Olieprijs omhoog na geweld PZC Computerkoning Dell predikt Internet, Internet en Internet Opvolger Aibo moet echtere hond zijn Hoge brandstofprijzen geen zegen meer voor Rusland Autorijden op aardgas overwint kinderziektes Gevolg onrust Israël Nieuvv-Zeeland schiet plan Shell af Omzet Duitse chemie stijgt Vaticaan mag euromunten slaan Amsterdam is pijpleiding kwijt MKB tegen basisverzekering zorg KPN knoeit met melden tarief cel f/ls T44 /CouLt oc ook O /zdokix. kühne en Dumeco verbreken band door Maurice Wilbrink DEN HAAG - Dc escalatie van het geweld in het Midden-Oos ten heeft de olieprijs weer opge jaagd. Een vat Noordzee-olie bereikte gisteren een prijs van ruim 35 dollar op de oliemarkt in Londen. De olie is daarmee weer net zo duur als vorige maand, toen de prijs het hoogste niveau in tien jaar bereikte. Enkele weken geleden begon de prijs van een vat olie te dalen, nadat de Amerikaanse regering had besloten een deel van haar strategische oliereserve op de markt te brengen. De OPEC- landen werden onderdruk gezet om hun olieproductie verder op te voeren, hoewel dit niet tot di recte actie leidde. Men vreesde dat de hoge olieprijs een bedrei ging begon te vormen voor de groei van de wereldeconomie. Nadat de pnjs van een vat olie even onder de dertig dollar zak- WELLINGTON - I)e mededin gingsautoriteiten in Nieuw- Zeeland hebben voorlopig een stokje gestoken voor de overna me door Shell van de energietak van het Fletcher-concern. Ze lieten gisteren weten dat vrijdag 13 oktober 2000 Shell bij de huidige overname plannen een te dominante posi- u.' kxijgi i.ii de productie iau gas en vloeibaar gemaakt aard gas (LPG), liet olieconcern liet weten bijzonder teleurgesteld te zijn en wil zo snel mogelijk over leg met de autoriteiten. Shell kondigde dinsdag aan sa men met het Amerikaanse be drijf Apache voor 1,63 miljard (Amerikaanse) dollar, ongeveer 4.1 miljard, de energiedivisie van Fletcher te willen kopen. ANP te, werden er de afgelopen da gen weer prijsstijgingen geno teerd. Die werden onder meer gevoed door de vrees dat een vroege inval van de winter in Noord-Amerika tot extra vraag naar olie zou leiden. De bloedige gevechten tussen Palestijnen en Israëlische troepen en de moge lijke aanslag op een Ameri kaans marineschip stuwden de olieprijs-gisteren verderop. Euro De euro leverde gisteren flink in en kwam op de Europese wissel markten uit op 86,35 dollarcent uit. Daarmee is de eenheids munt opnieuw beland op het ni veau waarbij de grote centrale banken op 22 september beslo ten tot een monetaire interven tie. Dit ingrijpen viel toen sa men met maatregelen om de olieprijs te drukken. Een lage euro en een hoge olieprijs zade len de eurozone op met te veel inflatie. GPD Een w erknemer controleert een tank in de Jebel Ali raffinaderij in de Verenigde Arabische Emiraten. foto Kamran Jebreili/AP door Frank Hendrickx MOSKOU - De Russische economie boekt dit jaar de hoogste groeicijfers in dertig jaar. Na de financiële crisis van 1998 hebben hoge olie- en gasprijzen een miraculeus herstel teweeg ge bracht. Er zijn echter twijfels over de duurzaamheid. Het groeitempo neemt dc laatste maanden zienderogen af. Economen waarschuwen voor de 'Hol landse ziekte': de oliedollars sussen het land in slaap. Goed nieuws uit Rusland. Andrej Illa- rionov, economisch wonderkind en ad viseur van president Poetin, somde woensdag tijdens een persconferentie routineus de zegeningen van een hoge olieprijs op. De industriële productie is in de eerste acht maanden van dit jaar acht procent gegroeid. Het bruto natio naal product is 7,5 procent gestegen en het reële persoonlijke inkomen is in Rusland maar liefst 8,9 procent hoger dan vorig jaar. Het land dat in 1998 nog failliet leek, zal dit jaar een handels overschot van vijftig miljard dollar be reiken De oliedollars stromen binnen. Maar Illarionov is er niet gelukkig mee ,,Het kan binnenkort allemaal voorbij zijn", verzuchtte hij. De jonge econoom wees er op dat ieder kwartaal de groei 1,5 tot 2 procentpunt afneemt. ,,Als de ze trend doorzet, dan kan de groei vol gende zomer al gestopt zijn." Illarionov staat niet alleen in zijn pessi misme. Rusland wist uit de economi sche malaise te ontsnappen dankzij de hoge olieprijzen, maar ook dankzij de lage roebel. In de herfst van het ramp jaar 1998 verloor de roebel driekwart van haar waarde. Het was een ramp voor de kleine spaarders, maar een ze gen voor de Russische producenten Importeren was vanwege de hoge dol lar niet meer aantrekkelijk en de goe deren van eigen bodem raakten door de lage productiekosten weer in zwang. De Russische industrie was zowaar 'booming'. Op de lange termijn ziet het er echter minder rooskleurig uit De roebel wint weer aan kracht Sinds ja nuari steeg de Russische munt tien pro- et nt ten opzichte van de dollar en bijna 28 procent ten opzichte van de euro Het is een ontwikkeling die recht streeks het gevolg is van de hoge grond- stofprijzen De Russische exporteurs zijn verplicht hun oliedollars om te wisselen in roe bels en ondanks de talloze sluiproutes gebeurt dit nu op grote schaal. De vraag naar de roebels is daardoor enorm, wat de munt onafgebroken doet stijgen En zoals de lage roebel de indu striële productie bevorderde, remt de hoge roebel de groei nu weer af. Pro ducten importeren uit het buitenland wordt weer betaalbaar. Hollandse ziekte ,,De huidige ontwikkeling kan voor Rusland resulteren in de zogenoemde Dutch disease", meent de voormalige premier en econoom Jegor Gaidar De 'Hollandse ziekte' is bij economen een begrip sinds de vondst van grote gas- velden in de jaren zestig in Nederland Deze leverden zoveel inkomsten op dat men noodzakelijke economische her vormingen in ons land te lang ging uit stellen Tegelijk zorgde de gasexport voor een steeds hardere gulden In Rusland dreigt nu hetzelfde ..We moeten deze ontwikkeling ten koste van alles voorkomen", verklaarde Gaidar enkele dagen geleden in een ra dio-interview Zowel Gaidar als Illa rionov zijn het erover eens dat alleen economische hervormingen Rusland er structureel bovenop kunnen helpen. ..Helaas is er de laatste tijd nagenoeg niets gebeurd in deze richting", zei Illa rionov teleurgesteld. GPD DÜSSELDORF - De omzet van de chemische industrie in Duitsland is over de eerste negen maanden van dit jaar geste gen met 13,5 procent tot 159.6 miljard mark 180 miljard) De voorzitter van de brancheorganisatie VCI. Boyer-topman Manfred Schneider, verwacht over het hele jaar een toename met ongeveer twaalf procent tot 213 miljard mark 240 mil jard) De groei van het productievolume zal boven de begin dit jaar geraamde vier procent uitkomen ANP BRUSSEL - Italië heeft de onderhandelingen met Vaticaan stad en San Marino over het gebruik van de euro door de mi nistaatjes afgerond Italië werd m 1998 door de Europese Unie gemachtigd de on derhandelingen te voeren. Volgens de overeenkomst mogen de ministaatjes eigen euromunten slaan, maar geen bankbil jetten drukken Het Vaticaan is nog niet met een ontwerp voor de eigen munt gekomen Frankrijk zou tegen een munt met een afbeelding van de paus zijn. AP AMSTERDAM - De gemeente Amsterdam is eindelijk af van een 87 kilometer lange pijpleiding die al twintig jaar als een molensteen om haar nek hangt Het college van burgemeester en wethouders heeft met het energiebedrijf OKEP overeen stemming bereikt over verkoop Voorwaarde is echter dat OKEPeen contract met Shell krijgt OKEP. waann de energiebedrijven Eneco. Nutsbedrijf West- land en Energie Delfland zitten, wil de leiding gebruiken voor transport van CO, (een afvalproduct van Shell) vanuit hel Botlckgebied naar kassen in het Westlond Hier wordt de kooldioxide gebruikt voor bemesting Amsterdam besloot in 1965 de leiding aan te leggen tussen het westelijk havengebied en de Nieuwe Waterweg bij Rotterdam vooreen raffinaderij van Mobiloil die m 1982 sloot ANP DEN HAAG - De werkgevers in het midden- en kleinbedrijf (MKB) voelen niets voor de invoering van een verplichte ba sisverzekenng tegen ziektekosten Voorzitter H de Boer wil het bestaande zorgstelsel, bestaande uit ziekenfonds en par ticuliere zorgverzekeringen, behouden Aanpassingen zijn wel nodig, aldus de MKB-voorman Hij denkt aan een eigen risico en meer concurrentie tussen zie kenfondsen en bij de zorgaanbieders De Boer beperkt met zijn uitlatingen in Het Flnanciecle Dag blad de kans op eensgezindheid binnen de Sociaal-Economi sche Raad De SER (werknemers, werkgevers en Kroonleden) bereidt een advies voordat volgende maand moet uitkomen Tbt voor kort leek de SER te kiezen voor een basisverzekering, uitgevoerd door particuliere verzekeraars ANP DEN HAAG - De Reclame Code Commissie heeft tclecombe- dnjf KPN in hoger beroep op de vingers getikt over onjuiste tariefsvermelding Wie uit een telefooncel de Informatie dienst 0900-8008 belt, ziet op het schermpje dat het 1,50 kost In werkelijkheid liggen de kosten echter op 2,50 Niets wijst er volgens de Reclame Code Commissie op dat de foute lancfsmelding is aangepast KPN zegt dat het probleem over een paar weken is opgelost Dan krijgen de mensen een bandje te horen wat het werkelijk kost ANP (Advertentie) Gouda's Glorie sauzen Kiet uit mayonaise, tomatenketchup, curry, knoflooksaus of fritessaus. Statube 7S0 ml. Met Klantenkaart 2S9 Per bterf 1.92 -OVlSI KQBMir ROTTERDAM - Handelshuis Kühne+Heitz en vleesprodu cent Dumeco stoppen hun sa menwerking in Dumeco Inter national wegens verschil van inzicht over het te voeren beleid. Een en ander noopt Kühne ♦Heitz, internationaal groot handelaar in diepgevroren vleesproducten, tot een omzet- en winstwaarschuwing van tus sen de twaalf en twintig procent voor het tweede halfjaar 2000. Dumeco verwacht 'weinig tot geen gevolgen' voor zijn be drijfsvoering ANP Michael Dell is een grootheid in computerland. Sinds 1984 tim mert de Amerikaan aan de weg met de verkoop van computers De winkel slaat hij al vanaf het begin over. Dell verkoopt direct aan bedrijven of particulieren. Die bedrijfsstructuur stelde het bedrijf in staat om Internet snel leren beter als verkoopkanaal te gebruiken. Midden volgend jaar zijn we wereldmarktlei der." door Martijn Schuring BREUKELEN - „We hebben het simpelweg fout voorspeld." De 35-jarige Dell doet niet drama tisch over de winstwaarschu wing die zijn gelijknamige bedrijf onlangs de wereld in stuurde. Waarom zou hij ook? De bijgestelde verwachting i.s dat de verkoopgroei van Dell over het totale jaar nog altijd 27 procent zal zijn. Iets minder dan de eerder voorspelde dertig pro cent. Wat betekent dat de 37.000 werknemers ƒ81 miljard heb ben omgezet. De dalende aandelenkoersen doen hem ogenschijnlijk ook niet zoveel. „Dell is kapitaal krachtig genoeg. We hebben de afgelopen jaren zelfs dertig pro cent van onze aandelen terugge kocht. Onze taak is een 'great business' te bouwen." Hij voorziet geen dip op de markt voor pe s en aanverwante producten ..Wc groeien nog al tijd harder dan onze concurren ten. De computermarkt in zijn geheel doet het bovendien nog steeds veel beter dan andere sectoren", beweert hij tijdens een korte ontmoeting op Uni versiteit Nijenrode. waar hij woensdag een spreekbeurt gaf „Internet en de markt voor draagbare computers zorgen voor continuïteit De levenscy clus van een computer is niet korter geworden Zelfs als de economie in z'n ge heel in zou zakken, maakt Dell zich geen zorgen: „Kijk naar de voormalige Sovjet-Unie Toen de economie wegzakte, bleven de investeringen in informatie technologie (IT) gewoon stijgen. Zo belangrijk is IT Michael Dell kan het weten Da gelijks verkoopt zijn bedrijf voor meer dan 100 miljoen via de elektronische snelweg. Hij zag als een van de eersten de mo gelijkheden van het wereldwij de web. Omdat hij nooit gebruik heeft gemaakt van tussenperso- Michael Dell nen om pe's aan de man te bren gen - dat vindt hij alleen maar geld kosten - was de omme zwaai naar e-business (inter netverkoop) snel gemaakt Grootste Met trots bericht het bedrijf dat het 'wereldwijd de grootste ver koper op Internet' is. In de VS is Dell al de nummer één als het om computerverkoop gaat „En midden volgend jaar zijn we we- door Hester van Nunen TOKIO - De opvolger van het populaire rohothondje Aibo kan meer emoties to nen en luistert beter naar de baas. Dat heeft bedenker en producent Sony gis terochtend tijdens de presentatie van Aibo-2 in Tokio bekendgemaakt. Half november bel reedt de nieuwe viervoe ter de markt. Aibo-2 moet nog meer op een echt huis dier lijken dan zijn voorganger. Het ro bot je kon al wandelen, kwispelen, ach ter een bal aan rennen en reageren op prikkels van buitenaf. Zo wordt Aibo actiever naarmate hij meer aandacht krijgt Die eigenschappen zijn volgens Sony verder verbeterd. Aibo-2 is bovendien uitgerust met een aantal nieuwe truc jes Het beest luistert voortaan naar zijn eigen naam en herkent eenvoudige woorden Dat het geen gewone hond is. blijkt wel uit Aibo's kunstje om op com mando foto's te nemen De baas kun op rijn of haar eomputerbeeldscherm zien wat het blikveld van de trouwe kame raad is Aibo. een naam die in het Ja pans 'partner' betekent, kwam in juni vorig jaar op de marktDe eerste oplage van drieduizend puppy's was in twintig minuten via Internet uitverkocht Dit keer, zo belooft Sony. zullen 'alle klan ten die Aibo-2 bestellen er eentje krij gen'. Het beest kost 1500 euro (ongeveer 3300) Na hel succes van de eerste Aibo heb ben de concurrenten in Japan niet stil gezeten In april lanceerde computer- spellenfabrikant Sega Poo-Chi Dit beest onderscheidt zich van soortge noot Aibo doordat zijn ogen in de vorm van hartjes oplichten wanneer hij te vreden is Binnenkort maakt 'Dog Com' zijn de buut Deze viervoeter van het bedrijf Tomy kan blaffen en Japans praten Kattenliefhebbers komen eveneens aan hun trekken Tama', de robotpoes van het bedrijf Omron, ziet volgende maand het daglicht Tama zal echter geduchte concurrentie krijgen van de robotkat van speelgoed gigant Bandai, die later dit jaar ver schijnt. GPD De nieuwe generatie Aibo's. foto Katsumi Kasahara. AP reldmarktleider". zegt hij stoer. De Amerikaan is niet bang dat concurrenten zijn internethan del en de directe verkoop in de weg staan. „Dat vroegen ze me acht jaar geleden ook al De ge schiedenis heeft geleerd dat ze niet veel van directe verkoop bakken. Hun kosten zijn nog steeds twee keer zo hoog uls de onze." Ook voor concurrerende pro ducten is Michael Dell niet bevreesd WAP. Internet per mobiele telefoon, ts 'geen con current voor de computer'. De vuistgrote palmcomputers evenmin. 'De inhoud van Inter net wordt mooier en rijker. Denkt u nu «>cht dat mensen die inhoud willen beleven op een schermpje van die grootte?', zei hij onlangs nog. Ook voor inter actieve televisie ziet hij geen grote rol weggelegd ..Dat is hoogstens een bijproduct, geen vervanging van de traditionele computer", zegt hij zelfbewust Toch verkoopt Dell naast perso nal computers (jxr's) tegenwoor dig ook servers, computers die het Internet op gang houden Dat onderdeel van het bedrijf groeit jaarlijks met zestig pro eent Ook richt de onderneming zich op internetdiensten en ap paratuur voor het opslaan van gegevens (storage) Alleen pe's kunnen niet voor de groei zor gen die Dell gewend is „Van daar dat we ons nu ook storten op de infrastructuur van het In ternet."* kansen Het gaat om apparatuur die als het even kan ook via datzelfde Internet verkocht wordt Dell gelooft heilig in de mogelijkhe den die het web te bieden heeft en begrijpt niet dat een hoop traditionele bedrijven de kan sen niet zien ..Als ze al on line verkopen, dan doen ze mets aan de doelmatigheid van de ver kooporganisatie Ze zien Inter net teveel als een aparte afde ling van een bednjf Als een van de vele verkoopmogelijkheden Dat is de grote fout Je moet de hele onderneming opnieuw te gen het licht houden en mter- nctgericht maken." Sceptisch tegenover het bewie rookte Internet staan, vindt Dell 'gevaarlijk' voor een on derneming. „Het is een funda mentele verandering waarmee iedereen iets moet doen Je moet het een beetje als elektriciteit zien. Daar kan ook geen bednjf meer ronder." GPD door Janneke Willemsa HAARLEM - Busmaat schappij Connexxion deed vorige maand haar laatste op aardgas rijdende bus van de hand. Energiebedrijf Remu gooit zijn aitrdgaspomp in de verkoop. Terwijl ook ener gieleverancier Ntion niks meer ziet in aardgas om op te rijden, schakelt de gemeente Haarlem juist geheel over op die brandstof Alle vuilniswagens, vracht wagens en busjes van de ge meentelijke diensten zullen geleidelijk worden vervan gen door op aurdgas rijdende modellen. Gok het volledige wagenpark van het Zuid- Hollandse energiebedrijf Eneco gaat over op de scho nere. stillere en stankvnje brandstof Wetend dat aardolie over veertig tot vijftig jaar op raakt, zoeken autofabrikan ten naar alternatieven Schone auto's op waterstof, methanol en elektriciteit zijn in ontwikkeling. Het zal ech ter nog even duren voor ie dereen ook echt in zo n scho ne auto Jcan rijden „Aardgas is de brug tussen de oude en nieuwe brandstof fen". zegt Henk Verbeek, voorzitter van de Nederland se afdeling van de European Natural Gas Vehicle Associ ation (Engva). Dc leden - gas- producenten. autofabrikan ten en 'vlooteigenaren' als transportbedrijven - probe ren het rijden op aardgas te bevorderen ..Het levert min der schadelijke stoffen op als diesel, benzine of LPG. het is reukloos en een aardgasauto maakt veel minder lawaai. En. niet onbelangrijk, het ts veel goedkoper" Dc consument valt er nog niet voor. Peter Comman deur uit Beverwijk, een van de twee autodealers in Ne derland die aardgaswagens verkoopt, heeft nog maar ëën op aardgas lopende Multipla van Fiat verkocht Neder land loopt flink achter In Ar gentinië stijgt het aantal au to's op aardgas elke maand met vierduizend Elke derde bus die in Frankrijk van de band rolt. loopt op aardgas In Duitsland zijn in een jaar honderd aardgas-tanksta tions gebouwd Verbeek vindt dat Nederland de perfecte omstandigheden heeft voor uurdgasauto's. „De gasbel bij Slochleren is vlakbij en we hebben een enorme infrastructuur elk huishouden is aangesloten op gas." De aardgasauto had echter concurrentie van LPG, dat hier al jaren geac cepteerd is Verbeek Veel mensen halen die twee door elkaar, maar LPG is vloei baar en gemaakt van petrole um." Proefprojecten zijn telkens mislukt Vorige maand stop te Connexxion een proef met tien aardgasbussen m Utrecht Het aantal storin gen lag veel hoger dan bij dieselbussen Bovendien konden de bussen niet ge noeg brandstof meenemen voor langere trajecten en duurde het tanken aanvan kelijk twee uur. Later werd dat twintig minuten, maar het bleef to lang Proeven met vuilniswagens m Groningen, Velsen en Haarlem hadden te kampen met dezelfde problemen Verbeek, destijds directeur van het gasbedrijf in Velsen. begeleidde beide projecten. Toen het gasbedrijf in han den kwam van Nuon. besloot dat uit het aardgasproject te slapjjcn Verbeek „Dat be sluit is gebaseerd op oude re sultaten. we rijn nu zoveel verder" Verbeteringen Hij somt de verbeteringen op ..De in de projecten ge bruikte voertuigen waren omgebouwde diesels Dat vrroorzaakte veel manke menten. Voor het project in Haarlem kopen we alleen nog vrachtwagens, die kant en-klaar als aardgas wagen van de fabriek komen Ook het afstandsprobleem ss op gelost. door kunslstoftanks te gebruiken ..Die zijn lich ter, waardoor ze groter ge maakt kunnen worden en meer brandstof kunnen mee nemen." En een twintig mi nuten durende tankbeurt is allang achterhaald. Een pomp nieuwe stijl binnen een paar minuten een hele vrachtwagen vol gas. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7