Einde van aandoenlijk autootje De Bus in Bru trekt meer volk Milieudefensie wil grens trekken om groene gebieden PZC Veulentje in logo moet Zeeuwse Vlegel uitstraling geven zeeland vrijdag 6 oktober 2000 23 ELICHT Mini G K verbeteren Faillissement Foster Parents afgewezen Herfst-l)oe-Dag Zeeuwse Avond in Ellewoutsdijk door A. J. Snel Het is een autootje waar je niet kwaad op kunt worden. Neemt iemand in dat dingetje ten onrechte voorrang, dan denk je: .Ja. dat zou ik ook gedaan hebben." En ben je zélf de eigenaar, dan wekt hij evenmin woe de. Wil hij eens een keer niet starten, dan ben je eerder bezorgd dan boos. „Hij zal toch niets naars onder de le den hebben?*", vraag je je af. Of: „Zou ik hem wel helemaal correct bejegend hebben?" Je kijkt eens diep in zijn gui tige koplampjes en zegt: .Jij gaat fijn naar de garage en daar gaat een heel aardige monteur jou weer beter ma ken". De Mini behoort tot het s<K>rt voer tuigjes dat vertedering wekt. Net als de Kever en de Eend. Je hebt auto's waar je mee kunt scheuren, waar je de patser mee kunt uithangen of waar je status aan kunt proberen te ontlenen. En je hebt autootjes die je bemint en waarvan je het gevoel hebt dat ze ook wel een beetje om jou geven. De Mor ris Minor/Austin Seven behoort tot de laatste categone. Er is een band tus sen voertuig en chauffeur. „Daar heb je Maunts in zijn Mini", dat klinkt heel anders, warmer dan: „Daar heb je twee jaar geleden op het Vlissingse in- dustneteirein Vrijburg zijn Schim- pie"fc Mini Center, oen eenmansbedrijf voor de in- en verkoop en restauratie van Mini's. „In zekere zin is het jam mer dat met de productie gestopt wordt, want er komt zo wel een eind aan een tijdperk De Ford T wordt be schouwd als de auto van de vorige eeuw. maar voor mij is dat toch de Mi ni Aan de andere kant. als ik het zake lijk bezie, is het voor mij gunstig De tweedehands Mini zal steeds schaar ser verkrijgbaar worden en voor mij zal dat wel goed zijn." Hartstocht Schimmelpenmnck. die tientallen ja ren onder meer in AfrikaCentraal - en Zuid-Amen ka als public relations- man en verkoper voor Peugeot werk te. heeft zolang hij auto njdt Mini's gehad. Hij heeft een hartstocht voor Karei in zijn Kadett of Jacco in zijn Jaguar." Bij de aanschaf van veruit de meeste auto's is sprake van een zake lijke transactie. Een Mini, die koop je niet alleen, daar sluit je ook een ver bond met- Deze week werd de laatste Mini ge bouwd. In het Britse Longbndge rolde hij van de band om rechtstreeks een automobielmuseum in te gaan. Er komt iets voor in de plaats een ont werp van BMW. Kenners hebben er weinig vertrouwen in. Het zal geen Mini worden zoals de Mini sinds 1959 wordt ervaren. Slecht nieuws dus. Be halve dan voor wie op dit moment in het bezit is van het oude, geliefde speeltje. Het zal meer dan ooit tevoren het hart trots doen kloppen Het zal worden gekoesterd als een kleinood. Gérard Schimmelpenmnck heeft het nieuws over de Ixxhndiging van de productie van de Mini met gemengde gevoelens ontvangen. Hij opende het type „Eigenlijk is het een haat liefde-verhouding. Je hebt het over een auto die een comfort biedt dat je spelt met «-en kleine letter c en dat je dan nog tussen aanhalingstekens zet met een vraagteken erachter Vanaf de tweede helft van de jaren zeventig is men voor de carrosserie gerecycled staal gaan gebruiken dat van binnen uit roest In de onderhoudsboek)** wordt niets gemeld over de inhoud van de kofferbak; daar kan dan ook niet meer dan een kratje bier in „Waarom ik niettemin van de Mini houd? Het is een aandoenlijk autootje waar je veel rijplezier aan beleeft. Je krijgt, doordat de Mini klein en laag is, een gevoel van snelheid, je zit rede lijk veilig en je hebt dat som>re geluid van het ouderwetse motorblokje Wie in een Mini rijdt, maakt bovendien deel uit van «"en soort broeder- en zus terschap. Minirijders groeten elkaar door even met de lichten te knipperen. Ze stoppen bij pech voor elkaar om te kijken of er hulp geboden kan worden. Het is een bijzonder ding waar men sen een gevoel bij hebben. Ook mede- weggebruikers Die worden niet gauw kwaad op iemand in een Mini Deexemplaren van vóór 1970, dat zijn de mooiste, vindt Schimmelpenmnck „Die hadden schuifraampjes en de portieren hingen aan scharnieren die aan de buitenkant bevestigd waren Het dashboard bestond uit een ovaal met dne metertjes enn Voor de rest had je een bak waar je van alles in kon opbergen Ook in de portieren zaten grote bakken. Dat gaf je het gevoel dat je veel ruimte had. De latere uitvoe ringen zijn ook mooi. maar de eerste zeggen me toch meer." Er heeft zich. zegt Schimmelpen mnck, sinds Alec Issigonis in de twee de helft van d ontwierp, een voorgedaan I kleine stadsau ■en vijftig de Mini erkelijk fenomeen «■doeling was een de markt te bren gen voor ouden*, wat bezadigde en minder kapitaalkrachtige mensen. De Mini werd echter ontdekt door spor- tievelingen en jongeren die er een ■cheunjzertje in zagen. Veel Mini's werden vervolgen.*- opgevoerd. Er werden krachten op losgelaten waar op de constructie van het autootje niet berekend was Schimmelpenmnck: „Daardoor valt er nu nogal wat te res taureren Daar k< >mt bij dat veel men sen de Mini kochten van een klein budget en verzuimden hun autootje g< x*d te laten onderhouden Aan twee dehandsjes valt dus vaak heel veel te doen. wil je ze weer goed rijklaar krij gen. Ze zijn dus nogal aan de dure kant En ze zullen nog duurder wor den". Stutenlid Nederhoed (tweede van rechts) in gesprek met een Duitse toerist foto Marijke Folkerlsma door Jasper van der Bliek GOES - Het contact tussen de CMII) Zeeland en de gemeenten en burgers moet heter. Dat con cludeert het Térneuzense ad viesbureau Puypeen Partnersin het gisteren gepresenteerde rapport GGD Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. De ge zondheidsorganisatie kondigde aan alle adviezen uit het rapport over te nemen. De belangrijkste aanmerking van het onderzoeksbureau is Üat de GGD te star op gemeen ten. de financiers, overkomt. Stukken zijn te ambtelijk ge schreven. persoonlijk contact is miniem, en er vindt weinig over leg plaats. Directeur V Slenter beaamt dit. „We hebben het Imago van een professionele or ganisatie. waar professionals werken. Misschien iets te Dat kweekt een grote afstand Ook naar de burger toe bestaat die afstand. Hoewel het rapport hier niet expliciet op ingaatwil Slenter voortaan beten- infor matie over de activiteiten van de GGD geven. „Een groot deel van de bevolking denkt dat wij meldkamers hebben en een am bulancedienst Dat kan natuur lijk niet, we moeten duidelijk maken wat de GGD is en doet Het bureau voerde het onder zoek uit in opdracht van de Zeeuwse gezondheidsorganisa tie. die zelf eind vorig jaar al sig naleerde dat het imago verbe terd moest worden Door middel van interviews met geim-ente- vertegenwoordigers en GGD- medewerkers kwam Puype tot zijn conclusies. Aanbevelingen Tijdens de presentatie van zijn onderzoeksresultaten gisteren deed Puype een hoop aanbeve lingen ter verbetering van het GGD-imago. Twee keer per jaar een open dag. per gemeente een vaste contactpersoon, begrijpe lijke, leesbare nieuwsbrieven en brochures, en een website zijn wat adviezen om het publiek en de gemeenten beter over de or ganisatie te informeren Ook wat de interne informatie verstrekking betreft kan er vol gens het adviesbureau van alles beter. Door middel van knipsel kranten. prikborden met recen te informatie, en een regelmatig verschijnend personeelblad moet het personeel goed op de hoogte gehouden worden van wat er in het bedrijf speelt Directeur Slenter toonde zich tevreden met de resultaten en adviezen door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het Statenlid Bosman betast voorzichtig de linkerwang. „Nog dik?" Hij komt zojuist van de tandarts, vandaar. Provincievoorlichter Haverkort zet een plastic beker tje koffie tegen de lippen en staart een tikje mismoedig voor zich uit. Hij moet toegeven, echt stormlopen doet het nog niet, maar ach. hoop doet leven. De provincievoorlichter blijft vol goede moed. Moet ook wel. Want riep hij een paar weken geleden niet in een enigszins on besuisde hui dat hij naar een an dere haan zal omzien indien het niks wordt met dit project? De provincie komt naar je toe! Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft besloten het ko mend half jaar vanonder de Middelburgse kaasstolp te krui pen en de Zeeuwse bevolking op te zoeken om met haar te praten over hoe het verder met de pro vincie moet. Is er behoefte aan meer bedrijvigheid, heeft de landbouw nog voldoende per spectief. kunnen er nog méér toeristen bij; welke kant moet het op met de visserij; moeten er beten- verbindingen komen; wordt er zorgvuldig genoeg om gesprongen met milieu en na tuur; waar dienen nieuwe hui zen te worden gebouwd? Over dat soort zaken wil de provincie met de Zeeuwen in discussie gaan Het Zeelanddebat moet worden gevoerd via een aantal bijeenkomsten, een speciale In- ternctside én: er trekt een truck door de provincie, met aan boord een aantal statenleden dat zich heeft voorgenomen goed te luisteren naar wat onder de bevolking leeft Gisteren maakte de Zeelandtruck de eer ste rit met als bestemming: Zie- rikzee. Het werd een weinig hoopgevende start. 'De Bus in Bru trekt méér volk". Tijd fenoeg Donderdagmorgen rond half elf. De provincievoorlichter is even om «-en pakje koffiefilters in een nabijgelegen supermarkt Tijd genoeg tenslotte. Want in en rond de vijftien meter lange truck (de provincie spreekt zelf van een mobiel praathuis) die aan het Kraanpiein is gepar keerd. is het akelig stil. Zierlk- zee lijkt niet echt te wachten op een praatje met provinciebe stuurders. PvdA-statenlid Bos man oogt somber Inderdaad, knikt hij. weinig klandizie Té weinig. En de laptop die in de debatbus staat opgesteld teineinde bezoekers in staat te stellen de website van de pro vincie te bekijken, doet het ook al met - schijnt iets mis te zijn met de telefoonverbinding Zou het lukken met mijn mobieltje7, oppert de inmiddels wederge keerde provincievoorlichter op een toon waaruit weinig hoop spreekt De man die belast is met de t«*chniek, schudt van nee. En hij kijkt daarbij een beetje meewarig Proppers worden ze genoemd; van die lieden die aden ophou den bij discotheken en gelegen heden waar pikant plezier wordt geboden en die met hun w ervende praat proberen voor keu Indien de provancievoor lichter straks naar een andere baan solliciteert, zal hij in die hebben. Hoe hij ook tracht t he. nu t doorfwtsen! passanten te overreden de truck te bezoeken, het wil maar niet lukken Zo tegen twaalven hebben er drie. hooguit vier de moeite ge nomen een blik naar binnen te werpen Een meneer in wind jack wil iets weten over vervoer, een Duitse toerist wil es-en kwijt dat hij de buik vol heeft van al die toeristen op het eiland en het dat het op Schouwen een be- Weekmarkt Het Statenlid Nederhoed heeft de truck dan reeds verlaten, is met kordate passen de week markt opgegaan en tracht daar, tussen de kramen met groenten en fruit, in discussie te gaan met volle boodschappentassen Die betogen dat er meer groen moet komen, minder toeristen en dat de l>ehoefte aan bekwamer lo kalt* bestuurden» groot is En hoe gaat het intussen inde zo fraai ingerichte truck"* Daarin toe te slaan Prm incievoorllch- ter Haverkort houdt de moed er echter in Volgerld* week als ze in Lamswaarde zijn. dan wordt het andere koek. belooft Hl). Té Lamswaarde komen misschien wel een paar honderd mensen op hel mobiele praathuis af Ténminste. dat heeft hij via de De orgelman die zo n opvallen de gelijkenis verto«»nt met Piet Bamlx-rgen laat het 'Oude café aan de haven door het Zienk- biWJdjr kaas constateert dat De Bus van SBS 6 die thans tn Bru staat heel wat meer volk trekt en bekent met volle mond dat-»e eerlijk gezegd van meet af aan zo z'n twijfels had over het wel- !>.- mensen gaan toch liever door Rinua Antonisae GOES - Overal in Nederland rukt de bebouwing op en ver dwijnt de open. groene ruimte. Zeeland vormt geen uitzonde ring. Woonwijken, bedrijven terreinen. wegen, spoorlijnen leggen beslag op het schaarse buitengebied Voor de Vereni ging Milieudefensie aanleiding om de campagne Trek de Groene Grens op touw te zetten. Samen met ruim honderd lokale en regionale organisaties staat Milieudefensie op de bres voor het landschap Op zondag 8 ok tober wordt daar overal in het land uiting aan gegeven In Zee land gelx*urt dat tijdens een Groene Grensdag, die wordt ge houden bij Aardenburg en op de Kaloot bij Borssele De campagne is onlangs door Milieudefensie ingeluid door de presentatie van een zogenaam de 'Liefdesverklaring aan de open ruimte' en wordt onder steund door bijna zevenhon derd zeer verschillende organi saties Niet alleen in de sfeer van natuur, milieu en landschap, maar ook bijvoorbeeld de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen. de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond (afdeling Tberschautsen) het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt, jongerenorgani saties van politieke partijen, cultuurhistorische organisaties en dertig VW's De deelnemers aan de campag ne hebben ren gemeenschappe lijke doelstelling de open ruim te open en groen houden .Dat is ook een belangrijke doelstelling van het overheidsbeleid Maat in de dagelijkse praktijk winnen individuele belangen het veel te vaak van deze collectieve wens Omdat het bebouwen van het volgende stuk weiland eenvou diger en vaak goedkoper is. dan het herinnchten van een deel van een bestaande stad of be staand dorp Aan dat mechanis me moet snel een einde komen", staat er tn de liefdesverklaring De campagne komt nu. omdat dit najaar door de politiek wordt gepraat over de toekom stige inrichting van Nederland (vijfde nota Ruimtelijke Orde ning) De bijeenkomst in Aardenburg door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeuwse Vlegel, vooral bekend van het gelijkna mige bnx>d. moet een nieuw lo go ontwikkelen. Een frisser beeldmerk dat uitstraalt waar voor Zeeuwse VI egel-produc ten staan: duurzame, milieuvrien delijke landbouw. Karma l'ra. directeur san het Centrum voor Bhutan Studies uit hel llima- laya-koninknjk Bhutan, deed donderdag deze suggestie in Den Haag Bhutan heeft Stichting Zeeuw se Vlegel met succes financieel geholpen bij de ontwikkeling van tarweruvsen voor duurzame landbouw Dat heeft enn gere sulteerd dat het oude baktar- weras Sunnan op de officiéle rassenlijst is teruggekeerd Karma Ura juichte dit toe- Maar er moet meer gebeuren, stak hij donderdag, bij de pre sentatie van de resultaten van het ontwikkelingsproject, niet onder stoelen of banken Hij doelde daarbij op de promotu- van producten van Stichting Zeeuwse Vlegel F.r zijn vol doende boeren die Zeeuwse VIe- AMSTERDAM De rechtbank in Armtrrdam heeft het verzoek tot faillisemrnt van Koster Pa rents Plan afgewezen. I>e zaak was aangespannen door advo caat J Wilgers uit Gors, die op trad namens 5422 Colombiaan se Foster Parentskinderen. Wilgers eiste 99 miljoen gulden van Foeter Parents Plan wegens niet nagekomen verplichtingen van de organtsat ie aan de kinde ren in de stad Barranquilla tn Colombia De Amsterdamse rechtbank achtte de aanklacht niet gegrond en wees de eis af Advocaat T Kolle van Foster Parens Plan noemde het aan spannen van de zaak 'onmaat schappelijk en onverantwoord Hij betreurde het vooral dat de door hem vertegenwoordigde organisatie door de zaak nega tief in het nieuws blijft komen. Tevens vond htj het zeer opmer kelijk dat meteen het failisae- ment was aangevraagd Advocaat Wilgers gaat tegen de uitspraak in hoger lx*r«x-ji wordt ondersteund door de Zeeuwse Milieu Federatie, het Boomkikkerfonds, de natuur- bcschermingsverenigmgen I Duumpje en de Steltkluut Als plaats voor de manifestatie is een terrein uan de Bogaard- straat 92 tussen Aardenburg en Sint-Kruis uitgekozen Dat is typisch een plek waar allang een groene grens getrokken had moeten worden, legt Theo Aer- noudts. sec re tans van het Boomkikkerfonds uit Als het aan de gemeente Sluis-Aarden- burg ligt komt daar namelijk een rondweg te lopen en dat is een duidelijke aantasting van het leefmilieu Aernoudts ..Het is een zeer be dreigde plek Een rondweg doorsnijdt het landschap en de ervaring leert dat dan ook de be bouwing oprukt De weg iso leert de txxjmkikker-gemeen- schap bij Aardenburg De boomkikker is een bedreigde diersoort. We zullen ons hevig verzetten tegen de aanleg van de weg. tot aan de Europese Unie toe Op zo'n plaats de Groene Grensdag houden, symboliseert op prima wijze de campagne Trek de Groene Grens, vindt Aernoudts. Wundt-ling De Groene Grensdag bij Aardenburg begint om 13 00 uur. Namens de natuurbescher ming verzorgt C Kostense de opening Statenlid M Wiers- m.i (GroenLtnks) houdt een inleiding en gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer en vervoer) geeft een reactie op de liefdesverklaring Daarna is er een rondwegwandeling. Door lopend kunnen mensen zich laten fotograferen met het be dreigde landschap als achter grond. De fotos worden ge bruikt voor een fotoactie op het Haagse Binnenhof. Voor kinde ren is er een natuurquiz en er zijn een fototentoonstelling en «-en diapresentatie te zien De dag eindigt om 16 15 uur. Ook de Borsselse Kaloot is een bedreigde plek Dit laatste rest je van een ooit befaamd natuur gebied komt tn de knel door plannen voor aanleg van een containerterminal De werk groep Red de Kaloot voert er tij dens de Groene Grensdag actie vanaf 13 00 uur. gel-tarwr willen telen, de con sumptie stokt echter Ken actiever logo kan Zeeuwse Vlegel helpetv denkt Karma Ura Daar was Ad Phernam- bucq, medewerker van het Zeeuws Platform voor Duurza me Ontwikkeling, het volledig mee eens .Biologische boeren op de Waddeneilanden hebben hun logo aangepast Ze hebben er een zeehondje in opgenomen De verkoop verdubbelde. Voor Stichting Zeeuwse Vlegel had Phernambucq ook een idee. Vervang de boer die nu op het beeldmerk staat door een aal- baar veulen van een Zeeuws trekpaard Joop de Koeijer uit Zonnemaire, voorzitter van de stichting, had er wel oren naar „We zijn er in elk geval mee be- Respect Veel respect over en weer zette de toon tijdens de presentatie in Den Haag Hoe anders was dat bij aanvang van het project tn 1997 Tben waren er veel twij fels. Dat leidde zelfs tot Kamer vragen, waarom een 'arm' land als Bhutan het 'rijke' Nederland zou moeten helpen7 Met Neder lands geld overigens dat het Hi malaya-koninkrijk met eigen inbreng terugsluist naar Neder land. zoals in een samenwer kingsverdrag is afgesproken „Wat is rijk en wat ts arm7", vroegen verschillende sprekers zich af Het gaat Nederland eco nomisch voor de wind, maar de natuur lijdt eronder Terwijl Bhutun rijk is door de grote bio logische verscheidenheid, waarvan liet land zich ook be wust is Het gaat er voorzichtig mee om I)at maakt Bhutan in de wereld tot een opmerkelijk land Commissaris van de koningin in Zeeland. W T van Gelder, diedr evaluatie officieel in ontvangst nam. vertaalde de samenwer king zo: „Het hooggelegen Bhu tan is naar het laaggelegen Ne derland afgedaald GOES - Het Ambachtscentrum bij de Hollandsche Hoeve in Goes is op 17. 18 en 19 oktober het decor van de Herfst-Doe Dagen Bezoeker* kunnen zelf potten bakken, schelpenkrans- jes maken en bloem bakjes in el kaar zetten Het Amba« htscen- «rum is open van 13 tot 17 uur ELLEWOUTSDIJK - In het kerkje van Elle woutsdijk wordt zaterdag 14 oktober de eerste Zeeuwse Avond gehouden I)e Stichting 't Kerkje van Ellesdiek wil proberen bet gebouw een nieu we en bredere functie te geven. Met de toenemende belangstelling v«x i r streektaal is het idee voor de Zeeuwse avonden ontstaan Er komen ook oecumenische kerkdiensten in dialect Het programma van de eerste Zeeuwse Avond be gint om 20.00 uur. Jan Zwemer, schrijver en pre sentator van het dialectenprogranuna Zwemer van Omnx-p Zeeland, vertelt uit eigen werk. dat bestaat uit komische verhalen „De humor druipt er vanaf, maar gelukkig is hij droog van aard" staat er in de uitnodiging van Goed Zeeuws Goed Rond. die het programma verzorgt. Daarnaast treedt Engel Reinhoudt op Hij zal vooral de lied jes zingen die uitgekozen zijn voor zijn nieuwe cd Mensen die aangewezen zijn op openbaar vervoer krijgen de garantie dat ze '.«-rug w orden gebracht naar het slation in Goes of Middelburg Kaarten kunnen wrorden gereserveerd bij de .Wie in een Mini rijdtmaakt deel uit van een soort broederschap: Minirijders groeten elkaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55