Boetieks over in andere handen Verzameling helden op stokken PZC Pfauth Logistiek viert zilveren feest in Vlissingen-Oost Fusie van drie Bevelandse Rabobanken Bestralingscentrum Vlissingen vreest voor wachtlijsten Bluesroute Goes in dertien cafés Funkgitarist Mico Weaver speelt in Schuttershofcafé 12 Vlissingse oprichters van X-Ray en Rubbles stoppen ermee ondernemend zeeland Concert jubilerende Cantorij kunst cultuur www.vlot.nl zaterdag 14 oktober 2000 door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Bijna twee de cennia vormden ze een vaste verschijning in het Vlissingse winkelcentrum. Mary (45) en Wietse (46) Haak, eigenaren van de boetieks Bubbles en X- Ray hebben zich teruggetrok ken uit het zakenleven. Jaap van Boven, vaste medewerker sinds twaalf jaar en bekend als de man in de Goese vestiging van X-Ray, heeft beide vesti gingen overgenomen. Bubbles in Vlissingen is nu van Janny door Claudia Sondervan VLISSINGEN-OOST - Pfauth Logistieke Dienstverleners viert vandaag, zaterdag, het 25-jarig bestaan van het be drijf in Vlissingen-Oost. Het bedrijf ontvangt zakenrelaties tijdens een open dag aan de En- gelandweg. Ook familie en kennissen van de negen perso neelsleden kunnen vandaag het bedrijf komen verkennen. In me» volgend jaar is het pu bliek welkom zijn op het be drijf. tijdens de open dag in de Zeeuwse havens die Port Pro motion Council Zeeland in voorbereiding heeft. J. Pfauth was actief als expedi teur, bemiddelaar voor vracht zendingen, in Zeeland toen hij in 1975 Pfauth Vlissingen bv in het Vlissingse Sloe oprichtte De onderneming richt zich op logistieke diensten voor de scheepsvaartsectoren de indu- De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redac tie van Claudia Sondervan Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re- dactw van de PZC, postbus JU, 43H0 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Vrijenhoek, al zeven jaar me dewerkster. Zij zetten de zaken na enkele vernieuwingen voort. Negentien jaar geleden nam het paar in de Wolstraat Cheaptrick over, een combina tie van koffieschenkcrij en tweedehands kledingverkoop. „Het was een gezellige tijd, maar het zette geen zoden aan de dijk", blikt Wietse Haak te rug. Een combinatie met nieu we kleding bleek verwarrend voor de klanten, maar de toe voeging van schoenen en met name de zelf uit Londen geïmporteerde kleding sloeg aan. Dermate dat in 1986 da mesmodeboetiek Bubbles in de Sint Jacobsstraat geopend werd Aan de Walstraat ont stond X-Ray. een trendwinkel die zich richtte op de subcultu ren bij jongeren. ..Ik kreeg door dat je altijd bepaalde stromin gen hebt bij jongeren, zoals New Wave. Je moet je als win kelier onderscheiden, dat maakt de kwaliteit van een stride productiebedrijven, zo als just in time leveranties en voorraadbeheer van onder meer scheepsondcrdelen. In 1987 nam zoon Hans Pfauth de leiding over van zijn vader Het bedrijf voert expeditie diensten en transporten uit, verzorgt douaneformaliteiten en biedt met name opslagfaci liteiten, met als specialisatie de opslag van chemicaliën. Het bedrijf heeft 40.000 kubieke meter loods ruimte (op een op pervlak van 7.500 vierkante meter in het Sloegebied) ge deeltelijk ingericht voor op slag van geklassificoerde che mische sloffen, zoals gewasbe schermingsmiddelen, glascoa- tings, polymeren, aromatische oliën en grondstoffen voor de kunststofindustrie. Deze in compartimenten opgedeelde en soms gekoelde ruimten zijn uitgerust met veiligheidsmid delen als branddetectiesys- teem en vloeistofdichte vloe ren. Het bedrijf breidde vorig jaar de capaciteit van de opslag uit en zal dat blijven doen, stelt Pfauth. om als dienstverlener temidden van de ontwikkelin gen in het Zeeuwse havenge bied een sterke positie te blij ven houden en activiteiten rond de Westerscheldetunnel en de nieuwe containerover slag te kunnen benutten. Vaste medewerker Jaap van Boven (recht s) is de nieuwe eigenaar van de Vlissingse X-Ray-boetiek. foto Lex de Meester winkelcentrum." X-Ray, dat eind 1987 ook naar de Sint Ja- cobspassage verhuisde, groei de uit tot een verzamelplaats waar jongeren specifieke out fits en ruimte voor een praatje vonden Met name dat laatste verschafte het paar genoegen. ..Dat ga ik missen. Als je naar jongeren luistert, weet je hoe ze over veel zaken denken Som migen zag je op vrijdagmiddag vijfmaal binnenlopen. X-Ray heeft ook een sociale functie. Vaak werken ouders allebei, die jongeren hadden na school bij ons aanspraak. Als je jonge ren open benadert, krijg je res pect terug. Ik hoefde nooit op te letten voor diefstal", stelt Haak. Maatje meer Bubbles is meegegroeid met de vaste klantenkring. „Mis schien omdat ik zelf ook ouder werd", zegt Mary Haak. De in koop verschoof naar een maat je meer en mode voor de 35- tot 55-jarige vrouw. „Maar ook dames van zeventig, tachtig jaar komen. Die helpen, dat vond ik leuk om te doen." De link met Londen bleef. Maandelijks maakten ze de overtocht naar Engeland om kleding in te kopen „Op die manier had je iets bijzonders. Vroeger deden we zo'n trip in één dag, met de Olau. We slie pen in slaapzakken op de stoe len. Geld voor een hut was er toen niet. De laatste jaren de den we het met een overnach ting in Engeland. De Olau-Li- ne was weg en het tempo van toen haalden we ook niet meer", lacht Mary Haak. GOES - Drie Bevelandse Rabobanken gaan fuseren. De leden van Rabobanken Borsele-Oost. Goes en Reimerswaal beslo ten donderdag tot de vorming van één Zuid-Beveland.se Rabobank, die per 31 de cember dit jaar een feit moet zijn. De nieuwe bank wordt met een balansto taal van 1,5 miljard en 150 voltijds mede werkers de grootste bank van Zuid-Beve land. Naast de nieuwe bank houdt Rabobank twee zelfstandige banken op Zuid-Beve land: Heinkenszand en Kapelle-Wemel- dinge. De fusie brengt geen gedwongen ontslagen, melden de banken Algemeen directeur wordt P. A. J. Pruijssers. nu di recteur van Rabobank Reimerswaal. De Rabobank Beveland gaat veertien kanto ren tellen. Drie kantoren krijgen de status 'kernkan toor': Goes, tevens hoofdvestiging, 's-Gra- venpolder en Yerseke. De bank verwacht een hogere efficiëntie en daardoor betere financiële resultaten te bereiken met de fusie. Daarnaast hoopt de bank door de bredere organisatie interes santer te zijn voor nieuwe werknemers. De administratieve fusie wordt gefaseerd in april en mei 2001 doorgevoerd. Om mede werkers te begeleiden in het fusieproces is een Richtlijn Sociaal Plan opgesteld en wordt een tijdelijke adviseur personeel en organisatie aangetrokken. door Roelf Reinders VLISSINGEN - Bij het bestra lingscentrum Zeeuws Radio therapeutisch Instituut (ZRTI) in Vlissingen dreigen wachtlijs ten teontstaan. Het bestralings instituut voor kankerpatiënten en patiënten met hevige pijn- klachten heeft extra personeel nodig om de groeiende behoefte aan bestraling in Zeeland op te kunnen vangen. Het Radio-therapeutisch Insti tuut heeft vorig jaar bijna acht procent meer stralingsbehan- delingen verricht dan het jaar ervoor. Directeur G. Bogaerts van het ZRTI verwacht hot aan tal behandelingen door de ver grijzing in Zeeland alleen maar toeneemt. Om wachtlijsten te voorkomen gaat hij dit jaar van de zorgverzekeraars extra geld eisen om nieuw personeel te kunnen aannemen. „Nu redden we het nog wel", aldus Bogaerts. De meeste Nederlandse bestra lingscentra kampen wel met wachtlijsten. Volgens de Neder landse Vereniging voor Radio therapie en Oncologie (NVRO) is dat zeer verontrustend omdat de conditie en vooruitzichten van patiënten tijdens het wach ten vaak verslechteren. Volgens J. Tabak, hoofd medische dienst van het ZRTI. zijn structurele wachtlijsten bij het Vlissingse bestralingscentrum tot nu toe nog voorkomen door extra in spanningen van het personeel. „Bij noodsituaties is het perso neel steeds bereid geweest ook in de pauzes en na vijven te wer ken". zegt hij. Volgens Tabak kunnen patiënten met ernstige pijnklachten in despoedpolikli- niek van het ZRTI meestal bin nen een week een behandeling krijgen. „Dat komt in Neder land niet veel voor." Het Zeeuwse bestralingscen trum krijgt steeds meer patiën ten die door Ziekenhuis Lie- vensberg in Bergen op Zoom worden doorverwezen. Volgens Tabak heeft dat te maken met de wachtlijsten van bestralings centra waar Brabantse patiën ten die bestraling nodig hebben ook naartoe kunnen. „Patiënten kiezen dan sneller voor Vlissin gen." Volgens hem heeft de toe nemende stroom Brabanders ook te maken met de patiënt vriendelijkheid van het ZRTI. Uit een onderzoek onder pati ënten die nieuw worden inge schreven, blijkt dat 98 procent tevreden is over de wachttijden Ook is bijna iedereen tevreden is over de behandeling Volgens het ZRTI kunnen er uit dit on derzoek echter geen harde con clusies worden getrokken om dat de respons daarvoor te klein GOES - Het Zeeuws Vo caal Ensemble en de Ma ria Magdalena-Cantorij te Goes geven zaterdag 4 november een kerkcon- cert in de Grote Kerk in Goes. Aanleiding is het 25-jarig jubileum van de Cantorij. Als solisten werken mee de sopraan Marijke Nieti- wenweg, de alt Lucy Hil- len, tenor Hans van Dijk cn bariton Remco Roovers. Het orkest Colla Voce e Colla Parte, uitge breid met onder meer Tru- di Gunst en Annemarie de Beer (fluit), Lenie de Meij (harp) en Jaco van Leeu wen (orgel) verzorgen de koorbegeleiding. Uitgevoerd worden onder meer Cantate 106 van Bach, de Actus Tragicus, en het Requiem van Ga briel Fauré. Hiervan wordt een van de oor spronkelijke versies ten gehore gebracht, met uit sluitend lage strijkers en koperblazers, met toevoe ging van solo-viool, harp. pauken en orgel. De lei ding is in handen van can tor-organist van de Grote Kerk van Goes, Kees van Eersel, die zijn eigen jubi leumjaar afsluit (veertig jaar kerkmuziek). Aan vang 20.00 uur. De lieyerd in llreda exposeert vogelverschrikkers door Francoise Lede boor BREDA - Als vogels konden communiceren, zouden ze sma lend lachen om het primitieve strijdmiddel dat dc mensheid nog steeds her en der in stelling brengt om hen te verjagen van akkers en uil boomgaarden en tuinen. Vogelverschrikkers hel pen geen snars en zijn toch een onuitroeibaar fenomeen. Het zijn helden op sokken, die een louter decoratieve functie ver vullen. Waarom worden ze dan nog steeds gemaakt? De tentoonstelling Held op et vogel- verschrikken in De Beyerd Poolse gewoonte Na een paar dagen kwamen dc eerste brie ven, hij antwoordde in de krant en kreeg nóg meer brieven. Zo ontdekte hij dat de vogelver schrikker heden ten dagen ook in Nederland niet alleen wordt bestudeerd, maar zelfs gekoes terd. Hij is, stelt Hofland na mens gastconservator/beel dend kunstenaar Alma Brevé en de vele medewerkers aan expo sitie en boek, onthecht van zijn oude functie 'op meer dan één manier aan een nieuwe loop- liaan begonnen' Meer dan een bewaker is de vogelverschrik ker 'misschien ook een persoon lijk totem, afgodsbeeld, voo- doo-pop, de mummie van bijgeloof, een plaatsvervanger, een raadsel dat we moeten op lossen om door te dringen tot de diepste gedachten van het voor geslacht'. Dat de vogelverschrikker een voorgeslacht heeft, zal de onwe tende onwaarschijnlijk voorko men. Zelfs de meest onhandige klungel met hout, spijkers en hamer kan er immers in een vloek en een zucht een maken Blootgesteld aan weer en wind wacht deze in louter oude troep gehulde afschrikwekkende sta ketsels na één seizoen boven dien een jammerlijke, maar onvermijdelijke laatste rust plaats. de vuilnisbelt. Kunsthis toricus Sophie Olie ontwikkelt in het boek zo'n waarschijnlijke hypothese over het ontstaan van de vogelverschrikker, dat zelfs de grootste scepticus onherroe pelijk overstag moet. Ze plaatst het fenomeen effectief in het stokoude verschijnsel van de 'apotropeia' (Grieks: apotrop- eios onheil afwerend). Dat zijn 'in het algemeen objecten die de kracht bezitten om onheil af te stokken, de kunst van het v Breda geeft antwoord net als kruisbeelden of plaatjes van heiligen, representeren ze de il lusie van kracht tot afwering van onheil die ook de heden daagse mens bitter nodig heeft Columnist en schrijver H. J A Hofland vertelt in het boek met de gelijknamige titel over de on verwachte totstandkoming van (ieze expositie. Tt>en hij een paar jaar geleden met de trein van Warschau naar Gdansk reed, zag hij op het land tientallen exemplaren staan: 'Ik dacht: ik rijd door ««en reservaat van vo- 3 el verschrikkers De moderne, oor tie eigentijdse kunst ge staalde mens wordt dun achter dochtig Waarschijnlijk was hier een openluchtlentoonstel- ling. een agrarisch evenement, een folkloristische manifestatie aan de gang, opzettelijk langs dc spoorlijn aangelegd Een Poolse vriend hielp hem uit de droom en vertelde dat de boeren elk seizoen nog altijd grote aan tallen 'gewone' vogelverschrik kers maken Hofland schreef een verhaaltje over deze naar hij dacht unieke Vogelverschrikkers, een onuitroeibaar fenomeen. foto Cees Zorn wenden'. Hun oorsprong is on duidelijk, maar zelfs al rond het begin van de jaartelling was de vogelverschrikker onderdeel van het dagelijks leven van de Romeinen 'Ze hadden hun ei gen soort vogelverschrikker, een god die zoals bijna de gehele godenwereld zijn oorsprong had in Griekenland en Klein- Azië', aldus Olie. Met zijn enor me fallus functioneerden de beelden en afbeeldingen op va zen en muurschilderingen van deze Priapus als beschermer van tuinen, bijen, wijnstokken en schaapskudden. De overeen komst met de vogelverschrik kers die in hun huidige gedaante al opduiken in de Middeleeu wen. is duidelijk: zij dienen net als de 'voorvaderen' uit een diep verleden om kwade geesten en demonen de schrik op het lijf te jagen. Voor de expositie zijn schilde rijen, foto's, tekeningen, films, prenten, installaties, muziek en etnografische objecten bijeen gebracht die voor zowel enter tainment en horror, als 'puur' kunstgenot zorgen. De 'levende' vogelverschrikker uit de klas sieke film 'The Wizzard of Oz' met Judy Garland uit 1939 stemt als altijd buitengewoon vrolijk, een videofilm met een levende poes in een kooi die dienst doet als vogelverschrik ker (ergens in Nederland opge nomen!) is het engste voorbeeld van horror op deze expositie. De expositie 'Held op stokken, de kunst van het vogelverschrikkcn' in De lieyerd (Boschstraat 22, Breda) duurt tot en met 12 november. De openingstijden zijn dinsdag t/m vrijdagvan 10.00tot IT.OOuurenop saterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur Het boek met de gelijkna mige titel (uitgeverij SUN) telt 155 bladzijden en kost f 49,50 door Eama Soesman GOES - Uren onafgebroken de blues genieten. Dat kan vrijdag 20 oktober, in de avond- en nachtelijke uren. in dertien Goese cafés. De jaarlijkse Blucsroute Goes begint om 22.00 uur. Met een passepartout kunnen bezoekers in alle zaken terecht Op steeds wisselende tijden be ginnen her en der optredens. De aftrap wordt gegeven om 22.00 uur. dun start in De Post de band Bill Collectors Deze groep is sa mengesteld uit leden van onder andere Ibontje Lager en Cap- tain Gumbo cn speelt een reper toire uiteenlopend van de Sto nes tot Otis Redding en Doug Sahm Op hetzelfde tijdstip vangt in Pubbles de Belgische band Nightlife aan. bekend van eer dere edities van de Bluesroute The Bandox, met muzikanten van Kazorblade Blues Band. treedt vanaf 22.00 uur op in La Strada. Joeys Boogie Woogie, een Belgische pianovirtuoos on dersteund door gitarist Skinny Jim. laat vanaf dezelfde tijd van zich horen in the New Inn. Tussen 22.15 en 23.00 uur barst de rest van de muzikanten los. In Midcily valt de Belgische for matie Blue Chevy's te zien en te beluisteren, een band die eerder al te zien is geweest op hel Bluesfestival in Kwadcndam- me In De Pom pc speelt de Mar cel Schcrpenzeelband en in Bol- sjoi Kings of Cool Van deze Schouwsc band is onder meer werk te verwachten van BB Kingen Muddy Waters Herman Brock jr. the Kurocasters spe len een mix van blues, cajun, bluegrass en andere stijlen Zij maken hun opwachting in Lam blek In de Snor komt Piano Pete op- t reden Hij speelt blues- en pop- klassiekers en deed dut een aan tal jaren geleden ook al eens met succes Harde blues boogie is te gemeten in de Vrijbuiter, waar de Belgische Barfly's hun gezicht laten zien Akoestische - veelal bekende - nummers wor den gespeeld in nieuwkomer Murpnys Corner No Jack's brengt daar de avond door, met onder meer repertoire van Ste- vie Ray Vaughn In 't Beest ten slotte zijn de Vibrotones pre sent In alle kroegen treden - met tus senpauzen steeds dezelfde bands op. tot in de late uurtjes Ter afsluiting staat bovendien nog een nachtconcert te wach ten, verzorgd door dc Belgische Blackbirds. Zij brengen blues, rock'n'roll, soul en texmex ten gehore en doen dat in Pake Sake voorheen Tbreador - vanaf 2.00 uur Kaarten zijn verkrijg baar in alle deelnemende kroe gen en bij de VWfc in Goes en Middelburg Gitarist Mico Weaver (voorgrond) en Elfin Mnningka tijdens een concert met de Funk-a-teers. foto John de Hulster door Jasper van der Bliek DEN HAAG - Hij was deel van the Revolution van (the Artist, formerly known as) Prince, toen deze groep in 1986 drie concer ten in Nederland gaf. De ruim denkendheid hier beviel hem wel, en nadat hij de hand van de excentrieke Amerikaanse ster in 1987 had verlaten, werd Rot terdam zijn nieuwe thuisbasis. Zondag doet funkgitarist Mico Weaver samen met de Nederlan- se formatie Funk-a-teers het Schuttershofcafé in Middel burg aan. Omdat Weaver niet zo van pu bliciteit en interviews houdt - hij heeft daar in Amerika en Ne derland geen goede ervaringen mee spreekt Funk-a-teers- bandleider Elfin Moningka na mens hem „Ik ben Mico eigen lijk toevallig tegengekomen m het uitgaanscircuit We besloten een paar keer samen te spelen, en nu is hij, wanneer hij in Ne derland is, deel van de band De 42-jarige gitarist, die behal ve met Prince ook met James Brown speelde, begon in Neder land al gauw oen eigen band. Maar Mico's Boom Boom Ma chine brak nooit echt door en ging na een paar jaar al weer ter ziele. Moningka „Hij is niet echt een organisator, iemand die een band leidt. Meereen ech te muzikant, die wil spelen, en verder niets." Bij Funk-a-teers kan Weaver zich wel toeleggen op het bespe len van de gitaar. Sinds vier jaar maakt hij deel uit van de forma tie Tot genoegen van de andere bandleden. „Mico is funk", oor deelt Elfin Moningka. „Voorons is hij een leerschool, het is een voorrecht om met hem te spelen. En voor ons een bevestiging dat we op de goede weg zijn, want Mico Weaver speelt niet samen met slechte muzikanten.' Hoewel hij tegenwoordig in Roosendaal bij zijn Nederland se vriendin woont, gaat de funk gitarist uit Los Angeles regel matig terug naar de Verenigde Staten voor sessiewerk in de studio, korte tours met verschil lende bands, zoals de rapforma- tie 3x Crazy, en familiebezoek „Hij pendelt op en neer", zegt Moningka „Gaat naar Amerika wanneer hij moet. Een heel re laxte levensstijl." De band. die zondag met Weaver in de gelederen naar Middelburg komt. speelt wat de bandleider omschrijft als 'ech te' funk „Er zitten invloeden van coryfeeën als James Brown en Miles Davis in, en voorde rest proberen we een eigen stijl neer te zetten. Het helpt als je dan een beroemde funkgitarist in de band hebt." (Advertentie) V.L.O.T. Opleidingen 01134S3000 E-mat rto 9*trt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 58