zeeland Tv-beelden van rellen zijn bewijs Wachtlijsten zorg zijn in Zeeland het kortst 17 Laatste groet aan oud-schooldirecteur Postagentschap geen simpel doelwit Rijk draagt wel bij aan sorteermachine Vlissingse vismijn Parlement koppelt containerterminal los van Maasvlakte NATIONAAL Celstraffen geëist tegen vier verdachten Brouwershavens bureau bouwt Romeins forum Drie inbraken in Stavenisse Autokraken in Vlissingen Tweede bunker in Zoutelande uitgegraven zeeuwse almanak Relaties VANAVOND MIDDELBURG PZC MIDDEN vrijdag 13 oktober 2000 door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie F. van Es heeft donder dag bij de rechtbank televisie beelden van Omroep Zeeland als doorslaggevend bewijs aan gevoerd in zijn eis tegen vier verdachten uit Vlissingen en Aagtekerke. Volgens de officier hebben de vier openlijk geweld gepleegd bij een massale vecht partij in Middelburg. Na de EK-halve finale tussen Nederland en Italië op 29 juni, maakte Omroep Zeeland beel den van rellen op Plein 1940 en de Pottenmarkt Tegen twee broers, een 21-jarige Vlissinger en een 26-jarige man uit Aagte kerke, werden de zwaarste straffen geëist, een jaar cel. De officier achtte de broers, die al eerder met justitie in aanraking kwamen, ook schuldig aan voorbereidingshandelingen voor een drugstransport. De Aagtekerker hangt bovendien nog twee maanden extra gevan genisstraf boven het hoofd, om dat hij in zijn proeftijd weer in de fout is gegaan. Een derde ver dachte. een 21 -jarige Vlissinger, hoorde zes maanden gevange nisstraf eisen. Hij had in een grote menigte mensen, die zich na afloop in het centrum van Middelburg hadden verzameld, zijn pistool getrokken en een schot in de lucht afgevuurd. Hij zou ook nog een wapenstok van een agente hebben afgepakt. Een 30-jarige verdachte uit Vlissingen gaf toe twee klappen te hebben uitgedeeld, nadat hij zelf eerst was geslagen Voor hem had de officier een gevan genisstraf van acht maanden in petto. Van Es typeerde gisteren de rei len als een intens korte orgie van geweld, met een pistoolschot als hoogtepunt. Bij de rellen vielen enkele gewonden Een van de slachtoffers leek er aanvanke lijk ernstig aan toe. maar ach teraf bleek de verwonding (een hersenkneuzing) mee te vallen. Het slachtoffer heeft een scha devergoeding van 1300 gulden ingediend, die volgens de offi- door Claudia Sondervin GOES - Het Brouwershavense bureau TSTP laat voor de Interna tionale Bouwbeurs in de Jaarbeurs in Utrecht een Romeins forum optrekken, compleet met tempel en dorische zuilen. De twaalfhonderd vierkante meter grote stand viert de tweedui zendjarige geschiedenis van het cement. De opdracht werd TSTP gegeven door de West-Europese Cementindustrie, voor Nederland vertegenwoordigd door ENCI. De presentatie krijgt de naam Fo rum Trajectanum, refererend aan de naam die de Romeinen voor de stad Utrecht gebruikten. Volgens directeur R. Bolderman van TSTP wordt de presentatie uniek. In samenwerking met musea in Neder land en Duitsland wordt een expositie over Romeinse bouwkunst ingericht met oudheidkundige artefacten als bouwgereedschap pen. De Romeinen waren meesters in de bouwkunst, die het gebruik van cement en betonsoorten in hoogstaande technieken beheersten. De Internationale Bouwbeurs in Utrecht wordt gehouden van 5 tot en met 10 februari 2001. cier door twee verdachten moet worden betaald De officier realiseerde zich wel dat er nog meer jongeren aan de vechtpartij hadden deelgeno men .Dit geweld had een ver schrikkelijke uitwerking kun nen hebben." Een van de verdachten reageer de verbitterd. „Het zijn altijd zwarten die de dupe zijn", riep hij uit. Zijn raadsman H. Duns- bergen steunde zijn 26-jange cliënt, „Er zijn bij het incident drie groepen jongeren betrok ken geweest. Amemuidenaars, Middelburgers en Antillianen. Er hadden hier nog meer ver dachten terecht moeten staan. Mijn cliënt heeft slechts een duw uitgedeeld om zijn broer te helpen. Willekeur Raadsman J. Le Cocq D' ar- mandville sloot zich hierbij aan: ,,Er is over en weer geknokt Er is sprake van een zekere wille keur. Het neigt ertoe dat alleen maar de zwarte mensen ter ver antwoording worden opgeroe pen. Tientallen anderen hoeven zich niet te verantwoorden." De opnamen van Omroep Zeeland hadden geen indruk gemaakt op de verdediging. De beelden, die Justitie onder protest in beslag heeft genomen, werden gisteren op de zitting nog eens getoond. „Het beeldmateriaal was on ontbeerlijk voor de bewijsvoe ring", motiveerde Van Es zijn standpunt. De vechtpartij is volgens de raadslieden een aan eenschakeling van incidenten, waarbij op de beelden met alles te zien is. De verdediging be- fïleitte vrijspraak en dienstver- emng. Drie van de vier verdachten hebben zo n twee maanden in voorlopige hechtenis gezeten. De man die het pistoolschot heeft gelost, zit nog in detentie. De rechtbank doet 25 oktober uitspraak. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Leerlingen van de Paauwen- burgschool stuurden woensdagochtend hun laatste groet aan Alfons van Olm. oud-direc teur van de school. Witte ballonnen droegen briefjes met de persoonlijke boodschappen over zijn wijk. Van Olm werd ook wel de burge meester van Paauwenburg genoemd. Hij was al twaalf jaar met pensioen, maar was nog dagelijks op school te vinden. Hij bracht er de koffie rond, deed er allerlei klusjes en haalde in dc hele stad oud papier op voor de school. Zaterdag overleed hij onverwacht op 67-jarige leeftijd ..Eigenlijk was hij voor ons lastig, hij stoorde altijd", glimlacht Annelies Bakker, een lerares „Hij kwam altijd even de les binnen voor een grapje, of om een kind te vragen hem te helpen met oud papier.Van Olm deelde stie kem snoepjes uit aan de kinderen en hij hing in de hele school briefjes op met gekke opmerkin gen Hij deed alle werkzaamheden die niet direct met lesgeven te maken hadden Hij schilderde alle lokalen en knapte het schoolplein op. Af gelopen zomer was hij de hele vakantie in het gebouw te vinden, omdat er een nieuwe cv-in- stallatie werd aangelegd De kinderen hebben een boek gemaakt ter na gedachtenis aan de oud-directeur. Op een tafel in de hal van de school hebben ze. tussen bloe men en kaarsen, tekeningen, verhalen en ge dichtjes gelegd „Ik zal u grapjes missen'*, schrijft een leerling Van Olm was 35 jaar werkzaam in het onder wijs. Daarnaast was hij als PvdA-lid actief binnen de lokale politiek door Harmen van der Werf DEN HAAG - In Zeeland zijn de wachtlijsten voor thuiszorg en een plaats in een verzorgings- of verpleeghuis landelijk het kortst. Dit blijkt uit een verge lijkend onderzoek voor heel Ne derland. Dat Zeeland zo goed scoort, wil niet zeggen dat er geen lange wachtlijsten zijn. Het is in ande re gebieden alleen veel slechter. Dat geldt voor bijvoorbeeld het aan Zeeland grenzende West- Brabant, dat als één van de re gio's met de langste wachtlijsten voor verzorgingshuis- en ver pleeghuiszorg uit de bus komt. Op de wachtlijst voor een plaats in een Zeeuws verzorgingshuis staan momenteel 579 mensen en voor een plaats in een Zeeuws STAVENISSE - Uit woningen aan de Poststraat, Boswei en Koning Haakonstraat in Stave nisse zijn woensdagavond en de nacht daarop goederen en geld gestolen. De buit bestond uit fo toapparatuur, software, pasjes, een mobiele telefoon en enkele honderden guldens contant geld VLISSINGEN - Uit twee auto's die geparkeerd stonden in Vlis singen zijn spullen gestolen Een auto aan de Van Oorschot laan werd opengebroken tussen dindagavond en donderdag avond Aan de Ellips de lorde- laan werd tussen woensdag avond en donderdagochtend een geparkeerde auto openge broken. Uit beide auto's werden ëen cd-speler en cd's meegeno- verpleeghuis 118. De wachttijd voor een verzorgingshuis is ze ven maanden, voor een ver pleeghuis drie maanden. Elders in het land is de wachttijd voor een verpleeghuis wel twee keer zo lang. De aanpak van wachtlijsten zit, volgens de landelijke onderzoe kers van de task force aanpak wachtlijsten, vast op een gebrek aan deskundig personeel en de bouwtijd van nieuwe voorzie ningen. Randstad „In de Randstad speelt het per soneelstekort veel sterker dan in Zeeland", aldus voorzitter J. de Graaf van Zorgnet Zeeland, „maar Zeeuwse instellingen krijgen ook niet meer zoveel re acties op vacatures. Als wij voor een vacature een paar brieven krijgen, zijn wij al blij." De rem op de bouw van nieuwe voorzieningen is De Graaf echt een doom in het oog. De ontwik keling van woonzorgcentra, waardoor verzorgingstehuizen kunnen worden omgebouwd tot verpleeghuizen, stagneert Dat komt volgens De Graaf door de zeer ingewikkelde regelgeving. „Die is veel te stroperig Daar moet iets aan gebeuren Het zal anders ook in Zeeland spaak lo pen." In de thuiszorg zijn de wacht lijsten overigens zo goed als weggewerkt, dankzij een aantal rechtszaken waarin mensen vo- ng jaar het recht op zorg opeis ten Er is meer geld voor thuis zorg gekomen Dat heeft op Walcheren ertoe geleid dat er geen wachtlijsten meer bestaan alleen nog voor gespecialiseerde hulp De wachtlijsten in Zeeuws-Vlaan- denen en de Oosterschelde-regio zijn ook aanzienlijk ingekort In Zeeuws-Vlaanderen staan er nog 49 mensen op. die voor korte huishoudelijke verzorging in aanmerking komen In de Oos terse hel de-regio gaat het om eenzelfde aantal. Geld is niet meer het grote pro bleem in de thuiszorg Als er er gens lange wachtlijsten bestaan, is dat volgens het lan delijk onderzoeksteam vooral te wijten aan de organisatie van de thuiszorginstellingen. Direc teur L Phernambucq van Thuiszorg Walcheren deelt die mening. Hij steunt dan ook de opvatting van de task force aan pak wachtlijsten dat ondoelma tige thuiszorginstellingen met lange wachtlijsten niet mogen worden beloond met extra mid delen. De task force wil een sys teem maken om dat te voorko men. Verdriet op het schoolplein om het overlijden van Alfons van Olm. foto Ruben Oreel (Advertentie) door Famke van Loon SCHARENDUKE - Een post agentschap is niet gevoeliger voor overvallen dan een regu lier postkantoor. Postkanto ren BV en de politie zijn het hierover met elkaar eens. Ook het agentschap in Scharcndij- ke is volgens hen ondanks zijn rustige ligging dichtbij de Brouwersdam geen makkelijk doelwit. De brutale overval op 'hun' postagentschap was onder de inwoners van Scharendijke donderdag het gesprek van de dag. Het feit dat iets dergelijks in hun doorgaans rustige dorp aan het Grevelingenmeer kon gebeuren, leek de meeste in druk te maken. Op straat spra ken bekenden elkaar aan en overlegden nog eens of de an der 'misschien iets raars ge zien had' De politie zette don derdag haar onderzoek voort Agenten gingen 's ochtends voor een uitgebreid buurton derzoek langs de deuren. k Middags hielden zij een pas- santenonderzoek Op hetzelf de tijdstip als de dag ervoor, toen de overval plaatsvond, werd weer op de Elkerzeese- weg gesurveilleerd. Levenspatronen Bij een dergelijk onderzoek gaat de politie uit van de vaste levenspatronen van mensen We vragen dan aan mensen, die hun hond uitlaten of van hun werk thuiskomen, of ze iets gezien hebbenlegt poli tiewoordvoerder S de Beste uit. Er bestaat op deze manier een redelijke kans dat de dader in de kraag kan worden gegre pen In de eerste acht maanden van dit jaar zijn in Zeeland achttien gewapende overval len gepleegd, waarvan er twaalf zijn opgelost Het gaat hierbij niet alleen om post agentschappen, maar ook om overvallen op onder meer ben zinestations „Het gebeurt eens in de zoveel tijd Het kan altijd en overal gebeuren Volgens De Beste zijn post agentschappen niet een bijzonder gewild doelwit on der overvallers. Persvoor- hchtster van Postbanken BV, M van Dam. bevestigt dat „In onze beleving zijn postagent schappen niet gevoeliger voor overvallen Zij voegt hieraan toe dat bij de inrichting van een postkantoor of een agent schap, wat betreft de veilig- heidsfaciliteiten, 'geen onder scheid' tussen de twee wordt gemaakt „Per geval wordt de situatie bekeken Elk pand vraagt om een eigen aanpak" aldus Van Dam „Ik heb me hier nooit echt on veilig gevoeld", stelt M van Dongen. De dag na de gewa pende overval in Scharendijke heeft zij als baliemedewerk ster van het postagentschap de draad weer opgepakt Bewo ners van het dorp en Duitse toeristen komen zoals altijd binnen voor postzegels of om geld op te nemen „Tbch let je nu wel iets beter op", geeft van Dongen toe Haar collega, die woensdag middag het kantoor bemande, gaat volgende week weer aan ac slag De politie hield gistermiddag een buurtonderzoek in Scharendijke. foto's Janno Wolterbeek door Harman van dar Warf VLISSINGEN - I)e rijksover heid heeft wel subsidie toege kend voor de aanschaf van een vissorteermachine voor de Vlis singse vismijn Het gnat om een bedrag an 300.000 gulden voor de Stichting Vlslos- en Sorteer- regeling. In de discussie over het mislopen van rijkssubsidies voor de Vlissingse vismijn is dit nooit ter sprake gekomen. De gemeente Vlissingen ontving dus geen rijkssubsidie, terwijl de Stichting Visloa- en Sorteer- regellng (een organisatie van vissers) wel geld toegewezen kreeg Woensdagavond, toen de Vlis singse gemeenteraad vergader de over het mislopen van de vismijnsubsidies. was dat klaarblijkelijk niet bekend bij de gemeente PvdA-raadslid F van Spaan donk vroeg nog aan wethouder T R K Meijers (visserij) waar om de gemeente de zaak - na de afwijzing van de gemeentelijke subsidieverzoeken - niet aan de vissersstichting had doorge speeld Meiiers moest het ant woord schuldig blijven. Voorzitter B Manjs van de Stichting Visloa- en Sort eerre geling meldt donderdag even wel dat er rijkssubsidie is toege kend aan zijn' stichting Het subsidieverzoek werd eerst af gewezen Daartegen is bezwaar aangetekend Dat hielp. Verrast Wethouder Meijers reageert verrast op deze mededeling „Ik wist dit niet", verklaart hij „En dat verbaast mij, want voor plaatsing van die sorteermachi - ne is toch extra ruimte nodig bij de vismijn Meijers laat weten daar ook wel aan mee te willen werken. „Waarom niet, als zo'n uitbreidingsplan zichzelf terug verdient Volgens Manjs was Meijers ove rigens wel op de hoogte „Ik was er zelf bij. toen het aan hem is verteld Het is mogelijk, dat hij het is vergeten Met de aanschaf van een vissor teermachine is 900 000 gulden gemoeid, waarvan dus eenderde is gedekt door subsidie De vis sersstichting is bereid de rest te financierenmaar dan moet de mijn wel uitbreiden De sorteer machine past niet in de huidige ruimte Vissers willen gedeeltelijk over stappen op het machinaal sorte ren van vis. omdat het steeds moeilijker wordt sorteerders te vinden Vlssorteermachlnes worden al jaren gebruikt in Zeebrugge en door visafslagen in Denemar ken Vismijn Den Helder heeft er twee in bestelling. De machi nes zijn van Deense makelijvan Scanvaegt. ZOUTELANDE - Stichting Bunkerbehoud en het water schap Zeeuwse Eilanden heb ben nu ook de bovenste bunker in de duinen bij hotel Hen Tb- rens in Zoutelande uitgegraven. Eerder al was de onderste bun ker uitgegraven Beide bunkers worden ingericht als museum De bovenste van de twee was tij dens de oorlog m gebru k als ob servatiepost Omdat dit vesti- gingswerk kort na de oorlog hermetisch is afgesloten, hoop te Bunkerbehoud authentieke voorwerpen aan te treffen Maar behalve flessen, glas, een bord en kolen lag er mets meer Bij het uitgraven van de bunker werd duidelijk dat er destijds zwssr om gevochten is. Gra nss tinslagen zijn goed zicht baar Volgens de stichting vult dat beeld de toekomstige foto-ex positie in deze bunker goed san De tentoonstelling, die in het voorjaar wordt geopend, gaat over de bevrijding van Walche- door Harmen van der Warf DEN HAAG Het is goed dat Vlissingen een eigen grootscha lige containerterminal aanlegt, maar die ontwikkeling staat los van de bouw van een TWeede Maas\lakte hij Rotterdam De Tweede Kamer heeft dit don derdag uitgesproken in een overleg met minister T. Netelen - bos van Verkeer en Waterstaat. De Tweede Kamer heeft met de ze opstelling voorgoed afstand genomen van het idee dat een containerterminal bij Vlissin gen van invloed is op de aanleg van de Tweede Maasvlakte „Die twee ontwikkelingen kun nen elkaar versterken". denkt PvdA-Kamerlid J J Feenstra „Voor containerschepen uit bij voorbeeld Azië maakt het ook niet zoveel uit. of zij naar Rot terdam of Vlissingen varen Vanuit Azië gezien liggen de Rotterdamse en Vlissingse ha vens in hetzelfde gebied. Zelfstandig Het kabinet had al eerder dit standpunt ingenomen De Vlis singse containerterminal wordt door Verkeer en Waterstaat ge zien als een zelfstandige activi teit, los van de vraag of er voor de mam port Rotterdam land aanwinning nodig is in de vorm van een Tw eede Maasvlakte Een Kamermeerderheid beant woordde de vraag of zo'n Twee de Maasvlakte er moet komen, in principe positief Het licht staat op oranje De plannenma kers kunnen nu verder en met spoed, want het kabinet wil eind volgend jaar de ingewikkelde procedure voor een Planologi sche Kernbeslissing (PKB) voor een Tweede Maasvlakte al afge rond hebben. Daarvoor moet nog veel werk worden verricht want de Twee de Kamer wil dat de plannen worden getoetst aan Europese richtlijnen voor natuurbescner- ming en er moet ook een kosten- baten-analyse komen I)e toet sing aan Europese richtlijnen is belangrijk, omdat de Tweede Maasvlakte dicht tegen be schermde natuurgebieden komt te liggen, vlakbij de Voordelta en de duinen van Voome Financiering Een heikel punt is ook nog de fi nanciering van de Tweede Maasvlakte, waarmee vele mil jarden guldens zijn gemoeid Het kabinet wil In pnncipe dat het bedrijfsleven rich daarvoor opwerpt, maar het parlement wijst financiering door het Rijk niet pertinent af Als dat goed koper is. zou de rijksoverheid dc kar moeten trekken Het kabinet lijkt overigens af gestapt van de gedachte dat de Tweede Maasvlakte in twee stukken van vijfhonderd hecta re moet worden aangelegd Bouw in vijf stappen van twee honderd hectare zou voordeli ger ziin en er kan beter inge speeld worden op de vraag nsar nieuw havengebied ftutm dne jaar is hij nu. en trouw bezoeker van de kien tertchool Goedgeluimd wordt elke och fend de tchooltas ter hand genomen, met daann het appeltje en een koek voor het speelkwar tier, de broodtrommel en het bekertje sap voor de mtddaa pa ure- en de favoriete knuffel voor de even tuele troost Vbn de studievorderingen. de relaties met de klasgenoten en overige gang van zaken wordt het thuisfront trouw op de hoogte gehouden Zo wordt steevast kond gedaan over het wel en wee in de om gang met onder andere Elke. Thomas. Kru. Delana. Jtll. Zen, Vincent, Enn en .Vico- lat. Uaarbi; uiteraard de in tieme vriendschap met Si mon steeds voorop staat Dagelijks - meestal onder het eten - wordt de stand van za ken nog even doorgenomen Geïnformeerd naar de afge lopen daa ('hoe was het op school?') klonk Het antwoord gisterenavond bijzonder op geruimd en resoluut: ..Héél goed. ik heb vandaag Stmon géén pijn gedaan. HERFST - IN - HET - BOS - WANDELING! v.a. 22.00 uur TOEGANG GRATIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17