Bijstand dreigt vast te lopen PZC Utrecht mag plan voor tolpoorten later tekenen Bank moet harder rennen in wedloop tegen witten geld H-SF-5711 PvdA gooit met huuraftrek beleid radicaal om Kabinet licht Kamer eerder en beter in bij vredesoperaties Premier en minister weer beste maatjes O Gevolg belastingherziening NS rijden met onveilig materieel Speuren tussen het afval D66 in geldnood bezuinigt fors Buschauffeur ontkent discriminatie Inval bij handelaar in neonazi-cd's Honderd baby's onderzocht op tbc 11e Zeeuwse gezinsbeurs 18 19 21 Oud-Kamerlid Klaas Beuker (76) overleden Bedoelt u wat u zegt... en zegt u wat u bedoelt? PIETERS//VANDERELST' vrijdag 13 oktober 2000 van onze redactie binnenland BOTTERDAM - De belasting herziening die op 1 januari in gaat. zal grote problemen ople veren voor de sociale diensten en hun cliënten. De sociale dien sten krijgen meer werk. De cli ënten moeten, anders dan nu. zelf kortingen aanvragen bij de Belastingdienst. „Dat wordt een nationaal probleem, begin volgend jaar", voorspelt de di recteur van de Rotterdamse so ciale dienst, M. Masthoff. Het nieuwe fiscale stelsel kent heffingskortingen die mensen zelf aan moeten vragen bij de Belastingdienst. Ze krijgen ver volgens een voorlopige terug gaaf. De heffingskortingen tel len mee bij het vaststellen van de hoogte van de bijstand. Aan het eind van het jaar komt een definitieve aanslag. Die moet vervolgens ook weer verrekend worden. Voor de sociale diensten bete kent dat alleen al dubbel werk. Bovendien moeten ze hun cliën ten erop wijzen op tijd naar de Belastingdienst te gaan om de voorlopige teruggaaf te regelen Maar in onder meer Rotterdam is de voorlichting vanuit de Be- van onze redactie binnenland UTRECHT - Banken moeten zich nog meer inspannen om te voorkomen dat ze worden ge bruikt voor het witwassen van crimineel geld. Interne gedrags regels en strengere wetgeving door de overheid zijn niet vol doende om de wedloop met cri minele organisaties te winnen. Dat stelde directeur Zwaap van Ernst Young Forensic Servi ces gisteren op een congres in Utrecht over de toekomst van de Nederlandse banken. Volgens hem zijn criminele organisaties plekken bij de financiële in- permanent op zoek naar zwak ke plekker stellingen. „Het gaat zelfs zover, dat mis daadbendes hun eigen mensen op de loonlijst van de bank pro beren te krijgen. Ze houden zich stil, totdat ze de organisatie van nut kunnen zijn. Daar kan best twee of drie jaar overheen gaan", aldus Zwaap. Banken zijn voor criminele or ganisaties onmisbaar voor het witwassen van zwart geld. Om dat tegen te gaan, moeten de in stellingen sinds enkele jaren al le verdachte transacties boven de twintigduizend gulden mel den bij het Openbaar Ministe rie. Intern hebben de banken ge dragsregels opgesteld, die moe ten voorkomen dat medewer kers zich schuldig maken aan fraude. Maar volgens Zwaap kan het toezicht op naleving van die regels nog veel beter. „Een sollicitatiegesprek bijvoorbeeld zou ook gebruikt moeten wor den om te kijken of de potentiële nieuwe werknemer wel integer is. Net zoals je integriteit kan meenemen in een functione- rings- of beoordelingsgesprek." De jacht op crimineel vermogen heeft in zijn ogen geleid tot een wedloop, waarbij misdaador ganisaties steeds complexere methodengebruiken om hun in komsten te witten. GPD lastingdienst nog met op gang gekomen. Ook de folder van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid is er nog niet. Behalve deze extra werkzaam heden is de automatisering ook nog niet aangepast Dat komt omdat de noodzakelijke pro grammatuur pas in december arriveert Die is onder meer zo laat omdat de definitieve wet geving pas laat werd vastge steld, een probleem waar sociale diensten wel vaker mee te ma ken hebben, aldus Masthoff Voorschieten Hij voorziet begin volgend jaar grote problemen. „Wat gebeurt er in januari? Als mensen te laat geld krijgen van de fiscus, zul len wij het weer voor moeten schieten En wat doe je met mensen die te laat hebben aan gevraagd? Dan kan ik wel zeg gen: 'Dat is jouw probleem' maar als de kranten er straks mee vol staan, zal de politiek er ook wat over willen zeggen", al dus Masthoff. De sociale diensten willen daar om extra geld. De cliënten moe ten worden voorgelicht, de pro grammatuur ingevoerd en de medewerkers geschoold Ook structureel zal er extra geld bij moeten omdat er meer admini stratief werk verzet wordt. De vier grote steden praten daar over volgende week met minis ter Vermeend. Voor hen alleen gaat het al eenmalig om ruim tien miljoen gulden „Dat is ook nog een probleem. Bij welke mi nister moeten we nou eigenlijk zijn? Sociale Zaken of Financi en? Wie gaat over deze kosten?", vraagt Masthoff zich af. De gemeente U trecht geeft sinds 1 oktober voorlichting aan men sen in de bijstand die voor de heffingskorting in aanmerking komen Zij kunnen zich melden bij de sociale dienst voor hulp bij het invullen van het belas tingformulier Volgens een woordvoerder heeft vijftig pro cent van de degenen die het for mulier moeten invullen, een af spraak gemaakt voor hulp. ANP DEN HAAG - De Nederlandse Spoorwegen njden willens en wetens rond met ondeugdelijk, verouderd en dus onveilig ma terieel Dat concludeert de Raad voordeTYansportveiligheid na een onderzoek naar de ontsporing van een passagiers trein - vorig jaar augustus - bij het NS-station Baarn Het ongeval waarbij overigens geen gewonden vielen, is volgens de Raad te wijten aan 'vermoenngsscheuren' in een binnenwiel Dat mankement zou zien ook voordoen bij de binnenwielen van andere treinstellen van het uit de jaren zestig daterende type 64 en andersoortig verouderd materieel De NS zijn daarvan op de hoogte, maar zien volgens de Raad on voldoen- MAASVLAKTE - Medewerkers van de Inspectie Milieuhygiëne meten de samenstelling van koperhou dend afvul in een vrachtwagen. Het ministerie van VROM is in samenwerking met de politie en de Rijksverkeersinspectie met een landelijk onderzoek begonnen naar de naleving van milieuwetten door vervoerders. Gisteren waren de inspecteurs actief bij de ECT-terminal op de Maasvlakte bij Rotterdam. foto Robert VoWANP de toe op hot onderhoud aan de treinstellen Zo wordt de ter mijn waarin de binnenwielen moeten worden onderzocht op deze vermoeiingsscheuren stelselmatig overschreden. De NS waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. GPD DEN HAAG - D66 zit in financiële problemen De partij moet vanwege een fors teruggelopen ledental de broekriem aanha len. Om een faillissement te voorkomen worden reis- en on kostenvergoedingen van bestuursleden gehalveerd, drie partij-instituten in elkaar geschoven en gaat het mes in de clubbladen De belangrijkste oorzaak van de tekorten is de terugval in het aantal leden Het huidige aantal van elfduizend lijkt inmid dels gestabiliseerd, maar is bij lange na niet genoeg om 'quitte te spelen' GPD KAMPEN - Een buschauffeur van vervoersbedrijf Connex- xion heeft drie asielzoekers met hun kinderen niet om hun af komst buiten gezet, maar omdat zij kinderwagens bij zich hadden Aan autochtone reizigers met kinderwagens zou hij hetzelfde vragen. Dat stelde directiesecretaris F. Elvers van de regio Midden- en Oost-Nederland gisteren na een gesprek met de buschauffeur Woensdag werd bekend dat de chauffeur vorige week vrijdag twee moeders met kinderen in kinderwagens en een vader, af komstig uit het asielzoekerscentrum Dronten, uit een volle bus zette om een groep van twaalf autochtone schoolkinderen in te laten stappen ANP OEGSTGEEST - Politie en justitie hebben woensdag in Oegstgeest een negentienjarige jongen aangehouden op ver denking van het handelen in cd's en bandjes met racistische en discriminerende teksten Tijdens de huiszoeking werden driehonderd cdfc en tweehonderd bandjes in beslag genomen De Oestgeester is eigenaar van het bedrijf Berserker Records Dat verkoopt cd's met muziek die in extreem-rechtse kringen populair is en toespraken van nazikopstukken Het antidis criminatiebureau Leiden deed aangifte tegen het bedrijfje De inbeslaggenomen geluidsdragers worden nu onderzocht op hun inhoud Op het in het bezit hebben en verhandelen van dergelijke muziek staat in Nederland een maximale straf van een halfjaar. ANP DELFZIJL - Ziekenhuis Delfzicht in Delfzijl gaat een uitge breid onderzoek doen naar een mogelijke besmetting met tu berculose bij honderd baby's Alle baby's die tussen upril en oktober zijn geboren in het ziekenhuis, krijgen vanaf maan dag een Mantoux-test Ook worden longfoto's gemaakt Een medewerker van de kraamafdeling bleek 29 augustus slachtoffer te zijn van de longaandoening ANP doorLianne Sleutjes DEN HAAG - Adri Duivcsteijn, vice-fractievoorzitter van de PvdA, heeft het op huurgebied gehad met de liberalen. Aan de vooravond van de begrotings behandeling van Volkshuisves ting gooit hij de kont tegen de krib. „Met de VVD is niet tot een fatsoenlijk huurbeleid te ko men. Het is nu 'free for all'. Ik zoek steun bij wie maar wil mee doen in de Tweede Kamer", zegt de specialist volkshuisvesting. Met CDA, GroenLinks en SP hoopt hij volgende week een Kamermeerderheid te halen. Duivesteijn wil een systeem van huuraftrek laten uitwerken, als alternatief voor het huidige huurbeleid. De tegemoetko ming die huurders krijgen, de huursubsidie, is minder gunstig dan de hypotheekrenteaftrek die huizenbezitters genieten, stelt het Kamerlid. Hij wil een eind maken aan de huidige vrije huurmarkt. Die dupeert volgens Duivesteijn vooral huurders met een kleine beurs. Door zijn plannen zet hij de verhoudingen met vooral de VVD op scherp, op een moment dat een paars compromis in aantocht leek. Na veelvuldig onderhandelen was Duivesteijn bereid staatssecretaris Remkes en Kamerlid Hofstra (beiden VVD) hun zin te geven en een huurverhoging van 3.8 procent te accepteren. Op voorwaarde dat een huurstijging die hoger is dan de inflatie, wordt gecom penseerd via extra huursubsi die. Ook wenste Duivesteijn li berale steun voor zijn plan tot huurharmonisatie. Dit voorstel moet forse huurstijgingen on mogelijk maken als een huis van huurder wisselt „Hofstra durfde dat uiteinde lijk toch niet aan. "Dj bang om zijn achterban, de verhuurders, voor het hoofd te stoten", aldus Duivesteijn. D66 had al eerder laten weten het PvdA-plan tot huurharmonisatie niet onvoor waardelijk te steunen. Zo stond Duivesteijn uiteinde lijk alleen binnen de coalitie. Dat weigert hij te accepteren. Was hij aanvankelijk tevreden geweest met extra compensatie en huurharmonisatie. nu wil hij Minister Netelenbos en vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten en provincies bij de onderte kening van de bestuursovereenkomst inzake het anti-fileplan. foto Roger Dohmen/ANP door Koos van Wees DEN HAAG - Utrecht krijgt tot januari de tijd om alsnog in te stemmen met het anti-fileplan voor de Randstad. Dat maakte minister Netelenbos van Ver keer gisteren bekend bij de on dertekening door Amsterdam, Rotterdam en Den Haag van het plan. Utrecht wil wel graag de extra uitgaven voor verbreding en verbetering van snelwegen, maar weigert in te stemmen met de komst van drie tolpoorten voor rekeningrijden. Minister Netelenbos, die de on dertekening met champagne beklonk, wil Utrecht alsnog een kans geven omdat ze die regio ziet als 'de draaischijf voor de bereikbaarheid van de Rand stad' Zonder medewerking van de Utrechtse regio is het effect van haar plan een stuk minder Het gebied mist bovendien de kans de uren dat het verkeer als gevolg van files vaststaat met minstens een vijfde terug te brengen Netelenbos toonde zich gisteren 'oen zeer tevreden mens' over het akkoord dat met de drie ove rige Randstadregio's werd ge sloten. De bewindsvrouw, de Amsterdamse wethouder Koh ier en de burgemeesters Opstel ten (Rotterdam) en Deelman (Den Haag), zeiden veel ver trouwen te hebben in de effecten van de tolpoorten op de files. Onderzoek heeft aangetoond dut zonder de aanleg van de be- taalstroken, tolpoorten en nieu we spoorlijnen uit het plan de fi les in 2010 twintig procent lan ger zouden zijn. Alle onderteke naars herinnerden aan 'onge- het huurbeleid fundamenteel veranderen. Het belangrijkste onderdeel daarvan is dat de huursom af trekbaar wordt van de belas ting. „Zoals de bezitter van een koopwoning zijn hypotheek rente kan aftrekken Gelijke monniken, gelijke kappen. Aan hypotheekrenteaftrek zit geen maximum." Bij huursubsidie wel. Tot een bepaald huurbedrag geldt een tegemoetkoming. daarboven niet meer. „Via de inkomstenbe lasting zou je ook te veel betaal de huur moeten terugkrijgen, ongeacht de hoogte van de huur Bovendien, iedereen moet een belastingformulier invullen. Nu lopen mensen huursubsidie mis omdat ze niet goed weten hoe ze die moeten aanvragen." Duivesteijn wil dat de ministe ries van Financiën en van Volks huisvesting uitrekenen hen* het uitpakt als de huur aftrekbaar zou zijn. Zes jaar geleden is dat al eens gedaan, ook op zijn ver zoek. In het toenmalige belas tingsysteem bleek dat echter onmogelijk. Ook oppositiepar tij CDA. dat eveneens van de huur een bepaalde aftrekpost wil maken, liep daar tegenaan. Maar via het nieuwe belasting regime dat volgend jaar gaat gelden moet het wel mogelijk zijn, denkt Duivesteijn Als huur aftrekbaar wordt, dan kun je bepalen wat een redelijk per centage is om te verwonen, stelt hij. Zelf denkt hij aan een per centage tussen de zeventien en twintig procent van het inko men. maar hij wil zich nog niet op een percentage vastpinnen GPD Adri Duivesteijn door Jaco van Lambalgen kend heftige' discussies die de afgelopen maanden over die tol poorten gevoerd werden in re giobesturen, gemeenteraden en Provinciale Staten. Volgens Köhler wordt bij die discussies vooral naar de kiezer gekeken, en niet zozeer naar de effecten Minister Netelenbos waar schuwde de Tweede Kamer gis teren nog eens haar plan intact te laten „Dit is een juridische overeenkomst Als de Kamer daarin veranderingen wil, dan vervalt het Dan vindt ze een heel gemotiveerde minister te genover zich Ze verwacht volgende maand ook een definitief akkoord te kunnen tekenen met het be drijfsleven Daarbij gaat het on der meer om {praniies dat tol wegen door het bedrijfsleven zelf betaald worden, zoals de bedoeling Is. GPD DEN HAAG - De regering is be reid de Tweede Kamer veel eer der in te lichten over vredesope raties. Zij wil de Kamer in het vervolg al informeren als het kabinet 'begint na te denken over mogelijke Nederlandse declnunie aan een vredesmis sie'. kondigde premier Kok gis teren aan in het debat over het eindrapport van de commissie- Bakker. Dat zal dan vaak een kort briefje zijn. omdat de regering zelf nog allerlei informatie over de ope ratie moet verzamelen, waar schuwde Kok De regering komt daarmee tegemoet aan een van de belangrijkste aanbevelingen van de commissie, die vredes operaties heeft onderzocht De commissie concludeerde dat Tweede- Kamerleden nu vaak in de krant moeten lezen dat de re gering nagaat of Nederland mee moet doen aan een vredesmis sie. „We kunnen natuurlijk niet voorkomen dat de media Iets melden", aldus Kok Dat de regering de informatie eerder geeft, betekent niet dat Nederland internationaal al ge bonden is aan de operatie mee te doen. benadrukte Kok Als de Tweede Kamer niet reageert op het briefje van de regering, be tekent dat ook met dat zij al in gestemd zou hebben met de mis sie .Het is dus niet wie zwijgt, stemt toe", verduidelijkte de premier Het kabinet is verder bereid hoorzittingen te houden over vredesoperaties waarbij Ka merleden direct aan militairen en hoge ambtenaren vragen kunnen stellen De minister zit daar dan wel naast „Hij kan dan beoordelen hoe antwoorden worden georganiseerd ver klaarde Kok Zo kondigde mi- Tijd<ms de herfstvaleantir 18 t/m 22 okt. Zeelandhallen Goes M-»wr M-22uur «MM 12-22 uur 12 tSuur nister De Grave van Defensie aan dat hij maandag naast zijn chef-defcnsiestaf zit bij de hoorzitting over de missie in Eritrea en Ethiopië De oppositie zal zich er wel bij moeten neerleggen dat het kabi net de regeringsfracties bij zul ke belangrijke besluiten vast vertrouwelijk polst Dat zoge heten Torentjesoverleg is heel normaal en van alle tijden, be toogde Kok „Er is geen sprake van politieke massage GPD HOOGWOUD - In r.ijn woon plaats Hoogwoud is op 76-jari- ge leeftijd het vroegere Tweede- Kaïnerlid Klant Beuker overle den Beuker /.it \nu l7 J lol 1977 in de Kamer voor de Roomt-Katholieke Partij Ne derland (RKPNren rechtte af- trhriding van de KVP. Dc politieke loopbaan van de uiterst conservatieve Beuker stond vooral in het teken van zijn strijd tegen abortus. Beuker van origine leraar, ver overde bij dc Tweede - Kamer verkiezingen voor de de RKPN één zetel In 1977 kreeg zijn par tij onvoldoende stemmen om in het parlement terug te keren. ANP »u pn Of hi van onze redactie binnenland DIN HAAG Pi min Keti en minister Van Aartscn van Buitenlandse Zaken lachen tarnen wat om een opmer king van een Kamerlid. Het debat over vredesoperaties kabbelt voort, de bewinds lieden zijn eikaars beste vriendjes. Ogenschijnlijk. Want nog geen uur later moe ten Kok en Van Aartscn op nieuw aan de bak Uitleggen waarover hun ruzie nou cies ging dit wei klopt dat Van Aartscn zo boos was dat hij dreigde met aftreden, wil de oppositie weten. En of Kok zijn excu ses nog heeft aangeboden Het draait allemaal om de opmerking van cie premier vorige week vrijdag tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie Hij zei toen dat hij eerdere uitlatingen van Van Aartsen over de Joegoslavi sche verkiezingen betreurde Aangezien hij <>ok al de hele Kamer over zich heen had ge kregen. was dat voor Van Aartsen even te veel Kok weigert de Kamer tot in detail bij te praten over zijn gesprekken met Van Aartsen „Er bleken uiteenlopende opvattingen te bestaan", doet hij de hoogoplopende ruzie af Om vervolgens heel subtiel door het stof te gaan ..De mi- nister-president en de minis ter hebben de tijd genomen in alle ernst na te gaan wat hier verkeerd was gegaan en hoe zij nu samen weer verder moesten Het was zeer uit zonderlijk, geef ik toe Verve lend dat het zo is gegaan Het was niet éën van mijn plezie rigste momenten Een openhartig, bijna thera peutisch gesprek lijkt het te zijn geweest „Een knallende ruzie dus", constateert SP- leider Marijnissen Daar wil len Kok en Van Aartscn niets over zeggen Kok geeft op vragen van CDA-Kamerlui Verhagen toe dat hij eerder had moeten ingrijpen na Van Aartsens uitlatingen op vorige week dinsdag, en niet had moeten wachten tot vrijdagavond „Dat had door mij beter kun nen worden gecommuni ceerd." Spanning Kok zegt dat ministers staatsrechtelijk een eigen verantwoordelijkheid heb ben „De minister van Bui tenlandse Zaken heeft het recht op een mening en die te verdedigen Maar als er spanning ontstaat over op vattingen in de top van het kabinet, moet er over worden gesproken Dat is ook de ver antwoordelijkheid van de premier, ais voorzitter van de ministerraad Als dat dan misgaat, kun je niet zeggen dat dat aan van alles ligtTbe- halve aan de minister-presi dent. aldus Kok na afloop van het debat. Achteraf erkent de premier tegen de verzamelde pers dat het gebeurde 'niet goed is voor het kabinet' Kok „En dus ook niet voor de pre mier." Als Van Aartsen naar buiten komt. gaat het over de situatie in Israël „Business as usual", zegt een diplomaat opgelucht GPD/ANP (Advertentie) (nmi Htii ni-ai üV~ imlmlaatl. een vak apart.' INTIIMIT IN COaaUNICATII - one way or another - Hcinkcm/and. A58 IfcL 0113-565656 E-mail: info® ivde.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3