PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Lont Israëlisch kruitvat brandt Prodi kraakt trage hervorming EU Aanslag in Jemen op marineschip VS eist zes levens Reclameruzie velt talkshow Catherine Londen waarschuwt duiven Gevechtshelikopters en tanks slaan toe na lynchpartij door Palestijnen PvdA wil huuraftrek Borst ontkent verzet EZ tegen tabaksbeleid VACATURES' Kok en Van Aartsen weer maatjes Scholieren kiezen beste internetsite Krappen in koppelfinale EK-darts 4 WEKEN VOOR PZC Een enkele bui Perioden met zon, afgewisseld door wolkenvelden en een enkele bui. Matige zuidwestenwind, maxima rond 14 graden. 243e jaargang no. 243 vrijdag 13 oktober 2000 losse nummers 1,85 pagina 4 van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het conflict in het Midden-Oosten dreigt volledig uit de hand te lo pen. Het Israëlische leger voerde gisteren zware luchtaanvallen uit op doe len in de Palestijnse ste den Ramallah, Gaza- Stad, Nabloes, Hebron en Jericho als vergelding voor het lynchen van drie Israëlische militairen door Palestijnen. Het leger sprak van een 'symbo lische waarschuwing' en een 'beperkte operatie' Maar de aanvallen worden door de Pa lestijnen opgevat als een oor logsverklaring. De Palestijnse Autoriteit wil DEN HAAG - De PvdA streeft ernaar huren aftrekbaar te ma ken voor de inkomstenbelas ting. Zo denkt de partij het wo nen beter betaalbaar te maken, vooral voor mensen met een laag inkomen. De huursubsidie kan worden af geschaft zodra de huuraftrek er is, aldus Kamerlid Duivesteijn. Hij wil Financiën laten uitreke nen hoe zijn plan uitpakt voor het nieuwe belastingstelsel dat in 2001 van kracht wordt. GPD pagina 3: PvdA gooit huurbalaid radicaal om DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid ontkent dat zij in haar streven het ta baksgebruik te ontmoedigen, wordt tegengewerkt door het ministerie van Economische Zaken (EZ). Wel gaf ze ze toe dat ze met mi nister Jorritsma van dat depar tement een 'goed gesprek' dien de te voeren over de afwijkende standpunten die beide vice-pre- miers dit voorjaar uitten. Borst zei dat gisteravond tij dens een debat dat de SP had aangevraagd over tabaksrecla me. SP-fractieleider Marijnis- sen wilde opheldering over de beantwoording van Kamervra gen uit 1995. Hij vond dat Borst destijds teveel had ingeleverd ten faveure van EZ. Maar vol gens Borst is het normaal dat ministeries bij overlappende beleidsterreinen overeenstem ming zoeken over antwoorden. Om toch inzicht te kunnen krij- 5en in de mogelijke bel'nvloe- ing van EZ, wil Marijnissen al le correspondentie vanaf 1994 tussen beide departementen over tabak, alcohol en genees middelen op tafel hebben. PvdA, CDA, GroenLinks en SGP steunden de bezwaren van de SP maar vonden de motie te ver gaan. Ook Borst voelt niets voor openbaarmaking. Maar „omdat ze niet geheimzinnig wil doen", zal ze het verzoek in het kabinet bespreken Borst erkende verder dat het op stellen van het tabaksdossier veel tijd vergt in het kabinet door de complexe belangenaf wegingen, maar dat volksge zondheid in het beleid voorop staat. Jaarlijks sterven in Ne derland naar schatting 23.000 mensen aan de gevolgen van ta baksgebruik. De botsing tussen beide be windslieden in het voorjaar ont stond toen D68-minister Borst zei dat op de werkplek een rook verbod komt en dat ze voelde voor stopzetting van de tabaks- productie in Nederland. N'ederland is een van de grootste tabaksexporteurs van de we reld. ANP dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een spoedzit ting houdt over de situatie in het Midden-Oosten. Maar de Ver enigde Staten verklaarden te gen zo'n zitting te zijn. De Israëlische premier Barak zei gisteravond dat de Palestijn se leider Arafat 'op dit moment geen partner voor vrede lijkt te zijn'. Barak wil een regering van nationale eenheid om zo een brede basis te vormen omdat er een 'nationale noodsituatie' is ontstaan. Mobilisatie De Fatah-beweging van Arafat maakte een mobilisatie in eigen gelederen bekend om de 'Israë lische agressie' af te slaan Een machteloze internationale gemeenschap kon gisteren niet anders doen dan grote bezorgd heid uitspreken over de escala tie van het geweld. Secretaris generaal Annan van de VN riep Israël en de Palestijnen op tot 'terughoudendheid' en besloot zijn bemiddelingspogingen met 24 uur te verlengen. De VS rie pen Israël en de Palestijnen op het uiterste te doen om het ge weld te beperken Het geweld in het Midden-Oos ten beheerst vandaag ook de discussies op de Europese top in Biarritz. Maar gisteren werd al duidelijk dat de landen van de Unie met lege handen staan. „We kunnen erg weinig uitrich ten", gaf voorzitter Prodi van het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie toe. „Nooit zijn Is raëliërs en Palestijnen zo dicht bij de vrede geweest als een paar weken geleden. Nu dreigt alle winst verloren te gaan Israëlische gevechtshelikopters en tanks vielen gistermiddag en -avond Palestijnse politiebu reaus aan. het radiostation Stem van Palestina en kantoren van de Palestijnse Autoriteit, Arafats regering Er vielen tien tallen gewonden. Alle Palestijn se stedelijke gebieden werden afgegrendeld. Eerder op de dag had de Pales tijnse politie in Ramallah op de Westoever vier Israëlische mili tairen gevangen genomen. De vier werden beschouwd als 'in filtranten', maar volgens Israël waren de militairen verdwaald in Palestijns gebied. De politie kon niet voorkomen dat drie van de vier werden gelyncht door de Palestijnse menigte Eén van de drie lijken werd brandend door de straten van Ramallah gesleept De overle vende werd. met de drie lijken, gisteravond zwaargewond aan Israël overgedragen GPD/AFP/DPA/RTR/A P/AN P pagina 2: bombardamantan op afspraak verkaard® afslag leidt tot geweld chronologie wa stoppan pas als Israèt weg Is Palestijnen vertrappen een Israëlische reservist in Ramallah op de Westoever van de Jordaan. foto Chri» Gerald/EPA van onze redactie buitenland BIARRITZ - De regeringslei ders van de Europese Unie frus treren de noodzakelijke hervor ming van de EU. Voorzitter Prodi van de Europese Commis sie riep de EU-leiders gisteren op hun politieke spelletjes te staken en met praktische voor stellen te komen. „Ik ben ex treem bezorgd over de t raagheid tot nog toe", aldus Prodi Prodi zette hiermee aan de voor avond van de EU-top In Biarritz de toon voor het debat over de 'verbouwing' van de huidige EU-organisatie. Ingrijpende veranderingen zijn noodzake lijk om uitbreiding van de Unie met twaalf nieuwe landen bin nen enkele jaren mogelijk te maken De echte besluiten val len in december, maar vandaag en morgen moeten de EU-lei- dors bestaande blokkades zo veel mogelijk opheffen Volgens Prodi hebben de lidsta ten zich de laatste maanden vooral bezondigd aan 'tactische uitspraken', diplomatiek jargon voor het weglopen van de pro blemen. De Commissievoorzit ter wil snel duidelijkheid op de vraag of ieder EU-land een ei gen Eurocommissaris moet be houden. Ook de vraag welke in vloed iedere lidstaat in de EU krijgt (het aantal stemmen), is nog immer niet beantwoord. Hetzelfde geldt voor mogelijke beperking van het vetorecht om straks met 27 lidstaten toch nog beslissingen te kunnen nemen De hervormingen krijgen hun beslag In een nieuw Europees Verdrag dat medio december in Nice tot stand moet komen De Duitse bondskanselier Schroder wil volgens de Duitse krant Die Welt bij de hervor mingen van de Europese instel lingen de macht van de Europe se Commissie beperken ten gunste van de invloed van de lidstaten Die Welt meldde gis teren op basis van vertrouwelij ke Duitse regeringsdocumenten dat Schroder het de lidstaten makkelnker wil maken om voorstellen van de Commissie voor richtlijnen of verordenin gen te wijzigen Nu is daartoe nog unanimiteit vereist Vol gens Schroder zou dat ook met een gewone meerderheid moe ten kunnen. Roulatie De bondskanselier is tevens voorstander van het verkleinen van de Europese Commissie Hij denkt dat dit de slagvaardig heid ten goede komt Hli wil grote lidstaten elk een Euro commissaris laten leveren Voor de kleinere zou er een roulatie systeem moeten komen. Op dit moment hebben de grote lidsta ten elk twee commissarissen, en de kleinere iedereen Nederland voelt niets voor het plan van Schroder, omdat het de invloed van de kleinere lidstaten zou be perken Voor de EU-top in Biar ritz zijn zware veiligheldsmaat- Mt| lel vrees voor aanslagen in Frans- regelen genomen. Drieduizend jx>'.:,.icagenten grendelen de Kustplaats zorgvuldig af islagen in Fr Baskenland is groot Baskische groeperingen houden tijdens de top talloze bijeenkomsten nabij Biarritz GPD/ANP |/iuvvr(vniii'; •MORGEN IN DEZE KRANT!!!» door Eric de Ble HILVERSUM - De talkshow van Catherine Keyl is het slachtoffer geworden van een reciamerusie tussen multina tional Procter Gamble en de Holland Media Groep (HMG), het moederbedrijf van RTL. Het wasmiddelenconcern be zit de rechten van de talkshow naar Amerikaans voorbeeld en krijgt daarvoor betaald in 'gratis' reclamezendtijd rond het progranma. Tijdens de on- derhandelikgen voor het nieu we contract ZOU Procter Sc Gamble eckler zoveel recla mezendtijd hebben geëist,dat RTL 4 besloot te stoppen met Catherine RTL 4 meldce woensdag In een persbericht dat de laatste afle- venng van Catherine op vrij dag 29 december wordt uitge zonden. Keyl heeft er dan 939 afleveringen opzitten van het populaire praatprogramma, dat elke werkdag ia te zien en waarnaar gemiddeld 500 000 mensen kijlcen „Na vijf jaar vinden wij het moment aange broken om het einde zelf tc kiezen en op het hoogtepunt te stopper.", liet een woordvoer ster weten Catherine Keyl zegt echter vanuit haar vakantieadres in Spanje nog makkelijk vtjfhor.- derd onderwerpen te kunnen bedenken „Ik had nog wel willen doorgaan, maar RTL 4 dacht daar anders over Laat lk voorop stellen dat ik niets weet en ook niets wil weten van die afspraken over spon soring en zo Ik heb de afgelo pen vijf jaar altijd maar één voorwaarde gesteld en die is dat ik mijn journalistieke ga ng kan gaar. Dat is nog steedis het geval. Ik ben nooit lastiggeval len met rare reaeltjes^n zo had ik nog wel even willen doorgaan „Natuurlijk heb lk af en toe ook mijn twijfels", vervolgt ze Maar als ik dan zie dat we qua kijkcijfers goed scoren en weer een marktaandeel van 52 pro cent hebben, is die twijfel snel VOO rbij. RTL heeft het schrap pen van de ahow overigens ruim van tevoren met mij be sproken Dat is allemaal heel netjes gegaan Maar nog maals. voor mij had het niet gehoeven." Bij producent TéVé Holland hebben zich al andere omroe pen gemeld „Ik heb het idee dat de talkshow na december Sewoon doorloopt", aldus Leyl, die maandag met HMG- directeur Dick van de Graaf in gesprek gaat over haar toe komst bi; de RTL „Ik wil ook nog graag iets voor RTL blij ven doen. maar wat dat wordt, kan ik nog niet zeggen In prin cipe is alles mogelijk GPD Minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken (1) en premier Kok pauzeren in de Tweede Kamer Kok heeft daar gisteren gezegd dat hij zijn eigen rol in het conflict met Van Aartsen betreurt. „Het was niet plezierig Daar heb ik zelf een bijdrage aan geleverd. Ik betreurde dat dat ge beurde. De twee lijken weer dikke O vrienden. De Zeeuwse kinderjury surft het liefst naar www ka- boem.nl De leuke spelletjes en de chatbox maken O *1 deze internetsite favoriet De 26-Jange dartster Kann Krappen is haar eerste EK goed begonnen. In Veldhoven plaatste de Vhssingse zich met part ner Francis Hoenselsar voor de finale bij de koppels, die za terdag wordt gehouden Het duo won met 4-1 var. België Vandaag maakt Krappen haar debuut in het O "7 individuele toernooi feiten sn meningen 2; binnenland: 3; varia 4, buitenland: 5. financiën en economie 8 en 7; radio en televieie 9. trends 11.12.13. 14en 15. zeeland 17 18, 19. 21. 22 en 23. sport 27, 28.29 30 en 31 van onza redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse strijdkrachten in de Golf-regio zijn gitteren in een hoge staat van paraatheid ge bracht, nadat een Amerikaans marineschip in de Jemenitische havenstad Aden het doelwit werd van terroristen. Bij de aan- slug op de torpedobootjager USS Cole DDG-67 kwamen ten minste zes Amerikaanse mili tairen om het leven. Elf van de 350 bemanningsle den werden gisteravond nog vermist. Ruim dertig personen raakten gewond, van wie som migen zeer ernstig Tbt gisteravond had niemand de aanslag opgeëist Vertegen woordigers van de Amerikaanse inlichtingendiensten zijn afge reisd naar Aden om de speur tocht naar de daders te begin nen Een van de voornaamste verdachten is de organisatie van terrorist Osama bin Lader, Bin Laden heeft hechte relaties in Jemen. Een andere mogelijk heid waarmee Washington re kening houdt, is dat de Iraakse dictator Saddam Hoessein ach ter de aanslag zit. Om het risico van nieuwe aan slagen terug te dringen, heeft Clinton al ziln zeestrijdkrach ten in het Midden-Oosten opge dragen naar open water te va ren. De landstrijdkrachten In de Golf en de diplomatieke miasies van de VS overzee kregen tc ver staan dat ze hun veiligheids maatregelen tot een maximum moeten opvoeren De USS Cole, die zijn thuisbasis heeft in Norfolk (Virginia), deed de haven van Ader. aan om brandstof te tanken Het betrof een korte stop van zo'n vier uur. Op een van de boten die betrok ken waren bil de dienstverle ning aan de LSS Cole, bevond zich - zoals het er gisteravond naar uitzag - een zelfmoord commando van zeker twee ter roristen. De boot. beladen met explosieven, voer langszij het Amerikaanse marineschip, waarna een krachtige explosie volgde Deze sloeg een gat van zes bij twaalf meter in de romp van de USS Cole Het 154 meter lange marineschip maakte wa ter en kwam scheef te liggen De aanslag had plaats op een moment waarop ae crisis tussen Israël en de Palestijnen drama tisch verergerde Onduidelijk was of beide ontwikkelingen verband hielden met elkaar Intussen dirigeerde Saddsm Hoessein zijn troepen naar het westen van Irak. kennelijk in een poging te tonen dat hij nog immer een machtsfactor is in do Golf GPD/RTR/ANP/AP (Advertentie) Ja»ik wil: ken roor 18,70 ea geef daarbij eenmalig ux staand rsket w/Ê- D* eerste twee weken ontvang ik de krant gratis Duma wil ik beulen: 3 per maand met automatisch» incasso ƒ36.70 3 pe? Ir» triaal met automatische ineaaao!/100,- Postcode: Woonplaats: Telefoon Voor automai benkrek -or. Stuur dei* bon in een open loppe, tonder postufel. naar PZC. afdeling abonneoM Antwoordnummer 123 4380 VB YliMingrr. 5514*000002'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1