Geweld Ambon verrast delegatie PZC Partij van Milosevic zet houwdegens buitenspel Kibbelende commissie België laat illegalen in de kou staan Doek valt voor Parijse burgemeester Tiberi Schade bij nieuwe aanslagen op Franse synagogen is gering Bloedbad in Grozny door bomaanslag Fransen debatteren over worstvelletjes 5 Vijf doden tijdens bezoek EU-missie Naar een droge plek vrijdag 13 oktober 2000 door Theo Haerkens JAKARTA - Oplaaiend geweld op Ambon, het hoofdeiland van de Molukken in het oosten van Indonesië, heeft gisterochtend zeker vijf mensen het leven ge kost. Kr vielen zeventien ge wonden. Het geweld deed zich voor kort voordat een delegatie van de Europese Unie in Am- bon-stad arriveerde. De geweldsuitbarsting op Am- bon kwam onverwacht. Woens dagavond nog had de Neder landse ambassadeur in Jakarta. Van Heemstra, vernomen dat het rustig was op Ambon. Gis termorgen. nog voordat het vliegtuigje van de EU-commis- sie was geland, waren bij bot singen rond het dorp Galala vijf doden gevallen. Tot in het cen trum van Ambon-stad waren explosies en geweervuur te ho ren De EU-delegatie heeft van die schermutselingen weinig gemerkt. De delegatie kon zich alleen dank zij zeer strenge veilig heidsmaatregelen over het ei land bewegen. Ze moest zich met speedboten van het vlieg veld naar Ambon-stad laten overzetten, omdat de twintig ki lometer lange weg rond de baai, die het eiland verdeelt, niet vei lig is. Er duiken steeds sluip schutters op. Vooreen bezoek aan vluchtelin genkamp Halong, zes kilometer ten oosten van Ambon-stad, moest later op de dag opnieuw gebruik worden gemaakt van speedboten. Galala, de plaats waar 's ochtends vijf christenen waren omgekomen, ligt aan de weg die Halong en Ambon-stad verbindt Halong is een van de vluchtelingencentra waar christenen en moslims die alles verloren hebben, samen betere tijden afwachten. Programma (Advertentie) 00*»» derzoeken en kon het program ma ondanks het geweld zonder verdere problemen worden af gewerkt De delegatie bestaat uit de ambassadeurs van Neder land, Duitsland. Belgie. Grie kenland en Portugal en diplo matieke vertegenwoordigers van Frankrijk. Groot-Bnttan- nië. Italië, Zweden en de Euro pese vertegenwoordiging in Indonesië. De delegatie had on dermeer een gesprek met gou verneur Latuconsina van de Molukken. Hij zei dat het con flict op de Molukken door Indo nesië zelf moet worden opge lost. Volgens de Nederlandse ambas sadeur Van Heemstra is er ge sproken over de mogelijkheden om de bevolkingsgroepen van Ambon weer bij elkaar te krij gen. ..In ieder geval zijn we, met name Nederland, bereid door te gaan met financiële hulp. zo lang Indonesië duidelijk maakt wat er met het geld gebeurt. De belangrijkste drijfveer van deze missie is te laten zien aan Indo nesië en de Molukse bevolking dat ze niet in de steek worden gelaten", aldus de ambassadeur. Vandaag reist het gezelschap naar het eiland Ternate in de Noord-Molukken Morgen wordt het bezoek afgesloten. De zes Indonesische christenen van de Molukken, die vorige maand het terrein van de Zwit serse ambassade in Jakarta wa ren binnendrongen, hebben de missie gisteren vrijwillig verla ten. De actievoerders eisten een in terventie van de Verenigde Na ties om het geweld tussen mos lims en christenen op de eilan dengroep te beëindigen. GPD/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Van de 32.600 il legalen die begin dit jaar een aanvraag indienden voor een verblijfsvergunning in Belgie. hebben er pas 531 een ant woord gekregen. De Belgische minister van Binnenlandse Zaken. Duquesne. is niet te spreken over die trage gang van zaken. Hij heeft de verantwoordelij ke ambtenaren op het matje geroepen Belgie gaf illegalen in januari van dit jaar éénmalig de mo gelijkheid opeen verblijfsver gunning. De regeling was spe ciaal bedoeld voormensen die al lang in België wonen of zwaar ziek zijn. Om de aan vragen snel en objectief te kunnen beoordelen, werd een speciale adviescommissie in gesteld: de regulansatie-com- missie. Die werd van meet af aan geplaagd door geharre war en verdeeldheid Zo rol den de politieke partijen in België over elkaar heen over de vraag wie in de commissie zitting mocht nemen. De op positie beschuldigde de rege ringspartijen van 'politieke benoemingen', vriendjespoli tiek dus. Tussen de voorzitter en de secretaris-generaal van de regularisatie-commissie kwam het tot een openlijk conflict Minister Duquesne stak zijn irritatie over de moeilijkhe den in de regulansatie-com- missie eerder deze week niet onder stoelen of banken. In het Belgische parlement beti telde hij het gekibbel van de commissieleden als het ge drag van schoolkinderen'. Duquesne zei het coördinatie bureau al in september een brief te hebben geschreven waarin hij aandrong op spoedoverleg Pas deze week werd aan de oproep van de mi nister gehoor gegeven. Onrust Enkele maanden geleden al klaagdehet Centrum voorGe- lijke Kansen en Racismebe strijding in Brussel haar nood over de slechte wijze waarop de regulansaticcommissie werkt Volgens directeur Le- man van het Centrum ont staat er onrust onder de ille galen omdat ze zolang moeten wachten Ze vragen zich af of ze er wel goed aan hebben ge daan hun anonimiteit op te geven. .,We hebben een inten sieve campagne gevoerd om de 'sans papters' aan te moedi gen een aanvraag voor een verblijfsvergunning in te die nen. Het is vervelend dat we nu. vier maanden later, gere geld de vraag krijgen wat heb je ons wijsgemaakt", klaagde leeman Duquesne heeft de top van de regulansatie-commissie in middels ter verantwoording geroepen Dat gesprek staat voör vandaag gepland. De mi nister heeft aangekondigd dut hij concrete antwoorden wil op een aantal vragen ..Komen die er niet, dan zal ik de rege ring rapporteren dat de com missie niet in staat is de taak te vervullen waarvoor ze werd aangesteld", dreigde hij Volgens een deelnemer aan de missie is het bezoek vooral be doeld om de veiligheidssituatie op de Molukse eilanden te on- Oefening NAVO zonder Athene na ruzie met Turken ATHENE - Griekenland heeft gisteren zijn deelname aan een NAVO-oefening voor de Turkse kust opgeschort, omdat Turkse commandanten hadden be paald dat het luchtruim boven twee Griekse eilanden in de Egeïsche Zee buiten het oefen- gebied viel. Het ministerie van Defensie zei dat Griekenland zich definitief terugtrekt als het Turkse besluit niet ongedaan wordt gemaakt. Griekenland zou met dertien vliegtuigen en 127 militairen meedoen aan de oefening. Griekenland en Turkije ver keerden de afgelopen decennia herhaaldelijk aan de rand van een oorlog als gevolg van on enigheid over het verdeelde Cy- firus en de soevereiniteit over ei- anden in de Egeïsche Zee. Woensdag landden in het kader van de oefening voor het eerst in 78 jaar Griekse militairen op Turks grondgebied. AP Arrestatiegolf ISLAMABAD - Het militaire regime in Pakistan heeft giste ren, een jaar nadat het leger de macht greep, met arrestaties en andere maatregelen protesten tegen de coup voorkomen. De vrouw van de bij de staats greep als premier afgezette Nawaz Sharif kreeg huisarrest en tientallen leden van Sharifs partij werden opgepakt. Politie en leger arresteerden 's nachts in de provincie Punjab ongeveer 65 leden van Sharifs Moslimliga. voor het merendeel leden van de jeugdafdeling. AP LONDEN - Brandweerlieden redden inwoners van het graafschap East Sussex uit hun ondergelopen huizen. Het zuiden van Engeland had gisteren zwaar te lijden van hevige regenval. Wegen moesten worden afgesloten, auto's spoelden weg en huizen kwamen onder water te staan. Op enkele plaatsen in de graafschappen West en East Sussex was in 24 uur meer dan honderd millimeter regen gevallen. In I ckfield in East Sussex moest een man uit het water worden gered. Hij werd behandeld wegens een shock en onderkoelingsverschijnselen. In Tunners Hill, in West Sussex, werd een vrouw uit haar auto gehaald. foto Alastair Grent/AP door Honk Glimmerveen PARIJS - De kogel is door de kerk. De burgemeester van Pa rijs, Jean Tiberi. is gisteravond door zijn gaullistische partij RPK geschorst als lid. Hij wei gert bij de komende gemeente raadsverkiezingen plaats te maken voor Philippe Séguin, die door de RPR als lijsttrekker is aangewezen. De beslissing van het Parijse RPR-bestuur wordt door Tiberi aangevochten. Over twee we ken doet het dagelijks bestuur van de gaullisten uitspraak Dat is ongetwijfeld dezelfde als die van gisteravond. In maart werd Tiberi al afgezet als secretaris van de federatie Parijs van de RPR Hij reageerde toen uiterst verbitterd: „Dit zijn praktijken uit andere tijden, on der andere omstandigheden. De methode is autoritair, dictatori aal, fascistisch en stalinistisch." De toon was goed gezet. Er is de afgelopen maanden geen week voorbijgegaan of Tiberi dan wel de partijleiding deed een greep in de emmer met modder. Formeel is als reden opgegeven dat Tiberi zich niet aan het be sluit van de RPR wilde houden om Séguin de enige gaullisti sche kandidaat te laten zijn Op de achtergrond speelt nadruk kelijk de vrees mee dat de RPR met Tiberi als lijsttrekker Parijs dreigt te verliezen T?gen Tiberi lopen enkele justitiële onder zoeken. Een ervan is dat hij be trokken zou zijn geweest bij verkiezingsfraude In enkelear rondissementen blijken kiezers te hebben gestemd die niet woonachtig waren in dat dis trict Het gaat in alle gevallen om wijken waar het twijfelach tig was of de RPR er de meerder heid zou halen. Een tweede affaire betreft het opknappen van gemeentewo ningen Daarbij zouden bouw bedrijven smeergeld hebben moeten betalen. GPD (Advertentie) ijsseldijk modes Lepelstraat I Yerseke telefoon: 0113-571539 bas raaf ,a9et *22 van onze redactie buitenland PARIJS - Twee synagogen In Frankrijk waren in do nacht van woensdag op donderdag hot doelwit van aanslagen. Boven dien werden bij een joods ge meenschapscentrum in Colom- bes bij Parijs twee molotov cocktails naar binnen gegooid. De schade was in alle gevallen gering, zei de politie. In het Zuid-Franse La Seyne- sur-Mer probeerden volgens ge tuigen twee mensen de synago ge in bi*and te steken door benzi ne tegen het gebouw te gooien. Het vuur doofde vrijwel onmid dellijk In Creil (regio-Parijs) was de synagoge het doelwit van twee met brandbommen ge wapende aanvallers Dinsdagavond werden ook al aanslagen gepleegd op twee sy nagogen in de buurt van Parijs De synagoge in TYappes werd toen door brand gedeeltelijk verwoest Het interieur van een synagoge in UUs raakte licht be schadigd nadat onbekenden twee molotov-cocktails naar binnen hadden gegooid Presi dent Chirac heeft deze week zijn afschuw uitgesproken over de aanslagen Ook in Duitsland heeft de afge lopen weken een aantal aansla gen op synogogen plaatsgehad. Leden van de Duitse Bondsdag spraken gisteren in een reactie op die teneur hun solidariteit met de joodse gemeenten m Duitsland uit Antisemitische uitingen zijn volgens de parle mentariërs een bedreiging voor de democratie. „De joodse bur gers hebben recht op een loven /onder angst zei de sociaal democraat Edathy. Volgens Guido Westerwei le, se cretaris-generaal van de libera le FDP. staan niet de joden maar de rochtsradicale stenengooiers en brandstichters alleen „Elke steen die naar een synagoge wordt geworpen, is een steen midden in het gezicht van een oprechte democraat in Duits land." De parlementariërs deden een dnngend beroep op de Duitse joden gedaan om het land toch vooral niet te verlaten, ondanks de toename van antisemitisch geweld AFP/DPA//AP van onze redactie buitenland BELGRADO - De Joegoslavi sche Socialistische Partij van de teruggetreden president Milosevic heeft gisteren wijzi gingen in de partijtop doorge voerd in een poging verder machtsverlies te voorkomen. Houwdegen Gajevic is als se cretaris-generaal vervangen door de gematigde Andjelko- vic. Tot de komst van KFOR was Andjelkovic de Servtsche gouverneur van Kosovo De Servische president Milutino- vic is tot vice-voorzitter be noemd. Ex-president Milosevic blijft kennelijk partijleider, on danks zijn desastreuze neder laag bij de verkiezingen van 24 september, maar het onaf hankelijke persbureau Beta meldde dat partijfunctionaris Mihajlovic had gezegd dat Milosevic zou aftreden en dat verdere wijzigingen in de par tij 'noodzakelijk' zijn. Ook het bondgenootschap tussen de partij van Milosevic en Joegoslavisch Links van diens echtgenote Mirjana Markovic lijkt in alle commo tie te zijn gesneuveld Beide partijen zeiden dat hun kan didaten bij de volgende Servi sche verkiezingen, die de nieuwe president Kostunica begin december wil houden, onafhankelijk van elkaar zul len optreden Naaste medewerkers van de huidige en de ex-president zijn in een machtsstrijd ver wikkeld terwijl Kostunica probeert de laatste resten van Milosevic' autoritaire regime te ontmantelen Kostunica en zijn medewerkers hadden het Milosevic-kamp tot gisteren de tijd gegeven om in te stem men met een overgangsrege ring in Servië en de beoogde verkiezingsdatum te bevesti gen In principe hebben alle Servische partijen zich uitge sproken voor vervroegde ver kiezingen in december, maar de partij van Milosevic leek hierop terug te komen Kostunica 's adviseur Djindjtc zei gisteren dat er contact was geweest met de Socialistische Partij en dat hij snel een over eenkomst verwacht over ver kiezingen en de vorming van een regering Woensdag nad de Servische regering, waarin de aanhan gers van Milosevic nog de meerderheid hebben, de nodi ge onrust gewekt met de ver klaring dat zijde zeggenschap over de politie en de andere Servische tnstellingcn weer in handen nou nemen De politie heeft zich gisteren echter loy aal verklaard aan Kostunica De Amerikaanse president Clinton heeft gisteren met on middellijke ingang de sanc ties tegen Joegoslavië opgehe ven. De sancties bestonden uit een olie- en een luchtvaartem bargo Kostunica zei op zijn beurt dediplomatieke betrek kingen met de VS te willen heropenen Die waren vorig jaar verbroken nadat de NAVO bombardementen had uitgevoerd op Joegoslavië Kostunica zou gisteren tevens op de Italiaanse televisie heb ben verklaard dat Mon tenegro desgewenst uit de Joegoslavische federatie met Servië kan stappen „Uiteraard zullen de demo cratische veranderingen in Servië een democratische dia loog met Montenegro moge lijk maken aldus Kostunica „Maar hoe du- ook uitpakt, de wil van het Montenegnjnsc volk zal in elk geval worden gerespecteerd AP/ANP/RTR Buitenlanders ontvoerd in Ecuador QUITO - Een groep gewapende mannen heeft gisteren een he likopter met tien buitenlanders aan boord op een olieveld m de Ecuadoraansc Amazonejungle gekaapt Vice-president Pinto van Ecuador meent dat de ontvoering het werk is van de Colombiaanse linkse guenllabeweging FARC Zij zouden de gegijzelden met een helikopter naar Colombia zou hebben overgevlogen als vergelding voor het zogeheten Plan Colom bia. Dit plan behelst een door de VS gesteunde anti-drugs campagne van de Colombiaanse regering De ontvoerden zijn zes Amerikanen, twee Fransen, een Chi leen en een Argentijn. AP/RTR/AFP Honderdste vlucht ruimteveer CAPE CANAVERAL - Het ruimteveer Discoven.- is gisteren opnieuw gelanceerd Daarmee is de honderste vlucht van een shuttle een feit Aan boord bevinden zich zeven astronauten. Dinsdag werd de vlucht uitgesteld nadat op het laatste mo ment een ijzeren pin was gevonden die de shuttle naiancering had kunnen beschadigen De astronauten moeten onder meer twee segmenten vastma ken aan het 150 miljard gulden kostende ruimtestation ISS. Ook worden vier ruimtewandelingen gemaakt. RTR/Belga Regeringspartij wint in Sri Lanka COLOMBO - De verkiezingen op Sn Lanka hebben een over winning opgeleverd voor de regerende Volksalliantie (PA) Uit de officiële uitslag blijkt dat de partij van president Ka- maratunga 107 van de 225 zetels knjgt De belangnjkste oppositiepartij UNP moet het doen met 89 parlementszetels De twee grote partijen doen beide pogingen een regering te vormen De bondgenoot van de PA de SLMC, zei de Volksalliantie voorlopig niet te steunen Die partij wil eerst een onderzoek naar fraude en gewelddadigheden bij de verkiezingen Bij 365 stembureaus hadden onregelmatigheden plaats Volgen de PA zijn echter twee andere kleine partijen en een onafhankelijk parlementslid bereid de alliantie aan een meerderheid van 116 parlementsleden te helpen ANP/AP Ex-premier India driejaar cel in NEW DEHLI - De voormalige Indiuse premier Narasimha Rao is door een speciale rechtbank veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens fraude Eenzelfde straf kreeg ex-mi nister van Binnenlandse Zaken Buta Smgh Hel duo kreeg ook een boete van 100 000 rupees (circa 5 400 gulden) De 79-jarige Rao is de eerste Indiase prpmierdie sinds het ont staan van het land in 1947 is veroordeeld Raozouin 1993 vier leden van een regionale partij hebben omgekocht toen een motie van wantrouwen in het parlement was ingediend De motie werd destijds met een kleine meerderheid van veertien stemmen verworpen De oud-bewindslieden zijn op borg tocht vrijgelaten AFP/RTR Peetvader maffia Italië gepakt PALERMO - De Italiaanse politie heeft gisteren in Sicilië de beruchte maffiabaas Salvatore Genovese gearresteerd. Sinds 1993 loopt er een internationaal arrestatiebevel tegen de 57- jarige peetvader, die van moord wordt verdacht Genovese werd aangehouden in San Giuseppe Jato, een be rucht maffiaoord in de buurt van de hoofdstad Palermo De arrestatie werd mogelijk door de bekentenissen van Gio vanni Brusca, een andere maffiabaas van de San Giuseppe Ja- to-clan Brusca werd in 1996 gearresteerd en veroordeeld voor talloze aanslagen, waaronder de geruchtmakende moord op de maffiarechter Giovanni Falcone. DPA!AFP van onze redactie buitenland MOSKOU Bij een autobom- aanslag in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny zijn volgens het Kremlin gisteren zeker tien mensen omgekomen, In andere berichten wordt gesproken \nn zestien doden Nog eens zestien mensen liggen zwaargewond in het ziekenhuis. Het is de bloedigste aanslag sinds bij een reeks Kamikazeac ties begin juli tientallen Russi sche soldaten omkwamen. Drie verdachten zijn gearresteerd De bom was verstopt in een jeep die vlakbij een politiestation m Grozny stond geparkeerd Het Russische persbureau Interfax meldde dat de daders waar schijnlijk de bom op afstand tot ontsteking hadden gebracht Zes slachtoffers behoorden tot Tsjetsjeense politic-eenheden en leden van het plaatselijke Openbaar Ministerie Het aan tal gewonden onder de burger bevolking was hoog. omdat op het moment van de aanslag bij het politiebureau Russische paspoorten werden uitgedeeld aan TSjetsjencn Volgens een woordvoerder van het Kremlin was de aanslag mede gericht te gen de burgerbevolking De aanslag komt een dag nadat het pro-Russische bestuur van Tsjetsjenië, onder leiding van de voormalige geestelijke Akhmed Kadlrov, had aangekondigd haar hoofdkantoor van de stad Goedermes naar Grozny te ver plaatsen Er zijn echter ook vermoedens dat de aanslag een vergelding is voor de am-statie van enkele Tsjetsjeense rebellen afgelopen woensdag Een woordvoerder het pro-Rus sische Tsjetsjeense bewind meldde dat woensdag bij twee aanvallen vijf Russische solda ten waren omgekomen, twee m de regio Chankala. aan de rand van Grozny, en drie toen hun voertuig op een landmijn reed Het is ruim een jaar geleden dat Rusland troepen stuurde naar de opstandige regio Ondanks mateloos geweld ts het gebied nog steeds niet onder controle Iedere week komen gemiddeld tien Russische soldaten om bij guerrilla-aanslagen Het aantal slachtoffers aan Russische zijde ligt volgens de officiële cijfers op 2500 doden en 7000 gewon den, maar is in werkelijkheid waarschijnlijk veel hoger Er is geen enkel uitzicht op een spoe dig einde van het conflict Rus land weigert met terroristen te praten GPD/AP/ANP door Honk Glimmerveen PARIJS Wii a rum zou het velle tje om de worst niet van ren kociendurm mogen zijn?" Geen land ter wereld waar zon kwes tie zé hoog wordt opgenomen als in Frankrijk. Het regerings besluit om het gebruik van run- derdarmen in de leeswarrnin- dustric te verbieden, is het gesprek van de dag. Slagers waren gisteren druk be zig om klanten uit te leggen dat er eigenlijk niks aan de hand was. „Dan nemen we toch ge woon varkens- of schapendar men Maar de toon was gezet Het gebruik van runderdarmen is door een wetenschappelijk in stituut in verband gebracht met BSE. de gekke-koeienziekte De Fransen is altijd voorgehou den dat BSE een 'Engelse ziekte' was Het was in elk geval wel de aanleiding voor de Fransen, de ze week een jaar geleden, om eenzijdig een importverbod op Brits vlees af te kondigen In vrijwel elke Franse slagerij hangt sindsdien de mededeling dat het vlees of gevogelte uit Frankrijk afkomstig is De landelijke keuringsdienst van levensmiddelen. Afsaa, constateerde evenwel risico's. De Franse wet stelt minister* persoonlijk verantwoordelijk, als ze wetenschappelijke advie zen niet opvolgen Dus moest minister Glavany van Land bouw wel een verbod uitvaardi gen De worstmakers schreeu wen moord en brand Hoewel om de meeste worstsoorten een velletje van varkensdarm zit. is er een aantal bekende produc ten die het van <le ingewanden van de koe moet hebben De ware achtergrond van alle opwinding is evenwel het feit dat ook in Frankrijk in toene mende mate BSE bij runderen wordt geconstateerd Alleen al dit jaar zijn zestig gevallen ont dekt I)at verontrust de Franse lekkerbek het meest. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5