Ik was vast van plan te stoppen De tweede baan van Latuheru PZC Laatste competitiezege Oostkapelle op Kloetinge was twintig jaar geleden sport 32 Emiel Dorst was voetballen beu Oostkapelle hoopt Kloetinge te verrassen vrijdag 6 oktober 2000 De laatste competitie-overwinning van Oost kapelle op Kloetinge dateert van ruim twin tig jaar geleden. Op zaterdag 4 oktober 1980 boekte Oostkapelle een gelukkige 3-2-zege op Kloetinge. Sindsdien speelden beide ploegen nog tien keer in competitieverband tegen elkaar, maar nimmer was er meer winst voor Oostkapelle. Zaterdag staan de ploegen in Oostkapelle opnieuw tegen over elkaar. Kloetinge won de Zeeuwse derby de laatste twee decennia zesmaal en viermaal ein digde het duel in een gelijkspel. In al deze wed strijden werd minimaal twee keer gescoord De laatste zege van Oostkapelle in 1980 - een duel in de toenmalige derde klasse - kwam enigszins gelukkig tot stand. Tien minuten voor tijd was de stand nog gelijk (2-2), maar toen tikte Kloetinge- speler Meindert Storm een lage en harde voorzet van Oostkapelle-speler Henk Wisse in eigen doel. Het laatste duel tussen beide ploegen was het na- competitieduel in de eerste klasse op zaterdag 16 mei 1998. Kloetinge won dik (4-0) en promoveer de een week later naar de hoofdklasse De wedstrijden van de laatste twintig jaar met de doelpuntenmakers Seizoen 1980/1981 (derde klasse). Oostkapclle-Kloetinge 3-2. Kees Boone 1-0, Cor van de Houte 1-1, Cor van de Houte 1-2, Gerard Schipper 2-2, Meindert Storm 2-3. Kloetinge-Oostkapelle 2-2. Gerard Schipper 0-1. Kees Kleppel-1. Stoffel Schipper 1-2, Jan Panne- koek 2-2. Seizoen 1981/1982 (derde klasse) Kloetinge-Oostkapelle 4-0. Jan Pannekoek 1-0, Leo Slabbekoom 2-0, Nico van de Houten ^3-0, Kees Kleppe 4-0. Oostkapelle-Kloetinge 2-2. Frans Jacobs \0-l, Frans Jacobs 0-2, Gerard Schipper T-2, Stbffel Schipper 2-2. Seizoen 1987/1988 (tweede klasse). Kloetinge-Oostkapelle 3-0. Andrê Schillernans 1 -0, Andre Schillemans 2-0, Ronald Bun 3-0/ Oostkapelle-Kloetinge 1-2. Ronald Bun 0-1', Pe ter Heinz Schoolkate 1-1, André Schillemans 1-3. Seizoen 1989/1990 (derde klasse). Oostkapelle-Kloetinge 2-2. John Kolc o-l, Harro Hazelaar 1-1, Ronnie de Bruine 1-2, Harro Haze laar 2-2. Kloetinge-Oostkapelle 2-0. Andrr Schillemans l-0.Jacco Honingh 2-0 Seizoen 1997/1998 (eerste klasse). Kloetinge-Oostkapelle 1-1. Richard Venvci 0-1. Ronald Zuijdicegt 1-1. Oostkapelle-Kloetinge 0-3. Onno Doeland 0-1. Edwin Meerman 0-2 (eigen doelpunt), Ronald Zuijdwegt 0-3 Kloetinge-Oostkapelle 4-0. (nacompetitie) Jan Baaijens 1-0, Marcel Lourens 2-0, Jeffrey van de Velde 3-0, Jeffrey van de Velde 4-0. Rudy Boogert Eindelijk mocht hij eens beginnen. En maakte hij er nog meteen twee ook. De 2-0 was een intikker, maar de eerste was een echte beauty. Met een machtige snoekduik kopte hij de bal uit een corner kiezelhard achter de Spakenburg-doelman in de touwen. Maar het had maar weinig gescheeld of hij had die doelpunten nooit gemaakt. Want alleen het toei ;<i u ii dat <lc an TOP Ois overgekomen Emiel Dorst nog bij Kloetinge speelt. Want het zat me tot hier", zegt hij ter wijl hij een hand ver boven zijn hoofd houdt De in Bruinisse woonachti ge oud-profvoetballer van onder meer VC Vlissingen, NAC en RBC stond vorige week in de thuiswedstrijd tegen Spaken burg pas voor het eerst in de basis. Daar voor kwam hij bij elk duel maar een klein aantal minuten in actie, als invaller, een rol die hem totaal niet aanstond ,,De wedstrijd tegen GVW was het top punt Ik telde zeker vier spelers die met kramp rondliepen maar ik kwam er maar niet in. Uiteindelijk mocht ik vier minu ten voor tijd invallen Als ik heel eerlijk moet zijn, daar voel ik me wel te goed voor, hoor Daarom was ik ook laaiend Na GVW werd het niet veel beter ..Tel kens begon ik weer op de bank, ik kwam nauwelijks aan spelen toe. Ik werd er moedeloos van, ik kon me nog nauwelijks motiveren op de training Ik stond als een klein kind te trainen Je kon net zo goed een pion neerzetten, dan had je nog meer kans dat de bal terugkwam Het was echt verschrikkelijk. Hiervoor was ik niet naar Kloetinge gekomen." Stoppen In de week voorafgaand aan de wedstrijd tegen Spakenburg, liep de emmer over, aldus Dorst. „Ik kon het allemaal niet meer opbrengen. Ik had er genoeg van en was vast van plan te stoppen Ik dacht ik geef ze een hand en ik kap ermee Maar toen ik op de training aankwam, kon ik het niet gezegd krijgen Dat kun je je me despelers niet maken, spookte voortdu rend door m'n hoofd. Ik was ook bang dat ik veel te geëmotioneerd zou raken. Vorig jaar nog betaald voetbal en dan ineens stoppen, op 29-jange leeftijd. Dat doet je wel wat Ik was mezelf niet meer ge weest." Emiel Dorst in extase nadat hij tegen Spakenburg zijn eerste doelpunt voor Kloetinge heeft gemaakt, de bekroning van zijn eerste optrtden in de basis. foto Willem Mieras De in Oosterland opgegroeide voetballer had een gesprek met Kloetinge-trainer Diederik Hienseh. Hij legde uit waar hij al weken mee worstelde. „Als ik niet gemo tiveerder kan raken dan nu, dan hou ik er binnen nu en twee weken mee op, vertelde ik hem." Dat hij het volgende duel meteen in de ba sis stond, had niet met het gesprek met Hienseh maar met de blessure van Wouter Labrujère te maken, denkt Emiel Dorst zelf. ..Als Wouter niet geblesseerd was ge weest, had ik waarschijnlijk niet ge speeld En als ik zaterdag ondanks het ontbreken van Wouter nóg niet in de basis had gestaan, was ik ook niet op de bank gaan zitten. Dan was het al meteen over en sluiten geweest." Na zijn sterke optreden tegen Spaken burg, bekroond met twee doelpunten, ziet de wereld er ineens een stukje anders uit „De mensen zeggen nu, jij kunt toch een aardig potje voetballen, jij zal er volgende week dus ook wel in staan. Ja. ja, denk ik dan, want voor hetzelfde geld sta ik er te gen Oostkapelle gewoon weer naast Want bij voetbal ben je nooit zeker van iets." Combinatie Kloetinge en Emiel Dorst, afgezien van het duel met Spakenburg is het nog geen optimale combinatie gebleken Na zijn avontuur in het Nederlands en Belgische profmetiér ging het tijdens de eerste we ken in het amateurvoetbal al niet over ro zen Emiel Dorst weigerde linksback te spelen in de bekerontmoeting met RBC Roosendaal. Trainer Diederik Hienseh verbande hem daarop naar de reserve bank Het eerste incident was reeds gebo ren. Het publiek, zijn medespelers zagen hem meteen als de verwende ex-prof die het wel even zou gaan vertellen bij het 'amateurclubje' uit Kloetinge. „Die hele rel, het is de fout van de trainer geweest", vindt Emiel Dorst. „Woensdag voor de bekerontmoeting met RBC had ik een gesprek met hem. Want ik zag het aan komen dat ik op de linksbackpositie te recht zou komen. En daar voelde ik niets voor, ik wilde niet weer door het hele elf tal heen gaan. zoals tijdens mijn profcar- rière. Ik wilde op het middenveld of in de aanval spelen. Zo denk ik daar trouwens nog steeds over. Alhoewel, als de trainer me nu, tijdens de competitie, zou vragen linksback te spelen, dan zou ik het meteen doenOp momenten d ie ertoe doenlaat ik de ploeg niet in de steek." „Maar dat ik al op die positie kwam te staan tijdens een oefenwedstrijd, want zo beschouwden we het bekerduel met RBC, daar had ik geen zin in. Hienseh wist wat hij aan me had in die rol. Hij kon beter een andere jongen als linksback proberen, nu hijde kans had." Op de dag van de wedstrijd rolden zijn ogen bijna uit zijn hoofd. Op het bord met deopstellingstond namelijk zijn naam op de linksbackpositie. ..Mfjn naam Terwijl ik nog zo had gezegd. Dat ging er bij mij niet in. ik stak mijn hand op en zei dat ik niet btreid was op die positie te spelen. De trainer zette me meteen op de bank en Woute- Labrujèrestond linksback." Emiel Dorst denkt er nog wel eens aan te rug of nij er toen wel goed aan deed zijn vinger op te steken. „Als ik dat gesprek nooit had gehad, had ik ook nooit die vin ger opgestoken. Het probleem was echter dat de spelers niet wisten dat de trainer en ik dat gesprek hadden gehad. Zij kregen meteen de verkeerde indruk." Het 'probleem' waar Emiel Dorst zoals ook Ronald de Boer en Phillip Cocu al ja ren mee worstelt, is zijn multifunctionali teit die soms dreigt over te hellen in een soort manusje van alles. Dorst begon als spits, maar bij RBC kwam daar al snel verandering in. „Ik begon voorin en ging telkens een linie naar achter. Sindsdien heb ik overal gespeeld behalve in de aan val. Toen vond ik dat ook niks, maar wilde ik koste wat kost spelen." Emiel Dorst hield wijselijk zijn mond. „Ais je tegen NAC moet spelen, dan zeg je niet: 'ik sta niet graag linksback, dus ik speel van avond liever niet.' Dat doe je niet. Zo'n wedstrijd is veel te mooi om te missen. Nu is dat anders." Geboren op eerste kerstdag, maar een loopbaan getekend door brute pech, kijkt Emiel Dorst terug. „Het geluk dat ik in mijn leven heb, heb ik niet in mijn carrière in het betaald voetbal gehad Bij VC Vlissingen, het latere VCV Zee land, de Belgische derdeklasser Tubantia Borgerhout. RBC en TOP Oss, overal kwam hij na verloop van tijd op straat te staan, vanwege oorzaken die niets met zijn voetbalkwaliteiten van doen hadden De Vlissingse club ging failliet, in Belgie werd zijn vrouw ineens ernstig ziek, bij RBC had hij een akkefietje met een be stuurslid en bij het noodlijdende TOP Oss hadden ze geen cent te makken, ze wilden wel maar konden hem geen contract aan bieden. Het was de druppel, de zoveelste tegen slag. Emiel Dorst zei het profvoetbal voorgoed vaarwel en koos voor een maat- schappelijkecarrière Hij werkt sinds an derhalve maand bij een interieurbouwbe drijf. „Maar toen ik bij Kloetinge kwam, begon het gedonder al weer De competitie was niet eens begonnen. Het is eigenlijk best grappig. Ik begin nu bi j Kloetinge zo als ik er bij de junioren al ooit eens be gon." Hij legt uit: „Tijdens de voorbereiding vertelde de trainer me dat ik waarschijn lijk niet zoveel aan spelen toe zou komen. Ga maar snel terug naar je ouwe clubje, zei-ie. 'Want nu kan het nog'. Toen dacht ik: dat laat ik niet op me zitten. Ik zal ze eens laten zien dat ik kan voetballen. Nu heb ik die revanchegevoelens niet meer. Want ik vind niet dat ik nog wat te bewij zen heb. Ik weet inmiddels dat ik kan voetballen." „Ik hoop dat ik mag spelen tegen Oostka pelle. Zo'n wedstrijd heeft toch iets speci aals. Een echte derby zonder bekenden", lacht Emiel Dorst. „Want ik ken niemand van Oostkapelle. Maar ik weet zeker dat het geen makkie zal worden, hoewel een paar medespelers dat op de training on langs wel beweerden. Ik vraag me echt af hoe zij straks staan te spelen, met wat voor instelling. Ik doe er in elk geval alles aan. Aan mijn mentaliteit heeft het nooit gelegen Daar heb ik het altijd van moeten hebben." Björn Goorden Het leven is veranderd voor Roel Latuheni, nu hij met Oostkapelle in de hoofdklasse speelt. De tijden van één keer per week trainen en zaterdag een wedstrijd voet hallen zijn voorbij. In het crème de 1» crème van het amateurvoetbal leeft Latuheru bijna als semi- prof. Werken, voetballen en rusten Dat is tegenwoordig de gestructureerde levenswijze van de 29-jarige latuheru Voetbal Inkt zijn tweede baan geworden Het één sluit echter niet altijd naudloos aan op het andere Zoals tijdens de beker wedstrijd tegen RCS in de voorbereiding Als werknemer bij een uitzendbureau had Latuheru in den lande weer eens een be spreking Het liep allemaal nogal uit en hij verloor de race tegen de klok „Met alleen een banaan in mijn keel kwurn ik in Oost-Souburg aan Toen had ik wel een rennie nodig tegen het maag zuur Met een invalbeurt in de tweede helft pikte hij toch zijn speelminuten nog mee Maar de robuuste verdediger, soms mid denvelder, van Oostkapelle wil geen klaagzang afsteken. Integendeel Hij voelt zich een bevoorrechte voetballer, dat hij zich met 'zijn duppie' mag meten met gerenommeerde ploegen als Spaken burg. Kozakken Boys en Dovo Latuheru ..Alles is nieuw voor ons en al les ts leuk Nieuwigheid maakt hongerig Maar met een drukke baan en het voetbal is er weinig tijd voor andere dingen Als ik dit een aantal jaren moet doen met mijn huidige baan. weet ik niet of ik het kan blijven combineren Voor de jongens in het team die al kinderen hebben, vind ik het overigens ook een hele opoffering." „Maar momenteel is alles voetbal w at de klok slaat Voorheen, in de eerste klasse, was dat anders. Ik volgde toen bijvoor beeld op donderdag een cursus in Utrecht en kon alleen op dinsdag trainen. Zater dags sjokte ik dan gewoon weer in de wed strijden mee. Daar is nu geen denken aan. Iedereen moet minimaal twee keer trai nen en voor de meeste spelers is die derde keer ook niet slecht In de eerste vijf wedstrijden in de hoofd klasse leverde de verhoogde trainïngsar- beid van <.)ostkapelle inmiddels vijf pun ten op. Door één overwinning (GVW), twee gelijke spelen (Huizen en Beursben gels) en twee nederlagen (Achilles Veen en ASWH) staat dc ploeg van trainer Rcns Griep op gelijke hoogte met Kloetinge Een bevredigende start voor Oostkapelle, maar niet voor Latuheru. Hij spoelde slechts tweemaal mee en viel beide keren voortijdig uit met een blessure Tegen Huizen met een liesblessure en afgelopen zaterdag tegen ASWH met een hoofdbles- sure. „Na drie weken Intensieve behandeling aan mijn lies was ik eindelijk weer fit De wedstrijd tegen ASWH was eigenlijk een testcase Na oen halfuur ging ik een kop duel met mij directe tegenstander Louis van Kleef aan Ik kopte bal weg, maar Van Kleef sloeg met zijn hoofd keihard tegen mijn slaap Ik heb de rest van de wedstrijd in de kleedkumer gelegen Niks meer van de wedstrijd gezien „Nu sta ik voor het duel met Kloetinge in dubio waar ik op moet letten: op mijn lies of op mijn hoofd. Het is overigens wel grappig, want ik ben in het verleden ei genlijk nooit geblesseerd geweest Nu in de hoofdklasse meteen twee keer. Of dat door de leeftijd komt? Dat is niet te hopen Gelukkig hebben we een lang seizoen, met 26 wedstrijden R«k-I Latuheru ziet kansen voor Oostkapelle in de derby tegen Kloetinge. „Voetballend zijn we de mindere van Kloetinge. Wij moeten kwaliteit compenseren met inzet. Dan kunnen we misschien voor een verrassing zorgen." foto Ruben Oreel Maar of Ijituheru de resterende 21 wed strijden allemaal zal spelen, is de vraag De laatste jaren ontpopt hij zich als Oost- kuppcls topscorer op de kuartenlijst De afgelopen twee seizoen pakte hij tien gele kaarten en twee rode „Dat komt door mijn fanatisme Het zijn geen harde over tredingen. maar soms moet dat even Als ik dan niet ingrijp, loopt het fout „Ik heb er ook een aantal gehad voor aanmerkin gen op de leiding Ik bon het type speler dat soms te veel praat Maar het is erger geweest, hoor Vroeger kwam ik tot verve lens toe terug op beslissingen van de idsrvchtn In Waarom floot je toen met en nu wel?' Ik ben inmid dels rustiger geworden Dat is wél de leef tijd. denk ik Als je ouder wordt, won! je tegelijkertijd wijzer. Dat zeggen ze toch? Maar ach, het zit nu eenmaal in mijn ka rakter. Ik zeg nooit lelijke dingen, maar ik heb wel altijd mijn mondje bij me Niet alleen óp het veld staat de mond van Latuheru niet stil. ook buiten het veld is de Middelburger een spraakwaterval. Schotel hem een woord voor en h ij breit er in mooie volzinnen een heel verhaal om heen. Zelfbewust en zonder twijfel. Daar komt echter ongeloof bij als het over Oostkapelle en de hoofdklasse gaat. Een dorpsclubje tussen de eliteclubs Wie be denkt dat? „Het is toch uniek dat dat gekke kleine Oostkapelle in de hoofdklasse rondhob- belt? Dat we zo'n avontuur mogen mee maken..." Het is voor velen de beloning voor de jarenlange trouw aan de club Voor routiniers als Harro Hazelaar. Ed win Meerman en Dennis But. Maar ook voor Latuheru, die meermalen de kans had om elders emplooi te zoeken. „RKTW en de amateurs van Willem II hebben het wel eens gevraagd Voor het niveau hoefde ik het niet te doen. want Oostkapelle speelde in de eerste klasse. Bovendien kon ik vanwege mijn werk soms niet trainen en daar was bij Oostka pelle begrip voor Bij een andere club zou ik dat eerst nog voor elkaar moeten krij gen Nee. Oostkapelle weet wat het aan mij heeften ik weet wat ik aan Oostkapel le heb." „Dc prestatie staat weliswaar voorop, maar het sociale aspect is ook belangrijk. Daarin hebben we een goede mix gevon den. De spelersgroep is van alle markten thuis. Van anesthesist tot klusser En ie dereen kan met elkaar schakelen Of je nu met een stropdas op de training komt. of in een overall." Kloetinge Zaterdag krijgt het seizoen voor Roel La tuheru een herstart De valse start met schorsingen en blessures is achter de rug, de blik is gericht op de toekomst Aller eerst op Kloetinge ..We moeten erkennen, dat we voetballend de mindere zijn van Kloetinge Maar dat is geen schande Wij moeten kwaliteit compenseren met inzet Wij moeten ons te allen tijde voor 150 pro cent inzetten. De ene wedstrijd lukt dat beter dan de andere wedstrijd Dat moet de komende tijd constanter worden „We hoeven er niet moeilijk over te doen Kloetinge is zaterdag de favoriet. Maar ik denk dat hun spelletje ons wel ligt Als ze achterin één-op-één spelen, moeten wij kunnen profiteren van tie ruimte die daar achter ligt. Misschien kunnen we dan voor een verrassing zorgen." Kudy Boogert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 62