Spitwerk voor rampbestrijders PZC Staatsbosbeheer gaat de dialoog aan HZ beste leerschool voor communicatie en werktuigbouw Meer bekeuringen door nieuwe aanpak van alcoholcontroles X 23 ELICHT Opleiding D66 vraagt leden mening over partij Leefbaar Middelburg Wedstrijd in paleografie Knelpunten bij ambulancezorg over de grens vrijwel opgelost Symposium over gevolgen verkeersongeval CODELIEVE SCHRAMAAtiarp vrijdag 13 oktober 2000 Scheidend regiohoofd W. Z. van der Meer juicht verzelfstandiging toe W.Z. v an der Meer: ..Toen Staut*bo*beheer nog een echte dienst van het ministerie w as. kreeg ik op m'n donder als ik bepaalde standpunten innam." foto Dirk Jan Gjeltema doorA. J.Snel Vijf jaar nadat een adviescommissie onder leiding van de toenmalige commissaris van de koningin in Fries land en de huidige minister van Onder wijs. L.M.I..H.A. Hermans, de aanbe veling deed het volgen van opleidingen voor rampenbestrijding te stimuleren, komt het er nu dan van. Een groep be stuurders en ambtenaren uit Zeeland voltooit vandaag in Ossendrecht aan het Politie Instituut Openbare orde en (levaarsbeheersing een tweedaagse opleiding Crisisbeheersing en Ram penbestrijding. Naar het oordeel van de deelnemers geen overbodige luxe voor overheidsvertegenwoordigers die ac tief zijn in een provincie, gelegen aan diep vaarwater dat ook gebruikt wordt door tankers met gevaarlijke stoffen en met petrochemische bedrijven en zwa re industrie. Aan de opleiding die vandaag wordt af gesloten. nemen negentien mensen deel die werkzaam zijn in de beleidssfeer Zij spitten, begeleid door experts van politie en brandweer, de Geneeskundi ge Hulpverlening bij Ongelukken en Rampen (GHOR) en door bestuurskun digen de organisatie van de rampenbe strijding door. De beleidsmensen, de commissaris van de koningin, een gedeputeerde, een aantal burgemeesters en een aantal ambtenaren, zullen worden gevolgd door een groep die operationele func ties heeft en die het beleid vertaalt en een groep die bij de beheersing van cri sis en de bestrijding van rampen een uitvoerende taak heeft. De opleidingen worden verzorgd door het Nederlands Instituut voor Brand weer en Rampenbestrijding (NIBRA) in Arnhem. Het NIBRA zet docenten in van een consortium dat deskundigheid levert in verschillende disciplines Co ordinator R. van Elden van het insti tuut: „Deze eerste opleiding voor men sen in het beleidsteam is toegesneden op de organisatiestructuur. We nemen door wie bij een ramp of crisis op welke plaats zit en hoe beleidsvoorstellen op tafel komen. Het beleidsteam moet zich erop richten een voorsprong te nemen op de mensen die in het veld werken. Verder wordt in de opleiding onder meer aandacht besteed aan de vraag wie met welke gesprekspartners te ma ken heeft en hoe wordt bepaald wie de leiding krijgt bij de uitvoering van een operatie. Dat luistert nauw. Op de plaats van een ramp zullen op een be paald moment leidinggevenden van bijvoorbeeld de brandweer, de politie en de GGD aanwezig zijn. Vanuit het beleidsteam moet worden duidelijk ge- Een tanker meldt zich bij de Vlissingsc vestiging van Petroplus.éën van de petrochemische bedrijven die het risico op rampen in Zeeland verhogen. foto Lex de Meester maakt wie van die leidinggevenden de coördinatie up zich neemt Ken operatie moet duidelijk worden aangestuurd en er mogen geen misverstanden zijn over de vraag wie bepaalde bevoegdheden heeft. Tijdens de opleiding wordt de he le organisatie doorgemeten Netwerk In de zienswijze van Van Elden biedt de opleiding, boven het aanbod van leer stof. een toegevoegde waarde. „De deelnemers zijn twee dagen bij elkaar Dat is belangrijk om te kunnen netwer ken. De mensen die het beleidsteam vormen, leren elkaar in die twee dagen beter kennen. Op het moment dat ze in het team samenwerken, zullen daadoor minder misverstanden optreden." De coördinator van het HIBRA beaamt dat bij de beheersing van crises en de bestrijding van rampen vaak veel af- hangt van het vermogen van autoritei ten om te improviseren .Maar dat doen ze dan op grond van hun basiskennis Beschik je daar niet over, dan noem je dat geen improviseren, maar aanklu.n- gelen Dan maak je jezelf afhankelijk van een aantal andere factoren, zoals geluk en de juiste man op de juiste plaats. Je hebt een fundament nodig en daaraan werken we met de opleiding. Inde praktijk zal inderdaad altijd blij ken dat net op het verkeerde moment een hond in de weg loopt Het is ver standig er vooraf over na te denken dit er een hond in de weg kan lopen In het verdere verleden is wel gebleken dat bestuurders niet per definitie de aangewezen figuren waren om de lei ding te nemen bij de bestrijding van een ramp. Tijdens de watersnoodramp van 1953 stonden her en der mensen op die geen leidinggevende functie hadden, maar wel van nature over de benodigde leiderscapaciteiten beschikten Intus sen lieten benoemde functionarissen het in een aantal gevallen afweten. Van Elden reageert laconiek „Ik weet van de gang van zaken tijdens die ramp niet zoveel af Maarals het zo is gegaan, dan kun je daar toch wel bij aantekenen dat we inmiddels 47 jaar verder zijn en dat we beschikken over bestuurders met andere capaciteiten. Er is sinds dien ook nogal wat aangepaste wetge ving zoals de Wet Rampen en Zware Ongevallen. We hebben bovendien in tussen een reeks rampen gehad, waar bij is gebleken dat een goede structuur van grote betekenis is om adequaat te reageren De ervaring is verwerkt in de leerstof die we nu aanbieden Er ligt vijf jaar tussen het advies meer aandacht te besteden aan de opleiding en het moment waarop die nu worden gegeven Dat kan enige argwaan wek ken over het tempo waarin autoriteiten zich voortbewegen Van Elden „Vijf jaar is inderdaad een lange tijd. Maar dat wil niet zeggen dat we in de tussen tijd mets hebben gedaan De rapporta ge is vervolmaakt en de opleiding is ontwikkeld En overal is het land is na tuurlijk aandacht besteed aan rampen bestrijding Er wordt regelmatig geoe fend MIDDELBURG - Het regiobe stuur van D66 in Zeeland houdt woensdag 18 oktober een leden vergadering in Middelburg. I)e bijeenkomst staat geheel in het teken van het besluit van de .Middelburgse I>88-raadsleden om de partij Leefbaar Middel burg op te richten. Het regiobe stuur is daarover niet geïnfor meerd door het duo. De raadsleden R Koper en B. Leijnse maakten eind vorige maand bekend dat zij samen met H. Akdag en P. Kraan van Sociaal Democraten Middel burg (SDM). een afsplitsing van de PvdA, een eigen partij op richten onder de naam Leefbaar Middelburg Dat schoot het be stuur van D66 Zeeland in het verkeerde keelgat. De oprich ting van de nieuwe partij, zo werd het regiobestuur duide lijk. is een beslissing up per soonlijke titel geweest. Het be stuur moest de plannen in de PZC lezen. Inmiddels is er een gesprek ge weest tussen Koper en Leijnse, het regiobestuur en een verte genwoordiger van het landelij ke bestuur. De twee raadsleden hebben in dat onderhoud hun voornemen bevestigd Voordat het regio- en het lande lijk bestuur een standpunt inne men over de kwestie, willen zij eerst de leden raadplegen. Dat gebeurt tijdens de vergadering op woensdag 18 oktober in de Concert- en Gehoorzaal in Mid delburg. Koper zal ook namens Leijnse tekst en uitleg geven. De bijeenkomst begint om 20 uur. MIDDELBURG - In het Zeeuws Archief in Middelburg wordt zaterdag 9 december voor de tweede keer de Zeeuwse Paleo- grafiewedstrijd gehouden. Amateur-pa leo logen strijden om het ontcijferen van enkele korte oude teksten. De wed strijd, die wordt georganiseerd door het Zeeuws Archief en de Stichting Regionale Geschied beoefening Zeeland, begint om 13.00 uur Wie mee wil doen aan de wedstrijd kan zich aanmel den bij het Zeeuws Archief. Pro fessionele paleologen zijn van deelname uitgesloten. DEN HAAG - De meeste knel punten voor grensoverschrij dende samenwerking tussen ambulancediensten in Neder land en Belgic zijn, aldus minis ter E. Borst van Volksgezond heid, opgelost of er wordt aan een oplossing gewerkt. Over de onderlinge communi catie, waarvoor verschillende systemen en frequenties worden gebruikt, is bijvoorbeeld mo menteel overleg gaande tussen de ministeries van Verkeer en Waterstaat en Binnenlandse Zaken. Borst ziet nog wel twee proble men: de erkenning van de ver dergaande bevoegd- en be kwaamheden van Nederlands ambulancepersoneel in Duits land en België en de financie ring van Nederlandse ambulan cezorg in België. In antwoord op vragen van CDA-kamerlul S. Buijs laat Borst weten dat zij daarover rechtstreeks gaat overleggen met de autoriteiten in België en Duitsland. MIDDELBURG - I)e stichting Slachtofferhulp Zeeland houdt vrijdag 1 december een sympo sium onder de titel 'Een ver keersongeval laat sporen na'. Het doel ervan is tweeledig: be wustwording van de gevaren in het verkeer en erkenning van de psycho-sociale problemen bij letselslachtoffers en nabestaan den Op het programma staan inlei dingen van voorzitter J. Hen- nekeij van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land over de bewustwording in het Zeeuwse verkeer, P van Velzen van het Instituut voor Psycho Trauma over de psychi sche gevolgen van een schok kende gebeurtenis, letseladvo caat J van Werkum over een spoor van letsel en leed3 VO-re- giocoordinator B. Vroonland over het landbouwproject Op vallend Beter en kabinetschef E Ketrsc van de Vlaamse minis ter van Volksgezondheid over verliesverwerking na een onge val Het symposium wordt gehou den in de voorzaal van ae Sta tenzaal in de Middelburgse Ab dij en begint om 13.30 uur door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Staatsbosbe heer werkt aan een cultuurom slag. Geen staat in de staat die in beslotenheid alles bedisselt. Op weg van een naar binnen gerich te organisatie naar éën die reke ning houdt met de buitenwe reld. Die in het openbaar verantwoording wil afleggen over haar doen en laten. Een or ganisatie ook, die niet schroomt duidelijke standpunten in te ne men als beheerde natuurgebie den in het geding zijn. De verzelfstandiging van Staats bosbeheer begint vruchten af te werpen en W. Z. van der Meer. scheidend regiohoofd West- Brabant-Zeeland, is daarmee in zijn nopjes. Vóór de verzelfstandiging in 1997 was Staatsbosbeheer een echte dienst van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, die zich alleen bezig mocht houden met het pure be heer van gebieden. „Ik kreeg wel op m' n donder van het mi nisterie als ik bepaalde stand punten innam. We moesten ons niet bemoeien met planologie en dergelijke"zegt Van der Meer (61) Het wil overigens niet zeg gen dat Staatsbosbeheer nu met spandoeken voorop loopt als de natuur ergens bedreigd wordt; daar zijn anderen voor. Boven dien een cultuuromslag kost tijd, weet het regiohoofd De or ganisatie moet nog groeien in de nieuwe rol. Het apparaat van Staatsbos is wat dat betreft ook minder toe gerust dan zusterorganisaties als Natuurmonumenten en de Landschappen ..Stellingen in nemen vraagt geld en energie. Het geld dat daarvoor beschik baar wordt gesteld is minimaal. Staatsbosbeheer krijgt niks van de Postcodeloterij. Vroeger wa ren wij een rijke organisatie, nu is Natuurmonumenten de sui keroom"zegt Van der Meer Ongeveer tweederde van de in komsten komt van het ministe rie van LNV, voor de rest moet de dienst zelf zorgen via ver koop van hout en riet, opbrengst van inscharingen en verpach tingen Dat lukt trouwens l»est, de regio West-Brabant-Zeeland is niet armlastig. Belastingcenten Het regiohoofd stelt dat Staatx- bosbeheer er wel belang bij heeft dat de burger, tie Zeeuw weet waar de instelling staat „Het Rijk betaalt ons nog gro- tendeeLs, het zijn belastingcen ten. Hoe kom je over dat is wel even zoeken We zijn er niet voor om kreten te slaken Als we stel ling nemen gaat het over kwes ties waar we bij betrokken zijn." Een standpunt over bijvoor beeld de toekomst van de Wes- terschelde bepaalt Staatsbos mede m overleg met de ZMF De dienst is er wel geen lid van. maat werkt samen (her een nieuwe verdieping wil Van der Meer nog niet zoveel kwijt „De neiging is heel groot om te zeggen daar zijn we tegen Van der Meer begon m 1967 bij Staatsbosbeheer Hij werkte er als houtvester, consulent na tuurbescherming. terreinbe heerder en rvgioh.x»fd Tussen door was hij (plaatsvervangend) directeur landinrichting, grond- en bosbeheer in Fries land en Zeeiand Als zodanig had Van der Meer veel te maken met ruilverkavelingen, die diep ingrepen in het Zeeuwse oud- land Hij beklemtoont dat het op de schop nemen voor de agrari sche bedrijfsvoering een must was. maar de schaalvergroting en het gebruik van meer bestrij dingsmiddelen en kunstmest hemen wel gezorgd voor een letterlijke vervlakking. „In die gebieden is de natuur erop ach teruit gegaan Poldermodel Lichtpunt is volgens Van der Meer dat het met de landinrich ting van pure polarisatie naar een praktisch poldermodel is gegaan Hij constateert met ge noegen dat ile uitvoering van landinrichting veel meer dan ooit op goed overleg en overeen stemming berust Ijindbouwen natuurbescherming staan niet meer bij voorbuat als kempha nen tegenover elkaar, maar pro beren t-lkaar te vinden. ..Het werkt veel plezieriger en het is ook veel effectiever Van der Meer schrijft de veran deringen met name toe aan de opstelling van de natuurbe scherming „Zezijnmaatschap- pelijker gaan optreden Bijna alle natuurbeschermers realise ren zich dat je draagvlak nodig hebt. dat het geen hobby is Natuurbescherming is een le vensvoorwaarde We zijn als Staatsbosbeheer ook zo bezig. Natuurgebieden toegankelijk maken en veel voorlichting ge ven." Het poldendee wil Staatsbos ook zoveel mogelijk toepassen bij het beheer van terreinen. „We hebben zelf grote deskun digheid in huis, muar we probe ren ook rekening te houden met de wensen van de mensen Wc werken met gebruikers-partici patie Voor de Grevelingen - een stuk verrijking van de natuur waar je u tegen zegt - is er een verbruikersraad Voor het be- heer van de Walchcrse Mante ling hebben we ook veel overleg gevoerd", betoogt Van der Meer „Ik heb er geen moeite mee Het is heel leuk om te zien wat eruit komt We zijn een levende orga nisatie De ene keer lukt het be ter dan de andere Ri-giohoofd Van der Meer neemt 26 oktober afscheid met een re ceptie in de Nieuvt' Kloof te Bergen op Zoom (15 00 uur). Dan kan er meteen kennis ge maakt worden met zijn opvolg ster. M Stouten. door Bon Jansen VLISSINGEN - liet aantal au tomobilisten dat is betrap! op rijden onder invloed, is sinds de invoering van de nieuwe alco holcampagne van de Zeeuwse politie met ongeveer een kwart gestegen. September 1999 regi streerde de [Militie 86 gevallen waarin bestuurders na ren blaastesl en een ademanalyse te veel bleken te hebben gedron ken. Vorige maand zijn 107 per sonen betrapt. Eind augustus kondigde de po litie een nieuwe methode aan om het rijden onder invloed te rug te dringen Automobilisten en andere weggebruikers zullen vaker en op onverwachte plaat sen en tijdstippen op het ge bruik van alcohol worden ge controleerd Niet in plaats van de gebruikelijke grootscheepse en vaak op vaste plekken gecon centreerde controles, maar als aanvulling erop En niet om be stuurden. dwars te zitten maar omdat gebleken is dat deelname aan het verkeer na het gebruik van alcohol in Zeeland weer be gint toe te nemen Bij controles in Zeeuws-Vlaanderen had vo rig jaar 6 procent van de auto mobilisten gedronken en in Midden-Zeeland 3.6 procent Kleinschalig De politie werkt bij nieuwe aan pak met kleine eenheden, die maar kort op ëén plaats staan „Bii grote alcoholcontroles zochten we nogal eens plekken op waar we de ruimte hadden", zegt H van Opdorp. woordvoer - der verkeerszaken van de poli tie Zeeland ..Want we wilden een fuik opzetten en we moesten veel mensen en autok kwijt Bo vendien bleven we daar lang staan Dat waren dan vaak grote parkeerterreinen of grensover gangen Zo'n controle ging al gauw als een lopend vuurtje door het horeca wezen in de buurt Koud kunstje voor ie mand die te veel gedronken had om dan een alternatieve route te vinden Nu probeert de politie ook op die alternatieve routes te con troleren „We brengen tevoren de omgeving van de locatie die door Honk Postme VLISSINGEN Werktuig bouwkunde studeren? Dan is de Hogeschool Zeeland daarvoor (i. Mfki pkk ilaisalldc paid! voor studenten die het v ak com municatie willen leren Zo al thans denken de studenten er zelf over. Die hebben beide Vlissingse opleidingen uitge roepen tol de beste in hun soort Dat meldt het weekblad Else vier. Het baseert zich op een Nipo- enquètedie het onder studenten liet houden Het onderzoek le vert de Zeeuwse hogesch«>ol niet alleen goed nieuws op Het ont hult ook dat de school opleidin gen herbergt die de slechtste zijn in hun soort: de heao-studte management economie en recht )ok bedrijfseconomie en bouwkunde krijgen niet zo'n beste honorering Projecten De Zeeuwse opleiding werk tuigbouwkunde is de afgelopen jaren sterk vernieuwd. Er is erg veel aandacht voor projecten die inspelen op behoeften en praktijk in het bedrijfsleven Studenten blijken dat enorm te waarderen Ze geven de oplei ding een dikke zeven De acht tien andere opleidingen werk tuigbouwkunde in den lande scoren allemaal lager Ook de communicatie-oplei ding in Vlissingen, enkele jaren terug nog een zorgenkindje, scoort hoger dan de vijf andere opleidingen in die sector 6,8 Maar het rendement van deze opleiding is vrij laag Slechts 44 procent van de communicatie studenten in Vlissingen haalt binnen vijf jaar het diploma Ontev reden Ontevredenheid In-staat er in Vlissingen onder de studenten aan de heao-opleiding manage ment, economie en recht Ne- we willen controleren In kaart en gaan dan regelmatig nuam-n andere plek Ook die controles worden met mobiele telefoons snel genoeg doorgegeven. Daar geeft niets Hoe meer er gewaar schuwd wordt, hoe beter het is. We willen alleen bereiken dat bestuurders zich realiseren dat ze ook op een sluipweggetje kunnen worden gepakt als ze te veel hebben gedronken. Zonder drank achter het stuur zitten; dét moet het alternatief wor den." Resultaten De politie heeft vorige maand verscheidene keren alcuholcon- troles-nieuwe-stijl gehouden in de buurt van uitgaanscentra m steden en dorpen, discotheken in het buitengebied, kantines bij voetbalvelden, golfterreinen en andere sportaccommodaties, kermissen en markten Daarbij hebben 2300 personen een blaastest gedaan Van hen ble ken 29 te veel te hebben gedron ken De andere 78 personen die vorige maand tegen de lamp zijn gelopen, moesten tijdens een ge wone alcoholcontrole blazen. Daarbij zijn tussen dne- en vierduizend blaastcsts afgeno men. Van Opdorp erkent dat de score van 1.3 procent bij de nieuwe al coholcampagne niet bepaald als onrustbarend moet worden aangemerkt. „Maar bedenk wel dat de percentages van 6 en 3.6 vong jaar het resultaat zijn van controles op \njdagavonden Nu laten we bestuurders ook door de week en overdag blazen Dan kom je natuurlijk lager uit dan op een uitgaansavond." Bij de voorbereidingen van de nieuwe opzet heeft de politie een inventarisatie gemaakt van plaatsen en gelegenheden die voor een bezoek van de vliegen de bngades in aanmerking ko men. Van Opdorp ..Beurzen, vergaderingen. cJubbijecnkom- sten. feesten, recepties, presen taties. tMirreluurtjcs na het werk. Als er bier. wijn en iets sterkers wordt geschonken, kunnen we om de hoek klaar staan Ja. ook bij het feest van de personeelsvereniging van de politie." derland telt achttien van dat soort opleidingen. Maar ner gens krijgen die een lager cijfer dan in Vlissingen 6,1 De stu denten geven hun stages een dikke onvoldoende en klagen over een gebrek aan keuzemo gelijkheden in het eerste studie jaar Ook de organisatie en de com municatie binnen de opleiding laten ernstig te wensen over Een lichtpuntje is het 'studie- rendement 45 procent van de studenten haalt binnen vijf jaar het diploma Bij soortgelijkeop leidingen elders in het land is dat percentage doorgaans nog veel lager Economic I)e Zeeuwse heao-opleiding be drijfseconomie behoort tot de minst goede in het land. maur zit toch nog dicht bij de middel maat cijfer 8 i Commerciële economie daarentegen scoort bovengemiddeld een gedeelde vierde plaats: cijfer 6,8 De ver- pleegkunde-opleiding behoort met een waardering van 6.4 tot de minder goede opleidingen in haar soort Ook hier weer geven de studenten hun stages een dikke onvoldoende, en wordt vrij veel geklaagd over gebrek aan organisatie en communica tie De Vh-vsingse verpleegkun- de studie hauh wel een hoogAq rendement 71 procent van de studenten slaagt binnen vijf Jaar Techniek Elsevier/Nipo namer. verder nog dne technische opleidingen onder de loep. Elektrotechniek blijkt met een waardering van 6,7 een middenmoter. Civiele techniek knjgt. afgezet tegen soortgelijke opleidingen, een bovengemiddelde waardenng maar komt qua cljferniet verder dan 6.5. Bouwkunde tenslotte scoort slechts een 6. en is daarmee op een na de slechtste Kloveniersdoelen Middelburg oii8-€2S6so vrijdag 13 oktober 20.30 uur de Nederlandse Muziek prils. Philip Mdrris Finest Selection Award; int Harpconcours Israel; Oen Haag. lyon. Londen. Lissabon. Delft. Rotterdam. Middelburg TOEGANG f 25 Donateur Nieuwe Muziek f 17.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23