Panel denkt mee met provincie PZC Www.kaboem favoriet bij kinderjury Al die redders, was dat niet overdreven? Thermphos trekt nieuw personeel aan Tegenstanders van kernenergie boos op trage Raad van State 21 Installatie klankbordgroep voor bedrijvigheidleefbaarheid en milieu Imago Scoop luidt 'traag en ambtelijk' Open dag bij politiebureaus Alarmnummer slecht bereikbaar in Saeftinge vrijdag 13 oktober 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG Als eerste provincie beschikt Zeeland over een publiekspanel. Een groep san dertien ongebonden bur gers en een onafhankelijk voor zitter, die bij de provincie 'van buiten naar binnen' gaat kijken. Ken klankbord voor zaken als bedrijvigheid, milieu en leef baarheid. „Het is voor de pro vincie leerzaam om direct van een aantal inwoners te verne men hoe men aankijkt tegen de overheid die milieuvergunnin gen afgeeft", zei gedeputeerde A. J. Poppelaars (CDA, milieu) deze week bij de installatie van het publiekspanel. Hij gaf aan dat het provinciaal bestuur hoge verwachtingen heeft van het panel. Niet zozeer als doorgeefluik van klachten op het gebied van milieu en aan verwante sectoren, maar meer als groep meedenkers. ..Wat vindt u als inwoners van Zee land van het provinciaal beleid. Hoe kunnen we het als provincie beter doen", aldus Poppelaars. De gedeputeerde wees erop dat de provincie zich met de oprich ting van het publiekpanel be wust kwetsbaar opstelt We ge ven u toch ook een kijkje in de keuken van onze ambtelijke or ganisatie." Volgens Poppelaars is er lande lijk een tendens merkbaar dat aan het milieu minder belang wordt toegekend. „Wij proeven dat nog niet zo direct. Er blijven genoeg klachten binnenkomen over zaken als stank, geluid, stofoverlast. Onze ervaring is dat het milieuklachtennummer goed bekend is." Het is niet de bedoeling dat het panel gaat praten over problemen bij indi viduele bedrijven, maar bij voorbeeld wel over de manier waarop klachten die via de mi- lieulijn binnenkomen worden afgehandeld, met name ook naar de klager toe. „Het panel zal wat breder moeten denken dan de eigen woonplaats of leef omgeving", betoogde de gede puteerde. Panelvoorzitter Peter Joosse stelde dat het aardige van de klankbordgroep is dat er vol strekt onbekende mensen zit- door Willem van Dam MIDDELBURG - Het Zeeuwse welzijnsintituut Scoop werkt te ambtelijk. Veel instellingen en organisaties die van de diensten van Scoop gebruik maken, vin den de werkwijze 'traag, niet flexibel en wollig'. Dat blijkt een onderzoek naar het imago van het welzijnsinstiuut. Scoop ontstond in januari 1998 uit een fusie tussen elf welzijn- organisaties. Het instituut wordt gefinancierd (komend jaar: bijna 7 miljoen) door de provincie en ontwikkelt en voert projecten uit op de terrei nen van zorg. welzijn en cultuur. Tevens verricht Scoop studie op die terreinen. Ruim twee jaar na de start liet Scoop door het Middelburgse marketingbureau Remijnse een onderzoek instellen naar het imago van het Zeeuwse 'wel- zijnsbolwerk' In totaal werkten 71 organisaties die op een of an dere wijze met Scoop te maken hebben (gehad) aan het onder zoek met- Het beeld dat daaruit oprijst, is betrekkelijk gunstig In het al gemeen, zo constateert het mar ketingbureau in zijn rapporta ge. bestaat tevredenheid over de kwaliteit van de dienstverle ning en de deskundigheid van de medewerkers. Kritiek is er echter ook. veel organisaties zien Scoop als een te ambtelijke instelling Bovendien komt zij nog te weinig als één organisatie naar buiten Directeur Van den Bout is rede lijk content over de uitkomsten van het onderzoek In een reac tie op de bevindingen van het marketingbureau schrijft hij dat Scoop in korte tijd 'een ver trouwd en bekend begrip' in Zeeland is geworden Wij zijn er in geslaagd ons profiel scherp neer te zetten." Het rapport is voor Scoop wel aanleiding om te bezien welke maatregelen genomen kunnen worden om het etiket van een te ambtelijke organisatie kwijt te raken. Via nascholing, training en coaching van medewerkers hoopt de directie tot een wat flexibeler werkwijze te komen. Bij de start van Scoop, in janua ri '98, kondigde de provincie aan dat na vier jaar een onder zoek zou moeten worden inge steld naar het functioneren van de nieuwgevormde welzijnsin- stelling De directie van Scoop vond het echter zinvol om zich zelf al in een eerder stadium een spiegel voor te laten houden ting in hebben, die geen deel uit maken van de overbekende (kleine) Zeeuwse circuits ..Er zit ook niemand namens een be paalde achterban Niemand hoeft verantwoording af te leg gen aan een bestuur. U kunt voor uw eigen mening uitko men." Het panel komt enkele malen per jaar bij elkaar om te praten over verschillende onderwer pen die te maken hebben met bedrijvigheid, milieu, leefbaar heid en de samenhang hiertus sen. De provincie heeft het bu reau Maurits Groen Milieu en Communicatie uit Haarlem m de arm genomen voor de bege leiding Bij de samenstelling van het publiekspanel is reke ning gehouden met een regiona le spreiding. Er zitten vogels van diverse pluimage in, zoals een leraar, huisvrouw, ambte naar, arbexlspastor, huisarts, campinghouder. technicus, scholier, landbouwer, jeugd werker en transportonderne mer. door Ben Jansan VUSSINGEN - Tbermphos in Vlivtingen-Oost. producent van fosfor en daarvan afgeleide grondstoffen voor onder meer levens- en wasmiddelen, breidt de komende jaren het perso neelsbestand uit Volgend jaar zullen vijftien nieuwe mede werkers worden uangetrokken en in 2002 een nog onbekend aantal. Bij Thermphos, voor been de fosfordivisie van Hoechst, werken nu 425 perso nen. De aanleiding voor de uitbrei ding is tweeërlei. Thermphos gaat een nieuwe productielijn bouwen voor de vervaardiging van korrels natnumtripolyfos- faten(NTTP) Tot dusver maak te hel bedrijf dit fosfaat uitslui tend in poedervorm. Voor de bemanning van deze productie lijn zijn extra mensen nodig Daarnaast wil Thermphos nieu we medewerkers in dienst ne men met het oog op de uitstroom van personeel dat binnen af zienbare tijd met (pre-)pensioen vertrekt Het is voor het eerst in jaren dat dc fosfor- en fosforproducten fabriek weer nieuw personeel aantrekt In het midden van de jaren negentig voerde het toen malige Hoechst Holland een personeelsstop in voor zijn acti viteiten in Vlissingen-Oost In 1977 werden die activiteiten ontvlecht en in vier zelfstandige ondernemingen ondergebracht Bij deze reorganisatie werden - vergeleken met eind 1995 - 250 banen geschrapt. Het aantal ge dwongen ontslagen kon tot 29 beperkt blijven, mede dankzij een vervroegde VUT-regel mg voor alle werknemers van 56 jaar en ouder Daardoor hebben we ons enke le jaren niet hoeven te bekom meren om vervanging van me dewerkers die met pensioen of pre-pensioen gaan" /egt direc teur J. Groenink „Inmiddels zijn we weer een paar jaar ver der en nu dienen degenen zich aan die bij de reorganisatie net te jong waren om van de 56-jan - genregehng gebruik te kunnen maken Dat zijn er de komende jaren nogal wat. omdat veel werknemers die 34 jaar geleden bij de vestiging van Hoechst in dienst traden, inmiddels tegen de zestig beginnen te lopen. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Tégenstonden van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard eisen van de Rand van State een \erklaring waarom het 4.5 jaar heeft ge duurd voordat hun beroep schrift op een openbare zitting werd behandeld Volgens hun woordvoerder mr N. Steijnen is deze trage afhandeling in strijd met het Europese Verdrag dat voorschrijft dat juridische pro cedures binnen een redelijke termijn moeten worden behan deld. Hij eist een onafhankelijk onderzoek. Steijnen vroeg gisteren bij de Raad van State namens /even particulieren en dne stichtin gen om intrekking van de kern energievergunningen van de centrales in Borssele en Dode waard Voor de inmiddels stil gelegde centrale in Dodewaard ts de beroepszaak niet echt meer van belang Maar voor de cen tral» in Borssele. die tot 2005 mag openblijven, kan de proce dure van Steijnen nog wél gevolgen hebben De belang rijkste bezwaren betreffen de ongevalsrisicoé en rampen plannen waar onvoldoende over zou zijn nagedacht Aan een inhoudelijke beoorde ling van de zaak ging gisteren echter niet de meeste tijd op Raadsman Steijnen wilde voor al weten hoe het heeft kunnen gebeuren dat zijn beroepschrift zo'n lange tijd ts blijven liggen terwijl de procedure van het Door nu al extra personeel aan te nemen en op te leiden, wil Thermphos voorkomen dat ga ten in de bezetting van de ploe gen gaan vallen. De vergroting van net personeelsbestand ver loopt uiteindelijk kostenneu traal. omdat tamelijk dure ou den- werknemers door goedkopen' jongeren worden verwagen Bovendien bestaat de mogelijkheid dc nieuwe me dewerkers tijdens hun oplei ding een aantal taken te laten uitvoeren waarvoor nu van in- leenkrachten gebruik wordt ge- maakt Eind 2001 moet de fabnek ge- reed zijn waann Thermphos NTTP-korrels gaat produceren Van deze korrels worden was middeltabletten voor vaatwas- machines gemaakt Het Vlis- singse bedrijf heeft om zich een positie op deze markt te verwer ven een deel van de activiteiten van het Zweedse Kemira Kemi overgenomen De grondstof voor deze tabletten is een pro duct met toekomst, omdat in steeds meer huishoudens een vaatwasmuchine verschijnt Groenink is ook zo in zijn schik met dc verwerving van deze ac tiviteit, omdat Thermphos er nadrukkelijk naar streeft meer de kant op te gaan van de ver vaardiging van eindproducten. Dat zijn tie NTTP-korrels Mg niet, maar we bewegen hiermee wel m de richting va n hoger ver edelde producten Niet iedereen kan dit soort korrels maken." MIDDELBURG - Do politiebu reaus in Goes, Middelburg rn Zeeland nemen morgen, zater dag. deel aan de landelijke Po li tiedag. Tussen 10 en 16 uur zijn belangstellenden welkom voor informatie en demonstraties rond het thema 'verkeer'. Agenten leggen uit hoe meetap paratuur werkt en zij nemrn blaastesten af Verder zijn op de bureaus vrijwilligers van 3VO aanwezig om iets te vertellen over autogordels en .inden* maatregelen die de veiligheid van de verkeersdeelnemer ver groten Personeel van het wa terschap geeft informatie over verkeersmaatregelen in woon kernen en poldergebieden personeel van de kerncentrale, die gericht was tegen het besluit van de overheid om de centrale over enkele jaren te sluiten, wél binnen een redelijke termijn werd afgehandeld „Ik wil we ten wie daar bij d<- Haad van State verantwoordelijk voor is" zei Steijnen Hij vroeg aan staatsraad Th Drupsteen te on derzoeken waarom het perso neel van de centrale in Borssele wel op tijd werd geholpen co de tegenstanden, van de centrale moesten wachten Drupsteen antwoordde Steijnen dat de meervoudige kamer van dc Af deling bestuursrechtspraak niet bevoegd is om dergelijke onder zoeken in te stellen Steijnen vatte dit op als een weigenng van de staatsraden om te onder zoeken of het Europese Verdrag is geschonden De raadsman zag in deze weigenng een reden om de rechters te wraken wegens partijdigheid Maar de wra kingskamer wilde gistermiddag niet meer bijeenkomen. Dne kwartier eerder was de wra kingskamer namelijk al bijeen geroepen toen raadsman Steij nen de dne leden van de meer voudige kamer had willen wra ken op grond van de zogenaam de Procolazaak. In deze zaak heeft het Europese' Hof beslist dat rechters van de Afdeling be - stuursrechUpraak van dc Raad van State niet onafhankelijk zijn omdat ze als leden van de Raad van State ook in wetge vingsprocedures zijn betrok ken Dc wrakingskamer wees dit verzoek af.Uitspraak volgt door Ferdinand Koppeian VLISSINGEN - Kinderen van groep 8 van de Theo Thijssenschool uit Vlissin- gen kozen donderdag www.kaboem.nl tot beste internetsite voor kinderen. Als beste cd-rom kw am het ontdekkingsspel Carmen Sandiego uit de hus. 's Ochtends selecteerden de kinderen drie websites en vier cd-roms. Hun keuzes presenteer den ze 's middags aan hun klasgenoten, waarna de scholieren hun stem uitbrach ten. De Gouden Apenstaart, een initiatief voor de maatschappij voor oude en nieu we media, organiseert de verkiezingen. In elke provinicïe wijst de Gouden Apen staart een Pabo-opleiding aan, die de provinciale verkiezing mag organiseren De provinciale uitslagen worden bij el kaar opgeteld. Samen vormen die de lan delijke uitslag die over drie weken be kend gemaakt wordt. De Theo Thijssenschool fungeert als pi- /ofschool is voor het digitaal onderwijs project Walcheren. Daarom nodigde de Pabo die basisschool uit om de Zeeuwse kinderjury af te vaardigen. De kinderen werden begeleid door hun groepsleer- kracht Jan van Hanegem en Franyoise Koole, die computerles geeft aan Pabo studenten. Groep 8 werd verdeeld in internetkinde- ren en cd-romkinderen. In groepjes be keken ze internetsites en cd-roms Elk groepje nomineerde een website of een cd-rom voor de eindronde. Na de mid dagpauze maakte elk groepje een poster, waarop ze hun favoriete site of cd-rom aanprezen. Aan de hand van die poster presenteerden ze hun keuze waarbij ze vertelden waarom ze die zo leuk vonden en wat je er mee kon doen De Zeeuwse kinderjury koos www.ka- boem.nl met dertien stemmen tot beste internetsite, vooral vanwege de leuke spelletjes en de chatbox. Op een goede tweede plek eindigde www.griezel- club.nl met zeven stemmen. Het waren vooral de griezelboekenllefhebbers die hiervoor kozen. De site van het NOS Leerlingen van de Theo Thijssenschool testen verschillende spelletjes op cd-rom. Jeugdjournaa 1 (www.jeugdjournaal nl eindigde met slechts twee stemmen op de derde plaats. Carmen San Diego kwam met elf stem men als beste cd-rom uit de bus. Het spel waarbij een dief gepakt moet worden, vond de jury erg leerzaam. De aanwijzin gen verwijzen naar steden over de hele wereld. Dat vonden de kinderen vooral goed voor hun aardrijkskunde Itacante, waarbij een robot gebouwd kan worden, haalde vier stemmen. Daarmee deelde het de tweede plaats met Avonturenspel Ronja de Roversdochter, dat ook vier stemmen kreeg. Laatste werd Juniorde tectives. Dat kwam omdat de kinderen het spel te makkelijk vonden Computerdocente Franyoise Koole orga- foto Dirk-Jan Gjeltema niseerde de verkiezingen namens de Pa bo Ze genoot van de dag ..De kinderen zijn heel gedreven met internetsites en cd-roms aan de slag gegaan", vertelt ze „Het is goed voor kinderen om samen een hele dag met een computer bezig te zijn En het is goed voor de makers van cd- roms en sites voor kinderen Die krijgen op deze manier feedback." door René Hoonhorst GENT - Eén meisje heeft de 'nacht na Saeftinge' eng ge droomd: twee kinderen die flauwvielen van de honger en de kou overleefden de tocht door Het Verdronken Land niet in haar nachtmerrie. Een dag later sliep de droomster weer als een roos. „We blijven het even in de gaten houden. Maar het ziet er niet naar uit dat één van de leerlingen een trauma aan het uitstapje over houdt", zegt lerares Neder lands Kathy Staes. De leerlingen van de tweede klas van de Gentse middelbare school De Wingerd verwach ten donderdagmorgen zelf ook geen psychische naweeën van hun hachelijke avontuur. Af gelopen dinsdag raakten 33 leerlingen met vijf begeleiders en een gids geïsoleerd in Het Verdronken Land van Saeftin ge. Ze zaten weliswaar veilig op een hoger gelegen schor, maar doordat ze tot hun mid del of verder onder water wa ren geweest en door de kou en de honger 'twee boterhammen voor bijna veertig mensen is wel een heel klein hapje') kreeg een aantal van hen het te kwaad. Uiteindelijk werden de gestrande wandelaars met he likopters uit het natuurreser vaat gehaald De schoolleiding besloot de avonturiers woensdag vrijaf te geven en begint de lesdag don derdag met een gezamenlijk ontbijt 'om het gezellig te ma ken'. Daarna passeren de ge beurtenissen van afgelopen dinsdag de revue in een groeps gesprek. waarbij iedere leer ling even mag vertellen wat hij of zij op zijn lever heeft. Overdreven Hoewel alle kinderen er ach teraf van overtuigd zijn dat ze niet echt in levensgevaar zijn geweest, geeft een aantal van hen zonder omwegen toe flink in de rats te hebben gezeten Stoere Otto vindt het wel wal overdreven' dat er een batterij reddingstroepen klaar stond toen de leerlingen bij het be zoekerscentrum in Emmadorj) werden afgezet door de heli kopters Het uitrukken van politiewa gens. ambulances en brand weerwagens had volgens Otto wel wat minder gekund Wat de brandweer kwam doen. is hem helemaal onduidelijk Docent biologie Geert Bau- donq legt uit dal de hulpverle ners niet precies wisten wat ze konden verwachten. De brandweer zorgde voor ther male vesten, hielp andere hulpverleners en kon voor de kens en warme drank zorgen als het café .n Emmadorp niet iedereen had kunnen bedie nen. „De hulpverlening ter plaatse was efficiënt en goed georganiseerd. Daar hebben we niets over te klagen", corri geren de overige leerlingen Ot to. Sommige scholieren klagen wel over de opdringerige be langstelling van, vooral de Vlaamse, media Opgeklopte verhalen over Wingerd-leer lingen die op het nippertje zijn ontkomen aan een dramati sche verdrinkingsdood doen ze af als irritante sensatiezucht De misverstanden over het aantal leerlingen dat in het schor vastzat, blijkt overigens gedeeltelijk de schuld van de chauffeur en woordvoerders van de school. Na enige discus sie wordt vastgesteld dat er 33 scholieren, vijf leerkrachten en de gids uit Saeftinge zijn ge red. twee leerlingen waren licht ziekjes in de bus achter gebleven Uiteindelijk vinden scholieren en leraren dat de balans van het natuuruitstapje positief uitslaat Naast een spannend avontuur en een vluchtje met een helikopter ziin de leerlin gen van de twee klassen dich ter bijelkaargebracht. Tijdens de noodsituatie in het schor bleken de kinderen zorg voor elkaar en de groep te hebben. Leerlingen die last hadden van onderkoeling, meldden dat ze wel op de volgende helikopter- vlucht konden wachten en lie ten anderen voorgaan ..Jullie hebben getoond dat jullie een saamhorige groep vormen Ik ben trots op jullie", prijst Bau- donq mede namens de andere leerkrachten. De beste manier om eventuele spanningen dc baas te worden, is hot dagelijks leven gewoon te hervatten, stelt hij. Tot te leurstelling en lichte conster natie. voegt hij daar even later aan toe: „De toets biologie gaat dan vanmiddag ook gewoon door." Aan dc ontbijttafel praten de Gentse scholieren na over hun hachelijke avontuur in Saeftinge. EMMADORP I>e hulp was - a fi t*A ter wel wat lang voordat de hulptroepen werden ingescha keld, vinden de leerkrachten van de Gentse school De Win gerd. die met 33 leerlingen en een gids werden overvallen door opkomend water. Het alarmnummer 112 was eerst een minuut of twintig niet te pakken te krijgen Dat kwam waarschijnlijk doordat Saeftinge. zoals veel meer plaatsen m de grensstreek, net op een scheidslijn van beretk- grenzrn van Nederlandse en Belgische telecomaanbieders ligt T«>en het uiteindelijk lukte om vla het alarmnummer het Korps landelijke Politiedien sten (KLPD) te bereiken, moest leraar G Baudonq 'een heleboel onzinnige vragen' be antwoorden alvorens de Zeeuwse hulpdiensten werden bereikt „Waar ligt Saeftinge. wat is uw telefoonnummer, wat is de dichtstbijzijnde grote plaats, wat is de posuode van Hulst? Waarom al die vragen? Schakel direct door met Mid delburg. zodat de hulptroepen m stelling kunnen worden ge bracht Zo eenvoudig is het echter niet, zegt woordvoerder E Kras- zeu ski van de KLPD „Ik kan foto Peter Ntcolai me goed voorstellen dat het voor mensen die gestrand zijn op het eerste geh«»or onzinnig is om die vragen te beantwoor den De vragen zijn echter be doeld <>m snel te weten welke hulpdienst van welke gemeen te moet worden ingeschakeld. Om van plaatsnamen die vaker voorkomen m Nederland, mis schien is er nog wel ergens een Hulst te weten welke het is, wordt tegenwoordig vaak naar de postcode gevraagd Veel mensen kennen da- codes, maar dat buitenlanders die m el direct paraat hebben is na tuurlijk begrijpelijk (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37