PZC Gontsjar op wilskracht naar titel Krappen maakt droomdebuut 27 Regi Blinker tekent bij RBC AZ doet Moens nieuw voorstel Nederlanders maar net sneller dan Keniaan Uefa negeert verzoek Ajax en Feyenoord Oekraïner wereldkampioen tijdrijden op gedevalueerd toernooi Ook Zabel mist WK Schalken in Tokio naar kwartfinale m Kasparov accepteert remisevoorstel Kramnik Spierblessure velt Kluivert vrijdag 13 oktober 2000 door Edward Swier PLOUAY - Halverwege zijn ttiuden race op het WK tijdrij den had Sergei Gontsjar een keei geërgerd omgekeken. De mas*e\ir van de Oekraïense ploeg btstond het om hangend uit de auto tussentijden te roe pen. ..Maar dat wilde ik helemaal niet", zei Gontsjar ..Ik rijd niet tegen een ander, maar tegen me zelf. Ik geef alles, van de eerste tot de laatste kilometer. Ik kan heus niet nog harder, zelfs al zou ik maar een seconde achter lig gen." Gontsjar. tijdrijder bij uitstek, hoorde dan ook pas op de streep wat hij onderweg ei genlijk al voelde. ,,Het ging goed." Goed genoeg voor goud. Met een moyenne van 50.672 km/u over een afstand van 47,6 kilometer was de dertigjarige coureur van het Italiaanse Liquigas de Duit ser Michael Rich (31tien tellen voorgebleven: 56.21 om 56.31. De Hongaarse belofte Laszlo Bodrogi, 23 pas. werd derde op 24.01. Door het ijs Het aantal afwezigen in Plouay was groot. Het olympische po dium van Sydney ontbrak so wieso. Vjatjeslav Ekimov, Jan Ullrich en Lance Armstrong ga ven forfait. En de nummer vijf van Sydney, de Franse favoriet Laurent Jalabert, liet het slechts een enkel uurtje voor het vertrek afweten. Ziek, luidde de verklaring. Abraham Olano, vierde in Sydney en vanwege het toch lastige traject met Jala bert favoriet, startte wel, maar zakte door het ijs: vijfde op 1.28 minuten. De mijnwerkerszoon Gontsjar, eerder al eens tweede en derde op een WK tijdrijden, heeft en kele bewogen wielerjaren ach ter de rug. Vooral 1999 was wel heel 'rommelig'. In de Ronde van Zwitserland werd bij de Oe kraïner een te hoge hemato- crietwaarde geconstateerd. Omdat het niet de eerste keer was dat een renner van Vini Cal- dirola zulks overkwam, werd de PLOUAY - Erik Zabel heeft zich teruggetrokken voor de wereld titelstrijd wielrennen op de weg van komend weekeinde in de Franse plaats Plouay. De 30-jarige Duitse sprinter heeft last van een zware ver koudheid. Zabel is de tweede coryfee van de Telekomploeg die afhaakt. Eerder was Jan Ul- rich genoodzaakt zich na een valpartij af te melden. De Duitse afvaardiging wordt trouwens toch al geplaagd door tegenslag. Hanka Kupfernagel, op de Spelen ingelopen door Van Moorsel in de tijdrit en woensdag in Plouay zesde, is te rug naar huis. Ze voelt zich on voldoende in vorm om zaterdag te starten in de wegwedstrijd Het WK in Plouay wordt getrof fen door afzeggingen Eerder gaven de profs Ullrich, Arm strong, Heras, Dekker. Escar- tin, Beloki, Museeuw, Zulle. Ji- minez. Cipollini en Vanden- broucke al te kennen weg te blij ven. Pantani en Tafi werden niet geselecteerd S1D/GPD TOKIO - Sjeng Schalken heeft in het tennistoernooi van Tokio de kwartfinale bereikt. De als twaalfde geplaatste Ne derlander won zijn partij voor de derde ronde probleemloos van de Amenkaan Cecil Mami- ït 6-2 6-2 In de kwartfinale komt Schalken voor een zwaar dere opgave te staan Dan treft hij Mark Philippoussis. RTR/ANP Aaftink coach van nieuwe schaatsploeg RIJSWIJK - Christine Aaftink wordt trainster van de nieuwe commerciële schaatsploeg Me tafoor. I)e zevenvoudig natio naal sprintkampioene krijgt Sandra 't Hart en Arnout C'oe nen onder haar hoede. Deze twee waren vorig jaar re serve bi] het WK sprint Volgens Aaftink wordt de ploeg voorlo pig niet uitgebreid De 34-jarige Aaftink beëindigde in 1996 haar schaatscarrière Ze nam drie keer deel aan de Olympische Spelen De sprintster behaalde twee derde plaatsen bij de we reldkampioenschappen m 1990 (Tromsö) en 1991 (Inzeil). ANP formatie prompt uit de Tour de France geweerd. In augustus '99 won Gontsjar de Ronde van Nederland, nadat in de afsluitende rit door Limburg de Rabobank-ploeg faalde door de verkeerde mensen uit te spe len Bovendien won hij vorig jaar (net als in 1997 en 1998) een rit in de Ronde van Italië en de GP des Nations. Dit jaar maakte hij de overstap naar Liquigas. Aldaar dacht men met Gontsjar, in 1999 ze vende in het eindklassement van de Giro. een goede klasse mentsrijder in huis te hebben gehaald. Dat bleek echter tegen te vallen. „Bovendien werd mijn tijdrit steeds minder door de minder specifieke trainingen." Na een val in de Ronde van De nemarken leek zijn seizoen voorbij ..In de Vuelta kon ik maar niet herstellen, het lukte niet de vorm te vinden Op de Spelen was de moraal nul. Het werd een drama." door Edward Swier PLOUAY - Marcel Duijn had er een goed gevoel over. Maar toen de eerstejaars Rabo- prof de uitslag van het WK tijdrijden in Plouay onder ogen kreeg, moet ooli hij zich hebben geschaamd. Vieren dertigste. op 6.13 minuten van winnaar Sergei Gont sjar. En, wat nog veel erger moet zijn voor een 'specia list', slechts 107 seconden voor de nummer laatst, de Keniaan David Kinja. Gontsjar en Kinja. maandag in Parijs aangekomen zonder een franc op zak en totaal on wetend waar het WK wiel rennen nu eigenlijk precies werd gehouden, wedijverden gisteren in Bretagne om de meeste media-aandacht. In de prestaties van Duijn en collega Remco van der Ven (28e op 5.18 van Gontsjar) was slechts de Nederlandse pers geïnteresseerd. En ook die aandacht verflauwde snel. Het was immers vlees noch vis met Duijn (23) en zijn twee jaar oudere collega Van der Ven. Het jeugdige duo mocht aan het WK deelnemen bij ont stentenis van Nederlands beste tijdrijders, Enk Dek ker en Servais Knaven. Bondscoach Gerrie Knete- mann was niet ontevreden, lette echter nauwelijks op de eindtijden. „Willen deze jon gens groeien in dit vak dan moeten ze kansen als deze krijgen. Alleen van wedstrij den onder grote druk leer je. Als ze technisch goed gere den hebben, geen domme dingen onderweg doen, kan ik toch niet anders dan tevre den zijn Van der Ven, die volgend jaar net als Bart Voskamp het BankGiroLoterij-shirt zal dragen, reed zich helemaal leeg. „Maar hoe zwaar het ook is, dit is een mooie erva ring. Het is toch een eer je land te verdedigen. En ik wil me hier in de toekomst zeker meer op toeleggen. Duijn en ik kunnen best de opvolgers van Dekker en Knaven wor den, vergis je niet. Die jon gens hebben er ook enkele ja ren voor nodig gehad om te komen waar ze nu staan." Van der Ven had daarvoor, informerend naar zijn eind tijd, overigens nog als grap geroepen 'toch zeker wel voor die Keniaan te zijn ge ëindigd? Dat was weliswaar het geval, maar ook de renner uit Nieuwegein had maar een marge van nauwelijks meer dan tweeenhalve minuut. En dat terwijl Kinja tot gisteren nog nooit op een tijdritfiets had gezeten. De 28-jarige Kinja was van uit Afrika op pad gegaan in de veronderstelling dat alles geregeld was. In Parijs strandde hij. slechts met hulp van het Rode Kruis vond hij Plouay. Daar vertel de Kinja zijn verhaal. Half augustus was hij in de omge ving van Nairobi in training gegaan. „Op een mountain bike van een vriend. Mijn ei gen fiets was kapot, na twee eerdere aanrijdingen." Look. de Franse bondsspon- sor, hielp hem uit de brand „Maar ik had nog nooit op zo'n snelle fiets gezeten, het was moeilijk. De wind, de bochten, de brede wegen, al les was me vreemd. En ik had onderweg zo'n dorst, maar geen water bij me. Mijn tijd, is die eigenlijk goed?" Dat hij laatste werd, was voorzien. Maar Kinja werd niet ingehaald en zijn moy enne van 44,364 km/u ver baasde evenzeer. Zonder al te veel training iets dergelijks presteren, daar zit beslist muziek in. Zeker als je het uithoudingsvermogen van Keniaanse duursporters kent ..Misschien is het wel een Keniaans record. Weet je, ik ben eigenlijk niet eens Ke- nia's beste wielrenner. Er zijn nog betere. Ik hoop dat ze in Afrika hier van leren. Dat wielrenners met volharding, training en durf een heel eind kunnen komen GPD De Keniaan David Kinja reed voor het eerst in zijn le ven een tijdrit op een geleen de fiets en met geleende kle ding. foto Ed Oudenaarden/ANP Vlissingse dartster bereikt finale koppeltoernooi op eerste EK-dag door Sven Remijnsen VELDHOVEN - Het was een debuut om van te dromen. Ka rin Krappen uit Vlissingen haalde gisteren op de ope ningsdag van haar eerste EK darts meteen de finale bij de koppels. En passant rekende ze af met de verhalen dat Krap pen en het Nederlands team geen gelukkige combinatie vormen. Samen met haar partner Fran cis Hoenselaar, met wie ze pas sinds kort een koppel vormt, mag Krappen morgen tegen Engeland een gooi doen naar de Europese titel. Eerst komt ze vandaag nog uit in het indi viduele toernooi, waarvan de finale eveneens zaterdag plaatsvindt. De kans bestaat dat Krappen zich ook daar voor plaatst, want in haar hui dige vorm hoeft ze voor nie mand bang te zijn. Het berei ken van de EK-finale bij de koppels was de bevestiging die ze zocht. „Dit is een machtig gevoel", zei Krappen na haar beslissendeworpm de halve fi nale tegen België. In het immense congrescen trum De Koningshof in Veld hoven. plaats van handeling van de Europese titelstrijd, leek het alsof Krappen en Hoenselaar al jaren een inge speeld koppel vormen In de poule leed het team weliswaar een verrassende nederlaag te gen Zweden (4-2), maar door eerdere zeges tegen Wales (4-1) en België (4-3)eindigde Neder land toch nog als eerste in de groep Daarnu werden achter eenvolgens Italië (4-1), Schot land (4-21 en opnieuw Belgio (4-1) verslagen. Indruk Met name de winst op de Bel gen in de halve eindstrijd maakte indruk. De Nederland se vrouwen namen al gauw een 2-0-voorsprong De volgende leg lieten ze weliswaar lopen, maar daarna stelden Hoense laar (met twee openingsseries van 140) en Krappen (met slot- series van 56 en 20) orde op za ken. Krappen wierp Neder land hoogstpersoonlijk naar de finale door in één keer de be nodigde dubbel 10 op het bord te gooien Terwijl Engeland zich aan het andere boni voor de eindstrijd plaatste door Duitsland met 4- 2 te verslaan, werd het duo uit gebreid gefêteerd in het Ne derlandse kamp Er waren knuffels van bondscoach Den nis WVi'da, Sylvia van Barne- veld, die de hele dag meer oog leek te hebben voor Krappen en Hoenselaar dan voor haar man Raymond, en Cees van Leeuwen. Krappens echtge noot die in Veldhoven behalve als supporter ook als baanoffi- cial actief was. Vertrouwen „Ik bemoei me niet met Karin tijdens de wedstrijd'*, zei Van Leeuwen „Soms, als het even niet goed gaat. zijn er mensen die zeggen: doe nou eens wat Maar het enige dat ik moet doen is er zijn en glimlachen Ik ben er om haar vertrouwen te geven." Krappen vaart wel bij die aanpak ..Ik heb vandaag voor mijn doen weinig gepraat, maar normaal gesproken ben ik voortdurend aan het kletsen tijdens een partij. Als ik me steeds voor honderd procent concentreer, gaat het mis Dar ten is voor mij vermaak, ik wil plezier blijven houden in mijn sport Panels Hoenselaar is de te genpool van de 28-jange Krappen „Ik ben een feest beest wat soms te zien is aan mijn spel Francis is serieuzer. Zij kan zich wel volledig af sluiten voor de buitenwereld." Hoenselaar is al jaren een ge vestigde waarde in de wereld top. Ze is meervoudig wereld kampioene en legde in 1996 al eens beslag op de Europese ti tel in het individuele toernooi. Haar voor de deur van het con grescentrum geparkeerde wa- Karin Krappen in actie op het EK. waar ze alle «.chrt>om van zich •dgda foto Sandra Peerenboom gen met daarop in grote glin- sterletters de naam 'Francisca Hoenselaar' geplakt, misstond dan ook allerminst. Krappen en Hoenselaar. vol gend jaar een van de vier vrou welijke deelnemers aan het prestigieuze Embassy-toer- nooi in Frimley Green, voeren al een tijdje strijd om de hege monie In Nederland. Pas on langs vonden ze elkaar als kop pel Na dne oefenpartijen was het EK het eerste ijkpunt voor het nieuwe duo Een finale plaat s was het resultaat Krap pen „Het draait lekker We la ten hier en daar allebei nog wat kansen liggen, bij de dubbels vooral Daar moeten we nog aan werken." Opluchting Krappen was vooral blij dat ze had afgerekend met de kriti sche geluiden die in de wandel gangen over haar te horen wa ren geweest „Er werd gezegd dat Karin Krappen nooit goed presteert in het Nederlands team Die opmerking spookte de eerste wedstrijd door mijn hoofd Nu overheerst de op luchting, ik weet nu al dat ik vannacht heel goed zal slapen Vrijdag en zaterdag ga tk het net zo doen als vandaag tk laat mijn pijlen los en gooi ze erin." In navolging van de vrouwen bereikten de Nederlandse mannen de finale van de lan- denwedstnjd Tweevoudig Embassy-winnaar Raymond van Barneveld. Europees titel verdediger Co Stompé, Frans Harmsen en Arjan Moen won nen in de halve finale met 9-8 van Schotland In de eindstrijd wachten de Engelsen, aange voerd door de huidige Embas- sy-kampioen Ted Hankey, zo dat zowel de vrouwen als de mannen zaterdag kunnen afre kenen met de bakermat van de dartssport Engeland Gontsjar. negende inde olympi sche tijdrit, kwam niettemin naar Plouay In tegenstelling tot vele anderen. Die beroepsernst werd gisteren beloond. ..Het was de wilskracht die vandaag mijn benen liet rondgaan "GPD van onze sportredactie ROOSENDAAL - Regi Blinker speelt de rest van dit seizoen Noor RBC' Roosendaal. I>e ex- Feyenoorder. die afgelopen zo mer transfers-rij vertrok bij het Schotse Celtic, tekent vandaag in Brabant een contract tot de zomer van 2001. Hij trainde gis teren al mee met de selectie van Robert Muskaat Voor Blinker was ook belang stelling vanuit Frankrijk en een eerste divisieclub in Engeland, maar de aanvaller wilde vanwe ge zijn gezin het liefst m Neder land blijven. Deze week werd hij juist vader van een zoon ADO I>en Haag lonkte eveneens naar de diensten van Blinker, maar in een verblijf op eerste divisie-ni veau had de speler weinig trek Blinker maakt dit weekeinde zijn debuut in de thuiswedstrijd tegen De Graafschap. Of hij na dit seizoen nog langer in Roo sendaal blijft, is niet zeker Het liefst zou hij in Nederland weer bij een subtopper spelen Blin ker wil bij RBC echter zijn wed strijdritme oppikken en laten zien dat hij nog steeds kwaliteit heeft „Na dit seizoen kijken we verder Ik wil er samen met Ro bert Maaskant en de andere jon gens nu alles aan doen om RBC in de eredivisie te houden De ploeg staat er niet zo geweldig voor. maar er zijn nog heel wat wedstrijden te gaan GPD De Bruijn verliest bi j GP in )ss OSS - Jean-Paul de Bruijn gisteren uitgeschakeld bij de Grand Prix driehanden in Oss. De biljarter uit Hulst verloor in de tweede ronde verrassend van Jos Bongerv De Bruijn is een betere drieban- der dan Bongers met wie hij in het verleden concurreerde in het libre en het bandstoten, maar toch ging het voor de Zeeuws- Vlaming mis Bongers maakte 50 caramboles in 46 beurten. De Bruijn kwam niet verder dan een aantal van 37 Raimond Burgman vloerde Herman Slikker Burgman won met 50-28 (38). Zaterdag heeft de finaleplaats ROTTERDAM Feyenoord en Ajax spelen beide hun eerste wedstrijd in de tweede ronde van de Uefa Cup op donderdag 26 oktober in Zw itserland. De Uefa heeft het Nederlandse verzoek om één van de duels in Zurich (waar Feyenoord tegen FC Basel aantreedt) en in Lau- sanne (waar Ajax speelt tegen Lausanne Sports) te verplaat sen naast zich neergelegd De besturen van de twee Neder landse clubs en de KNVB had den uit angst voor mogelijke confrontaties tussen supporters op hun weg naar Zwitserland gehoopt dat de Europese voet balbond voor een gedwongen verplaatsing van één der duels zou zorgen ..We hebben gedaan wat we kondenaldus KNVB- woordvoerder Herman Poos Maar het probleem is dat wij deze wedstrijden niet zelf orga niseren We kunnen als KNVB dus ook niet ingrijpen De Zwit serse dubs willen niet meewer ken Nu dat met is gelukt, gaan Ajax en Feyenoord met de Duit se politie overleggen hoe pro blemen kunnen worden voorko men. Eén van de mogelijkheden die wordt overwogen, is het af sluiten van alle parkeerplaatsen langs de snelweg voor alle Ne derlandse voertuigen GPD van onze sportredactie ALKMAAR Oscar Moens kan met onmiddellijke ingang te rugkeren bij AZ als hij zijn ima gecontract met de club laat ont binden en genoegen neemt met een gedeeltelijke compensatie in zijn salaris. De 27-jarige doelman verblijft sinds het begin van dit seizoen 'ziek'thuis in Maassluis Motna staat officieel nog tot 2007 on der contract bij AZ. de image- verbintenis heeft eenzelfde looptijd AZ-voorzitter Dirk Scheringa gunt de keeper tot maandag bedenktijd Het imagecontract tussen Moens en AZ dateert van april 1997 Er was destijds volop be langstelling voor de keeper die de buitenlandse topclubs vol gens /eggen voor het uitkiezen had Hijbesloot in Alkmaar te blijven toen Scheringa hem een 'creatief voorstel had gedaan Het kwam er in het kort op neer dat Moens zijn naam aan AZ verkocht en daarvoor jaarlijks. tot2007.een fiks bedrag overge maakt zou krijgen De revenuen die het beeldmerk van Moens zouden opleveren kwamen ten goede aan AZ Scheringa sprak destijds onder meer van een geur- en kleding lijn, maar die kwamen nooit van de grond Voor Scheringa was dat aanleiding om de betalingen aan Moens zoals overeengeko men in het imagecontract na twee seizoenen stop te zetter. De keeper zelf wil in ieder geval het geld uit het derde contract jaar nog overgemaakt zien Een els waarvan hij moet afzien als hij het nieuwste voorstel van Scheringa accepteert. Moens. wiens zaken worden waargenomen door Mino Raiola uit Haarlem, houdt zijn conditie op peil in een sportschool Ook traint hij of en toe moe bij een amatcurclub Bij een eventuele terugkeer van Moens verandert er overigens weinig aan zijn po sitie Van der Lem heeft Henk Timmer deze week nogmaals er van verzekerd dat hij de eerste keeper van AZ blijft. GPD van onze sportredactie LONDEN - Vladimir Kramnik en('«arr> Kasparm hebben don derdag tijdens de tweekamp om de officieuze wereldtitel scha ken remise gespeeld. De Russische titelverdediger Kasparov, spelend met wit. ac cepteerde na 53 zetten het re misevoorstel van uitdager en landgenoot Kramnik Kramnik behoudt daardoor de leiding in Noorse coach biedt ontslag aan OSLO - De Noorse bondscoach Nils iohan Semb heeft donder dag zijn ontslag aangeboden. Hij kwam tot het besluit na het verlies van hel Noorse voetbal team in de WK-kwaliflcatie van woensdag in Oslo tegen Oekra ïne (0-1) Noorwegen heeft in de eerste drie wedstrijden voor groep vijf van de voorronde slechts twee punten verzameld Het bestuur van de Noorse voetbalbond zal op korte termijn besluiten of het het ontslag van Semb aan vaardt RTR de match met 2-1 Dinsdag had Kramnik met wit gewonnen van Kasparov. Er worden maximaal zestien partijen gespeeld, de vierde partij in de Riverside stu dios in Londen is zaterdag DPA BARCELONA - Patrick Klui vert kan tussen de twee en vier weken niet spelen vanwege een spierblessure in het heen De aanvaller van Barcelona liep de kwetsuur woensdagavond in Rotterdam op in het verloren WK-kwalificatieduel met Por tugal (0-2) „Het is een forse blessure", zei clubdokter Pruna .Hij kan drie of vier weken langs de kant staan, maar als hij hare! vecht zijn het er misschien twee Ook Mare Overmars en Phillip Cocu hadden lichte fy sieke klachten na de wedstrijd, maar staan voorlopig nog op de nominatie voor het competitie duel van zaterdag tegen Real Socicdad RTR/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55