Skiën, koeienpoep ruiken en met champagne ontbijten 35 Lech Gratis skipas Last-minute Colorado Vliegen Helden - "oostenrijk Wintersporters hebben een bepaald beeld van Lech, 'maar het is anders hoor, echt heel anders'. Er wordt beweerd dat je in Lech zelfs op een paar planken naar beneden kunt skiën. Zo makkelijk zijn de pistes. Maar dan, op de twee de ochtend van ons verblijf al, houden we op de Rüfikopf iets te veel rechts. En gaat het niet richting Monzabon - zoals de bedoeling was - maar terug naar Lech. Rode, vierkante bordjes wijzen de weg. Skiroute 37, bij de au tochtonen beter bekend als de Langerzug. Keien, opge vroren bobbels en bij tijd en wijle stuitend steile stukjes ongeprepareerde sneeuw. Lech een simpel skigebied? Het is maar waar je naar be neden gaat. We reden er met een zekere achterdocht heen. Lech kon - net zo min als een schilde rij dat je al tientallen hebt gezien - onmogelijk verrassen. Alleen al door die vele februari- foto's op de voorpagina's van de Nederlandse kranten. Koningin Beatrix, haar zusters, haar kin deren, prinses Juliana, prins Bernhard, Claus, Pieter - met een 'koninklijke' lach poserend in de 'koninklijke' sneeuw van een 'koninklijk' dorp. De dorp storen op de achtergrond ken den we net zo goed als de Euro mast, laat staan die ravissante, in Dirndl gestoken brunette die onze majesteit met een glas van het een of ander, altijd opwacht aan de deur van haar hotel. Maar wat is Lech leuk. Vanaf het eerste kopje koffie in de ge lagkamer van hotel Krone tot aan de laatste Schnapps op het terras van hotel Tannbergerhof Van de eerste rit naar de top van de Kriegerhorn tot de laatste af daling langs de stille Stubental- lift. Daar - helemaal achter in het dal - stinkt het nog naar koeienpoep. En is Lech - net als achter de kerk trouwens - nog het Lech van weleer. Hubert Schwarzler, ruim een kwart Rijen auto's met veel Nederlanders voor de afgesloten pas naar Lech. eeuw directeur van de plaatse lijke VW, maar inmiddels te ruggetreden: ,,De mensen die hier naar toe komen, hebben een bepaald beeld van het dorp. Maar het is anders hoor, echt heel anders." En zo is het precies. Niet op showtime (tussen vier en vijf uur) op het stukje straat tussen Gasthof Post en Hotel Krone natuurlijk. Want dat is de arena van Pelzmantel, schoothondjes en zien en gezien worden. En evenmin op de peperdure ter rassen van Oberlech (Lech is duur, Oberlech peperduur), met gevoel voor verhoudingen de Goldener Berg genoemd. Maar wel in Zug (mooie wandeling vanuit Lech als het in het skige bied spookt). En op die geniepi ge Langerzug. En op dat verruk kelijk rondje Rüfikopf - Zürs - Hexenboden - Ziirser See - Muggengrat - Madloch - Zug - Oberlech - Lech. Niet echt lang, dit toertje, maar trek er gerust een dag voor uit. Etablissemen ten zat onderweg. Alsmede - op vallend - een aantal magnifieke diepsneeuw-afdalingen waarop zelfs een minder goeie skiër goed uit de voeten kan. Maar de leden van die categorie zullen zich toch vooral ophou den in het gebied rondom Ober lech. Een speelplein waarop zelfs de moeilijkste pistes de kwalificatie 'rood' (middel zwaar) nauwelijks verdienen. Maar ze zijn wel breed. En per fect gestreken. En ook weer niet zo simpel dat je rechttoe, recht aan naar beneden kunt stuiven. Bij de Weibermahllift is een hel ling waarop de snelheid wordt gemeten. Wie onder de zestig ki lometer blijft, is een watje. Van 'Autobahnen', berucht van an dere gebieden, is hier geen spra ke. Ontspannen zwieren en zwaaien daarom, tot je rozeblo- zend neerploft op bijvoorbeeld terras Burgwald van Franz Har ren Of dat van Zürser See, waar ze het champagne-ontbijt net hebben afgeruimd. 'De gast is hier koning en de ko ning gast'staat er op een inmid dels beroemde promotie-affi che. Een afschuwwekkend cliché, inderdaad. Maar net als alle andere afschuwwekende clichés heeft-ie een groot waar heidsgehalte. Daarom zit Lech de moeilijke bereikbaarheid ook zo dwars. De bijna 1800 me ter boven de zeespiegel liggende Flexenpas richting Sankt An ton, kan zomaar worden afge sloten. Is het niet omdat er weer eens veel te veel sneeuw is geval len, dan is het wel om het lawi negevaar, Dus liggen de teke ningen voor een tunnel die de automobilisten van Langen tot ver voorbij Zürs leidt, al klaar. Hubert Schwarzler brommend: „Daar moeten we nu eindelijk eens van af. Van die berichten dat onze gasten niet naar huis kunnen omdat ze weer eens zijn ingesneeuwd." Rob van den Dobbelsteen Skiërs die hun sneeuwvakan- tie in Zwitserland nog moe ten boeken en beschikken over internet, maken kans op een gratis skipas. Deze actie, die de naam Ski Free draagt, is een ini tiatief van Zwitserland Toeris me en duurt zolang de voorraad skipassen strekt Twintig gerenommeerde Zwit serse vakantieoorden doen aan de actie mee. Zij zetten hun win tersportarrangementen op de website www.zwitserland.nl Wie uit het Ski Free-aanbod op internet een week hotel verblijf boekt, krijgt een gratis zesdaag se skipas. De aanbieding geldt voor de periode november en december (met uitzondering van de kerst- en nieuwjaarspe riode) en tussen 8 januari en 3 februari. In tien van de deelnemende plaatsen kan ook de ski-uitrus ting voor een 'prikkie' worden gehuurd. De Rent-a-Sportwin- kels in die plaatsen geven vijftig procent korting op de huurprijs. De informatie- en boekings centrale van Zwitserland Toerisme is uitgebreid met een last-minute service. Wie plotse ling besluit een paar dagen naar Zwitserland te gaan, surft naar www.zwitserland.nl. Met name in het voor- en naseizoen zijn er voordeeltjes te halen, want de service is primair opgezet om deze wat rustiger perioden in het toerisme te promoten. Dat neemt echter niet weg dat de last-minute service ook in het hoogseizoen goede diensten kan bewijzen. Al was het maar om te onderzoeken of er nog hotelbed den beschikbaar zijn in de regio of plaats van keuze. Winterpark, Aspen en Vail in Amerika zijn nog steeds heel populaire wintersportbe stemmingen. Reden waarom Arke Reizen de 'resorts' in Colo rado deze winter zelfs in een aparte brochure aanbiedt. In het programma 'Ski the Ameri can Rockies' zijn het mondaine Aspen, het op slechts vijf kwar tier rijden van Denver gelegen Winter Park en Breckenndge opgenomen. Goedkoopste aan bieding (inclusief vlucht en ac commodatie) is een achtdaagse reis voor 1298 gulden. In het luchtvaartmuseum op Schiphol is nog enkele weken lang de F16 Fighting Falcon van de Koninklijke Luchtmacht te zien. Op 30 oktober, gaat de straaljager terug naar een luchtmachtbasis. De nu al le gendarische F16 heeft een plek je gekregen op de tentoonstel ling Vliegende Hollanders in het Aviodome, omdat het precies een kwart eeuw geleden is dat de Tweede Kamer de beslissing nam de straaljager te bestellen. Het toestel staat in een speciale shelter in de tuin van het muse um alsof hij ieder moment kan starten voor een missie. Om de tien minuten lijkt dit ook echt te gebeuren; sirenes beginnen dan te loeien en de straalmotor wordt gestart. De toeschouwers horen hoe de piloot via de radio instructies krijgt en de kist het luchtruim kiest. Ter gelegenheid van het nade rend afscheid krijgen in de herfstvakantie alle kinderen die de straaljager komen bekijken een bouwdoos van het toestel cadeau Aviodome op Schiphol is tot 30 oktober geopend van tien tot vijf uur. Meer informatie op tel. 020- 4068.000 of internet: ww- w.aviodome.nl. Plaats: Lech. Afstand vanaf Amsterdam: Met de auto 950 kilome ter (Frankfurt - Stuttgart - Ulm - Kempten - Bludenz - Langen - Arlbergpas - Flexenpas - Lech). In het traject vanaf Kempten zitten veel smalle tunnels. Vooral op zaterdagen ontstaan daar veel files. Denk aan sneeuwkettingen. Trein: tot aan Langen am Arlberg of Sankt Anton en vandaar per bus. Vliegtuig: Naar Zürich (op 200 ki lometer) en vandaar met de Arlberg Expres, een lijnbus die alleen op vrijdag, zaterdag en zondag rijdt (informatie 0043.5583.2000). Het vliegveld van Innsbruck ligt op 110 kilometer, maar het open baar vervoer naar Lech gebeurt op nogal omslachtige wijze (taxi, trein en bus). Hoogte: 1450 - 2450 meter Liftinstallaties: 5 kabelbanen, 18 stoeltjesliften en 11 slepers. Voor het hele Arlberggebied (dus inclusief Sankt Anton) zijn die getallen respectievelijk 8, 40 en 44. Ook gaan er bij Sankt Anton nog twee gondelbanen. Wachttijden: Kunnen in het dorp in het spitsuur enigszins oplopen, maar zijn over het algemeen gering. Totaal aantal kilometers aan afdaling: 110 kilometer (mét Sankt Anton 260 kilometer) Ligging van de skipisten: Voornamelijk noord- en zuidpistes. Moeilijkheidsgraad: tachtig procent is eenvoudig dan wel middel zwaar. Salzburg Wenen P E N Kinderopvang: Ja, zowel in Lech als in Oberlech vanaf 3 jaar. Langlaufmogelijkheden: een loipe van 19 en één van 4 kilometer Verdere sportieve ontspanning: Er is een uitgezette wandelroute van 25 en één van 4 kilometer, er is een rodelbaan (in Oberlech, 's avonds verlicht), er kan overdekt worden getennist en gesquasht en er is een kunstschaatsbaan. Paragliden is eveneens mogelijk. Prijspeil: Een zesdaagse skipas kost 2360 S (kinderen tot en met 16 jaar betalen 1420 S en vrouwen 60+ en mannen 65+ 1900 S). Avondvertier: Zeer uitgebreid. De populairste disco's zijn gevestigd in Tanenburgerhof en in Pfefferkorn. Bijzonderheden: Lech is autoluw. Personenwagens moeten worden geparkeerd in garages (prijs 110 S per week). Voor kinderen tot en met 5 jaar kan voor 100 S een zogeheten 'Schneemann-karte' wor den gekocht. Ze hebben met dit document vrij toegang tot alle liften in het dorp. In veel restaurants worden voor hetzelfde bedrag kin dermenu's opgediend (inclusief limonade). Lech is nog een van de weinige plaatsen in de Alpen waar (alleen in de weekeinden) aan helikopter-skiën kan worden gedaan. Prijs: cir ca zeshonderd gulden per vier personen. Op de top van de Rüfikopf (2336 meter) is een casino. 'James' is de naam van een koeriers dienst die boemelaars 's nachts tegen een goedkoop tarief naar huis brengt. Nadere informatie: Lech Tourismus, A-6764 Lech am Arlberg, tele foon (0043).5583.2161-0 of www.lech.atwww.lech.at. In Neder land: Oostenrijks Toeristenburo in Amsterdam, telefoon (020).468.47.93 of www.austria-toerism.at. Het Scheepvaartmuseum in Amsterdam heef t speciale activiteiten voor kinderen. Die kunnen er naar een spannend verhaal luisteren over onze gro te zeehelden, zoals Michiel de Ruyter en Piet Heyn. Vervolgens mogen ze zelf aan de slag met het in elkaar knutselen van iets ter nagedachtenis van een held die zij zelf heel belangrijk vin den. Aan boord het VOC-schip zijn bijzondere theateracts met bijvoorbeeld geschutsoefenin- gen en lading hijsen. De speciale vakantieactivitei ten, gericht op kinderen van acht tot twaalf jaar, vinden plaats op donderdag 26 oktober en vrijdag 27 oktober, steeds om 12.30 en 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35