Beurstraining ROC naar Rijnmond PZC Dieleman zet gevel achter glas tl 'V.. 18 Contactatrofee voor Schouws paviljoen Vier genomineerden voor eerste Thoolse Ondernemersprijs COS wil meer Zeeuwen zien op Vrouwendag Acht bands in finale Unplugged Competitie Proefcursus leidt tot nieuw lesprogramma voor bedrijven ondernemend zeeland in detail kunst cultuur www.vlot.nl Geen optreden Tekameli Vogelshow vrijdag 13 oktober 2000 door Claudia Sondervan GOES - De eerste beurstrai ning die ROC Zeeland Training en Consult en Inter Expo lan ceerden voor hedrijvenont- inoetingsbeurs Contacta in (iocs is succesvol gebleken. In samenwerking met het con tractonderwijs van het Rotter damse Alhcda College gaat ROC Zeeland Training en Con sult de beurst rnining verder ontwikkelen om als een nieuw programma aan te bieden in zo wel Zeeland als het Rijnmond gebied. De nieuwe cursussen moeten beschikbaar zijn voor de Be- drijvencontactbeurs in Ahoy' in Rotterdam in april 2001 In samenwerking met Inter Expo ontwikkelt ROC Zeeland Con tract ook trainingen voor de andere (publieks)beurzen van Inter Expo. De eerste training. het werk in een beursstand." vindt Miranda Geldof. De be leidsmedewerkster grond en economie vertegenwoordigde met collega's de gemeente Bor- sele op Contacta „Ditisdevijf- de keer dat ik op een beurs sta. maar ik heb het idee dat ik er nu. na detraining, meer uithaal dan voorheen. Ik ben veel meer bezig met mensen. De andere keren deed ik maar wat." Doelbewust mensen uitnodi gen in de stand, in de loopnch- ting van het publiek staan en niet te veel met je collega's pra ten zijn enkele zaken die Geldof meekreeg van de training. „Ben je onderling bezig, dan krijgen mensen het idee dat ze niet kunnen inbreken op je ge sprek." Geldof kreeg op de beurs de taak om Borsele als industrieel actieve gemeente te presente ren. Vaak wilden mensen ook een klacht over de gemeente enkele weken voor de start van Contacta. trok zestien bedrij ven die kandidaten aanmeld den. De trainingen werden bij twee bedrijven op de werkvloer gegeven. Adviesbureau'», tech nische productiebedrijven, handelsbedrijven en dienstver leners bleken in voor de twee uur durende praktische scho ling in presentatie en commu nicatie voor de medewerkers die de beursstand bemanden. Zij kregen tips aangereikt over de effecten van de opbouw van een stand, hoe contact te leggen met het voorbijtrekkende pu bliek en hoe de informatie goed over te brengen „Er wordt te licht gedacht over De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dact te van de PZC, postbus IS. -1380 AA Vluxtngen, of via fax 0118-470102 kwijt. „Bijvoorbeeld over pro cedures die voor hen niet goed uitpakten. Ik luister naar ze. noteerde informatie en geef die door zodat mijn collega er de andere dag mee aan het werk kan." Geen excuses maken in zo'n geval, maar correct beje gen en er werk van maken, leer de de training haar „Dat ver volg is heel belangrijk. Dat schoot er voorheen nog wel eens bij in." Geldof zou graag een vervolg- training zien waarbij beursge- sprekken zelf nog behandeld worden. Zulke trainingen ko men er en nog meer specifieke cursussen, vertelt MarkCardon van de contractonderwijsafde ling van het ROC' Met een broed pakket willen hij en pro jectleider Thea de Ruijter van Albeda Contract Economie het Rijnmondse bedrijfleven bena deren ..In Rijnmond is het be drijfsleven veel grootschaliger, met veel grote bedrijven die zulke trainingen ook in huis ge ven. Maar ook voor het mid den- en kleinbedrijf kunnen we zo een kwaliteitsverschil uit maken." vindt De Ruijter door Claudia Sondervan GOES - Het paviljoen van Schouwen-Duiveland is de eerste winnaar van de nieuwe Contacta Wisseltrofee voor de beste presentatie tijdens de be- drijvencontactbeurs in de Goe- se Zeelandhallen. Locoburge meester en wethouder van Schouwen-Duiveland. P. W. Berrevoets-Ringelberg ontving de beker, die een jaar in Schouws bezit blijft. De vijf tien ondernemers in het pavil joen kregen elk een oorkonde. David ter Kuile, directeur exhi bitions. media en pr van de RAI in Amsterdam jureerde de \er- kiezing. Ter Kuile was donder dag niet present in Goes. Het marktplein-paviljoen was ont worpen door het bureau TSTP in Brouwershaven. Directeur R. Bolderman toonde zich net als Berrevoets trots op de lof van de RAI-directeur „In de vorige presentatie op de beurs i was Schouwen-Duiveland niet j als geheel herkenbaar," vond hij. TSTP wierp zich op als 'hoofdaannemer' om een een- i heid van presentatie voorel- kaar te krijgen. Bolderman is i zeer te spreken over de bereid- I heid van de deelnemers om al te individuele uitingen van huis stijlen te laten varen. In het pa viljoen stonden de bedrijven zij aan zij in uniforme, open stands, gegroepeerd rond een I klein terras met keuken van Duinhotel Haamstede In de stands waren op televisiescher- men bedrijfsfilms te zien zon der geluid. De rustige, ruimtelijke indeling vormde voor het publiek een rustpunt tussen de drukke beelden die de gangpaden rondom opleverden Beperkt i was de terrasruimte wel. Daar- om wordt de Schouwse inzen- ding voor Contacta 2001 uitge breid naar 550m2. Miranda Geldof: „Er wordt te licht gedacht over het werk in een beursstand." foto Willem Mieras door Esme Soesman ANNA JACOBAPOLDER Ondernemers Overleg Tholen (OOT) reikt dit jaar voor het eerst twee exemplaren van de jaarlijkse Thoolse Onderne mersprijs uit. Genomineerd zijn Carrosserie Elenbaas Poortvliet, Dutch Profiles Cen ter in Sint-Maartensdijk, (lovers Handelsonderneming in Tholen en Metaaltechniek HMIM, De bedoeling is één prijs toe te kennen in de categorie jonge bedrijven ofwel bedrijven die hebben laten zien in een paar jaar tijd al succesvol te kunnen worden. Een tweede prijs wordt uitgereikt in de categorie 'ouwetjes' Hier gaat het om be- drijven die al jarenlang - min stens vijfentwintig jaar - hun naam gevestigd hebben. Carrosserie Elenbaas en Me taaltechniek Tholen zijn geno mineerd in de laatste categorie. De wortels van Elenbaas bij voorbeeld liggen in het jaar 1890. toen de overgrootvader van de huidige driekoppige di rectie een 11 mmerbed rij f begon De firma werd in 1910 mot een wagenmakerij uitgebreid. Veel later, in 1956, volgde de bouw van de eerste carrosserie in staal. Nu telt de onderneming - die onder meer gespecialiseerd is in nieuwbouw, reparatie en schadeherstel - zo'n vijfen twintig werknemers In de categorie jong zijn Govers Handelsondernemingen Dutch Profiles Center genomineerd. De eerste is een autobedrijf, de tweede is een profielplaatspe- cialist. Een driekoppige commissie van OOT heeft verschillende bedrijven een bezoekje ge bracht. De winnaars worden tijdens een ledenbijeenkomst op donderdag 2 november be kend gemaakt. De Thoolse On dernemersprijs, die in 1998 voor het eerst is uitgereikt om ondernemers te stimuleren, draagt de naam Silingus. „Dat schijnt één van de eerste expor teurs van Tholen te zijn ge weest. ergens rond 1500", licht commissielid Jan van Tilburg van Handelsonderneming Ber gen uit Tholen-stad toe. Silin gus exporteerde zout. De prijs heeft dan ook de vorm van een zoutkristal. De prijsuitreiking vindt plaats in 't Veerhuis in Anna Jacobapolder om 20.00 Gemeenschapscentrum Den Dullaert in Hulst biedt vanaf vandaag tot en met zondag plaats aan de Woon- en Bouw- beurs. Op deze vierde editie pakken de standhouders weer uit met nieuwtjes op het gebied van huis en tuin. Openingstij den van de beurs zijn: vrijdag 16-20 uur, zaterdag 10-18 uur en zondag 10-17 uur Restaurant Th eeroom De Blauwe Zon in Philippine sloot zich donderdagmiddag als ne genhonderdste horeca-gele- genheid van Zeeland aan bij Horeca Nederland. Volgens consulent P. Arkenbout is Zee land relatief gezien de sterkst groeiende regio van Nederland. Het aantal leden groeide in drie jaar tijd van 550 naar 900. Exploitanten Peter en Kitty Biesbroeck van tankstation To tal aan de St. Annastraat in Sluis zijn door brandstofmaat schappij Totalfina onderschei den met de trofee de Gouden Pomp. Deze prijs wordt toege kend aan tankstations die vol doen aan de hoogste eisen op het gebied van service, klant vriendelijkheid en kwaliteit. Het Sluisse Totalstation heeft de primeur van een nieuwe schoonmaakmachine voor het interieur van auto's. Het betreft een gecombineerde stofzuiger met automatische mattenreini- ger en een luchtverfrisser Het Goese Sleep- en bergings bedrijf L. Proost in Goes be schikt over een nieuwe wagen om auto's te vervoeren. Het voertuig is door MAN op be stelling in het buitenland ge bouwd en kan zeven personen wagens tegelijk transporteren. Thieu van Dorst, MAN-dealer in Goes, draagt de wagen van daag over. Marina Port Zélande houdt morgen, zaterdag, een techni sche dag in de jachthaven aan de Brouwersdam. In de nieuwe winterstallingshal geven me dewerkers van het Service Cen ter booteigenaren advies over onderhoud aan hun bezit. Daarbij zijn leveranciers van jachtelektronica, acculaders en solarproducten, boten, schoon maakmiddelen, kachels, moto ren, schroeven, airco's en zeilen aanwezig. De technische dag duurt van 10.00 tot 16.00 uur Kunstwerk voor De Drukkerij fleurt Middelburgse Markt op door Jan van Damme MIDDELBURG Heerlijk, zo'n marktplein. Iedereen mag er lopen, iedereen mag erover zaniken en zeurpieten. Want. laten we wel wezen, die Mid delburgse Markt, veel is het niet he? Of contrasteert die strakke goot in het midden van de klinkers lakte juist prettig met het versierde Stadhuis en de andere minder uitbundige gevels? mag het zeggen. U mag het zeggen Precies du- benadering heeft de Middel burgse beeldend kunstenaar Piet Dieleman gekozen voor zijn bijdrage aan het markt plein In opdracht van boek handel De Drukkery dacht hij na over de aanpassing dan wel verbouwing van de gevel, waarachter de winkel 'in woord, beeld en geluid' sinds enkele jaren schuilgaat Plan nen van architecten voor het voormalige PZC-pand waren voordien al als te ingrijpend af gewezen I )ieleman kwam met een voor stel dat wel genade vond. Hij bedacht een manier om de in de typische wederopbouwstijl van de Del ft.se school opge trokken gevel meer zeggings kracht te geven zonder dat er gesloopt moest worden. Glas was het toverwoord. Lichtvaardig Zijn kunstwerk is de afgelopen twee weken op de Markt verre zen Een tien meter hoog uit glazen panelen samengesteld scherm is voor de eigenlijke winkelgevel neergezet Een maand later dan gepland Bij het transport van de eerste zen ding panelen werd er aanvan kelijk iets te lichtvaardig met het glas omgesprongen Die te- J,y ■t, Piet Dieleman: „Met de glazen gevel bew eeg ik me op grenzen foto Lex de Meester genslag is verwerkt, vrijdag 20 oktober wordt er voor en ach ter de gevel een formeel woord gesproken en een officieel glaasje geheven Voor Dieleman is het feestje al begonnen. Hij is zeer tevreden over zijn 'transparante sculp tuur': „Via de geeigende archi tectonische weg bleek er geen oplossing voorhanden Alle voorgestelde ingrepen veran derden het karakter van het ge bouw meer dan gewenst Als beeldend kunstenaar was de opdracht voor mij een uitda ging. Ik beweeg me hiermee op de grenzen van de architectuur en van vrije en toegepaste beel dende kunst." Lampionnen De kunstenaar heeft al meer glazen objecten gemaakt. In Amsterdam sieren twee met transparante verf beschilderde glazen 'lampionnen' de gevels van nieuwbouwprojecten, en in Zaandam kreeg een nieuw kantoor van Albert Ileijn blau we ramen In Middelburg werkt de kunstenaar voor het eerst met doorzichtig glas. Gehard glas, 15 millimeter dik, in platen van 5,3 bij 2 meter die zo n 500 kilo per stuk wegen. De in totaal elf panelen zes boven, vijf onder - zijn beves tigd aan stalen palen De hele constructie maakt een hoek met de gevel. Dieleman: „Het Kand heeft een erker. Van de oek van de winkel heb ik een lijn getrokken naar dat uit steeksel. Zo krijgt de wand een kopse kant, die het geheel dy namiek geeft Tussen de gevel en het glas ontstaat een span nend vacuüm Als je ziet hoe de wolkenpartijen en de I^ange Jan in het glas weerspiegelen, dan vind ik dat indrukwek- ••^7 j|—v? de D R V K K t R ,Y Artist-impression van het ontwerp voor de transparante wand. kend De glazen gevel geeft naar mijn idee een extra accent in een hoek van de Markt, die tot nu toe vrij donker was Over licht gesproken ook dat element is zeer letterlijk in het glas verwerkt. De naam van de winkel is met acrylaat-belette- ring hoog op de gevel geschre ven. In die kunststof-letters (waarin kenners de Garamond herkennen) zitten door zwak stroom gevoede lichtarmatu- ren. „Geen neon", zegt Diele man. „dat is te fel, te ordinair. De binnenruimte van de letters is bezet met led's (ligt emission diodes), 's Avonds valt die ver lichting natuurlijk het meest op Het is net alsof de letters gloeien Ik vind het heel mooi." Wat er op de onderste vij f pane len aan belettering komt. is nog niet helemaal zeker Het liefst zou de kunstenaar het glas voor zichzelf laten spreken Al leen, dan is er altijd het gevaar dat winkelbezoekers te laat ontdekken dat de gevel uit vei ligheidsglas is opgetrokken Waarna slechts één troost rest Want wie kan er zeggen dat hij tegen een echte Dieleman is op gelopen? De glazen gevel can De Drukkerij in Middelburg wordt vrijdag 20ok tober officieel tn gebruik genomen Om 14 uurztm er in de Burgerzaal oan het stadhuis toespraken van commissaris van de koningin W 7' eau (leider en Nutger Wolf son. d i- n'Cteur van de Stichting Beeldende Kunst Middelburg Daarna geeft het beeldend muziektheater Het Bedrijf v/h een optreden op de Markt door Ferdinand Koppcjan VLISSINGEN - Acht bands binden vrijdagavond 20 okto ber de strijd met elkaar aan in de finale van de Zeeuwse Unplug ged Competitie. Strandpavil joen Panta Rhei organiseert de competitie voor de vijfde keer. De finale vindt plants in hel Ar- senanltheater. De bandjes spe len muziek variërend van funk tot rock en van surfmuziek tot rock and roll. In de maanden juli. augustus en september deden achttien bands mee aan de voorrondes Elke zondag traden in Panta Rhei twee of drie bands op. De acht winnaars van die avonden kwalificeerden zich voor de fi nale van de Zeeuwse Unplugged Competitie Het programma van de finale- avond begint om acht uur en duurt tot na één uur 's nachts Elke band krijgt een half uur de tijd voor het optreden. De jury lx»staat uit Kees den Hoedt Jaques Zwier en Peter Tbus saint, alledrie Zeeuwen met veel muziekervanng Den Hoedt is bassist van Rob de Nijs en gi- taai bouwer Zwier werkt onder anderen voor Bluf en I)oo Maar Numens de Stichting Popmu ziek Zeeland is Peter Toussaint vertegenwoordigd in de jury De spits op d»' finale-avond wordt afgebeten door '1 xBak boord. dat Nederlandstalige nummers zingt Vervolgens ko men de Engelstalige bands Da Iss en B(oh) op het podium Zij worden gevolgd door Appen- suus, een band die nummers van de Beatles covert. Daarna is het de beurt aan de winnaar van De Zeeuwse Belofte. Till Dawn. De laatste drie bands die optreden zijn Pillars of heaven, Mobunk en Two Tones Cd-opname Elk jaar wordt tijdens de finale een cd-opname gemaakt Dat kun je zien als een registratie van de Zeeuwse muziekontwik keling". zegt Ralph Wiessner. bedrijfsleider van Panta Rhei )p de vier cd's die we tot nu toe hebben opgenomen staan 35 verschillende bands Van elke band die zich voor de finale ge kwalificeerd heeft, komen twee nummers op de cd De band die tot winnaar wordt uitgeroepen krijgt twee dagen studiotijd aangeboden Vijf jaar geleden kocht Willem- Jan Buys het st rund paviljoen bij het windorgel in Vlissingen Hij wilde graag iets met muziek in zijn paviljoen doen Maar voor het muziekvolume was de tent eigenlijk te klein Daarom koos hij voor unplugged-mu- ziek, waar geen versterkers en boxen bij gebruikt worden Een aantal eerdere deelnemers aan de Unplugged Competitie heeft het ver geschopt in de mu ziekwereld Hlof-zanger Paskal Jakobsen deed ooit mee met de band Wolfclan Sister Then zong hij nog in het Engels Ook twee leden van de band Racoon, die met verschillende nummers de landelijke Tbp 100 hebben ge haald. musiceerden in de Zeeuwse Unplugged Compel ie door Ali Pankow ZIKRIKZEE - Integratie tussen allochtone en autochtone vrou wen is de belangrijkste doelstel ling van de jaarlijkse provincia le Interculturele Vrouwendag. De ervaring heeft echter geleerd dat veel buitenlandse vrouwen de bijeenkomst bezoeken, maar dat Zeeuwse vrouwen het be hoorlijk laten afweten. Consulente Marjolein Meier van het Centrum voor Internationa le Samenwerking (COS) vindt dat daar verbetering in moet ko men. Het COS heeft daarom het Platform van de Zeeuwse Vrou wenraad verzocht de tiende provinciale Interculturele Vrouwendag, die zaterdag 4 no vember plaatsvindt in Zierik- zee. breeduit bekend te maken. Het platform vertegenwoordigt veel Zeeuwse vrouwenvereni gingen „Na dit schrijven hebben we de Zeeuwse Vrouwenraad gebeld met het verzoek onze brief als officieel ingekomen stuk te be handelen tijdens de eerstvol gende vergadering", zegt Meier. Zij zou graag zien dat alle vrou wengroeperingen in de provin cie nu eens met enkele a fgevaar- digden vertegenwoordigd Het is de eerste keer dat de In terculturele Vrouwendag op Schouwen-Duiveland wordt gehouden. Een bewuste keus omdat er dit keer opvallend veel V.l-Q.T. Opleidingen coixutor «rtmfainnger ampKprtngr 01IMS3000 E*T*rtoO*ttri VLISSINGEN - Het optreden van de Franse zigeunergroep Tekameli in het Arsenaaltheu- ter in Vlissingen gaat niet door Het concert van het zevenkop pige gezelschap uit Perpignan was gepland voor komende zon dagmiddag (15.00 uur), maai de geringe belangstelling heeft Uit in Vlissingen doen besluiten de voorstelling te annuleren vrouwen uit de regio zitting hebben in de organiserende werkgroep. Ook zes vrouwen uit het Asielzoekerscentrum (AZQ in Burgh-Haamstede zijn daar bij betrokken. 'Vrouwen en organisatie' is het thema van de dag. Nelleke den Ouden uit Nederland. Narri- man el-Khattabi uit Marokko en Gisela Ritoe uit Suriname leiden de driegespreksgroepea Aan de orde komen de opzet en het draaiende houden van een vrouwenorganisatie. Meier heeft ervaren dat taal vaak een belemmering is op de bijeen komst. Daarom wordt er ook op andere wijze gecommuniceerd. Zo geeft Jacqueline Willemse leiding aan het schilderen met sjablonen. De deelneemsters maken daar met zoveel mogelijk handen één schilderij. Verder brengt de Egyptische Lulu Kuchlin de deelnemers de be ginselen van de traditionele buikdans bij. Maaltijd Ook staat een optreden van het internationaal vrouwenkoor De Allomtonen op het programma Leden van de Koerdische Ver eniging in Zeeland geven de monstraties volksdansen en streetdance. Dansschool Kra mer in Zierikzee presenteert zich met Latijns-Amerikaanse dansen Na een interculturele maaltijd, bereid door vrouwen uit het AZC, is het tijd om te swingen met dj Ros Voor kinderen van 0 tot 4 jaar is er opvang en voor kinderen van 5 tot 12 jaar wordt er 's middags een programma met muziek, spel en theater verzorgd door perseussiegroep de Perzussies en het gezelschap Kip Co. KRABBENDUKE - De Neder landse Bond van Vogelliefheb- bors houdt zaterdag 14 oktober I haar vierde Zeeuwse jeugds- how. Op deze dag kunnen jeugd- I leden hun vogels laten /sen m i dorpshuis De Meiboom in Krab- bendijke. Er zijn dne groepen kanaries, parkieten en tropi sche vogels Uit het ruime aan- bod van 210 vogels wordt de Zeeuwse jeugdkampioen aan- gewezen De show liegint om 9.30 uur en is om 15.30 uur afge lopen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 18