Kwaliteit vliegtuigonderhoud goed Schatplichtig aan de oorlog PZC Register inventariseert opnieuw te gebruiken reststoffen industrie Titanic Ensemble is kapitein op muzikale tijdreis in Oostburg Fantastische songs maar zwak verhaal zeeland 18 Ministerie garandeert betrouwbaarheid service Arnemuids bedrijf Lingeriezaken naast elkaar op Goese Markt ondernemend zeeland in detail Soundmixshow in Sluiskil www.vlot.nl kunst -i- cultuur Kwartet opent jazzseizoen in Terneuzen vrijdag 6 oktober 2000 door Mieke van der Jaflt ARNEMUIDEN - Het Ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft Transal Aero Services BV het bewijs van erkenning verleend, waardoor op het Vliegveld Midden Zeeland vliegtuigen tot 5700 kilo kun nen worden onderhouden en gekeurd. De erkenning geldt voor heel Europa, zodat ook toestellen die in het buitenland geregistreerd zijn, in Arneinui- den mogen worden onderhou den. Inspecties voor het BVL- certificaat (het Bewijs Van l.uchtvaardigheid, een soort APK-kcuring voor vliegtuigen mag het bedrijf voor Neder landse vliegtuigen uitvoeren. Het Directoraat Generaal Rijksluchtvaartdienst geeft zo'n erkenning niet zomaar Directeur Dick de Ruiter en «OES - I ,i vera en Lindessa zijn voortaan naast elkaar te vin den op de Opril Grote Markt in Goes. De familie Witkam her opent vandaag, donderdag, haar Livera-winkel en opent vlak daarnaast een nieuwe Lindessa zaak. De winkels hebben samen een oppervlakte van 300 vierkante meter. De Li vera-vestiging neemt met 180 m' het leeuwen deel voor haar rekening. Het iets duurdere Lindessa moet vooral kwaliteitsbewuste vrouwen aantrekken. Met de twee lingeriewinkels hoopt de familie Witkam naar eigen zeg gen een 'hart van body fashion' neer te zetten in Goes. Het is de bedoeling dat de twee zaken el kaar versterken. ..De klant be paalt zelf bij welke zaak hij naar binnen stapt", meent de heer Witkam Niet alleen vrou wen kunnen bij Livera terecht. Nieuw is de ufdeling herenon dergoed en -nachtkleding. De twee zaken worden 11 oktober officieel geopend, maar doen per vandaag zaken. kwaliteitsmanager Alain Kouijzer hebben er jaren inge stopt om de visitatiecommis sies van het ministerie tevreden te stellen. Kouijzer heeft een handboek gemaakt waarin stap voor stap wordt beschre ven hoe het bedrijf met op drachten omgaat vanaf het moment van het eerste tele foontje totdat het vliegtuig de hangar weer verlaat „Het gaat natuurlijk alleen maar om de veiligheid", vertelt Kouijzer. „De doelstelling van zo'n boekwerk is dat er hier nooit een vliegtuig de lucht in gaat, terwijl het onveilig is. Ook niet als het hier helemaal Kwaliteitsmanager Alain Kouijzer (links) en directeur Dick de Kuiter van Transal Aero Services. foto Willem Mieras niet voor een BVL-keuring is geweest Als iemand zijn vlieg tuig bij TYansal Aero Services brengt vooreen schilderbeurt - dat doen wij ook - kan hij ervan op aan dat we ook andere za ken. die met de veiligheid te maken hebben, checken. In het boek staat hoe ons bedrijf werkt, niet welke moeren je het eerst los of vast draait. Dat staat in de handboeken van de vliegt uigmerken Aan vliegtuigmerken is de er kenning overigens wel gebon den. Dick de Ruiter: „De meest gangbare merken mogen we nu onderhouden en keuren. Aus- ter, Cessna. General Aria, Pi- per en Saab. Het zijn allemaal één of tweemotorige vliegtui gen met of zonder drukcabine. Dat is wat er veruit het meeste rondvliegt in Europa. Onder houd voor Nederlandse vlieg tuigen hebben we altijd al ge daan, maar nu mogen we dus ook in het buitenland geregi- sl reerde vliegtuigen doen Met de zeven werknemers heb ben De Ruiter en Kou ijzer de certificering deze week ge vierd. ,,We hebben er met z'n allen an derhalf jaar naartoe gewerkt, en het is nog best spannend. Die visitatiecommissies staan echt overal met hun neus bo venop, ze kijken in alle hoeken en gaten en de eisen zijn bi jzon- der streng." De Ruiter weet zich overigens omringd door louter gekwalificeerde vliegtuigmon teurs. „In de meeste bedrijven werken de technici op de kwa lificaties van een chef. Wij wer ken met z'n viei-en met volledi ge certificaten." Grotere markt Transal Aero Services is aan vankelijk begonnen om de vloot van het buurbedrijf. Transal Aviation, veilig in de lucht te houden. Vanuit Nederland zijn daar in de loop der jaren veel onder- houdsklanten bijgekomen Met de Europese erkenning kan het bedrijf een veel grotere markt bedienen. „In de lucht vaart kijken de klanten naar kwaliteit, niet zozeer naar grenzen. Wij kunnen nu op kwaliteit concurreren, ook buiten Nederland", aldus De Ruiter. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onderredactie van Claudia Sondenan t'ragen, tips en mededelin gen kunnen schriftelijk wor den aangeboden aan de re dactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vltssingen, of via fax 0118-470102.' De winkeliers van Breskens presenteren zaterdag 7 oktober veertig winkels onder het mot to Breskens Open De winkels bieden demonstraties, acties of gewoon een kopje koffie. De deelnemers voeren een raam biljet Er zijn stempelkaarten die i-echt geven op een extra kop koffie en deelname aan een verloting. Daarbij is er een skeelerclinic, springkussen, hondendemonstraties, kinder- schminkcn, modelbootshow en een klimtoren. Er zijn mode- en haarshows, kookdemonstra ties. een tapasbar en men kan vis bakken of garnalen pellen. Bakkerij HirdesuitKrabben- dijke heeft het hygiönecode- certificaat gekregen Dit certi ficaat is een initiatief van FoodCert NL in samenwerking met de Stichting Beoordelin gen Nederlands Bakkerij Cen trum (NCB) Het gaat om een erkenning door de Raad voor de Certificatie en het geeft aan dat Hirdes voldoet aan de eisen uit de hygiënecode voor de brood - en banketbakkerij Thaluttu Ilcalthrlub uit Kamperland vormt tijdens de vakbeurs voor de grafische industrie Ifra in de Rai in Am sterdam van 9 tot en met 12 ok tober de trekker in de stand van Drukchemie Benelux BV uit Best. De medewerkers van Thalatta geven bezoekers in de stand een massage van nek- en schouderspieren De massages promoten voor Thalatta de dienst 'bedrijfs- massage' en verlenen Druk- chemie een opvallend element bij de presentatie van de che mische stoffen die het bedrijf produceert. De Ileinkenszandse Winkel weken beginnen op zaterdag 14 oktober. Die dag treden tekenfilmfigu ren tussen 13.30en 15.30uurop in het dorpscentrum. De teken film vormt het thema van de winkelweken en films worden vertoond tijdens de extra koopavond, donderdag 19 ok tober. In 't Kunstuus verzorgen de kinderen van de Heinkens- zandse basisscholen een Disney-expositie. Arbeidsintegratie heet nu Kliq GOES - Het Arbeidsbureau Arbeidsintegratie heet vanaf 2 oktober Kliq. Kliq zorgt voor de reïntegratie van werkne mers. Begin volgend jaar wordt het geprivatiseerd tot een over- heids-bv. Doordat het kabinet heeft be sloten de arbeidsvoorzienin gen te veranderen en door de veranderde arbeidsmarkt, wordt Kliq nu belast met de uitvoering van de terugkeer van zieke werknemers. De overheid wil deze taken priva tiseren. Kliq is overigens geen afkorting. Het gaat erom dat het 'klikt' tussen werknemer en werkgever. Voor mensen die nu met het bu reau te maken hebben, veran dert er weinig. Het adres, de medewerkers en het telefoonnummer blijven hetzelfde. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Afval van het ene bedrijf gebruiken als grond stof in een ander bedrijf. Dat gaat gebeuren in het beheersge bied van Zeeland Seaports, Vlissingen-Oost en Kanaalzone Zceuus-Vlaanderen. Als eerste aanzet hiervoor wordt een Rest- stoffenregister ingericht. Daar in komt te staan wat voor afval bedrijven in de aanbieding heb ben en aan wat voor reststoffen er behoefte is. Bedoeling is een onderlinge uit wisseling op gang te brengen van wat nu als afval verdwijnt. Daardoor kan de hoeveelheid afvalstoffen beperkt worden en dat levert winst op voor zowel het milieu als de economie. „Be drijven hebben nu afvalstoffen die ze voor veel geld kwijt moe ten zien te raken. Die kunnen ze straks afzetten aan andere be drijven. Dat is zeker kostenbe sparend", zegt A. T. Spanjers, medewerkster van Zeeland Seaports. Het project Reststoffenregister blijft voorshands beperkt tot de gebieden van het havenschap. Als het eenmaal loopt, kan het verder uitgebreid worden, mo gelijk tot de hele provincie. Het initiatief is afkomstig van be drijven in het Sloegebied en de Kanaalzone. Het zijn vooral de grotere ondernemingen die be langstelling hebben. Spanjers rekent erop dat later ook kleine re bedrijven inhaken. „Als je de reststoffen-problemen die daar zijn, kunt bundelen, dan is het wellicht mogelijk met één grote oplossing te komen." Het Reststoffenregister wordt een soort databank voor infor matie, aan de hand waarvan be drijven zelf actie moeten onder nemen. Spanjers hoopt op een uitbouw van het project, in die zin dat ook voor het vervolg - uitwisseling van afval - gezorgd kan worden. Daarvoor zal een hierin gespecialiseerd bedrijf ingeschakeld moeten worden. De medewerkster van Zeeland Seaports gaat ervan uit dat de overheid zich soepel zal opstel len bij het transport van de af valstoffen en dat de provincie fi nanciële steun geeft. Het project is in een hoog tempo op poten gezet. In november 1999 kwamen bedrijven met het idee, aanvankelijk voor Sloege bied en Kanaalzone apartIn fe bruari 2000 wierp Zeeland Sea ports zich op als kartrekker' (het project bevordert de aan trekkelijkheid van de Zeeuwse havens als vestigingsplaats) In. mei ging een werkgroep aan de slag en nu wordt gewerkt aan het opzetten van een website. Spanjers onderstreept dat de uitwisseling niet beperkt blijft tot afval, maar zich ook uit strekt tot warmte en energie. Ze voegt eraan toe dat de bedrijven zelf wel verantwoordelijk blij ven voor naleving van de mi lieuregels. Milieu-gedeputeerde A. J. G. Poppelaars is zeer ingenomen met het initiatief. Hij verwacht dat het project een gunstige in vloed heeft op de wijze van ver- gunningverlening door de over- j heid en het controleren van de naleving. De gedeputeerde be- i klemtoont dat het milieu en de bedrijven zelf er baat bij heb- ben. „Een ander aspect is de uit- j straling van de bedrijven naar 1 buiten toe." SLUISKIL- Nieuw talent krijgt de kans in de Zeeuwse sound- mix-playbackshow die zater dag 7 oktober plaatsvindt in het Meulengat in Sluiskil. Het Sociaal Kultureel Initatief (SKI) opent het nieuwe seizoen met de achtste editie van de Zeeuwse Soundmix-playback- show. Voor de jeugd begint de wedstrijd om 14.00 uur en voor de volwassenen om 20.00 uur. De deelnemers worden beoor- deeld door een vakjury. Deelne mers moeten twee uur van te vo ren aanwezig zijn en mogen maximaal twee maal optreden. (Advertentie) V.L.O.T. Opleidingen computer- en bednjlslranrigen/ beroepsoptertngm 0113-253000 - E-marf: rtoCvtt ri TERNEUZEN - De Stich ting Porgy Jazz opent zondag 8 oktober om 16.00 uur het nieuwe con cert.seizoen met een optre den van het Bert Joris- Dado Moroni Quartet. Dc Belgische trompettist en bugelspeler Joris en de Italiaanse pianist Moroni speelden al eerder in het TVrneuzense jazzcafé Por gy Bess en maakten toen veel indruk. Zij horen tot de Europese jazztop Joris verwierf be kendheid in het trio van mecstergitarist Philip Ca therine en het Amsterdam Jazz Quintet. Net als Moroni en de overige le den van het kwartet, bas sist Rosario Bonaccorso en drummer Felix Simtai- ne, maakt Joris deel uit van enkele jazzensembles en is hij regelmatig met andere jazzmusici uit Eu ropa in de Verenigde Sta ten Daarnaast is hij do cent aan de Swiss Jazz School in Bern en het Lemmensinstituut in Bel- gie en componeert hij veel Met het Joris-Moroni Quartet opent Por®' Jazz weliswaar het sei zoen officieel, de officieu ze opening vond vorige maand al plaats. Tijdens het Festival van Zeeuws- Vlaandcrcn gaf het trio van pianist Mike del Ferro al een uiterst succesvol concert Het stichtingsbe stuur hoopt dat dc volgende jaren opnieuw jazzconcerten worden ge programmeerd tijdens het festival. Het bestuur heeft de laat ste tijd enkele mutaties ondergaan Frans de Ruy- ter. voormalig voorzitter van het Schelde Ja/z Fes tival, volgde Eline Muller op als voorzitter en Hans Sonderend is de nieuwe penningmeester Oud voorzitter Muller, die naar Amsterdam verhuis de, blijft net ais de Belgi sche jazzpubllcist Luc de Baets nis adviseur aun de stichting verbonden. De contacten van de adviseurs én verschillen de bestuursleden in de jazz were ld garanderen ook in de toekomst een constante toestroom van topmusici naar Terneu zen. verwacht het bestuur. door Jan van Damme JE KNEUZEN - Gepland? Of een gelukkig toeval? Tessa de I.oo iu huis hebben op de dag dat haar nieuwe boek in de u tnkrl ligt, dat Is een ware gebeurtenis. De TVrneuzense literaire stichting Prometheus presteerde dat gisteren. Voor een met 180 leesgierigen afgeladen Porgy Bess presenteerde de schrijfster co ui de hemel Haar vierde roman inmiddels. Tessa tl«-1xx> (1948) heeft wel iets met Zee land Zelf vermoedt ze dat haar echte naam - Duijvenéde Wit - een Schouwsc oorsprong heeft. Ooit moet daar een getijderiviertje gestroomd hebben met de naam Duïjvené En ook Zceuws-Vlaandercn is haai niet vreemd. Voor dc in de omgeving van Honte- nisse gesitueerde roman Meander (1986) verbleef ze een stralende zomer tussen Wes- terschelde en Belgische grens Koewacht, Sluis en Sint Anna ter Muiden zijn namen die mooie herinneringen oproepen Tbt nu toe is de sinds een jaar of tien In Por tugal woonachtige schrijfster vooral be kend door twee boeken haar debuut, de verhalenbundel De meisjes van de suiker- werkfabriek 1983) en de tien jaar later ver schenen roman De TVoeeltng. Zeker dat luatste werk mag met een verkoop van in middels 450.000 exemplaren een mega-suc ces worden genoemd En het verhaal over de zussen Anna en Lotte, die tijdens de Tweede Wereldoorlog van elkaar gescheiden wor den, heeft nog steeds toekomst Onlangs kwam de Engelse vertaling gereed; de eerste recensies in Amerika zijn veelbelovend Zo'n succes legt uiteraard een druk op elk nieuw boek Daar heeft de schrijfster al in het begin van haar carrière mee leren leven: „Mijn debuut kreeg een erg goede ont- vungst Toen werd het schrijven opeens heel serieus, het spielerische was er meteen af Door die ervaring heb ik nu minder last van de druk Na De Tweeling leek het me een goed idee om niet gelijk weer aan een roman te beginnen Een varken in het paleis (1998) is een reis in het spoor van Lord Byron. Op die manier maakte ik me los van het succes Althans, dat realiseerde ik me achteraf Pervers spel Waarmee niet gezegd is dal de Tweede We reldoorlog - die in De Tweeling zo promi nent aanwezig is - uit beeld is verdwenen In haar gisteren verschenen roman krijgen de bezettingsjaren in elk geval opnieuw een belangrijke plaats toebedeeld. De 18-jarige hoofdfiguur Kata Rózsavölgyi, die een moeilijke relatie heeft met haar vader - een Hongaars-joodse cellist - ontdekt de oor zaak van haar sombere jeugd. Stapsgewijs komt ze te weten hoe haar vader tijdens de oorlog bij zijn geliefde in Amsterdam on derdook en hm- die vrouw een pervers spel met hem speelde, waartegen hij zich niet kon verweren Tessa de I-oo „Weer de oorlog, inderdaad. Hoewel ik in 1946 geboren bon. zijn die ja ren voor mij van wezenlijk belang geweest. Langzamerhand heb ik het gevoel dat ik er zo veel overgeschreven heb, dat het thema misschien minder onontkoombaar is ge worden. Maar toch. In de oorlog had mijn grootmoeder in het Gooi twaalf onderdui kers in huis. Zelf had ze acht kinderen, dus je kunt je voorstellen dat het een spannende tijd was Bij die onderduikers zaten twee Nederlandse mannen, die niet in Duitsland wilden gaan werken Eén van hen was mijn vader Hij werd verliefd op één van de doch ters. Dus. om kort te gaan, zonder de oorlog was ik er niet geweest In die zin voel ik me schatplichtig aan die donkere jaren. Het zou volgens de schrijfster onjuist zijn haar nieuwe roman zonder meer aan De Tweeling te koppelen „Deels kun je dat doen In Een bed in de hemel komt de joodse kant aan bod, die eerder ontbrak. Maar ik vind dut er een groot verschil is tussen de twee boeken. De Tweeling zit vol verhalen, heeft een epische stijl Een bed in de hemel is meer een van uit één figuur geschreven ge schiedenis En er komen meer filosofische kwesties aan de orde In hoeverre is je jeugd bepalend voorde rest van je leven en kun je je losmaken van je ouders'* Beslaat er zoiets als een eigen vrije wil?" Tessa de Loo Een bed in dc hemel Roman Uitge verij De Arbeiderspers, 138 pag f 34,93 door Trees van Herpen OOSTBURG - Het Ledeltheater van Oostburg wordt zaterdag avond het decor voor een muzi kale reis door de wereld en door de tijd. Het Belgische Titanic Ensemble is de kapitein van het vehikel dat de toeschouwers meevoert door de eerste helft van de twintigste eeuw op de klankgolven van een wals, tan go. paso-doble, ragtime, cake walk, foxtrot, csarda, one-step of melody. Zeven musici, kameraden en collega's, uit heel België die ge schoold zijn in alle muziekgen res tussen renaissance en avant- -garde vormden ruim vier jaar geleden op initiatief van bassist Eric Mathot het Titanic Ensem ble. Mathot was bij zijn speur tocht naar partituren van vóór het grammofoon- en radiotijd perk op heel wat juweeltjes van onbekende grootheden gestuit. Muziek die de sfeer van de wilde jaren twintig en dertig met ve ren boa's en laaggetailleerde jurken oproept. Toen hij in Parijs op een onbe kende verzameling beeld- en ander materiaal van de Titanic stuitte, was de naam voor het Ensemble gevonden, lang voor dat James Cameron met zijn filmproductie begon „Titanic is een prachtige meta foor voor een denkbeeldig schip dat de muzikale zeeën verkent", Mgt klarinettist Eriq Llesen- borghs. „Als op een luxe cruise varen we door een imaginaire wereld van melodieën, dwars door de tijd en de geografie heen. Aan materiaal hebben we geen gebrek, een overvloedige keuze zelfs Mathot heeft opzijn zolder, zonder overdrijving, nog wel vierduizend stuks bladmu ziek liggen." De concerten van het Titanic Ensemble kunnen in alle stilte genoten worden, maar veelal lukt het het publiek niet om stil op de stoelen te blijven zitten. De swingende klanken die her inneren aan bioscoopmelodieën uit het tijdperk van de stomme film. de grote balls of de mon daine jazzkroegen uit de jaren veertig nopen tot meebewegen Daar spelen de muzikanten ook op in Zij zijn gekleed inde zwie rige pandjesjassen van weleer en nodigen nadrukkelijk uit tot mceneurièn, -zingen of fluiten De samenstelling van het kleine orkest is min of meer gelijk aan die van vroegere tijden: piano, fluit, klarinet, bas, viool, cello en percussie De originele parti tuur wordt trouw gevolgd. De enige uitzondering is het ont breken van koperblazers, daar in is de vaste samenstelling niet voorzien. Bij bijzondere gele genheden worden die erbij ge haald. Het concert bestrijkt de periode van 1900 tot 1958. „Net voor de opkomst van de Beatles houden wij er mee op, muzikaal gesproken." Het concert wan het Titanic Enscm- ble is zaterdagavond 7 oktober om 20.00 uur in het Ledeltheater in Oostburg MIDDELBURG. Stadsschouwburg Musical Rent van Jonathan Larson, met o.a Jim de Groot, Nurlaila Ka- rim, Ellis van Laarhoven, Tom van iMnduyt en Stefan Sivinkels Kos tuums van Veerle van den Wouwer, decor en lichtontwerp van Jan Vers- weyveld. Muzikale leiding van Eel- co Claassen. Regie van Ivo van Ho- door Willem Nijssen De lijst met prijzen en onder scheidingen is lang. Meer dan vier jaar draait de musical ononderbroken in Amerika, off- B road way. Broadway en ver buiten New York. Is Rent dan echt dé topper-musical van de niillcniumwisseiing? Er inoet iets opgeklopts in al dat succes zitten, want Rent heeft zeker ook een paar zwakke plekken. De meest storende is wel de on duidelijke verhaallijn. Rent is een bewust gekozen bewerking van Puccini's opera La Bohème uit 1895. Destijds ook al spraak makend. en qua succes een dub beltje op zijn kant. omdat het onderwerp - het zwerversachti- ge kunstenaarsleven van een groep vrienden - in die dagen nogal ongebruikelijk was Maar het verhaal was in ieder geval nog redelijk te volgen In Rent is dat niet het geval Zelfs met de hulp van een korte inhoudsbe schrijving - nadrukkelijk uitge reikt aan de deur van het theater - lukt dat niet en moet je het ont breken van een verhaallogica gewoon maar over je heen laten komen. De romantische armoede uit Puccini's vcrhual is vervangen door een 'harder' gegeven de wereld van Lower Kust Side in New York, waar drugsverslaaf den, travestieten en nachtclub danseressen op hun beurt pro beren om temidden van chaos en verloedering een beetje geluk te vinden. Hoe dat gebeurt, wat er zich al lemaal tussen de zes, zeven per sonages afspeelt, dat blijft heel vaag Hopeloze liefdes, tragi sche levenseinden, er wordt ge storven aan aids, zelfmoord, overdosis. Hét thema, en dat komt gelukkig nog wel duide lijk over, is de poging om geluk kig te worden met alleen de ze kerheid van vandaag, want een 'morgen' is er niet. Alleen maar vandaag is dan ook de schitte rende leadsong - én het slotlied uiteraard - van deze musical. Een trendy boodschap boven dien. misschien verklaart dat een deel van het succes, Wat echt goed is aan deze musi cal, dat zijn de songs. Bijna alle maal zijn het sterke nummers. De zelf ook tragisch gestorven' schrijver en componist Jona than Larson was een groot lief-; hebber van onder meer The Who, en sporen van hun rock opera 7bmmy (met al net zo'n losse verhaallijn) vind je duide lijk terug in Rent Ook de rock. en ook de kwaliteit. Schitteren de songs, strak muzikaal bege leid door een ijzersterke band, krachtig gezongen. Titels? Eén flits van glorie, Tango Maureen Wie geeft om mij?, Als jij gaat (met «-en prachtig duet), Het u voorbij. Af en toe een aardige choreogra fie - de gestructureerde chaos i van een kraakpand waardig - maakt de show levendig. Geluk kig geen goedkoop lichtspekta- kel, wel »?en wat mysterieus, soms intrigerend aandeel van videobeelden, meestal live op genomen close-ups Laat ge woon zonder nadenken die fan tastische songs over je heen komen en je hebt een geweldige avond Maar stel dan geen diepe vragen bij wat er verder op het toneel gebeurt, want dat blijft behoorlijk vaag. Rent u ook vandaag (6 okt) en mor gen (7 okt) nog te zien ih de Stads schouwburg te Middelburg Tessa dc Loo: „Zonder dc oorlog was ik er niet geweest foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 34