PZC VVV-bestuur houdt voet bij stuk natiSnaal 17 Wachtlijst voor bed en thuiszorg blijkt in Zeeland het kortst Postagentschap geen simpel doelwit Tv-beelden omroep bewijs in zaak over rellen Middelburg Alle tankstations in Terneuzen mengen zich in benzinestrijd Brouwershavens bureau bouwt Romeins forum Toekomstplan blijft overeind ondanks kritiek leden Woninginbraak ÏÏT Shocking Blue de mooiste pop MIDDELBURG waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 NOORD vrijdag 13 oktober 2000 door Claudia Sondervan GOES - Hel Brouwershavens? bOMMI TSTP laat voor de In ternationale Bouwbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht een Ro meins forum optrekken, com pleet met tempel en dorische zuilen. De twaalfhonderd vier kante meter grote stand viert de tweeduizendjarige geschie denis van het cement. De op- dracht werd TSTP gegeven door de West-Europcc Ce- mentindustrie, voor Neder land vertegenwoordigd door ENCI. De presentatie krijgt de naam Forum Traject a num. refere rend aan de naam die de Ro meinen voor de stad Utrecht gebruikten. Volgens directeur R. Bolder man van TSTP wordt de presentatie uniek. In samen werking met musea in Neder land en Duitsland wordt een expositie over Romeinse bouwkunst ingericht met oud heidkundige artefacten als bouwgereedschappen. Een tempel met 36 dorischa zuilen vormt het hart van de exposi tie. In de individuele stands ko men nog eens ruim zeventig zuilen, vertelt Bolderman. „De stijl wordt tot m details door gevoerd. tot de bierviltjes toe." De Romeinen waren meesters in de bouwkunst, die het ge bruik van cement en betons oorten in hoogstaande technie ken beheersten Voorbeelden zijn de grote koe peloverspanningen met hoge aardbevingsbestendigheid en constructies zoals in het Parthenon De Internationale Bouwbeurs in Utrecht wordt gehouden van 5 tot en met 10 februari 2001 en vormt de grootste vakbeurs voor leveranciers van bouw materialen en bouwsystemen van de Benelux. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het bestuur van de WV Schouwen-Duivcland ziet geen aanleiding het toe komstplan voor de vereniging bij te stellen. Vice-voorzitter J. Brongers gaat er vanuit dat de blauwdruk nog steeds 'als een paal boven water staat'. Tijdens de algemene ledenver gadering eerder deze maand is veel kritiek geuit op het bestuur. De WV zit financieel aan de grond en moet drastisch bezui nigen. Een opzet van een werkgroep om het roer om te gooien en de toeristische informatievoorzie ning op een andere leest te schoeien, kreeg tijdens de tu multueus verlopen vergadering in Scharendijke geen bijval. Brongers vindt echter dat de ge uite kritiek eerder procedureel dan inhoudelijk van aard was. Mede daarom heeft het bestuur ook afgezien van een 'commissie van wijze mannen' die het toe komstplan en twee alternatie ven aan een nader oordeel zou onderwerpen en een conclusie moest opstellen voor de beslis sende vergadering op 2 novem ber. Volgens Brongers. kan zo'n commissie in een maand tijd nooit met een wijs besluit ko men. Hij verwerpt de suggestie dat daarmee voorbij wordt ge gaan aan een nadrukkelijk ver zoek van de ledenvergadering. „Ik heb niet indruk dat een meerderheid om instelling van een commissie heeft gevraagd. Het was eerder de roep van een enkeling." Brongers toont zich evenmin gevoelig voor de op merkingen van wethouder C. Veerhoek. dat het voortbestaan van de VVV op het spel staat als het bestuur de drie ingediende plannen op 2 november zonder meer in stemming brengt De wethouder pleitte na afloop van de ledenvergadering voor het opstellen van één nieuwe visie met daarin het beste van de drie plannen'. Alleen dan, meent Veerhoek, wordt een uit tocht van leden voorkomen en kan de reeds brandende lont van het bommetje onder de funda menten van de WV Schouwen- Duiveland worden gedoofd. Horeca Het afdelingsbestuur van Hore ca Nederland heeft zijn achter ban deze week schriftelijk laten weten te zijn gaan twijfelen aan de haalbaarheid van het oor spronkelijke VW-plan Volgens secretaris W. Ginjaar is de leden 'wezenlijke informatie onthou den', waaruit zou blijken dat de vereniging straks niet meer vol doet aan de eisen van de lande lijke koepelorganisatie ANW. „Of je nu drie plannen naast el kaar legt, of je vraagt de leden te kiezen uit drie varianten in één plan. dat maakt in feite niks uit", verklaarde Brongers don derdag het bestuursstandpunt. „De leden hebben aangegeven dat ze meer te kiezen willen heb ben dan het ene plan van de werkgroep, daar voldoen we aan. Deze week liggen de drie concepten ter inzage op de WV door Harmen van der Werf DEN HAAG - In Zeeland zijn de wachtlijsten voor thuiszorg en een plaats in een verzorgings- of verpleeghuis landelijk het kortst. Dit blijkt uit een verge lijkend onderzoek voor heel Ne derland. Dat Zeeland zo goed scoort, wil niet zeggen dat er geen lange wachtlijsten zijn. Het is in ande re gebieden alleen veel slechter Dat geldt voor bijvoorbeeld het aan Zeeland grenzende West- Brabant. dat als één van de re gio's met de langste wachtlijsten voor verzorgingshuis- en ver pleeghuiszorg uit de bus komt. Op de wachtlijst voor een plaats in een Zeeuws verzorgingshuis staan momenteel 579 mensen en voor een plaats in een Zeeuws verpleeghuis 118. De wachttijd voor een verzorgingshuis is ze ven maanden, voor een ver pleeghuisdrie maanden Elders in het land is de wachttijd voor een verpleeghuis wel twee keer zolang De aanpak van wachtlijsten zit, volgens de landelijke onderzoe kers van de task force aanpak wachtlijsten, vast op een gebrek aan deskundig personeel en de bouwtijd van nieuwe voorzie ningen „In de Randstad speelt het personeelstekort veel ster ker dan in Zeeland", aldus voor zitter J de Graaf van Zorgnet Zeeland, „maar Zeeuwse instel- STAVENISSE - Uit een woning aan de Poststraat in Stavenisso zijn in de nacht van woensdag op donderdag fotoapparatuur en software gestolen, evenals enkele honderden guldens aan contant geld De inbrekers kwa men binnen door een deur te for ceren Het schadebedrag is niet bekend kantoren en op 2 november mo gen ze laten weten wat ze er alle maal van vinden. Wij als be stuur, minus de secretaris, staan nog steeds honderd procent achter het plan van de eigen werkgroep. Dét is uitvoerig be keken en unaniem akkoord be vonden door de Raad van Ad vies. Waarom zou je daar dan onderdelen uit gaan halen? Een echt inhoudelijke discussie is er nog mtft gevoerd Wel was er wat beroering over het niet inzichte lijk hebben van de twee andere lingen krijgen ook niet meer zo veel reacties op vacatures. Als wij voor een vacature een paar brieven krijgen, zijn wij al blij." De rem op de bouw van nieuwe voorzieningen is De Graaf echt een doorn in het oog. De ontwik keling van woonzorgcentra, waardoor verzorgingstehuizen kunnen worden omgebouwd tot verpleeghuizen, stagneert. Dat komt volgens I)e Graaf door de zeer ingewikkelde regelgeving. „Die is veel te stroperig Daar moet iets aan gebeuren Het zal anders ook in Zeeland spaak lo pen." Rechtszaken In de thuiszorg zijn de wacht lijsten overigens zo goed als weggewerkt, dankzij een aantal rechtszaken waarin mensen vo rig jaar het recht op zorg opeis ten Er is meer geld voor thuis zorg gekomen. Dat heeft er op Walcheren toe geleid dat er geen wachtlijsten meer bestaan, al leen nog voor gespecialiseerde hulp De wachtlijsten in Zeeuws-Vlaanderen en de Oos- terschelde-regio zijn ook aan zienlijk ingekort In Zeeuws- Vlaanderen staan er nog 49 mensen op, die voor korte huis houdelijke verzorging in aan merking komen. In de Ooster- schelde-regio gaat het om eenzelfde aantal Geld is niet meer het grote pro bleem in de thuiszorg Als er er gens lange wachtlijsten bestaan, is dat volgens het lan delijk onderzoeksteam vooral te wijten aan de organisatie van de thuiszorginstellingen Direc teur L. Phernambucq van Thuiszorg Walcheren deelt die mening. Hij steunt dan ook de opvatting van de task force aan pak wachtlijsten dat ondoelma - tige thuiszorginstcUtngen met lange wachtlijsten niet mogen worden beloond met extra mid delen De task force wil een sys teem maken om dat te voorko men. De politie hield donderdagmiddag een buurtonderzoek in Scharendijke. door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Een post agentschap is niet gevoeliger voor overvallen dan een regu lier postkantoor. Postkanto ren BV en de politie zijn het hierover met elkaar eens. Ook het agentschap in Scharendij ke is volgens hen ondanks zijn rustige ligging dichtbij de Brouwersdam geen makkelijk doelwit. De brutale overval op 'hun' postagentschap was onder de inwoners van Scharendijke donderdag het gesprek van de dag. Het feit dat iets dergelijks in hun doorgaans rustige dorp aan het Grevelingenmeer kon gebeuren, leek de meeste in druk te maken. Op straat spra ken bekenden elkaar aan en overlegden nog eens of de an der 'misschien iets raars ge zien had' De politie zette don derdag haar onderzoek voort. Agenten gingen 's ochtends voor een uitgebreid buurton derzoek langs de deuren. Middags hielden zij een pas- santenonderzoek. Op hetzelf de tijdstip als de dag ervoor, toen de overval plaatsvond, werd weer op de Elkerzeese- weg gesurveilleerd Levenspatronen Bij een dergelijk onderzoek gaat de politie uit van de vaste levenspatronen van mensen „We vragen dan aan mensen, die hun hond uitlaten of van hun werk thuiskomen, of ze iets gezien hebben", legt poli tiewoordvoerder S. de Beste uit. Er bestaat op deze manier foto's Janne Wolterboek Het postagentschap in Scharendijke is ondergebracht in het VW-kantoor. een redelijke Kans dat de dader in de kraag kan worden gegre pen. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn in Zeeland achttien gewapende overval len gepleegd, waarvan er twaalf zijn opgelost. Het gaat hierbij niet alleen om post agentschappen. maar ook om overvallen op onder meer ben zinestations ..Het gebeurt eens in de zoveel tijd. Het kan altijd en overal gebeuren." Volgens De Beste zijn post agentschappen niet een bijzonder gewild doelwit on der overvallers Pers voor- lichtster van Postbanken BV. M van Dam. bevestigt dat „In onze beleving zijn postagent schappen niet gevoeliger voor overvallen Zij voegt hieraan toe dat bij de inrichting van een postkantoor of een agent schap, wat betreft de veilig- heidsfaciliteiten. 'geen onder scheid' tussen de twee wordt gemaakt „Per geval wordt de situatie bekeken Elk pand vraagt om een eigen aanpak" aldus Van Dam. „Ik heb me hier nooit echt on veilig gevoeld", stelt M van Dongen. De dag na de gewa pende overval in Scharendijke heeft zij als baliemedewerk ster van het postagentschap de draad weer opgepakt Bewo ners van het dorp en Duitse toeristen komen zoals altijd binnen voor postzegels of om geld op te nemen. „Tbch let je nu wel iets beter op", geeft van Dongen toe Huur collega, die woensdag middag het kantoor bemande, gaat volgende week weer aan de slag plannen van onze secretaris me vrouw Van Hol the tot Echten en Ria Geluk. Nu is het verder aan de leden om te beoordelen welke weg ze de beste vinden. door Aoctor Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft donder dag bij de rechtbank televisie beelden van Omroep Zeeland als doorslaggevend bewijs aan gevoerd in zijn eis tegen vier verdachten uit Vlissingen en Angtekrrkr. Volgens de officier hebben de vier openlijk geweld gepleegd bij een massale vecht partij in Middelburg. Na de EK-halve finale tussen Nederland en Italic op 29 juni. maakte Omroep Zeeland beel den van rellen op Plein 1940 en de Pottenmarkt Tégen twee broers, een 21-jarige Vhssinger en een 26-jarige man uit Aagte- kerke. werden de zwaarste straffen geéist, een jaar cel De officier achtte de broers, die al eerder met justitie in aanraking kwamen, ook schuldig aan voorbereidingshandelingen voor een drugstransport De Aagtekerker hangt bovendien nog twee maanden extra gevan genisstraf boven het hoorn, om dat hij in zijn proeftijd weer in de fout ts gegaan Een derde verdachte, een 21-ja rige Vlissinger. hoorde zes maanden gevangenisstraf eisen. Hij had in een grote menigte mensen, die zich na afloop in het centrum van Middelburg had den verzameld, zijn pistool ge trokken en een schot in de lucht afgevuurd. Hij zou ook nog een wapenstok van een agente heb ben afgepakt Een 30-jarige verdachte uit Vlissingen gaf toe twee klappen te hebben uitgedeeld, nadut hij zelf eerst was geslagen Voor hem had de officier een gevan genisstraf van acht maanden in petto. Orgie Van Es typeerde gisteren de rel len als een intens korte orgie van geweld, met een pistoolschot als hoogtepunt Bij de rellen vielen enkele gewonden Een van de slachtoffers leek er aanvanke lijk ernstig aan toe. maar ach teraf bleek de verwonding (een hersenkneuzing) mee te vallen Het slachtoffer heeft een scha devergoeding van 1300 gulden ingediend, die volgens de offi cier door twee verdachten moet worden betaald De officier realiseerde zich wel dat er nog meer longeren aan de vechtpartij hadden deelgeno men ..Dit geweld had een ver schrikkelijke uitwerking kun nen hebben Een van de verdachten reageer de verbitterd ..Het zijn altijd zwarten die de dupe zijn", riep hij uit. Zijn raadsman H Duns- bergen steunde zijn 26-jange client. „Er zijn bij het incident drie groepen jongeren betrok ken geweest Arnemuidenaars. Middelburgers en Antillianen Er hadden hier nog meer ver dachten terecht moeten staan Mijn cliënt heeft slechts een duw uitgedeeld om zijn broer te helpen Willekeur Raadsman J Le Cocq D' ar- mandville sloot zich hierbij aan „Er is over en weer geknokt Er is sprake van een zekere wille keur Het neigt ertoe dat alleen maar de zwarte mensen ter ver antwoording worden opgeroe pen Tientallen anderen hoeven zich niet te verantwoorden De opnamen van Omroep Zeeland hadden geen indruk gemaakt op de verdediging De beelden, die Justitie onder protest m beslag heeft genomen, werden gisteren op de zitting nog eens getoond „Het beeldmateriaal was on ontbeerlijk voor de bewijsvoe ring". motiveerde Van Es zijn standpunt De vechtpartij is volgens de raadslieden een aan eenschakeling van incidenten, waarbij op de beelden niet alles te zien is De verdediging be- fileitte vrijspraak en dienstver- ening Drie van de vier verdachten hebben zo'n twee maanden in voorlopige hechtenis gezeten De man die het pistoolschot heeft gelost, zit nog in detentie De rechtbank doet 25 oktober uitspraak Connie Polfliet met prijswinnende poppen. foto Willem Mieras door Michelle Koek '«•GRAVENPOLDER - Connie Polfliet uit *- Gravenpoldrr mag zich de beste poppen maak - ster van Nederland en Belgie noemen Zij won onlangs de prestigieuze zilveren Poppen Ring, die werd uitgereikt tijdens de grootste Pop- pirn- en Berenbcurs van Europa in het Rotter damse Ahoy. Het is de kroon <»p het werk van Polfliet, die sinds zes jaar dagelijks zo'n vijf A zes uur besteedt aan het bedenken en c ree ren van poppen Haar winnende pronkstuk 'Shocking Blue bestaat uit een geschrokken illusionist die de welbekende truc met de dame in de kist ver keerd uitvoerde. Nu Polfliet winnares is van de Zilveren Poppen Ring, komt er van alles op haar af.Jk krijg conti nu telefoontjes van mensen die naar mijn poppen willen kijken of er één willen kopen I)e foto's van mijn winnende pop gaan momenteel door heel Europa." door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De brand stofoorlog in Terneuzen is com pleet. Nadat vorige week twee pomphouders hun prijzen voor benzine en diesel met een dub beltje verlaagden, zijn nu ook de overige tankstations overstag gegaan De AVlA-pomp aan de hurchillluan ontpopt zich op dit ogenblik als de absolute prijsvechter donderdagoch tend deed exploitant E. Blaauw vijftien cent af van zijn literprijs voor benzine en diesel. Bij AV1A betalen klanten nu 2.41 voor Euro 95. 2.60 gulden voor SuperPlus 98 en 1.86 voor diesel Dat is vijf cent minder dan elders Aan de prijsdalingen van de pompproducten in Terneuzen is geen overleg tussen pomphou ders vooraf gegaan De collec tieve tarievenval is echter niet toevallig tot stand gekomen De Térneuzensc benzinestations ondervonden in toenemende mate last van de lage bedragen die de onlangs vernieuwde Zaamslagse Total-pomp van De Pooler rekent Steeds meer au tobezitters reden naar Zaamslag voor het dubbeltje prijsverschil per liter brandstof. Vorige week was dit reden voor Téxaco-exploitant en naamge noot De Pooler uit Terneuzen. met filialen aan de Guido Gezel- leweg (bij bedrijventerrein Handelspoort) en aan de Bella- mystraat om zich bij die prijs stelling aan te sluiten Ook Total Selfservicestation aan de Haar- manwrg volgde deze strategie Inmiddels hebben ook de oven - ge pompen in Terneuzen (BP aan de Kennedylaan bij het siui- zencomplex. Esso Servicecen ter Otheense Kreek aan de Ser- lippensstra.it en de eerder genoemde A VIA) de pnjscorrec- tie toegepast Pomphouder Blaauw van het AVIA-zel fbedieningsstation ging echter een stapje verder dan zijn collega's en dook vijf tien cent naar t>eneden. Dat hij pas na ren week reageert, heeft volgens hem een goede reden „Ik wilde even afwachten of het iets tijdelijks was Maar ik vind dat we het ten opzichte van onze klanten niet kunnen maken om niets aan die prijzen te doen." Dat er zo rigoureus is ingegre pen - meteen vijftien cent van de pnjs af heeft Blaauw gedaan omdat hij 'niet van half werk houdt' „Even laten zien dat we er ook nog ziin", verklaart Blaauw zijn filosofie Iedereen Op dit ogenblik is de AVIA- pomp alleen te gebruiken door mensen met een AVIA-tankpas. travelcard of multitankcard. maar ook dat kan veranderen Wanneer de brandstofoorlog in Térneuzen voortduurt, over weegt Blaauw zijn pomp open te stellen voor iedereen .Als dit langer blijft duren, ben tk bereid om aan de particuliere sector te verkopen Dan zetten we hier een pompbediende neer en een kassa en dan kunnen klanten ook contant afrekenen zeeuwse almanak Relaties Ruim drie jaar u hij nu, en trouw bezoeker van de kleu terschool Goedgeluimd wordt elke ochtend de schooltas ter hand genomen, met daann het appeltje en een koek voor het speelkwar tier, de broodtrommel en het bekertje sap voor de middag pauze en de favoriete knuffel voor de eventuele troost Vhn de studirvordrnngen, de relaties met de klasgenoten en overige gang van zaken wordt het thuisfront trouw op de hoogte gehouden Zo wordt steevast kond gedaan over het wel en wee in de om gang met onder andere Elke, Thomas, Kris. Delano. Jill. Zen, Vincrnf. Erin en Nico- lat Waarbij uiteraard de in- tteme vriendschap met Si mon steeds voorop staat Dagelijks - meestal onder het eten wordt de stand van ta ken nog even doorgenomen Geïnformeerd naar de afge lopen dag ('hoe was het op school?') klonk het antwoord gisterenavond bijztmdrr op geruimd en resoluut ..Héél goed, tk heb vandaag Simon géén pijn gedaan VANAVOND HERFST - IN - HET - BOS - WANDELING! v.a. 22.00 uur - TOEGANG GRATIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39