Jachthaven Kats blijft illegaal PZC PZC Scooterpool voor bewoners Dijkstede Nertsenfokker mag doorgaan DOUBUI f Noorden-Philipsland wordt ingericht als zestig kilometerzone Heemkundige Kring in Sint Philipsland Van Belzen zet streep onder loopbaan onderwi js Gemeente ontbeert geld en mankracht om nieuw bestemmingsplan op te stellen zeeland vrijdag 6 oktober 2000 b 19 Automobilisten gewond bij ongeval Countrydans Bodes Borsele ruilen fiets voor Smart Bingo-dansant in Ter Valcke Formica treedt op Werkgroep voor invoering euro Brainstorm over Zeeland na tunnel Poppenmaakster wint prijs Terneuzenaar bewusteloos geslagen door Michelle Koek KATS - Het legaliseren van de jachthaven in Kats blijft voor alsnog toekomstmuziek. I)e ge meente Noord-Beveland heeft onvoldoende middelen om een nieuw bestemmingsplan voor de haven van Kats en het haven plateau op te stellen. Wanneer de legalisatie van de jachthaven wel plaats kan vinden blijft voor havenexploitant Van der Rest Nautic Beheer B.V. onduidelijk. In januari 1999 zijn er omtrent het legaliseren van jachthaven activiteiten principeafspraken gemaakt tussen Van der Rest Nautic Beheer B.V., de gemeen te en de provincie. Zo werd on dermeer overeengekomen dat de gemeente Noord-Beveland het voortouw zou nemen om tot een nieuw bestemmingsplan te komen. Daar is tot op heden nog niets van terechtgekomen. Het opstellen van een voor de hele gemeente geldende Struc tuurvisie, het afwikkelen van reeds lopende zaken en een SCHERPENISSE - Twee auto mobilisten zijn donderdagmid dag lichtgewond geraakt bij een ongeluk op de Poortvlietsedijk in Scherpenisse. Een 37-jarige Britse bestuurster verzuimde voorrang te verlenen toen zij wegreed vanaf een par keerplaats. Zij botste daardoor op de wagen van een 51-jarige man uit de gemeente TholenDe vrouw had hoofd- en nekklach- ten. De man moest worden be handeld aan een pijnlijke rug en nek. Beide voertuigen raakten beschadigd. KRUININGEN - De Zeeuwse Line Dance Stichting houdt op zaterdag 21 oktober in Ons Dorpshuis in Kruiningen een country en western-dansavond. De countryband Heart Broke treedt hierbij op. De zaal is van af 19.30 uur open. De dans avond begint een half uur later. HEINKENSZAND - De ge meentebodes van Borsele krij gen geen lig-bakfiets maar een Smart, een klein zuinig autootje om gemeenteboodschappen mee te doen. Tijdens de voorlaatste gemeen teraadsvergadering deden de bodes een voorstel om een mo derne bakfiets aan te schaffen ter vervanging van hun oude he re nrij wielen. Hoewel het voorstel buiten de orde van de vergadering viel, wilde het college het in welwil lende overweging nemen. Intussen is gebleken dat een lea secontract voor een Smart veel goedkoper en doelmatiger is. „Het heeft geen effect op de be groting en het kan dus geheel buiten de raad om", deelde bur gemeester J. L. M. Mandos die zelfde raad mee. De bodes J. Hartevelt en L. Raas toonden zich uiterst tevreden met de oplossing. Ze hopen dinsdag al met het Borselse boompjeslogo op de zijkant van het autootje naar de Contacta af te reizen. REDACTIE MIDDEN ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel. 10113) 273000 Fax (01131273030 e-mail. redgoes@pzc.nl te Goes: R Bosboom I. Huibers A M ven der Jagt M. Koek E Soesman te Vlissingen: A A van der Sluis (chef) N.F.C. Borkelder R H Hoving E.l. Ramakers M.J van den Broek K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 f- -VA VLISSINGEN Te: 0118 484000 Fax: (01181470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet htlp "www pzc.nl e-mail; redactio@pzc.nl noodzakelijk geachte aanpak van diverse komplannen kreeg meer prioriteit. Daarnaast ont brak het de gemeente aan vol doende mankracht en financië le middelen. A. J. Vermin-van Liere, be drijfsleidster van Van der Rest Nautic Beheer B V., is teleurge steld over de brief. Hoewel zij begrip heeft voor de inhoud, hoopt zij dat de legalisering toch voor het einde van het jaar doorgang kan vinden, te meer omdat de provincie de haven wil verkopen en de pachters. Oos- terschelde Combinatie en Van der Rest Nautic beheer B. V.mo gelijke kopers zijn. „Als we besluiten de haven te kopen, willen we natuurlijk wel de zekerheid dat we onze activi teiten kunnen blijven ontplooi en. Legalisering op korte termijn is in die zin ook erg be langrijk voor ons", aldus Ver min. Transactie R. Caljouw, gemeenteambte naar ruimtelijke ordening, kan zich de situatie van Vermin voorstellen, maar zegt dat een transactie tussen de provincie en Van der Rest Nautic Beheer B.V. in principe niets met een wijziging in een bestemmings plan van doen heeft. „Het ver haal vanuit het oogpunt van de gemeente is duidelijk. Op dit moment kampt de gemeente met onvoldoende man- en draagkracht om de benodigde procedures in gang te zetten. Daarnaast heeft legalisering van de jachthaven wel een hoge prioriteit maar gaan andere projecten op dit moment voor." Vermin weet niet of legalisering van de haven op korte termijn doorslaggevend zal zijn voor het al dan niet aankopen van de ha ven. „Daarover moeten we ons eerst beraden." Volgens Cal jouw zijn de vooruitzichten voor Van der Rest Nautic Beheer B.V. goed. „Bij ditsoort planolo gische wijzigingen kun je even tuele obstakels nooit voor honderd procent zekerheid uit sluiten, maar het lijkt mij hoogst onwaarschijnlijk dat er tegen die tijd onoverkomelijke bezwaren zullen zijn." Caljouw kon niet aangeven op welke termijn de bestemmings planwijziging wel uitgevoerd kan worden. GOES - Verpleeghuis Ter Valcke in Goes houdt vrijdag 13 okto ber een bingo-dansant. De opbrengst gaat naar de Stichting Vrienden van Ter Valcke en komt ten goede aan de bewoners. Goesenaren en ande re belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom om de vijf bingorondes mee te spelen. Di verse bedrijven en instellingen zorgen voor prijzen. De muziek komt van René van 't Zelfde door Marco de Swart HEINKENSZAND - De ge meente Borsele is begonnen met een scooterpool in woonzorg complex Dijkstede in Hein- kenszand. Ouderen die in aan merking komen voor een elektrische scooter doen mee in de pool. Per twee drie perso nen is er één scooter beschik baar. Momenteel staan er twee in het complex. De proef loopt al anderhalve maand en wordt over een jaar geëvalueerd. Mensen die van de scooters ge bruik willen maken, moeten aan dezelfde criteria voldoen als door 68me Soesman SINT PHILIPS LAND - Nog voor het einde van dit jaar moet het officieel zijn: het bestaan van de Heemkundige Kring Philippuslandt. De nu nog in oprichting zijnde club houdt op 9 november al een eerste activi- i.-it Een kleine groep enthousiaste lingen (inwoners en oud-inwo ners) hebben in de zomer herhaaldelijk oriënterend ge sproken over de mogelijkheden en onmogelijkheden van een heemkundige kring voor het ei land Sint Philipsland Een zeskoppige werkgroep mensen die een scooter voor zichzelf alleen willen. De drem pel voor de aanvraag ligt voor veel ouderen vrij hoog. Dankzij de elektrische scooters zijn ou deren mobieler. Zij kunnen zo makkelijk even het dorp in voor een boodschap. Aan de pool zitten twee voorde len. Het geld dat de gemeente voor hulpmiddelen en aanpas singen beschikbaar heeft, wordt efficiënter besteed. Als meerde re mensen met één scooter kun nen doen, is dat goedkoper en blijft er geld over voor andere zaken. Het andere voordeel is de ruimtebesparing. Als iedereen een eigen scooter voor de deur heeft zich concreet over de reali satie gebogen. De doelstellin gen zijn helderen het gemeente bestuur is om een startsubsidie van rijf tienhonderd gulden ge vraagd. Nog voor volgend jaar willen de leden naar de notaris onr tot een officiële oprichting te Uitgaven De tot dusverre ontwikkelde plannen zijn gevarieerd. Met heeft staan, neemt dat veel ruimte in beslag. In zorgcen trum Vorsvliet in 's-Gravenpol- der passen bijvoorbeeld in de parkeervoorziening geen extra scooters meer Omdat mensen niet constant op het vervoer middel zitten, is het mogelijk die met anderen te delen. WVG-ambtenaar M. Fackler licht de proef toe: „Het gaat vooral om het aantal mensen datje helpt. Daar zit voor ons de winst Momenteel maakt een handvol bewoners gebruik van de scooters Fackler wil de drempel verlagen om een scoo ter aan te vragen. „Als andere mensen bewoners zien rijden. enige regelmaat wil de kring een uitgave maken met daann op genomen verhalen over gebeur tenissen en mensen van toen. Ook is er het plan verhalen van oudere bewoners op band vast te leggen Inventarisatie Er zal een inventarisatie wor den gemaakt van de op het ei land aanwezige gegevens en bijzondere voorwerpen. Deze willen ze zelf wellicht ook een scooter." Fackler verwacht bin nenkort meer aanmeldingen voor de proef. Wethouder F J. Tollenaar van de gemeente Borsele probeerde zelféén van de scooters uit. Hij deed dit tijdens een behendig- heidswedstrijd voor rolstoelers in het woonzorgcomplex tijdens de landelijke Week van de Toe gankelijkheid. Elke dag heeft een thema Zo was het gisteren vervoerdag Tollenaar manoeu vreerde twee rolstoelen en een scooter over een parcours met pilonnen Het 'rijden met de elektrische scooter vond hij knap lastig. kunnen in het - vernieuwde - dorpshuis tentoongesteld wor den Eén keer per jaar wordt een gezellige, informatieve avond georganiseerd Om bewoners alvast kennis te laten maken met het doel van de Heemkundige Kring (het levend houden van de plaatselijke ge schiedenis) wordt 9 november een dia-avond over Sint Phi lipsland en Anna Jacobapoider in vroeger tijden gehouden De avond wordt georganiseerd door J Kempeneers De lezing wordt gegeven door zijn dochter Anju Ncele-Kem- peneers. De bijeenkomst wordt gehouden in De Wimpel en be gint om 20 uur. door Esme Soesman SINT PHILIPSIJVND Met de bedoeling het buitengebied vei liger te maken, gaat achthon derd van de 2200 kilometer terschapswcg in Zeeland op de schop Ook Sint Philipsland moet er, voorjaar 2001, aan ge loven. Het noordelijk deel \an dit gebied wordt tot zestig kilo- metergebied omgedoopt. Het gaat om het hole gebied ten noorden van de Rijksweg, dat ingeklemd ligt tussen Ooster- scheldeen Phihpsdam Dat niet heel Sint Philipsland wordt aangepakt, heeft te maken met financiële middelen Water schap Zeeuwse Eilanden heeft budget om achthonderd kilo meter weg aan te pakken „Daarbij is zoveel mogelijk uit gegaan van regionale sprei ding". licht schapvoorlichtster S Minneboo desgevraagd toe Het waterschap heeft ervoor ge kozen de zestigkilometerwegcn zo sober mogelijk in te richten Het heeft geen nut alle wegen vol te plempen met plateaus en andere remmers Bovendien kimt het bewuste gebied geen specifiek problematische plek ken In de periode 1994 tot en met 1999 zijn in de toekomstige zestig kilometerzone twee on gevallen voorgevallen. Daarbij viel één ernstig gewonde Een dodelijk ongeval xwam in deze periode niet voor Aan de hand van deze gegevens is het met mogelijk genebte maatregelen te treffenomdat er geen vast patroon in zit Dat werkt anders in bijvoorbeeld Tholen-zuid. waarvan begin dit jaar de plannen voor een zestig kilometerzone zijn gepresen teerd Met zes verkeersplateaus en verkeersborden probeert het schap ongevalsgevoclige kruis punten veiliger te maken >p Sint Philipsland staan voor alsnog twee soorten maatrege len op het programma De wegen die vanaf de Rijksweg zorgen voor de ontsluiting van Anna Jacobapoider - I-angeweg en gedeelten van de l^tgewog. Zuidweg en Sluiswcg - krijgen een randmarkering. Dit zijn lij nen aan de zijkant van de weg die het effect hebben auto's meer naar het midden te gelei den Fietsers krijgen daardoor meer ruimte Deze maatregel wordt bewust ingevoerd op we gen met relatie? veel drukte. Daarnaast worden alle wegen die vanaf de Rijksweg de zestig kilometerzone inlopen, uitge rust met verkeersborden. Vooralsnog gaat het om een voorlopig plan Tijdens een in loopavond op woensdag 11 ok tober is er gelegenheid het plan te bekijken <-n te reageren Voorafgaand hieraan ts een spreekuur voor allerlei organi saties ingestrld. Onder meer de gemeente Tholen, 3VO, ZLTO en fietsersbond ENFB kunnen over de plannen van gedachten wisselen Aan de hand van alle ingebrachte suggesties wordt het definitieve plan vastgesteld. De uitvoering staat in de maan den april en mei van volgend jaar op de rol I>e inloopavond wordt gehouden in dorpshuis De Wimpel in Sint Philipsland en duurt van 19 30 tot 21 00 uur Tbt die tijd ligt het plan ter inza ge op het steunpunt van het wa terschap, Onder de Linden 5 in Sint-Maartensdijk GOES - In café Pompe aan de Grote Markt in Goes opent de Zeeuwse band Formica op zon dag 8 oktober om 17 00 uur het nieuwe zondagmiddagconcert- setzoen. De band speelt zelf ge schreven nummer, geïnspireerd op onder andere David Bowie, Trie Kinks en The Police. De toe gang is gratis lAdvtrtentfi No uv/e Burg 3 Middelburg HL VorMstraat 22 Goes In woonzorgcomplex Dijkstede in Heinkenszand werd een rolstoelbehendigheidsvvedstrijd gehouden. foto Willem Mieras TERNEUZEN - Een werkgroep van de zeven Zeeuws-Vlaam se gemeenten heeft een plan van aanpak opgesteld voor in voering van de euro. Daann word^aangegeven op welke wijze de gemeenten willen overschakelen van de gulden naar het nieuwe betaalmiddel In iedere gemeente afzonderlijk wordt de introductie van de euro begeleid door een plaatselijke pro jectgroep, die de noodzakelijke aanpassingen (parkeer- en betaalautomaten, kassa s, computers in het stadhuis en de tekst van de gemeentelijke verordeningen) inventariseer. Hoeveel de omschakeling kost. is nu nog onduidelijk. De ge meente Terneuzen heeft er alvast een kwart miljoen gulden voor gereserveerd. SAS VAN GENT - De Gentse professor G Allaert en het Ne derlands Economisch Instituut (NEI) hebben donderdag met vertegenwoordigers uit Axel en Sas van Gent van gedachten gewisseld over ae toekomst van de Kanaalzone-gemeenten na de komst van de Westerscheldetunnel Politici en be stuursleden van de diverse dorpsraden kwamen acht gesloten deuren bijeen in een zogeheten brainstorm-sessie Allaert verwerkt hun meningen in het onderzoek naar de mogelijkhe den op sociaal-maatschappelijk, educatief en economisch ge bied. De gemeente TVrncuzen liet al eerder een dergelijk on derzoek uitvoeren. 's-GRAVENPOLDER - Poppenmaakster Connie Polfliet uit 's-Gravenpolder heeft met haar creatie Shocking Blue de pu blieksprijs Poppenring 2000 in de wacht gesleept Deze prijs is gekoppeld aan de poppenbeurs in Ahoy in Rotterdam Een jury heeft voorafgaand aan de p nomineerd. De Ahoybezoekersh winnaar geselecteerd Het thema van de wedstrijd was circus Polfliet heeft een illusionist ontworpen De prijsuitreiking vindt komend weekeinde in Epe plaats ZAAMSLAG - In een café aan het Plein in Zaamslag iseen 44- jarige Terneuzenaar dinsdagavond in elkaar geslagen Een onbekende man sloeg met zijn vuisten op het slachtoffer in. die achterover viel en met zijn hoofd op de hoek van een tafel terechtkwam. De Terneuzenaar raakte buiten bewustzijn Tben hij bijkwam had de dader zich inmiddels uit de voeten gemaakt Hij moest zich voor zijn verwondingen laten behan delen door een arts en een tandarts 1 aan de poppenbeurs tien creaties ge- s neboen vervolgens Polfliet als DEN HAAG - De Raad van State is zowel protesterende om wonenden als nertsenfokker M. van der Wielen tegemoet ge komen in hun rechtszaak tegen de nieuwe milieuvergunning van Van der Wielen Geen van beide partijen krijgt volledig zijn zin: Van der Wielen mag aan de Nieuweweg in Nieuwer - kerk nertsen houden, maar 250 stuks minder dan hij gevraagd had Zijn fokkerij mag maximaal 1250 nertsen tellen Buurt genoten probeerden de milieuvergunning helemaal van tafel te krijgen, omdat de nerstenfokker al jaren te veel stankover last zou veroorzaken Behalve nertsen mag Van der Wielen van de gemeente ook een kennel exploiteren voor het opleiden van vijftig politiehonden Op dit punt behaalden de twee pro testerende omwonenden hun winst. De Raad van State con stateert dat de hondenkennel niet voldoet aan de wettelijke geluidseisen en heeft de vergunning vernietigd De gemeente (die de fokker te makkelijk neeft toegezegd dat maatregelen binnen enkele maanden genomen konden worden) mag de zaak overdoen en moet aan iedereen de proceskosten vergoe den. door Esme Soesman THOLEN - Veertig jaar in het onder wijs, onafgebroken op Tholen. De oorspronkelijk uit Arnemuiden afkom stige P. van Belzen (61) maakte ze moei teloos vol. Vlak voor zijn afscheidsre ceptie van het Calvijn College in Tholen-stad praat hij nog altijd vol vuur over zijn vak én hobby. Bijna vier endertig jaar 'ging' hij naar dezelfde school. „En die tijd is echt heel vlug ge gaan." Van Belzen begon zijn loopbaan bij de School met de Bijbel in Sint-Annaland. Na de kweekschool in Middelburg kon hij daar gelijk aan de slag Na een tus senpauze door militaire dienst keerde hij in Sint-Annaland terug. Tot 1966. Het voortgezet onderwijs lokte; de overstap naar de toenmalige christelij ke ulo in Tholen-stad was het resultaat De ulo werd mavo en de school steeds groter. Maar ook inkrimping volgde en zijn school' maakte als een gevolg daarvan in de jaren negentig twee fu sies mee. Geen gemakkelijke gebeurte nissen. erkent Van Belzen meteen. „Als je van begin af aan meedraait op een school lever je een stukje identiteit in." Desalniettemin: „T>ch hebben we hier een heel prettige sfeer weten te behou den, al grijpt zoiets wel in het schoolle ven in." De eerste jaren aan de ulo waren tro penjaren. blikt Van Belzen terug. Twee ieraren. waaronder hijzelf, verzorgden alle lessen. Aanvankelijk zelfs zes da gen in de week. Bovendien moesten tus sendoor aktes worden behaald. Een drukke tijd, met veel mooie momenten De tijd ook dat de Duitse taal en cultuur het hart van de Thoolso docent - en later decaan - onvoorwaardelijk stal. Door de jaren heen bezocht Van Belzen grote delen van Duitsland, maakte er vrien den - onder meer in de onderwijswe reld. Want onderwijl? „Tja, dat is één van de boeiendste vakken die er be staat Als het goed is, sta je midden in de maatschappij. En je gaat met kinderen, met levend materiaal, om. Natuurlijk is dat geven en nemen. Durf je te verstar ren in het onderwijs dan ben je er ge weest." Van Belzen, die samen met zijn vrouw vier dochters heeft, vondëen uit laatklep in de gemeentepolitiek RPF Eind jaren zeventig was hij betrokken bij de oprichting van de plaatselijke RPF. En nog altijd maakt hij met veel enthousiasme deel uit van de huidige tweemansfractie ChristenUnie. Veel le- vrouw het zou zeggen Zodra hij er gens aan begint, rust ie niet voor het perfect Voor elkaar is." Dus is de vrije tijd van Van Belzen binnen de kortste keren vast weer gevuld. De afscheidsreceptie van Van Belzen wordt vrijdag, vandaag, gehouden in de aula van het Calvijn College aan de Zoekweg in Tholen-stad De bijeenkomst duurt van 16.30 tot 18.00 uur. foto Willem Mioras zen en veel op pad „Dat moet je goed afspreken thuis. Mijn vrouw heeft er best wat voor ingeleverd." Met de poli tiek gaat Van Belzen voorlopig gewoon door; onder zijn onderwijsloopbaan heeft hij wel een streep gezet Dat is. na al die jaren het gangetje naar school, even zoeken naar een nieuwe balans in zijn leven. Zich hals-over-kop in van alles en nog wat storten, lijkt Van Belzen geen goed idee. Het is zoals zijn P. van Belzen: „Durf je te erstarrei) in het ondrru ijs dan ben je er geweest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35