E-commerce heeft lange weg te gaan Hacker komt overal en bij iedereen WIW EB PZC Digitaal toveren Domeinnamen De Dikke op cd-rom 13 SITE VAN DE WEEK Gratis kunst vrijdag 13 oktober 2000 Bij sommige producten blijkt het te werken. Het bestellen van boeken en cd's via Internet is redelijk inge burgerd. Een paar keer klik ken en morgen in huis. Reuze makkelijk. Volgens innova tie -en stimuleringsorgani satie Syntens is dit nog maar het begin. Sinds mei draait het project 'Zeeland gaat di gitaal'. Hierin stimuleert de non-profitorganisatie on dernemers in het midden -en kleinbedrijf om niet alleen een pagina te beginnen, maar ook via het web te han delen. E-commerce heet dat. TT eel simpel gezegd houdt het llin dat een bedrijf zijn waar naast gewoon in de winkel ook via het net verkoopt. Of activi teiten aanprijst of verhuurt. E. Peeters. adviseur elektronisch zakendoen bij Syntens in Vlis- singen gelooft heilig in e-com merce. Hij adviseert onderne mers over een gang naar het web. „In principe is ieder be drijf geschikt om Internet op te gaan. Wat wij doen is bekijken hoe dat het beste kan. en samen met de ondernemer een plan op zetten vooreen pagina en de bij behorende commerciële activi teiten. Vervolgens voeren ICT- bedrijven, die de sites ontwer pen en bouwen, de opdracht uit. Voor Zeeuwse ondernemers is dit heel aantrekkelijk, omdat het grootste gedeelte betaald wordt door sponsors en de over heid. Slechts eenderde van de kosten komt voor eigen reke ning. Het is voor de bedrijven in Zeeland een unieke mogelijk heid om met de hele wereld han del te drijven. Succesvol Peeters noemt Quality Shop ping uit Aardenburg als een voorbeeld van een succesvol e-commercebedrijf. De handel in sieraden is al twee jaar te vin den op www.design-jewelry- .com. Directeur P. van de Vijver heeft zelf gemengde gevoelens over zijn internetwinkel. ,,Twee jaar geleden heerste er een enor me euforie rond dit fenomeen. Het was je-van-het. De bestel lingen zouden met bakken tege lijk binnenkomen, dagelijks truckladingen vol. Dat gebeur de niet. Sporadisch krijgen we eens een bestelling. Dan moet je denken aan een paar per maand. Twee. Dat valt tegen.'' Van de Vijver is duidelijk niet tevreden. Ook niet over de bereikbaarheid van zijn site. De toevallig passe rende klikker komt vaak niet verder dan het openingsscherm waarop een aantrekkelijke da me de bezoeker naar binnen lokt. „Ik weet niet precies hoe het komtmaar er valt bijna niet door te komen. Waarschijnlijk ligt het aan mijn provider, Dat is heel schadelijk. Ik geloof heilig in Internet, maar ik denk nu dat ik te hard van stapel ben gelo pen." Datgene wat Van de Vijver op het net het vaakst verkoopt is gek genoeg behoorlijk aan de prijs en niet alledaags. ..Ons duurste product, een half edel stenen schaakbord van acht- Bodysupport in Renesse verkoopt via wereldwijde web. foto Janne Wolterbeek honderd gulden, loopt het best. Daar hebben we er al ongeveer twintig van verkocht.'" Vanuit Renesse opereert sinds april Bodysupport. Het bedrijf je verkoopt vitaminen en voe dingssupplementen die vooral gebruikt worden in de fitness. Voor een groot deel via het we reldwijde web. En dat gaat vol gens H. Kroon, die samen met haar schoonzoon de handel drijft, best aardig. „We gingen in april uit van één bestelling per dag, maar het zijn er gemid deld drie. Het is nog niet zo dat we er van kunnen leven, maar er zit wel een stijgende lijn in." Een belangrijke voorwaarde voor een succesvolle electroni- sche handel is bekendheid van de webpagina. De site moet ge registreerd staan bij zoekma chines, in nieuwsgroepen, en naast op Internet ook daarbui ten adverteren. „We zetten af en toe een advertentie in een sport blad" zegt Kroon. ,,En op het web zijn we volgens mij redelijk te vinden. Je kunt na een paar maanden ook niet zeggen of iets succes heeft. We smeren Body support uit over anderhalf jaar en kijken dan of we er mee door gaan.Ondanks het matige suc ces tot dusver voorspelt Syn- tens-adviseur Peeters een grote toekomst voor e-commerce ..Wie er nu niet op inspringt mist de boot. Helaas zijn er hier nog al wat bedrijven die eerst de kat uit de boom willen kijken, ter wijl dit het moment is om te be ginnen. Internet wordt van alle kanten gestimuleerd. Er zijn voor iedere ondernemer moge lijkheden te bedenken om iets met Internet te doen." Niet geschikt Directeur Van de Vijver van Quality Shopping gelooft dat ook. maar is behoudender. „Mo gelijkheden zijn er zeker, maar wat mijn eigen bedrijf betreft ben ik teleurgesteld Waar dat aan ligt? Misschien dat sieraden niet de geschiktste producten zijn. Het kan ook zijn dat de drempel om een credit card- nummer te geven wat hoog is Zo worden artikelen op Internet meestal betaald In de VS, waar e-commerce bloeit, doet nie mand daar moeilijk over. Maar de Nederlandse consument is niet zo gek als de Amerikaanse De val van een aantal gevestig de internetbedrijven bevestigt de moeilijke positie van e-com merce nog maar eens NaCD- verkoper Boo.com dreigt ook branchegenoot Boxman com kopje onder te gaan Jasper van der Bliek Meer informatie over Zeeland gaat digitaal op www.e-zeeland.nl Geen probleem oom, hoe veel kunt u er kwijt? Ik zei dat ik eentje wel genoeg vond, maar dan wel graag een heel goede. „Ze zijn alle maal goed, oom. U zult ver steld staan. Morgenavond dan maar?" En zo geschiedde. Om half acht stond neef met hem. de door mij gevraagde hacker, op de stoep Het was een schraal ventje in een outfit waar niet lang over was nagedacht Het leek mij dat hij net uit bed was en dat hij door zijn ziekenfonds- brilletje niet veel kon zien. want de glazen zaten vol rode spik kels. Neef zag wat ik zag en zei: ..Tomatenpuree Hij heeft ge kookt, spaghetti, zijn beurt, we hebben net gegeten" Neef had hem. die zich voorstel de als Luke Skywalker omdat hackers liever hun echte naam niet prijsgeven, gerekruteerd in Delft, waarheiden een studie volgen en een huis delen waarin nog veel meer hackers wonen Luke nam plaats in mijn stoel, achter mijn pc, ging ver onder uit gezakt zitten/liggen, met zljh magere borstkas stijf tegen de rand van mijn bureau, en vroeg „Waar wilt u naar bin nen0" Ik schrok, wist zogauw geen antwoord, dus noemde ik voor de grap de naam van een grote bank I .uke legde meteen zijn vingers op het klavier. „Ho. grapje", nep ik verschrikt, maar Luke zag daar de humor niet van in „Kan hoor", zei hij toonloos, „het duurt wel even, maar als u wilt weten wat hacken is dan kan ik u daar wel een demonstratie van Hacker laat internetter rustig voor allerlei onaangename verrassingen staan geven Omdat ik graag een bijdetijdse oom wilde zijn die niet van een moderne illegale handeling meer of minder opkijkt, stelde ik een andere bank voor. maar dan ergens in Litouw en Toen ook dat kon, kreeg ik het pas echt benauwd en was ik dank baar voor Luke's tegenvoorstel We beginnen eenvoudig", zei hij, legde in het laatje een mee gebrachte cd-rom en begon met een zogenaamde password cracker de wachtwoorden bij een inmiddels gekraakte Neder landse provider te ontcijferen Ik begon te gloeien door een mengeling van opwinding, angst en diepe schaamte Mijn vrouw kwam binnen met de kof fie. vroeg wat we deden en ik loog „Deze jongeman helpt mij een probleempje op te lossen". „In feite liegt u niet", zei Luke, terwijl hij tikte als een concert pianist „Wij hackers lossen im mers de problemen van anderen op Wij willen met ons gehack alleen maar aantonen dat bij voorbeeld het internet niet vei lig is en dat bedrijven zich beter moeten beschermenHier was ik op vertrouwd terrein „Hallo zeg dan bewijst een gewone in breker ile samenleving ook een dienst door simpelweg aan te to nen dat wie geen dubbele sloten aanschaft gelegenheid biedt" Zenuwcentrum „In zekere zin wel", mompelde Luke, nu geheel afwezig, waar uit ik kon opmaken dat hij iets groots op het spoor was ..Ik kan. als u dat wilt. even gaan dollen m het zenuwcentrum van e Bay, u weet wel, die Ameri kaanse veilingsite Ik maak daartoe gebruik van DoS, een afkorting van het programma tje denial of service attack Dat circuleert overal op het net Je stuurt er automatisch grote hoe veelheden pakketjes met gege vens mee naar een site. Dn- soft ware begint de gegevensstroom, die uit verschillende soorten in ternetverkeer bestaat, af te han delen U moet het zo zien die datastroom gaat op de legitieme verzoeken van internetgebrui kers om te site te bezoeken ge woon in" Ik verbood Luke zijn abjecte voornemen en vroeg om tets heel onschuldigs „Nou ja. laten we dan maar eens gaan rondkijken in de pc's van internetters die momenteel via de kabel online zijn. Maar t is wel saai hoor. al die vakantiefotootjes en bood- schappelijstjes". stelde hij voor. Ik had nee moeten zeggen, maar vond nu eenmaal dat ik als jour nalist moest weten waarover ik het had Dus ging Luke aan de slag met een scanprogramma Met ogen als schoteltjes zo groot zag ik hoe hij langs de 65 535 poorten raasde die ïnternetpro- gramma's gebruiken Van Luke moest ik vooral letten op poort 139, want die poort verbindt twee Windows-computers via een zogeheten netbios-sessie. „Kijk", zei hij, „hier hebben we nummer 25, via dat nummer komt er e-mail binnen. En 80 is voor het webverkeer" Demonstratie „Zal ik dan maar0", vroeg Luke Ik stemde toe in een zeer korte, uiterst onschuldige demonstra tie van een laffe halve minuut „Zo, deze internetter weet niet wat hem overkomt Die ziet nu zijn muis iets opzijn bureaublad aanklikken, zonder hem zelf aangeraakt te hebben. Nu ook nog even zijn harde schijf laten kraken en zijn modemlampjes laten oplichten" „Nogéén keer", zei ik tegen Lu ke bij het afscheid. „Hoe moet ik je nou zien. Als een wetsovertre der die gestraft dient te worden, of als een zegening voor de mensheid" ..Als een student, die straks rijk hoopt te worden m de IT-bran- che", antwoordde Luke, terwijl hij vieze strepen van zijn torna- tenpureespikkels maakte „Kijk, mij pakken ze straks als internetondernemer met Want ik ken de vijand als mijn broek zak". Peter van der Hoest Reageren? hoestfteuronet.nl In de computerspellensene De dwaze tovenaar is een nieuwe aflevering verschenen. De dwa ze tovenaar en de magische for mule Geen spel met verrassende visu ele effecten, maar met plaatjes waarvan onderdelen aan te klikken zijn zodat het avontuur zich verder ontwikkelt Saai° Vergeleken met al het 3D-accelerator geweld mis schien wel. maar bij dit soort enigszins statische spellen gaat het om de vraag of het verhaal boeit En dat is het geval De dwaze tovenaar is op zoek naar de formule die hem de machtigste tovenaar van de we reld kan maken Daarvoor is no dig. zo heeft hij in een oud tover boek gelezen, dat hij een stukje paarse kleding in het water van Holidonia nat maakt en daar mee vervolgens in het maanlicht over een steen wrijft Tijdens de reis naar Holidonia raakt de koffer van de tovenaar met het meegenomen paarse textiel zóek Het enige kledingstuk op het ei land dat dan nog aan de eisen voldoet, is de bikini van de moe der van Dennis. De tovenaar moet die bikini zien te bemachtigen en Dennis komt in actie om te voorkomen dat de tovenaar de beschikking krijgt over de magische formule Het interactieve verhaal voert langs geheime grotten, donkere oerwouden, verlaten mijn schachten. labyrinten en een onderwaterrijk en met onder andere een vampier die bang is voor water, een zonderlinge zeeslang, dartele zeemeermin nen. vage vleermuizen en een gestresste octopus De keuzen die de speler maakt bij het aan klikken van onderdelen van de plaatjes zorgen voor variaties op de grote lijn van het verhaal. Onderweg moeten af en toe spelletjes worden gespeeld De moeilijkheidsgraad daarvan hangt af van de leeftijd die de speler opgeeft. Ben Jansen I)e dwaze tovenaar en de magi sche formule. A.W. Bruna Mul- tiMedia, 49,95 Domeinnamen zijn een hot item. Ze kunnen veel geld vertegenwoordigen en er wor den dus ook rechtszaken om ge voerd Al dat gedoe rond die domein namen inspireerde Bas Kist tot het boekje 'Domeinbnamen al', waarin zo schrijft hij zelf alle vragen over domeinnamen wor den beantwoord. Een domeinnaam is de naam die is gekoppeld aan een zoge naamd Internet Protocol (IP)adres. Hoe gemakkelijker de naam. hoe gemakkelijker een si te op Internet te onthouden is Met name dat laatste heeft de commercie aan het denken ge zet. Vandaar namen, zoals ww- w.pzc nl Dat is heel gemakke lijk te onthouden voor iemand die de krant op Internet op zoekt Er is ook van alles aan de hand met die namen en vooral de regi stratie er van. Wie het eerst komt, het eerst maalt gold het aanvankelijk. Was een naam eenmaal bezet, ofwel geregi streerd, dan moest iedereen daar va naf blijven. Zo sneed een Amerikaanse pornosite de ge meente Amsterdam de pas af met amsterdam com. De uitge verij registreerde namen van haar auteurs. Inmiddels heeft de rechter al een en andermaal beslist dat ka pers van domeinnamen, zoge naamde grabbers niet altijd het alleenrecht hebben Kist heeft over deze zaken een boekje ge schreven. waarin hij onder meer tips geeft en ingaat op de regels voor registratie. Ook kijkt hij naar de toekomst René Schrier Bas Kisi.Domeinnamen.nl' l'itgevrrij Podium. Winkelprijs 27.50. ISBN 90 5759 393 9 De driedelige 'dikke' Van Dale is nu ook samenge perst in een cd-rommetje De dertiende editie van het woor denboek is als plastic schijfje in een doosje niet veel groter dan een pocketboek Volgens uitgever Rik Schutz is het woordenboek op cd-rom al lereerst in opzet de Grote Van Dale gebleven Wat betreft het aantal woorden komt dc uitgave precies overeen met de laatste papieren uitgave De uitbrei ding zit 'm in het sneller opzoe ken van woorden en de moge lijkheden daartoe Ook wordt van elk woord de uitspraak ge geven en is die elektronisch hoorbaar te maken Aan de om zetting van fonetische tekens in spraak komt geen mens te pas Een woord als aubergine is ook op te zoeken door het intikken van 'obergien' De uitgave is tegelijk een rijm woordenboek. een heel uitge breid puzzolwoordenboek en een omgekeerd'woordenboek Met behulp van een speciale zoekfunctie kan het juiste woord worden gevonden door het intikken van de betekenis of de omschrijving voor het woord. De cd-rom is daarmee een hulp die niet alleen bij het corrigeren van de tekst kan woorden ge bruikt, maar ook voor het sa menstellen van artikelen en le zingen. Schutz vergelijkt het omzetten van de papieren editie met het ombouwen van een landhuis tot een conferentieoord. Het casco is geschikt te maken, maar er moet een heleboel gebeuren om de verandering waar te maken. De basis is in de vorm van woor den en verklaringen behouden. Daaromheen zijn tal van zoek machines en ingangen gepro grammeerd Dit alles onder be geleiding van hoofredacteur van de Grote Van Dale prof Dr. Dirk Geeraerts. hoogleraar Al gemene Taalkunde aan de Ka tholieke Universiteit Leuven De Grote Van Dale op cd-rom wordt uitgegeven in twee vor men De beperkte basis versie (adviesprijs 339 zonder rijm woordenboek geavanceerd zoeken en spellingscontrole) en de plusversie Nodig is een pc met Windows 95 of noger Een pc met een'486' 16 mb geheugen en 20 mb vrije ruimte op de har de schijf is voldoende voor de basisversie. Van de plusversie bestaan twee soorten Eén die op een personal computer is te gebruiken en één die ook in een netwerk is te ge bruiken. Daarvoor moet wel een abonnement worden afgeslo ten Want Van Dale is van plan ieder jaar een nieuwe versie uit te brengen Zo wordt voor vol gend jaar al een uitbreiding aangekondigd met complete vervoegingen van werkwoor den GPD Slechts een klein aantal jaren geleden nog werd het Inter net warm verwelkomd als een fantastische informatiebron, helemaal gratis. Voor niks gaat de zon op, zeker op Internet en ietwat teleurgesteld moeten wc nu concluderen dat gratis infor matiebronnen zeldzaam zijn Aitchivr .com een uitzond' ring op de regel De site built een enorm aantal afbeeldingen van kunstwerken van l>ekcnde kunstenaars De afbeeldingen zijn, - ook uitzonderlijk voor In teniet - opvallend groot en goed van kwaliteit Van Holbein tot Degas en van Rembrandt tot Van Gogh, zowel de hele grote namen als de wat minder bekende kunstenaars zijn in het imposante archief op genomen GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 13