PZC Ruimte te over voor glastuinbouw Goes bezint zich op woningmarkt w» 13 Koggeschip na acht eeuwen boven water Hardere aanpak moet opmars van muskusrat stoppen GroenLinks wil dat Zeeland zoeken naar ruimte voor kassen staakt Tegen de wind over de dam zeeuwse almanak Kriebels MIDDEN zaterdag 7 oktober 2000 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De verwoede pogingen van de provincie Zee land om glastuinbouw binnen te halen, zijn voorbarig. Het lan delijke aanbod van nieuwe lo caties overtreft ruimschoots de vraag van tuinders die willen- /moeten verkassen. I)at blijkt uit gegevens van de commissie Herstructurering Glastuin bouw. Die commissie becijfert de ruimtebehoefte tot 2006 op 855 hectare en het aanbod aan plannen voor nieuwe locaties op 1695 hectare. Op de langere termijn zijn de cijfers 2430 hec tare vraag en 3215 hectare aan- Ixid Statenlid M. J. Wiersma (GroenLinks) pleit voor een pas op de plaats in Zeeland. Hij vindt dat de provincie nu te ver voor de muziek uitloopt. Vol gens hem is het zaak eerst lande lijk meer duidelijkheid te krij gen over noodzakelijke verplaatsing van bedrijven en de nieuwe locaties die de beste kansen voor glastuinbouw bie den. Hij vreest dat er tussen pro vincies een concurrentieslag ontstaat om maar zoveel moge lijk glastuinbouw in te kunnen lijven. Daar is niemand mee ge baat en het kan funest zijn voor milieu en landschap, stelt Wiersma. „Er moet geen wed strijd van gemaakt worden." Leergeld Zeeland blaast wel erg in de bus met de plannen voor een groot schalig complex bij Nieuwdorp (500 hectare) en een middel groot in de Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen (100 hec tare), betoogt het Statenlid. „Er ligt in Reimerswaai nog 80 hec tare bruak. Ook in de Willem- Annapolder bij Kapelle is nog ruimte. Als ik zie hoe langzaam de invulling van gebieden gaat, dan kunnen we nog wel even vooruit. Eerst maar eens zien hoe de markt reageert. We heb ben genoeg leergeld betaald met industriegronden die 25 jaar braak liggen." Wiersma zegt dat er geen enkele aanleiding is om voor de locatie Havenschap verwerpt kritiek op uitblijven Sloebrandweer MIDDELBURG - Het uitblijven van een brandweerkorps voor het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost en de Westcr- scheldetunnel valt het haven schap Zeeland Seaports niet te verwijten. Het schap streeft juist nadrukkelijk naar de spoe dige totstandkoming van zo'n Sloebrandweer. Gedeputeerde en havenschaps voorzitter D. Bruinooge (PvdA) reageerde vrijdag in de Staten commissie algemeen bestuur gebeten op de suggestie van commissaris van de koningin W. van Gelder in de PZC dat de stagnatie in de vorming van een gezamenlijk brandweerkorps voor bedrijven in Vlissingen- Oost en voor de Westerschelde- tunnel onder meer door Zeeland Seaports wordt veroorzaakt. In zijn reactie noemde Bruinoo ge commissaris Van Gelder niet Hij sprak slechts afgemeten over 'een lid van het college van Gedeputeerde Staten dat zich beter had moeten laten infor meren'. Het havenschap, verze kerde Bruinooge, wil als mede gebruiker van de terreinen in Vlissingen-Oost een Sloebrand- weerkorps helpen financieren. Zeeland Seaports heeft boven dien 'voor niet al te veel geld' grond aangeboden op een plek waar de gezamenlijke bedrijfs brandweer kan worden geves tigd. Verder zei Bruinooge dat elke nieuwe klant van Vlissin gen-Oost van het havenschap de warme aanbeveling krijgt zich aan te sluiten bij een op te rich ten Sloebrandweer. Bruinooge „We hebben al verscheidene ke ren gevraagd geef ons een in vesteringsplan en een exploita tie opzet voor die brandweer. Tbt nu toe hebben we nog niets gezien Nieuwdorp alles op alles te zet ten. Hij vraagt zich af hoe groot het probleem van de sanering in de glastuinbouw in feite is. „Landelijk gezien is er tot 2002 ongeveer 750 hectare nodig voor verplaatsing. Daarvan kan Zee land meteen al zo'n 20 procent invullen Dan hebben we toch een aardige bijdrage geleverd als provincie." T. Kramer, hoofd groene ruimte van de Zeeuwse Milieufedera tie, meent dat grootschalige glastuinbouw in Zeeland alleen te verantwoorden is als het lan delijk gezien nodig is en er dui delijke milieuwinst te behalen is ..We zitten anders niet op glastuinbouw te wachten." Hij geeft aan dat nog niet helemaal te overzien is hoe groot de wer kelijke ruimtebehoefte precies is „De sector zelf zegt dat eco nomisch gezien een forse groei ongewenst is Vraag is dus wat nodig is om het bestaande glas- tuinbouwareaal op duurzame wijze te herstructureren. Als dat is vastgesteld dan moet je kijken waar de ruimtebehoefte het beste kan worden gerealiseerd Keuzes maken Voor Kramer hoeft de keus niet zonodig op Zeeland te vallen. De Zuidelijke Land- en Tuin bouw Organisatie staat onver kort positief tegenover komst van glastuinbouw naar Zee land. meldt J van der Aa. be- leidsspecialist ruimtelijke orde ning. Hij erkent dat er wel veel nieuwe locaties in voorberei ding zijn, maar het is de vraag of die allemaal de eindstreep ha len Het gaat veelal nog om 'zoekgebieden'. Bovendien ko men de nieuwe plaatsen niet al lemaal tegelijk op de markt „Het ene is wat verder dan het andere. Voor bijvoorbeeld Nieuwdorp kan nog geen bouw vergunning aangevraagd wor den Van der Aa wijst eropdat in het haalbaarheidsonderzoek voor locatie Nieuwdorp wel de gelijk wordt gekeken naar vraag en aanbod „We zijn be nieuwd wat eruit komt." Niet voorbarig Ook gedeputeerde J. G van Zwieten (VVD. ruimtelijke or dening) vindt het niet voorbarig Herfst op Schouwen-üuiveland: zwoegende fietsers ondereen bezwangerd zwerk boven de Brouwersdarn. foto Marijke Folkertsma door Rolf Bosboom GOES - Goes wil een funda mentele discussie over de toe komst van de woningbouw en - markt in de gemeente. Uit gangspunt is. ondanks alle kri tiek die erop is, het woning marktonderzoek dat recent voor Midden- en Noord-Zee land is uitgevoerd. Dat onderzoek is medio 1998 op initiatief van de provincie in gang gezet. Het zou de woning markt in de regio voor de ko mende vijf tot tien jaar in beeld brengen. Het resultaat van het onderzoek, uitgevoerd door het bureau Atrivé in Best, liet lang op zich wachten. Bovendien le verde het niet op wat de provin cie en de gemeenten ervan had den verwacht. Ook Goes, dat ruim 47.000 gul den meebetaalde, is zwaar te leurgesteld in het bureau. De gemeente spreekt van een 'wan prestatie' en noemt het rapport Advertentie 'een slap aftreksel van wat ver wacht had mogen worden'. De grootste tegenvaller is dat de beloofde 'woningmarktsimula tie' voor de komende vijf tot tien jaar ontbreekt. Daar was het de provincie en de gemeenten nu juist om te doen. De provin cie heeft overigens inmiddels een aanvullend onderzoek ge- eist. Desondanks wil Goes het Atri- vé-rapport niet in de prullen mand gooien, maar haar voor deel doen met zaken die wel uit het onderzoek naar voren zijn gekomen. Zo blijkt dat zeker op korte termijn het aantal wonin gen dat de gemeente van de pro vincie mag bouwen, voldoende is om aan de vraag te voldoen. Het grootste probleem is ook niet het aantal, maar het soort huizen. Er is een groot tekort aan dure koopwoningen, terwijl er juist te veel (60 in twee jaar) goedkope koophuizen zijn. De eerste twee jaar zouden er vol gens het onderzoek 140 koop huizen in de duurdere sector te weinig zijn In de middeldure klasse zijn dat er zeventig. Ver der is er een flink tekort (90) aan goedkope huurwoningen, maar een overschot (70) aan mid deldure huurhuizen. Vergrijzing Uit het onderzoek blijkt verder dat door de vergrijzing de be hoefte aan (niet al te dure) seni orenwoningen de komende ja ren sterk zal groeien Het aantal huizen dat geschikt is voor 65- plussers, is in Goes relatief laag Dat betekent dat veel woningen moeten worden 'opgepiust' en dat het noodzakelijk is dat nieu we huizen 'levensloopbesten- dig' worden gebouwd. Ook heeft het onderzoeksbu reau geconstateerd dat in Goes relatief veel lagere inkomens in een te dure huurwoningen zit ten, dat Goesenaren provinciaal gezien het meest tevreden zijn over hun woonomgeving, maur zich het minst veilig voelen en dat opvallend veel Goese jonge ren willen verhuizen Het woningmarktonderzoek bevestigt de opvatting van Goes dat het zoveel mogelijk kunnen bouwen van nieuwe woningen niet het belangrijkste is Het gaat juist om het kunnen vol doen aan de 'woonwensen' van iedereen. Dat betekent dat het, om leegstand te voorkomen, no dig is bestaande huizen dusda nig aan te passen dat zij in trek zijn Dat kan bijvoorbeeld door ze geschikt te maken voor senio ren of door een rij huizen om te vormen tot twee-onder-^én- kapwoningen door huizen er tussenuit te halen, zoals al in de Goese Folder gebeurt Het college acht de noodzaak groot dot Goes zich bezint op de vraag welke kant zij op moet met haar woningbeleid Daar om wordt het woningmarkton derzoek. ondanks alle kritiek, maandag 9 oktober voorgelegd aan de raadscommissie ruimte lijke ordening. Op 20 november staat een open discussieavond over stedelijke vernieuwing op het programma, waarbij het on derzoek nok een voorname rol speelt. Daarnaast wil de ge meente de marktpartijen (ont wikkelaars en woningbouwver enigingen) bij de discussie betrekken. gemeente OOSTBURG De gemeentebestuur van Oostburg spreekt oprecht haar dank mt aan de Explosie ven Opruimingsdienst van de Luchtmacht de Regiopolitie Zeeland het Rode Kruis aidetmg Zeeuwsch-Vlaanderen de GGD-Zeeland het brandweerkorps van Schoorxfyke gemeentewerken Oostburg maar bedankt bovenal de bevolking van Schoondijke. Dankzij uw aker inzat. hulp en medewerking is de bomruiming van 5 oktober 2000 voorspoedig verlopen en is het dorp weer veilig geworden. Oostburg. 7 oktober 2000 BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN OOSTBURG G H W Noordewier. C burgemeester om nieuwe locaties klaar te sto men. Hij zegt dat het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij daar ook om ge vraagd heeft. „Van de hectares die nu op papier staan, valt ze ker een aantal af Je moet met tweehonderd procent beginnen om uiteindelijk op honderd pro cent uit te komen Van Zwieten onderstreept dat het in Zeeland gaat om vervan gende grond voor bedrijven die elders moeten wijken, niet om groei van de glastuinbouw op te vangen. Onder het zeil zijn de contouren van het schip te zien. foto Charles Strijd door Wout Bareman DOEL - Bij hel graven van het Deurganckdok, de container haven ten zuiden van het pol derdorp Doel. is een dertiendr- eeuws koggeschip blootgelegd. Volgens archeologen is de vondst spectaculair. Het schip is nauwelijks beschn- digd; de graafmachines hebben alleen een hap uit de kiel geno men. Volgens minister Johan Sauwcns van Monumenten zorg. die de vondst kwam bekij ken. kan de schade echter pro bleemloos worden hersteld De resten van het koggeschip zijn aangetroffen in de vei zande vaargeul van het oude Deurganckgut Het karkas steekt nu een halve meter uit de grond. Bacterievrij Het Dcurganckgat was in de Middeleeuwen een zijtak van de Schelde, die in de dertiende en veertiende eeuw druk werd be varen door handelsschepen zo als de kogge. Volgens stafmede werker Jean-Pierre Van Roeyen van de Archeologische Dienst Waasland is het koggeschip juist door die vaargeul uitzon derlijk goed geconserveerd. Het schip lag eeuwen lang bacterie- vrij onder de grondwaterspie- K'l Volgens de eerste schattingen is de kogge 20 meter lang en 7 me ter breed. Het hout van het kog geschip is volgens kenners vermoedelijk afkomstig uit Scandinavië De archeologen gaan er vanuit dat het schip n zwaar weer is gr/onken 11.' onduidelijk of er zich nog men selijke resten onder de omge keerde romp bevinden Voedselresten De komende maanden wordt het schip ontgraven Er werden overigens al eerder bodemvond sten gedaan tijdens de graaf werk/ aamheden voor het om- streden containerdok Eerd«r stuitten de graafmachines op de resten van <*en veertiende- •ruws gehucht, dat vermoede lijk een eeuw later is over stroomd. Archeologen vonden aarden vaatwerk en voedselres ten Er werden ook twee neder zettingen uit het Stenen Tijd- perk "pgeftravro De romp van het koggeschip wordt de komende weken nat gehouden om 'bederf' te voor komen Op zondag 22 oktober kan het publiek, onder begelei ding, de vondst bekijken door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De muskusrut moet harder worden aangepakt Voor bestrijding vim hel schade veroorzakende dier is meergeld nodig Met name West-Zeeuws- Vlaanderen is een w aar rampge bied. De vervolging van de mus kusrat heeft daar nauwelijks enig effect. Deze noodkreet uitte Statenlid J. Ramondt vrijdag in de com missie ruimte, milieu en water. Hij kondigde aan dat de CDA- fractie met voorstellen komt om de bestrijding krachtiger uit te voeren. „De populatie is veel te groot en we slagen er niet in die terug te brengen. We kunnen het aantal muskusratten nauwelijks op het huidige peil houden", betoogde Ramondt. Hij maakte duidelijk dat de die ren veel schade veroorzaken, onder meer aan slootkanten Het waterschap moet extra on derhoud uitvoeren. Dal kost tn West- Zeeuws- Vlaanderen al leen al 'meerdere tonnen' per jaar Het CDA vindt dat de provincie rnet meergeld over de brug moet komen en zal daar bij de begro tingsbehandeling om vragen Ook de waterschappen moeten in financieel op/u-ht wat doen. stelde Ramondt. Er zijn vong jaar in Zeeland 32 549 muskusratten gevangen, waarvan maar liefst 26 at).', in West-Zeeuws-Vlaanderen. On danks de inzet van twee extra bestrijders in deze regio blijft het daar dweilen met de kraan open. Zachte winter De muskusratten hebben da twee afgelopen zachte winters mee Daardoor duurde het voor- plantingsseizoen langer, kwa men er meer jongen en was er minder natuurlijke sterfte De bestrijding van de ratten ts on dergebracht bij het waterschap Zeeuwse Eilanden, de provincie is verantwoordelijk voor het be leid. Gedeputeerde A. J G Poppf- laars (CDA, milieu) heeft overt- gens enkele maanden geleden al extra geld voor dc muskusrat- tenbestrijding toegezegd. (Advertentie) Wegens jaarlijkse lersoneelsuitstap is CQmsJp onze keuken op zondag ■tv s oktober gesloten In de nieuwbouw w ijk Nieuw - West wordt de atstc hand gelegd aan het plun Ihiizendhlad (linksonder up de foto), dat 79 woningen omval foto Peter Butoijn Over de anti-rookpil Zyban Sng het gesprek En over de stopwekkrnde werking die het middel bij vrouwen zou hebben. Een voormalige ge- brutksler trok een wenk brauw op bi) het horen van dat vermeende effect Daar heb ik ieU overgelezen, maar volgens mij was hst etki i*i der anti-rookmiddei Win meer zin in seks heb ik niks gemerkt hoor. Wel van vrvsc lijke jeuk ui mijn handpal men en voetzolen, na vier weken. Toen ben ik maar ge stopt." De brenger ean het nieuwtje het het «*r niet bij zitten En kioam even later triomfantelijk met het kran tenbericht aanzetten, u.aortn het stond. Volgens mtjbenje te vroeg gestoptzei hij grin nikend. wijzenduphet stukje waarin te lezen was dat het opvallende neveneffect zich pas na een week of zeven voordeed. ,.Puh, lus (opwekkend", re pliceerde ze. ..Jezult er na ze ven weken wel overal jeuk twn hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57