Rente stijgt kwart procentpunt PTV-JJ. 1 1 r Euro zit in de problemen PZC Supers hebben 20.000 mensen nodig Arbeidsvoorziening wacht claims van werkbegeleiders Rederij rust schepen uit met schrikdraad en schijnwerpers [Badhu| nog® week financiën en economie Europese Centrale Bank verrast analisten met verhoging Prijsbewuste klant is ver te zoeken Internatio verkoopt Interpharm Aantal Duitse werklozen daalt Minder auto's verkocht Dell komt met winstwaarschuwing Vakhond w int geding veerdienst economie wijzer Loonwijzer voor vrouwen S vrijdag 6 oktober 2000 van onze redactie binnenland FRANKFURT - Ken kwart pro centpunt erbij. Met die medede ling verraste gisteren de presi dent van de Europese Centrale Bank. VV'im Duisenberg. de fi nanciële wereld. De ECB brengt de herfinancieringsrente van 1,50 procent op 4.75 procent. Het is het belangrijkste tarief waar tegen de banken geld le nen bij de centrale bank. De zorg om de wegglijdende eu ro na de interventie van twee weken geleden speelt zijdelings mee bij de verhoging van de ren te. In een geza men 1 ij ke actie met de centrale banken van Ameri ka, Japan en Groot-Brittannië kocht de ECB euro's op. Even veerde de Europese munt toen op. zelfs het 'nee' van de Denen had nauwelijks negatief effect op de munt. Maar deze week be gon de euro toch weer aan een lange afdaling. Analisten voorspelden dat de rente pas na het bekend worden van de EMU-inflatiecijfers over twee weken zou worden ver hoogd. De inflatie in de Euro landen stijgt boven het door de centrale bank aangehouden plafond van twee procent en zit nu al op bijna 2,5 procent. Dui senberg en de bank zetten de verrassingsaanval in nadat de olieprijzen weer aan het zakken zijn, de economische groei in de eurolanden iets minder hard loopt dan in de eerste zes maan den van het jaar. De vorige verhoging van de ren te was op 31 augustus. Toen werd de rente verhoogd van 4,25 procent naar 4,50 procent. Gat Dinsdag lieten de Amerikaanse centrale banken (de 'Fed') de rente ongemoeid, waardoor de 'federal funds rate' op 6,5 pro cent bleef. Het rentegat tussen de Verenigde Staten en de euro zone wordt zo steeds kleiner. Bank of England, de Britse cen trale bank. vergaderde gisteren eveneens over de rentetarieven, maar besloot om niet tot actie over te gaan. Voor de achtste op- van onze redactie economie DOETINCHEM - Super marktketens lijken voor niets te stunten met prijzen. Klanten zijn lang niet zo prijsbewust als wordt ge dacht. Slechts zes procent van de klanten weet van tien doorsnee merkproducten de juiste prijs te noemen, meldt Foodmagazine, een vakblad voor de voedingsindustrie. In opdracht van Foodmaga zine liet het onderzoeksbu reau ITW 453 consumenten naar prijzen van levensmid delen raden. De ondervraag den zijn vaste bezoekers van een van de grote zes super markten zoals Albert Heijn, ClOOOenEdah. Een afwijking van zes cent boven of onder de werkelijke prijs was toegestaan, maar zelfs dan waren de missers niet van de lucht. Maar liefst 72 procent van de schattin gen week meer dan tien pro cent af van de werkelijke prijs. Vier van de tien onder vraagden zaten er zelfs 25 procent of meer naast. Bij zonder, omdat de meeste klanten zeggen al enige vorm van actie te ondernemen als er sprake is van een korting van tien procent, aldus Food magazine. Supers zoals Albert Heijn en Cl000 gooiden begin dit jaar nog hun prijzen omlaag om meer klanten te trekken. Topman Van der Hoeven van Ahold, het moederbedrijf van Albert Heijn, erkende la ter dat het effect van de prijs oorlog minimaal was. De la gere prijzen droegen slechts met 0,2 tot 0,3 procentpunt bij aan Albert Heijns groei van het marktaandeel (3,7 procent), begin dit jaar. ANP eenvolgende maand bleef de rente in Groot-Brittannië op zes procent staan. Decentrale bank van Denemar ken verhoogde gisteren wel de rente Het disconto ging van 4,50 naar 4,75 procent. De bele ningsrente bleef staan op 5,60 procent. Denemarken zit dan wel niet in de eurozone maar het wil niet dat het verschil in rente te groot wortlt. GPD/ANP mm irfinsot i inii ■3d«X. csa s |tt jggj Een modern filiaal van Albert Heijn in Haarlem. foto GPD door Achille Prick DEN HAAG - De supermarktbranche heeft volgens bet Centraal Bureau Levensmidde lenbranche (CBL) liefst twintigduizend mensen nodig. De supermarkten en het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) gaan intensiever samenwerken om meer leerlin gen sneller aan een baan in een supermarkt te helpen. Vooral door de steeds ruimere openingstijden zijn er veel deeltijdbanen bij gekomen. Met een landelijke postercampagne op de mbo's, de regionale opleidingscentra (roe's), en in de supermarkten probeert de branche vanaf deze week meer leerlingen te interes seren voor een baan in een supermarkt. De brancheorganisatie CBL heeft de afgelopen twee maanden met tien roc's opleidingscon- venanten afgesloten om leerlingen tijdens hun opleiding alvast specifiek op te leiden voor één bepaald bedrijf. ,.Je krijgt bijvoorbeeld een Albert Heijn- klasje en een ClOOO-klasje", zegt Jules van Well van het CBL. „De leerlingen volgen ge woon het reguliere onderwijs, maar werken tegelijkertijd al in een supermarkt waar ze na het behalen van hun mbo-diploma ver der willen. Voorheen moesten ze dan na hun schoolperiode, dus al tijdens hun werk. nog worden opgeleid binnen een bedrijf Nu doen we dat al tijdens de schoolperiode Aan het eind van hun opleiding hebben ze dan niet alleen het reguliere mbo-diploma op zak, maar ook het door het CBL erkende branche -diploma De mogelijkheid van hel extra CBL-pro- gramma is dit schooljaar begonnen binnen de zogenaamde beroeps begeleidende leer weg (bbl). Dat zijn leerlingen die één dag in de week in de schoolbanken zitten en vier dagen werken in een aan hun opleiding ge relateerd bedrijf. Het CBL en de roe's willen vanaf volgend schooljaar ook leerlingen die vijf dagen op school zitten al tijdens hun op leiding klaarstomen voor een functie bij een specifieke onderneming in de branche GPD ROTTERDAM - Internatio-Milllerverkoopt zijn farmaceuti sche groothandel Interpharm voor 220 milji»en euro 485 miljoen) aan de Britse Alliance Unichem Voor de duizend werknemers van Interpharm heeft de transactie geen gevol gen De aankondiging komt niet als een verrassing In het voorjaar stelde de toen net aangetreden nieuwe bestuursvoorzitter H Scheffer van het Rotterdamse conglomeraat vast. dat een aantal concernonderdelen te weinig raakvlakken had met an dere Behalve met de handel in medicijnen houdt Internatio zich bezig met techniek en chemische distributie Interpharm boekte vorig jaar een ornzet van bijna 1,8 mil jard De nettowinst kwam uit op 34 miljoen Interpharm. de nummer twee in Nederland na OPG, is winstgevend, maar heeft het moeilijk door onder meer de Prijzenwet ANP NEURENBERG - Het aantal werklozen in Duitsland is ver der gedaald Bij het arbeidsbureau stonden in september 3.684.800 Duitsers zonder baan geregistreerd. 96 000 minder dan in de maand ervoor. Het perventnge werklozen onder de beroepsbevolking zakte van 9.3 tot negen Gecorrigeerd voor seizoeninvloeden zakte het aantal werk lozen met achttienduizend tot 3 845.000 Dat komt overeen met 9,4 procent van de beroepsbevolking tegen 9,5 procent in augustus DPA/AFP AMSTERDAM - Het aantal verkochte auto's is inde eerste ne gen maanden van dit jaar met ruim 3.5 procent gedaald Par ticulieren en bedrijven schaften iets minder dan een half miljoen nieuwe wagens aan. Ondanks de terugval spreekt branchevereniging RAI van een goed jaar Voor heel 2000 verwacht RAI dat er tussen de 590 000 en zes honderdduizend personenauto's worden verkocht In 1999 stond de teller op 611 770 Nog nooit waren er zoveel nieuwe autok verkocht ANP NEW YORK - Na Apple en Intel is de computersector op nieuw opgeschrikt door een winstwaarschuwing Dell. leve rancier van pe's, maakte woensdag nabeurs bekend dat de re sultaten over het derrie kwartaal tegenvallen. De slappe Europese markt zorgt ervoor dat de verkopen in het derde kwartaal drie procent achterblijven bij de verwachtin gen. Het bedrijf waarschuwde verder dat de winst in het vier de kwartaal lager zal zijn dan waar Wall Street op rekent Als de tegenvallende verkopen de komende maanden aan houden. dan zal de jaaromzet uitkomen op 32 miljard dollar Dit is nog altijd 27 procent meer dan vorig jaar ANP ROTTERDAM - Personeel van P8eO North Sea Ferries in de Europoort mag werkonderbrekingen houden, maar moet daarmee wachten tot dinsdag. Dut heeft de rechter gisteren geoordeeld in een kort geding dat was aangespannen door de directie van de veerdienst. Volgens bestuurder N. Stam van FNV Bondgenoten wil de rechter het bedrijf zo meer tijd geven zich voor te bereiden op de gevolgen van een staking De vakbond had wegens een conflict over de CAt) de directie maandag een ultimatum gesteld dat gisteren afliep P&O North Sea Ferries spanden vervolgens het kort geding aan om de rechter acties te laten verbieden Het bod van de werkgever vindt de vakbond veel te mager Een andere veerdienst, Norfolk Line in Scheveningen, hono reerde dezelfde eisen van de vakbond wel, ANP van onze redactie economie ZOETEKMEER - Bedrijven die voor de arbeidsbureaus werklo zen scholen en begeleiden naar een nieuwe baan, claimen mil joenen guldens bij het Centraal Bureau Arbéids voorziening (CBA) in Zoeterineer. Dat heeft II. Otten van de N VAT, de koepel van zogenoemde arbeidsniark- toelciders gisteren gezegd. Volgens Otten betalen de com merciële bedrijven teveel voor het overhevelen van een werk loze uit de bakken van de ar beidsbureaus. Ook betaalt de CBA slecht voor het werk dat de bedrijven verrichten. Een bedrijf moet rond de 800 betalen voor elke werkloze die zij van Arbeidsvoorziening krijgt' om te bemiddelen. De NVAT heeft echter een brief van een directeur van het CBA in be zit, die oordeelt dat het doorge ven van werklozen gratis hoort te zijn, net zoals het bijvoor beeld het plaatsen van een ad vertentie. „De bedrijven hebben al zeker drie jaar lang betaald bij zo'n vijftienhonderd trajec ten per jaar met gemiddeld tien werklozen. Dat loopt dus in de miljoenen guldens", aldus Ot ten. Ook claims over betaling voor verricht werk kan Arbeidsvoor ziening miljoenen guldens gaan kosten De bedrijven klagen er over dat sinds er onderzoek is naar mogelijke fraude in de be steding van Europees subsidie gelden (ESF) betalingen achter wege blijven. Het CBA stelt dat dat gebeurt omdat eerst uitge breide controle moet plaatsvin den of alles in de afrekeningen wel klopt. Dat bracht één van de bedrij ven, TMU in Veldhoven, ertoe naar de rechter te stappen om alsnog de acht ton binnen te krijgen die al sinds januari ge stort had moeten worden. Het oordeel van de rechter kwam er op neer dat het bedrijf in dit ge val niet de dupe mag zijn van de verscherpte controles en Ar beidsvoorziening moet betalen Otten verwacht dat veel colle- gabedrijven naar aanleiding van de uitspraak ook achter stallige betalingen bij het CBA gaan opeisen. 1 let CBA wil eerst weten of be drijven inderdaad met claims zullen komen. „We houden ons vanzelfsprekend aan de uit spraak van de rechter." Dat be tekent dat in ietier geval TMU baargeld krijgt. Voor wat betreft de discussie over het in rekening brengen van bemiddelingskosten, kijkt het CBA eerst de kat uit de boom. Volgens een woordvoer ster van het CBA worden deze kosten in rekening gebracht op voorschrift van het ministerie van Sociale Zaken. ANP van onze redactie economie lijke gedetailleerde informatie opleveren. FNV en VNU hopen zo vrouwen te ondersteunen in salarisonderhandelingen en hun positie op de arbeidsmarkt De wijzer is een initiatief van de vakcentrale FNV en Vrouwonli - ne, een activiteit van uitgeverij VNU Tijdschriften K Tijdens van de Universiteit van Amster dam analyseert de gegevens Voor mannen bestaat al een ver gelijkbare loonmachine: het Sa- lanskompas van Intermedair.nl (Newmonday.com) Deze data base is echter vooral gevuld met de salarisgegevens van hoger opgeleide mannen. Voor vrou wen wordt dit de eerste moge lijkheid hun salaris gedetail leerd te vergelijken met dat van collegafe. De ontwikkeling van een mannenloonwijzer (ook voor laagopgeleiden) is in voor bereiding ANP AMSTERDAM - De \akcentru le FNV en uitgever VNU publi ceren sinds gisteren op hun websites een vragenlijst voor werkende vrouwen over het loon dat zij verdienen, /.o kun nen zij hun loon vergelijken met dat van vrouwelijke collega's. 'Vertel ons uw salaris, en wij vertellen u wat uw collega ver dient', luidt de boodschap Het gaat om een interactieve data base waarop naar verwachting vijftigduizend werkende vrou wen hun gegevens melden. De vrouwenbladen Li belle. Mar griet. Viva en de FNV-bladen nemen de vragenlijst op papier mee in hun uitgave van deze week. Het onderzoek moet voor een groot aantal beroepen soortge- door Arjo Klamer De euro heeft het zwaar te verduren. En we hebben hem nog niet eens in onze han den. Het opmerkelijkst was het 'nej' van de Denen vorige week donderdag. Daardoor blijft de euro maar in waarde dalen ten opzichte van de dol lar, het pond sterling en de yen. En winkeliers komen er nu achter dat de omschakeling van guldens naar euro's een kostbare aangelegenheid voor hen wordt. Het mag geen wonder heten dat steeds meer Nederlanders inmiddels twijfelen aan die euro. Kan het nog goed komen met de eenheidsmunt? U mag best weten dat ik, net zoals vele andere economen, weinig fiducie heb in de euro. Het lijkt zo aardig, één enkele munt voor één grote, geïnte greerde Europese markt Zo handig. Maar een munt moet waargemaakt worden VVereldmunC De dollar is een wereldmunt omdat Amerika een wereld macht is, met een stevig bui tenlands beleid een indruk wekkend leger en natuurlijk ook een sterke economie en sterke politieke instituties. Een Amerikaanse president heeft macht Europa heeft die niet Europa is niet eensgezind in haar buitenlands beleid. Sola- na en Prodi (kent u hen?) zijn Clinton niet, en ik denk niet dat veel mensen geloven dat Europa gauw de rol van de Verenigde Staten als wereld macht zal overnemen Daar voor is te veel onderlinge on enigheid, daarvoor zijn de onderlinge verschillen te groot Ook economisch is Europa geen eenheid. De Nederlandse en Ierse economieën zijn nu oververhit, terwijl do Duitse en Franse economieén wat blijven sputteren Dat maakt een gemeenschappelijk econo misch beleid moeilijk. Speculanten Duisenberg kan het niet alleen daar in Frankfurt Hij heeft het dan ook moeilijk om zijn autoriteit op monetair gebied waar te maken. Roept de Fran se minister van Financiën dat de euro te laag staat en ge steund moet worden, dan on dermijnt hij Duisenberg. De speculanten letten daarop En De euro als onderdeel van een kunstproject in Frankfurt dus viel de euro. Even leek het dat de euro ineen vrije val was Sinds de introductie is hij nu al een kwart van zijn waarde (ten opzichte van de dollar) kwijt geraakt Let even op wat dat betekent u en ik zijn een kwart armer als we nu naar de VS gaan Ik voelde me dan ook behoorlijk arm toen ik er twee weken ge leden was. Juist toen begon nen kranten klachten van Amerikaanse bedrijven te rap porteren Gilette en McDo nald's hebben het moeilijk om dat hun producten nu zo duur zijn voor Europeanen met de euro Er kwam druk op de Europese leiders en Duisenberg. Ze kon den niet meer doen alsof een dalende euro okay is. Er moest ingegrepen worden En zo ge schiedde De euro herstelde zich een beetje Maar het ver trouwen blijft zoek, want de speculanten blijven tegen de euro gokken Het is al met al een genante vertoning De Denen hebben dus groot gelijk dat ze niet meedoen aan het hachelijke avontuur Ik be nijd hen om dc discussies die ze dankzij hun referendum had den. Alle machthebbers, de belangrijkste politieke partij en, de werkgevers, de vakbon den. de media, waren voor de euro en toch stemden de Denen tegen Ook in Nederland zijn alle machthebbers voor. Van echte discussie is hier geen sprake. Toch geeft ook 53 percent van de Nederlanders te kennen te gen de euro te stemmen als ze de kans zouden krijgen Maar een discussie mag hier niet We hebben besloten mee te gaan, dus zullen we eraan moeten geloven. Kosten Dat de winkeliers zich nu roe ren, is evenwel goed te begrij pen Want waarom zouden zij voor dc kosten vun de omscha - keling moeten opdraaien? De aanpassing van een pinappa- raat blijkt nu al meer ongeveer veertienhonderd gulden te kosten Voeg daarbij de om schakeling in de boekhouding en het omwisselen van de gul dens in de euro's in 2002 en ook ik zou me als winkelier me druk gaan maken. Per slot van rekening verdienen winkeliers niets aan die euro. liet gaat hen alleen maar geld kosten Dat lijkt me niet eerlijk. Wie foto Frank Rumpenhors/AP weet, als ze hun verontwaardi ging net zo overtuigend weten de brengen als vrachtwagen-, ambulance- en taxichauf feurs, zit er nog wat voor hen in. Revolutie Is er nog een weg terug? Alles kan. Als we dat willen, dan kunnen we die gulden alsnog houden Maar daar is wel een revolutie voor nodig in Den Haag. Politiek Den Haag moet hoe aan ook in die euro blijven geloven. Er nu uitstappen is in die kringen ondenkbuar Men wil graag in het Europese poli tieke spel meedoen En daar is die euro voor nodig hoeveel die munt ons ook zal gaan kosten Nu de Denen niet meedoen, is de kans groot dat ook de Zwe den niet meedoen De Engel sen zijn ernstig verdeeld over de euro. Biair wil wel, maar hij heeft zijn mensen niet mee Het gaat goed met Engeland, ook zonderde euro. Dus waar om zouden ze mcetloen7 On dertussen mogen wij afwach ten tot het echt fout gaat GPD Aryo Klamer li hoogleraar in de ecommtevan kunst m cultuur aan de Erasmus Universiteit ia Rotter van onze redactie economie ROTTERDAM Rederij Jumbo, gespecialiseerd in het venroer van zware lading, gaat huur schepen beveiligen tegen pira ten. Met schrikdraad, schijn werpers en sirenes hoopt de re derij te voorkomen dat piraten aun boord klimmen. De mnatre- gelen moeten ook verstekelin gen weren. Volgens manager B de Wolff van Jumbo's Rotterdamse agent Kahn Scheepvaart heeft de re derij nog nooit rechtstreeks met piraterij tc maken gehad. „Dit zijn zuiver preventieve maatre gelen Wij varen vaak naar ge bieden waar veel piraten actief zijn.' De maatregelen moeten niet alleen de schepen en hun bemanningen Ix-schcrmen maar natuurlijk ook de vaak zeer kostbare 'projectlading' die Jumbo vervoert Jumbo noemt de maatregelen ook 'een pro-actieve bijdrage' in de strijd tegen het internationa le probleem van piraterij Na tionale overheden blijken niet in staat afdoende maatregelen te nemen, vindt de rederij Als eerste Jumbo-schip wordt de Fairlift voorzien van het an- tipiratensysteem Het gaat om schrikdraad, waarop een span ning van tienduizend volt staat „Maar dat is niet levensbedrei gend". aldus De Wolff Wie het schrikdraad aanraakt, activeert krachtige schijnwerpers en een luidsprekersysteem Het geluid dat wordt geproduceerd is ver gelijkbaar rnet het overvliegen van een Fl6-straaljager op een hoogte van vijftig meter Kahn Scheepvaart heeft het systeem in eigen beheer voor Ju mbo ont wikkeld. De komende tijd wordt het systeem aan boord van de Fairlift getest en zo nodig aan gepast. loiter zullen ook de andere negen schepen van de re derij met het systeem worden uitgerust Overvallen Vorig jaar zijn door het Interna tionaal Maritiem Bureau van de internationale Kamer van Koophandel 258 piratenover- vallen geregistreerd. Het Japan se ministerie van TYansport heeft vorig jaar nog gesteld dal tachtig procent van de overval- i door pira a, omdat zoek een schip zeker één dag op de plek des onheils voor anker moot gaan Dat kost een rederij vaak meer dan de geleden scha de De Indonesische archipel en de kustwateren van West-Afri ka, de Filipijnen en China gel den als de gnxitste risicogebie den GPD len door piraten wordt verzwe gen. ornaat voor poltticonder (Advertentie) 'i kapalle 5 1 badkamers sauna s stoomcabine^ - tccjcis Idoosterweg 4 4421 PV Kap«JI« T 0113-340440 F OU3 340310

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7