Ja bombe, der Krieg, weet u wel Gemeente snijdt in organisatie SSNSS Kamerleden vegen vloer aan met gifonderzoek vis GGD onderzoekt geval van open tbc in Middelburg De dader ligt op het kerkhof 17 zeeuwse almanak Woorden Sterbloeier Forse buit bij inbraak in uitzendbureau Ondernemingsraad niet te spreken over procedure afslanking secretarie .BB NOORD PZC zeeland W ^?rnTïITOïï?il«I..IJ.t.[?|'^|r^'lj;?:»am^n:HiVt-<in:»if F^giMbST:—^—vrijdag 6 oktober 2000 HHHH I Zappen, wat doen we dat al I lang, goede lezer Wte zich de wereld zonder afstandsbe diening voor de televisie nog herinnert, die is van gevor derde leeftijd. Intussen zijn we, vrijwel met z'n allen, da- geltjks druk doende te mai len, te surfen, te brtnvsen en te chatten, in te loggen of down te loaden I Sinds kort hebben toe er een nieuwe bezigheid bij: wap- pen I Dat is een manier van com- municrrm waarbij een mens iets moois met Internet kan doen zonder dat hij een com puter van node heeft. Op dat Goese kantoor pro beerde een al wat oudere whizs-ktd het nieuwe begrip te communiceren. Hij gaf een uiteenzetting over het tcap- pen waarbij na uitvoering uan een reeks handelingen een bericht op een display verschijnt. En wat je met zo'n bericht doet'' De man moest er lang over nadenken „Oh ja," her innerde hij zich „Je kunt er iets mee fan hé/l vroeger..." „liezen." door Harmon van der Worf DEN HAAG - Het ministerie ven Landbouw, Natuurbeheer en Vis (LNV) loopt veel te hard van stapel met het onderzoek naar dioxine in vis en schelpdie ren. LNV moet eerst wachten met maatregelen tot er meer duidelijkheid over de verontrei niging is. inden de Kamerleden O. Vos (VVD) en A. van Ardcnne DA) Het ministerie liet enkele weken geleden een waarschuwing uit gaan voor het eten van paling uit het IJsselmeer Het eten van paling uit de grote rivieren werd afgeraden Uit het deze week gepubliceerde onderzoek waarop de consump tie-adviezen van LNV waren gebaseerd, bleek ook dat mosse len uit de Oosterschclde eet niet aan de verwachte Europese di oxinenorm voor visproducten voldoen. Ondeugdelijk Vos en Van Ardenne zijn in het onderzoek gedoken en vinden het ondeugdelijk' Er zouden veel te weuug monsters zijn ge nomen om tot harde conclusies te komen. Paling uit de grote rivieren is zelfs helemaal niet onderzocht Er zijn alleen schattingen gemaakt van dc hoeveelheid dioxine in rivierpa- linn LNV mag volgens Vos en Van Ardenne ook niet vooruitlopen op een dioxinenorm voor vis die de Europese Unie nog moet vaststellen Binnen de EU wordt gedacht aan een veel strengere norm dan bijvoorbeeld door Ca nada wordt gehanteerd. Vraag Kamerlid Van Ardenne denkt evenwel dat het niet zo'n vaart zal lopen met de nieuwe Euro pese regels ,,Nog los van de vraag of wij in Nederland met een strenge dioxincnorm ak koord zullen gaan. zal een land als Spanje dat zeker niet doen Vos en Van Ardenne willen dat minister L. J. Brinkhorst voor lopig een pas op de plaats maakt. Zij willen volgende week de visserijsector horen over deze kwestie Minister Brinkhorst moet in elk geval tot die tijd wachten met nieuwe stappen, schrijven de twee Ka merleden in een brief aan de mi nister. Kamerlid M B Vos van Groen- Lmks heeft donderdag vragen gesteld over het dioxine-onder zoek Zij wil met name weten wat het ministerie eraan gaat doen om het dioxinegehalte in vis te verminderen. Als voor beeld noemt zij het snellrr sane ren van vervuilde waterbodems. ScMa dbetfca. Bloeit in maart- april met helderblauwe, itervot- mige bloemen. Gewhikt voot verwilderingMAat 6/7. Zakiemet jgQC 50 bollen /I J J Van 9.9S GroenRijk I labo Renessc M. |P"> H tr RI ie Tuinl door Edith Ramakers MIDDELBURG - Bij een Mid delburgse man is onlangs open turberculose (tbc) geconsta teerd. De Gemeenschappelijke Gezondheid.sdien.Ht (GGD) in er mee bezig de mensen die moge lijk met de man in aanraking zijn geweest, te onderzoeken of te controleren. Volgens René Boog van de GGD is de man intussen met succes behandeld. ..Hij heeft antibioti ca gekregen Er is geen besmet tingsgevaar meer. Het vervelen de is dat de man wel zo'n negen maanden antibiotica moet slik ken Volgens Boog kan niemand goed voorspellen hoe besmettelijk tbc is Daarnaast is het stellen van ren diagnose ook niet een voudig. ..Stel dat u-mand een voedselm- fcctie oploopt. Die cellen delen zich één keer per minuut Voed selvergiftiging uit zich snel en is dus duidelijk te herleiden Bij tbc kan die deling zich heel langzaam voltrekken Eén keer per maand bijvoorbeeld", aldus Boog In Nederland komen circa 1300 nieuwe gevallen van open tbc per jaar voor. Iemand die besmet is. hoeft niet per definitie ziek tr worden ..Circa tien procent krijgt tbc We hebben tbc in de hand in Nederland doen zich op de 100.000 inwoners twee nieu we gevallen per jaar voor Inzui delijke landen kan dat aantal oplopen tot 200 op de 100 000 inwoners." MIDDELBURG - Bij een tn- braak in een uitzendbureau in Middelburg is voor tienduizen den guldens uan computerap- Kratuur gestolen. H 1 inbrekers sloegen hun slag tussen woensdagavond kwart over zes en donderdagmorgen kwart voor zes Hel is niet be kend hoeveel braakschade er is. Advertentie) door Pascalle Cappetti UZENDIJKK Het is zeer waarschijnlijk dat de vliegenier die de donderdag geruimde vliegtuigbom heeft afgewor pen. dezelfde is als de enige Nieuw-Zeelander die in Schoondijko op het kerkhof ligt begraven. Hij heeft zijn actie op 6 oktober 1944 met de dood moeten hekopen. Zijn vlieg tuig, een Spitfire, raakte een hoogspanningskabel en stortte neer. Warrant-officer G.J. (George) Roney. 22 jaar oud, was op die bewuste dag samen met zijn 33e squadron vanuit het Noord- Franse Merville, waar de vlie gers gestationeerd waren, naar Zeeuws-Vlaanderen en de Bel gische kust gestuurd. Hun opdracht was zoveel mogelijk communicatielijnen te raken en tie steunpunten, bevoor radingsplaatsen en aanvoerlij nen van de Duitsers lam te leg gen. Vrije opdracht Die jongens hadden een vrije opdracht, vertelt woordvoerder majoor Rde Jong van de Lucht macht ..Schiet op alles wat van belang kan zijn." De aanval op 6 oktober vormde een voorbode van de aanvallen die nog zouden volgen om de Westerschelde uit handen van de Duiters te krijgen en de ha ven van Antwerpen weer be reikbaar te maken Doelwit in Schoondijke was het Duitse luchtafweergeschut dat daar stond opgesteld. Roney dook aan. liet zijn bom vallen, maar raakte daarna bij het optrekken een hoogspanningskabel Hij crashte op de boerderij van Van de Walle in de nabije omgeving. Zwarte dag De dag was een zwarte dag voor het squadron Niet alleen Roney verongelukte, ook twee andere vliegers werden neergeschoten onder andere in Aardenburg. Of het ook Roney 's bom was die de ze week in de Prinses Beatrix- straat is teruggevonden, is niet met zekerheid te zeggen, maar De Jong acht dit. na raadple ging van een geschiedenisboek van A Goossens en E. van Loo van de sectie luchtmachthisto rie zeer waarschijnlijk Of het ook de enige bom is die in de kern te vinden is. valt echter te betwijfelen Op 13oktoberwerd Schoondijke opnieuw gebom bardeerd Schoondijke is tijdens de bomruiming hermetisch afgesloten door de politie. door Barend Pelgrim SCHOONDIJKE - Driftig met de armen gesticulerend tracht een Duitse man de heren agen ten ervan te overtuigen dat hij toch écht in de richting van Schoondijke moet. Tenminste, dat heeft hij al kaartlezende geconcludeerd. Het is half één 's middags, kruispunt Roofack tussen Breskens en Groede. Het opgeworpen politiecordon dat de weg naar Schoondijke verspert is ronduit indrukwek kend te noemen. Twee busjes, een aantal motoragenten, nog wat auto's erbij, hekken, veel pionnen en verkeersborden en zeker oen man of tien aan orde handhavers. Het onbegrip bij de Duitse toerist wordt er nau welijks door getemperd. „Wie- so bombe?*', wil hij weten van één der agenten. Die de vakan tiegast ten overvloede nog eens uitlegt: ,,Ja, bombe. Der Krieg, weet u nog?" Een dag lang vormde Schoon dijke gisteren het middelpunt van het nationale, ja zelfs van het internationale nieuws Want ook een plukje Belgisch journaille had de weg weten te vinden naar dat ene Zeeuws- Vlaamse plaatsje dat tot op de laatste ziel ontvolkt diende te worden Het was vooreen hoop mensen vroeg dag. want al om acht uur 's ochtends startten politie en Mobiele Eenheid met het straat voor straat en huis voor huis systematisch afkam men van het dorp Een voor een dienden bewoners en gezinnen hun huizen te verlaten De keu ze was helder of op eigen gele genheid de dag zien door te ko men, of op uitnodiging van de gemeente Oostburg de uren af wachten in partycentrum Mauri tshof in Uzendijke. Een maal daar gearriveerd werden de zowat honderdzestig Schoondijkenaars aan de goe de zorgen van de dames en he ren van het Rode Kruis overge leverd. Zelfs aan de zo gekoesterde huisdieren was gedacht, want aan de achterkant van het Mauritshof waren provisori sche hokken ingericht voor honden Ook de elfjarige Dum my van de familie De Paope was een der gasten. Al sneed door Marcel Modde ZIERIKZEE - Bij de gemeente Schouwen-Duiveland verval len 23 banen. De reorganisatie treft een 'kleine dertig mensen', maakten het dagelijks bestuur en managementteam (MT) don derdag hekend. I)e operatie moet uiterlijk eind 2002 zijn voltooid, waarmee een structu rele bezuiniging Wordt behaald van twee miljoen gulden. De ondernemingsraad is aller minst te spreken over de wijze waarop het personeel gisteren werd ingelicht over invulling van de ambtelijke reorganisa tie. Tegen de afspraken in. aldus waarnemend OR-voorzitter P. van Santé, heeft het manage ment de gelegenheid benut een tiental medewerkers persoon lijk aan te spreken op hun func tioneren Volgens hem is gebruik gemaakt van een 'over rompelingstactiek, die ook bij de andere collega's niet bepaald in goede aarde is gevallen' Zwaar middel ,,We wisten natuurlijk dat er wat zat aan te komenbetreffen de een formatie-reductie Die boodschap was nog wel te verte ren. Maar dat ze het moment te vens hebben aanggegrepen om ik' slag van de kwaliteitsverbe tering te slaan, was een volsla gen verrassing. Niemand was daar op voorbereidMensen zijn apart genomen door het MT of de gemeentesecretaris zelf en hebben eventjes te horen gekre gen dat ze niet op de juiste plek zitten. Het steekt ons des te meer, omdat zelfs de afdelings hoofden van de desbetreffende medewerkers niet waren ge raadpleegd. Er is dus puur van bovenaf bepaald of sommigen hun werk doen zoals het zou moeten. Dat vind ik een vrij zwaar middel. Vooral wanneer je beseft dat een aantal van hen bij de fusie in 1997 op een stoel is gezet waarzeeigenlijkgeentrek in hadden. De ondersteuning die ze zouden krijgen om die functie eigen te maken, is te kortgeschoten. Dan kun je nu niet botweg concluderen dat ze niet voldoen." De OR staat evenmin achter de procedure die management en bestuur hebben gevolgd om de gewenste formatie-omvang te bepalen. Volgens Van Santé is de omge keerde weg bewandeld. Nu is vooraf bepaald dat de gemeente structureel twee miljoen gulden moet bezuinigen op de perso neelskosten. Een bedrag dat naar mening van de waarne mend OR-voorzitter 'willekeu rig' is gekozen. „Ik kan het ten minste nergens in het KPMG- rapport terugvinden." Takendiscussie Zuiverder was volgens Van San- te geweest indien politiek en be stuurlijk eerst een takendiscus sie zou zijn gevoerd en aan de hand daarvan de gewenste ambtelijke formatie was be paald. De gewenste omvang van het ambtelijk apparaat op Schou wen-Duiveland is bepaald op 323 formatie-eenheden, 23 min der clan de organisatie op de peildatum 1 januari had De in krimping treft in de praktijk een kleine dertig medewerkers, al dus interim-gemeentesecretaris G van Hofwegen Het zwaartepunt ligt, conform het advies in het KPMG-rap- port. bij de ondersteunende functies. Bij de afdeling bouw en milieuzaken komen er 4,5 formatieplaats bij Getracht wordt door interne verschuivingen en middels na tuurlijk verloop, gedwongen ontslagen te vermijden. Ontbin ding van het arbeidscontract gebeurt pas indien geen over eenstemming kan worden be reikt over het aanvaarden van een andere taak bij de gemeente Volgens Van Hofwegen is het niet de bedoeling mensen te dwingen tot een overstap. „We hebben niks aan een niet-gemo- tiveerde medewerker op een plek waar hij zich niet thuis- voelt." De secretaris spreekt eveneens tegen dat de reorganisatie wordt gebruikt om medewer kers met tegenvallende presta ties 'er uit te werken' Met die mensen volgt allereerst een ge sprek om te kijken via welk traject er wellicht een functie kan worden gevonden die beter bij hen past. aldus Van Hofwe gen eenhalve maand de jongste vluchteling. Zijn vader, met zijn rechterarm in een mitella enigszins onthand, kijkt van een afstandje toe hoe de jong ste van zijn drie kinderen zich alle aandacht laat aanleunen van de vrouwelijke vrijwilli gers „Mijn vrouw moest wer ken vandaag, maar ik heb vanochtend samen met mijn kinderen Wessel. Leona (3. en vandaag bovendien jarig) en Carlo (6) gebruik gemaakt van de bus van het Rode Kruis Want met mijn arm kan ik toch geen autorijdenVader Huis man is vol lof over de organisa tie ..Wij wonen helemaal aan de andere kant van het dorp, best ver van die bom, maar ik vind het een slimme zet dat ze heel Schoondijke hebben ont ruimd. Zo heb je tenminste geen onderlinge twisten over wie wel en niet weg moet En hier in Uzendijke is alles per fect geregeld, ik heb mijn han den echt vrij. alles wordt ver zorgd." Het is iets na enen en enkele ki lometers verderop, in de Sas- putse Straat, staun een ver slaggever en oen cameraman van RTL bij de politieafzetting te wachten op wat niet komen gaat Dichter is de vliegtuig bom op deze donderdagmid dag via de polderwegen rond Schoondijke niet te benaderen ..Maar als dat ding ontploft, dan hebben wij exclusieve beelden", zegt de Randstede lijke journalist wijzend op de camera Boven het dorp cirkelt ondertussen een politieheli- kopter om te controleren op ongewenste indringers, maar alles is en blijft rustig Op een erf. even verderop, klinkt uit oen schuur luide muziek van Credence Clearwater Revival Eddy de Poorter en Jacobus de Paepe bevinden zich net b u i ten de evacuatiezone en zijn lekker aan het klussen De Poorter vindt het allemaal een hoop ge doe om niks ..Als ze mij twin tigduizend gulden hadden ge geven had ik die bom wel even opgehaald, en dan hadden ze hem nooit teruggevonden Dan had het niet zoveel gekost Het is toch één grote poppenkast", knikt hij naar dc verderop pos tende politiemensen en agen ten te paard Dok de konijnen worden geëvacueerd. >c ontsteking. EOD'ers Henk van der Slik (links) en Hans de Beer bij dc bom. diens droevige blik van achter het hekwerk wel door de ziel van zijn bazin ,.'t Is zonde, hij iszobanghè. Die is ook niet ge wend om opgesloten te zitten." De De Paepes zijn overigens vol lof over de dienstverlening „Alles is goed geregeld, we zijn keurig thuis opgehaald en we blijven gewoon hier tot we het dorp weer in mogen." Twee van die Rode Kruisvnj- wilhgsters - formeel facilitair medewerksters - waar de lof trompet over gestoken wordt, zijn al sinds zes uur 's ochtends in de weer Hun eerste taak was om bij de ochtendbriefing in Breskens de politie, mure- chaussec en M E van koffie en broodjes te voorzien Rond el ven zijn ze druk doende de Schoondijkso gasten in het Mauritshof te vertroetelen De foto's Poter Nicolai 70-jarige Bressiaun.se me vrouw Moerman zit net een week bij het Rode Kruis „Dus dit kun je wel als een goede in wijding beschouwen Maar het is hartstikke leuk en de mensen zijn content hé Jongste Absolute topcharmeur der Schoondijkse evacués is Wes sel Huisman, met zijn zesen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39