Nederlaag Brussel in tabakstwist Tories hervinden zelfvertrouwen PZC Topberaad over situatie Israël vruchteloos Rechter België kraakt stemmen per computer af buitenland Philip Morris blijft praten met ministerie Hof van Justitie zet streep door Europees autirookbeleid Jeugd krijgt morning-afterpil op school Uitwijken voor president leidt tot verkeersramp Chinezen naar de Maan Noodtoestand in Ivoorkust Filipijnse rebellen geven zich over Indianentekeningen in Suriname Muur van water zou VS bedreigen Kerncentrale verpest relatie tussen Wenen en Praag verder vrijdag 6 oktober 2000 door Rolf Bosboom BERGEN OP ZOOM - Voor Philip Morris Holland, die in Bergen op Zoom de grootste niet-Amerikaanse vestiging van de tabak.smultinational beheert, betekent de uitspraak van het Europese Hof van Jus titie geen wezenlijke verande ring. liet bedrijf gaat ervan uit dat het lopende overleg met de ministeries van Volksgezond heid en Economische Zaken over de richtlijnen voor ta baksreclame wordt voortgezet. „Wij willen doorpraten", aldus woordvoerder It. Korcneef Uitgangspunt bij die gesprek ken zijn voor het bedrijf de na tionale reclamecode en de in ternationale marketingcode. Kon-neef: ..Dat betekent dat we ons in elk geval niet richten op jongeren onder de achttien, dut er geen verband is met «port (met uitzondering van de circuits Zandvoort en Assen), dat er geen kritische noten worden gekraakt ten opzichte van mensen die niet roken en dat we geen verband leggen tussen gezondheid en roken, door bijvoorbeeld te stellen dat roken ontspannend is. Maar wc willen wel kunnen blijven communiceren met onze vol wassen klanten." Koreneef gaat ervan uit dat het mogelijk moet zijn tot een op lossing te komen en een conve nant te sluiten met de regering. ,.Wij zien het liefst dat het pol dermodel de boventoon voert. In goed overleg met de ministe ries proberen w e tot een naden- invulling te komen. Door de uitspraak van het Europese Hof gaan we nu niet ineens wild om ons heen slaan. We willen juist het overleg door trekken naar goede acties om vooral het roken onder jonge ren te beperken." door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Een totaal verbod op tabaksreclame in de Europe se Unie is van de baan. Adver tenties voor sigaretten en siga ren in kranten, tijdschriften en bij grote evenementen hebben hun langste tijd gehad, maar in directe reclame op asbukken, parasols en posters moet moge lijk, blijven. Met deze toegeving hoopt de Europese Commissie tegemoet te komen aan de bezwaren van het Hof van Justitie in Luxem- burK Het Hof vernietigde gisteren het EU-besluit om alle tabaksrecla me in de Unie te verbieden. Vol gens de rechters ontbeert dit plan een deugdelijke juridische basis Verantwoordelijk Euro pees Commissaris Byrne van Volksgezondheid vond echter dat het Hof 'deuren openlaat' Hij beloofde zo snel mogelijk met een nieuw voorstel te ko men Minder tabaksreclame leidt volgens de Commissie tot min der rokers. Momenteel sterven in de EU vijfhonderdduizend mensen - meer dan de totale be volking van Luxemburg - per jaar aan de gevolgen van roken. Onwettig Het is zeer uitzonderhjk dat het Hof van Justitie een besluit van de EU-ministers volledig on wettig verklaart De voorgeno men maatregel beoogde ad vertenties voor sigaren en siga retten in de pers uiterlijk per 1 juli 2002 te laten verdwijnen. Een jaar later zou ook de spon soring door sigarettenprodu- centen van nationale manifes taties niet meer mogen Inter nationale evenementen (For mule!-races) kregen uitstel tot oktober 2000 PARIJS - liet Franse parlement is gisteren met ruime meerder heid akkoord geguun met een wetsontwerp dat het mogelijk maakt op middelbare scholen de morning-afterpil uit te delen. Het wetsontwerp, dat was inge diend door de socialistische re gering. moet nu nog door de Se naat worden goedgekeurd. De pil, die binnen 72 uur na do geslachtsgemeenschap moet worden ingenomen, voorkomt dat een eventueel bevruchte ei cel zich in de baarmoeder nes telt Het middel, in Frankrijk te koop onder de merknaam Nor- levo, kan zonder recept voor on geveer twintig gulden bij de apotheek worden gekocht. Vo- rtg jaar gaf staatssecretaris Roval van Onderwijs aan schoolverpleegkundigen toe stemming de pil uit te delen aan leerlingen die onveilig hadden gevreeën. Daarop oordeelde de Raad vun State dat het middel wettelijk niet in aanmerking kwam voor vrije distributie In Frankrijk worden per jaar tienduizend minderjurigen zwanger. Vun hen kiezen er ze venduizend voor abortus In totaal worden in Frankrijk jaar lijks zo'n 220.000 zwanger schappen afgebroken. AP MWANZA - Een uitwijkma noeuvre van een bus voor de presidentiele colonne heeft gis teren in Tanzania achttien men sen het leven gekost. Er vielen 39 gewonden. Het ongeval vond plaats in een buitenwijk van de stud Mw unzu aan de rand van het Victoriameer. Chauffeurs zijn tn Tanzania verplicht aan de kant te gaan wanneer de president en zijn ge volg paneren Volgens de com mandant van de regionale poli tie Eliuh Kihengu weigerden de remmen van de bus en reed het voertuig vervolgens in op «-en menigte die de president wilde begroeten Zou debus niet zijn uitgeweken, dan was die frontaal op de wa gen van president Benjamin Mkapa geknald, aldus getuigen Mkapa is in West-Tknzania op verkiezingstournet* De president heeft de slachtof fers later in het ziekenhuis be zocht. Hit zei dat zijn partij een deel van de medische kosten zou beluien RTR De Commissie en de EU-minis ters van Volksgezondheid acht ten een Europees verbod nood zakelijk om een eind te maken aan de wirwar van nationale re clamebeperkingen. Die zouden de vrije markt verstoren omdat een tijdschrift met tabaksrecla me niet meer overal verkocht kan worden. Dezelfde proble men duiken op bij het uitzenden van tv-programma's waann de sigarettensponsors nadrukke lijk zichtbaar zijn. Te zwaar Het Hof steunt evenwel de klacht van Duitsland en ver scheidene tabaksfabrikanten dat een algeheel reclameverbod een veel te zwaar middel is om eventuele markt belemmerin gen te voorkomen. De rechters menen dat bioscoopreclame als ook de promotie van tabak op parasols, bierviltjes, asbakken cn posters mogelijk moet blij ven, omdat export hier über haupt niet aan de orde is. Voor advertenties in kranten, tijd schriften en bij grote evenemen ten ligt dit anders: daar kan een EU-regel wel soelaas bieden om problemen bij verkoop te voor komen. Commissaris Byrne stuurt dan ook aan op een be perkt verbod, laat zijn woord voerster weten. Het opstellen en aanvaard krijgen van een nieuw voorstel, neemt minimaal een jaar in beslag. Tot die tijd staat het de lidstaten vrij zelf maatre gelen tegen roken en tabaksre clame te treffen. Minister Borst van Volksge zondheid wil het oude EU-voor- stel overigens alvast op eigen houtje invoeren. VVD en CDA zijn daartegen, PvdA en D66 voor.Zelfregulering is belang rijker dan allerlei ge- en verbo den, waarvan het de vraag is of die te handhaven zijn", ver klaarde CDA-Kamerlid Buijs gisteren. CPD Palesti jnen schuilen voor Israëlische schutters in Gaza. foto Ahmed Jadallah/RTR van onze rodac tio buitenland SHARM EL-SHE1KH Het overleg tussen de Palestijnse leider Arafat, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken Albright en de Egyptische president Moebarak is gisteren zonder resultaat geëindigd. De Israelisehe premier Barak was afwezig in Egypte. Intussen bleef het in Israel en de Palestijnse gebieden rela tief rustig, maar vielen er aan het einde van de middag toch twee doden bij een schotenwis seling Na de bijeenkomst in de bad plaats Sharm el-Shcikh maak te Albright bekend dat er een 'comité' komt dat de samenwerking op het gebied van veiligheid tussen de partij en moet verbeteren. Arafat zou voorzitter worden van dit vei ligheidscomité. Dit voorstel lug woensdag al op tafel tijdens cïe besprekingen in Parijs tussen Israël en dePa- lestijnen, maar toen eindigden de gesprekken zonder dat er een overeenkomst was gete kend Barak vloog daarna naar huis. Hij zei geen zin te hebben in de gesprekken in Egypte, omdat er geen enkel uitzicht was op succes. Aanleiding Albright. Arafat en Moebarak veroordeelden openlijk het be zoek van de Israëlische opposi tieleider Sharon vorige week aan de Tempelberg »n Jeruza lem. Het bezoek, dat de Pales- tijnen opvatten als een provo catie, was de aanleiding voor de hevige onlusten waarbij in totaal bijna zeventig mensen zijn omgekomen Het Israëlische leger, dat eer der akkoord was gegaan met een staakt-het-vuren, trok gis teren zwaardere wapens en en kele eenheden terug om de Pa lestijnse demonstranten niet langer te provoceren De twee Palestijnse doden van gisteren vielen bij de plaats Nezarim in de Gaza-strook, tijdens een schotenwisseling tussen Israë lische militairen en Palestij- nen. Enkele Palestijnen zou den zijn neergeschoten toen zij probeerden op het dak van een legerpost te klimmen Premier Barak heeft intussen de mogelijkheid geopperd van een óoalitie tussen zijn Ar- beidspartij en de oppositionele Likoed van Sharon Dit zou volgens hem noodzakelijk kunnen zijn als de onlusten uitmonden in een volledige Pa lestijnse revolte. Vuurproef Vandaag wacht het bestand tussen Palestijnenen Israëliërs de eerste vuurproef Alle aan dacht is gericht op de Haram a - Sharif (de Tempelberg), de plaats van de belangrijkste moskeeen in Oost-Jeruzalem, waar duizenden Palestijnen worden verwacht voor de vrij dagse gebedsdienst. De com missaris van politie in Jeruza lem, Jair Jitschaki. zei gisteren over 'harde aanwijzingen' te beschikken dat radicale elementen gewelddadige actie voorbereiden. De islamitische verzetsbewe ging Harnas heeft vandaag tot 'dag van woede' uitgeroepen. Ai-Fatah, de organisatie van Jasser Arafatrepte van de'Be vrijdingsdag van Jeruzalem'. Gisteravond was de Israëli sche legerleiding nog in druk overleg gewikkeld met Pales tijnse vertegenwoordigers over manieren om het oplaaien van het conflict te voorkomen. De Israëlische overheid staat voor een moeilijke keuze: het afsluiten van de omgeving van de moskeeen zal zonder meer tot geweld leiden. Maar ook het toelaten van duizenden moslims brengt grote risico's met zich mee. RTR/DPA/GPD door Harm Harkema BOURNEMOUTH Drie jaar nu hun ontluisterende verkiezingsnederlaag te gen de I.uhourpartij van premier Blair en sneller dan verwacht, hebben de Britse Conservatieven hun zelfvertrouwen her vonden. De continue en riante oor sprong van laibour in de opiniepeilingen i» tijdens de benzinecrisis vorige maund geheel weggesmolten. Gesteund door deze meevaller sprak dc Conservatieve leider William Hague gis teren tot het jaarlijkse congres van zijn partij in Bournemouth: „We zijn klaar voor iie verkiezingen. *ft>e maar Tbny, schrijf ze maar uit En even later „De boodschap die we hebben, is luid en dui delijk we zijn klaar om te regeren Een belangrijk deel vun de ruim een uur durende speech besteedde Hague aan de vijand, labour, die hij uit allerlei stan denonder vuur nam. „Wezagen hen vori ge week tijdens hun congres meesmuil de Hague „Verdeeld, arrogant en vervreemd van de kiezer. Wal een zootje, deze regering w net een soap-opera." En wat erger was ..Labour heeft de echte mensen in het land verraden en verge ten." Stabiliteit De 'echte mensen' zijn in de ogen van de Tories vooral de middengroepen, 'de hard werkende gezinnen' die als vanouds 'rust en stabiliteit en het beste voor hun kinderen' willen Hague beloofde hen volgens beproefd Conservatief recept wederom l>elastingverlaging. een oorlog tegen de criminaliteit en krasse maatre gelen tegen de wassende stroom asielzoe kers Voor al deze kiezers was ook het nationa listische sausje bestemd waarmee hij zijn betoog had doordrenkt en dat hand in hand ging met harde aanvallen op die vermaledijde bureaucratische, ondemo cratische Europese Unie, en natuurlijk de Europese Monetaire Unie De Con servatieven maken zich sterk voor hand having van het Britse pond Hagues be vestiging daarvan bi-zorgde hem het grootste applaus van de middag Ómdat de partij, ook in eigen kring, het afgelopen jaar het verwijt kreeg zien on verkiesbaar te maken met haar intole rante. rechtse koers, deed Hague nu een poging 'alle mensen' aan te spreken, ook de kleine sappelaar m een huurwoninkje en minderheden. Hij stond, na de eerder onverzoenlijke praatjes van het afgelo pen jaar. nu opeens ook op de bres voor 'tolerantie, respect voor andersdenken den en de rijke verscheidenheid in de Britse samenleving' Ook hij beloofde nu. na labour, extra geld voor de staatsgczondheidszorg en het staatsonderwijs, en maatregelen om de arme stadswijken aan te pakken. Over de hoofden van de eigen achterban heen sprak Hague in de televisiecamera: „De Hague geeft zijn volgelingen peptalk. mensen in deze wijken hebben voor steun nooit aan de Conservatieve Partij ge dacht Maar ik geloof intens dat we een plicht hebben om hen te helpen." Drugs Hagues gloedvolle woorden werden enigszins bedorven door zijn schaduw- minister voor Binnenlandse Zaken Wid- decombe Haar pleidooi om niet alleen zeer streng op te treden tegen gebruikers foto Gerry Penny/EPA van harddrugs, maar ook u-mand die be trapt wordt met een enkel grammetje hasj of marihuana een boete van duizend gu 1 den op te leggenging er al leen goed in bij het meest rechtse deel van de eigen achterban. Politiewoordvoerders noemden het plan onwerkbaar. En wat erger was. een beet je wereldvreemd ten opzichte van wat er in nu de Britse maatschappij gebeurt. C.PD PEKING - China is van plan een bemande spaceshuttle naar de Maan te sturen om daar onderzoek te doen, zo hebben de staatsmedia gisteren bekendgemaakt In november 1999 lanceerde China zijn eerste ruimtevaartuig dat in staat is een persoon te vervoeren. Door de proef schaar de China zich naast andere ruimtevaartmogendheden zoals de Verenigde Staten en Rusland „Na de laatste succesvolle onbemande missie zal China uit- eindelijk een bemande missie realiseren", zo zei de directeur van het Staatsbureau voor de Ruimtevaart. Luan Enjie. Luan zei het maanoppervlak te willen onderzoeken en mee te willen doen aan internationale teams die bezig zijn de planeet 1 Mars te onderzoeken Onbekend is wanneer China de beman- de spaceshuttle zal lanceren. RTR ABIDJAN - Na een bomaanslag in Abidjan heeft de militaire junta in de Ivoriaanse hoofdstad gisteren de staat van beleg afgekondigd en een avondklok ingesteld. Bij de explosie kwa- men vier personen om het leven en liepen zeven mensen ver wondingen op. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is tot dusver door niemand opgeëist Sinds de mislukte aanslag op de sterke man van Ivoorkustge neraal Robert Guei. halverwege september is de spanning in de aanloop naar de presidentsverkiezingen steeds verder op gelopen Morgen maakt het hooggerechtshof bekend welke kandidaten aan de verkiezingen van 22 oktober mogen deel nemen. Guei greep in december de macht in het relatief welvarende West-Afrikaanse land. DPA/RTR CAGAYAN DE ORO - President Estrada van de Filipijnen heeft gisteren de overgave geaccepteerd van 609 rebellen van het Moro Islamitisch Bevrijdingsfront (MILF). De president zei tijdens een persconferentie dat er in het geheim wordt on derhandeld tussen de regering en de MILF „Er zijn genoeg rebellen die zich willen overgeven", zo zei Es- trada De MILF telt vijftienduizend goed getramde leden Dt islamitische guerrillagroep strijdt tegen wat zij 'derooms-ka tholieke dominantie in het land' noemt. AFP PARAMARIBO - In Suriname zijn bij toeval grotten ontdekt waarin honderden tekeningen van indianen werden aange troffen De inscripties zijn volgens een eerste schatting meer dan 3.500 jaar oud. Onderzoekers spreken van een historische vondst. De grotten bevinden zich in de buurt van het india nendorp Kwamalasamutu, in het uiterste zuiden van Surina me. dichtbij de grens met Brazilië. Het gebied wordt momen teel nog bewoond dooreen kleine groep indianen die verwant zijn aan de Trio-stammen. GPD LONDEN - Na een vulkaanuitbarsting op het Canarische ei land La Palma kan een hoge muur van water ontstaan die het Caribisch gebied en de oostkust van de Verenigde Staten overspoelt. Dat beweert Simon Day. verbonden aan het on derzoekscentrum van het University College in Londen Volgens Day is een flank van de vulkaan Cumbre Vieja op het eiland La Palma zo instabiel dat er gesteente in het water kan vallen. Zijn berekeningen wijzen uit dat als de vulkaan uit el kaar valt en in de Atlantische Oceaan zakt, er een 650 meter hoge golf ontstaat. Hoewel de muur van water kleiner wordt bij het oversteken van de oceaan, is er nog altijd een verwoes- tende golf van veertig meter over als de Amerikaanse kust wordt bereikt. ANP door Pascale Thewissen DENDERMONDE - De inwo ners van de Belgische gemeente Dcndermonde brengen zondag bij de gemeenteraadsverkiezin gen hun stem uit per computer. Het systeem is echter volstrekt onbetrouwbaar. Dat beweert althans Jef Dauwe, die op de lijst van de Christelijke Volks partij (CVP) staat. Dauwe spande een kort geding aan tegen het ministerie van Binnenlandse Zaken en kreeg gisteren gelijk van de rechter Die oordeelde evenwel dat het nu te laat is om de hele procedu re om te gooien. Ongeveer 3.2 miljoen Belgen in meer dan tweehonderd gemeen ten stemmen elektronisch Het probleem is, zo beweert Dauwe, dal op het computerscherm de volledige kandidatenlijst niet past Zeker niet die van de CVP, die maar liefst 35 namen telt Om dat probleem op te lossen, is de lijst in stukken gehakt, en verschijnen de namen van de kandidaten in drie kolommen naast elkaar op het beeld scherm. De kiezer brengt zijn stem uit door het aanstippen van een bolletje naast de naam van de kandidaat En daar wringt de schoen Dauwe denkt dat er tus sen de kolommen onvoldoende witte tussenruimte is. Daardoor is moeilijk te zien welk 'bolletje bij welke naam staat, met als ge» volg dat tal van mensen waar schijnlijk niet op de kandidaat van hun keuze zullen stemmen. Ze weten niet of ze het bolletje rechts, of het bolletje links van de naam moeten aanstippen. Ook Dauwe vreest dat hij op die j manier een groot aantal voor keurstemmen misloopt. Mede daarom spande hij het kort ge- i ding aan. Dat deed hij naar ei- gen zeggen niet alleen voor zich zelf, maar ook om de kiezer een dienst te bewijzen. Demonstratie Dc rechter in Dendermonde wilde met eigen ogen zien of Dauwe gelijk had, en liet voor afgaand aan de behandeling van het kort geding een pa trouille van de Rijkswacht uit rukken om een stemcomputer te halen in Gent. Na twee uur ver traging kon de zaak behandeld worden Het oordeel van de rechter luidde uiteindelijk dat dc klacht van Dauwe ontvanke lijk is. maar dat er te weinig tijd is om het hele systeem nog te veranderen. Met als gevolg dat de inwoners van Dendermonde j zondag toch elektronisch zullen i moeten stemmen De rechter waarschuwde Binnenlandse I Zaken dat 'dit een les mag zijn voor de toekomst' GPD van onze redactie buitenland TEMELIN - Dc» verhoudingen tussen Oostenrijk en Tsjechië zijn gisteren na het bezoek van een Oostenrijks inspectieteam aan de Tsjechische kerncentrale TVmeliii verder bekoeld. Tot hun verbijstering mochten de Oos tenrijkse technici niet bij be paalde gevoelige delen van de reactor komen. Enkele delen van de 1%melin- centrale. die binnenkort in ge bruik wordt genomen, zijn aan het proefdraaien. Volgens de woordvoerder van het team is het nog veel te vroeg voor de centrale om ook werkelijk in be drijf te worden genomen Het Oostenrijkse team. dat de cen trale in de nacht van woensdag op donderdag bezocht, vindt het van groot belang dat een inter nationale commissie de kern centrale op veiligheid onder zoekt TYjechië heeft ondertussen al «*en commissie uit Wenen, het Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) uit genodigd om de TVmelin in fe bruari 2001 te inspecteren Het agentschap bracht in 1996 voor het laatst een bezoek aan de centrale Vooral in Oostenrijk en Duit* land leidt de ingebruikname van de centrale tot hevige pro testen Het complex ligt in het Tsjechische Zuid-Bohemen, op zestig kilometer van de grens met Oostenrijk ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4