VNG stapt uit beraad verkeer Kinderporno Brongersma vernietigd PZC Coalitie onder druk om in te stemmen met missie Eritrea Kamer houdt Kroon binnen de regering binnenland vrijdag 6 oktober 2000 SGP'er om tv uitgesloten van verkiezingen Kritiek op wachtgelden politici Twaalf jaar voor heroïnesmokkel Pech voor kraslotwinnares Proef met pepperspray verlengd Ook DNA-onderzoek Jessica Richel Veel steden staan buitenspel bij verdeling subsidie Premier Marokko bezoekt Slotervaart Taxistrijd Amsterdam duurt voort Gaat uw bedrijf voor POLE-POSITION?! (K<kv uur, suml 1X0 op de tlontucüi!) O PI KT E R S//VAN DE R F l.ST' Vergoeding telefoonkosten voortaan belast Verdachte geeft mishandeling Leeuwarden toe van onze redactie binnenland RANDWIJK - SGP-raadslid P van den Broek uit Randwijk mag niet meedoen aan de ver kiezingen op 15 november voor een nieuwe, heringedeelde ge meente. omdat hij een televisie in huis heeft. De nieuwe fractie van de Staatkundig Gerefor meerde Partij wil zich strikt aan het kerkelijk verbod op te levisiekijken houden. Van den Broek zit al jarenlang in de gemeenteraad van Hete- ren. Die gemeente vormt vanaf 1 januari een nieuwe gemeente met Eist en Valburg. Met name de SGP-raadsleden uit Val burg zijn hevig gevallen over het televisie-bezit van Van den Broek. Bij de meeste SGP'ers. die in de Betuwe flink verte genwoordigd zijn, is inderdaad geen tv-toestel in huis te vin den. Van den Broek is teleurgesteld over de houding van zijn par tijgenoten. Hij vindt dat radio of Internet, die niet in de streng-gereformeerde ban zijn gedaan, net zoveel mogelijk verkeerde informatie in huis kunnen brengen Zelfs met een speciaal filter van de Evangeli sche Omroep laat Internet nog heel wat ongewenste beelden zien, stelt hij Van den Broek stemt in novem ber niet op de SGP in de Ovrr- Betuwe. al blijft hij de landelij ke fractie wel trouw Een woordvoerder van de Tweede Kamer-fractie van de SGP zegt dat de afdelingen zelf bepalen hoe streng ze m de leer zijn. Volgens hem zijn er veel meer SGP-leden die wel tv kij ken ANP DEN HAAG - GroenLinks vindt de huidige wachtgeldrege ling voor politici veel te royaal De partij pleit ervoor om werkloze politieke ambtsdragers, in het bijzonder Kamerle den. grotendeels dezelfde rechten en plichten te geven als an dere Nederlanders die een werkloosheidsuitkering krijgen Dat betekent onder meer dat de uitkenngen van ex-politici verlaagd moeten worden en de duur korter wordt Bovendien wil Gn>enLinks dat ex-politici die jonger dan 57,5 jaar zijn. een sollicitatieplicht knjgen De partij noemt het merkwaardig dat het kabinet de arbeids participatie van ouderen bevordert, maar dat oud-Kamerle den van vijftig jaar en ouder tot hun 65ste aanspraak kunnen blijven maken op wachtgeld. ANP AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 36-jange man conform de eis veroordeeld tot een celstraf van twaalf jaar wegens drugssmokkel De rechtbank acht bewezen dat de man een belangrijke rol speelde in een criminele organisatie die m de periode van 1997 tot 1999 tientallen kilo* heroïne naar Nederland smokkelde Diens raadsman stelde dat het OM niet ontvankelijk moet worden verklaard, omdat het gebruik zou hebben gemaakt van een informant De rechtbank meent echter dat niet aan nemelijk is dat de inzet van een informant het gedrag van de verdachte heeft beïnvloed ANP ZWOLLE - Het Openbaar Ministerie in Zwolle wil een 25-ja- rige caissière uit Almere een half miljoen gulden ontnemen Ze heeft dat bedrag gewonnen met krasloten die ze zou heb ben gestolen in de supermarkt waar zij werkte Een woord voerder van het OM heeft dat gisteren bevestigd Het OM gaat in hoger beroep tegen de uitspraak die eerder de ze week door de rechtbank m Zwolle is gedaan Die besliste dat de vrouwslechts 23 000 gulden hoeft te betalen, terwijl de officier van justitie 580 000 gulden had geeist Vertier kreeg de vrouw honderd uur dienstverlening in plaats van twee maan den gevangenisstraf ANP DEN HAAG - De proef met de pepperspray wordt met dne maanden verlengd Agenten van de politieregio's Brabant- Noord, Groningen. Drenthe en Rotterdam-Noord kunnen het nieuwe wapen tot 1 januari 2001 in de praktijk testen. Het is de bedoeling dat de spray daarna landelijk wordt ingevoerd De ministers De Vries (Binnenlandse Zaken) en Korthals (Justitie) vinden verlenging van de proef noodzakelijk om te kunnen beoordelen hoe gewelddadig het wapen is De vraag is daarbij of de pepperspray vergeleken kan worden met een vuurwapen of wapenstok Dat is weer van belang om te bepa len in welke situaties de spray gebruikt mag worden Tbt nu toe is het middel 116 keer gebruikt ANP BREDA - Justitie in Breda gaat DNA-matenaal afnemen van mensen uit de directe omgeving van dein 1991 vermoorde Jes sica Richel (18). Het onderzoek gebeurt op vrijwillige basis Het afnemen van wangslijm is tot dusver alleen gebeurd In het onderzoek naar de moord op Mananne Vaatstr In juni werd het onderzoek naar de moord op Richel heropend omdat sinds kort een meer verfijnde DNA-techniek voorhanden is Jessica Richel werd 13 juni 1991 deels ontkleed gevonden bij de vuilstortplaats De Kragge in Bergen op Zoom Op haar lichaam werd indertijd spanna gevonder. In de maanden na de moord hield de politie enkele verdachten aan. Ze werden wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten ANP door Sander Rooijakkers DEN HAAG - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) stapt uit het overleg met minister Netelenbos over het Nationaal Verkeers- en Ver voersplan (NVVP). De middel grote gemeenten krijgen van de minister in de toekomst geen geld en zeggenschap om eigen verkeersproblemen op te lossen. Volgens de VNG is dat een grote fout waarvoor zij geen verant woordelijkheid wil dragen. Netelenbos presenteert volgen de week haar Verkeers- en Ver voersplan. dat de mobiliteit in Nederland voor de komende ja ren moet waarborgen. Alle grote projecten op het gebied van de infrastructuur staan er in en tot het jaar 2010 zou er liefst 120 miljard gulden mee zijn ge moeid. Een deel van het geld wordt overgeheveld naar lagere over heden. De minister wil dit geld echter alleen geven aan de pro vinciebesturen en aan zes groot stedelijke regio's rond Amster dam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Arnhem-Nijmegen en Enschede-Hengelo. Alle andere (middel)grote steden krijgen geen eigen geld en verliezen zelfs hun eigen zeggenschap. Zij vallen immers voortaan onder de verantwoordelijkheid van de provincie. ,,Dat kan dus niet", vindt voorzitter J. van den Berg van de VNG. Een woordvoerder van het mi nisterie van Verkeer en Water staat is verrast door het opstap pen van de VNG. „Verkeers problematiek houdt nu eenmaal niet op bij de gemeentegrens Daarom hebben wij besloten het geld aan hogere overheden te geven. Natuurlijk, daarover hadden we een meningsver schil. Maar in een overleg kan nu eenmaal niet iedereen zijn zin krijgen Directe gevolgen heeft het op stappen van de VNG vooralsnog niet Het NWP wordt volgende week gewoon ter inzage gelegd en gaat vervolgens naar de Tweede en Eerste Kamer. „Maar er is altijd gestreefd naar een zo breed mogelijk gedragen ver keersplan", zegt Van den Berg „En bij de Betuwelijn heeft de minister al kunnen zien dat de kosten behoorlijk kunnen oplo pen als een aantal organisaties op de rem gaat staan Tbt nu toe waren alle centrum gemeenten baas in eigen huis waar het om mobiliteit gaat. „Maar als het aan de minister ligt, horen we overeen tijdje van de provincie wat er in onze stad gaat gebeuren zegt wethouder van verkeer F. Horvers van Til burg. „Wij kunnen toch zelf heel goed bepalen waar een bus moet rijden?" Niet geschikt Voor een dergelijke specialisti sche taak is de provincie ook he lemaal niet geschikt, vindt de Haarlemse wethouder K. van Broekhoven. „De situatie wordt er absoluut niet beter op. Tot nu toe moesten we vaak onze hand ophouden bij het rijk. Nu moe ten we dat bij de provincie. Wethouder W. van der Ham uit Alkmaar, tevens voorzitter van de VNG- verkeerscommissie, hoopt daarom de discussie over het verkeersplan nog een keer nieuw leven te kunnen inblazen, desnoods in de Tweede Kamer „Er zijn nu al veel bovenlokale projecten en die moeten er zeker blijven. Maar dat ons als ge meentebestuur op dit gebied onze zeggenschap wordt ontno men, dat kan gewoon niet. GPD var onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Marok kaanse premier Youssoufi heeft gisteren tijdens zijn bezoek aan Amsterdam het stadsdeel Slo tervaart Overtoomse Veld aan gedaan. In het stadsdeel wonen veel mensen van Marokkaanse afkomst. In 1998 kwam het hier tot bot singen tussen de politie en Ma rokkaanse jongeren. De premier en een aantal van zijn ministers ontmoetten in het stadsdeelkantoor Marokkaanse vaders die in de wijk toezicht houden op de jongeren. Het ini tiatief van buurtvaders om hun kroost in de gaten te houden, kon op instemming van de pre mier rekenen. Youssoufi zei te willen weten hoe een van de grootste Marokkaanse gemeen schappen buiten Marokko leeft. Hij toonde zich verheugd te ho ren dat sommige landgenoten op verantwoordelijke functies terecht zijn gekomen Stadsdeelraadslid Ben Abdel- lahenM. Fadil, coördinator van het buurtvaderproject, vertel den de premier over de proble men van de Marokkaanse ge meenschap Zij pleitten voor een grotere betrokkenheid van Marokko hierbij Tijdens rijn bezoek sprak de premier ook met de jeugd in het Jongerencentrum Oportuna Het centrum is geopend in het voorjaar en fungeert als ont moetingsplaats voor Marok kaanse jongeren. ANP Premier Youssoufi (met stropdas) praat met Marokkaanse jongeren in Amsterdam. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet wil vandaag besluiten om mee te doen nan de vredesmissie van de Verenigde Naties in Eritrea en Ethiopië (L'nmee). Ministers hebben gisteren grote druk uit geoefend op de paarse fracties om nog vóór het besluit van de ministerraad akkoord te gaan Grote opkomst verwacht bij tocht Yasmina UTRECHT De stille tocht die Marokkaanse organisaties en buurtbe woners vandaag in Utrecht houden voor Yas mina Habchi zal duizen den bezoekers trekken. Dat denkt de Utrechtse imam D El Boujoufi. Vol gens hem zijn Marokka nen uit het hele land van plan aan de tocht voor het vermoorde meisje deel te nemen De imam ontkent met klem berichten dat Yas mina ernstig verminkt tussen het huisvuil ts aan- ?etroffen Omdat hij de amilie begeleidde bij de identificatie van het lijkje heeft hij zelf waargeno men dat er geen uiterlijke sporen van geweld zicht baar waren De politie kan nog niet zeggen wanneer de doods oorzaak van het meisje wordt vastgesteld Woensdag maakte zij al bekend dat het Marok kaanse meisje niet seksu eel is misbruikt. ANP met het uitsturen van zeven honderd Nederlandse mari niers. De coalitiepartijen wil den echter nog niet definitief ja zeggen. PvdA en WD lieten weten wel een 'positieve grondhouding' te hebben, maar eerst nog een groot aantal vragen beant woord te willen zien. D66 wil geen uitspraak doen voordat de hele fractie zich over de kwestie heeft gebogen. Er is het kabinet alles aan gele gen om vandaag een besluit te nemen. „Het heeft geen zin daar nog langer tegenaan te hikken", aldus een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bovendien moeten de militairen langzamerhand voorbereidingen treffen als zij eind dit jaar daadwerkelijk in gezet moeten worden. Overleg Premier Kok wilde vooraf graag weten of hij op de steun van de regeringspartijen kan rekenen Daarom werden fractieleiders Melkert (PvdA) en Dijkstal (WD) gistermiddag op het mi nisterie van Buitenlandse Za ken ontboden voor overleg. De Graaf was daar niet bij vanwege verplichtingen in de Tweede Kamer. De fractievoorzitters hebben toegelicht welke punten zij nog opgehelderd willen zien voor zij met de VN-missie akkoord kun nen gaan Zo willen zij de verze kering dat de mariniers het ge bied kunnen verlaten als het echt gevaarlijk wordt Ook wil len weten wat voor bewapening de mariniers mee krijgen, wat de bevoegdheden van de VN- commandant ter plaatse precies zijn en welke andere landen meedoen. Srebrenica De CNV-bond voor militairen (ACOM) vreest dat Nederlandse militairen in Eritrea in net zo'n situatie terecht kunnen komen als Dutchbat vijf jaar geleden in Srebrenica De bond schrijft dat in een brief aan minister De Grave Volgens de ACOM is door allerlei onzekerheden een beeld ontstaan dat grote gelij kenis vertoont met de periode die vooraf ging aan het drama in Srebrenica De bond wijst erop dat het Eritrese parlement waarschuwt voor het oplaaien van de stnjd omdat er Ethiopi sche troepenbewegingen zijn waargenomen. GPD/ANP AMSTERD AM - Onder het wakend oog van de Mobiele Eenheid blokkeren chauffeur, van de Taxi Centrale Amsterdam de standplaats voor bet Centraal Station (CS). De chauffeurs gooi den de zaak gistermiddag plat om te voorko men dat concurrent Taxi-Direkt gebruik kon maken van de standplaats. De Tax i -Di rekt rij - ders eisten een plek op omdat de nieuwe taxi- wet voorschrijft dat alle taxi's op het CS mogen staan. De TCA'erx zijn het hier niet mee eens en molesteerden een chauffeur van Direkt. De Mobiele Eenheid greep niet in. maar kondigde wel aan taxi's weg te laten slepen. Hierna loste de blokkade op. Chauffeurs van beide bedrij ven dreigden binnenkort opnieuw in actie te komen. foto Evert Elzinga/GPD door Pauline van der Mi je HAARLEM - De verzameling kinderporno en erotische ge schriften die de voormalige PvdA-senator Edward Bron gersma tijdens zijn leven heeft aangelegd, moet voor tachtig procent worden vernietigd. Tbt die conclusie komt het Open haar Ministerie in Haarlem na (Advertentie) i n t i i n i t in communicatii - one way or another - HcinkenszantL A58 I! IfeL 0113 565656 E-mail: tnfo@pvdc.nl bestudering van het materiaal. Er is veel kinderporno gevon den. waarsan het bezit straf baar is. Het bestuur van de Brongersmastichting wordt echter niet vervolgd. De Overveense jurist Brongers ma was een bekend pleitbezor ger van seksueel contact tussen volwassen mannen en opgroei ende jongens Hij legde een enorm archief aan. dat sinds zijn dood in 1998 wordt beheerd door de Edward Brongersma Stichting De collectie trok pas aandacht toen binnen het be stuur van de stichting ruzie ont stond over wat met de verzame ling moest gebeuren Zo kwam het OM aan de weet dat er kin derporno lag in Brengers ma's villa. Huisvlijt Bij een inval werden 140 map pen met persoonlijke notities, reisverslagen en corresponden tie meegenomen, alsmede ze venduizend foto s en dia's, oude seksblaadjes en 350 videoban den Een groot deel daarvan is na onderzoek aangemerkt als kinderporno Er is zowel com mercieel geproduceerde porno als 'huisvlijt' aangetroffen De politie is op 45 mogelijke strafbare feiten gestuit Vooral de 'blauwe mappen' van Bron gersma's persoonlijke aanteke ningen bevatten concrete aan wijzingen voor misbruik van minderjarigen „Daders en slachtoffers komen praktisch nooit samen in beeld zegt officier van justitie Th Bot Maar in de geschriften wordt melding gemaakt van een padvinderskamp. met datum en plaatsaanduiding, waar met jongens is gerommeld. Dat biedt aanknopingspunten voor op sporing De meeste feiten hebben zich in het buitenland afgespeeld De politie stuurt de dossiers op naar de betreffende politie korpsen. die verder onaerzoek moeten doen. Of dat tot strafzu - ken leidt, ts volgens Bot maar de vraag. „Het wordt een monster klus om mensen op te sporen. Het )M heeft een groep weten schappers gevraagd om te on derzoeken of de collectie be doeld is voor wetenschappelijke doeleinden, zoals de beherende stichting steeds heeft beweerd. Daarom zou het bezit van kin derporno in dit geval niet straf baar rijn. De onderzoekers la ten echter weinig heel van die wetenschappelijke pretentie Liefhebber De collectie is nooit voor weten schappelijke doeleinden opge zet of gebruikt, stelt de commis sie. bestaande uit hoogleraar psychologie W Everaerd. justi- tieonderzoeker E Leuw en di recteur P Sc hna bel van het So ciaal en Cultureel Planbureau Ook het gebrek aan selectie en ordening duidt erop dat simpel weg een liefhebber aan de slag is geweest Justitie voelt rich daarom vrij om het overgrote deel van de verzameling te ver nietigen Als Brongersma nog had ge leefd. dan was hl] strafbaar ge weest Nu is het stichtingsbe stuur verantwoordelijk Justitie zal de bestuurders echter niet vervolgen Ze zeggen dat ze geen door Paul Koopman DEN HAAG - De Nederlandse monarchie hoeft de eerstko mende decennia niet te vrezen voor een wezenlijke inperking van haar bevoegdheden. In de Tweede Kamer pleiten alleen D66. SP en GroenLinks voor het terugdringen van de politieke invloed van de Kroon. weet hadden van de kinderpor no Bot erkent dat dat niet geloofwaardig is. Het bestuurs- conflict over wat met het explo sieve matenaal moest gebeuren, he-eft juist de aandacht van jus titie gewekt „Maar ik heb de in druk dat zij verder geen bemoei enis met de collectie hadden", zegt Bot „Ze zijn als een vrien dendienst in het bestuur gaan zitten, daarmee houdt hun be trokkenheid op Je kunt ze mo reel verwijten dat ze zich voor Brongersma's karretje hebben laten spannen, maar strafrech telijk vervolgen heeft geen zin Ik denk dat ze al genoeg gestraft zijn door het oordeel van de commissie De commissie stelt dat het werk niet voldoet aan hedendaagse maatstaven van wetenschaps- tx-<>«-fening Van objectiviteit is geen sprake. Brongersma was ervan overtuigd dat seks met jongens acceptabel en (»ositief was De commissie vindt dat al leen de blauwe mappen be waard zouden moeten blijven, bij een wetenschappelijk insti tuut GPD „Het blijft bij gerommel in de marge", constateerde D66-lei- der De Graaf gisteren na afloop van een debat met premier Kok over modernisering van het ko ningshuis dan ook bedroefd De Graaf kreeg geen voet aan de grond met zijn voorstel het staatshoofd uit de regering te verwijderen Volgens de Grond wet bestaat de regenng uit mi nisters én de koning, die met ter verantwoording kan worden geroepen Dat is niet alleen on democratisch. maar ook een bron van misverstanden, aldus de D66'er Volgens premier Kok functio neert het Nederlandse systeem echter voorbeeldig „Ik hecht grote waarde, juist aan het lid maatschap van de koningin bin nen de regenng zei hij Een grote Kamermeerderheid was dat met hem eens De liberaal Té Veldhuis betichtte De Graaf er van een schijnprobleem aan te kaarten „Ik heb geen enkele be hoefte aan het amputeren van DEN HAAG Thuis of mobiel telefoneren op kosten van de baas is vanaf volgend jaar be last. Dat geldt in elk geval voor werknemers die maar één tele foonaansluiting hebben Wie een tweede telefoonabonne ment heeft en de belastingin spectie ervan kan overtuigen dat die lijn zakelijk noodzake lijk is. mag de kosten van die lijn onbelast door de werkgever ver goed krijgen Staatssecretaris Boa van Finan - ctén wil dat werknemers vanaf volgend jaar de vergoeding voor het abonnement en de gespreks kosten bij hun inkomen optel len Naar gelang de hoogte van het salaris betaalt de werkne mer dan inkomstenbelasting over dat 'inkomen' De werkne mer mag wel zijn gemaakte za kelijke gesprekskosten van de vergoeding aftrekken GPD de rol van de koningin >ranje is meer dan franje Ook het CDA peinst er niet over te tomen aan de positie van de majesteit Meer kans maakt het voorstel de Kamer het voortouw te laten ne men bij de kabinetsformatie. Zo zou meteen na de verkiezingen in een debat moeten worden ge tracht een informateur voor te dragen „En dan ga ik ervan uit dat de koningin die voordracht overneemt", zei PvdA-er Rehwinkel Rehwinkel kreeg steun van D66, GroenLinks en SP WD en CDA rijn niet en thousiast. maar willen niet dwarsliggen GPD LEEUWARDEN - Een 25-jari- ge man uit Leeuw arden heeft gisteren toegegev rn dat hij vori ge maand betrokken was bij de /ware mishandeling van een man in de Friese hoofdstad. Dat meldde gisteravond de advo caat van één van de andere ver dachten De man zou het slachtoffer, een twintigjarige man van Suri naamse afkomst. met een stoep tegel hebben geslagen De 23- jange man die justitie aanmerkt als hoofdverdachte, ontkent te hebben geslagen Dat zei al thans zijn raadsman O van Oor schot. De twee jongens maken deel uit van een groep van vijf mannen uit LMUwarotn Volgens justitie hebben rij op 3 september de twintigjarige plaatsgenoot zo zwaar mishan deld dat deze verlammingsver schijnselen en schedelbreuken opliep De verdachten wordt poging tot moord ten laste ge legd Pas een maand na het incident maakte de politie de mishande ling bekend Volgens een poli tiewoordvoerder kon het slachtoffer niet eerder gehoord worden Van Oorschot denkt hier anders over „Ze hebben het zolang stil gehouden om ren soortgelijke hype als bij de dood van Meindert "noelker. drie jaar geleden, te voorkomen", zegt Van Oorschot „Er is natuurlijk wel enige over eenkomst met deTjoelker-zaak Toen ging het om jongens die onder invloed van drank Tjoel- ker doodden Ook deze jongens rijn onder invloed van drank tot hun daad gekomen ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3