Speelzaal krijgt dure nieuwbouw Grote brand op industrieterrein iPZC Hulpverleners willen euregionaal veiligheidsplan Laatste gast verlaat De Prinsenhoeve Gruttenpikkertjes Nieuwerkerk zeeland Informatiedag over belastingen Geld nodig voor hulp na seksueel geweld Reuzenmerklap in Zierikzee Poppenmaakster wint prijs met circuspop Gemeente redt vervoer gehandicapte sporters door Aii Pankow ZIERIKZEE - Met enige ver zuchtingen bracht de commissie maatschappelijke aangelegen heden donderdagavond een unaniem positief advies uit voor nieuwbouw van peuterspeel zaal I)e (iruttenpikkertjes in Nieuwerkerk voor 025.000 gul den. De commissieleden gaven aan enorm geschrokken te zijn van de forse verhoging van het be nodigde krediet voor de nieuwe peuterspeelzaal. Op de begro ting voor dit jaarwasdaaral vijf ton voor gereserveerd, maar bij nader inzien bleek er meer geld voor nodig. „Kan het echt niet anders dan voor 625.000 gul den?". probeerde R Geluk (D66) nog, maar wethouder P. W. Ber- revoets-Ringel berg gaf aan dat het bouwbestek al op alle ma nieren tegen het licht was ge houden. De verhoging van het krediet werd vooral veroor zaakt omdat in de bouwsom geen rekening was gehouden met de btw (circa een ton) en met de sloop van het oude gebouw voor ongeveer 20.000 gulden De wethouder benadrukte dat er grote behoefte is aan een nieuwe peuterspeelzaal in Nieuwerkerk en dat die behoef te in deze kern volgens de toe komstprognoses voorlopig zal blijven bestaan. Zij stelde J Ge- leijnse (VVD) gerust dat de ho ger»' kapitaallasten binnen de bestaande exploitatie worden gedekt In het totaalbudget wordt rekening gehouden met een bedrag van 25.000 gulden aan zelfwerkzaamheid door de gebruikers. „Zijn daar wel duidelijke af spraken over gemaakt", wilde C Flikweert(SGP/GPV)weten Hij werd direct vanaf de publie ke tribune gerustgesteld door voorzitter E. Moons van De Gruttenpikkertjes. Zij bedank te bovendien hot gemeentebe stuur voor het feit dat er nu ein delijk verbetering komt in de slechte huisvesting van de peu terspeelzaal in Nieuwerkerk De commissie was niet te spre ken over de wijze waarop de ZIKKIKZF.F. - Het nieuwe be lastingstelsel. zoals dut in 2001 ingaat, is thema van een bij eenkomst op donderdag 2 no vember in het MFC aan de lliivbertstraut 35 te Zierikzee. i duiri ra 11 hu tot n;.no uur. Wat gaat er allemual verande ren7 Wie gaun er op vooruit7 FNV-CNV-UGO (Uitkeringsge rechtigden, Gehandicapten Ouderen) heeft Piet Kroon uit genodigd om de voors en tegens van het nieuwe beiastingsys- u-em te vertellen Kr»>on praat over de argumen ten die er zijn geweest voor de herziening, de inrichting van het stelsel, de opzet van box 1, de heffingskorting en de gevol gen voor netto inkomen, de tariefsverlaging, vermogens- rendementsheffing en de koop krachteffecten. Bezoekers krijgen een uittreksel mee. waar de belangrijkste za ken op staan Kr is gelegenheid tot vragen stellen door Joanne de Nijs TIIOI.EN - öp het industrieter rein Welgelegen bij Tholen heeft gisteravond een grote brand ge woed in een stalen loods in de Amhachtswrg waarin vier be drijven zijn gevestigd. De brand is ontstaan in de unit. waarvan niet bekend is welk bedrijf er gevestigd is. Het was gister avond luat nog niet bekend hoe veel schade de brand heeft ver oorzaakt. Een ambtenaar van de gemi-en- te Tholen wist gisteravond 'uit zijn hoofd' te vertellen dat de onbekende onderneming een vergunning heeft voor de opslag van machines, liet burgemees ter W. Nuis vun Tholen welen Nuis kon gisteravond nog geen naam. of verdere gegevens, van het bedrijf geven Omstanders, wuaronder werk nemers van bedrijven in de om geving, wisten te vertellen dat er volop geheimzinnigheid heerst rond het betreffende lx?drijf. De ramen zouden vanaf het begin zijn afgeplakt en er zou al ver schillende maUan een deurwaar der aan de deur geweest zijn. De unit zou inmiddels aan een an der zijn verhuurd, maar die kan niet in het betreffende deel van huur over 1998 voor Brogum, podium voor muziek en theater, was kwijt gescholden. Het col lege van burgemeester en wet houders had daartoe besloten zonder de commissie daarin te kennen Wethouder Berrevoets erkende dat dit niet de juiste procedure was geweest en bood daarvoor haar excuses aan. Ze zei toe dat de gemeente begin volgend jaar met h<H bestuur van Brogum voor de toekomst orde op zaken wil stellen om 'als volwassenen tot een anderesub sidieregeling te komen' De commissie uitte twij fels of de behoefteraming voor de rijks monumenten inderdaad voor 1 mei 2001 gereed kan zijn Wan neer dat niet lukt. kan de ge meente geen aanspraak maken de loods omdat die afgesloten is. aldus de omstanders Brandweermensen zijn, toen de brand onder controle was, met persluchtmaskcrs naar binnen gegaan Ze hebben alleen een vrachtwagen zien staan Door de rook was er niet meer te ont- waren Omdat vermoed werd dat er bij de brand gevuarlijke stoffen vrijkwamen is de bewoners van enkele huizen in de omgeving geadviseerd ramen en deuren dicht te houden Volgens Nuis hebben metingen later aange geven dat er geen direct gevuur voor de volksgezondheid is ge weest Ontploffingen De brand is vermoedelijk rond acht uur "suvondsontstaan Een uur later zijn er verschillende ontploffingen geweest. De oor zaak daarvan kon de brandweer gisteravond nog niet geven Vrijdag volgt een uitgebreid technisch onderzoek. In de lo<xls zit het bedrijf Klein Molenbeek, een handel in twee dehands Mercedessen De auto's konden tijdig naar buiten gere den worden Naast de autohan del zit Allied Minerals, een groothandel in vuurvaste ste nen De derde unit is het onbe- op de budgetten van het rijk, hetgeen zou inhouden dat voor restauraties van rijksmonu menten geen subsidies meer worden toegekend. Wethouder Berrevoets zei er echter alle vertrouwen in te heb ben dat die behoefteraming van alle 810 rijksmonumenten tijdig gereed zal zijn Het werk wordt uitgevoerd door het Facilitair Bureau Monumentenzorg. Tij dens de raming zal bovendien voorlichting worden gegeven aan eigenaren van woonhuis monumenten over het beleid van de gemeente, het vergun ningstelsel en de mogelijke sub sidiestromen. De commissie ad viseerde positief een bedrag van 270.000 gulden uit te trekken voor dit onderzoek. kende bedrijf, daarnaast zit Fin power De showroom van die handel in metaal bewerk ings- machin»** was nog niet inge richt. Naast het onbekende be- door Roetf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse hulpinstellingen voor jonge ren willen extra geld om de hulp in stand te houden aan meisjes die het slachtoffer zijn van seksueel misbruik. De Zeeuwse jeugdzorg zegt het te druk te hebben om de hulp verlening aan deze meisjes zo maar van hulpinstelling Fiom over te kunnen nemen. De Fiom in Zeeland is vorig jaar begonnen de hulp aan verkrachte meisjes en incest- slachtoffers af te stoten. Deze instelling gaat zich uitslui tend met hulp aan volwassen bezighouden De bedoeling was dat het algemeen maat schappelijk werk van Stich ting Thuiszorg Walcheren de drijf liep ook Allied Minerals brandschudc op Bij de andere twee b»xirijven blijft het waar schijnlijk beperkt tot rook- en waterschade hulp aan deze groep zou over nemen. Maar een speciale commissie uit de Zeeuwse jeugdzorg betwijfelt of het maatschappelijk werk de vaak ingewikkelde problema tiek van deze meisjes wel aan kan en wil dat een meer gespe cialiseerde instelling de hulp gaat verlenen. Maar directeur H. Theunissen van Maatschappelijk Werk Oosterschelderegio meldde De brandweer bluste met zestig mensen en vier wagens van korpsen van de gemeente Tho len De brandweer van Ber gen op Zoom assisteerde met donderdag m een vergadering van de samenwerkende jeugdhulpinstellingen dat het maatschappelijk werk de hulpverlening aan de meisjes er niet bij kan hebben als daar niets tegenover staat. „We kampen al met wachtlijsten van hier tot Tokio." Directeur R. Holl van destich- ting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) opperde de mogelijkheid «-en beroep te doen op het Beleidskader So ciale Zorg van de provincie. Dat is een pot met geld die de provincie beschikbaar heeft gesteld voor knelpunten in de Zeeuwse zorg. „Er zijn meer middelen voor meer mensen nodig om de hulp aan slacht offers van seksueel misbruik te kunnen oppakken", aldus Holl. een ladderwagen. De Oud-Vos- semeersedijk is geruime tijd af gesloten geweest voor het ver keer. foto Wim van Vossen vrijdag 6 oktober 2000 door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - I)e besturen van de regionale brandweer Zeeland en de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR) hebben bij de minister voor Binnenlandse Zaken sub sidies aangevraagd voor een aantal projecten die moeten lei den tot een verbetering van de rampenbestrijding in de pro vincie en vooral in de grensre gio's. Een van de projectaanvragen richt zich op het optimaliseren van de communicatie-kanalen voor ambulances en ziekenhui zen in de grensstreek. Nog steeds is het zo dat Nederlandse ambulances met patiënten on derweg naar ziekenhuizen in België eenmaal over de grens geen mobilofoonverkeer kun nen onderhouden met andere hulpdiensten of de ziekenhui zen. Ook brandweerkorpsen in de grensstreek kampen met dit probleem, omdat de apparatuur aan weerszijden van de grens niet op elkaar is afgestemd en omdat men werkt op verschil lendefrequenties. De aanschaf of aanpassing van apparatuur die aan weerszijden van de grens werkt hoeft op zich geen probleem te zijn. De aan- passingskosten voor alle ambu lances en brandweerwagens - veertig in getal - bedragen slechts 8000 gulden. Daar zit 't probleem ook niet echt in. Het probleem zit meer in de aanpas sing en afstemming van proto collen en regels. Afspraken Een andere aanvraag behelst een veel breder project; name lijk het opstellen van een eure gionaal veiligheidsplan, waarin de afspraken tussen bestuur ders én hulpdiensten op een zo breed mogelijk terrein worden vastgelegd. Dit plan zou door een speciale vakgroep moeten worden uitge werkt en door de Scheldemond- raad moeten worden geaccor deerd. Voor het opstellen van het plan, waarin naast grensoverschrij dende rampenbestrijding ook politionele samenwerking en door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur heeft de Stich ting Gehandicaptenbeleid Schouwen-Duiveland bereid gevonden het vervoer van ge handicapte sporters te regelen. Daarmee is, op Schouwen-Dui veland althans, het probleem dat dreigde te ontstaan met het stopzetten van het vervoer door de Zeeuwse Sportraad snel op gelost. „Wij hebben geluk dat Harry Thysse dit vervoer op Schou wen-Duiveland al lange tijd co- ordineerde voor de Zeeuwse Sportraad", zegt Henk Top van de Stichting Gehandicapten Schouwen-Duiveland Top kan nog niet inschatten of de 13 cent per inwoner die de ge meente beschikbaar stelt voor het sport-gehandicaptenver- voer toereikend zal zijn. Hij heeft daar wel enig vertrouwen in. Bovendien is met de gemeen te overeengekomen dat halver wege volgend jaar bekeken zal worden hoe intensief het ge bruik van dit vervoer over een langere periode is en welke kos ten daar exact mee zijn ge moeid. Belangrijk Thysse weet als geen ander hoe belangrijk deze voorziening voor veel gehandicapten is. „Er wordt druk gebruik van ge maakt Bijvoorbeeld voor de wekelijkse sportavonden van de gehandicaptensportvereniging d'Antiloope op maandag en donderdag in De Putmeet in Scharendijke." Voor aangepast vervoer van mensen met een rolstoel heeft Thysse goede afspraken met Taxi Lemsom in Kerkwerve. Be langrijk voordeel is dat het ver voer dan 'op maat' kan worden verzorgd Dat is anders bij het collectief taxivervoer waar op basis van het WVG-budget <>en beroep op kan worden g»*duan „Dan moet je de tijd altijd veel ruimer nemen omdat er voor tussentijdse oproepen weieens wordt omgereden Ik maak dus liever gebruik van echt aange past vervoer." Thysse kan ook een beroep doen op vrijwilligers voor het vervoer van gehandicapten die geen ge bruik maken van een rolstoel en dus in een gewone personenauto naar de plek voor hun sportbe oefening gebracht kunn»*n wor den Gehandicaptensport heeft de laatste jaren een grote vlucht genomen Zo zijn er op Schou wen-Duiveland enthousiaste s20 milieuhandhaving worth gere geld. is een bedrag nodig van circa 200.-000 gulden op jaarba sis. In november buigt het dage lijks bestuur van de Euregio Scheldemond zich over de problematiek van de grens overschrijdende rampenbe strijding. Concertbus Rotterdams Philharmonisch ZIERIKZEE - Het Rotterdams Philharmonisch Orkest komt dit seizoen met een opmerkelijk initiatief voor Schouwen-Dui veland: de Concertbus. Deze vervoert liefhebbers recht streeks van huis naar symfo nieorkest. De bus rijdt op vrijdag 3 novem- ber 2000 en op woensdag 25 april 2001. De bus kent drie op- I stopplaatsen op het eiland: Haamstede (kerkring), Zierik zee (busstation) en Bruinisse (bushalte). De concerten heb ben plaats in De Doelen te Rot terdam, de thuishaven van het orkest. Na het concert rijdt de Concertbus weer langs de ge noemde opstapplaatsen. Uitkomst Enkele weken geleden is gestart j met de promotie van de Con certbus. Vanwege de grote belangstelling is een tweede Concertbus ingezet. Uit een vraaggesprek met Rini Klaas- sen van het Rotterdams Phil harmonisch Orkest blijkt dat voor vele mensen het vervoer I een uitkomst is. Verder is het succes voor een groot deel te danken aan de hulp die het or kest van Stichting Welzijn Ou deren Schouwen-Duiveland krijgt. Het concert van 3 november heeft als thema 'Een avond in j Wenen' en bevat werken van de componisten Mahler, Mozart, Strauss, Brahms en Schubert. Voor aanmelding of meer infor- matie kunnen mensen contact opnemem met Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland of het Rotterdams Philharmo-1 nisch Orkest basketballers die voor competi tiewedstrijden tot Delfzijl en Maastricht reizen. „Daarvoor huren we speciale taxibusjes voor gehandicapten. Uitgangs punt is dat de gehandicapte sporter als hij een wedstrijd moet gaan spelen, niet zelf de auto bestuurt. Het is beter dat alle energie ook echt op de sportbeoefening wordt ge richt", aldus Thysse Volgens hem heeft de Zeeuwse Sportraad noodgedwongen het vervoer voor gehandicapte sporters stop moeten zetten, doordat sommige gemeenten in Zeeland niet meer bereid waren hiervoor subsidie te verlenen. „Gelukkig doet Schouwen- Duiveland dat wel en wordt de bijdrage nu doorgesluisd naar de Stichting Gehandicaptenbe leid." De Zeeuwse Sportraad had voor dit jaar al subsidie ontvangen van Schouwen-Duiveland. maar nu het vervoer voor ge handicapte sporters per 1 sep tember dit jaar is stopgezet heeft de gemeente de sportraad verzocht een vierde deel van die subsidie terug te storten. De ge meente handhaaft voorlopig de bijdrage van 13 cent per inwo ner maar betaalt die van nu af aan de Stichting Gehandicap tenbeleid. ZIKKIKZF.F. - Vooruitlopend op de presentatie van 's wereld» grootste merklap reist momen teel de tentoonstelling 'Door Mijn Gedaen' door Zeeland. Het gelijknamige boek van Eef de Jonge staat hierin centraal Op de tentoonsU'Uingzijn onder meer voorbeelden van Zeeuwse kenmerken in de oefendoeken te bezichtigen en krijgen bezoe kers tips hoe een oude ietter- of merklap goed bewaard kan worden Daarnaast is er in df expositie veel aandacht voor de Zeeuwse recordpoging een 125 meter lange merklap te produ ceren. Tot en met 31 oktober is 'Door i Mijn Gedaen' in Zierikzee In het Stadhuismuseum zal de ten toonstelling voor belangstellen- j den te bewonderen zijn In dit kader hwft het museum teven» onder de titel 'Ieder Huisje Zijn Kruisje'een verzameling merk-, j stop- en letteriappen geèxpij seerd. Deze doeken, die tussra 1735 en 1958 gemaakt werden j zijn allemaal afkomstig v»n Schouwen-Duiveland. 's-GRAVENPOLDER - Poppen maakster Connie Polfliet uit 's- Gravenpolder heeft met haar creatie Shocking Blue de pu blieksprijs Poppenring 2000 in de wacht gesleept. Deze prijs is gekoppeld aan de poppenbeurs in Ahoy' m Rotterdam Een jury heeft voorafgaand aan de pop penbeurs tien creaties genomi neerd. De Ahoybezoekers heb ben vervolgens Polfliet als winnaar geselecteerd. Het the ma van de wedstrijd was circus. Polfliet heeft een illusionist ontworpen De prijsuitreiking vindt komend weekeinde in Epe plaats. I)e laatste caravan op camping I)e Prin.venhoeve in Renesse wordt op een fors bemeten dieplader vervoerd naar een nieuwe standplaats in Twente. foto Marijke Folkertsma door Piat Kleemans RENESSE - Camping De Prinsenhoeve in Renesse is niet meer. Donderdag werd de luntste caravan van het terrein verwijderd. De camping moet wijken voor natuurontwikkeling. Over sane ring of verplaatsing van de cam pings Beukenhorst en Tentenbos wordt door de ministeriële Dienst Lan delijk Gebied (DLG) nog onderhan deld. De onttakeling van De Prinsenhoeve betekent het einde van een hoofdstuk voor campingeigenaar A Ruijtenberg De eerste caravans werden september 1999 van de in het vroongebied in de kop van Schouwen gelegen camping - de <>p twee na oudste van het eiland - verwijderd en de door campingbewo ners aangelegde terrasjes en dergelijke weggehaald. Van do 125 campmgguslen zijn 35 ver huisd naar Camping Renesse (eigen dom van Ruijtenbergs zoon M Ruijten berg). gingen 15 naar een stekje elders op Schouwen-Duiveland en verruilden 10 hun caravan vooreen tweede huisje. De rest vertrok naar elders in Neder land Voor de campinggasten was het ge dwongen vertrek een bittere pil. Voor Ruijtenberg 'een zware bevalling'. „Ik heb deze camping dertig jaar gehad en ik moet nu met mijn eigen handen af breken wat ik in die dertig jaar heb op gebouwd." Desalniettemin heeft Ruijtenberg naar eigen zeggen nooit spijt gehad van zijn beslissing om de Prinsenhoeve te ver kopen „Op langen- termijn was de camping waarschijnlijk toch niet le vensvatbaar gebleven. Ik denk dat de knevel van de natuurbeschermingswet dat onmogelijk had gemaakt." De caravans zijn vertrokken, maai Ruijtenberg blijft zelf wel m het gebied wonen. „Dat is voor mij ook altijd een harde voorwaarde voor verkoop van de camping geweest. Dit is een unieke plek op Schouwen-Duiveland en daar wil ik blijven." De stilte die ontstaan is door het vertrek van de kampeerders beang stigt Ruijtenberg niet „Ach nee. daar zijn we eigenlijk wel aan gewend Ten slotte hebben we elk jaar een half jaar kunnen oefenen, want 's winters waren hier geen kampeerders. Het aantal caravans op Camping Ber kenhof aan de Hoogezoom, die even eens ten gunste van natuurontwikke ling hel veld moet ruimen, is inmiddels aardig uitgedund. Ruim 25 van de 127 standplaatsen zijn inmiddels ont ruimd Voor december 2001 moet de camping helemaal leeg zijn en dat gaat B. de Groot vun de DLG - die de cam ping in maart dit jaar aankocht - zeker lukken. Waar de van de Berkenhof 'verjaagde' campinggasten terecht komen, is nog niet duidelijk. De gemeente Schouwen- Duiveland beschikt nog over 2,3 hectare zogenoemde compensatie- grond, waar eventueel Berkenhof- kampeerders naartoe kunnen verhui zen Het gemeentebestuur moet nog een beslissing nemen over de bestemming van de compensatiegrond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42