Dwarse charme in het hoge noorden PZC 16 Het zusje van Klein Duimpje Gangsterfilm met opvallende troef Messcherpe satire over yuppen woensdag 18 oktober 2000 VLISSINGEN Cine city (Belbios 0900 9363) Reindeer Games Za. 24 u.; American Psycho. Do. t/m di. 21.45 u., za. ook om 24 u Sneak Preview. Ma. 21.45 u.; El Dorado Wo. 13.30, 15.15 en 17 u., do. l/m di. 13.45 u.. Pokemon 2. Wo. 13.30, 15.15 en 17 u., do. t/m di. 13.45, 16.15 en 19 u.. The Skulls. Wo. 19 en 21.45 u., do., vr„ zo. en di. 21.45 u., za. 21.45 en 24 u.; Nutty Professor 2. Wo. t/m di. 13.45, 16.15, 19 en 21.45 u., za 13 45, 16.15. 19,21 30 en 24 u.; Coyote Ugly Wo. t/m di. 13.45,16.15,19en 21.45 u X Men Wo t/m di 13 45. 16.15, 19 en 21.45 u.; U-571 Wo.t/mdi 16.15, 19en21.45u Road Trip. Wo. 17 u., do. t/m di. 13.45 u Wilde Mossels Wo 13.45 en 19.15 u., do t/m di 16.15en 19.15 u.; Big Momma's House Wo. 22 u., do. t/m di. 19 u., Chicken Run (Ned Wo. 13.30 en 15.15 u., do. t/m di. 13.45 en 16.15 u.; The Perfect Storm. Wo. 19 en 21.45 u., do. t/m di. 21.45 u MIDDELBURG Schuttershoftheater (0118613482) Cirkelientje Wo 14 u.; Dogma. Wo. 20.30 u., vr. en za. 22 u Blinker Do 14 u.; The Limey Do 19, vr. 19.30, zo. 20.30 u.; Election. Do. 21 u Bye, bye, Bluebird. Za. 19.30, zo. 14 u., ma. 20.30 u HULST De Koning (0114 312 030) Reindeer Games. Do. 20 u., vr. en za. 22 u., zo. t/m di. 20 u Pokémon2. Wo. en do. 14 u., vr. en za. 14 en 19.15 u.. zo. 13.45 en 16 15 u. El Dorado Wo. t/m za. 14 u., zo. 13.45 en 16.15 u.; Nutty Proffessor2 Wo. 14en20u.,do. 20 u., vr. en za. 19.15en22 u., zo. 13 45 en 20 u., ma, en di. 20 u Coyote Ugly Wo en do. 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 16.15 en 20 u., ma. en di 20 u.; U-571 Wo. en do 20 u., vr. en za. 22 u., zo. t/m di. 20 u X -Men Wo. en do 20 u., vr. en za. 19.15 en 22 u., zo. 13.45,16.15 en 20 u., ma. on di. 20 u.; Road Trip. Wo 20 u., vr. en za, 19.15 u„ zo. 16.15 u.. Chicken Run Wo. t/m za 14 u., zo. 13.45 u Big Momma's House. Wo. 20 u., vr. en za. 19.15 u., zo. 16.15 u.; The Perfect Storm Do. 20 u., vr. en za 22 u zo. t/m di. 20 u.; Teigetjes Film. Wo. t/m za. 14 u., zo. 13.45 u. 't Beest (0113 228 142) Blinker Wo. 14 u La Balie. Do. en za. 20.30 u. GOES TERNEUZEN Porgy Bess (0115 613293) Como Agua para Chocolate Wo. 20 u. Z u i cl 1.inrit Ho;* ter Duimelijntje. Wo. 15 u. TERNEUZEN OOSTBURG Lcdcltheater (0117 452735/453377) Flintstones in Viva Rock Vegas Wo. 13.30, vr. 15.30, za. 13.30 en ro 1b 30 u.; Scary Movie Wo 15 30. vr 13.30, za. 15.30 en zo. 13.30 u.; Final Destination Wo. 20.30 vr. en za. 20 u BERGEN OPZOOM Cinem actueel <0164 254 886) Reindeer Games. Do. 20 u„ vr. 21.30 u., za. 18.45 en 21.30 u., zo 16.15,18.45 en 21.30 u., ma. en di. 20 u Pokémon. Wo. en do. 14u., vr. enza. 14en 18.45u.,zo. 14en 16.15 u.. Coyote Ugly Wo. en do. 20 u., vr. 18.45 en 21.30 u., za. 21.30 u., zo 1615, 18.45 en 21 30 u ,di. 20 u.; Nutty Professor 2 Wo. 14en20u.do.20u.,vr.t/mzo. 14,18.45en 21.30 u., ma. 20 u.; Road Trip. Wo. 20 u.. The Road to Eldorado Wo. t/m zo. 14 u Sneak preview. Do. 20 u Magnolia. Ma. en di. 20.30 u. BERGENOPZOOM Roxy (0164 233 434) Pokémon 2. Wo en do 14u.,vrenza 14en 18.45 u,zo. 14en 16u., X-Men Wo. on do. 20 u.. vr en za. 18.45 en 21.30 u„ zo. 14 en 20 u ma en di. 20 u U-571 Wo. en do 20 u vr. en za. 21.30 u., zo., ma. en di. 20 u Chicken Run (Ned Wo. t/m za. 14 u zo 16.15 u ma. en di 14 u In Of Drukkery in Middelburg be gint vandaag (woensdag) de Zeeuwse Architectuurtiendaag- se, georganiseerd door de stich ting Het Zeeuwse Gezicht. Op het binnenplein van de multimedia- winkol zgn twee exposities inge richt. één over opvallende bouw werken uit de twintigste eeuw en oén met de inzendingen voor de Zeeuwse Architectuurprijs 2000 Oo tentoonstelling 'Moderne Ar chitectuur m Zeeland' is onder deel van een educatief protect van Het Zeeuwse Gezicht Er wordt door middel van foto's eon overzicht gegeven van opvallen de bouwworken die de afgelopen eeuw in Zeeland zijn verrezen Aan bod komen onder meer de sti|len Amsterdamse school en het Nieuwe Bouwen Bg dé expo sitie hoort een geli|knamige publi catie, samengesteld door Paul Groenendgk en Piet Vollaard 0e tweede expositie gaat over de door Het Zeeuwse Gezicht geor gamseorde Zeeuwse Architoc twurprijs die dit jaar 'ruimte' als thema had Winnaars waren de projecten de Hooge Platen in Middelburg en En Plein Public m Borssele De tentoonstelling laat alle inzendingen zien Voorzitter H J van Hunmk opent vanmiddag om 17 uur de tentoon stellingen Oaarbi] zal hij het eon en ander vertollen over de activi- tieten van Het Zeeuwse Gezicht, do stichting die als doel heeft aan dacht te vragen voor de ruimtelij ke kwaliteit on het beeld van Zee land De Zeeuwse Architectuurtien- nsagso duurt tot en met zaterdag 28 oktober Ruim 200 professionele galeries houden zaterdag en zondag tus sen 12 en 18 uur open huis tijdens het Nationaal Galerieweekeinde 2000, met lezingen, rondleidingen en concerten Op veel plaatsen zijn kunstenaars aanwezig om een toelichting te geven op hun werk In Zeeland nemen officieel twee galeries deel. die hiermee boven dien hun jubileum vieren Galerie Esprit ui Clinge bestaat nameli|k vijftien jaar en Galerie van den Berge in Goes tien jaar. In Esprit is schilder Guy Jaspar zondag van 14-16 uur aanwezig Daarnaast zijn er tal van andere galeries die zich hebben aange sloten bi| dit weekeinde met extra openingstijden Lolke van der Bij exposeert tot 1 december olieverfschilderijen (landschappen) in galerie d'Oude Lantaarn inVeere Geopend dms dag t/m zaterdag van 11-17 uur Richard van de Wouw toont tot december olieverfschilderijen, zowel modern als klassiek, in het Oosterscheldeziekenhuis te Goes De expositie heeft als titel Mysterie. De herfstveilmg van het Middel burgse Veilinghuis B Witte, vrij dag in Hotel Arneville m Middel burg. heeft ook Zeeuwse kunst in de aanbieding. Opvallend is een potloodtekening van Jan Toorop waarop een rustende Zeeuwse boer in de duinen te zien is Een ander opmerkelijk werk is van Ewoud de Kat. die wel de 'Zeeuw se Ven Gogh' word genoemd Het olieverfschilderij loont maaiende Zeeuwse boeren in een koren veld De vorling bevat ook werk vanWJ Schütz, AJ vanDijcken Guido Metsers Verder worden kopergravures, grafiek, meubelen en sieraden aangeboden De vei Img begint om 13 30 uur. de kijk dag is donderdag 19 oktober) van 14 tot 20 uur Twee vrolijke heksjes zijn het. De reisbagage van Rannvó en Barha bestaat uit een onuitputtelijke garderobe van bonte kledingstukken, even uitdagend en verhullend als de make up die ze dragen. Hun haardos wisselt met bun stemming. Barha heeft haar roodgeverfde pruik in twee duivelshoren- tjes gebonden. Het elegante Louise Brooks-kapsel van Ran nvó word verwarder naarmate ze meer van haar gevoelens toont. Nors en zwijgzaam zien de godvruc htige Faeröer-be- woners het aan. Niemand lijkt bijzonder ingenomen met de terugkeer van deze twee verloren dochters. door Leo Bankersen Katrin Ottarsdóttir, die deze surrealistisch getinte roadmo- Vlo bedacht en regisseerde, is zelf ook afkomstig van de Fae- röer, de eilandengroep onder Deense vlag halverwege Schot land en IJsland De Deense pro ductie Bye Bye Blue Bird moe ten we ongetwijfeld zien als een ode aan haar geboortegrond, maar veel nostalgisch senti ment komt er niet aan te pas Eerder gevoelens van ongemak, aanvankelijk op een droogko mische manier vertaald in het contrast tussen de provoce rend uitgedoste meisjes en de bekrompen vissersgemeen schap. Onverwachte kleureffecten, ei genwijze muziekjes en gekke clanspasjes zorgen voor een raar. slapstickachtig sfeertje. En wat je niet zou verwachten: het kale, maar toch zo groene fjordenlandschap met de frisse blokkendooshuisjes blijkt hier voor een uitstekend decor. Sa men met het aanstekelijke spel van Hildigunn Eydfinsdóttir (Rannvé) en Sigri Mitra Gaïni (Barba) geeft dit Bye Bye Blue Bird een dwarse charme die op het Film Festival Rotterdam be loond werd met een Tiger Award. Dat ongemak wordt concreter wanneer Rannvó en Barba een serieuze jonge vrouw ontmoe ten die op weg is naar het vlieg veld. Hun pesterige grappen makerij wordt plotseling gesmoord als de vrouw reden van haar vertrek bekendmaakt: een abortus. Romantisch is het daar op de Faeröer allerminst. De werkloze jongeman die de meisjes een lift geeft in zijn blauwe Ford loopt tijdens de tocht steeds hardere klappen op. En de vriendinnen zelf ont poppen zich als twee egocentri sche wichten die de grootste moeite hebben om onder ogen te zien waarvoor ze nu eigenlijk gekomen zijn. Originele vorm Het betrekkelijk traditionele thema - de spanning tussen be krompenheid en lokkende ver ten, het zoeken naar je identiteit en nog zo wat - heeft Ottarsdót tir in een originele vorm gego ten Dat het haar gelukt is om het bizarre op een overtuigende Scene uit Cirkelientje. Kris, speels en speciaal geschikt voor de kleintjes is de Deen se tekenfilm Cirkelientje van Jannik Hastrup. Avonturen van een piepklein meisje dat in een lucifersdoosje woont, ge baseerd op een eveneens door Hastrup geregisseerde teken filmserie die eind jaren zestig op de Deense televisie was te zien. door Leo Bankersen In de bioscoopversie verhuist Cirkelientje met haar muizen vrienden van het platteland naar de grote stad. wat garant slaat voor een overvloed aan nieuwe indrukken en belevenis sen Aardig is dat die stadse drukte vrijwel uitsluitend van uit muizenperspectief wordt ge toond De jacht op kaas is de be langrijkste drijfveer achter de ontdekkingstochten Mensen komen we nau wclijks tegen. hoogstens lopen er een paar voe ten voorbij Cirkelientje is gemaakt met be trekkelijk eenvoudige technie ken grappig getekende figuur tjes tegen vlot geschilderde achtergronden Het doet een beetje denken aan vrolijke illu straties uit een kinderboek die met behulp van inventief knip- en plakwerk tot leven zijn ge wekt Een kuikentje komt uit hel eidenkt dat een van de mui zen zijn moeder is en blijft er brutaal en hongerig achteraan hippen. Dat soort kleine voor vallen met een snelle schets neerzetten, en een simpel fi guurtje humor en karakter ge ven, dat kunnen de makers van Cirkelientje wel Jammer genoeg weet Hastrup die overzichtelijke helderheid niet vast te houden. Aan de ene kant streeft hij wat al te nadruk kelijk naur een cultureel correc te stadsbevolking, met een eigenwijs punkmuisje en vrien delijke allochtone knaagdier tjes die van de film bijna een commercial voor fetakaas ma ken Aan de andere kant is er de plichtmatige aandrang om er een spannend avontuur van te maken, met een gemene (maar toch zielige) rat en een oude zee rovermuis als belangrijkste per sonages. Het aardigst zijn ongetwijfeld de details Cirkelientje en de muizen weten zich per rol schaats, waslijn of postduif vin dingrijk door het stadsgewoel te bewegen De jongste kijkertjes zullen zich aan de versnipperde spannings boog waarschijnlijk niet al te veel storen. Er is veel te zien wat gek en grappig is, het is fanta sierijk en met vaartgetekend.de muizen kijken ondeugend uit hun kraaloogjes en Cirkelientje is een schatje De Nederlandse nasynchronisatie is goed ver zorgd. Cirkelientje is vendeeg - woensdag - om 14 uur te zien in het Schuttershoftheater Mid delburg als onderdeel van het Clnekid festival Het verhaal van The Limey van Steven Soderbergh (Sex, Lies And Videotapes. Erin Brockovich) is bijna plagend ge woontjes. Gangster Dave Wilson (Terence Stamp), na dertig jaar vrij uit de gevangenis, wil afrekenen met de louche pla tenbaas Terry Valentine (Peter Fonda) die hij verantwoorde lijk houdt voor de dood van zijn dochter. Zachtzinnigheid iv niet Wilsons handelsmerk en er heeft al flink wat bloed ge vloeid voor ook Valentine aan de beurt is. manier te combineren met het alledaagse verdient zeker lof. Toch raakte ik zelf op die geïm proviseerd aandoende avontu ren sneller uitgekeken dan ik gehoopt had. Zoals de meisjes zich verstoppen achter hun bonte outfit, zo wordt ook in de film datgene wat werkelijk van belang tussen alle gekke inval len maar met moeite zichtbaar. Als portret van zo'n gesloten ge meenschap blijft het oppervlak kig. Je proeft wel iets authen tieks, maar je beleeft het niet echt. Ook de verzoening aan het eind - Barba sluit haar moeder in de armen. Rannvó haar doch tertje - is even onvermijdelijk als onbevredigend. Een beetje gek en een beetje ontroerend, maar door de magere dramati sche onderbouwing blijft het een gemakkelijke stoplap. Bye Bye Blue Bird is een sympathie ke curiositeit, met iets te veel nadruk op dat laatste. Bye Bye Blue Bird is zondag (19.30 uur) en maandag (20.30 uur) te zien in het Schuttershof- theater in Middelburg. door Mare Hoor Een standaard wraakfilm, zo lijkt het, maar gelukkig heeft The Limey meer te bieden. Al is het maar de samenkomst van Stamp en Fonda, twee oude rot ten uit het filmvak, beiden met hun hoogtepunt in de cinema van de jaren '60. In The Limey, door de experi mentele opzet min of meer een ode aan die tijd, spelen ze met aanstekelijk plezier hun excen trieke rollen. Stamp als stiff up per lip die nu en dan zonderling uit de toon valt. Fonda als half zachte maffioso, die met frisse tegenzin in de criminele sfeer opereert. Beide mannen excelleren in het houden van vreemde verhaal tjes. Stamp is bovendien voor zien van een funny walk. een merkwaardig Brits accent, en een op z'n minst onlogische ma nier van handelen. Slechts een greep uit het arsenaal van ei genaardigheden die de hele film biedt. De film is er een vreemdsoortig, bijna surrealistisch product door geworden. Maar om te zeg gen dat het gezocht is, die etala ge van rariteiten, dat niet. Door de goede acteerprestaties (met name van Stamp) accepteer je vreemde trekjes eenvoudigweg als menselijke afwijkingen. De personages krijgen er alleen maar meer diepgang door. Dat is het knappe aan The Limey: irre- eel gedrag draagt bij aan de ge- loofwaardigheid van de film Maar een idee van ontworteling blijf je houden en dat wordt nog verder gevoed door een eigen zinnige montage. The Limey suggereert eerst chronologisch te zijn geschoten, daarna ver knipt. en na behoorlijk wat ge- hussel weer aan elkaar te zijn geplakt. Dat alles wel zonder dat de greep op het verhaal ver loren gaat. Flashbacks The Limey heeft nog een opmer kelijke troef. Het verleden van hoofdpersoon Dave Wilson komt meer dan eens aan bod tn flashbacks waarin we een we! heel goed gelijkende acteur de jongere versie van Terence Stamp zien spelen. Het is dan ook Stamp zelf. die niet door in grijpende make-uptrucs ingrij pend is verjongd, maar acteert in de film Poor Cow, het filmde buut van Ken Loach uit 1967 De fragmenten uit Poor Cow passen niet alleen naadloos in The Limeyze vormen ook de kern van het plotWie creativi teit zo functioneel weet toe te passen kun j&snel laten verge ten dat The Limey eigenlijk niet meer is dan een standaard wraakfilm. The Limey is donderdag, vrij dag en zondag te zien in het Schuttershoftheater Middel burg. Christian Bale in een scène van American Psycho. In 1991 schokte Bret Easton Ellis de literaire wereld met een roman over de Wall Street-yup Patrick Bateman, die zijn vrije uren bij voorkeur vult met seksvideo's en het creatief martelen en in stukjes snijden van hoertjes. Vooral de onbe wogen beschrijving van de meest gruwelijke details ging me nigeen te ver, en veel critici zetten Ellis weg als vrouwvijan dige sensatiezoeker. door Leo Bankersen Dat een ander visie ook moge lijk is blijkt uit de verfilming door Mary Harron. In haar han den werd American Psycho een knap gestileerde, messcherpe satire op het nieuwe materialis me zoals dat eind jaren tachtig in New York hoogtij vierde. Sce narioschrijfster Guinevere Tur ner vindt American Psycho fe ministisch, en nam en passant de gelegenheid te baat om er haar liefde voor de horrorkome die in te verwerken. Niet onbelangrijk is dat Harron en Turner zeer terughoudend zijn geweest met het tonen van expliciete wreedheden. Naast enkele goed gedoseerde en met gevoel voor zwarte humor neer gezette schokeffecten werken ze voornamelijk met suggestie Veel ruimte is er daarentegen voor een niets verhullend por tret van het pronkzieke wereld je waarin Bateman zich be weegt Vanaf het allereerste moment druipt het van ironie. Wat we aanzien voor dikke bloeddruppels blijkt de fram bozensaus te zijn op de design gerechten in een van de exclu sieve restaurants die Bateman en zijn vrienden frequenteren. De obsessie voor uiterlijkheden en merken beheerst de denkwe reld van deze joviale robots in hun dure maatpakken. Een hoogtepunt is de scène waarin zeelkaar aftroeven door hun vi sitekaartjes te trekken alsof het steekwapens zijn. Dan snijdt Harron zonder enige waarschuwing naar de kwaad aardige keerzijde van deze aan trekkelijke arrogantie Het be gint met een hysterische uitval van Bateman tegen de Chinese wasbaas die zijn dure lakens met bleekmiddel dreigt te be werken. Nogontregelenrtërisdc impulsieve moord op een zwer ver die hij toevallig op straat passeert. Met griezelig gemak glijden we verder en kijken met het zweet in de handen toe hoe Bateman zich tijdens een van zijn manische verhandelingen over zijn favoriete muziek la chend gereedmaakt om zijn bes te vriend met een bijl de hersens in te slaan. Hier wordt Kubricks 'A Clockwork Orange' geëve naard. Patrick Bateman, subliem ge speeld door de Britse acteur Christian Bale, is een elegant monster. Er is een vage poging tot psychologisering door te suggereren dat zijn misdaden het gevolg zijn van een innerlij ke leegte en een verborgen ver langen naar straf. Uitgekiend Er zijn voortreffelijke hoofd- en bijrollen van Reese Wither- spoon. Chloë Sevigny, Cara Seymour en niet te vergeten Willem Dafoe als de ongrijpbare rechercheur die Bateman op de hielen zit. Het past allemaal naadloos in het uitgekiende to taalbeeld dat Harron heeft ge creëerd American Psycho is een intelli gente, goed doordachte horror film. een tikkeltje gedateerd misschien in zijn resolute ge lijkschakeling van materialis me met amorele leegte, maar t ijdloos genoeg om nog lang als klassieker mee te gaan En wat die vermeende vrouwvijandig- heid betreft: het moet toch iets zeggen dat de enige sympathie ke personages vrouwen zijn. Al leen een verbitterde prostituee (Seymour) en Batemans naïeve secretaresse (Sevigny) doorzien de cynische spelletjes American Psycho is te zien in Cine City Vlissingen Hildigunn Eydfinsdóttir en Sigri Mitra Gaïni in Bye Bye Blue Bird.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 16