Plan kanaal naar Kloosterzande Ja bombe, der Krieg, weet u wel De dader ligt op het kerkhof Kamerleden vegen vloer aan met gifonderzoek vis GGD onderzoekt geval van open tbc in Middelburg Ondernemers willen weg naar veerhaven Perkpolder veranderen in watergang Inbraak in zorgcentrum Terneuzen Sterbloeier /I95 Forse buit bij inbraak in uitzendbureau zeeuwse almanak Woorden door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De vier baans-autosnelweg tussen Kuitaart en de veerhaven Perk polder dient na 2003 plaats te maken voor een watergang die Kloosterzande zal verbinden met de Westerschelde. De weg dient nu nog als toevoerweg voor het veer Kruiningen-Perk- polder maar verliest binnen een paar jaar die functie. Ken ka naal in noordelijke richting over het autowegtracé vanaf Perk polder zou de kop van Oost- Zeeuws-Ylaanderen van een broodnodige economische im puls kunnen voorzien. Met dit plan denkt de Onderne mersvereniging Hontenisse drie grote regionale problemen uit de wereld te helpen. Op de eerste plaats vrezen de ondernemers de dreigende verpaupering van Kloosterzande wanneer de noord-zuidverbinding via het veer verdwijnt. Zorgenkind Een binnenlandse jachthaven, aangesloten op het kanaal, zou voor Kloosterzande een enorme opsteker betekenen Daarnaast TERNEUZEN - Uit een zorg centrum in Terneuzen is in de nacht van woensdag op donder dag computerapparatuur en audio- en videomateriaal gesto len. De inbrekers konden de spul len kennelijk niet gebruiken, want de apparatuur werd la ter teruggevonden buiten het pand. Volgens de politie is de hoogte van het schadebedrag nog niet bekend. door Pascalle Cappetti UZENDUKE - liet is zeer waarschijnlijk dat de vliegenier die de donderdag geruimde vliegtuigbom heeft afgewor pen. dezelfde is als de enige Nieuw-Zeelander die in Schoondijke op het kerkhof ligt begraven. Hij heeft zijn actie op 6 oktober 1944 met de dood moeten bekopen. Zijn vlieg tuig. een Spitfire, raakte een hoogspanningskabel en stortte Warrant-officer G.J (George) Roney, 22 jaar oud, was op die bewuste dag samen met zijn 33e squadron vanuit het Noord- Franse Merville, waar de vlie gers gestationeerd waren, naar Zeeuws-Vlaanderen en de Bel gische kust gestuurd. Hun opdracht was zoveel mogelijk communicatielijnen te raken en de steunpunten, bevoor radingsplaatsen en aanvoerlij nen van de Duitsers lam te leg gen Vrije opdracht Die jongens hadden een vrije opdracht, vertelt woordvoerder majoorR deJongvandeLucht macht „Schiet op alles wat van belang kan zijn. De aanval op 6 oktober vormde een voorbode van de aanvallen die nog zouden volgen om de Westerschelde uit handen van de Duiters te krijgen en de ha ven van Antwerpen weer be reikbaar te maken Doelwit in Schoondijke was het Duitse luchtafweergeschut dat daar stond opgesteld Roney dook aan. liet zijn bom vallen, maar raakte daarna bij het optrekken een hoogspanningskabel Hij crashte op de boerderij van Van de Walle in de nabije omgeving Zwarte dag De dag was een zwarte dag voor het squadron Niet alleen Roney verongelukte, ook twee andere vliegers werden neergeschoten, onder andere in Aardenburg Of het ook Roney 's bom was die de ze week m de Prinses Beatrix- straat is teruggevonden, is niet met zekerheid te zeggen, maar De Jong acht dit, na raadple ging van een geschiedenisboek van A Goossens en E van lx» van de sectie luchtmachthisto rie zeer waarschijnlijk Of het <wk de enige bom is die in de kern te vinden is. valt echter te betwijfelen Op 13 oktober werd Schoondijke opnieuw gebom bardeerd betoogt de ondernemersclub dat Rijkswaterstaat met het graven van het kanaal van het zorgenkind Walsoorden verlost wordt De haven van Walsoor den ligt pal langs de vaargeul richting Antwerpen en lijdt ge regeld onder te snel passerende zeeschepen, wat voor levensge vaarlijke situaties zorgt. De Walsoordense haven zou via een aftakking aansluiting moeten krijgen op het kanaal zodat de directe verbinding tussen haven en Westerschelde afgesloten kan worden. Een bijkomend, derde voordeel van het kanaal is dat er een nieuwe bestemming wordt ge geven aan de nutteloos gewor den asfaltstrook richting het voorplein De ondernemers voorzien dat na 2003 geen enke le overheidsinstantie zich nog zal bekommeren om de enkele kilometers lange autoweg en dat deze zal verloederen Ook is met dit project een goed alter natief voor de overbodig gewor den haven van Perkpolder. De eerste schetsen voor het ini tiatief zijn al ingediend bij de gemeente Hontenisse Volgens woordvoerder J. Goossen van de Ondernemersvereniging sluit het idee voor een kanaal m Oost - Zeeuws-Vlaanderen naadloos aan op de gedachte van de gemeente om Hontenisse op toeristisch-recreatief vlak naar een hoger plan te tillen. Bouwondernemer Goossen stelt bovendien dat wonen aan het water bijzonder gewild is („zie de bouw van talloze Schelde- flats. of het plan Goese Meren") en dat er op deze wijze voldoen de kapitaal gevonden kan wor den voor het project. De moge lijkheden zijn, zo stelt Goossen, legio. Hij kan zich zelfs voor stellen dat er op termijn een ver binding gelegd zal worden tus sen het nieuwe kanaai en recreatiegebied De Vogel (tussen Hengstdijk en Vogel waarde). Fiets-voctveer Ook de invoering van een fiets- voetveer vanuit Perkpolder naar de overkant van de Wester schelde sluit hij niet uit. wan neer die behoefte vanuit de toe ristisch-recreatieve hoek zou blijken ..Met deze infrastruc tuur moet dat mogelijk zijn." Burgemeester A Vogelaar (eco nomische zaken) stelt dat het plan voor het kanaal meegeno men wordt in de ontwikkeling van een recreatievisie voor de toekomst, waar Hontenisse vol op mee bezig is. Hij kan en wil echter niet zeggen of het initia tief een haalbare kaart is. ..Alle tot nu toe geopperde ideeen en plannen, zowel globaal als con creet, worden ter oriëntatie meegenomen." Schoondijke is tijdens de bomruiming hermetisch afgesloten door de politie. door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - Driftig met de armen gesticulerend tracht een Duitse man de heren agen ten ervan te overtuigen dat hij toch écht in de richting van Schoondijke moet. Tenminste, dat heeft hij al kaartlezendr geconcludeerd. Het is half één 's middags, kruispunt Roofack tussen Breskens en Groede. Het opgeworpen politieeordon dat de weg naar Schoondijke verspert is ronduit indrukwek kend te noemen. Twee busjes, een aantal motoragenten, nog wat auto's erbij, hekken, veel pionnen en verkeersborden en zeker een man of tien aan orde handhavers. Het onbegrip bij de Duitse toerist wordt er nau welijks door getemperd. „Wie- so bombe?", wil hij weten van één der agenten. Die de vakan tiegast ten overvloede nog eens uitlegt: .Ja, bombe. Der Krieg. weet u nog?" Een dag lang vormde Schoon dijke gisteren het middelpunt van het nationale, ja zelfs van het internationale nieuws Want ook een plukje Belgisch journaille had de weg weten te vinden naar dat ene Zeeuws- Ylaamse plaatsje dat tot op de laatste ziel ontvolkt diende te worden. Het was voor een hoop mensen vroeg dag. want al om acht uur 's ochtends startten politie en Mobiele Eenheid met het straat voor straat en huis voor huis systematisch afkam men van het dorpEen voor een dienden bewoners en gezinnen hun huizen te verlaten De keu ze was helder: of op eigen gele genheid de dag zien door te ko men, of op uitnodiging van de gemeente Oostburg de uren af wachten in partycentrum Mauritshof in IJzendijke Een maal daar gearriveerd werden de zowat honderdzestig Schoondijkenaars aan de goe de zorgen van de dames en he ron van het Rode Kruis overge leverd. Zelfs aan de zo gekoesterde huisdieren was gedacht, want aan de achterkant van het Mauntshof waren provisori sche hokken ingericht voor honden Ook de elfjarige Dum my .van de familie De Paepe was een der gasten Al sneed EOD'ers Henk van der Slik (links) en Hans de Beer bij de bom. diens droevige blik van achter het hekwerk wel door de ziel van zijn bazin ,.'t Is zonde, hij is zo bang hè Die is ook niet ge wend om opgesloten te zitten." De De Paepes zijn overigens vol lof over de dienstverlening ..Alles is goed geregeld, we zijn keurig thuis opgehaald en we blijven gewoon hier tot we het dorp weer in mogen Twee van die Rode Kruisvrij- wilhgsters - formeel facilitair medewerksters - waar de lof trompet over gestoken wordt, zijn al sinds zes uur 's ochtends in de weer Hun eerste taak was om bij de ochtendbnefing in Breskens de politie, mare chaussee en M E van koffie en broodjes te voorzien Rond el ven zijn ze druk doende de Schoondijkse gasten in het Mauritshof te vertroetelen. De foto's Peter Nicolai 70-jange Bressiaanse me vrouw Moerman zit net een week bij het Rode Kruis Dus dit kun je wel als een goede in wijding beschouwen Maar het is hartstikke leuk en de mensen zijn content hè." Jongste Absolute topcharmeur der Schoondijkse evacués is Wes- sel Huisman, met zijn zesen- Ook de konijnen worden geëvacueerd. De ontsteking. eenhalve maand de jongste vluchteling. Zijn vader met zijn rechterarm in een mitella enigszins onthand, kijkt van een afstandje toe hoe de jong ste van zijn drie kinderen zich alle aandacht laat aanleunen van de vrouwelijke vrijwilli gers. „Mijn vrouw moest wer ken vandaag, maar ik heb vanochtend samen met mijn kinderen Wessel, !<eona (3. en vandaag bovendien jarig) en Carlo (6) gebruik gemaakt van de bus van het Rode Kruis Want met mijn ami kan ik toch geen autorijden Vader Huis man is vol lof over de organisa tie „Wij wonen helemaal aan de andere kant van het dorp best ver van die bom. maar ik vind het een slimme zet dat ze heel Schoondijke hebben ont ruimd. Zo heb je tenminste geen onderlinge twisten over wie wel en niet weg moet En hier in Uzendijke is alles per fect geregeld, ik heb mijn han den echt vrij, alles woirlt ver- lorgd Het is iets na enen en enkele ki lometers verderop, in de Sas- putse Straat, staan een ver slaggever en een cameraman van RTL bij de pohtieafzetting te wachten op wat niet komen gaat Dichter is de vliegtuig bom op deze donderdagmid dag via de polderwegen rond Schoondijke niet te benaderen Maar als dat ding ontploft, dan hebben wij exclusieve l>eelden", zegt de Randstede lijke journalist wijzend op de camera. Boven het dorp cirkelt ondertussen een politieheli- kopter om te controleren op ongewenste indringers, maar alles is en blijft rustig Op een erf, even verderop, klinkt uit (*n schuur luide muziek van Credence Clearwater Revival Eddy de Poorter en Jacobus de Paepe bevinden zich net buiten de evacuatiezone en zijn lekker aan het klussen De Poorter vindt het allemaal een hoop ge doe om niks ...Als ze mij twin tigduizend gulden hadden ge geven had ik die bom wel even opgehaald, en dan hadden ze hem nooit teruggevonden Dan had het niet zoveel gekost Het is toch één grote poppenkast", knikt hij naar de verderop pos tende politiemensen en agen ten te paard door Harmen van dar Werf DEN HAAG - Hel ministerie van landbouw. Natuurbeheer en Vis (LNV) loopt veel te hard van stapel met het onderzoek naar dioxine in vis en schelpdie ren. LNV moet eerst wachten met maatregelen tot er meer duidelijkheid over de verontrei niging iv vinden de Kamerleden O. Vos (VVD) en A. van Ardenne (CDA) Het ministerie liet enkele weken geleden een waarschuwing uit gaan voor het eten van paling uit het IJsselmeer Het eten var. paling uit de grote rivieren werd afgeraden Uit het deze week gepubliceerde onderzoek waarop de consump tie-adviezen van LNV waron gebaseerd, bleek ook dat mosse len uit de Oostcrschelde net niet aan de verwachte Europeso di oxinenorm voor visproducten voldoen. Ondt'UKdelijk Vos en Van Ardenne zijn in het onderzoek gedoken en vinden het 'ondeugdelijk' Er zouden veel te weinig monsters zijn ge nomen om tot harde conclusies te komen Paling uit de grote rivieren is zelfs helemaal niet onderzocht. Er zijn alleen schattingen gemaakt van de hoeveelheid dioxine in rivierpa- hng LNV mag volgens Vos en Van Ardenne <>ok niet vooruitlopen op een dioxinenorm voor vis die de Europese Unie nog moet vaststellen Binnen de EU wordt gedacht aan een veel strengere norm dan bijvoorbeeld door Ca nada wordt gehanteerd. Vraag Kamerlui Van Ardenne denkt evenwel dat het niet zo'n vaart zal lopen met de nieuwe Euro pese rogels „Nog los van de vraag of wij in Nederland met een strenge dioxincnonn ak- koord zullen gaan. zal een land als Spanje dat zeker niet doen Vos en Van Ardenne willen dat minister L J Brinkhorst voor lopig een pas op de plaats maakt Zij willen volgende week de visserijsector horen over «leze kwestie Minister Brinkhorst moet in elk geval tot die tijd wachten met nieuwe stappen, schrijven de twee Ka merleden in een brief aan de mi nister Kamerlid M B Vos van Groen- Ltnks heeft donderdag vragen gesteld over het dioxine-onder zoek Zij wil met name weten wat het ministerie eraan gaat doen om het dioxinegehalte tn vis te verminderen. Als voor beeld noemt zij het sneller sane ren van vervuilde waterbodems ScüU ubencs. Bloeit in maart- *pf»l met helderblauwe, stervor mtge bloemen. Owhiki voo» verwildering. Maat 6/7. Van 9 95 door Edith Ramakers MIDDELBURG Bij een MiH delhurgxe man is onlangs open lurberrulose (tbc) geconsta teerd De Gemeenschappelijke ('«ezondheidsdicnsl (GGD) is er mee bezig de mensen die moge lijk met de man in aanraking zijn geweest, Ir onderzoeken of te controleren. Volgens René Boog van de GGD is de man intussen met succes behandeld „Hij heeft antibioti ca gekregen Er is geen besmet tingsgevaar meer Het vervelen de is dat de man wel zo'n negen maanden antibiotica moet slik ken Volgens Boog kan niemand goed voorspellen hoe «besmettelijk tbc is Daarnaast is het stellen van een diagnose ook niet een voudig ..Stelaat iemand een voedsel in fectie oploopt. Die cellen delen zich één keer per minuut Voed selvergiftiging uit zich snel en is dus duidelijk te herleiden Bij tbc kan die dchng zich heel langzaam voltrekken Eén keer per maand bijvoorbeeld", aldus Boog In Nederland komen circa 1300 nieuwe gevallen van open tbc per jaar voor Iemand die besmet is. hoeft niet per definitie ziek te worden „Circa tien procent krijgt tbc We hebben tbc in de hand In Nederland doen zich op de 100 000 inwoners twee nieu we gevallen per jaar voor In zui - delijke landen kan dat aantal oplopen tot 200 op de 100 000 inwoners." MIDDELBURG - Bij een in braak in een uitzendbureau tn Middelburg is voor tienduizen den guldens aan computerap paratuur gestolen B De inbrekers sloegen hun slag tussen woensdagavond kwart over zes en donderdagmorgen kwart voor zes Het is niet be kend hoeveel braakschade er is. Advertentie (V$êllalngtn Vlissinpm frsrlkrss rijn gewoon open Zappen, wat dom we dat al lang. goede lezer Wie zich de wereld zonder afstandsbe- (timing voor de televisie nog herinnert, die is ren gevor derde leeftijd. Intussen zijn we. vnjwel met z"n olim, da Khjks druk domde te mai- i. te surfen, te browsm m te chattm. ui te loggm of down te loadm Sinds kort hebben we er een nieiitre bezigheid bij: wap- pen Dat is een manier van com municeren waarbij een mens iets moots met Internet kan dom zonder dat hij een com puter van node heeft Op dat Goese kantoor pro beerde een al wat oudere whizz-ktd het nieuu e beartp te communiceren Htjgafem uiteenzetting over het u^ap- pen waarbij na uitvoering van een reeks handelmgm een bene/li op een display verschijnt En uat je met zo'n bericht doety De man moest er lang over nadmkm Oh ja,"her innerde hij zich „Je kunt er tets mee ran héél vroeger „Lezen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 51