PZC Politie let scherper op stappers Blaastest bestuurder wordt vaste prik bij verkeersongelukken Meer ruimte voor import elektriciteit 17 Controle in uitgaanscentra en jeugdcriminaliteit speerpunten nieuw beleid Korte Delft blijft maand dicht voor autoverkeer Late luzerne laat zieh zien is te complex Zoektocht naar identiteit soldaten voor provincie Zeeuws bedrijfsleven blijft achter zeeuwse almanak Spellen MIDDEN vrijdag 20 oktober 2000 door Jacques Cats MIDDELBURG - De politie Zeeland wil zich nadrukkelij ker laten zien in de Zeeuwse uit gaanscentra. In .Middelburg, Vlissingen, Goes en Térneuzen wordt daarvoor extra personeel ingezet. De politie gaat optre den tegen alle gevallen van zo wel verbaal als lichamelijk ge weld. Het voornemen voor het extra toezicht wordt kenbaar gemaakt in het beleidsplan voor de komende twee jaar van het korps. Terugdringing van de jeugdcri minaliteit staat hoog genoteerd op de prioriteitenlijst van de po litie Zeeland. De pakkans moet hoger, de herhaling van crimi neel gedrag lager en ook moeten de jongeren er duidelijker van worden doordrongen wat de consequenties zijn van crimi neel gedrag Een vorig jaar gehouden onder zoek bracht aan het licht dat bijna zestig procent van de on dervraagde jeugdige personen in de drie maanden vooraf gaand aan de enquête één of meerdere strafbare feiten had den gepleegd. Ongeveer de helft van de gewelds- en vermogens- misdrijven die in 1999 in Zee land werden geregistreerd, kwamen voor rekening van jon geren. Ook hadden jeugdige verdachten een belangrijk aan deel in vernielingen en ordever storingen. Geweld op straat doet zich met name voor in uitgaanscentra in Goes, Middelburg, TVrneuzen en Vlissingen. De misdrijven va riëren van openlijke geweldple ging tot mishandeling en be dreiging. Voor de beteugeling van de jeugdcriminaliteit wil de politie zich op een aantal pun ten sterk gaan inzetten Daarbij wordt getracht jeugdproblemen in een vroegtijdig stadium te signaleren en de daarmee ge paard gaande criminaliteit di rect aan te pakken. Voorts wordt gezocht naar samenwerking met jongeren. Deskundigheid De bestrijding van de jeugdcri minaliteit maakt het noodzake lijk op dat gebied meer deskun digheid te brengen in de wijkzorg. Het is verder de be doeling initiatieven te nemen die de bereidheid kunnen be vorderen om aangifte te doen. Politie, justitie en bestuur heb ben samcnwerkingsafspraken gemaakt om gezamenlijk de strijd tegen de jeugdcriminali teit aan te binden. Gemeenten vervullen daarbij een belangrij ke rol voor wat betreft het ver gunningenbeleid, de sluitings tijden en de infrastructuur Met het openbaar ministerie zijn af spraken gemaakt over een lik- op-stuk beleid. Dit versterkt het politietoezicht en -optreden Onlangs stemde het regionaal college van Zeeuwse burge meesters in met het streven, bij de bestrijding van geweld op straat camera's te benutten. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - I)e Korte Delft in .Middelburg is een maand afgesloten voor autover keer. Aanstaande maandag wordt begonnen met het ver vangen van de riolering tussen de Nieuwstraat en hel Dam plein. Als alles volgens plan ver loopt, zijn de werkzaamheden op 24 november afgerond. Fietsers en voetgangers kunnen in de periode dat de werkzaam heden plaatsvinden nog wel van de weg gebruik maken. De ge meente zegt zoveel mogelijk re kening te houden met de be voorrading van bedrijven. De werkzaamheden aan het Tan gent en het Groenewoud wor den vandaag afgerond. Deze week zijn de asfaltlaag en mar keringen aangebracht Ter hoogte van de Konmar en tussen het Hof van Tange en de Lange- viele-buitenbrug zijn uitvoeg- stroken gemaakt voor rechtsaf- slaand verkeer. Voor het verkeer dat uit de richting van het Groe ne Woud komt, zijn hierdoor nu tot de Zandstraat twee rijstro ken beschikbaar. De gemeente verwacht dat de rijbaanverdub- beling zal leiden tot een snellere doorstroming en minder wacht tijden. WALSOORDEN - Aan de Zeedijk ten oos ten van Walsoorden (tussen Kruisdorp en Baalhoek) zijn deze week negen oranje !u- zernevlinders gesignuleerd. Leden van de insectenwerkgroep van De Steltkiuut, op pad voor de nieuwe Vlinderatlas van Ne derland. zagen de afgelopen twintig jaar nooit eerder zo laat in het jaar oranje lu- zernevlinders. Hulstenaar Eddy Titelman gaat er vanuit dat het de tweede generatie luzernevlin- ders is, die dit jaar in Zeeuws-Vlaanderen is ontpopt. In Zuid-Europa haalt de luzernevlinder vaker drie of vier generaties in een jaar. maar in onze contreien blijft het vaak bij één generatie in de zomer Omdat de luzerne slechts een week of acht nodig heeft om van eitje via rups en pop in een vlinder te veranderen, denkt de Hul ster deskundige dat het om een tweede ge neratie gaat. Eind augustus werden op de zelfde plek aan de Zeedijk namelijk ook al een aantal oranje luzcrnevlinders gesig naleerd. Veel planten zijn nu weliswaar al verdwenen 01 uitgebloeid, maar luzerne- vlinders fourageren - bij gebrek aan beter - ook op de nog welig tierende paarden- bloemen. foto Charles Strijd door Jacques Cats MIDDELBURG-I)c politie wil bij elke aanrijding bestuurders een blaastest afnemen. Dat w ordt gemeld in het beleidsplan van het Zeeuwse korps voor 2001 rii INS \l« PMWIIIII dingen zijn met het rijden door mod licht, het ov ert reden van de snelheidslimieten en het verzui men van de gordel- en helm- dracht oorzaak van veel onge vallen. Vorig juar werden in Zeeland 1042 ulcoholmisdrij- ven geregistreerd. Er zijn indicaties dat veel hand en spandiensten in misdaador ganisaties door vrouwen wor den vervuld. Bij de bestrijding van de /ware georganiseerde criminaliteit vormt een onder zoek naar de plaats van de vrouw binnen criminele samen werkingsverbanden een van de speerpunten Het beleidsplan van de politic maakt voorts gewag van een gericht optreden tegen drugs overlast. De Zeeuwse bevolking ervaart meer overlast van het gebruik en de handel in drugs dan de rest van Nederland Vo rig jaar kreeg de politie Zeeland 1648 meldingen van drugsover last te verwerken Bij acties werden 80 kg harddrugs. 700 kg softdrugs en 1818 pillen in be slag genomen. Er werden 439 verdachten aangehouden Drugsgebruikers zijn vaak de daders van overvallen die in Zeeland worden gepleegd. Daarnaast zijn op dit vlak groe peringen uil voormalige Oost bloklanden actief. Overvallers die opereren m het Zeeuws- vlaamse grensgebied zijn veelal afkomstig uit Belgio en Noord- Frankrijk. De politie registreer de vorig jaar 212 overvallen in de provincie. Inplaals van geld instellingen vormen bedrijven, woningen en personen doelwit van overvallers Zedendelicten Binnen de districten moeten deskundige rec hercheurs 24 uur per dag bereikbaar zijn om bij zedendelicten direct in actie te kunnen komen. Er moet nog meer aandacht zijn voor het tij dig herkennen van zedendelic ten en optimaal zorg besteden aan slachtoffer en omgeving. Vorig jaar werden m Zeeland 207 aangiften van zedendelic ten gedaan. Er werden 122 ver dachten gehoonl Op discriminerende en racisti sche uitingen zal nog scherper gelet woraen De politie wil voorts bevorderen dat slacht offers van discriminatie eerder aangifte doen Hoewel het om geringe getallen gaat. vertoont het aantal aangiften van discri minatie een gestage stijging Voor een betere zorg voor slachtoffers van misdrijven wordt versterking van de sa menwerking tussen politie en Openbaar Ministerie onont beerlijk geacht De schadebemiddeling door de politic verdient verbetering N59 blijf t dag langer gestremd Z1ER1KZEE - Het traject an de N59 tu>ven Serm>s- kerkc en Zicrik/rc wordt nanr verwachting van avond. vrijdag. weer opengesteld \<mr wegver keer. Het drie kilometer lange traject is dan tien dugen afgesloten geweest in verband met asfalte- rings werkzaamheden. Het streven was om tie weg donderdagavond al open te stellen, muar door de slechte weersomstan digheden van de afgeio pen dagen neemt het werk een dag langer in beslag Rijkswaterstaat meldt dat hel verkeer over de N59 de komende week nog te maken krijgt met tijdelijke verkeerslichten op het traject. Die zijn no dig om het aanvullende straatwerk bij kruisingen en opritten in goede banen tc leiden door Rinus Antonisse MIDDELBURG. - De proble men als gevolg van de broeikas gassen - met name klimaatver andering - vragen om een nationale en wereldwijde oplos sing. Afspraken over het ver minderen van de uitstoot van CO. zijn dan ook op landelijk ni veau gemaakt. Ze mogen niet zonder meer w orden vertaald in provinciale reductiecijfers. Dit stelt de Kamer van Koop handel Zeeland in een reactie op het nieuwe provinciaal miliebe- leidsplan Groen Licht. ,,Het kan niet zo zijn dat op provinciaal niveau normen worden vastge steld die de landelijke afspra ken mogelijk doorkruisen dan wel aanscherpen", aldus de KvK. De kamer keert zich ook tegen het volledig ontkoppelen van milieu en economie (de mi lieubelasting in Zeeland moet dalen bij een economische groei). Absolute ontkoppeling is volgens de kamer niet mogelijk en niet nodig. Het bedrijfsleven is er al op gespitst om de belas ting van het milieu zoveel moge lijk te voorkomen. De KvK vindt dat de plaatsing van windmolens bij (zeeha- ven)bedrijfsterreinen, de eerste functie van deze terreinen - in dustriële activiteiten - niet in de weg mag staan. De afspraken die gemaakt zijn over het sane ren van vervuilde bodems van bedrijven mogen niet worden verkort. De invoering van een nieuw geluidsbeleid voor de in dustrie is nog erg onzeker. Er moet niet op worden vooruitge lopen door het beheer van ge luidszones aan de gemeenten over te dragen, stelt de kamer Veerse Meer De KvK wijst het aanwijzen van het Veerse Meer als 'milieube- schermingsgebied' af. Voorko men moet worden dat opeen stapeling van milieumaatrege len verdere versterking van de toeristisch-recreatieve functie frustreert In een reactie op het waterhuishoudingsplan Samen Slim met Water pleit de kamer ook voor handhaving van het zomer- en winterpeil op het Veerse Meer Dat waterhuishou dingsplan is op onderdelen erg ambitieus, meent de KvK. voor al als het gaat o.n uitruilen van gronden om mogelijkheden voor w aterberging te scheppen „In zijn meest extreme door werking betekent dit nagenoeg een herinrichting van Zeeland De kamer verwacht dat in de toekomst hooguit enkele pro jecten in deze sfeer aangepakt kunnen worden door Famke van Loon ZIERIKZEK - Op de algemene begraaf plaats iu Zierikzee heeft de Bergings- en identificatie Dienst (BID) van de Ko ninklijke Landmacht donderdagoch tend twee oorlogsgraven geopend. Na onderzoek van de stoffelijke resten hoopt de landmacht na zestig jaar alsnog de identiteit van deze twee, tot nu toe nog onbekende, oorlogsslachtoffers te ach terhalen. De opening van de twee graven werd ge daan in opdracht van de Oorlogsgraven stichting (OGS). Op basis van een recent gepubliceerd boek over de oorlogsstrijd in en rond Willemstad vermoedt de stich ting dat zich in Zierikzee de stoffelijke resten bevinden van twee Nederlandse soldaten. De twee mannen worden ver mist sinds 14 mei 1940, toen het schip waar zij op voeren, tussen Willemstad en Bruinisse op een zeemijn liep en verging. Deze zomer diende de OGS daarom een verzoek bij de gemeente Schouwen-Dui- veland in de BID toestemming te verle nen de graven te openen Nadat burge meester J Asselbergs rnet de vergunning had ingestemd, begon het voorbereiden de werk voor de BID ,.We hebben een verkenning ter plaatse uitgevoerd. We hebben gekeken hoe de graven erbij la gen en ofer extra gegevens bekend waren op de begraafplaats zelf", legt adjudant- F. Bolle van de BID uit Tevens werden in deze fase zoveel mogelijk gegevens over de twee vermiste soldaten verzameld. Bijzonder Na maanden van voorbereidingen was donderdagochtend het moment daar dat hij en zijn collega sugeant-majoor A Swerissen de stoffelijke resten konden bergen. Hoewel de BID jaarlijks onge veer twintig van dergelijke opgravingen doet, had het project in Zierikzee voor Bolle en Swerissen toch een bijzonder tintje. ,,Het is een aparte exhumatie om dat het op een begraafplaats is", aldus Bolle. In de meeste gevallen gaat het om de berging van stoffelijke resten in 'vela- graven', die toevallig ontdekt worden bij het omploegen van land of het bouwrijp maken van een stuk grond Het bergen van de stoffelijke resten bleek een uiterst secuur werkje Nadat de bo venste laag aarde was afgegraven met een graafmachine, grepen de twee mili taire onderzoekers zelf de schop voor het handmatige schepwerk. Met zogenaam de 'prikij/.ers' werd de exacte locatie van de stoffelijke resten bepaald En naar mate ze dichter bij hun doel kwamen, pasten zij hun graafmateriaal aan. Met wat laatste borstelwerk legt Sweris sen de knie, het linker bovenbeen en een deel van het bekken bloot. „Het ligt nog keurig anatomisch", knikt Bolle tevre den. Terwijl zijn collega delen van het skelet naar boven brengt, legt hij de stof felijke resten op een groot zeil uit. „Dat is voor ons altijd een check, dat we niet meer dan één persoon eruit halen", ver klaart de adjudant zijn werkwijze Na enige tijd ligt het volledige skelet van een onbekend oorlogsslachtoffer op het zeil Een geslaagde opgraving voor de BID, hoewel de onderzoekers enigszins teleurgesteld moeten vaststellen ciat het graf verder weinig aanvullende informa tie prijs geeft „Geen knoopje, geen her kenningsplaatje, niets Alleen een 'kaal' skelet DNA-onderzoek Nadat de stoffelijke resten geborgen zijn, worden ze overgebracht naar het labora torium van de BID in Bussum. Daar zal een onderzoeksteam proberen de identi teit vast te stellen. Aan de hand van het skelet kunnen specialisten een schatting maken van de leeftijd en de lichaams lengte van de persoon Met behulp van gebitskaarten. een schedelproject ie of een vergelijkend DNA-onderzoek kan pas definitief de identiteit achterhaald worden Hoe groot de kans is dat de BID de identiteit van de stoffelijke resten uit Zierikzee kan vaststellen, durft* Bolle nog niet te zeggen. De identificatie kan weken, maanden of zelfs jaren duren Het is niet eens zeker óf de dienst de stoffelij ke resten 'een naam kan geven' „Met één onderzoek zijn we vijf jaar bezig ge weest, maar we hebben de identiteit niet kunnen achterhalen." Mocht onderzoek uitwijzen dat de twee onbekende mannen de vermiste soldaten uit Willemstad zijn, dan zullen hun stof felijke resten begraven worden op één van de militaire ereveldcn „Maar kun nen we niet vaststellen dat het militairen zijn. dan zullen de stoffelijke resten te rugkomen naar Zierikzee". aldus Bolle door Harmon var der Werf DEN HAAG - I)e invoermoge- lijkheden voor elektriciteit worden waarschijnlijk ver groot. De elektriciteitsbedrij ven hebben daarover een ak koord gesloten niet minister A. Jorritsma van Economische Zaken, in ruil voor verkoop van het hoogspanningsnet aan de rijksoverheid. Voor grootver bruikers van stroom zoals bet Vlissingsc aluminium bedrijf Pechiney, die buitenlandse elektriciteit willen kopen, is dit een hoopgevende ontw ikkeling. De rijksoverheid neemt het hoogspanningsnet over voor 2,55 miljard gulden. Dat geld kunnen de elektriciteitsproduc ten gebruiken om een import- contract voor buitenlandse stroom af te kopen. Een aantal weken geleden zinspeelde een medewerker van de Samenwer kende Elektriciteitsproducen ten (Sep) daur al op. tijdens een overleg m de Tweede Kamer. De Sep en de daari n deelnemen - de bedrijven willen af van het dure importcontract met de Franse elektriciteitsproducent Edf, maar de Fransen voelden daar weinig voor. Met een deel van hel fljdd dll de elektrici teitsbedrijven nu voor het hoog spanningsnot knjgen, kan Edf wellicht over de streep worden getrokken Dubbelt' winst Voordeel voor de Nederlandse producenten is dat zij niet meer verplicht zijn verhoudmgsge- w lis dure stroom af te nemen Ze helpen tegelijk minister Jorrits ma Die wil de elektriciteitsbe drijven voorrang geven bij stroominvoer, vanwege de oude contracten, maar dat stuit op breed verzet m de Tweede Ka mer. Het afkopen van één overeen komst. van 600 megaWatt. ver groot de importruimte voor an dere bedrijven En Jorritsma kan met go«tl fatsoen aan de Ka mcr meedelen dat zij zich heeft ingespannen om de vrije im- portcupaciteit uit te btviden. Zij moet nog een wel door hel par lement krijgen, de wet waunn Jorritsma heeft vastgelegd dat de elektriciteitsbedrijven een voorrangsbehandeling krijgen bij de import van stroom CDA-Kamcrlid J L van den Akker laat zich door deze zet echter niet verleiden. Hij geeft donderdag te kennen dat hij te gen de wet blijft, zolang de elek triciteitsbedrijven een voor- rangsposilte houden Hij zal een amendement indienen om die l>epaling uit de wet te krijgen D< elektriciteitsmarkt rnoet echt vrij worden, vindt hij Als hel de elektriciteitsprodu centen lukt het contract met Edf op te zeggen, komt er meer vrije ruimte voor import van elektriciteit. Dal is waar alumi- niumproducent Pechiney uit Vlissingen-Oost met andere grootverbruikers al een tijdje voor vecht De elektriciteitsbe drijven wilden donderdag nog geen commentaar levervn Zij geven vandaag een persconfe rentie Pechiney-directeur J H. de Back is absoluut niet te sproken over het akkoord tussen EZ en de elektriciteitsbedrijven Hij noemt de toezegging over vergroting vun de vrije import - capaciteit 'boterzacht' „De vooiTangsbchandeling van dé elektriciteitsproducenten moet van tafel Van een vrlje elektri citeitsmarkt kan anders geen sprake zijn." In het laboratorium van de Bergings- en Identificatie Dienst (BID) in Ruvsum zal een onderzoeksteam proberen de identiteit vast te stellen v an de stoffelijke resten die geborgen zijn in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Jasper van der Bliek VLISSINGEN - Tussen 1994 en 1999 zijn er in Zeeland bijna tweeduizend bedrijven bijge komen Met 675 nieuwe onder nemingen is de zakelijke dienstverlening veruit de grootste stijger Kinnen dat segment valt ook de IT-sactor, die zich bezighoudt met com puters en Internet. In de vijf pciljuren kwamen er in die sec tor 175 firma's bij. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek naar de toename var. de bedrijvigheid in Neder land Het onderzoek toont ver der aan dat die in Zeeland het minst groeide Noord-Holland loopt aan kop. Daar vestigden zich 19 000 nieuwe bedrijven Landelijk gezien groeide het bedrijven bestand met bijna honderdduizend tot 761 000. ofwel zeventien procent Net als In Zeeland nam het aantal zakelijke dienstverleners ver uit het snelst toe In vijf jaar tijd kwamen er bijna veertig duizend van dergelijke Indrij ven bij. Het CBS schrijft dit vooral toe aan de toename vun dienstverleners m de IT-scctor. Goede tweede is in Zeeland de bouw Waren er in 1994 nog 1105 bouwondernemingen, m 1999 zijn dat er al 1450 Ook de handel groeit Hieronder val len naast detailhandel ook re paratiebedrijven Hun aantal steeg met 290 tot 4705 Achter de top drie volgen dc horeca (♦225). cultuur en recreatie (♦175). en de vervoer -en op- slagbednjven 151Rond de acnthonderd bedrijven verhe ten tussen 1994 en 1999 Zee land Grote verliezer is de landbouw In totaal 465 w 1 doekten hun bedrijf op In heel Nederland waren dat er elfduizend Dc visserij, van oudsher een sterke sector in dc provincie, bleef na genoeg stabiel; vijf onderne mingen stopten. In industrie, onderwijs en zorg veranderde ook weinig Opvallend is de daling van net aantal financië le m. u-Hingen, van 565 in 1994 tot J95 in 1999 Met belangstelling namen we dezer dagen ken nu van een gerechtelijk stuk. waann oe- wag gemaakt werd van de oe- lediging can ten ambtenaar in functie Ken Üoesenoar had tot uitdrukking gebracht dat een agent van politie hem hoogst onaangenaam was Daarbij had hij, zo legde di agen l in zijn proces-verbaal vast, de aanduiding "tering leier' gebezigd Het kwam de overtreder up een boete van vierhonderd gulden te staan. Wij juichen dit soort sancties uan harte toe Het gaat met aan functionarissen bij de uitoefening van hun plicht scheldwoorden toe te voe gen. En al helemaal met als die toch al leiden onder een ge brekkige opltjding

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17