Een club met koningen en keizers Ze moesten me van de fiets halen PZC Brouwershaven net op tijd klaar voor koploper ZSC'62 Verhage hoopt op ommekeer bij WIK Kruisboogvereniging 7 Overschot houdt traditie in ere sport 31 tussen burgh en bru vooruitzicht Eerste finale Schouwse driebanders in Melissant topscorer vrijdag 6 oktober 2000 Ronald Veeningen van 't Overschot legt aan vooreen schot met de kruisboog. foto Janne Wolterbeek door Ben Hameeteman BROUWERSHAVEN - Kriiis boogvereniging 't Overschot: toepasselijker is een vereni- gingsnaam nimmer bedacht. Wanneer je mist moet je nóg een keer schieten en dat heet dan eenouersc/iot. Als de pijl precies het midden van de roos raakt lijkt het soms een toverschot. En ooit voelden de initiatiefnemers zich het overschot. De zes leden van de kleinste Schouwse sportvereniging we ten overigens van wanten On langs nog organiseerde het gezellige schuttersgilde op sportpark Banmnk in Zierikzee het Nederlands kampioenschap wipschieten Wipschieten? Dat moet de initi atiefnemer van kruisboogver eniging 't Overschot, Roelf WesseJs Boer. toch maar eens uitleggen. ..Het kruisboog- schieten is te verdelen in diverse disciplines. Het meest gangbare is 20 meter traditioneel; vanaf 20 meter proberen de roos te ra ken met gebruik van richtmid- delen Wanneer er geen richt- middelen gebruikt worden, noemen we dat buikschieten Omdat je alleen maar richt over de 'buik' van de boog En dan hebben we ook nog wipschieten Dat vind ik persoonlijk de mooi ste discipline", vertelt de 49-ja- rige Zierikzeeënaar. Schoteltje „Bij het wipschieten wordt een zogenaamde 'boom' van 25 me ter hoog gebruikt. Bovenop ligt een schoteltje, telkens met een andere diameter De grootste is 8 centimeter en de kleinste is 6 centimeter- Vervolgens neem je zo'n 80 centimeter afstand van de 'boom', richt je omhoog en probeer je het schoteltje van de 'wip' te schieten. Met gevoel voor humor vult de 24-jarige Ronald Veeningen aan: „En dan sturen we zo'n klein aapje naar boven om het schoteltje weer goed te leggen." Een lachsalvo volgt. „Nee hoor", grinnikt Wessels Boer. „Daar hebben we iets op gevon den. Aan het schoteltje zit een touwtje dat door de boom naar beneden loopt. Door beneden aan dat touwtje te trekken, trek je het schoteltje weer op zijn plaats." door Joop van den Oudenhoven MELISSANT - De eerste finale van het nieuwe hiljartseizoen in het district Schouwen-Duive- land wordt komend weekeinde gespeeld door de driebanders in de tweede klasse. Het evene ment. dat een spannende strijd belooft te worden, vindt plaats in Café De Gouden Leeuw in Melissant. Zes deelnemers treden in het strijdperk om de titel in de twee de klasse driebanden. Topfavo rieten zijn ongetwijfeld Philip van der Male van OKK uit Nieu- werkerk en Addi de Vogel van 't Klusje uit Melissant Beide kan didaten dwongen in de voor- wedstrijden al promotie af naar de eerste klasse Van der Male deed dat met een moyenne van 0.593 en De Vogel met 0.588 De Vogel houdt zich pas sinds drie jaar met het drie banden bezig en maakt daarin snel progressie, getuige zijn op mars door de diverse biljart - klassen. Outsiders Verder zullen een paar gevaar lijke outsiders aan de tafel ver schijnen, zoals Paul Bodbijl (0,544) van DOS uit Nieuwer- kerk Hij was al eens eersteklas ser. maar kon zich daar net niet handhaven. Bodbijl is vastbe sloten het verloren terrein te heroveren Ook Sjaak de Visser (0,490) van BV Zierikzee is niet op voor hand uit te sluiten als kansheb ber. In de voorronden speelde hij niet sterk, maar in elke finale waarin hij uitkomt is De Visser een vaste waarde. Bij Johan de Klepper (0,515) van BV Zierikzee is de vorm van de dag bepalend. Hij is een jonge speler voor wie de tegenstan ders toch gewaarschuwd dienen te zijn. Afmaken Ten slotte neemt ook Hans Coo- mans (0,492) van BV Onder Vrienden uit Burgh-Haamstede deel aan de finale Een man die zich vaak weet te plaatsen voor finales, maar het daar zelden k.«n afmaken Dit keer wel? Vanaf vrijdag 19 15 uur begint de strijd in Melissant. Zaterdag en zondag wordt aangevangen om 12.0O uur. De finalepart ijen zijn zondag omstreeks 15.30 uur. De voorzitter van de Schouwse kruisboogvereniging, met de thuishaven in het Torenmaga zijn van Brouwershaven, komt zelf uit in de B-klasse Daarbo ven is nog de A-klasse; het hoogst haalbare is de Ereklasse. In 1994 veroverde Wessels Boer de Superbokaal. Hierbij moest hij het opnemen tegen alle beste schutters uit de vijf kringen (re gio's) in Nederland. In 1997 werd door Wessels Boer, samen met nog drie leden, de nationale titel bij de viertallen in de wacht gesleept. Omdat de in Zeist geboren kruisboog schutter beter schiet dan de rest van de club mag hij zich de Ko ning noemen. Binnen 't Over schot loopt overigens ook nog een Keizer rond. Dat word je pas wanneer je dne jaar achtereen Koning bent. Daan Breederveld uit OudeTonge is het Flakkeese talent met de meest vaste hand tussen de Zeeuwen. Filosoferen Breederveld verhaalt vol verve over hel ontstaan van de vereni ging „In 1996 waren we nog lid van KV Flakkee. Op een gege ven moment zaten we na een wedstrijd op een terrasje te filo soferen over een nieuwe club naam. Een naam die niet moest slaan op de regio, maar op de sport. En zo kwamen we op 't Overschot. Want als je naast schiet, moet je het nog een keer proberen en is dat dus een over schot Als je de roos als mindere schutter onverhoopt raakt, kun je dat wel een toverschot noe men En de Zeeuwen voelden zich binnen KV Flakkee het overschot. Vooral dat laatste ging ons steeds meer tegen staan, waardoor er werd beslo ten een eigen vereniging op te richten." Breederveld, die uitkomt in de hoogste Ereklasse, kwam twaalf jaar geleden voor het eerst in aanraking met het kruisboogschieten „Het is voor mij op de kermis begonnen. Daar stonden ze van kruisboog- vereniging Flakkee Toen ik had geschoten, wat al meteen aardig ging omdat ik vroeger veel luchtbuks heb geschoten, werd ik uitgenodigd om lid te worden En dat heb ik toen gedaan Bin nen vijf jaar wist ik Koning te worden." Het hoogtepunt tot nu toe be leefde Breederveld acht jaar ge letien Tijdens de landelijke strijd tussen alle Koningen 20 meter traditioneel werd hij Ko ning der Koningen. Vooral de manier waarop was weer ty pisch Breederveld. „Tijdens zo'n kampioenschap zie je de vreemdste heerschappen Som migen hebben speciale schoe nen aan met platen ijzer in de zolen Daardoor staan ze zoge naamd veel rechter en steviger Om zich te concentreren dragen sommigen oordopjes Hun kle ding is soms helemaal van het leer En dan komt Daan Bree derveld daar aan in zijn T-shirt- je Maar ik was wel de beste Het wipschieten is het favoriete onderdeel van Roelf Wessels Boer. De uitbater van een copys- hop in Zierikzee kwam dertien jaar geleden in contact met de sport ..Ik had een kopieerma chine gekocht bij Kodak en als dank mocht je toen meedoen aan een sportdag van hen. Daar werd onder andere ook aan kruisboogschieten gedaan Ik vond dat zo leuk dat ik meteen op zoek gegaan ben naar de dichtstbijzijnde club in de buur. Dat bleek KV Flakkee te zijn. Daar ben ik toen meteen lid van geworden." Historie Het kruisboogschieten wordt al vele eeuwen lang in Nederland beoefend en kent een rijke his torie en traditie. In Nederland zijn er momenteel nog zo'n 2600 beoefenaars. Het wordt overi gens steeds moeilijker een nieu we kruisboog te bemachtigen Alle wapens, die onder de wa penwet vallen, worden vandaag de dag nog steeds met de hand gemaakt „Maar de mannetjes die ze maker., als hobby trou wens, worden steeds ouder en sterven langzaam maar zeker uit", legt Wessels Boer uit Nieuwcrkerker Ronald Veenin gen spant ondertussen zijn boog met de speciale spanner Be hoedzaam legt hij de kunststof pijl met metalen punt tegen de pees. Het houten schiettuig gaal naar de rechterschouder Twin tig meter verder is een karton nen schietschijf bevestigd op een vierkante bak gevuld met klei. Met veel gevoel brengt Veeningen de diopter in één lijn met korrel en root. De adem stokt even. de rechterwijsvinger drukt af en met een vaartje van rond de 180 kilometer per uur suist het 26 gram wegende pro jectiel richting kleibak. Met een doffe plof verdwijnt een groot deel van de pijl in de klei In één keer raak. Een overschot blijkt niet nodig. door Klaas Verspoor Z1ERIKZFK - Mei één punt uit twee duels had Brouwershaven een valse sturt in dit voetbalsei zoen. maar inmiddels lijkt de ploeg het juiste ritme gevonden te hebben. Net op tijd, want morgen wacht koploper ZSC'62. In Brouwershaven spe len zowel de thuisploeg als de bezoekers hun eerste derby van het seizoen. Voor spitsspelcr Peter van Mou- rik lijkt het tij ook net op het juiste moment gekeerd te zijn Zes keer scoorde hij tot nu toe. „De eerste twee wedstrijden gingen niet zo best De tweede wedstrijd had Arend (Krijgs man. de trainer van Brouwer shaven) me er zelfs naast gezet om me scherp te krijgen TVgen Stavenisse kreeg ik een nieuwe kans en moest ik het maar eens laten zien Het lukte want ik scoorde dne keer Na de eerste goal ben ik ook meteen naar Arend en de wisselspelers toe gelopen Voor Van Mourik, werkzaam in de glastuinbouw, zijn de zater dagen meestal zwaar te noemen „Vaak moet ik op zaterdagmor gen vroeg mijn bed uit en tot half één werken En om één uur moet ik dan weer op het voet balveld zijn Geflatteerd In de oefencampagne kwamen Brouwershaven en ZSC elkaar al tegen Tben won Brouwersha ven afgetekend met 7-1 „Dat was geflatteerd Aan weerszij den was een aantal spelers er niet bij en was het 32 graden. Zaterdag kunnen we flink aan de bak ZSC is met John van der Have sterker geworden Ook vind ik het leuk om weer tegen Edwin van Oeveren (ex-Brouw) te spelenWe zien weer oude be- door Klaas Verspoor ZIERIKZEE - Van enig optimis me en enige euforie is in Kerk- werve dit voetbalseizoen nog geen sprake geweest. De weeg schaal voor WIK'57 slaat diep door in het rood. Vijf nederlagen in vijf wedstrijden; nul punten. Speler Elmar Verhage houdt de moed er toch maar in: „De eerste punten komen steeds dichter bij." Een waarheid als een koe Een ploeg verliest geen 22 competi tiewedstrijden. zelfs niet in de derde klasse A Het elftal uit Kerkwerve lijkt voort te bordu ren op het voetbalseizoen 1999- 2000, toen in de Brabantse der de klasse net het vege lijf werd gered ..Na de nacompetitie zei den we met zijn allen dat we dat dit seizoen weer maar zo moes ten gaan doen. Voorlopig moe ten we maar eens zien dat we zo ver komen Het was een grapje, maar dat het zo slecht zou gaan en dat er zoveel tegen zou zitten, had ik nooit verwacht", spreekt Elmar Verhage zijn teleurstel ling uit over het verloop van het seizoen. Tbch zijn er voldoende redenen aan te voeren voor de slechte prestaties van de ploeg van trai ner Jaap de Ridder „We hebben te maken met geschorste spe lers, geblesseerden en met spe lers die af en toe afwezig zijn. Daardoor moeten we te veel jon ge jongens of spelers van het tweede inzetten Voor de jonge spelers is het nog te vroeg, want die kunnen het nog niet aan. Een aantal geroutineerde spe lers als Marco Ganzeman. Erie van de Sande en Theo Witten berg is nog steeds geblesseerd en in de jongste competitiewed strijd. de met 3-0 verloren wed- ZIERIKZEE Met dne doel punten tegen Vrederust (6-6- overw inning) heeft Brouwer shaven-spit* Peter van Mourik Burn Steenpoorte ingehaald op de topscorrrslijst van voetbal club* op Schouw en-Duiveland. Steenpoorte kwam met zijn ploeg Duiveland vorig weekein de niet in actie in de vierde klas se B en bleef op vijf treffers staan Van Mourik heeft er een tje meer Renesse-speler Mischa van der Hoek achterhaalde Steenpoorte door tweemaal te scoren in het gewonnen duel met Hulsterloo(3-l) Ze* doelpunten Peter van Mourik (Brouwersha ven) Vijf doelpunten: Barn Steenpoorte (Duiveland); Mischa van der Hoek (Renew) Vier doelpunten: Jacob van den Berge (Bnisr Boys) I*ónde Bruine (DFS). Elmar Verhage i WIK 57). Jtfin van der Have (ZSC 62), kenden, maar het gaat natuur lijk om de punten Zaterdag zijn we even geen vrienden Ik ben blij met elke uitslag waarbij wij er eentje meer scoren dan ZSC En voor mil zou het leuk zijn wanneer ik de winnende maak Van de overige eilandelijkc ploegen in de vierde klasse B gaat Mrvo in Bergen op Zoom op bezoek bij Dosko. VoorSKN- WK is de uitwedstrijd tegen Smerdiek een nieuwe graadme ter. Opnieuw zal moeten blijken hoever de verjongde selectie van Jos Wesdorp is. Duiveland gaat dezelfde richting op als SKN- WK want in Poortvliet wacht SPS. dat eindelijk eens een keer van een Schouwen-Duiveland- se voetbalploeg wil winnen. Bruse Boys ontvangt in de twee de klasse E koploper SSC'55 De filoeg uit Sprang-Capelle ver oor afgelopen weekeinde van SSV'65 en dat moet de Boys uit Bru moed geven om tot de eerste •dzoensoverwinning te komen In de derde klasse A re:M I )KS ..f naar Nieuwdorp. dat een plaats lager op de ranglijst staat Zierikzee Zierikzee hoeft qua reisafstand zondagmiddag een makkie. In Oude-Tbnge is de Don Bosko Grijsoord Combinatie, kortweg DGBC genaamd, de tegenstan der. De Flakkeese ploeg won dit seizoen nog niet Renesse speelt de uitwedstrijd tegen Hans wee rise Boys De Zuid-Beve- landse ploeg is koploper in de vijfde klasse A Dreischorspeelt een klasse lager, in de zesde klasse A. ook al tegen de koplo- per In Wcstdorpe ontvangt RIA W de ploeg van trainer Toino Tiggelman met open armen Het wordt bijna eentonig want Rim boe. koploper in de zesde klasse B. knjgt bezoek van Ouwer- kerk. dat dit seizoen nog maar één keer won. Strijd tegen Apollo'69, ontbra ken ook nog eens Wim van de Velde. I^eon Hendrikse. Richard Stouten en keeper Knjn Hen drikse „Gelukkig deed Mark Passchier het niet slecht", geeft Verhage de stand-in een compli ment Onervarenheid De verdediging van WIK'57 kreeg dit seizoen al 27 treffers om de oren in vijf duels. Dikke nedorlugen tegen Serooskerke (5-1Nieuwdorp (3-5). VCK (7- 1) en Meeuwen (3-7) gingen vooraf aan de jongste 3-0-ne derlaag ..Apollo was ook niet veel maar het ligt puur aan de onervarenheid Ik vond Apollo niet spelen als een waardig kop loper F.n het is zoals altijd Als je onderaan staat heb je zelf veel meer pech. De kansen die er bij de tegenpartij wel ingaan, gaan erbij ons niet In.' De conclusie mag duidelijk zijn: bij WIK'57 draait het absoluut n<»g niet De 29-jarige Verhage hoopt in de thuiswedstrijd te gen GPC op een ommekeer De Vlissingse tegenstander staat in de derde klasse A op de vierde plaats en opvallend is dat ze slechts zeven keer gescoord hebben WIK'57 scoorde al acht keer en m dat opzicht biedt het duel dus enig perspectief. Ver hage tempert echter het opti misme. „Het zal heel moeilijk worden en ik zie het zwaar in. Natuurlijk pakken we een keer het eerste punt of de eerste pun ten Maar de ellende is dat je al minder dan anders aan een wed strijd begint Ik bedoel daarmee te /«'ggen dat we niet met angst en beven het veld tn gaan, maar dat we eerst altijd maar eens moeten zien dat we het eerste halfuur doorkomen." Patrick Berrevoets (Dreischor) Drie doelpunten: Clement van Splunder (Brou wershaven). Erwin van der Maas (Ouwer- kerk) in Mourik Mountainhiker Dig Zweedijk terug van Australische Crocodile Trophy door Nico Bouwman HE1NKEKSZAND - „Daar doe ik nooit meer aan mee. I)it is gekkenwerk." Dat zei motin- tainbiker Dig Zweedijk na het heéindigen van de Crocodile Trophy in Australië in septem ber 1998. Het kan echter ver keren. want op vrijdag 25 au gustus 2000 stond de inwoner uit Heinkenszand toch weer aan de start van de monster- tocht voor mountainhikers over ruim 2100 kilometer. Mountainbiketochten in de Ardennen waren geen uitda ging meer voor Dig Zweedijk, in het dagelijks leven bedrijfs leider bij Mikro Electro in Goes. Daarom deed hij in 1998 mee aan de Crocodile Trophy, een zware tocht van Alice Springs in centraal Australië naar Cairns, een kustplaats in het noordoosten. Na de finish was hij ervan overtuigd dat hij nooit meer aan deze monsterrit zou meedoen. Daarvoor waren deontbenngen en lichamelijke ongemakken te zwaar ge weest. „Ik zag het inderdaad niet meer zitten", beaamt Zweedijk nu In 1999 zag ik echter een videoband van de tocht en toen ging het toch weer kriebelen Het is net een soort virus. Je ziet iedereen weer bezigen dan denk je daar wil ik toch nog een keer bij zijn. Afzien in de extreme zin van het woord, je grenzen verleg gen, dat spreekt mij wel aan Monteurs De Crocodile Trophy startte dit jaar in Adelaide De finish lag in Kurunda, «en stad ter grootte van Goes vlakbij de kustplaats Cairns. Er was voor een professionele organisatie gezorgd, want hel begelei dingsteam bestond uit een arts. fysiotherapeuten, een mobiele keuken en twee Nederlandse Shimano-monteurs. Daar naast was er een vrachtwagen voor het vervoer van alle kof fers en materialen. Dig Zweedijk had zich voorge nomen sneller te rijden dan de eerste keer. maar uiteindelijk pakte de tocht anders uit dan hl week voerde tr ge gravel wege wind conslan' Dat was dus a happen Ik hel had dat ik da hier. waar be rwacht. offi- It r -c v A - NC-: Dig Zw eedijk heeft afgezien tijdens He Crocodile Trophy. „Ik zwalkte echt \an link* naar rechts over de weg. Ik kon niet meer \erder. maar je wilt niet opgeven. Het zit zo in je hoofd om de eindstreep te bereiken." foto Willem Mieras Maar als je dan 's avonds met de overige deelnemers bij el kaar in net kamp zit, heb je toch een tevreden gevoel. Dat geeft je de kracht om de vol gende dag weer op de fiets te klimmen Je bent zo gefocust op het einddoel, je denkt alleen maar aan fietsen, doorgaan en de finish halen. Water „Na zes dagen, we waren onge veer halverwege, is de bcJvoor- radingswagen met duizend li ter water kapot gevallen. Het resterende water is toen ver- 1 d over alle bidons, maar op of- den duur had i moment :ht: wat ik mee ■n ge- loe ik Ik ik geer •eg van vergeven Medicijnen helpen dan weinig, je hebt ge woon geen kracht meer Ik zwalkte echt van links naar rechts over de weg Ik kon niet meer verder, maar je wilt niet opgeven Het zit zo in je hoofd om de eindstreep te bereiken. Op een gegeven moment heb ben me toen echt letterlijk van mijn fiets moeten halen De volgende dag ben ik in het kamp gebleven om aan te ster ken Dat betekende voor mij in feite een vervroegd einde van de tocht." H« t lot was Zweedijk evenwel gunstig gezind De Crocodile TVophy k»-nt twee onderdelen, de classic de langste tocht van 2120 kilometer, en de 'light', «en kortere versie van 1250 kilometer Deze laul.ste tocht startte acht dagen later en liep over hetzelfde par koers „Van de wedstrijdlei ding mocht ik dorgaan in de 'light' Die is weliswaar korter, maar als je de kilometers erbij telt die ik al had gereden, kwam ik toch uit op de lengte van de 'classic' Bovendien morsten we vaak hele stukken omrijden omdat de wegen soms door hevige regenbuien waren weggespoeld liet werd voor mij toch nog ren leuke af sluiting. want ik kwam uitein delijk als winnaar over de streep m Kurunda. wat mij een boemerang als prijs oplever de Ondanks alle ongemakken kijkt Dig Zweedijk met vol doening terug op zijn tweede verblijf in Australië Komt er misschien toch nog een derde keer'' „Dat weet ik niet", glim lacht Zweedijk „Ik had nu een sticker met de tekst "never say never' (zegnooit nooit) op mijn fiets geplakt, maar ik heb nog geen besluit genomen Ik was beter voorbereid, dus ik had minder lichamelijke klachten dan de vorige keer Ik moet al les goed overwegen, want de hele lereidmg en organi satie is altijd het meest tijdro vend Eigenlijk ben ik in 1998 te vroeg naar Australië ge gaan Als je aan de zwaarste mountainbiketocht hebt mee gedaan. zijn alle andere toch ten alleen maar minder"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49