Van der Laan is beest in het veld Van De Meeuwen tot in Maracana Paralympics PZC Jan Jansen komt een puntje tekort Fred Hendrikse gaat met tennisploeg voor de gouden medaille Paralympisch team vaart wel bij succes olympische ploeg Kangoeroe steelt jack Vijfde Paralympics rolstoelbaskethalster van onze sportredactie SYDNEY - Van woensdag 18 tol en met znndug 29 oktober vinden in Sydney de Para lympics plaats. Zo'n vierdui zend gehandicapte sporters uit 125 landen strijden op achttien onderdelen om de gouden medailles. j Nederland vaardigt 104 atle ten af. onder wie twee Zeeu wen voetballer Micha Janse uit Zoutelande en basketbal ster Guda van der I*aan uit Goes. De nationale ploeg be staat verder uit 48 begelei ders )nder hen tenniscoach Fred Hendnkse uit Koude kerk? De Paralympics zijn op Internet te volgen via de officiële site van de organisa tie (www Olympics com) of de site van de Nebas, de Ne derlandse bond voor aange past sporten www. paralym pics.nl)- door Arjan Smilde YERSEKE - Over de Paralym pics hoef je rolstoelbasketbal- vter Guda van der Laan uit Yer- s«ke niets meer te vertellen. Vanaf 1984 was ze van de partij en af»»s heeft ze meegemaakt. Van de cultuurschok in het Zuid-Knr«aanse Seoul tot de chaos vier jaar geleden in Atlan ta. Haar vijfde deelname aan de ()l\ mpische Speltn \<>or gehan dicapte sporters moet het laat ste kunstje worden voor de 42- jarige Van der Laan. Terwijl het grootste gedeelte van de Nederlandse afvaardi ging ruim van tevoren is ver trokken naar een trainings kamp in Australië, wachtten de vrouwen en mannen rolstoel basketballers tot gistermorgen met hun reis naar Sydney. De er varing heeft de ploeg geleerd dat er betere trainingsmogelijk heden in Nederland zijn dan Down Under' Bovendien keek Guda van der Laan erg op tegen het trainings kamp in het Australische Can berra ,,Ik wil daar voor geen goud zitten. Twee jaar geleden zijn we daar geweest, maar het was net een strafkamp. Het lijkt op Papendal maar dan tien keer zo groot en het is in de middle- of-nowhere, vreselijk afgezon derd. Je moet je houden aan strenge regels en alles wordt voor je bepaald. Mooi dat ik daar wegblijf." Punten Rolstoel basketbal lijkt in veel opzichten op het basketbal dat valide sporters spelen. Dezelfde spelregels en ook de basket hangt op dezelfde hoogte Al leen de teamsamenstelling werkt anders. Niet de sterkste spelers van een ploeg staan in het veld, maar een team moet aan een bepaald aantal punten voldoen. De ernst van een han dicap bepaalt het puntenaantal. Iemand van wie een been is ge amputeerd maar die voor de rest zijn lichaam kan gebruiken. heeft vier punten ..Zelf ben ik een'twee' Doormijn dwarslae sie kan ik niets onder mijn mid del bewegen Als team moet je in totaal veertien punten opstel len. waarbij het draait om de 'twee'. Om die speler, in dit ge val om mij. wordt een team op gebouwd Het probleem in Nederland is dat ik de enige speelster ben met twee punten. Daarom hebben ze mij alsnog opgeroepen voor Sydney Na de Paralympics van Atlanta in 1996 had Van der Laan beslo ten een punt te zetten achter haar interlandcarrière Haar maatschappelijke loopbaan gaf zede voorkeuren fysiek werd de sport ook een te grote belasting Toch begon het eind 1997 weer te kriebelen toen ze werd ge vraagd om mee te doen aan het Europees kampioenschap. ..Ik ben een sportbeest dus was het e-n uitdaging voor mij Boven dien was ik nog altijd de enige 'twee' van Nederland. Daar moet je niet al te trots op te zijn, want ik ben inmiddels wel 42 en een verjonging is dus wense lijk." Het is sovrieso een wonder dat Nederland met de beste teams van de wereld mee kan komen, want de bondscoach heeft voor de twaalf plaatsen in het team slechts keuze uit vijftien vrou wen. „Dat staat niet in verhou ding met bijvoorbeeld Canada. Daar zijn meer dan achttien honderd rolstoelbasketbalsters. Ik spreek dan ook nooit van een nationale selectie: het is gewoon een bijeengeraapt zootje.' De spelverdeelster van het Ne derlandse team ziet de komende Spelen toch met vertrouwen te gemoet. ..We hebben een ploeg van harde werkers, waarin geen echte uitblinkers zijn In 1996 steunde het team op drie spe lers, maar nu zijn we collectief heel sterk. En daarom trekt een teamsport mij zo. Je bereikt iets met z'n allen. Bovendien kan ik iemand eens flink uitschelden als er iets fout gaat. In het veld ben ik echt een beest, ik laat merken dat ik in het veld aan wezig ben Van der Laan is geen type dat het gedrang onder de basket opzoekt. Met haar handicap heeft ze daar niets te zoeken Alleen spelers met een minimale handicap zijn fysiek in staat om de duels aan te gaan. Als spelverdeelster is Van der Laan het rustpunt voor het team. Met haar inzicht en haar goede pass speelt ze een belang rijke rol Ongeluk Sinds haar revalidatie van een brommerongeluk in 1977 is Gu da van der Laan actief in de ge handicaptensport. Met haar korfbalachtergrond maakte ze snel een debuut in het nationale rolstoelbasketbalteam, waar ze nu al 21 jaar voor uitkomt Met de ploeg maakte ze maar liefst vier Paralympics mee. waarvan Atlanta met een zilveren me daille en winst op het gastland Amerika sportief gezien het hoogtepunt was Organisatorisch was het in de Verenigde Staten echter een ramp. De deelnemers aan de Pa ralympics zaten in hetzelfde olympisch dorp als de valide sporters, maar alles was al afge broken. Er was geen eten meer in de eetzaal, de computers en telefoons waren weggehaald en simpele dingen als dekens wa ren niet aanwezig. ..Heel apart waren de Spelen van 1988 in Korea. Als gehandi capte word je daar als derde rangs burger beschouwd Ze ge loven daar dat je invalide bent geworden, omdat je een misluk keling was in je vorige leven. Het was echt een enorme cul tuurschok om dat mee te maken. We mochten zelfs niet in bepaal de warenhuizen en taxi's." Van der Laan offert veel op voor haar sport. In het dagelijks le ven is Van der Laan arbeidskun dige en moet ze mensen keuren op arbeidsgeschiktheid. Van wege tijdgebrek is ze met com petitiebasketbal gestopt, maar naast haar veertigurige werk week traint ze ieder weekeinde met de nationale selectie. Guda van der Laan: ..Ik spreek nooit van een nationale selectie: het is gewoon een bijeengeraapt zoot je." foto Lex de Meester ..Dat betekent voor mij zater dagochtend om half zeven ver trekken en zondagavond om zes uur weer terug. In zo'n weekein de wordt er zo'n vijftien uur ge traind. Zoiets breekt je op den duur erg op om naast je gewone werkweek nog eens twee dagen intensief te sporten. Ik kom ei genlijkgeen enkel moment meer tot rust." De openingswedstrijd voor Ne derland in Sydney zal zaterdag 21 oktober zijn tegen het gast land Australië Daarna volgt Amerika „We zitten in een heel zware poule Eigenlijk weten we na twee wedstrijden al of we in de finalepoule zitten, want één van de twee wedstrijden moeten we winnen Tégen Australië hebben we de meeste kans. Ik hoop dat we in zeven dagen vijf wedstrijden spelen, want dat betekent dat we de finale ha len." ..Tijdens de Spelen kan het alle kanten op gaan. heb ik ervaren Het zou me niets verbazen als we zesde worden, maar we kun nen ook gewoon weer tweede worden Maar eigenlijk zijn we verplicht om een medaille te ha len. welke kleur dan ook. Er hebben zoveel mensen ons ge steund de afgelopen jaren en we hebben zoveel traintngsarbeid verricht dat we met minder niet tevreden kunnen zijn." van onze sportredactie TERNEL'ZEN I^ngr tijd zag het ernaar uit dat ook Jan Jan sen zou mogen deelnemen aan de Paralympics. De pistool- schutter uit Ttrneuzen (30) kwam tot tweemaal toe echter een puntje tekort voor de olym pische limiet. Jansen ..De limiet op het onder deel luchlpistool lag op 557 punten. Ik hel» twee keer 556 punten gehaald In een officiële wedstrijd kwam ik een keer tot 560 punten, maar omdat er te weinig deelnemers waren telde mijn resultaat niet mee Niks aan te doen De Zeeuws-Vlaming ligt niet wakker van zijn gemiste kans. ..Om eerlijk te zijn kom ik nog een paar punten tekort om nut te kunnen doen om de medailles Ik schiet nog niet zo lang en heb daardoor te weinig tijd gehad om me te kwalificeren voor Syd ney Straks heb ik vier jaar de tijd In Athene moet ik op mijn best zijn Dan ga ik ook voor een medaille van onze sportredactie KOI DF.KERKE - Fred Hen driksr (28) uit Knudrkrrkr gaat met de Nederlandse tennisploeg op medaillejacht. I)e assistent van bondscoach Aad Zwaan is ambitieus: ..We gaan voor goud in alle categorieën." Nederland is al jaren toonaan gevend in het rolstoel tennis Ricky Moher en Maaike Smit verdedigen in Sydney hun olympische titel. Voor coach Fred Hendnkse worden het zijn eerste Spelen Hendriks»- ..Ik wil op trainingsgebied het hoogst mogelijke bereiken Ik kom nog ervanng tekort, maar dat is een kwestie van tijd Ik ben leergierig en wil investeren in de sport Het enige dat Hendrikse be treurt ui het ontbreken van ziin plaatsgenoot en pupil Angela Maas op de Paralympics ..An gela wilde dit seizoen de top- acht van de wereld halen en zich piautsen voorde Masters Dat is allebei gelukt Deze Paralym pics komen voor haar net te vroeg Onze droom is om er m 2004 in Athene samen bij te zijn Angela als deelneemster en ik als hoofdcoach vrijdag 13 oktober 2000 CP-voetballer Micha Janse met Oranje op Paralympics door Sven Remijnsen ZOUTELANDE - Hij speelt net zo makkelijk op een bij veldje van De Meeuwen als in het Maracana-stadion in Rio de Janeiro. Voor voetballer Mi cha Janse (26) uit Zoutelande kent de voetbalwereld weinig geheimen meer. Met het Neder lands CP-team begint hij ko mende week in Sydney aan de volgende klus, en niet de min ste: de Paralympics. Aan goud durft hij nog niet te denken. ,,Als we maar een medaille ha len. De kleur maakt niet uit." Over CP-voetbal hoef je de le zers van Meeuwen Post mets meer te uit te leggen Micha Janse doet in het clubblad van de voetbalvereniging uit Zou telande al jaren trouw verslag van de verrichtingen van zijn ploeg. Niet het vierde elftal van De Meeuwen, waarvoor hij ook uitkomt, maar Oranje. CP staat voor cerebral palsy, de aanduiding voor hersenbe schadiging Voetballers met die aandoening spelen volgens aangepaste regels: het team is kleiner (zeven spelers in plaats van elf), evenals het veld en de doelen (juniorengoals). Bui tenspel bestaat niet, een bal mag behalve ingegooid ook in gerold worden en terugspelen op de keeper is eveneens toege staan Een wedstrijd duurt in de regel twee keer dertig minu ten. Mening Micha Janse legt het geduldig uit. want hij praat graag over zijn sport. Soms met rake rede neringen: „Iedereen wil spits zijn en de mooiste doelpunten maken Heb je geen techniek, dan word je verdediger Zoals ik." Hij is ook niet te beroerd om zijn mening te geven „Op het EK speelde het Nederlands elftal met slecht, maar met de wissels tegen Italië ging Frank Rijkaard in de fout. Ik zou het heel anders hebben gedaan, maar ja. wie ben ik"1 Alleen over Ton Langen, de bonds coach van zijn eigen CP-team. houdt hij zien verrassend op de vlakte. ..Daar laat ik me maar niet over uit", klinkt het diplo matiek Janse heeft geen problemen met zijn trainer, maar hij zou graag iedere wedstrijd in de basis staan en dat zit er ntet in. „Ik moet mezelf schikken, ze CP-voetballer Micha Janse (links) uit Zoutelande kreeg in de voorbereiding op de Paralympics training van bondscoach Louis van Gaal. foto Jan Ruland van den Brink ker als wisselspeler Het is wel eens anders geweest In de ja ren negentig maakte Janse va ker wel dan niet deel uit van het vaste zevental. Hij werd Euro pees kampioen in Engeland, wereldkampioen in Ierland en maakte daarnaast tal van exo tische oefentrips mee Laatst nog vijf dagen naar de Oekra ïne. om in het stadion van Dy namo Kiev te oefenen tegen de ploeg die vorig jaar in Belgie de EK-finalevan Nederland won In Sydney is Janse vong jaar al geweest, trainmgskampje Au stralië haalde het niet bij Bra zilië. het land van zijn dromen Het Maracana-stadion. ooit het grootste stadion ter wereld met een capaciteit van 200 000 toeschouwers, heef', zijn hart gestolen „We speelden tegen Brazllié In het voorprogramma van Flamengo. toen nog met Romano Tijdens onze wed strijd liep het stadion vol en le dereen zweepte ons op Op zulke momenten prijst Mi cha Janse zich gelukkig Hij heeft zijn portie pech wel ge had Toen hij drie jaar was. viel hij var. een paard tijdens het ringrijden Hij liep hersenlet sel op Een rechtszijdige ver lamming was het gevolg „Daardoor is mijn handeltngs- sneiheid lager", legt hij uit „Moeite om erover te praten heb ik niet. Ik probeer er wat van te maken In het dagelijks leven is Janse werkzaam bij een machinefa briek in Middelburg. ..De meeste spelers uit ons team hebben een werkweek van veertig uur Daarom komen we op dit moment ook tekort tegen landen als Rusland en de Oe kraïne. waar de teams in een speciaal internaat verblijven. Financieel zijn er in Nederland natuurlijk veel meer mogelijk heden dan in die landen, maar met geld is niet alles te koop Ooit was het Nederlands team (opgericht In 1986) toonaange vend in de wereld „Wij ziin de pioniers in het CP-voetbal", zegt Janse, die in 1992 via zijn school in beeld kwam bij Oran je ..De meeste landen hebben ons spel gekopieerd Zijn va der springt hem bij.Alleen het foeteren tegen de scheidsrech ter hebben ze niet overgeno men Dat is typisch Hollands Die Oekramers hoor je nooit klagen, die hebben een ijzeren discipline" Systeem Het systeem van Oranje blijkt simpel te zijn Vader Janse. la chend: „Ze lopen allemaal m een trechter richting de goal Micha Janse knikt en haalt een voorbeeld aan In de voorberei ding op de Paralympics kreeg zijn team op Papendal training van Louis van Gaal. die andere bondscoach Janse „Onze spits, het neefje van Ton Lok- hoff. kreeg geer. bal Wat doet een aanvaller dan7 Afzakken naar het middenveld om de bal op te halen 'Dat doen Kluivert en Rivaldo ook', zei Van Gaal 'Ik noem dat masturbatie Hij bedoelde daarmee dat Lokhoff het veld breder moest houden en de vleugels moest opzoeken, zodat we de ruimtes beter kon den benutten Dat vond lk ge weldig. Van Gaal komt enorm arrogant over, maar met ons ging hij schitterend om HIJ wift het heel goed te brengen Voor spelen in de spits is zijn techniek te gebrekkig, geeft Micha Janse eerlijk toe ,Ik moet het hebben van mijn werklust Ik speel in de mar.- dekking en het enige dat lk moet doen is de aanvaller van de tegenpartij het leven zuur maken Ik moet hem constant in de nek zitten, de bal afpak ken en storen In Sydney zal zijn spel echter terughoudender moeten zijn. Het paralympisch voetbaltoer nooi wordt afgewerkt in het olympisch hockeystadion. op kunstgras dus. Janse heeft in middels voorzorgsmaatregelen getroffen. ..Ik moet anders gaan voetballen, want op kunstgras zijn slidings uit den boze Voor je het weet ben je ge blesseerd. We hebben al een paar keer op kunstgras ge- I speelden het begint te wennen. Je gaat er beter door voetbal- I len slimmer ook. zoals in het zaalvoetbal." Goud Oranje is in Australië inge deeld in een poule met de Oe kraïne. Argentsnieen Portugal Rusland. Brazilië, Spanje en Australië vormen de andere groep „Ik ga uit van de tweede plaats m de poule", zegt Janse ..Onze eerste wedstrijd, tegen de Oekraïne, zal de zwaarste zijn. In de kruisfinales ver wacht ik Rusland of Brazilië als tegenstander Als we geluk hebben, kunnen we goud win nen Maar laat ik reeel blijven: het zal heel moeilijk worden Het worden zijn eerste Para lympics In 1992, zijn debuut jaar bij Oranje, viel hij buiten de selectie voor Barcelona Hetzelfde gebeurde vier jaar geleden toen Janse op het nip pertje Atlanta miste „Een an dere speler die in aanmerking kwam voor mijn positie, was volgens de bondscoach net iets beter Daar heb lk me bij neer gelegd Ik kon niet zesgen ik ga naar een andere clutTHet is net betaalde voetbal niet Op dinsdag 31 oktober keert het CP-team terug in eigen land Een van de dagen daarna staat de huldiging van de para lympische medaillewinnaars in Den Haag op het program ma. „Ach. dat hoor. erbij zegt Janse laconiek Medaille of niet. hij is iedere keer weer trots om voor Nederland te mo- ..-.Komen Het Is eer. apart gevoel Je ver- tegenwoordigt toch op jouw manier ie land Ik probeer er zoveel mogelijk var. te ge nieten. want ik weet dat din- 1 Sen plotseling kunnen veran- eren door Margit Kranenburg SYDNEY - Alles zit tot nu toe mee. Niet eerder warrn de voor bereidingen zo professioneel en niet eerder was het organiseren de land zo enthousiast, ('ees Vervoorn (40), chef de mission van het Nederlands team. is op getogen aan de vooravond van de Paralympisch Spelen. ..Het verschil tussen Sydney en At lanta is levensgroot." Vervoorn leidt voor de tweede keer de groep Nederlandse ge handicaptensporters tijdens hun Spelen Hlj en het overgrote deel van de sporters zijn al meer dan een week in Australië om zich voor te bereiden De chef de mission kijkt er zijn ogen meer dan uit „De faciliteiten zijn meer dan voortreffelijk vertelt hij van uit het Nederlandse kamp in Sydney ..De Paralympics In At lanta waren zo slecht georgani seerd. een totaal gescheiden evenement van de Olympische Spelen Hier maken de Austra liërs geer. verschil tussen belde Spelen Het organiserend comi té spreekt over een sixty day event, een feest dus van zestig dagen voor valide en minder va - lide sporters Dat zet een heel andere toon Volgens Vervoorn zal de ope ningsceremonie qua spektakel niet onderdoen voor die van de Olympische Spelen „Er zitten woensdagavond normaal ge sproken 120.000 mensen ln net stadion." Nog voor het begin var. de Paralympics profiteert de Ne derlandse ploeg van de medail- leoogst van de Olympische sporters .Als je zegt dat je uit Nederland komt. dan reageert :<>dereen heel enthousiast", zegt Vervoorn „De Nederlanders hebben een zeer goede indruk achtergelaten, zeker de zwem mers Wij varen wel bij het suc ces van de Olympische ploeg, de deuren gaan gemakkelijker open." Ondanks zijn optimisme durft Vervoorn geen voorspellingen te doen over de hoeveelheid goud. zilver en brons die de Neder landse deelnemers gaan bin nenhalen „We streven naar een evenaring van de prestaties van vier jaar geleder.zegt hij voor zichtig Toen behaalde Neder land 45 medailles Hoewel de Paralympische Spe len steeds professioneler wor den en steeds gelijkwaardiger aan de Olympische Spelen. duikt toch vaak de vraag op of gehandicaptensport wel top sport is „Tja die kritiek komt vaak uit de hoek van de media en is gestoeld op het verleder. Toen bestond de indruk dat ie alleen al door mee te doen aan de Paralympics een medaille kreeg Het tij is aan het keren volgens Vervoorn. „Er is pas een onder zoek geweest waaruit bleek dat 60 tot 80 procent van de mensen paralympische sporten op tele visie wil zien Ik ben zelf een verstokte voetbalfan, maar lk kijk ook liever naar de paralym pische rolstoeltennisfinaledan nasr scht van de tien voetbal wedstrijden die op tv komen." GPD van ome sportredactie ADELAIDE - Wielrenner Jan Mulder is aan de vooravond \an de Paralympics 'bestolen' door een kangoeroe Het dier ging er an door met een trainingsjack. met daarin de licentie van de visueel ge handicapte wielrenner Mulder is op trainingsstage in Adelaide Hij besloot een bezoekje te brengen aan een kar.goeroepark Daar spronaeen kangoeroe uit de bosjes, waarbij het dier ln botsing kwam met de auto van Mulder De kangoeroe raakte daarbij verdoofd Mulder trok het dier vervolgens een tralningsjaaje aan om een foto te maken, maar onderschatte het incasseringsvermogen van de kangoeroe Op het moment dat de fo to genomen moest worden, besloot het dier er vandoor te gaan Be komen van de schrik, constateerde Mulder dat de kangoen>e niet al leen zijn jasje had meegenomen, maar ook zijn licentie Mulder verwacht overigens niet dat zijn deelname aan de Paralym pics nu in gevaar komt „Een kopietje krijgen moet geen probleem zijn GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29