiten als Zeil am Zimmer zijn al een ietsje spannender. Jammer alleen dat de gebieden niet allemaal op elkaar aansluiten. Veel geloop en gesjouw derhalve. Ischgl Oostenrijk Von Kopf bis Fuss auf skiën eingestellt. Voortreffelijk skigebied (200 kilometer aan pistes), maar ook een uitbundige remmidemmi, zoals feestvieren in Oostenrijk wel wordt genoemd. Dat gebeurt in kroegen die namen dragen als 'Kuhstall' en 'Hexen-küche'. André Hazes wordt hier overigens slechts sporadisch gehoord. 'Der Anton ausTirol' des te meer. Tot plezier van de vele Duitsers. Kirchberg Oostenrijk Brabants carnaval in de sneeuw. Tenminste als er sneeuw ligt. En dat is in Kirchberg (838 meter) niet altijd het geval. Maar daar staat de aanwezigheid van The Londoner tegenover. Met afstand de populairste knijp van de Oostenrijkse Alpen. Dat je vanuit Kirchberg, richting Kitzbühel, prima kunt skiën (een olifantje wijst de weg) is mooi meegenomen. Les Trois Vallées Frankrijk De Fransen zelf vinden Les Trois Vallées het uitdagendste en mooiste skigebied ter wereld. En in dit geval hebben ze nog gelijk ook. Zeshonderd kilometer aan afdalingen en de een glijdt nog lekkerder onder je weg dan de ander. Vooral niet in Val Thorens gaan zitten (koud en ongezellig), vooral wèl een plattegrond meenemen (de bewegwijzering is abominabel) en vooral ook op tijd naar huis gaan (ze sluiten de liften voordat je 't weet). Arlberg Oostenrijk De beroemdste pistes van Oostenrijk strekken zich uit van Lech (makkelijk) tot Sankt Anton (moeilijk), maar zijn - enige nadeel - niet met elkaar verbonden. De diepzwarte, ongeprepareerde Schindlerkar (Valluga) moet elke skiër eens in z'n leven gedaan hebben. Net als het toertje Zürs, Zug, Oberlech, Lech. Zürs trouwens. Prettige bijkomstigheid: 't laatste rondje is simpel. Champéry Zwitserland Gezellig dorp waarin helaas zelden sneeuw ligt. Het ligt te laag. Niettemin de gedroomde uitvalbasis voor de Portes du Soleil, 's wereld grootste aaneengesloten skigebied. Ruim zeshonderd kilometer aan afdalingen in alle soorten en maten. De vermaardste is ongetwijfeld de Pas de Chavanette, door skiërs vol eerbied 'De Muur' genoemd. Dit om de angst voor deze engerd erin te houden. Les Contamines Frankrijk Skiën op de heupen van de Mont Blanc. Nederlanders komen er nauwelijks; Fransen evenmin. Die zijn al gestopt in het veel bekendere, vóór in het dal gelegen Megève/Sint Gervais. Dus heb je de 120 km afdalingen voor je alleen. Of bijna alleen. 'La Bche Croisée' is met voorsprong de gezelligste taveerne. Drink dóór voor het naar huis gaan een génépis en zelfs de geniepige, met stenen bezaaide dalafdaling wordt een makkie. Flumserberg Zwitserland Wat heeft Flumserberg niet, wat andere wintersportdorpen wel hebben? WachttijdenAlleen op mooie zondagen kan het wat drukker zijn. Zürichers zijn met trein en kabelbaan in slechts drie kwartier boven. Maar zelfs dan nog is er ruimte zat op de ruim zestig kilometer aan afdalingen. Waarvan de één nog aanvalliger is dan de ander. Grossari Oostenrijk Zou je met die naam niet zeggen. Maar in Nederland veel minder bekend dan Kleinarl. Komt door het aan de andere kant van de bergen gelegen Gasteinertal waarschijnlijk. Grossari is jonger. En dat is te merken aan onder meer het doordachte pisteplan. Geen lift of hij zorgt voor drie a vier verschillende afdalingen. 'Schneetraumland' noemt het dorp zichzelf. Skiënd op de Kühhageralm weet je waarom. Fiss/Ladis/Serfaus Oostenrijk Drie plaatsjes in één adem genoemd. Maar dat mag. Ze zijn sinds vorig jaar met elkaar verbonden. Ruim 150 kilometers aan afdalingen variërend van een 'Grossmutter- piste' naar Ladis tot de diepsneeuwhellingen achter de Obere Scheid. Wie zich verbaast over het feit dat er in Fiss/Ladis veel meer Nederlanders zitten dan in Serfaus moet de prijslijsten van beide dorpjes maar eens met elkaar vergelijken. Hassliberg Zwitserland Chaletdorp. In Zwitserland 'wereldberoemd', maar niet daarbuiten. Plaats zat daarom in Kinderschihasliland (kleuteropvang), ruimte zat ook op Tschuggi (snowboard-stadion) en stoelen zat eveneens in de Haagen Stubli, het piggelmee-restaurantje van Hans Vonbergen. Behalve als de Zwitsers vrij hebben natuurlijk. Bern ligt om de hoek. Wat in de vakanties en op een mooie zondag goed te merken is. Schrans Oostenrijk Ligt verdacht laag (700 meter). Maar daar valt - met zowel de Hochjoch- als de Zamangbahn binnen bereik - goed mee te leven. Kinderen gaan met de VIP-gondel naar Micky Mouseland, beginners pendelen per pendelbus naar de zonnige pistes van Silvretta Nova en de diehards ronden samen met een gids vanuit Gargellen per ski in één dag de op de Zwitsers-Oostenrijkse grens liggende Madrisa. Gstaad Zwitserland David Bowie, Roger Moore, Liz Taylor, Shirley McLane en Paul McCartney zijn dol op het plaatsje. Niemand weet precies waarom. Gstaad ligt te laag en de vijf skigebieden zijn niet met elkaar verbonden. Bovendien zijn de pistes (bij elkaar ruim 200 kilometer) nog weinig uitdagend ook. Maar naar Gstaad ga je niet om te skiën. Naar Gstaad ga je om te zien en gezien te worden. Bij voorkeur in de eetzaal van het Palace Hotel. Als je dat tenminste kunt betalen Zürs Oostenrijk Lech heeft de naam, maar de ware chic weet beter. Zürs is pas echt 'the place to be'. Tweehonderd vijf tig meter straat met vijf vijfsterren- en zes viersterrenhotels. Midden in een verrukkelijk skigebied. Vind je nergens anders op de wereld. De outfit wordt gekocht bij Strolz, de lunch wordt gebruikt bij Hospiz in St. Cristoph en geskied wordt er pas als de bij het ontbijt uitgeserveerde champagne goed is gevallen. Want zo gaat dat in die kringen. Cortina d'Ampezzo Italië Maakt deel uit van 'Dolomiti Superski', met zo'n 1200 kilometer aan afdalingen 's werelds grootste, niet aaneengesloten skigebied. De pistes zijn er iets verraderlijker dan die van bijvoorbeeld Corvara. Wellicht dereden waarom de in peperdure bontmantels gehulde ragazzi eerder in de Enoteca wijnbar worden waargenomen dan op de pistes van Faloria. Terwijl een skipas hier nog geen driehonderd gulden per week kost. Inderdaad: het goedkoopste jetset- wintersportoord ter wereld. Zermatt Zwitserland De faam van Zermatt berust vooral op de schitterende ligging aan de voet van de Matterhorn, de 'berg der bergen'. In het dorp zelf echter dreig je voortdurend omver te worden gereden door zo'n geruisloze elektrokar en het gekoketteer met de ruim 250 kilometer aan pistes is nauwelijks terecht. Ze liggen namelijk verspreid over verschillende gebieden. Maar dat die landschappelijk gezien de mooiste ter wereld zijn, staat buiten kijf. Aspen Verenigde Staten Heeft vier verschillende skigebieden, maar geen mens die daarover sipt. Komt doordat ze volledig zijn toegesneden op de verschillende soorten wintersporters. De experts skiën op Aspen Mountain, de beginners gaan naar Buttermilk, de snowboarders naar Aspen Highlands en de allrounders naar Snowmass. En nooit glijden ze elkaar voor de voeten. Andere voordelen van wonderful Aspen: heerlijke sneeuw, perfecte service en goedkoop eten en drinken. Wie hier niet aan zijn trekken komt, komt het nergens. Chamonix Frankrijk Van alle beroemde wintersportdorpen het best geconserveerd. Veel oude straatjes, steegjes en pleintjes waarin voor skiliften uiteraard geen plaats was. Die beginnen buiten het dorp en tot overmaat van ramp ligt er op de twee huisbergen (de Flégère en de Brévent) nog een beperkt aantal afdalingen ook. Dat lijkt erg, maar is het niet. Dat wordt duidelijk als je de toertocht door de Vallée Blanche hebt gemaakt. Wel eerst een gids contracteren. Het gaat daar over gletsjers. Lekker op vakantie. Jammer, alleen dat Fikkie niet mee kón. Het is de jaarlijkse praktijk in menig huisgezin. Als het aan Denemarken ligt, heeft geen en kele hondenbezitter straks nog een reden om de gezinsknuffel voor het gemak te dumpen. Het Deens Verkeersbureau heeft samen met Novasol, Scandlines, Pedigree en de Deense regio's Midt-Norden Syd, de Turistgruppen Vestjyl- land en Bornholms Velkomst- center een brochure ontwikkeld voor mensen die hun trouwe viervoeter willen meenemen. In die brochure, behalve prakti sche tips en informatie, een se lectie van vakantiehuizen die bij uitstek geschikt zijn voor ge zinnen die hun hond willen meenemen. Zowel in die huizen als op de veel veerboten zijn viervoeters gratis welkom. De brochure is op te vragen bij Novasol, tel. 013-46.777.30 en internet:www.novasol.com. Voor wie vliegtuigen niet hoog genoeg gaan, heeft Space Expo in Noordwijk deze maand allerlei activiteiten. Zo wordt er vandaag 'de dag' van de Nederlandse Ruimtevaartin dustrie gehouden. Allerlei za ken worden er getoond die hun oorsprong in de ruimtevaart hebben en inmiddels worden toegepast in de industrie en ons dagelijks leven. In het nieuwe ERA-game kan eenieder zich meten met astro nauten. Wie er in slaagt een zon nepaneel in de ruimte sneller te vervangen dan een ESA-astro- naut, maakt kans op een prijs: een les op een testmodel bij Fok ker Space. Tot en met 29 oktober verzorgt de stichting Fabulant steeds om 12.45 uur de familievoorstelling 'Maanwicht'. En wie bij Space Expo is uitgekeken, kan met de SpaceTrain naar ESA/ESTEC, het technisch ruimtevaartcen trum in Noordwijk. Daar kun nen de bezoekers een kijkje nemen in de keuken van de Eu ropese ruimtevaart. Op de test- vloer staat een echte satelliet en ook het Informatiecentrum van het Internationale Space Sta tion is te bezichtigen. En ten slotte wordt bij het originele motorblok van een Ariana 1 elk uur met bulderend lawaai, licht- en rookeffecten een lance ring nagebootst van een Euro pese draagraket. Madurodam biedt tot en met zondag 29 oktober het jaarlijkse kij kje achter de scher men. Bezoekers kunnen dan al les te weten komen over de tot standkoming van de maquettes, de straatbeelden en de ruim vier kilometer spoorbaan die in Ma durodam te zien zijn. Dagelijks tussen tien en vijf uur worden demonstraties gehou den waarin de techniek op di verse afdelingen binnen Madu rodam wordt toegelicht. Bezoekers kunnen ook nog de expositie 'Shalom Madurodam, het Heilige Land in miniatuur' bezichtigen. In het Militaire Luchtvaart Museum Soesterberg heeft de achttiende versie plaats van de Nationale Modelbouw Manifes tatie. Deze begint op 22 oktober en eindigt op 29 oktober. Twee duizend modellen van schepen en vliegtuigen staan er tentoon gesteld. Militair Luchtvaart Museum Soesterberg. Open: ma t/m vr 10-16.30 uur. Gesloten op za en ma. Zo open van 11.30-16.30 uur. Nieuwe skigebieden komen er in de Alpen niet meer bij Ten eerste zou dat het milieu te veel aantasten en ten tweede is het niet nodig. Het aantal win tersporters immers heeft zich na de hausse van de jaren tachtig min of meer gestabiliseerd. Hoogstens worden twee dicht bij elkaar liggende, reeds be staande gebieden door een klei ne ingreep met elkaar verbon den, waardoor er een grotere en dus aantrekkelijker 'arena' ont staat. Maar zelfs dat gebeurt in veel gevallen pas na jaren en ja ren praten. De plannen bijvoorbeeld om Fiss en Serfaus (in Oostenrijk) aan elkaar te klinken, lagen al in het begin van de jaren tachtig klaar. Vorig seizoen echter wer den ze pas uitgevoerd. Hetzelf de geldt voor Gerlos en Zeil am Ziller (eveneens Oostenrijk). In Arosa en Lenzerheide (Zwit serland) en Les Arcs en La Plag- ne (Frankrijk) wordt eveneens al geruime tijd gedroomd van een samenvoeging met dien ver stande, dat het er sterk op lijkt dat in de Franse skistations de hand nu echt aan de ploeg wordt geslagen. Over de Vallee de Pei- sy komt, zo is onlangs overeen gekomen, 'de langste horizonta le gondel verbinding ter wereld waardoor een aaneengesloten skigebied van meer dan 400 ki lometer zal ontstaan. De inge bruikneming van de baan staat gepland voor het winterseizoen 2002/2003. Of Arosa en Lenzerheide dan ook zover zijn, is de vraag. Het geld (zo'n 35 miljoen gulden) is geen probleem, maar diverse milieuorganisaties (zoals Pro Natura en WWF) eisen vuurvas te garanties dat het karakter van het Urdental (de vallei waarin de verbindingsliften moeten komen) op geen enkele wijze wordt aangetast. Een pro bleem dat niet in een handom draai kan worden opgelost. Dus beperkt men zich in Arosa en Lenzerheide vooralsnog tot het verbeteren van de infra structuur. Net als elders in de Alpen, waar verouderde liften worden vervangen door moder ner materiaal en waar heel op vallend - de zogeheten key-card nu definitief zijn intrede lijkt te doen. Het 'handsfree' passys teem (twaalf jaar geleden reeds geïntroduceerd in het Aletsch- gebied Riederalp, Bettmeralp en Fiescheralp - in Zwitserland) vertoonde aanvankelijk nogal wat kuren. De chip die de tour niquets automatisch moet ope nen, werkte veelal pas nadat de skiër zich in het zicht van het elektronisch oog in allerlei bochten had gewrongen. Onderhand is de card echter zo ver ontwikkeld dat je (of hij nu in de zak van het ski-jack zit of in een horloge) normaal kunt doorlopen. Plaatsen die de door het Nederlandse bedrijf Nedap ontwikkelde nouveauté tijdens het komende winterseizoen in troduceren, zijn onder meer Flumserberg in Zwitserland, Obergurgl in Oostenrijk en het enorme Portes du Soleil tussen Avoriaz en Champéry op de grens van Frankrijk en Zwitser land. Paddestoelen Een tweede in het oog springen de renovatie is de opmars van de zespersoons stoeltjeslift. Drie jaar geleden nog maar had Ser faus (Plansegg) de primeur met dit kamerbrede vehikel dat 3000 personen per uur kan ver voeren. Nu rijzen ze uit de grond als paddestoelen in een natte herfst. Zo zullen de skiërs in Is chgl (Oostenrijk) ongetwijfeld blij verrast zijn met de hyper moderne vervanging van het trage slepertje naar Alp Trida boven Samnaun. Maar ook op onder meer de Stubaier-gletsjer (in plaats van de sleper Fernau II), in Biberwier (op de Marien- berg werd de uit 1982 stammen de 'Einer-Sessel' vervangen), in Gerlos, in Nassfeld, tussen de gebieden van Flaine en Samons (Frankrijk) en in het Zwitserse Villars (naar Le Grand Cha- mossaire) zullen comfortabele en tegelijk pijlsnelle zeszitters de wintersporter verlossen van lange wachttijden Rob van den Dobbelsteen Verwacht zou mogen worden, dal al die vernieuwingen prijsop drijving in de hand werken, maar dat valt mee. Te meer daar meer en meer skigebieden met gezinskortingen gaan werken. Een gebied als 'Les Quatre Vallées' (Verbier, Haute Nendza) hanteerde dit systeem al geruime tijd, maar sinds ook een flink aantal winter sportdorpen in Tirol er met groot succes mee begonnen, kreeg het navolging. Een voorbeeld slechts uit het enorme aanbod: in Saas Fee (Zwitserland) krijgen kinderen tot en met 15 jaar een gratis 6- daagse skipas als de ouders zich er tenminste zelf beiden een aan schaffen. Met andere woorden: betaalde een gezin met drie kinde ren van bijvoorbeeld 9,13 en 15 jaar voorheen 1026 Zwitserse Francs: nu is dat bedrag teruggebracht tot 540 Zwitserse Francs. Wie voor dergelijke voordeeltjes geen oog heeft omdat hij toch geld genoeg heeft, zal ongetwijfeld geïnteresseerd zijn in de opening(op 1 december) van het vijfsterrenhotel Riffelalp Resort op ruim 2200 meter hoogte, midden in het skigebied van Zermatt (Zwitserland). De nieuwe accommodatie (met uitzicht op de Matterhorn en bereik baar met een tandradbaan) heeft 126 bedden, drie restaurants, een overdekt zwembad, een sauna, een fitnessruimte, bowlingbanen, een bioscoop, een biljartzaal en een kinderspeelplaats. Voor winter- gasten is er een eigen skimateriaalman en een eigen skigids. Wie meer wil weten: www.riffelalp.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36