Bombardementen op afspraak We stoppen pas als Israël weg is PZC PZC Verkeerde afslag leidt tot orgie van geweld in Israël Ramallah in vuur en vlam na lynchpartij in politiebureau Chronologie 13 oktober 1950 vrijdag 13 oktober 2000 door Ad Bloemendaal In de ochtend nog een vredig politiebureau, tegen de mid dag het toneel van een barbaar se lynchpartij en nu een puin hoop. De gevechtshelikopters van de Israëlische luchtmacht hebben geen half ucrk verricht. De gehele bovenverdieping van het bureau is verdwenen, met het raam waaruit een uitzinnige menigte eerder op de dag het verminkte lichaam van een van de vermoorde Israëlische reser visten op straat gooide. Rond het gebouw slenteren jon ge agenten van de Palestijnse veiligheidstroepen. kalasjni- kov-aanvalsgeweer over de schouder, sommigen in burger. De stemming is een mengeling van gelatenheid, nervositeit en vooral machteloze woede „Mijn vrouw is zwanger Als het een zoon is noem ik hem Hitier", zegt Ibrahim Mach mud, een 32- jange steenhouwer „Zeven jaar nebben we geprobeerd vrede met de joden te sluiten en dit is het resultaat." Aan de drie reservisten die op deze plaats een afschuwelijke dood stierven nadat ze elders in Ramallah een verkeerde afslag hadden genomen, maken de om standers weinig woorden vuil. ..Waarom waren die soldaten hier9", zegt Iyad Abed (30). „Ze kwamen zeker om wat te eten of om vrienden te spreken? Nee, het waren Israëlische agenten in burger die Fatah-strijders kwa men vermoorden. De Israëliërs liegen als ze zeggen dat ze hier per vergissing terecht waren ge komen Kr is geen enkele hoop meer op vrede. Ik wil dat Pales- ti jnen overal ter wereld Israël de oorlog verklaren en zoveel mo gelijk joden vermoorden En ik hoop dat alle islamitische lan den hetzelfde doen We gooien alle joden de zee in." Een veiligheidsman in burger die ziin naam niet wil noemen, kan alleen maar beamen dat het vredesproces vandaag is begra ven „Dit is het absolute einde Nu is het tijd voor oorlog", zegt hii. Hij wijst op de puinhoop en schudt zijn vuist. De straat voor het politiebureau ligt bezaaid met glas Twee uitgebrande blauwe politicbusjcs slaan in C"* elijktijdig met het J vastlopen van het on derhandelingsproces in het .Midden-Oosten esca leerde het geweld. Daar door vielen in twee weken al rond honderd doden. Een overzicht: 28 september: Een bezoek van de Israëlische opposi tieleider Ariel Sharon aan de Tempelberg in Jeruza lem leidt tot bloedige bot singen Tol: zeker 65 do den en ruim duizend ge wonden. 30 september: ten zuiden vun Ga/a-stad sterft een 12-jarig Palestijns jonge tje als gevolg van een schot in zijn hart I oktober. Ondanks top- beraad in Parijs houdt do onlust in de Palestijnse gebieden aan. Er vallen I talloze gewonden. 7 oktober: Palestijnen verwoesten hel graf van j de aartsvader Jozef in Na- i blus De Libanese militie 1 Hezbollah ontvoert drie Israëlische soldaten Pre mier Barak van Israël eist van de Palestijnse presi- Ar.if.it beëindiging van het geweld binnen twee dagen In New York veroordeelt de Veilig heidsraad van de VN met stemonthouding door de I VS het geweld tegen Pa lestijnen R oktober: Israël versterkt zijn militaire aanwezig- j heid in de strook vun Ga za Desondanks komt het I tot botsingen. II oktober: Doden en ge wonden bij nieuwe bot- I singeninGaza 12 oktober Op voorstel van VN-secretaris-gene raal Kofi Annan stemmen Israël en de Palestijnen in met het houden van een conferentie over veilig heid. Intussen worden in Ramallah inde Westelijke Jordaanoevcr dne Israë liërs gelyncht door woe dende Palestijnen I^ater op de dag bestookt de Is raëlische luchtmacht bij wijze van 'symbolische wuarschuwing' Palestijn se doelen in Gaza en Ramallah en grendelt het leger alle acht Palestijnse stedelijke gebieden her metisch af DIM een zijstraat. Voor de ingang van de kleine parkeerplaats zijn de resten te zien van een perso nenauto's Een groep politie mensen probeert vergeefs het verwrongen hek open te schui ven. Anderen halen huisraad uit het gebouw. Wraak De politie was enkele uren tevo ren voor de Israëlische vergel ding gewaarschuwd, waardoor het slachtofferaantal beperkt is gebleven Sachal Safi van het Arabische Medisch Centrum, schuin aan de overkant, zegt dat zijn kliniek zeventien gewon den heeft behandeld Een paar van hen zijn doorgestuurd naar het ziekenhuis De nt naar het centrum van Ramallah voerde door totaal verlaten straten, met geblin deerde ramen. De bevolking van de stad neemt het zekere voor het onzekere Alleen in de buurt van de hoofdstraat staan groe pen jongeren bijeen. Het woord 'wraak' staat op hun voorhoof den te lezen. „Het is oorlog, ons land moet verdedigd worden", zegt Jisham Johabri. Hoe moet dat gebeuren? „We hebben een leger", antwoordt hij fier. „Daar moeten ze het maar uitmaken." Plotseling klinkt het geluid van geschut vanachter de huizen. Ter plekke blijkt een van de ge vechtshelikopters die nog steeds boven de stad cirkelen in het asfalt te hebben geschoten, vlak naast een geparkeerde jeep van de Palestijnse politie waar van alle ramen gebroken zijn Het helikoptergeronk zwelt aan en twee Apaches kiezen pal bo ven ons positie. Het duurt niet lang of de eerste raket zoeft in de richting van het Palestijnse ra diostation, een paar honderd meter verder Een zware dreun echoot over Ramallah en uit een van de gebouw verrijst een brui ne rookkolom Nog twee raket ten treffen doel In de verte zwellen de sirenes van ambu lances aan Voorzorg, naar het lijkt, want ook in dit geval moet de Palestijnse politie zijn ge waarschuwd. Verontwaardigd Als dit oorlog is, is het een unie ke manier van oorlogvoeren. Op weg terug naar Jeruzalem vraagt een Israëlische radiover slaggever verontwaardigd aan een naaste medewerker van de Israëlische premier Barak: „Wat is dit voor wraakneming'' Zij lynchen onze soldaten en wij waarschuwen hen van tevoren als we aanvallen." Wat de Palestijnen opvatten als een oorlogsverklaring is voor de Israëliërs weinig meer dan een 'symbolische actie', de officiële omschrijving van de beschietin gen. Enig militair doel is er niet mee gediend en dat een dergelij ke aanpak afschrikkend werkt, gelooft niemand die het Mid den-Oosten ook maar enigszins kent. Het enige dat de Israëli sche regering met deze aanval len voor ogen stond was het kal meren van de gemoederen in eigen huis. Maar daar lijkt meer voor nodig. GPD Palestijnen verzamelen zich op het dak van hel politiebureau in Kaïnalluh, waar eerder drie Israëliërs zijn vermoord. at in in het politiebureau in Ramallah. foto Jamal Aruri/EPA Libanese militie Hezbollah kijkt handenwrijvend toe bij onrast over de grens De medewerker van de islamitische ver zetsbeweging Hezbollah m Libanon kan een opgewonden grijns nauwelijks on derdrukken. ,,Nu hebben wij de touwtjes tn handen", zegt hij. Het gezicht van Hoessein Naboelst (33) vertelt waarom Israel met anders kan dan de Palestijnen afstraffen voor hun opstand. van onze redactie buitenland De Palestijnse opstand is de 'al-Aksu intifada' gedoopt, naar de moskee op de Tempelberg in Jerusalem. Het be zoek aan de Tempelberg van Likoed-lei der Ariel Sharon twee weken geleden provoceerde de Palestijnen. maar heeft ook de Hezbollah nieuw vuur gegeven. Het prestige van Hezbollah (de naam be tekent Partij van God) onder de Arabie ren steeg enorm toen Israël zich in mei na achttien jaar bezetting uit het zuiden van Libanon moest terugtrekken En het zelfvertrouwen van de groep is grenze loos, na tie ontvoering van drie Israëli sche militairen een week geleden Maar wat het einde van de strijd moest betekenen - het ruilen van de sergeanten tegen negentien Libanezen en Arabieren die in handen zijn van Israël - is nu een eerste slap geworden. Naboelst „Als ik een geweer heb dat ik"niet gebruik, geef ik het aan een Palestijn. We houden niet op tot Israël verdwenen is, tot de Russi sche joden terug naar Rusland zijn. de Amerikaanse terug naar Amerika De ontvoering van de militairen had oor spronkelijk niets met de intifuda te ma ken Het was een zorgvuldig geplande operatie. Maandenlang werden bijvoor beeld dagelijks de twee later gebruikte vluchtwagens geparkeerd naast het hek van de grensovergang bij de Shebaa Farms, een stuk land dat Israël bezet houdt Libanon én Syrië maken aan spraak op het gebied. Hel was de bedoeling dat de Israëlische soldaten aan de andere kant van het hek op hun dagelijkse patrouilles de auto's op den duur niet meer zouden opmerken. Die patrouilles, om te controleren of het hek nergens beschadigd was, hadden op vaste tijden plaats. Terreinwagen Sinds de terugtrekking van de Israëli sche troepen hield Hezbollah de bewe gingen aan de andere kant van het hek in de gaten, zo vertelden ooggetuigen tegen een Libanese krant. Tben zaterdagmid dag de Israëlische terreinwagen de heu vel afreed naar de poort en twee van de dne sergeanten uitstapten, liet de militie een bom ontploffen op vijftig meter bij hen vandaan, aan de Libanese kant van het hek. Do guerrilla's lieten verder ra ketten rond de sergeanten neerkomen en vuurden om verwarring te zaaien mor tieren af. op de militaire posten verderop. De Israëlische chauffeur probeerde in paniek om te draaien, maar reed zijn wa gen de vlammen in, De Hezbollah -strij ders bliezen het slot op de poort op en re den, rookbommen gooiend, met hun wa gens op de verbijsterde mannen af en trokken hen naar binnen. Zodra het hoofdkwartier op de hoogte gebracht was van de succesvolle opera tie. kregen alle eenheden die vijf maan den lang de grens in de gaten hadden ge houden. opdracht te verdwijnen. „Dat was een groots moment", glimt Naboelst In de Beiroetse wijk Haret Hreik waar de organisatie haar hoofdkwartier heeft, gingen de mensen juichend de straat op. Vertegenwoordigers van de Verenigde Naties hebben in de verlaten vluchtwa gens bloedsporen van de gijzelaars ge vonden. te weinig overigens om zware verwondingen te vermoeden Naboelsi: „In het verleden ruilden we Israëlische stoffelijke overschotten voor Libanese gevangenen. Ook nu willen we wat terug voor alles wat we geven Het Rode Kruis wil de soldaten zien? Dat heeft een prijs. Men wil weten of hun namen kloppen met degene die Israël opgegeven heeft? Ook dat heeft een prijs. Wij hebben abso luut geen haast. In eerste plaats wil de Hezbollah nieuws over de mensen die Israël vasthoudtmet name sjeik Abdel-Karim O beid, een Hez- bollah-letderdie m 1987 door Israël ge vangen genomen werd en Mustafa Dira- ni. het hoofd van de organisatie het Ver zet van de Gelovigen. laatstgenoemde werd in 1994 van zijn bed gelicht in zijn huis in de Beka'a-vallei. Advocaat De Libanezen hebben nooit meer met hen kunnen spreken Het Rode Kruis kreeg het duo nooit te zien „Ikheboveral aangeklopt, gesmeekt en gebeden om in formatie". aldus Dirani s vrouw Zeinab (45) „Alleen de Hezbollah beloofde hem te zullen bevrijden. Zij hebben tenminste iets gedaan." Afgelopen maart hoorde Zeinab dat Di- rani een Israëlische advocaat heeft, die beweerde dat zijn cliënt zwaar gemar teld was En afgelopen juli zag ze hem in eens op televisie met sjeik Obeid, in een Israëlische rechtszaal, een stuk mager der en met wit haar. Nog steeds heeft ze foto Awad Awad/EPA Ken Palestijnse moeder brengt haar kinderen in veiligheid, na een aanval van een Is raëlische helikopter op Gaza-Slad. foto Abed Khateeb/AP echter geen contact. „Laat die Israëli sche soldaten maar een koekje van eigen deeg krijgen", zegt ze over de actie bij Shebaa Farms Tben de Israëlische commando's zesen eenhalf jaar geleden ineens in de slaap kamer van de Diram's stonden, vroegen ze haar waar Ron Arad was, terwijl ze dreigden haar 5-jarige dochtertje Tiba te doden als ze zou schreeuwen Arads vliegtuig werd neergeschoten in 1986. toen hij bezig was met een bombarde- mentsviucht boven Libanon Dirani's Verzet van de Gelovigen nam Arad ge vangen Over zijn lot is niets bekend Islam De Hezbollah had vier jaar eerder voor het eerst van zich laten spreken, als ver zetsorganisatie tegen de Israëlische be zetting van Libanon. Iran verzorgde mi- Iitaie training en materiaal De groep werd al gauw een gesmeerde vechtma chine De organisatie werd m de verband ge bracht met de kidnappingen van buiten landers in de jaren tachtig. De verant woordelijkheid voor de terreurdaden werd echter altijd opgeëist door splinter groeperingen. De gijzelaars waren het antwoord van de guerrilla-bewegingen op de zware wa pens van Israel Hoe machtig het middel is. blijkt wel uit de consternatie van de afgelopen week. Hoge functionarissen als de Russische minister van Buiten landse Zaken en VN-secretarts-generaal Kof Annan spannen zich in voor de vrij lating van de Israëlische militairen, zoals ze zich nooit voor welke Arabier dan ook hebben ingespannen. GPD door Jamie Tarabay Wat begon met een ver keerde afslag, is giste ren uitgelopen op Israëlische beschietingen op de Pales tijnse gebieden. Een recon structie van de dood van drie Israëlische reservisten. Volgens Israëlische defensie functionarissen waren de drie mot een andere reservist onderweg naar een legerba sis op de Westelijke Jordaan- oever. waar ze zich moesten melden. Ze reden in een auto met Israëlisch kenteken door een deel van de Westoever dat nog onder Israëlisch ge zag staat. In de buurt van het door Pa lestijnen bestuurde Ramal lah, even ten noorden van Jeruzalem, moeten de reser visten een verkeerde afslag hebben genomen, stelt het Is raëlische leger. Zo kwamen ze op Palestijns grondgebied terecht. De bewegwijzering op de Westoever laat te wensen over, en het is geen uitzonde ring dat passanten er ver keerd rijden. In juni nog kwamen vier Israëlische bus sen die onderweg waren naar een joodse nederzetting per ongeluk in het Palestijnse vluchtelingenkamp Kalan- diya terecht. De voertuigen werden er vervolgens in brand gestoken Volgens het Israëlische leger hadden de reservisten niet in de gaten dat ze Palestijns ge bied binnenreden. De auto kon ongestoord doorrijden bij een controlepost, die het grootste deel van de tijd niet eens bemand is. Uniform Van de vier mannen droeg er ten minste één zijn uniform. Normaal gesproken krijgen de reservisten pas bij de basis waar ze zich moeten melden hun uniform. Ze liepen in het oog. in Ramallah. Een groep Pales tijnen zag dat de auto en de inzittenden uit Israël kwa men en zette de achtervol ging in.' De Israëliërs maak ten direct rechtsomkeert, om hun toevlucht te zoeken in het Palestijnse politiebureau dat ze zojuist waren gepas seerd, op het Manara-plein in het centrum van de stad Ze wisten het politiebureau on gedeerd te bereiken, waar ze werden opgevangen. Net toen de Palestijnse agen ten daarop contact zochten met de Israëlische autoritei ten om hun te vragen de Isra ëliërs te komen oppikken, sloeg de woedende menigte toe. Het gerucht had zich ver spreid dat de Palestijnse po litie verscheidene Israëliërs zou vasthouden. De gedeti neerden zouden mogelijk zelfs deel uitmaken van de door Palestijnen zo gehate geheime Israëlische eenheid, die Palestijnse voortvluchti- gen met behulp van scherp schutters uitschakelt. Executie Honderden Palestijnen - ge sproken wordt van een me nigte van vijftienhonderd - verzamelden zich voor het politiebureau om de executie van de mannen te eisen. De politie riep de mensen op te vertrekken, maar een tiental Palestijnen wist het bureau via een raam binnen te klim men Israël beschuldigt de Palestijnse politie ervan niet te hebben ingegrepen. Op tv-beelden is te zien hoe een groepje mannen in slaat op iemand die op de grond ligt. De menigte buiten juicht. Later is te zien hoe het lichaam van één van de Isra ëlische reservisten onderste boven uit het raam hangt. Als het lichaam valt, vallen de Palestijnen er op aan De vierde reservist werd gis teravond, met de lijken van de drie anderen, zwaarge wond aan Israël overgedra gen. De lichamen zijn toege takeld. Een van de slachtof fers was zo verminkt dat hij nauwelijks meer te herken nen was. AP Stad platgeschoten Het grootste Amerikaanse slagschip, de Missouri, heeft donderdag de havenstad Tsjongdjin in Noord-Oost- Korea met zijn veertig centi meter kanonnen beschoten. Na de drie uur durende be schieting was de stad een smeulende puinhoop. Ziekenhuis De gemeenteraad van Temeu- zen wil garant staan voor een bedrag van zeseneenhalve ton van de lening die de stichting Protestants interkerkelijk zie kenhuis aangaat voor de bouw van een nieuw ziekenhuis. Het nieuwe hospitaal in Terneuzen zal plaats bieden aan 142 bed den. Bordes Het bordes van het stadhuis in I Brouwershaven verzakt aan j de voorzijde zodanig, dat het gevaar oplevert voor voorbij gangers. De verzakking kon ontstaan door een slechte res tauratie in 1899. Veiligheidsraad De Sowjetunie is teruggekeerd in de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties. Vorig jaar verliet de Sowjet- vertcgenwoordiger de Raad uit protest tegen de aanwezig heid van een afgevaardigde van nationalistisch China. De Raad is nu in een buitenge wone zitting bijeen om econo mische hulp aan Korea te overwegen. Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunc Centrale redactie: Vlissingen: 4380 AA Vhswi Internet (http://www.pzc.nl): 4380 AA Vlissingen redactie redactieOpzc Goes: 4460 AA Terneuzen: 4530 AB T ornei Overlijdensadvertenties: Tel (0118)484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen Zierikzee: Opening kantoren: Bankrelaties Advertenties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 2