Restauratie Stadsschuur klaar PZC Vuile grond weg uit Souburg DE WERELD STAAT IN BRAND EN WAT DOEN WIJ? VSO: hulp met opgestroopte mouwen 6 van de 10 mensen met diabetes overlijden aan hart- en vaat ziekten No Jack's succes tijdens Bluesroute 14 Architectenbureau trekt in monumentaal pand Middelburg Dit is een van de mogelijke gevolgen van diabetes (suikerziekte). Oogproblemen en minder goed werkende nieren zijn andere com plicaties. Geef dit onderzoek dat extra zetje in de rug. Diabetes Fonds Nederland Amersfoort. Tel: (033) 46 22 055. GEEF VOOR DIABETES GIRO 5766 lezers schrijven Blok III Paralympics Uitzending Pleziervaart Karei V zaterdag 21 oktober 2000 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De restaura tie van de Stadsschuur in Mid delburg is klaar. Het gebouw werd deze week opgeleverd door bouwgroep Peters bv. Op dit moment wordt de laatste hand gelegd aan het schilder werk. De restauratie kostte 1,8 miljoen gulden. De nieuwe ge bruiker wordt het architecten bureau Rothuizen, Van Doorn, 't Hooft uit Middelburg. De oudste stadsschuur annex stadstimmerwerkplaats en am- munitiemagazijn bevond zich aan de zuidzijde van de Dam. In 1585 verhuisde de stadsschuur naar de huidige locatie. Tot 1998 was het Rijksmonument in gebruik als timmerwerkplaats en magazijn. In het gebouw werkten de timmerlieden, de stratenmakers en de schilders. Het stond van onder tot boven vol met materiaal, waaronder verkeersborden. Met de opleve ring vanhetnieuwe kantoor van de buitendienst aan de Waldam- meweg, kwam een einde aan de functie van de Stadsschuur. De restauratie van het monu mentale gebouw gebeurde in opdracht van de BV Monumen- tenbeheer Middelburg. Die ven nootschap koopt oude vervallen panden op, waarvoor particu lieren geen interesse hebben. De BV is volledig in handen van het gemeentebestuur. De grootste kostenpost van de restauratie was de houten kap. De eiken balken, die de verdie pingsvloer dragen, kregen een extra steun. De kap zelf werd voor zeker twintig procent ver nieuwd. Ook de vloer werd gro tendeels vernieuwd. De houten constructie", weet sectiehoofd bouwkunde W.Th. van der Veur, ,,was grotendeels nog in tact al was het op punten aange tast door de bonte knaagkever." Waar nodig werden de kozijnen vervangen. Het glas in lood is geheel vernieuwd. Daarnaast werd inwendig het metselwerk nagelopen en kreeg het pand een nieuwe betonnen vloer. „Bij normaal onderhoud kan het casco weer vierhonderd jaar mee", verzekert Van der Veur. „Vroeger werd onderhoud aan dit soort panden niet zo schema tisch gedaan als nu het geval is. Nu is de opvatting dat regelma tig onderhoud veel voordeliger is. Dat kost op termijn veel min der." Dakbedekking gaat ge- i middeld vijftien jaar mee, het metselwerk twintig tot dertig jaar en de kap ook jarenlang als er regelmatig geïnspecteerd wordt. Vloedsteen Behalve het interieur is ook de buitenkant van de Stadsschuur opgeknapt. De muren werden opgeknapt. De zonnewijzer aan de kant van het molenhuis kreeg een restauratiebeurt. De vloed steen aan de kant van de oostzij - de is schoongemaakt, waardoor de letters weer goed zichtbaar zijn. Uiteindeljkis het de bedoe ling dat op één van de muren een plaquette wordt bevestigd, waarop de geschiedenis van de Stadsschuur te lezen valt. foto Ruben Oreel Bij het voormalige tankstation moet zo'n achthonderd kuub verontreinigde grond worden afgegraven. De letters van de zonnewijzer op de Stadsschuur zijn na de restau ratie weer goed zichtbaar. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis OOST-SOUBURG - In opdracht van de gemeente Vlissingen is vrijdag begonnen met de bodemsanering van het oude tank station van firma De Pree aan het Oranje plein in Oost-Souburg. Vermeer Infra structuur is ongeveer drie weken bezig om de naar schatting achthonderd kubieke meter ernstig verontreinigde grond af te voeren. De grond is zo vervuild dat het niet gestort mag worden op een reguliere vuilstortplaats. De benzinepomp van de firma De Pree, de twee woningen, de rij wiel winkel en de ga rage zijn enige tijd geleden al gesloopt. Het bedrijf zou aanvankelijk verhuizen naar de Berm weg, maar dat stuitte op pro test van veel Souburgers, omdat een park je zou moeten verdwijnen. De firma De Pree gaat nu een nieuw ser vicestation bouwen op het nog te ontwik kelen industrieterrein Ritthemsestraat/ A58. De grond aan het Oranjeplein is veront reinigd met olie en vluchtige stoffen, zoals benzeen en tolueen. Vrijdag is begonnen met het afgraven van het terrein. Ook worden enkele olietanks verwijderd. Be halve de grond is ook het grondwater ver ontreinigd. Een zuiveringsinstallatie zal er gedurende twee jaar voor zorgen dat het grondwater wordt schoongemaakt. Na de bodemsaneringsoperatie zal er nieuwe, schone grond worden aange bracht. Op de plek van het oude benzinestation gaat de Woningstichting Walcheren nieu we seniorenwoningen bouwen. Natuurbehoud stopt niet bij onze landsgrenzen. Onze bossen in Indonesië en Thailand staan in brand. Onze vrijwilliger Martin van de Bult (bos bouwer) is ter plekke. De Thai se overheid richtte nationale natuurparken in. Nu de kennis nog hoe je die veilig moet be schermen tegen mens en natuurrampen. Word donateur voor 35,- en help die branden blussen. De Derde Wereld heeft niet altijd geld of goederen nodig. Men vraagt vakmensen om ter plekke kennis over te dragen op lokale mensen. Steeds vaker weet men daarvoor VSO te vinden en vraagt doktoren, voedingskundigen, landbouwkundigen, leraren, technici. Helpt u ons daarbij? Onze goed opgeleide vrijwilligers werken voor concrete duurzame hulpprojecten. Met een bescheiden lokaal inkomen zijn het de idealisten van de jaren 90. VSO Nederland Hooghiemstraple;in 142, 3514 AZ Utrecht. Telefoon 030 - 27 69 237. Giro 92 Internet: http//www. door Michelle Koek GOES - In de Ierse pub Mur phy's Corner zat de sfeer er vrij dagavond goed in. Het tot de nok gevulde café deed dit jaar voor het eerst mee aan de Blues route in Goes en ging met een optreden van bluesband No Jack's een lange broeierige avond tegemoet. Precies om kwart over tien be leefde Murphy's Corner met een optreden van No Jack's haar première van de Goese Blues route. Onder aanvoering van ex-Albrati'os bassist Ruud We ber, zette de vierkoppige band een laid-back bluesnummer in over hoe prachtig de liefde kan zijn. No Jack's verstoorde die roze wolk echter al snel. In de liefde kan het raar verkeren en er bestaat geen beter genre dat zich zo goed leent voor het ver tolken van hartzeer als de blues. „Geweldig!", roept F. Schipper, mede-eigenaar van Murphy's Corner. Schipper, die door de organisatie van de Bluesroute werd benaderd, zei meteen 'ja' tegen het initiatief. „En ik heb er geen spijt van", zegt hij en thousiast. „De organisatie heeft een fantastische akoestische band voor ons geprogram meerd. No Jack's overtreft onze verwachtingen." Zo relatief rustig als het er in Murphy's Corner aan toeging, zo heftig was het elders in het Goese uitgaanscentrum. In café Lambiek stond wellicht de stoerste muzikante op het podi um, bassiste Liesbeth Spran- gers. Zij speelde met haar band Herman Brock Jr. The Euro- casters snoeiharde rauwe blues uit het Jimi Hendrix-vat. Ook in het naast gelegen café Pubbles stond swingende blues a la ZZ Top op het podium met de Belgi sche band Nightlife. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. De reactie van mevrouw Van Dijk (PZC, Lezers Schrijven, 16-10) op mijn bijdrage over het Vlaams Blok is voor mij aanlei ding tot het maken van de na volgende opmerkingen. De va der en moeder van een gezin hebben in de eerste plaats de taak te zorgen dat zij en hun kinderen zelf niets te tekortko men. Eerst als in deze behoeften is voorzien, kunnen zij zich om de noden van anderen bekom meren en deze door financiële steun enigszins verlichten. Wanneer nu vaststaat, dat Ne derland een staatsschuld heeft van vierhonderd miljard gulden - ik vergis mij niet - is het duide lijk, dat de verhalen van het rij ke Nederland niet anders zijn dan sprookjes en dat er voor de Nederlandse overheid nog werk genoeg is om eerst deze schuld weg te werken. Reeds minister Luns dreef de spot met die Ka merleden die vonden dat hij als Atlas het leed van de gehele we reld moest torsen. Ik blijf er bij, dat de uitdrukking 'eigen volk eerst' niets met racisme te ma ken heeft en evenmin getuigt van vreemdelingenhaat. Dege ne die mij van het tegendeel kan overtuigen, moet nog geboren worden. mr. J. W. Th. Vermeulen Kamperstraat 3 Sluis Hulde aan de PZC voor de mooie, paginavolle, voorbe schouwing op de Olympische Spelen voor gehandicapten op 13 oktober. Wat is topsport? 'Normale' mensen, die al of niet onder invloed van versterkende middelen hun wedstrijden af werken, of gehandicapten, die hetzelfde doen, maar dan in een rolstoel of zonder arm of been? Tennissers, die soms zonder ge kreun geen bal kunnen slaan of rolstoeltennis die de ballen wél gewoon terugslaan? Zwem mers, die met alle ledematen goede prestaties neerzetten, of zwemmers die dat net zo goed doen, maar dan zonder één van de vier? Topsport komt op tv. Tijdens de 'normale' Olympi sche Spelen waren er dagelijks uitzendingen van twaalf uur 's nachts tot twee uur 's middags: veertien uur per dag en dan twee weken lang. En de Olympische Spelen die nu bezig zijn? Helaas, ik heb net de tv-gids ontvangen: niets. Nog geen half uurtje per dag. Gelukkig dat het gastland Australië een andere mentali teit heeft: alle plaatsen uitverkocht voor bijna alle eve nementen. Klasse! Wat zou de Nederlandse televisiemakers weerhouden? Geld? Kijkcijfers? Men kan hier beter program ma's uitzenden over een paar meiden die met een miljonair willen trouwen. Dat trekt kij kers! Het doet me denken aan een zwemwedstrijd van een aantal jaren geleden in (ik dacht Amerika. Een gehandicapt meisje deed mee aan een zwem wedstrijd, samen met 'normale' meisjes. Ze won, maar werd la ter gediskwalificeerd, omdat ze niet met twee handen aantikte. Ze had maar één arm. Thijs Schipper Bree weg 8 Middelburg Mijns inziens is het volstrekt on verantwoord om deel te nemen aan een vredesmissie in het grensgebied van Eritrea en Ethiopië (PZC, 19-10). Tot op dit moment is er nog geen vre desakkoord en er is geen zeker heid over aflossing en evacuatie bij het oplaaien van de strijd. Als wij nu militairen sturen, leidt dit tot hospitaliseren van het conflict. De VN houdt dan namelijk toezicht op een vrede die er niet is. Het rapport van de commissie Bakker 'Vertrekpunt Den Haag', hekelt juist het ge brek aan informatie en zekerhe den rond vredesoperaties. Tevens wordt in dit rapport in gegaan op de onduidelijke af spraken over luchtsteun en de problematiek van aflossing (zie Srebrenica). Dat het kabinet het aandurft om met dezelfde onze kerheden aan een vredesmissie deel te nemen, is werkelijk on begrijpelijk. Wat men zeker moet doen is in de Veiligheids raad aandringen op het bespoe digen van onderhandelingen die leiden tot een vredesak koord. Pas bij het bereiken hier van zou Nederland het sturen van militairen kunnen overwe gen. Hebben wij dan niets ge leerd van Srebrenica? Hans Elzenga Duunmede 43 Middelburg De PZC van 17-10 meldde dat belasting voor de pleziervaart in Zeeland voor een deel van de Zeeuwse Staten bespreekbaar is. Wat betreft vaarbelasting of vignet, hiervoor hebben we di verse overlegorganen om tegen gas te geven. Het argument van D66-statenlid P. van Veen om het idee te steunen, trok onze speciale aandacht. Sinds enige jaren is rode diesel verboden voor de pleziervaart. Van Veen wil de watersport belasten voor een vervuiling die zij niet heeft kunnen veroorzaken. Altijd ge dacht dat 'de vervuiler betaalt' een democratisch standpunt was. Als politici zich als be stuurders willen profileren is het voor betrokkenen wel pret tig dat enige deskundigheid merkbaar is. J. P. Hannewijk Dahlialaan 6 Yerseke In de PZC van 17 oktober wordt melding gemaakt dat Karei V afstand deed van zijn keizer schap in Souburg. Dit historisch feit zou pas in 1998 zijn geble ken, althans nadat de Stichting Aldegonde onderzoek deed naar de bewoners van Kasteel Souburg. De in 1882 in Oost burg geboren en in 1966 overle den, tot 1945 hoofdonderwijzer in Ritthem, tevens bekend Zeeuws historicus, B. J. deMeij, schreef op 7 september 1956 in de PZC ter gelegenheid van het feit dat het op die dag vierhon derd jaar geleden was dat Karei V in Souburg was toen hij als keizer van Duitsland afstand deed ten gunste van zijn broer koning Ferdinand van Oosten rijk. De Meij beschrijft dus reeds ruim veertig jaar geleden het bestaan van het Edict van Souburg, toen Karei V (hij woonde in Brussel) op doorreis naar Spanje en via Gent op het Kasteel Souburg logeerde, al waar hij op 17 september 1556 bij Rammekens scheep ging van de Spaanse vloot. Karei V was keizer van Duitsland, koning van Spanje, Heer der Nederlan den en Graaf van Zeeland. In ja nuari 1556 te Brussel deed hij reeds afstand als koning van Spanje ten gunste van Phi lips II. Merkwaardig dus, dat in de ge schiedenisboeken wordt ver meld, dat Karei V schriftelijk afstand van zijn keizerschap te Brussel deed, en men pas in 1998 achter het bestaan van het Edict van Souburg is gekomen. A. Maas Zaanenlaan 14 Haarlem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 14