Training agent schiet tekort Bestand smoort in geweld Schietpartij in sloppenwijk Rio H9 Turk klaagt Van Dale aan wegens discriminatie Castro verrast bevolking met Chinese tv's Veel dienders niet sterk in grepen en zelfverdediging Theaterrook tegen Van der Ploeg 11e Zeeuwse gezinsbeurs 18 19 21 22 AT ^Sect\ Zondag schroeven we de korting omhoog tot wel 70% smaak makend werk... tfdtcljl, Extreem lange achtervolging van schutter Koninklijk huis houdt drijfjacht 2 en 3 Bouterse wijst schuld aan moorden af Verkeerscontroles redden levens Honderden allochtone sollicitanten lopen vast op onderzoek BVD 4 WEKEN VOOR PZC - 10c Z 4 Lichte regen Bewolkt met af en toe wat lichte regen of motregen. Matige naar zuidwest draaiende wind. Maxima rond 14 graden. 243e jaargang no. 250 zaterdag 21 oktober 2000 losse nummers 2,75 Beeldenstorm over Londen pagina 5 KRIMPEN A/DIJSSEL - De re dactie van de Grote Van Dale wordt beticht van discriminatie en belediging. Daarvan is aan gifte gedaan bij de politie van Krimpen aan den LJssel. De strafklacht heeft betrekking op het trefwoord 'Turk' in het woordenboek. De samenstellers van het woor denboek wordt verweten de uit drukking 'aan de Turken over geleverd zijn' te hebben op genomen met als verklarende betekenis 'slecht behandeld', 'bedrogen', 'mishandeld wor den'. De 25-jarige Cemalettin Sofuoglu verzocht de Turkse ambassade in Den Haag zijn aangifte te ondersteunen omdat hij van mening is dat die alle Turken aangaat. Sofuoglu vindt dat bij het sa menstellen van een woorden boek in een multiculturele sa menleving als in Nederland rekening moet worden gehou den met wat hij noemt kwetsen de zinsneden. Zo wijst hij erop dat in Van Dale gewag wordt ge maakt van 'zo zwart en eruit zien als een Turk' in de beteke nis van 'er erg vuil uitzien'. Ook meldt het woordenboek dat ie mand die 'rijdt als een Turk' slecht chauffeert en dat 'aan gaan als een Turk' staat voor 'heftig uitvaren, razen, tieren'. Sofuoglu zegt er begrip voor te hebben dat sommige aan Tur ken gerelateerde uitdrukkingen vanuit een historisch perspec tief zijn opgenomen. ,,Maar in dat geval zouden er ook syno niemen voor het trefwoord Hol lander in moeten staan. Zoals gierig en piraat. Bij Belg zou dan bijvoorbeeld 'zo dom als een Belg' moeten staan." GPD HAVANA - De Cubaanse regering wil een miljoen Chinese kleurentelevisies aanschaffen voor het volk. Volgens het partijor gaan van de Cubaanse communistische partij moeten de apparaten de voornamelijk zwartwit- tv's van Sovjetmakelij vervangen. Tien procent van de kleu rentelevisies gaat gratis naar scholen en andere openbare instellingen. "Hvintig procent wordt in staatswinkels verkocht tegen een niet genoemd bedrag. Hiervoor kunnen renteloze leningen wor den afgesloten. De 'tv-deal' is overeenge komen door de Cubaanse leider Fidel Castro en de Chinese president Jiang Zemin tijdens de VN-Mil- lenniumtop eerder dit j aar in New York. Of de Cubanen veel op schieten met een kleuren- tv is de vraag. Wegens ge brek aan deviezen is de Cubaanse staatstelevisie vooral aangewezen op ge schonken soaps uit ver schillende Latijns-Ame rikaanse landen. DPA door Ferdi Schrooten APELDOORN - Meer dan de helft van de politie agenten in Nederland be heerst de grepen waarmee ze mensen in bedwang kunnen houden onvol doende. Ook op de vereiste zelfverdedigingstechnie ken is te weinig getraind. De agenten voldoen daardoor niet aan de nieuwe eisen om vanaf 2003 een volledige uitrus ting te mogen dragen, met pis tool, handboeien, wapenstok en eventueel pepperspray. Dat blijkt uit een proef onder 'enkele honderden' politieagen ten bij vijf korpsen: Den Haag, Eindhoven, Groningen, Dren the en Limburg-Noord. ,,De training behoeft duidelijk meer aandacht," zegt plaatsvervan gend korpschef Hans van den Bergh van de politieregio Noord- en Oost-Gelderland. Van den Berg leidt de landelijke invoering van drie nieuwe toet sen in 2002. Die moeten uitwij zen of een diender vanaf 2003 geheel of gedeeltelijk bewapend de straat op mag. Een 'complete' agent moet goed kunnen schieten, alle aanhou- dings- en zelfverdedigingstech nieken beheersen en weten hoe hij of zij met zo min mogelijk ge weld mensen in toom kan hou den. Met de schietvaardigheid zit het volgens Van den Bergh wel snor. „Als je echter je grepen niet be heerst, zul je eerder grijpen naar de wapenstok, pepperspray en in het uiterste geval het vuur wapen. Dat moeten we niet heb ben," zegt Van den Bergh. Hij pleit dringend voor meer trai ning van zelfverdedigingstech nieken en fysieke grepen. Te weinig tijd Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) wijst met de beschuldi gende vinger naar de korpslei dingen. Die trekken volgens hem al jaren te weinig tijd en middelen uit voor training. „Dit soort vaardigheden moet je er bij politiemensen onder alle omstandigheden inslijpen De 32 uur training per agent per jaar die het ministerie van Justi tie en de korpsleidingen voor ogen hebben, volstaat volgens Van Duijn bij lange na niet. „Er wordt nu al te weinig getraind op geweldsmiddelen. En dan zijn het ook nog van die gecon ditioneerde rollenspellen. Daarbij stribbelt de tegenstan der bij daglicht in een klaslo kaaltje wat tegen. Dat is toch heel wat anders dan die gestoor de crimineel of hooligan die je in een donker steegje of in een mensenmassa het leven zuur kan maken." Link De NPB eist daarom een verbod op de straat op sturen van on voldoende getrainde dienders. VanDuijn: „Anders krijg jesitu- aties die link zijn voor burgers én politiemensen Van den Bergh voorziet een an dere ontwikkeling. „Beheers je als agent in het ene jaar je ge- weldstechnieken niet, dan mag je het jaar erop geen vuurwapen dragen. Als de training onder de maat blijft, zullen korpsen min der gewapende dienders de straat op sturen." GPD RIO DE JANEIRO - Een lid van de Braziliaanse militaire politie houdt de omgeving in de gaten in een sloppenwijk van Rio de Janeiro, waar eerder rellen uitbraken. Bewo ners staken gisteren een bus in brand als wraak voor de dood van een kind. Dat werd tij dens een schietpartij tussen de politie en drugshandelaars getroffen door een kogel. Veel van de sloppenwijken in Rio de Janeiro zijn vrijwel autonome gebieden, waar de drugshandelaars de dienst uitmaken. Ze zijn in een voortdurende gewapende strijd verwikkeld met de politie, die probeert de macht in de onrustige wijken te heroveren. foto Douglas Engle/AP door Ad Bloerr.endaal TEL AVTV - De dagen van het bestand van Sharm al-Sheikh lijken geteld. Israël en de Pales- tijnen beschuldigen elkaar van het stelselmatig plegen van schendingen. Bij confrontaties verloren gisteren tien Palcstij- nen het leven. Vijf Israëlische soldaten en een burger raakten gewond toen hun bus werd beschoten door de Palestijnse politie. Premier Ba rak liet de Amerikaanse presi dent Clinton gisteren telefo nisch weten dat hij overweegt de vredesbesprekingen voor on bepaalde tijd op te schorten. Bij Nabloes, waar een dag eer der een Palestijnse schutter en een Israëlische kolonist om het leven kwamen, werden gisteren vijf Palestijnen gedood door Is raëlisch geweervuur. Een van hen was een 13-jarige jongen. Een andere Palestijn kwam om het leven bij onlusten in Ramal- lah Bij de Palestijnse stad Tulkarm opende de Palestijnse politie, samen met leden van de Tan- zim-militie, het vuur op een bus met Israëlische soldaten en en kele burgers. Er vielen zes ge wonden. Volgens de commandant van de Israëlische troepen op de West oever, generaal-majoor Jit- schak Eitan, had de chauffeur van de bus een verkeerde afslag genomen, waardoor hij in Pa lestijns gebied verzeild raakte Toen hij een Palestijnse contro lepost bereikte, bemerkte hij zijn fout en begon te keren. „In plaats van de soldaten het ge bied uit te helpen, opende de Pa lestijnse politie het vuur", zei Eitan. GPD pagina 2: Arabische top Advertentie (Advertentie) Tijdens de herfstvakantie 18 t/m 22 okt. Zeelandhallen Goes woensdag 14-22 uur donderdag 14-22 uur zaterdag 12-22 uur zondag 12-18 uur Advertentie Nieuw CV-toestel? Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte! Kijk in de Gouden Gids onder 'Centrale Verwarming' of bel gratis ATAG Verwarming BV, 0800 -1670. Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 Hulst Industrieweg 3b, 0114 317 179 Advertentie ...op pagina 26 (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 12.00 -17.00 uur! MIDDELBURG: Pottenbakkerssingel u, t>t>M lö axon feJckejc tftrt? DEN HAAG - De politie Haag landen heeft gisteravond een verdachte van een schietpartij ruim 160 kilometer lang achter volgd van Zoetermeer tot Weert. De schietpartij gebeurde rond half zes bij het huis van de ex- vrouw van de verdachte in Zoe termeer. Daarbij vielen geen ge wonden. De man vluchtte per auto. Rond half tien wist depoli- tie de 47-jarige man bij Weert aan te houden. ANP APELDOORN - In de bossen bij Apeldoorn heeft de koninklijke familie gisteren met een groot aantal personeelsleden een drijfjacht op wilde zwijnen ge houden. Traditioneel probeerden tegen standers, zoals leden van Fau nabescherming, de jacht te vol gen. Hiervan kwam echter als gevolg van tegenmaatregelen weinig terecht. Volgens de orga nisatie werden de mobieltjes van haar waarnemers afgeluis terd en gestoord. Faunabescherming zegt dat be halve prins Willem-Alexander ook diens vriendin Maxima zich op het jachtterrein bevond. In totaal zou het om een gezel schap van enkele tientallen per sonen zijn gegaan. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde gisteravond geen infor matie geven over de jachtpartij omdat het een privé-aangele- genheid betreft. GPD Met veel lawaai en rookef- fecten demonstreerden ongeveer vijfhonderd ar tiesten uit theater- en kunstwereld gistermid dag in Amsterdam tegen het cultuurbeleid van staatssecretaris Van der Ploeg. De politicus zegt bij toekenning van de ex tra veertig miljoen gulden objectieve maatstaven te hebben gehanteerd. De voormalig Surinaamse le gerleider Dési Bouterse ontken de gisteren in alle toonaarden zelf mensen te hebben gedood in december 1982. Toen werden vijftien tegenstanders van het militaire regime in Fort Zeelan- dia in Paramaribo om het leven gebracht. „Ik ben er honderd procent zeker van dat ik onschuldig ben be- C zwoer Bouterse. De intensivering van de verkeerscontroles, waarmee de poli tie vorig jaar is begonnen, levert resultaat op. Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland ziet een duidelijk ver band tussen de daling van het aantal verkeersslachtoffers en de flinke afname van het aantal overschrijdingen van de snel heidslimiet. Er waren tot vrijdag dit jaar 29 dodelij ke slachtoffers; in de vergelijkbare periode vorig jaar 1 waren dat er nog 35. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 8 en 9; zee land: 11,12,13,15; 16 en 17; sport: 18 en 19; reportage: 21,22, 23, 25 en 27; wonen: 29 en 31; reizen: 35, 36, 37 en 39. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Marokkanen en allochtonen uit andere landen buiten de Europese Unie wor den op grote schaal geweerd voor vertrouwensfuncties bij de Nederlandse overheid, spoor wegen, luchtvaart en andere vi tale sectoren. Vorig jaar weiger de de Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) voor zeker dui zend allochtone sollicitanten een 'verklaring van geen be zwaar' af te geven. Van de meeste afgewezen al lochtone sollicitanten kon de BVD de antecedenten niet na trekken in het land van her komst. „Het gaat dan om landen met inlichtingendiensten waar mee de BVD geen samenwer kingsovereenkomst heeft. Daardoor komen we bijvoor beeld niet te weten of een soil ici- tant in zijn geboorteland een strafblad heeft. Hoe geknipt ie mand dan misschien ook is voor een vertrouwensfunctie, in zo'n geval heeft een sollicitant ge woon pech," aldus BVD-woord voerder Vincent van Steen. De woordvoerder noemt Ma rokko als een van de 'problema tische' landen De BVD geeft nooit inhoudelijke informatie over partners in het buitenland, maar de woordvoerder beves tigt dat het ook gaat om Soma lië, Irak en Iran. Eind vorig jaar telde Nederland 55.980 vertrouwensfuncties. Dat zijn niet alleen strategische posten bij de overheid, waar medewerkers van bijvoorbeeld politie en ministeries inzage hebben in vertrouwelijke infor matie. Ook de luchtvaart, de energiesector en de spoorwegen kennen veel vertrouwensfunc ties. Registratie Een exacte registratie ont breekt. Maar te denken valt zo wel aan mensen 'achter de knoppen', bijvoorbeeld in een energiecentrale of het controle centrum van de NS, als in uit voerende functies in bijvoor beeld de bewaking. Zo is sinds vorig jaar voor het vliegend per soneel een 'verklaring van geen bezwaar' vereist. Voor bepaalde banen in de bagage-afhande ling gold dat al. Dit zijn immers de mensen die weten hoe ze de beveiliging moeten omzeilen en dus een bom aan boord kunnen brengen, aldus Van Steen. Naar verwachting neemt het aantal afwijzingen van alloch tonen in de toekomst verder toe. De BVD ziet vooralsnog geen mogelijkheid om het aantal af gewezen allochtonen te vermin deren. „Je kunt voor een ver trouwensfunctie niet zomaar de eisen verlagen." Wel wil de overheid het aantal vertrouwensfuncties terugdrin gen. GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post! bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 7132K 000019 ■■nm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1