Zege op Roda verstomt gemor Feyenoord wil af van Samardzic Voetbalbond ziet ledental dalen Oranjegevoel verovert ook Paralympics Lange schorsing voor ijshockeyers Max Huiberts is geheugen kwijt PSV zonder Bruggink en Bouma Vainsteins tekent bij Domo-ploeg Jalaberts naar Memory Card Verstappen elfde in vrije training Wurz vertrekt naar McLaren Ajax overtuigt niet maar stijgt naar vierde plaats Antonio Maspes was de koning van de surplace Recordscore voor Khalifman van onze sportredactie ZEIST - Do KNVB (voetbal bond) heeft dit seizoen het le dental zien dalen. Vooral meis jes en senioren - spelers ouder dan achttien jaar - keerden het voetbal de rug toe. Het aantal zaalvoetballers nam eveneens af. Het aantal amateurclubs zakte voor het eerst tot onder de vierduizend: 3956. Het gebrek aan scheidsrech ters nam verder toe. Het aantal arbiters nam met 6,5 procent af. Dat blijkt uit het jaarver slag 1999-2000 van de voetbal bond. Meisjes tot veertien jaar bor gen hun voetbalschoenen in grote getalen op. Dat fenomeen deed zich in het hele land voor. De belangstelling bij oudere meisjes en vrouwen om te gaan voetballen nam wel toe. De stijging was echter onvoldoen de om een algemene daling van het aantal meisjes en vrouwen dat voetbalt - met 1,9 procent - op te vangen. Het aantal mannen ouder dan achttien jaar, dat georgani seerd tegen een bal trapt, daal de vorig seizoen met 2,5 pro cent Bij de jeugd was er nog wel een stijging te zien van het aantal voetballers. In de regio Amsterdam-Leiden-Den Haag haakten jongens ouder dan 14 jaar echter massaal af. In het zaalvoetbal daalde het aantal jeugdspelers met bijna 74 pro cent. Het gaat om jongeren die alleen zaalvoetbal beoefenden. Daarentegen was er een stij ging van junioren die zowel zaal- als veldvoetbal beoefe nen met 27 procent. Over de hele linie nam het aantal zaal spelers met 0,2 procent af. De problemen van de KNVB bij het vinden van scheidsrechters namen toe. Het aantal arbiters zakte met 6,5 procent tot 8127. Het effect van een eerdere actie om meer scheidsrechters aan te trekken, is daarmee teniet ge daan. Vooral het fluiten van wed- strij den op zondag en in de zaal kende een afnemend aantal be langstellenden. GPD ALKMAAR - AZ-speler Max Huiberts moet volgende week een neurologisch onderzoek ondergaan. De voetballer lijdt aan een lichte vorm van geheugenverlies, het gevolg van een hoofdblessure waarmee hij te lang is doorgelopen. Huiberts liep de kwetsuur enkele weken geleden op tegen Feyenoord. Bij AZ dacht men de laatste weken aan een vormcrisis bij de linkerspits, maar de oorzaak van zijn warrige optreden lijkt nu elders te liggen In het veld vergat Huiberts opdrachten en gaf hij aan dat hij bij vlagen absoluut niet wist waar hij mee bezig was. Vorig seizoen ondervond Huiberts ook al last van een zware hoofdblessure. In het duel met FC Den Bosch brak hij zijn jukbeen en liep hij tegen een hersenschudding op. ANP zaterdag 21 oktober 2000 EINDHOVEN - In een belangrijke fase van het seizoen krijgt PSV-trainer Enk Gerets te maken met tegenslagen. Hij zal het dinsdag in de Champions League-wedstrijd in Oekraïne tegen Dinamo Kiev zonder Wilfred Bouma en Arnold Brug gink moeten doen. Bouma liep vorige week zaterdag tegen NEC een enkelblessure op en is twee weken uitgeschakeld. Bruggink raakte woensdag tegen Manchester United ge kwetst aan zijn rechtervoet. Hij is niet op tijd hersteld voor de cruciale wedstrijd tegen Kiev. Bruggink was juist hersteld van een rechterenkeiblessure. Tegen United speelde hij met pijnstillers, maar na een schop van Gary Neville is de aanval ler terug bij af. Hij heeft zowel last van de enkel als van zijn wreef. ANP BRUSSEL - Wereldkampioen Romans Vainsteins heeft giste ren een tweejarig contract getekend bij de wielerploeg van Domo-Farm Frites. De Let stond onder contract van het Itali aanse Vini Caladerola maar mocht daar vertrekken. Vain steins werd afgelopen zondag in Plouay wereldkampioen bij de profs. Belga KOPENHAGEN - Laurent en Nicolas Jalabert hebben vrij dag in Kopenhagen een tweejarig contract getekend bij de Deense wielerploeg Memory CardDe broers reden dit seizoen voor de Spaanse ONCE-pïoeg Bij Memory Card staat ook Tristan Hoffman onder contract. AFP SEPANG - Jos Verstappen heeft vrijdag in zijn Arrows tijdens de vrije training op het Formule 1-circuit in Maleisië de elfde tijd (1.41,914) gereden. Hij 'vloog' tijdens de training van de baan, maar kon deze zonder schade voortzetten. Morgen wordt het WK Formule 1 afgesloten met de Grand Prix van Maleisië. Veel staat er niet meer op het spel: Michael Schumacher veroverde twee weken geleden in Japan met Fer rari de wereldtitel. McLaren-rijder Mika Hakkinen, zette vrijdag de snelste tijd neer (1.40,262) voor Schumacher (1.40,276). RTR/SID SEPANG - De Oostenrijker Alexander Wurz is volgend sei zoen testrijder van McLaren. Hij vervangt de Fransman Oli vier Panis Wurz reed dit seizoen in de Formule 1 voor Benet ton en zette met een vi j f de plaats op Monza zijn beste prestatie neer. De Engelsman Jenson Button zal in 20Ö1 zijn plaats bij de Italiaanse renstal innemen. RTR door Anton Lippold AMSTERDAM - Ajax is zowaar gestegen van de negende naar de vierde plaats. De winst op Roda JC (4-2) was vooral goed voor het zelfvertrouwen met de Europa Cupwedstrijd tegen Lausanne Sports en de competi tiekraker tegen PSV op komst. Ajax beleefde de slechtste com- petitiestart sinds lichtjaren, met elf punten uit acht duels. Het ge mor binnen de club is dus alweer begonnen. Met angst en beven wordt vooral de bekendmaking van de jaarcijfers, op maandag 30 oktober, tegemoetgezien. Re kening wordt gehouden met een zeer negatief resultaat, aange zien de club al een winstwaar schuwing aan de aandeelhou ders gaf. In sportief opzicht heeft de club het in ieder geval moeilijk. De winst op Roda is wat dat aan gaat een aardige opsteker. Mis schien is het een teken dat de ploeg stilaan meer progressie boekt. Volgens Co Adriaanse komen zijn manschappen fy siek, mentaal, technisch en tac tisch tekort. Slechts verdediger Chivu, aanvaller Van der Gun en middenvelder Van der Vaart ontwikkelen zich tot topspelers. De vonk tussen Adriaanse en de spelers moet nog overslaan, maar vooralsnog heeft een aan tal spelers moeite met de recht lijnige en autoritaire aanpak van de coach. Ook is binnen de leiding verdeeldheid over de wijze waarop de verbannen spe lers Van Halst, Hoekstra, Sier en Babangida worden behandeld. De werkwijze van Adriaanse pakt vooral goed uit als de resul Linkerbeeld: Wamberto (links) en Rafael van der Vaart juichen na het derde doelpunt van Ajax. Rechterbeeld: Tomas Galasek deelt in de feestvreugde. foto Cor Mulder/ANP taten meezitten, zoals bij Wil lem II. Ook in Tilburg ergerde een groep spelers zich aan de trainer, maar door de goede prestaties hielden zij hun kaken stijf op elkaar. Maar als het te genzit, gaan de vaak kinderach tige regeltjes van Adriaanse te gen hem werken. Zo hebben sommige spelers hem al ge vraagd of het wat dat betreft al lemaal wat anders, vooral vol- wassener, zou kunnen. Maar Adriaanse wijkt nooit van zijn uitgestippelde lijn af. Voor Adriaanse valt het daarom te hopen dat hij zijn elftal snel aan de praat krijgt. Tegen Roda ging Ajax zowaar met een 2-0 voor sprong de rust in, maar de beste kansen waren voor de Limbur gers en het Amsterdamse spel was vaak onsamenhangend en niet stabiel. Vooral verdedi gend. Hoewel het weieens slech ter is geweest. Tegen het beeld van de wedstrijd in kwam Ajax op voorsprong. Na een afgeme ten voorzet van Van der Gun schoot Galasek de 1-0 binnen. De 2-0 kwam vrij goedkoop tot stand. Vrede zette binnen het straf schopgebied een tackle op Machlas te laat in. De Griek ging prompt neer. Strafschop dus. Chivu benutte het buiten kansje koeltjes. Via Nygaard kreeg Roda nog wel twee goede kansen, maar de Kerkraadse ploeg speelde ar moedig en had te weinig agres sie om het Ajax lastig te maken. Roda had bovendien de pech dat doelman Roorda een notoire twijfelaar is. De club heeft al ja ren een keepersproblemen, sinds Hesp naar Barcelona ver kaste. Ook Roorda pakt geen punten voor zijn club. Neem de wijze waarop het 3-0 werd Roorda stond te ver voor zijn doel, waarop Van der Vaart zijn talent waarmaakte en elegant scoorde. Van de Luer, Hosé en Tchoutang bepaalden de eind stand op 4-2. Ajax - Roda JC 4-2 (2-0). 16 Gala sek 1-0, 36. Chivu 2-0 (strafschop), 64. Van der Vaart 3-0, 73. Van der Luer 3-1, 86 Hosé 4-1, 90 Tchout ang 4-2. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers 33 000. Gele kaart: Bergdolmo (Ajax), Senden, Vrede, Van Dessel (Roda JC). Ajax: Grim, Vierklau, Chivu, Pasa- nen en Bergdolmo; Winter, Galasek en Van der Vaart (88. Yakubu); Van der Gun (63. Ikedia), Machlas (82 Hosé) en Wamberto. Roda JC: Roorda; Senden, Vrede, Luijpersen Van Haaren, Tchoutang, Van der Luer, Lawal (65 Soetaers) en Van Dessel; Nygaard (78. Tomastc en Anastasiou (84. ZafannANP MILAAN - Antonio Maspes is donderdag op 68-jarige leeftijd in Milaan aan een hartaanval overleden. De Italiaanse wiel renner werd zeven keer wereld kampioen sprint op de baan. In Dortmund overleed de 92-jarige zesdaagsenrenner en trainer Gustav Kilian. Veelvoudig wereldkampioen Maspes veroverde in 1952 olym pisch brons op de tandem (met Cesare Pinarello) in Helsinki. In juli 1960 bracht hij in Rome het wereldrecord op de 200 meter op 10,08 seconden. „Maspes", vertelt oud-renner Jan Derksen (81), „was een ech te sprinter." „Arie van Vliet en ik waren dat niet. Wij konden een lange sprint aangaan. Mas pes niet. Die moest het hebben van zijn demarrage, zijn explo siviteit. Na een sprint was hij kapot, moest ie echt rusten." De Italiaan werd de koning van de surplace genoemd. „Maspes loste ons af", aldus Derksen. „Hij was een generatie jonger." Derksen rekent Maspes tot de grootste sprinters aller tijden. „In mijn ogen was Poeske Sche- rens de grootste, maar Maspes, Arie van Vliet en ik kwamen daar vlak achter. In onze tijd was de wereldkampioen sprint dè wielrenner van het jaar. Sprinten was het koningsnum mer van het wielrennen zoals de 100 meter dat in de atletiek is." Maspes werd geboren op 4 janu ari 1932 in Milaan als zoon van rijke ouders Hij woonde tot zijn overlijden in Villa Maspes. In Dortmund overleed Gustav Kilian kort voor zijn 93e ver jaardag. De Duitser won 34 zes daagsen. Daarna was hij actief als trainer. Hij was de architect achter het baansucces van de Duitse achtervolgingsploeg die drie keer olympisch goud en zes wereldtitels won. ANP/SID HOOGEVEEN - Het lijkt Alexander Khalifman weinig uit te maken tegen wie hij schaakt of met welke kleur hij speelt. Polgar en Galkin verloren met beide kleuren van de FIDE-we- reldkampioen en voor de laatste ronde in het Essent-toernooi in Hoogeveen staat Timman op het menu van 'El Khalif'. De score van de Rus is al een record in Hoogeveen. Nooit had de winnaar meer dan 4 1/2 punt. Khalifman staat op vijf uit vijf. ANP Van noodzakelijke topaankoop naar wegwerpartikel door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - „In mijn va kantie was ik op het strand van Novi Sad in Joegoslavië. Vanaf de kant zag ik daar de door de oorlog verwoeste brug liggen. Als een glijbaan hangt de vier baans snelweg in het water. Aan de brokken beton hingen kabels, die door kinderen wer den gebruikt als lianen. Ze speelden er Tarzan mee en hadden de grootste pret. Als ik zie dat die kinderen, die gebo ren en opgegroeid zijn in een verschrikkelijke oorlog, weer kunnen lachen, stellen mijn problemen eigenlijk niet zo veel voor." Radoslav Samardzic heeft als geboren Joegoslaaf leren rela tiveren. Zijn verdriet in de Kuip, waar hij door het be stuur en de technische staf is verstoten, is niet het grootste verdriet in de wereld „Maar een mens vindt zijn eigen el lende altijd het ergste. Omdat je daar elke dag weer mee wordt geconfronteerd. Hij is niet de eerste speler die eenzaam op het bijveld van het stadion traint. Meestal 's mor gens vroeg. „Als het maar apart is van de selectie. Ik hoor er niet bij, ik mag er niet meer bij." Toine van de Goolberg is zijn persoonlijke coach gewor den De conditietrainer houdt hem scherp en in vorm. Ongelukkig Samardzic trekt sprintjes, schiet in z'n eentje ballen op een doel en gaat weer naar bin nen Hij stoeit wat in het krachthonk en rijdt naar huis. Terug naar vrouw en kinderen. Hij heeft een dochter van drie jaar en een tweeling van negen maanden. „Tweeheerlijke jon gens, die me privé tenminste nog het nodige geluk bezorgen. Als je bij je club ongelukkig bent, is het fijn om te weten dat je nog mensen om je heen hebt die van je houden. Om dezelfde reden ben ik dankbaar dat mijn familie in Joegoslavië de oorlog heeft overleefd. Mijn ouders zijn gezond en dat is be langrijker dan de pech die ik nu bij Feyenoord heb." Radoslav Samardzic werd een jaar geleden door Feyenoord weggehaald bij Hee ren veen. Leo Beenhakker wilde in het Champions League-seizoen alle posities dubbel bezet heb ben. „Beenhakker had Van Radoslav Samardzic traint zielsalleen op een bijveld van de Kuip: „Ik had kennelijk helemaal geen krediet". foto Niels van der Hoeven/GPD Vossen al, maar ik zou genoeg aan spelen toekomen. De ge sprekken voerde ik met Rob Baan. Maar ik wist dat Been hakker mij graag wilde heb ben. Alleen was het teleurstel lend dat hij me uiteindelijk niet veel kansen heeft gegeven. In het begin was ik geblesseerd. Later, de dag voor de wedstrijd tegen Fortuna, kwam Beenhakker naar me toe. 'Sammie bereid je goed voor. Je moet klaar zijn, want morgen speel je. Laat het maar zien'." „Ik was blij, kreeg eindelijk een kans. Maar in de rust van Feyenoord-Fortuna kon ik al weer douchen. Beenhakker had het gezien. Ik zeg er eerlijk bij dat ik niet geweldig speel de, maar heel Feyenoord was die wedstrijd een drama. Wat me toen verbaasde was dat ik kennelijk helemaal geen kre diet had." Toen Beenhakker opstapte, was het gedaan met de linksbuiten. „Henk van Stee nam mij zelfs niet bij de wisselspelers. Ik weet wel dat hij met zeventien jongens naar een uitwedstrijd ging De acht tiende was ik, maar ik mocht niet mee." Tijdens zijn vakantie hoorde Samardzic van zijn zaakwaar nemer dat er interesse was van Borussia Mönchengladbach. „Maar ik wist dat Bert van Marwijk eraan kwam. Een trainer bij wie ik weer een eer lijke kans zou krijgen. De eer ste weken hoorde ik steeds: Goed zo. Sammie. Jij bent lek ker bezig'. Vier wedstrijden voor het einde van de voorbe reiding wist ik echter al hoe de vlag er bij hing. Ik werd niet meer opgesteld. En als ik wel speelde, werd er alleen op mij getierd." „Toen Feyenoord terugkwam van een Europa Cup-wedstrijd tegen Sturm Graz speelde het eerste nog een potje tegen Ba- rendrecht Ook voor die wed strijd was ik niet goed genoeg meer. Ik moest met jonge vent jes naar een toernooi in Hilver sum. Ik zei dat ik daar geen trek in had. Van Marwijk ver telde me dat ik het dan maar verder met het bestuur moest uitzoeken." Instelling Een paar dagen later zat hij in gezelschap van zijn zaakwaar nemer Roger Lmse op kantoor. „Het bestuur zei dat mijn in stelling niet goed meer was, ik slecht trainde en niet wilde spelen. Ik heb toen geantwoord dat ze niet om de zaken heen moesten draaien. Ik zei tegen Rob Baan; 'Er is geen plaats meer voor mij!' Het eind van het liedje was ook dat ik kon worden verkocht. Op de voor waarden van Feyenoord Eerst wilden ze 1,5 miljoen gulden voor mij hebben. Maar dat gaat natuurlijk niet als je iemand nooit meer opstelt. Hoe langer het nu duurt, hoe moeilijker de situatie wordt. Van Marwijk hoefde Samard zic niet meer terug. Inmiddels is zijn transfersom, zo ver moedt Samardzic, gehalveerd. De vraag is alleen waar de op lossing ligt voor de vleugel spits. Niemand ziet of hoort hem meer. „De telefoon rinkelt niet. De mensen zijn mij verge ten. Dit is de eerste keer dat ik erover praat. Dit weekeind is Feyenoord-Heerenveen. Voor mij zou dat de mooiste wed strijd van het jaar zijn. Tegen mijn oude club. Maar nu zit ik thuis voor de televisie. In het stadion kom ik niet meer. Wat moet ik daar7 Op de tribune gaan zitten bij het bestuur? Die mensen willen niet eens dat ik nog bij Feyenoord speel. Tegen mij is gezegd dat ik niet meer bij de groep hoor Oké, dan blijf ik thuis." „Wat me pijn doet is dat een conflict zo is opgeblazen. Met Foppe de Haan heb ik ook wel eens overhoop gelegen. Foppe en ik vertelden elkaar de waar heid en de volgende dag gingen we weer vrolijk verder. Nu krijg ik het gevoel dat Feye noord en Samardzic elkaar ka pot maken. Waarom moet dat nou? Ik ben dertig jaar, geen kleine jongen meer. Je kunt mij niet behandelen als een broe kie van zeventien," Met RKC was Feyenoord vol gens Samardzic bijna rond. „Dat hoorde ik van anderen. Zelf heb ik nooit een minuut met het bestuur van RKC kun nen onderhandelen. Natuur lijk wil ik weer voetballen. Maar waar en wanneer dat zal zijn, weet ik niet Ik denk dat andere Nederlandse clubs nu een raar beeld van mij hebben. Misschien denken ze wel dat ik een moeilijke jongen ben. En de enige informatie ontvangen ze van Feyenoord. Want nie mand trekt bij mij aan de bel. Met de spelers van Feyenoord heb ik geen problemen Ik weet alleen dat ik nu geen enkele re latie met Feyenoord meer heb. Ja. een financiële relatie Ik krijg mijn geld en ik train hier. Daarmee houdt het op." GPD van onze sportredactie SYDNEY - Nederland heeft op de eerste wedstrijddag van de Paralympics 2000 twee gouden medailles en een bronzen plak veroverd. Behalve de tandem rijders Jan Mulder en Jeroen Straathof was ook de geestelijk gehandicapte zwemmer Alvvin Houtsma verantwoordelijk voor het Oranjegevoel. Hij verpulverde op de 100 meter vrije slag het bestaande wereld record met meer dan een secon de en bracht het op 1.06.42. De als tweede aantikkende Pool Piotr Penar moest liefst tien tel len toegeven. Jurjen Engelsman veroverde brons op de 200 meter wisselslag. De Nederlandse zwemploeg kwam ook nog tot een aantal fi naleplaatsen Rutger Sturken- boom eindigde als zesde op de 200 meter wisselslag Kasper Engel werd achtste in zijn finale op hetzelfde onderdeel. Syretha van Amelsvoort vestigde een nieuw persoonlijk record op de 200 meter wisselslag maar reik te niet verder dan de zevende plaats. Ook de atleten kwamen in actie Albert van der Mee werd zesde in de finale hoogspringen. Henk Janssen z§t nog wat dichter bij eremetaal: hij klasseerde zich als vijfde bij het kogelstoten De rolstoelbasketballers ver sloegen Japan (62-52) in hun tweede wedstrijd. Na eerdere winst op Korea heeft Oranje de koppositie ingenomen in zijn poule. De vrouwen verloren ge voelig van gastland Australië: 38-26. Nederland miste teveel opgelegde mogelijkheden. De zitvolleyballers gingen bij Iran over de knie: 0-3 via de setstan den 19-25 22-25 10-25. Voor de tafeltennissers is de hoop om in de landenwedstrijd verder te komen vervlogen na drie opeen volgende nederlagen Nico Blok en Harold Kersten verloren van Amerika (0-3), Duitsland (1-3) en Zweden (1-3). De vrouwen verloren met 3-1 van Duitsland. PARALYMPICS SYDNEY 2000 Bij de Paralympics zijn de eerste dopinggevallen geconstateerd. Vier gcwichtheffers werden gis teren voorlopig geschorst, na dat hun urinemonsters positief waren bevonden. De vier atleten kregen een deel nameverbod opgelegd in afwachting van de contra-ex pertise op zaterdag Het Inter nationaal Paralympisch Comité (IPC) bevestigde dat de vier ge- wichtheffers uit verschillende landen afkomstig zijn. Hun na tionaliteit werd echter niet be kendgemaakt. ANP van onze sportredactie NIEUWEGEIN - De tuchtcom- missie van de Nederlandse IJs- hockeybond (NIJB) heeft Ken neth Corp en Mark von Ranzow voor een jaar geschorst. Corp (Heerenveen) en Von Ran zow (Tilburg) werden vorig jaar december onderworpen aan een dopingcontrole waarbij het ge bruik van verboden middelen werd geconstateerd Beide spe lers kunnen de schorsing voor kennisgeving aannemen. Von Ranzow nam nog voor dit seizoen afscheid als speler van Tilburg Trappers en richt zich op een maatschappelijke carri ère. Corps contract bij Heeren veen werd niet verlengd. Eerder kreeg Den Bosch-speler Hein van den Heuvel een schorsing tot 1 november 2000 oplegd vanwege zijn weigering deel te nemen aan dezelfde dopingcon trole als Von Ranzow ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19