Kids voor niks! Milosevic merkt zijn verlies pas zaterdag Europa is bereid sancties op te heffen PZC Derde keus is nu de held van Servië Ouders gedetineerd Nederlands viertal wachten in spanning Oed Brandend Belgrado redt Van Aartsen buitenland vrijdag 6 oktober 2000 in Warner Bros. Movie World Chronologie Oud-minister verwacht nog tegenactie president communisten uit zijn ambt werd verwijderd Als jurist spe cialiseerde Kostunica zich in constitutioneel recht TbcnTito m 1974 een grondwetswijziging doorvoerde, protesteerde Kos tunica tegen de vermeende be perking van de rechten van de Serviërs Zijn eigen ervaring en die van zijn vader maakten hem zo een anticommunist Toen aan het einde van de jaren tachtig een meerparti jen sys teem werd ingevoerd, richtte Kostunica mede de Democrati sche Partij op. die nu door Zoran Djindjic wordt geleid Kostuni ca stapte eruit, omdat de partij de Bosnische Serviërs onvol doende zou steunen Hij bleef echter altijd op afstand van de wegens oorlogsmisdaden aan- van onze radactie buitenland geklaagde Bosnisch-Servische leider Karadzic BKMiRADO Met Vojislav Kostunica richtte vervolgens Kostunica bracht de oppositie een eigen partij op. de Democra in Joegoslavië een compromis- tische Partij van Servie (DSSI kandidaat in stelling. Ilij moest en sloot in 1992 een kortstondig stemmen trekken bij de Srrvi- bondgenootschap met de cha sche nationalisten en de troef- nsmatische Vuk Draskovic en kaart worden bij de pogingen diens Servis. he Vernieuwings het isolement van het land te beweging De DSS bleef klein doorbreken. Het plan van de te- en Kostunica weerstond de genstanders van president druk om zich aan te sluiten bij Milosevic slaagde: Kostunica het oppositionele bondgenoot werd de held van de Serviër». schap Zajedno (Samen) Tijdens de verkiezingscampag- DcruC K€US ne laveerde Kostunica voor- Volgens sommigen was Kos- zichtig Enerzijds veroordeelde tunica derde keus. na Djindjic hij de Verenigde Staten, de en Draskovic Draskovic, die NAVO-bombardementen van eerder dit jaar enkele malen het vorig jaar. het internationale doelwit was van een aanslag, bestuur in Kosovo en het Joego- wilde echter niet meedoen aan slavie-IYibunaai Hij leek presi- de aanwijzing van een gemeen- dent Milosevic te paaien, door schappelijke presidentskandi- hem te beloven hem niet uit te daat Hij schoof de burgemees- leveren als het staatshoofd zijn ter van Belgrado, Mihaljovic. ambt moest opgeven. Ander- als kandidaat naar voren Dras- zijds brak Kostunica een lans kovtc was toch al veel steun vooreen nieuwe, democratische kwijtgeraakt, door zijn kort- Grondwet en het aanhalen van s ton digi' samenwerking met de economische banden met de Milosevic in 1999 EL' Djindjic. die door zijn pro-wes- Kostunica is weinig charisma- terse houding bij sommige Ser- tisch. glimlacht zelden Zijn viers geen hoge ogen gooit, zat toespraken zijn monotoon In tijdens de NAVO-bombarde- tegenstelling tot andere toppo- inenten in het relatief veilige litici loopt hij niet in dure kle- Montenegro Kostunica onder- ding en laat hij zich niet in een ging. net als vele Serviërs, wel dikke auto rondrijden Daar- gewoon de bommenregen van door won hij sympathie in het het Westen door oorlog en sancties verarm- Kostunica had straatprotesten de Servo- Kostunica werd met voorspeld indien Milosevic zou het imago van eerlijk man en ge- weigeren hem als winnaar van matigd nationalist favoriet van de verkiezingen te erkennen De de kiezers. oppositie wist het beste hoe zij Kostunica werd in 1944 gebo- Milosevic weg moest krijgen, ren. als zoon van een rechter van meende hij Daarmee haalde hij het hooggerechtshof die door de zijn eerste gelijk. ANP door Sander Rooijakkere DEN HAAG - Gespannen >«»lgt Ton \an Schalk de revolutionai re ontwikkelingen in Joegovla- vie via de televisie. Zijn z«>on Bas is een van de 'Vier \an Bel grado'. die sinds eind juli in Joe goslavië worden \astgehouden omdat zij president Milosevic zouden hebben w illen vermoor den. De dictator lijkt nu door zijn eigen volk aan de kant te zijn gezet. ..Het kan allemaal snel gaan. een kwestie van dagen", /egt Tbn van Schaik over de mogelij ke vrijlating van het Neder landse viertal Hij weet niet pre cies waar hij op moet rekenen „De onderzoeksrechter is klaar met zijn werk en het is nu aan de openbare aanklager om er een zaak van te maken Maar als die geen baas meer heeft die hem de andere kant opstuurt, kunnen ze snel vrij komen." Elke veertien dagen mag Van Schaik zijn zoon bezoeken De laatste keer was op 18 septem ber ..We zitten nu te wachten op het moment dat we weer veilig naar Belgrado kunnen afrei zen Toch denkt Tbn van Scha lk bil het zien van de televisie beelden niet alleen aan zijn eigen zoon. „Wij zijn daar nu al «•en paar keer geweest en wc kennen de situatie en de omge ving waar alles zich nu afspeelt Ik hoopte al lang dat de mensen hun angst konden overwinnen Dat lijkt nu eindelijk te zijn ge beurd De ouderr mensen durf den dat niet meer. maar de jon geren dus blijkbaar wel De jeugd heeft de toekomst Hope lijk geldt dat binnenkort ook weer voor onze zoon. Die is im mers ook nog heel jong." GPD U4s 12 jaar yoaa ia saptiaAsr aa aktakar 91 ofiv aoor Worn* Ifov Movm Worid. Urtwoord Vaazéaahfcfcatt kod ja Wj raiiadviiaw, VVV. GW* aa af 4a freli pottfcoatara*. REIZEN vlak over de grens b(j Arnhem BELGRADO - Een over zicht van de gebeurtenis sen in Joegoslavië sinds presidentsverkiezingen. 24 september: In de Fede rale Republiek Joegosla vië worden verkiezingen gehouden voor het presi dentschap, het parlement en de gemeenteraden. Vol gens de oppositie behaal de haar belangrijkste kandidaat de absolute meerderheid met 57 pro cent van de stemmen. Milosevic zou zijn blijven steken op 33 procent. 25 september: Ruim 40.000 mensen vieren de overwinning van Vojislav Kostunica in Belgrado. Het westen beschuldigt Milosevic van fraude. 26 september: De kies commissie meldt dat Kos tunica 48,96 procent van de stemmen behaalde en Milosevic 38.62 procent. 27 september: Kostunica vertelt aan 200.000 de monstranten in Belgrado dat hij de uitslag niet pikt 28 september: De federale kiescommissie kondigt een tweede ronde aan voor zondag 8 oktober. Zoran Djindjic roept op tot bur- gelijke ongehoorzaam heid. 29 september: Kostunica zegt dat hij zeker 52 pro cent van de stemmen heeft gewonnen. Hij eist een hertelling In veel steden zijn er betogingen voor de oppositie. Circa 7500 ar beiders van de Kolubara- mijn gaan in staking. 30 september: De kies commissie verwerpt het bezwaar van de oppositie. 2 oktober: De eerste dag van de ongehoorzaam heidscampagne van de oppositie. Milosevic be ticht de oppositie ervan het land onder invloed van het westen te willen brengen De Russische president Poetin wil be middelen. 3 oktober. De VS zeggen dat Rusland Milosevic aan het Joegoslavié-TVi- bunaal in Den Haag moe ten uitleveren indien hij in Moskou arriveert. 4 oktober: De politie treedt op tegen de stakers vande Kolubera-mijn De oppositie geeft Milosevic tot donderdag 5 oktober 15.00 uur de tijd om de overwinning van Kos tunica te erkennen. 5 oktober. Het Federale Constitutionele Hof an nuleert de verkiezingen Pas na afloop van de ter mijn van Milosevic komen r nieuwe verkiezingen Honderdduizenden beto gers pikken dit niet. AFP door Hetty van Rooij BRUSSEL - De Europese l'nie (EL") is bereid om de sancties tegen Jocgo*la\ié op korte termijn op te heffen, zo liet Frankrijk gisteravond laat weten uit voorzitter van de EL'. De Europese lei ders begroetten presidentskandidaat Vojislav Kostunica unaniem als de nieu we leider van een democratisch Servië. Volgens Eurocommissaris Patten van Buitenlandse Betrekkingen kunnen zo wel het olie-embargo als de luchtvaart - boycot binnen de kortst mogelijke tijd uit de wereld zijn. wanneer president- Milosevic definitief is verdwenen In alle Europese reacties klonk respect door voor het Servische volk dat zijn lot m eigen hand nam. ..De bevolking van Serv ie eist de overwinning op die haar werd ontstolen", verklaarde Patten De Europese regeringen zijn wel bang voor een nieuw gewapend conflict op de Balkan De Europese Unie wil dat het vertrek van Milosevic en het aantreden van Kostunica zonder miiitair geweld en met zo weinig mogelijk bloedvergieten tot stand komt Het is tijd voor een snel le, vreedzame overgang naar de demo cratie". aldus Romano Prodi, voorzitter van de Europese Commissie Zowel de Britse premier Blair als de Duitse kanselier Schröder deden gister avond een beroep op politie en leger in Belgrado op om geen geweld tegen de ei gen bevolking te gebruiken .Ik hoop dat de militairen zo verstandig zijn te luiste ren naar het nieuwe regime zei minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken „Onze boodschap is duidelijk u heeft nu en in de toekomst onze steun En wij zien uit naar het moment waarop de Serviërs hun plaats innemen onder de vrije volke ren van Europa", aldus Javier Solana. de vertegenwoordiger van de EU voor het buitenlands- en veiligheidsbeleid Uit alle westerse hoofdsteden klonk gis teren de roep nan Milosevic om af te tre den en zo verder geweld te voorkomen Van militair ingrijpen om Milosevic tot vertrek te dwingen zal geen sprake zijn. zo maakten de Amerikaanse president Clinton en VN-secretans-generaal Kofi Annan duidelijk; het woord is aan de Serviërs Wij moeten de wil van het Ser vische volk respecteren De komende da gen zullen beslissend zijn", aldus Kofi Annan gisteren in Brussel Eurocommissaris Patten herinnerde aan de belofte van de F.U dat de sancties te gen worden opgeheven wanneer de op positie aan de macht komt. Volgens Pat ten kunnen zowel het olie-embargo als de luchtvaartboycot snel uit de wereld zijn. „Ik hoop dat we de komende weken kunnen beginnen met de opbouw van een uitgebreid hulpprogramma zei hij Over het feit dat Mil< >s«*vtc onvindbaar is, merkte Patten op „Het zou fijn zijn ais hij in Den Haag is. om daar als oorlogs misdadiger berecht te worden." GPD door Cees van Zweeden BOEDAPEST - Hij was in vrij willige ballingschap in Boeda pest. omdat zijn leven in Belgra do in gevaar was. Maar gevraagd wanneer hij weer naar huis kan. zegt Aleksander Tija- nic: „Zaterdag. Milosevic loopt altijd een stap achter de werke lijkheid aan. Het dringt pas morgen tot hem door dat zijn spel is uitgespeeld." Als Tijanic over de over de oude baas in Belgrado spreekt, spreekt hij over zijn oud-baas Tijanic diende vier maanden in de regering van Milosevic alvo rens daar in 1997 met veel ge rucht uit te stappen Gezeten op een fluwelen bank in het Astoria Hotel in Boedapest, zegt hij: „Ik leerde Milosevic kennen via zijn vrouw Mira, die Milosovic heeft gemaakt tot wat hij is. Mira be schouwde mij als de beste jour nalist van het land Zo kreeg ik de post van minister van Infor matie Maar Milosevic zelf mocht mij niet en dat was we derzijds." Als een der voormalig intimi van Milosevic, weet Tijanic naar eigen zeggen precies waar de president mee bezig was toen betogers zijn parlement aansta ken „Hij heeft dat niet op CNN gezien, omdat hij geen televisie kijkt. Zijn vrouw kijkt, hij niet. Daarentegen was hij in perma nent beraad met de top van het legeren de politie." Tijanic deelt niet de algemene mening dat Milosevic vrijwillig plaats zal nemen op de mest vaalt der geschiedenis. „Neder laag is niet een woord dat in zijn vocabulaire voorkomt", analy seert hij. „Ik denk dat hij pro beert een elite-eenheid van 5.000 man op de been te brengen voor een mars op Belgrado Maar als hem dat voor vrijdag rond 12.00 uur niet is gelukt, kan hij dat vergeten. Dan zal hij gedwongen zijn af te treden Keizer Zal de legertop trachten Milose vic van een burgeroorlog te weerhouden? „U moet begrij pen dat de mensen die nu bij hem zitten, daar alleen zitten om orders in ontvangst te ne men. Hij is als een keizer Je spreekt alleen tot een keizer, als die je daarom vraagt." Omdat hij nooit iemand anders dan zijn vrouw Mira om advies vraagt, zegt de oud-minister, is Milosevic blind voor de werke lijkheid. „Hij ziet niet wat u en ik zien Daardoor krijgt hij nooit wat hij wil." Dus hij krijgt ook geen ballingschap op de Krim? Tijanic haalt de brede schouders op ..Hij kan mis schien naar Rusland, of naar Wit-Rusland. of China Maar als hij nog een dag langer wacht, vindt hij in heel Servië geen pi loot meer die hem het land wil uit vliegen. Zelfmoord dan. zoals zijn beide oudera? ..Milosevic had een hoop macht Die is hij nu kwijt Ook zonder zich van het leven te beroven, heeft hij al zelfmoord gepleegd, politieke zelfmoord." GPD door Koos van Wee» DEN HAAG - Zelden is een be windsman zó onder kritiek be dolven al* gisteren minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken. Terwijl in Belgrado het re gime van Milosevic begon in te storten, werd zijn handelen in het Nederlands parlement ge zien als 'dom. arrogant, getui gend van nul-komma-nul-ge voel voor liming en geen gevoel voor de politieke realiteit'. Aanleiding voor die woorden van het GruenLinks-Kamerlid Marijke Vos was Van Aartsens oproep aan de Joegoslavische oppositie mee te doen aan een tweede ronde in de presidents verkiezingen Slechter kon het niet, oordeelden de hele Kamer Ook de coalitiepartijen PvdA en D66 waren 'ongelukkig en ver baasd' VVD'er Blaauw. partij genoot van Van Aartsen; ..Het is goed om een eigen mening te hebben Maar waarom nü7" Volgens de Kamer speelde Van Aartsen Milosevic in de kaart Die verloor de eerste ronde en hoopte met een tweede alsnog door fraude de zege te claimen, was de overheersende mening. Een motie van GroenLinks. CDA en GPV/RPF om hem zijn woorden te laten intrekken werd door de coalitie van tafel geveegd. ..Typisch klein-Hol- lands. om hier over een motie te steggelen, terwijl ze daar de straat opgaan om Milosevic weg te krijgen", greep VVD'er Blaauw de gebeurtenissen in Belgrado dankbaar aan. GPD Demonstranten beklimmen het parlementsgebouw. fotoEPA De oproerpolitie vertrekt, nadat ze is teruggeroepen naar het politiebureau. foto Vlada Lasica/EPA Betogers bouwen een feestje op een bulldozer, na de bezetting van het complex an de Servische televisie. foto RTR Aanhanger* van de oppositie slaan de hoofdredacteur van de staattelei isie RTS. Dra - goljub Milanovic (midden, op de grond), in elkaar. fotoEPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5