PZC Wachtlijsten zorg Zeeland kortst Pop Shocking Blue is de mooiste Bureau bouwt Romeins forum Parlement koppelt containerterminal los van Maasvlakte Postagentschap geen simpel doelwit 17 Tv-beelden omroep bewijs in zaak over rellen Middelburg Alle tankstations in Terneuzen mengen zich in benzinestrijd NATIÜNAAL Weg nu vrij voor plan Havenfront in Kortgene Bouwtijd voorzieningen en gebrek aan deskundig personeel wel problematisch Drie inbraken in woningen Stavenisse VANAVOND MIDDELBURG MIDDEN vrijdag 13 oktober 2000 KORTGENE - Het gemeentebe stuur van Noord-Beveiand heeft officieel bericht gekregen dat de familie Becht het beroep tegen het bestemmingsplan Ha venfront in Kortgene heeft inge trokken. Een herziening van de plannen maakt het inmiddels mogelijk dat ook gebouwd kan worden op de grond die de familie Becht in eigendom heeft. Niets staat nu nog de ontwikkeling van het plan Havenfront in de weg De familie Becht ging in beroep tegen het bestemmingsplan om dat daarin, m tegenstelling tot eerdere plannen, geen plaats meer was voor woningbouw op hun grond. Het beroep hield de uitvoering van Havenfront te gen De gemeente veranderde daarop het plan zodanig, dat op de Becht-grond veertien wonin gen kunnen worden gebouwd. door Claudia Sondervan GOES - Het Brouwershavense bureau TSTP laat voor de Internationale Bouw- beurs in de Jaarbeurs in Utrecht een Ro meins forum optrekken, compleet met tempel en dorische zuilen. De twaalfhon derd vierkante meter grote stand viert de tweeduizendjarige geschiedenis van het cement. De opdracht werd TSTP gegeven door de West-Europese Cementindustrie. voor Nederland vertegenwoordigd door ENCI. De presentatie krijgt de naam Forum Tra- jectanum, refererend aan de naam die de Romeinen voor de stad Utrecht gebruik ten Volgens directeur R Bolderman van TSTP wordt de presentatie uniek In sa menwerking met musea in Nederland en Duitsland wordt een expositie over Ro meinse bouwkunst ingencht met oud heidkundige artefacten als bouwgereed schappen. Een tempel met 36 dorische zullen vormt het hart van de expositie. In de individuele stands komen nog eens ruim zeventig zuilen, vertelt Bolderman. „De stijl wordt tot in details doorgevoerd, tot de bierviltjes toe "De Romeinen waren meesters in de bouwkunst, die het gebruik van cement en betonsoorten m hoog staande technieken beheersten Voorbeel den zijn de grote koepeloverspanningen met hoge aardbevingsbestendigheid en constructies zoals in het Parthenon. De Internationale Bouwbeurs in Utrecht wordt gehouden van 5 tot en met 10 febru ari 2001 en vormt de grootste vakbeurs voor leveranciers van bouwmaterialen en bouwsystemen van de Benelux door Hermen van der Werf DEN HAAG - In Zeeland zijn de wachtlijsten voor thuiszorg en een plaats in een verzorgings- of verpleeghuis landelijk het kortst. Dit blijkt uit een verge lijkend onderzoek voor heel Ne derland. Dat Zeeland zo goed scoort, wil niet zeggen dat er geen lange wachtlijsten zijn. Het is in ande re gebieden alleen veel slechter. Dat geldt voor bijvoorbeeld het aan Zeeland grenzende West- Brabant, dat als één van de re gio's met de langste wachtlijsten voor verzorgingshuis- en ver pleeghuiszorg uit de bus komt. Op de wachtlijst voor een plaats in een Zeeuws verzorgingshuis staan momenteel 579 mensen en voor een plaats in een Zeeuws verpleeghuis 118. De wachttijd voor een verzorgingshuis is ze ven maanden, voor een ver pleeghuis drie maanden. Elders in het land is de wachttijd voor een verpleeghuis wel twee keer zo lang. Vast De aanpak van wachtlijsten zit, volgens de landelijke onderzoe kers van de task force aanpak wachtlijsten, vast op een gebrek aan deskundig personeel en de bouwtijd van nieuwe voorzie ningen. „In de Randstad speelt het per soneelstekort veel sterker dan in Zeeland", aldus voorzitter J. de Graaf van Zorgnet Zeeland, „maar Zeeuwse instellingen krijgen ook niet meer zoveel re acties op vacatures. Als wij voor een vacature een paar brieven krijgen, zijn wij al blij." Stroperig De rem op de bouw van nieuwe voorzieningen is De Graaf echt een doorn in het oog. De ontwik keling van woonzorgcentra, waardoor verzorgingstehuizen kunnen worden omgebouwd tot verpleeghuizen, stagneert. Dat komt volgens De Graaf door de zeer ingewikkelde regelgeving. „Die is veel te stroperig Daar moet iets aan gebeuren. Het zal anders ook in Zeeland spaak lo pen." In de thuiszorg zijn de wacht lijsten overigens zo goed als weggewerkt, dankzij een aantal rechtszaken waarin mensen vo rig jaar het recht op zorg opeis ten. Er is meer geld voor thuis- zorg gekomen. Dat heeft op Walcheren ertoe geleid dat er geen wachtlijsten meer bestaan, alleen nog voor gespecialiseerde hulp. De wachtlijsten in Zeeuws-Vlaan deren en de Oosterschelde-regio zijn ook aanzienlijk ingekort. In Zeeuws-Vlaanderen staan er nog 49 mensen op, die voor korte huishoudelijke verzorging in aanmerking komen. In de Oos- door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het is goed dat Vlissingen een eigen grootscha lige containerterminal aanlegt, maar die ontwikkeling staat los van de bouw van een Tweede Maasvlakte bij Rotterdam. De Tweede Kamer heeft dit don derdag uitgesproken in een overleg met minister T. Netelen bos van Verkeer en Waterstaat. De Tweede Kamer heeft met de ze opstelling voorgoed afstand genomen van het idee dat een containerterminal bij Vlissin gen van invloed is op de aanleg van de Tweede Maasvlakte. „Die twee ontwikkelingen kun nen elkaar versterken", denkt PvdA-Kamerlid J J. Feenstra. „Voor containerschepen uit bij voorbeeld Azië maakt het ook niet zoveel uit, of zij naar Rot terdam of Vlissingen varen. Vanuit Azië gezien liggen de Rotterdamse en Vlissingse ha vens in hetzelfde gebied." Het kabinet had al eerder dit STAVENISSE - Uit woningen aan de Poststraat, Boswei en Koning Haakonstraut in Stave nisse zijn woensdagavond en de nacht daarop goederen en geld gestolen. In de Poststraat en aan de Bos wei ging het om fotoappara tuur. software, pasjes, een mobiele telefoon en enkele hon derden guldens aan contant geld Aan de Koning Haakon- straat verdwenen waardepapie ren Het totale schadebedrag is nog onbekend Advertentie terschelde-regio gaat het om eenzelfde aantal Geld is niet meer het grote pro bleem in de thuiszorg Als er er gens lange wachtlijsten be staan, is dat volgens het landelijk onderzoeksteam voor al te wijten aan de organisatie van de thuiszorginstellingen. Directeur L Phernambucq van Thuiszorg Walcheren deelt die mening Hij steunt dan ook de opvatting van de task force aan pak wachtlijsten dat ondoelma tige thuiszorginstellingen met lange wachtlijsten niet mogen worden beloond met extra mid delen De task force wil een sys teem maken om dat te voorko men. standpunt ingenomen. De Vlis singse containerterminal wordt door Verkeer en Waterstaat ge zien als een zelfstandige activi teit, los van de vraag of er voor de mainport Rotterdam land aanwinning nodig is in de vorm van een Tweede Maasvlakte. Een Kamermeerderheid beant woordde de vraag of zo n Twee de Maasvlakte er moet komen, in principe positief. Het licht staat op oranje. De plannenma kers kunnen nu verder en met spoed, want het kabinet wil eind volgend jaar de ingewikkelde procedure voor een Planologi sche Kernbeslissing (PKB) voor een Tweede Maasvlakte al afge rond hebben. Natuurgebieden Daarvoor moet nog veel werk worden verricht, want de Twee de Kamer wil dat de plannen worden getoetst aan Europese richtlijnen voor natuurbescher ming en er moet ook een kosten- baten-analyse komen De toet sing aan Europese richtlijnen is belangrijk, omdat de Tweede Maasvlakte dicht tegen be schermde natuurgebieden komt te liggen; vlakbij de Voordelta en de duinen van Voorne. Een heikel punt is ook nog de fi nanciering van de Tweede Maasvlakte, waarmee vele mil jarden guldens zijn gemoeid Het kabinet wil in principe dat het bedrijfsleven zich daarvoor opwerpt, maar het parlement wijst financiering door het Rijk niet pertinent af Als dat goed koper is, zou de rijksoverheid de kar moeten trekken Het kabinet lijkt overigens af gestapt van de gedachte dat de Tweede Maasvlakte in twee stukken van vijfhonderd hecta re moet worden aangelegd Bouw in vijf stappen van twee honderd hectare zou voordeli ger zijn en er kan beter inge speeld worden op de vraag naar nieuw havengebied. De politie hield donderdagmiddag een buurtonderzoek in Scharendijke. door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Een post agentschap is niet gevoeliger voor overvallen dan een regu lier postkantoor. Pos! kanto ren BV en de politie zijn het hierover met elkaar eens. Ook het agentschap in Scharendij ke is volgens hen ondanks zijn rustige ligging dichtbij de Brouwersdam geen makkelijk doelwit. De brutale overval op 'hun' postagentschap was onder de inwoners van Scharendijke donderdag het gesprek van de dag. Het feit dat iets dergelijks in hun doorgaans rustige dorp aan het Grevehngenmeer kon gebeuren, leek de meeste in druk te maken. Op straat spra ken bekenden elkaar aan en overlegden nog eens of de an der 'misschien iets raars ge zien had' De politie zette don derdag haar onderzoek voort. Agenten gingen 's ochtends voor een uitgebreid buurton derzoek langs de deuren, 's Middags hielden zij een pas- santenonderzoek Op hetzelf de tijdstip als de dag ervoor, toen de overval plaatsvond, werd weer op de Elkerzeese- weg gesurveilleerd. Levenspatronen Bij een dergelijk onderzoek gaat de politie uit van de vaste levenspatronen van mensen. „We vragen dan aan mensen, die hun hond uitlaten of van hun werk thuiskomen, of ze iets gezien hebben", legt poli tiewoordvoerder S de Beste uit. Er bestaat op deze manier een redelijke kans dat de dader in de kraag kan worden gegre pen. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn in Zeeland achttien gewapende overval len gepleegd, waarvan et- twaalf zijn opgelost. Het gaat hierbij niet alleen om post agentschappen, maar ook om overvallen op onder meer ben zinestations. „Het gebeurt eens in de zoveel tijd. Het kan altijd en overal gebeuren Volgens De Beste zijn post agentschappen niet een bijzonder gewild doelwit on der overvallers Persvoor- lichtster van Postbanken BV, M van Dam, bevestigt dat „In onze beleving zijn postagent schappen niet gevoeliger voor oven allen Zij voegt hieraan toe dat bij de inrichting van een postkantoor of een agent- foto's Janne Wolterbeek schap, wat betreft de veilig- heidsfaciliteiten, 'geen onder scheid' tussen de twee wordt gemaakt ..Per geval wordt de situatie bekeken Elk pand vraagt om een eigen aanpak" aldus Van Dam. „Ik heb me hier nooit echt on veilig gevoeld", stelt M. van Dongen. De dag na de gewa pende overval in Scharendijke heeft zij als baliemedewerk ster van het postagentschap de draad weer opgepakt Bewo ners van het dorp en Duitse toeristen komen zoals altijd binnen voor postzegels of om geld op te nemen. „Tbch let je nu wel iets beter op"geeft van Dongen toe Haar collega, die woensdag middag het kantoor bemande, gaat volgende week weer aan de slag. door Michelle Koek 's-GRAVENPOLDER - C onnie Polfliet uit 's-Gravenpolder mag zich de beste poppenmaak- ster van Nederland en Belgie Zij won onlangs de prestigieuze zilveren Poppen Ring, die werd uitgereikt tijdens de grootste Poppen- en Berenbeurs van Eu ropa in het Rotterdamse Ahoy. Het is de kroon op het werk van Polfliet, die sinds zes jaar dage lijks zo'n vijf d zes uur besteedt aan het bedenken en creëren van poppen Haar winnende pronkstuk 'Shocking Blue' be staat uit een geschrokken illu sionist die de welbekende truc met de dame in de kist verkeerd uitvoerde Een ludiek object waaraan Polfliet de hele zomer werkte „De wedstrijd wordt elk jaar rond een bepaald thema ge houden'. vertelt Polfliet ..Dit jaar was het thema circus en ik wilde niet met een clown uunko- men Dat vond ik een nogal voor de hand liggende keuze De 's-Gravenpolderse is erg blij met haar prijs ik deed voor de eerste keer mee en om dan gelijk te winnen, dat is natuurlijk fan tastisch!" Zes jaar geleden be gon Polfliet met het maken van poppen, nadat zij stopte met haar werk als groepeverzorgen- de van demente bejaarden in zorgcentrum Randhof in Goes „Ik ben er mee begonnen en het Connie Polfliet met prijswinnende poppen. is een obsessie geworden' Dat wordt duidelijk als Polfliet haar atelier laat zien, dat twee delen In-slaat Het voorste ge deelte staat propvol materialen en in het achterste gedeelte ex poseert zij haar kunstwerkjes Tientallen poppen die zowel realistisch als magisch aan doen. Polfliet boetseert realisti sche figuren, maar de extrava gante kleding, die zij ook zelf maakt, geven de poppen alle maal iets bovennatuurlijks en dromerij door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft donder dag bij de rechtbank televisie heelden van Omroep Zeeland als doorslaggevend bewijs aan- ge\oerd in zijn eis tegen vier verdachten uit Vlissingen en Aagtekerke. Volgens de officier hebben de vier openlijk geweld gepleegd hij een massale vecht partij in Middelburg. Na dc EK-halve finale tussen Nederland en Italië op 29 juni. maakte Omroep Zeeland beel den van rellen op Plein 1940 en de Pottenmarkt Tegen twee broers, een 21-jarige Vlissinger en een 26-jange man uit Aagte kerke. werden de zwaarste straffen geeist. een jaar cel. De officier achtte de broers, die al eerder met justitie in aanraking kwamen, ook schuldig aan voorbereidingshandel i ngen voor een drugstransport De Aagtekerker hangt bovendien nog twee maanden extra gevan genisstraf boven het hoofd, om dat hij m zijn proeftijd weer in de fout is gegaan Een derde verdachte, een 21-ja rige Vlissinger, hoorde zes maanden gevangenisstraf eisen Hij had in een grote menigte mensen, die zich na afloop tn het centrum van Middelburg had den verzameld, zijn pistool ge trokken en een schot in de lucht afgevuurd Hij zou ook nog een wapenstok van een agente heb ben afgepakt Een 30-jarige verdachte uit Vlissingen gaf toe twee klappen te hebben uitgedeeld, nadat hij zelf eerst was geslagen Voor hem had de officier een gevan genisstraf van acht maanden in petto. Orgie Van Es typeerde gisteren de rel len als een intens korte orgie van geweld, met een pistoolschot als hoogtepunt. Bil de rellen vielen enkele gewonden Een van de slachtoffers leek er aanvanke lijk ernstig aan toe. maar ach teraf bleek dc verwonding (een hersenkneuzing) mee te vallen. Het slachtoffer heeft een scha devergoeding van 1300 gulden ingediend, die volgens de offi cier door twee verdachten moet worden betaald De officier realiseerde zich wel dat er nog meer jongeren aan de vechtpartij hadden deelgeno men ..Dit geweld had een ver schrikkelijke uitwerking kun nen hebben Een van de verdachten reageer de verbitterd „Het zijn altijd zwarten die de dupe zijn", nep hij uit. Zijn raadsman H Duns bergen steunde zijn 26-jange cliënt. „Er zijn bij het incident dne groepen jongeren betrok ken geweest Arnemuidenaars. Middelburgers en Antilhanen Er hadden hier nog meer ver dachten terecht moeten staan Mijn cliënt heeft slechts een duw uitgedeeld om zijn broer te helpen Willekeur Raadsman J Ie Cocq D' ar- mandville sloot zich hierbij aan ..Er is over en weer geknokt Er is sprake van een zekere wille keur Het neigt ertoe dat alleen maar de zwarte mensen ter ver antwoording worden opgeroe pen Tientallen anderen hoeven zich niet te verantwoorden De opnamen van Omroep Zeeland hadden geen indruk gemaakt op de verdediging De beelden, die Justitie onder protest in beslag heeft genomen, werden gisteren op de zitting nog eens getoond „Het beeldmateriaal was on ontbeerlijk voor de bewijsvoe ring', motiveerde Van Es zijn standpunt De vechtpartij is volgens de raadslieden een aan eenschakeling van incidenten, waarbij op de beelden niet alles te zien is De verdediging be pleitte vrijspraak en dienstver lening Drie van de vier verdachten hebben zo'n twee maanden in voorlopige hechtenis gezeten De man die het pistoolschot heeft gelost, zit nog in detentie De rechtbank doet 25 oktober uitspraak door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De brand stofoorlog in Terneuzen is com pleet. Nadat vorige week twee pomphouders hun prijzen voor benzine en diesel me' een dub beltje erlangden, zijn nu ook de overige tankstation* overstag gegaan. De AVIA-pemp aan de t hurchilllaan ontpept zich op dit ogenblik als ce absolute prijsvechter: dorderdagoch- tend deed exploitart li Blaauw vijftien cent af van rijn literprijs voor benzine en diesel. Bij AV1A betalen klanten nu 2,41 voor Euro 95. 2.60 gulden voor SuperPlus 98 en 1.86 voor diesel Dat is vijf cent minder dan elders Aan de prijsdalingen van de pompproducten in Terneuzen is geen overleg tussen pomphou ders vooraf gegaan De collec tieve tartevenval is echter niet toevallig tot stand gekomen De TVmeuzense benzinestations ondervonden in toenemende mate lost van de lage bedragen die de onlangs vernieuwde Zaamslagse Total-pomp van De Pooter rekent Steeds meer au tobezitters reden naar Zaamslag voor het dubbeltje prijsverschil per liter brandstof Vorige week was dit reden voor TVxaco-exploitant en naamge noot De Pooter uit TVrneuzen, met filialen aan de Guido Gezel - U-weg (bij bedrijventerrein Handelspoort) en aan de Bella- mystraat. om zich bij die prijs stelling aan te sluiten Ook Total Selfservtcestation aan de Haar man weg volgde deze strategie Inmiddels hebben ook de oven - ge pompen in TVrneuzen (BP aan de Kennedylaan bij het siui- zencomplex. Esso Servicecen ter Othi-ense Kreek aan de Ser- lippensstraat en de eerder genoemde AVIA) de pnjscorrec- lie toegepast Pomphouder Blaauw van het AVIA-zei fbediemngssta tton ging echter een stapje verder dan zijn collega's en dook vijf tien cent naar beneden Dat hij pas na een week reageert, heeft volgens hem een goede reden ..Ik wilde even afwachten of het iets tijdelijks was Maar ik vind dat we het ten opzichte van onze klanten niet kunnen maken om niets aan die prijzen te doen Dat er zo rigoureus Is ingegre pen - meteen vijftien cent van de prijs af - heeft Blaauw gedaan omdat hij 'niet van half werk houdt' „Even laten zien dat we er ook nog zitn". verklaart Blaauw zijn filosofie Iedereen Op dit ogenblik is de AVIA- pomp alleen te gebruiken door mensen met een AVIA-tankpas. travelcard of multitankcard. maar ook dat kan veranderen Wanneer de brandstofoorlog in TVrneuzen voortduurt, over weegt Blaauw zijn pomp open te stellen voor iedereen .Als dit langer blijft duren, ben ik bereid om aan de particuliere sector te verkopen Dan zetten we hier een pompbediende neer en een kassa en dan kunnen klanten ook contant afrekenen." zeeuwse almanak Relaties Nu Polfliet winnares is van de foto Willem Mieras Zilveren Poppen Ring, komt er van alles op haar af. „Ik knjg continu telefoontjes van men sen die naar mijn poppen willen kijken of er één willen kopen De foto's van mijn winnende pop gaan momenteel door heel Eu ropa." Ruim dne jaar u hij nu. en trouw bezoeker can de kleu terse hooi Goedgeluimd wordt elke ochtend de schooltas ter hand genomen, met daann het appeltje en een koek voor het speelkwar tier, de broodtrommel en het bekertje sap voor de middag pauze en de favoriete knuffel voor de eventuele troost Min de studievorderingen, de relaties met de klasgenoten en overige gang ran zaken wordt het thuisfront trouw op de hoogte gehouden Zo wordt steevast kond gedaan over het wel en wee in de om gang met onder andere Elke, Thomas, Kris. Delana. JiU, Zen, Vincent, Enn m Stco- lai Waarbij uiteraard de in tieme vriendschap met Si mon s leeds voorop staat Dagelijks - meestal onder het eten wordt de stand van za ken nog even doorgenomen. Getn/ormerrd naar de afge lopen dag ('hoe was het op school?') klonk het antwoord gisterenavond bijzonder op geruimd en resoluut „Héél goed, ik heb vandaag Simon géén pijn gedaan." HERFST - IN - HET - BOS - WANDELING! v.a. 22.00 uur - TOEGANG GRATIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 33