Grote brand op industrieterrein PZC Geld nodig voor hulp slachtoffers seksueel geweld Verandering rond Veerse Meer moet natuur intact laten Hulpverleners willen euregionaal veiligheidsplan Plan kanaal voor naar Kloosterzande Felle zonnebloem Leskist genotmiddelen voor basisscholen helpt slechtzienden glazen deur door zeeland 20 Nog onbekend welk bedrijf gevestigd is in Thoolse loods Gospelkoor Eltetho treedt op in Zierikzee Schouwen krimpt ambtelijk apparaat in vrijdag 6 oktober 2000 bw I)e brandweer bluste met zestig mensen en vier wagens van korpsen van de gemeente Tholen. THOLEN - Op het industrieter rein Welgelegen bij Tholen heeft gisteravond een grote brand ge woed in een stalen loods in de Ambaehtsweg waarin vier be drijven zijn gevestigd. De brand is ontstaan in de unit, waarvan niet bekend is welk bedrijf er gevestigd is. Het was gister avond Iaat nog niet bekend hoe veel schade de brand heeft ver oorzaakt. Een ambtenaar van de gemeen te Tholen wist gisteravond 'uit zijn hoofd' te vertellen dat de onbekende onderneming een vergunning heeft voor de opslag van machines, liet burgemees ter W Nuis van Tholen weten. Nuis kon gisteravond nog geen naam, of verdere gegevens, van het bedrijf geven. Omstanders, waaronder werknemers van be drijven in de omgeving, wisten te vertellen dat er volop geheim zinnigheid heerst rond het betreffende bedrijf. De ramen zouden vanaf het begin zijn af geplakt en er zou al verschillen de malen een deurwaarder aan de deur geweest zijn. De unit zou inmiddels aan een ander zijn verhuurd, maar die kan niet in het betreffende deel van de loods omdat die afgesloten is, aldus de omstanders Brandweermensen zijn, toen de brand onder controle was, met persluchtmaskers naar binnen gegaan Ze hebben alleen een vrachtwagen zien staan. Door de rook was er niet meer te ont waren. Omdat vermoed werd dat er bij de brand gevaarlijke stoffen vrijkwamen is de bewoners van enkele huizen in de omgeving geadviseerd ramen en deuren dicht te houden. Volgens Nuis hebben metingen later aange geven dat er geen direct gevaar voor de volksgezondheid is ge weest. Ontploffingen De brand is vermoedelijk rond acht uur's avonds ontstaan. Een uur later zijn er verschillende ontploffingen geweest. De oor zaak daarvan kon de brandweer gisteravond nog niet geven Vrijdag volgt een uitgebreid technisch onderzoek In de loods zit het bedrijf Klein Mo lenbeek, een handel in tweede hands Mercedessen De auto's konden tijdig naar buiten gere den worden Naast de autohan del zit Allied Minerals, een groothandel in vuurvaste ste- door Conny van Gremberghe TERNEIJZEN - De besturen van de regionale brandweer Zeeland en de Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Kampen (GHOK) hebben bij Binnen landse Zaken subsidies aan ge nen De derde unit is het onbe kende bedrijf, daarnaast zit Finpower. De showroom van die handel in metaalbewerkings machines was nog niet inge- vraagd voor verbetering van de rampenbestrijding. Een van de projectaanvragen richt zich op het optimaliseren van de communicatie voor am bulances en ziekenhuizen in de grensstreek. Nog steeds is het zo dat Nederlandse ambulances richt. Naast het onbekende be drijf liep ook Allied Minerals brandschade op. Bij de andere twee bedrijven blijft het waar schijnlijk beperkt tot rook- en met patiënten onderweg naar ziekenhuizen in België eenmaal over de grens geen mobilofoon verkeer kunnen onderhouden met andere hulpdiensten of de ziekenhuizen. Ook brandweer korpsen in de grensstreek kam pen met dit probleem. De aan- waterschade. De brandweer bluste met zestig mensen en vier wagens van korpsen van de ge meente Tholen De brandweer van Bergen op Zoom assisteerde passingskosten voor ambulan ces en brandweerwagens bedra gen slechts 8000 gulden. Het probleem zit meer in de aanpas sing en afstemming van proto collen en regels. Een andere aanvraag behelst een veel bre der projecteen euregionaal vei- foto Wim van Vossen met een ladderwagen. De Oud- Vossemeersedijk is geruime tijd afgesloten geweest voor het ver keer. foto Wim van Vossen ligheidsplan, waarin de afspra ken tussen bestuurders én hulp diensten op een zo breed moge lijk terrein worden vastgelegd. Dit plan moet een vakgroep uit- gewerken. De Scheldemond- raad moet het vervolgens accor deren. door Marco de Swart KORTGENE - In het gebied rond bet Veerse Meer moet veel veranderen. Ondernemers zien graag meer voorzieningen en in het bijzondereen boulevard met waterpaviljoen aan de Veerse- gatdam. Anderen willen de wa terkwaliteit verbeteren en het rustieke karakter van het ge bied behouden. Donderdag avond werd in Kortgene over het herstructureringsplan Veer se Meer gediscussieerd door de sociëteit Noord-Beveland. C. Helmendach van de Kamer van Koophandel ging in discus sie met A C. van der Wees van Rijkswaterstaat. Van een echte discussie was echter geen spra ke. De avond had meer weg van een voorlichtingsbijeenkomst. Over het herstructureringsplan bestaat nog veel onduidelijk heid. Voor het tot een echte dis cussie kan komen, moet ieder een eerst weten waar het precies over gaat. Van der Wees van Rijkswater staat sprak vooral over de kwa liteit van het water in het Veerse Meer. Dat is momenteel niet al te best. Een doorlaatmiddel bij de Zandkreekdam moet daar ver betering in brengen Jaarlijks stromen vele meststoffen van de landbouw in het Veerse Meer. Algen maken daar dankbaar ge bruik van en vermenigvuldigen zich in rap tempo. Bij het afster ven, verbruiken zij de aanwezi ge zuurstof waardoor het bo demleven afsterft. Om de voedingsstoffen uit het Veerse Meer te krijgen, is een doorlaatmiddel nodig. Deze opening in de Zandkreekdam ververst het water en zorgt zo voor een afname van plankton en brengt tevens meer zuurstof in het meer. Voor de doorlaat is 40 miljoen gulden beschikbaar. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij draagt 22 miljoen bij en Rijkswater staat 18 miljoen. Volgens Van der Wees kan het werk in 2002 beginnen en is de doorlaat in 2004 gereed. C. Helmendach van de Kamer van Koophandel richtte zijn be toog vooral op de economische ontwikkelingen. Hij ziet een oc topusachtig waterpaviljoen met onderwateraquarium en hore- cavoorzieningen op de Veerse- gatdam voor zich De gelden die dit oplevert, worden bestemd voor de kwaliteitsverbetering van het Veerse Meer. Ondeme- 1 mers leggen voorzieningen aan en kunnen bijvoorbeeld in ruil daarvoor parkeergelden vra gen. Met dit geld houden zij een deel van het gebied in stand. Mensen hebben dan de keus om daar naartoe te gaan of verdert* I rijden naar een plekje met min- der luxe, maar dat gratis is. Helmendach pleit er wel voor het gebied openbaar te houden, i Mensen moeten alleen betalen voor voorzieningen die er eerder niet waren, terwijl de toegang vrij moet blijven. Met een kleine afzetting kan de man van Rijks waterstaat wel leven. „Maardpt blijft beperkt Jot enkele vier- I kante meters." Hij trekt de ver- gelijking met De Piet, dat ook nog steeds openbaar is Voor sommige zaken moet worden betaald, maar je hoeft er geen gebruik van te maken. Mooie omgeving Rijkswaterstaat wil een uitbrei ding van de commercie, maar wil niet dat de natuur daar te zwaar onder lijdt. Volgens Hel- 't mendach moet de inrichting van het gebied in harmonie met na- tuurenlandschapgebeuren.Je moet het kind niet met het bad- water weggooien. Mensen komen toch voor de mooie om geving. Die moet je dan niet he lemaal vol bouwen." ZIERIKZEE - Gospelkoor Elte tho geeft zondag 8 oktober een concert in de grote zaal van hel Multifunctioneel Centrum in Zierikzee. In de Nederlandse gospel wereld heeft het Aalsmeerse koor Elte tho, 'Hij die komt', inmiddels zijn naam gevestigd. Het koor, wordt gevormd door ongeveer dertig jongeren. Tijdens de morgensamenkoms'. van de Christengemeente Zie- j rikzee zal het koor een optreden verzorgen. Deze dienst begint om 10.00 uur. door Roelf Reinders MIDDELBURG - De Zeeuwse hulpinstellingen voor jongeren willen extra geld om de hulp in stand te houden aan meisjes die het slachtoffer zijn van seksueel misbruik. De Zeeuwse jeugd zorg zegt het te druk te hebben om de hulpverlening aan deze meisjes zomaar van hulpinstel ling Fiom over te kunnen ne- De Fiom in Zeeland is vorig jaar begonnen de hulp aan ver krachte meisjes en incestslacht- offers af te stoten Deze instel ling gaat zich uitsluitend met hulp aan volwassen bezighou den. De bedoeling was dat het algemeen maatschappelijk werk van Stichting Thuiszorg Walcheren de hulp aan deze groep zou overnemen Maar een speciale commissie uit de Zeeuwse jeugdzorg betwijfelt of het maatschappelijk werk de vaak ingewikkelde problema tiek van deze meisjes wel aan kan en wil dat oen meer gespeci aliseerde instell ing de hulp gaat verlenen Maar directeur H. Theunissen van Maatschappelijk Werk Oos- terschelderegio meldde donder dag in een vergadering van de samenwerkende jeugdhulpin- stellingen dat het maatschap pelijk werk de hulpverlening aan de meisjes er niet bij kan hebben als daar niets tegenover I staat ,,We kampen al met wachtlijsten van hier tot To- kio." Directeur R. Hol! van de stichting Agogische Zorgcentra Zeeland (AZZ) opperde de mo gelijkheid een beroep te doen op het Beleidskader Sociale Zorg van de provincie. Dat is een pot met geld die de provincie be schikbaar heeft gesteld voor knelpunten in de Zeeuwse zorg. „Er zijn meer middelen voor meer mensen nodig om de hulp aan slachtoffers van seksueel misbruik te kunnen oppakken", aldus Holl. De Fiom is inmiddels gestopt met de groepstherapie voor in- cestslachtoffers en verkrachte I meisjes. De individuele hulp verlening bestaat nog wel De Zeeuwse jeugdhulpinstellingen i gaan bekijken hoe de hulp aan deze groep niet verloren gaat. j door Barend_PeIgrim KLOOSTERZANDE - De vier baans-autosnelweg tussen Kuitaart en de veerhaven Perk- polder dient na 2003 plaats te maken voor een watergang die Kloosterzande zal verbinden met de Westerschelde. De weg naar het veerplein bij Perkpolder verliest binnen een paar jaar die functie Een ka naal in noordelijke richting over het autowegtracé zou de kop van Oost-Zeeuws-Vlaanderen van een broodnodige economi sche impuls kunnen voorzien Met dit plan denkt de Onderne mersvereniging Hontenisse drie grote regionale problemen uit de wereld te helpen Opdeeerste plaats vrezen de ondernemers de dreigende verpaupering van Kloosterzande wanneer de noord-zuidverbinding via het veer verdwijnt. Een binnen landse jachthaven, aangesloten op het kanaal, zou voor Kloos terzande een enorme opsteker betekenen. Daarnaast betoogt de onderne mersclub dat Rijkswaterstaat met het graven van het kanaal van het zorgenkind Walsoorden verlost worth De haven van Walsoorden ligt pal langs de vaargeul richting Antwerpen en lijdt geregeld onder te snel pas- serende zeeschepen, wat voor levensgevaarlijke situaties zorgt De Walsoordense haven zou via een aftakking aanslui ting moeten krijgen op het j kanaal zodat de directe verbin- ding met Westerschelde afge sloten kan worden. Burgemeester A. Vogelaar (eeo- j nomische zaken) stelt dat het plan voor het kanaal meegeno- men wordt in de ontwikkeling I van een recreatievisie voor de toekomst, waar Hontenisse vol- j op mee bezig is Hij kan en wil echter niet zeggen of het initia tief een haalbare kaart is door Marco de Swart IIEINKENSZAND - Afbeel dingen van felgekleurde zonne bloemen moeten binnenkort op glazen deuren komen zodat slechtzienden er niet meer tegenaan lopen. De WVG-be- langengroep uit Borsele presen teerde dit plan donderdngoch- door Marcol Moddo /.II .KIK/.FK - Bij de gemeente Schouwen-Duiveland verval len 23 banen. I)e reorganisatie treft een 'kleine dertig mensen', maakten het dagelijks bestuur en managementteam (MT) don derdag bekend. De operatie moet uiterlijk eind 2002 zijn voltooid, waarmee een structu rele bezuiniging wordt behaald van twee miljoen gulden op de personeelskosten. De ondernemingsraad is aller minst te spreken over de wijze waarop hel personeel gisteren werd ingelicht over invulling vun de ambtelijke reorganixu- tie. Tegen de afspraken in, aldus waarnemend OR-voorzitter P van Santé, heeft het manage ment de gelegenheid benut een tiental medewerkers persoon lijk aan te spreken op hun func tioneren Volgens hem is gebruik gemaakt van een 'over rompel ingstaotiek, die ook bij de andere collega's niet bepaald in goede aarde is gevallen' De gewenste omvang van het umblelijk apparaat op Schou wen-Duiveland is bepaald op 323 formatie-eenheden, 23 min der dan de organisatie op de peildutum 1 januari had De in krimping treft inde praktijk een kleine dertig medewerkers, al dus interim-gemeentesecretaris G. van Hofwegen Getracht wordt door interne verschuivingen en middels nu- tuurlijk verloop, gedwongen ontslagen te vermijden Volgens Van Hofwegen is het niet do bedoeling mensen te dwingen tot een overstap. tend in Heinkcnszund. Het werd direct omarmd door wethouder K.J. Tollenaar van de gemeente Borsele die ermee aan de slag gaat. Het idee voor de zonnebloemen is geopperd vanuit de belangen groep Wet Voorzieningen Ge handicapten. Tbllenaar nam het idee meteen over en kondigde aan ondernemers in Borsele hierover aan te schrijven Hij hoopt dat zij het plan eveneens zien zitten In het gemeentehuis in Heinkenszand wordt binnen kort gekeken op welke deuren de afbeeldingen moeten komen Lid van de belangengroep P Lindhout is verheugd met de en- thousiustc reactie van de wet houder. „Dit is fantastisch. Dat hij het idee zo omhelst en het verder uitdraagt, geeft mij een goed gevoel Lindhout ver wacht niet dat de zonnebloemen bij wijze vun spreken morgen al op de glazen deuren in het ge meentehuis zitten „Maar over een jaar verwacht ik dat er voor uitgang is geboekt.' De zonnebloemen zijn niet voor blinden, maar voor slechtzien den. Zij lopen vaak legen glazen deuren aan Door het felle rood, oranje en groen in de bloemen merken visueel gehandicapten glazen deuren eerder op. Tolle naar noemt het idee eenvoudig en doelmatig „We gaan binnen de gemeente zo snel mogelijk kijken waar de bloemen nodig ziju Behalve het gemeentehuis denkt de wethouder ook aan dorpshuizen als De Stenge in Heinkenszand door Michelle Koek KRUININGEN - I)e Keimerswaulse burgemees ter A. Verbrec overhandigde donderdagavond namens het Samenwerkingsverband Welzijns zorg Oosterschelderegio de eerste leskist genot middelen aan M. C' E verse, locatieleidster van de openbare basisschool I)e Eendracht in Hans- weert. Tijdens de uitreiking in Ons Dorpshuis in Kruidingen kregen twaalf Keimerswualse basis scholen een leskist aangeboden. I)c kist bevat lesmateriaal voor leerlingen in het basisonder wijs over bet gebruik van drugs en alcohol. Een kist vol lesboekjes, video's, spelletjes, bro chures en een middelendoosje. Volgens W. T»inis van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) het ideale middel om kinderen op een speelse manier kennis te laten maken met de fenomenen alcohol, drugs en gokken „We willen niet met een opgeheven vingertje vertellen wat goed of fout is, maar met kinderen in gesprek ra ken over deze onderwerpen Volgens P van der Broek, directeur van het ZCAD, zijn de leskisten een uitstekend middel om misbruik van genotmiddelen tegen te gaan. al valt het volgens hem wel mee met het aantal drugs-, gok-, alcohol- en rookverslavingen in de regio. Middels een sheet toonde de directeur aan dat het aantal verslaafden in de regio ruim 65 procent onder het landelijk gemiddelde zit „Desondanks blijft het nuttig om dei-gelijke pro jecten op touw te zetten Want ondanks het lage percentage zijn er wel pieken in met name het misbruik van alcohol te meten." Preventie Het samenstellen van de leskisten is een voort vloeisel van de regionale gezondheidsnota 2000- 2003 In deze nota hebben alle gemeenten in de Oosterschelderegio prioriteit gegeven aan de preventie van misbruik van genotmiddelen als alcohol, tabak, en softdrugs Voor alle doelgroe pen, kinderen, adolescenten en volwassenen worden de komende jaren activiteiten opgezet. Alle basisscholen in de Oosterschelderegio, in to taal 93, krijgen op korte termijn een dergelijke leskist aangeboden. Hiervoor worden voor afge vaardigden van de basisscholen sj>cciule bijeen komsten gehouden W. Tunis zal tijdens deze bij eenkomsten uitleg geven over de kist Wanneer de avonden precies worden gehouden is vooralsnog onbekend. door Aim Doorns MIDDELBURG Tegen een 30-jarige man uil Middelburg is gisteren bij de rechtbank in Middelburg wegens sek sueel misbruik van zijn nichtjes drie juar cel geëist. Officier van justitie J. Groen vond verkrachting van de twee meisjes vun 13 en 16 jaar meermalen bewezen. „Hij moet met zijn fikken van die meisjes afblijven Handen af van kinderen. Ook als ze bij hem in bed lig gen", reageerde gisteren de officier fu rieus. De verdachte gaf op de zitting ten- met zijn nichtjes m de periode tussen 1 de cember '99 en 1 april dit jaar gemeen schap te hebben gehad Het oudste meisje had de Middelburger ook anaal verkracht. Uit het dottier kwam naar voren dat de slachtoffers geestelijk een achterstand hebben op hun leeftijdsge noten. „Door hun gebrekkige geestelij ke ontwikkeling zijn de nichtjes extra kwetsbaar Hij geeft onvoldoende blijk van zijn schuld", merkte Groen op. De officier achtte dan ook de kans op her haling levensgroot aanwezig. De meisjes logeerden regelmatig bij hun oom Ze sliepen bij de verdachte, omdat er in de woning muar één bed stond Later hadden ze hun eigen lo geerkamer, maar dit vormde geen be lemmering voor de seksuele uitspattin gen Met het jongste nichtje zei de verdachte rond de Kerstdagen voor de eerste keer seks te hebben gehad Daar na was het nog een keer gebeurd. Met het oudste meisje heeft hij vijf tot zeven keer gemeenschap gehad Hij zei wel aan de gezichten te merken dat de meis jes het met prettig vonden Groen werd erdoor gesterkt in het bewijs „Zij ge ven aan dat het tegen hun zin gebeurde Hij dreigde met klappen als ze het tegen hun moeder zouden zeggenzei hij. De moeder deed aangifte van het seksueel misbruik van haar kinderen Het prik kelde de officier dat de verdachte te kennen gaf geen hulp nodig te hebben. Een behandeling heeft volgens de Mid delburger geen zin Raadsman J Albichcr vond dat zijn cli ënt moest worden vrijgesproken van verkrachting „De meisjes zijn vrijwil lig naar zijn slaapkamer gegaan Het initiatief ging van de nichtjes uit. om dat zij bij oom in bed wilden blijven De strafpleiter meende wel dat er on tuchtige handelingen hadden plaatsge vonden „Hij besefte later pus dat hij fout is geweestmaar hij moet een kans krijgen om zijn leven weer op poten te kt IJ ge n Albicher vond dan ook dat er een groot deel van de straf voorwaardelijk dient te Worden opgelegd. De officier had geen behoefte om te reageren, omdat de raadsman de verantwoording bij de slachtoffers neerlegde Uitspraak: 18 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36