Einde van aandoenlijk autootje De Bus in Bru trekt méér volk Milieudefensie wil grens trekken om groene gebieden PZC rnrnm Veulentje in logo moet Zeeuwse Vlegel uitstraling geven zeeland 23 Mini GGD Zeeland gaat imago verbeteren Faillissement Foster Parents afgewezen Herfst-Doe-I)ag Zeeuwse Avond in Ellewoutsdijk vrijdag 6 oktober 2000 door A. J. Snel Hel is een autootje waar je niet kwaad op kunt worden. Neemt iemand in dat dingetje ten onrechte voorrang, dan denk je: „Ja, dat zou ik ook gedaan hebben." En ben je zélf de eigenaar, dan wekt hij evenmin woe de. Wil hij eens een keer niet starten, dan ben je eerder bezorgd dan boos. „Hij zal toch niets naars onder de le den hebben?", vraag je je af. Of: „Zou ik hem wel helemaal correct bejegend hebben?" Je kijkt eens diep in zijn gui tige koplampjes en zegt: „Jij gaat fijn naar de garage en daar gaat een heel aardige monteur jou weer beter ma ken". De Mini behoort tot het soort voer tuigjes dat vertedering wekt. Net als de Kever en de Eend Je hebt auto's waar je mee kunt scheuren, waar je de patser mee kunt uithangen of waar je status aan kunt proberen te ontlenen En je hebt autootjes die je bemint en waarvan je het gevoel hebt dat ze ook wel een beetje om jou geven. De Mor ris Minor/ Austin Seven behoort tot de laatste categorie. Er is een band tus sen voertuig en chauffeur. „Daar heb je Maurits in zijn Mini", dat klinkt heel anders, warmer dan: „Daar heb je twee jaar geleden op het Vlissingse in dustrieterrein Vrijburg zijn Schim- pie's Mini Center, een eenmansbedrijf voor de in- en verkoop en restauratie van Mini's „In zekere zin is het jam mer dat met de productie gestopt wordt, want er komt zo wel een eind aan een tijdperk. De Ford T wordt be schouwd als de auto van de vorige eeuw, maar voor mij is dat toch de Mi - niAan de andere kantals ik het zake lijk bezie, is het voor mij gunstig. De tweedehands Mini zal steeds schaar ser verkrijgbaar worden en voor mij zal dat wel goed zijn." Hartstocht Schimmelpenninck. die tientallen ja ren onder meer in Afrika, Centraal- en Zuid-Amenka ais public relations- man en verkoper voor Peugeot werk te, heeft zolang hij auto rijdt Mini's gehad. Hij heeft een hartstocht voor het type. „Eigenlijk is het een haat liefde-verhouding Je hebt het over een auto die een comfort biedt dat je spelt met een kleine letter c en dat je dan nog tussen aanhalingstekens zet met een vraagteken erachter Vanaf de tweede helft van de jaren zeventig is men voor de carrosserie gerecycled staal gaan gebruiken dat van binnen uit roest. In de onderhoudsboekjes wordt niets gemeld over de inhoud van de kofferbak, daar kan dan ook niet meer dan een kratje bier in ..Waarom ik niettemin van de Mini houd7 Het is een aandoenlijk autootje waar je veel rijplezier aan beleeft. Je krijgt, doordal de Mini klein en laag is. een gevoel van snelheid, je zit rede lijk veilig en je hebt dat sonore geluid van het ouderwetse motorblokje Wie in een Mini rijdt, maakt bovendien deel uit van een BOOTt bTMdtt1 60KV' terschap. Minirijders groeten elkaar door even met de lichten te knipperen. Ze stoppen bij pech voor elkaar om te kijken of er hulp geboden kan worden Het is een bijzonder ding waar men sen een gevoel bij hebben (Jok mede weggebruikers. Die worden niet gauw kwaad op iemand in een Mini De exemplaren van vóór 1970, dat zijn de mooiste, vindt Schimmelpenninck „Die hadden schuifraampjes en de portieren hingen aan scharnieren die aan de buitenkant bevestigd waren Het dashboard bestond uit een ovaal met drie metertjes erin Voor de rest had je een bak waar je van alles in kon opbergen Ook in de portieren zalen grote bakken Dat gaf je het gevoel dat je veel ruimte had. De laten1 uitvoe ringen zijn ook mooi, maar de eerste zeggen me toch meer Er heeft zich, zegt Schimmelpen ninck, sinds Alec Issigonis in de twee de helft van de jaren vijftig de Mini ontwierp, een opmerkelijk fenomeen voorgedaan De bedoeling was een kleine stadsauto op de markt te bren gen voor oudere, wat bezadigde en minder kapitaalkrachtige mensen De Mini werd echter ontdekt door spor tte vel ingen en jongeren die er een scheurijzertje in zagen Veel Mini's werden vervolgens opgevoerd. Er werden krachten op losgelaten waar op de constructie van het autootje niet berekend was Schimmelpenninck: „Daardoor valt er nu nogal wat te res taureren Daar komt bij dat veel men sen de Mini kochten van een klein budget en verzuimden hun autootje goed te laten onderhouden Aan twee dehandsjes valt dus vaak heel veel te doen, wil je ze weer goed rijklaar krij gen Ze zijn dus nogal aan de dure kant En ze zullen nog duurder wor den" Karei in zijn Kadett of Jacco in zijn Jaguar." Bij de aanschaf van veruit de meeste auto's is sprake van een zake lijke transactie. Een Mini, die koop je niet alleen, daar sluit je ook een ver bond mee. Deze week werd de laatste Mini ge bouwd. In het Britse Longbridge rolde hij van de band om rechtstreeks een automobielmuseum in te gaan. Er komt iets voor in de plaats: een ont werp van BMW. Kenners hebben er weinig vertrouwen in. Het zal geen Mini worden zoals de Mini sinds 1959 wordt ervaren. Slecht nieuws dus. Be halve dan voor wie op dit moment in het bezit is van het oude, geliefde speeltje. Het zal meer dan ooit tevoren het hart trots doen kloppen. Het zal worden gekoesterd als een kleinood. Gérard Schimmelpenninck heeft het nieuws over de beëindiging van de productie van de Mini met gemengde gevoelens ontvangen. Hij opende „Wie in een Mini rijdt, maakt deel uit van een soort broederschap: Minirijders groeten elkaar." foto Lex de Meester Statenlid Nederhoed (tweede van rechts) in gesprek met een Duitse toerist. foto Marijke Folkertsma door Jasper van der Bliek GOES - Het contact tussen de GGI) Zeeland en de gemeenten en burgers moet beter. I)at con cludeert het Terneuzcnsc ad viesbureau Puypeen Partnersin het gisteren gepresenteerde rapport GGD Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. De ge zondheidsorganisatie kondigde aan alle adviezen uit het rapport over te nemen. De belangrijkste aanmerking van het onderzoeksbureau is dat de GGD te star op gemeen ten, de financiers, overkomt. Stukken zijn te ambtelijk ge schreven, persoonlijk contact is miniem, en er vindt weinig over leg plaats. Directeur V. Slenter beaamt dit. „We hebben het imago van een professionele or ganisatie. waar professionals werken. Misschien iets té. Dat kweekt een grote afstand." Ook naar de burger toe bestaat die afstand. Hoewel het rapport hier niet expliciet op ingaatwil Slenter voortaan hetere infor matie over de activiteiten van de GGD geven „Een groot deel van de bevolking denkt dat wij meldkamers hebben en een am bulancedienst. Dat kan natuur lijk niet, we moeten duidelijk maken wat de GGD is en doet." Het bureau voerde het onder zoek uit in opdracht van de Zeeuwse gezondheidsorganisa tie, die zelf eind vorig jaar al sig naleerde dat het imago verbe terd moest worden. Door middel van interviews met gemeente- vertegenwoordigers en GGD- medewerkers kwam Puype tot zijn conclusies. Aanbevelingen Tijdens de presentatie van zijn onderzoeksresultaten gisteren deed Puype een hoop aanbeve lingen ter verbetering van het GGD-imago Twee keer per jaar een open dag, per gemeente een vaste contactpersoon, begrijpe lijke. leesbare nieuwsbrieven en brochures, en een website zijn wal adviezen om het publiek en de gemeenten beter over de or ganisatie te informeren Ook wat de interne informatie verstrekking betreft kan er vol gens het adviesbureau van alles beter Door middel van knipsel kranten. prikborden met recen te informatie, en een regelmatig verschijnend pcrsoneelblaa moet het personeel goed op de hoogte gehouden worden van wat er in het bedrijf speelt Directeur Slenter toonde zich tevreden met de resultaten en adviezen. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het Statenlid Bosman betast voorzichtig de linkerwang. „Nog dik?" Hij komt zojuist van de tandarts, vandaar. Provineievoorlichter Haverkort zet een plastic beker tje koffie tegen de lippen en staart een likje mismoedig voor zich uit. Hij moet toegeven, echt stormlopen doet het nog niet, maar ach, hoop doet leven. I)e provineievoorlichter blijft vol goede moed. Moet ook wel. Want riep hij een paar weken geleden niet in een enigszins on besuisde bui dat hij naar een an dere baan zal omzien indien het niks wordt met dit project? De provincie komt naar je toe Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft besloten het ko mend half jaar vanonder de Middelburgse kaasstolp te krui pen en de Zeeuwse bevolking op te zoeken om met haar te praten over hoe het verder met de pro vincie moet Is er behoefte aan meer bedrijvigheid; heeft de landbouw nog voldoende per spectief; kunnen er nog méér toeristen bij, welke kant moet het op met de vissenj; moeten er betere verbindingen komen; wordt er zorgvuldig genoeg om gesprongen met milieu en na tuur; waar dienen nieuwe hui zen te worden gebouwd? Over dat soort zaken wil de provincie met de Zeeuwen in discussie gaan. Het Zeelatiddebat moet woixlen gevoerd via een aantal bijeenkomsten, een speciale In- ternetside én: er trekt een truck door de provincie, met aan boord een aantal statenleden dat zich heeft voorgenomen goed te luisteren naar wat onder de bevolking leeft Gisteren maakte de Zeelandtruck de eer ste rit met als bestemming: Zie- nkzee. Het werd een weinig hoopgevende start: 'De Bus in Bru trekt méér volk'. Tijd genoeg Donderdagmorgen rond half elf. De provineievoorlichter is even om een pakje koffiefilters in oen nabijgelegen supermarkt Tijd genoeg tenslotte. Want in en rond de vijftien meter lange truck (de provincie spreekt zelf van een mobiel praathuis) die aan het Kraanplein is gepar keerd, is het akelig stil, Zierik- zee lijkt niet echt te wachten op een praatje met provinciebe stuurders PvdA-statenlid Bus man oogt somber Inderdaad, knikt hij, weinig klandizie Té weinig. En de laptop die in de debat dus staat opgesteld teineinde bezoekers in staat te stellen de website van de pro vincie te bekijken, doet het ook al niet - schijnt iets mis te zijn met de telefoonverbinding Zou het lukken met mijn mobieltje7, oppert de inmiddels wederge keerde provineievoorlichter op een toon waaruit weinig hoop spreekt. De man die belast is met de techniek, schudt van nee En hij kijkt daarbij een beetje meewarig. Proppers worden ze genoemd; van die lieden die zich ophou den bij discotheken en gelegen heden waar pikant plezier wordt geboden en die met hun wervende praat proberen voor bijgangers naar binnen te lok ken Indien de provineievoor lichter straks naar een andere baan solliciteert, zal hij in die branche weinig kans van slagen hebben Hoe hij ook tracht (hé, niet doorfietsen'') passanten te n de truck te bezoeken, het wil maarniet lukken Zo tegen twaalven hebben er drie. hooguit vier de moeite ge nomen een blik naar binnen te werpen Een meneer in wind jack wil iets weten over vervoer, een Duitse toerist wil even kwijt dat hij de buik vol heeft van al die toeristen op het eiland en het meisje in het lederen jack roept dat het op Schouwen een be stuurlijke chaos is, dat de bur gemeester moet oprotten en ai die wethouders eigenlijk ook. Weekmarkt Het Statenlid Nederhoed heeft de truck dan reeds verlaten, is met kordate passen de week markt opgegaan en tracht daar. tussen de kramen met groenten en fruit, in discussie te gaan met meneren en mevrouwen met volle boodschappentassen Die betogen dat er meer groen moet komen, minder toeristen en dat de behoefte aan bekwamer lo kale bestuurders groot is. En hoe gaat het intussen inde zo fraai ingerichte truck7 Daarin dreigt de landerigheid ernstig toe te slaan. Provineievoorlich ter Haverkort houdt de moed er echter in. Volgende week als ze in l^amswaarde zijn, dan wordt hel andere koek, belooft hij. IV Lams waarde komen misschien wel een paar honderd mensen op het mobiele praathuis af Tenminste, dat heeft hij via de plaatselijke dorpsraad verno men. De orgelman die zo'n opvallen de gelijkenis vertoont met Piet Bambergen Iaat het 'Oude café aan de haven' door het Zierik- zeese centrum klinken. Staten lid Stoffels hapt verveeld in een broodje kaas. constateert dat De Bus van SBS 6 die thans in Bru staat heel wat meer volk trekt en bekent met volle mond dat-ic eerlijk gezegd van meet af aan zo z'n twijfels had over het wel slagen van de onderneming. „De mensen gaan toch liever naar de markt dan dat ze met ons een ouwehoerpraatje ko men maken7" door Rinus Antonisse GOES - Overal in Nederland nikt de bebouwing op en ver dwijnt de open. groene ruimte Zeeland vormt geen uitzonde ring. Woonwijken, bedrijven terreinen. wegen, spoorlijnen leggen beslag op het schaarse buitengebied. Voor de Vereni ging Milieudefensie aanleiding om de campagne TW'A: de Groene Grens op touw te zetten. Samen met ruim honderd lokale en regionale organisaties slaat Milieudefensie op de bres voor het landschap Op zondag 8 ok tober wordt daar overal in het land uiting aan gegeven In Zee land gebeurt dat tijdens een Groene Grensdag, die wordt ge houden bij Aardenburg en op de Kaloot bij Borssele De campagne is onlangs door Milieudefensie ingeluid door de presentatie van eeri zogenaam de 'Liefdesverklaring aan de open ruimte' en wordt onder steund door bijna zevenhon derd zeer verschillende organi saties. Niet alleen indesfeer van natuur, milieu en landschap, maar ook bijvoorbeeld de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen. de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond (afdeling Tberschaatsen), het Nederlands Agrarisch Jon geren Kontakt, jongerenorgani saties van politieke partijen, cultuurhistorische organisaties en dertig VW's De deelnemers aan de campag ne hebben een gemeenscha p|>c- lijkedoelstelling: de open ruim te open en groen houden „Dat is ook een belangrijke doelstelling van het overheidsbeleid Maai in de dagelijkse praktijk winnen individuele belangen het veel te vaak van deze collectieve wens. Omdat het bebouwen van het volgende stuk weiland eenvou diger en vaak goedkoper is, dan het herinrichten van een deel van een bestaande stad of be staand dorp Aan dat mechanis me moet snel een einde komen", staat er in de liefdesverklaring De campagne komt nu, omdat dit najaar door de politiek wordt gepraat over de toekom stige inrichting vnn Nederland (vijfde nota Ruimtelijke Orde ning) De bijeenkomst in Aardenburg door Harrocn van dor Werf DEN HAAG - Zeeuwse Vlegel, vooral bekend van het gelijkna mige brood, moet een nieuw lo go ontwikkelen. Een frisser beeldmerk dat uitstraalt waar voor Zeeuw se Vlegel - producten staan: duurzame, milieuvrien delijke landbouw. Kanna l'ru, directeur van het Centrum voor Bhutan Studies uit het Hima- la> a-koninkrijk Bhutan, deed donderdag deze suggestie in Den Hang Bhutan heeft Stichting Zeeuw se Vlegel met succes financieel geholpen bij de ontwikkeling van larwerassen voor duurzame landbouw Dat heeft erin gere sulteerd dat het oude baktar- wcras Sunnan op de officiële rassenlijst is teruggekeerd. Karma Ura juichte dit toe Maar er moet mevr gebeuren, stak hij donderdag, bij de pre sentatie van de resultaten van het ontwikkelingsproject, niet onder stoelen of banken Hij doelde daarbij op de promotie van producten van Stichting Zeeuwse Vlegel Er zijn vol doende boeren die Zeeuwse Vlo- AMSTERDAM l>c rechtbank in Amsterdam heeft het verzoek tot faillisement van Foster Pa rents Plan afgewezen. I)e zaak was aangespannen door advo- cnut J. WHgers uit Goes, die op trad namens 5422 Colombiaan se Foster Parentskinderen. Wilgen» etste 99 miljoen gulden van Koster Parents Plan wegens niet nagekomen verplichtingen van de organisat ie aan de kinde ren in de stad Barranquilla in Colombia De Amsterdamse rechtbank achtte de aanklacht niet gegrond en wees de eis af. Advocaat T. Kolle van Foster Parens Plan noemde het aan spannen van de zaak 'onmaat schappelijk en onverantwoord Hij betreurde het vooral dut de door hem vertegenwoordigde organisatie door de zaak nega tief in het nieuws blijft komen Tevens vond hij het zeer opmer kelijk dat meteen het fnilisse- ment was aangevraagd Advocaat Wilgers gaat tegen de uitspraak in hoger beroep wordt ondersteund door de Zeeuwse Milieu Federatie, het Boomkikkerfonds, de natuur beschermingsverenigingen 't Duumpje en de Stelt kluut Als plaats voor de manifestatie is een terrein aan de Bogaard- straat 92 tussen Anrdenburg en Sint-Kruis uitgekozen Dat is typisch een plek waar allang een groene grens getrokken had moeten worden, legt Theo Aer- noudts, secretaris van het Boomkikkerfonds uit Als het aan de gemeente Sluis-Aarrien- burg ligt komt daar namelijk een rondweg te lopen cn dat is een duidelijke aantasting van het leefmilieu Aemoudts ..Het is een zeer be dreigde plek Een rondweg doorsnijdt het landschap en de ervaring leert dat dan ook de be bouwing oprukt De weg iso leert de boomkikker-gemeen schap bij Aardenburg De boomkikker is een bedreigde diersoort We zulten ons hevig verzetten tegen de aanleg van de weg. tot aan de Europese Unie toe." Op zo'n plaats de Groene Grensdag houden, symboliseert op prima wijze de campagne TVek de Groene Grens, vindt Aemoudts. Wandeling De Groene Grensdag bij Aardenburg begint om 13.00 uur Namens de natuurbescher ming verzorgt C Kostenae de opening Statenlid M Wiers- ma (GroenLinks) houdt een inleiding en gedeputeerde J. Hennekeij (WD, verkeer en vervoer) geeft een reactie op de liefdesverklaring Daarna is er «■en rondwegwandeling. Door lopend kunnen mensen zich laten fotograferen met het be dreigde landschap als achter grond De foto's worden ge bruikt voor een fotoactie op het Haagse Binnenhof. Voor kinde ren is er een natuurquiz en er zijn een fototentoonstelling en een diapresentatie te zien De dag eindigt om 11» 15 uur Ook de Borsselse Kaloot is een bedreigde plek Dit laatst»- rest je van «x-n ooit befaamd natuur gebied komt in de knel door plannen voor aanleg van een containerterm in al De werk groep Red de Kaloot voert er tij dens de Groene Grensdag actie vanaf 13.00 uur. gcl-tarwe willen telen, de con sumptie stokt echter Een actiever logo kan Zeeuwse Vlegel helpen, denkt Karma Ura Daar was Ad Phernam- bucq, medewerker van het Zeeuws Platform voor Duurza me Ontwikkeling, het volledig mee eens „Biologische boeren op de Waddeneilunden hebben hun logo aangepast Ze hebben er een zeehondje in opgenomen. De verkoop verdubbelde Voor Stichting Zeeuwse Vlegel had Phernambucq ook een Idee: Vervang de boer die nu op het beeldmerk staat door een aai baar veulen van «*en Zeeuws trekpaard Joop de Koeijer uit Zonnemaire, voorzitter van de stichting, had »-r wel oren naar „We zijn er in elk geval mee be- zig." Respect Veel respect over en weer zette de to»m tijdens de presentatie in Den Haag Hoe anders was dat bij aanvang van het protect in 1997 Tóen waren er veel twij fels. Dat leidde zelfs tot Kamer vragen waarom een 'arm' land als Bhutan het 'rijke Nederland zou moeten helpen? Met Nether lands geld overigens dat het Hi malaya-koninkrijk met eigen inbreng terugsluist naar Neder land. zoals in «-en samenwer kingsverdrag is afgesproken „Wat is rijk en wal ts arm?", vroegen verschillende sprekers zich a f Het gaat Nederland eco nomisch voor de wind. maar de natuur lijdt «ronder Terwijl Bhutan njk is door de grote bio logische verscheidenheid, waarvan het land zich ook be wust is Hot gaat er voorzichtig mee om Dat maakt Bhutan in de wereld tot een opmerkelijk land Commissaris van de koningin in Zeeland, W T van Gelder.aicdr evaluatie officieel tn ontvangst nam, vertaalde de samen w«-r- kmgzo: „Het hooggelegen Bhu tan is naar het laaggelegen Ne derland afgedaald GOES - Het AmbachUcentrum bij de Hollandsche Hoeve in Goes is op 17, 18 en 19 oktober het decor van de Herfst-Doe- Dagen Bezoekers kunnen zelf potten bakken, schelpenkrans jes maken en bloembakjes in el kaar zetten Het Ambachtscen trum is open van 13 tot 17 uur. ELLEWOUTSDIJK - In bet krrkje van Kllr- woutsdijk wordt zaterdag 14 oktober de eerste Zeeuwse Avond gehouden D« Stichting 't Krrkje van Elle-sdiek wil proberen het gebouw een nieu we en bredere functie te geven. Met de toenemende belangstelling v»* »r st n-vktaal is het idee voor de Zeeuwse avonden ontstaan Er komen ook oecumenische kerkdienstm in dialect. Het programma van de eerste Zeeuwse Avond be gint om 20.00 uur Jan Zwemer, schrijver en pre sentator van het dialectenprogramma Zwemer van Omroep Zeeland, vertelt uit «'tgen werk. dat bestaat uit komische verhalen „De humor druipt er vanaf, maar gelukkig is hij droog van aard" staat er in de uitnodiging van Goed Zeeuws Goed Rond. die het programma verzorgt. Daumaast treedt Engel Keinhoudt op Hij zal vooral de lied jes zingen die uitgekozen zijn voor zijn nieuwe cd Mensen die aangew ezen zijn op openbaar vervoer krijgen de garantie dat ze terug w orden gebracht naar het station in Goes of Middelburg Kaarten kunnen worden gereserveerd bij de Stichting Goed Zeeuws Goed Rond

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 43